کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
چگونه یک رزومه خوب بنویسیم؟
سلام
فايل زير يك خود آموز ساده براي نوشتن رزومه موفق هست كه برخي از نكات مهم و بايد ها و نبايدها رو عنوان كرده.
خوندنش خالي از فايده نيست و به دوستان توصيه مي كنم.

فایل‌های پیوست
.pdf   resume_tutorial.pdf (اندازه 244.38 KB / تعداد دانلود: 911)
پاسخ
دوستان عزيز
چرا اين فايل های رزومه بازنميشه کمک کمک چون به يک فرم رزومه نيازمنديم هم اکنون نيازمند سبز شمايم
پاسخ
تشکر کنندگان: maaref ، سمانه777
(2011-06-22 ساعت 00:22)shnariman45 نوشته:  دوستان عزيز
چرا اين فايل های رزومه بازنميشه کمک کمک چون به يک فرم رزومه نيازمنديم هم اکنون نيازمند سبز شمايم

دوست خوبم کدومشون باز نمیشه
فراموش نکنید
برای اجرای فایلهای zip باید برنامه winrar در کامپیوترتان نصب شده باشد
برای اجرای فایلهای pdf باید برنامه adobe acobat reader و یا foxit reader در کامپیوترتان نصب شده باشد
برای اجرای فایلهای doc هم باید office در کامپیوترتان نصب شده باشد
موفق باشید
هستم اگر می روم گر نروم نیستم
زندگي مثل دوچرخه سواري مي مونه واسه حفظ تعادلت هميشه بايد در حركت باشي …. آلبرت انيشتين

شکل جدید گرین کارتهای واقعی از سال 2010 به بعد
پاسخ
امان از رزومه نویسی !

به نظر شما کسی که در ایران سابقه کار در پروژه های مختلف و شرکتهای مختلف داره چطور سوابقش رو در رزومه ای که در امریکا تهیه می کنه باید منعکس کنه ؟

اینکه من مثلا مدیر پروژه فلان در چه می دونم قرار گاه خاتم الانبیا بودم چه حسی در مدیر امریکایی که به ایران میگه آیران به وجود میاره ؟

دیگه اینکه هر کسی بنا بر شغلش نرم افزار هایی رو بلده و ممکنه یکی یا دو تاش تخصصی باشه . یا با برنامه هایی که معروف نیستند کار کرده باشه . فکر می کنین جالبه که اون برنامه ها هم لیست بشه تو رزومه ؟یا اینکه درسته اشاره بشه که من با مجموعه آفیس حرفه ای کار می کنم؟؟

من تا حالا روم نشده رزومه ام رو به کسی نشون بدم چون فکر می کنم رزومه ایرانم رو فقط ترجمه کردم.
آهان یه چیز دیگه! آیا رسمه که وضعیت یا نوع ویزا در رزومه درج بشه ؟
پاسخ
(2012-10-18 ساعت 06:50)shahrzad_a نوشته:  امان از رزومه نویسی !

به نظر شما کسی که در ایران سابقه کار در پروژه های مختلف و شرکتهای مختلف داره چطور سوابقش رو در رزومه ای که در آمریکا تهیه می کنه باید منعکس کنه ؟

اینکه من مثلا مدیر پروژه فلان در چه می دونم قرار گاه خاتم الانبیا بودم چه حسی در مدیر آمریکایی که به ایران میگه آیران به وجود میاره ؟

دیگه اینکه هر کسی بنا بر شغلش نرم افزار هایی رو بلده و ممکنه یکی یا دو تاش تخصصی باشه . یا با برنامه هایی که معروف نیستند کار کرده باشه . فکر می کنین جالبه که اون برنامه ها هم لیست بشه تو رزومه ؟یا اینکه درسته اشاره بشه که من با مجموعه آفیس حرفه ای کار می کنم؟؟

من تا حالا روم نشده رزومه ام رو به کسی نشون بدم چون فکر می کنم رزومه ایرانم رو فقط ترجمه کردم.
آهان یه چیز دیگه! آیا رسمه که وضعیت یا نوع ویزا در رزومه درج بشه ؟

اولا تازه آیران خوبه . میگه "آیرن" Big Grin (در ضمن خاتم ... رو خوب اومدید Smile )
من خودم تا حالا چند عدد رزومه ای که فرستادم درست برعکس روش معمول رزومه نویسی عمل کردم البته هیچ توصیه نمیکنم. من همه چیزو خیلی مختصر و سربسته نوشتم و از اب وتاب معمول در رزومه پرهیز کردم. 5 تا رزومه که من دادم 2 تاش به مصاحبه منجر شد ! اصولا شخصی که رزومه میگیره دوست داره که حداکثر اطلاعات رو از اون در بیاره چون کار خودش راحت میشه و رفع مسئولیت میکنه و میگه به این دلائل این شخص رو نخواستم (به مسئول بالا دستی) البته در شرکتهای خیلی کوچک مصداق نداره.
اما وقتی ابهامهایی داشته باشه سعی میکنه با شما مصاحبه کنه چه حضوری چه تلفنی و این امتیازی میشه برای شخص.
در ضمن من هیچوقت اپلیکیشنهای انلاین رو پر نمیکنم چون به نظرم 1 جور تله هست برای فروش اطلاعات شما (البته من ادم بدبینی هستم !) و اونهایی که شماره سوشال شما رو میخوان که دیگه اصلا . اتفقا اکثرا شرکتهای معتبری هم هستن ولی چون تقریبا همه در نیروی انسانی اوتسورسینگ هستن نمیشه به اونها اعتماد کرد.
آنکس که نداند و بداند که نداند
لنگان خرک خویش به مقصد برساند
پاسخ
از سایت زیر هم می تونید استفاده کنید. البته یه سری رزومه ها خیلی ساده و ابتدایی نوشته شده و خب برای شروع و ایده گرفتن بد نیست:

http://losangeles.craigslist.org/res/

مثلا این یک نمونه رزومه برای فردی که 8 سال سابقه کار IT داره : ( اگر بخونید می بینید که یکسری از قابلیتها و تواناییها رو که لیست کرده شاید اصلا به ذهن ما خطور نکنه که توی رزومه بیاریم!! و به نظر من خیلی ابتدایی اومد که هیچوقت توی رزومه قید نمی کنم ولی خب ماشالله اعتماد به نفسشون خوبه اینا Big Grin )

8+ years experience in IT field (West Covina)

Date: 2012-10-08, 7:07PM PDT
Reply to: 4stg4-3326036319@res.craigslist.org

Professional Experience
Fox Technologies, Inc
Owner / Operator, Apr 2007 -- Dec 2011
· Adapt and modify existing software to meet specific needs.
· Read technical manuals and brochures to determine which equipment meets establishment requirements.
· Assist users to diagnose and solve data communication problems.
· Monitor system performance and provide security measures, troubleshooting and maintenance as needed.
· Test and evaluate hardware and software to determine efficiency, reliability, and compatibility with existing system, and make purchase recommendations.
· Design and implement systems, network configurations, and network architecture, including hardware and software technology, site locations, and integration of technologies.
· Train users in use of equipment.
· Develop and write procedures for installation, use, and troubleshooting of communications hardware and software.
· Maintain needed files by adding and deleting files on the network server and backing up files to guarantee their safety in the event of problems with the network.
· Maintain the peripherals, such as printers, that are connected to the network.
· Estimate costs of repairs based on parts and labor requirements.
· Measure, cut, and install frameworks and conduit to support and connect wiring, control panels, and junction boxes, using hand tools.
· Consult customers, visit workplaces or conduct surveys to determine present and future user needs.
· Inspect and test electrical systems and equipment to locate and diagnose malfunctions, using visual inspections, testing devices, and computer software.
· Set up user accounts, regulating and monitoring file access to ensure confidentiality and proper use.
· Confer with customers to determine the nature of malfunctions.
· Refer to schematics and manufacturers' specifications that show connections and provide instructions on how to locate problems.
· Splice wires with knives or cutting pliers, and solder connections to fixtures, outlets, and equipment.

Marine Electrical Installation, Inc
Technician / Installer, Jan 2001 -- Apr 2007
· Reassemble and test equipment after repairs.
· Enter commands and observe system functioning to verify correct operations and detect errors.
· Install and perform minor repairs to hardware, software, or peripheral equipment, following design or installation specifications.
· Confer with staff, users, and management to establish requirements for new systems or modifications.
· Confer with customers to determine the nature of malfunctions.
· Refer major hardware or software problems or defective products to vendors or technicians for service.
· Develop training materials and procedures, or train users in the proper use of hardware or software.
· Set up equipment for employee use, performing or ensuring proper installation of cables, operating systems, or appropriate software.
· Maintain records of daily data communication transactions, problems and remedial actions taken, or installation activities.
· Prepare evaluations of software or hardware, and recommend improvements or upgrades.
· Answer user inquiries regarding computer software or hardware operation to resolve problems.
· Estimate costs of repairs based on parts and labor requirements.
· Modify and customize commercial programs for internal needs.
· Inspect and test electrical systems and equipment to locate and diagnose malfunctions, using visual inspections, testing devices, and computer software.
· Splice wires with knives or cutting pliers, and solder connections to fixtures, outlets, and equipment.
· Read technical manuals, confer with users, or conduct computer diagnostics to investigate and resolve problems or to provide technical assistance and support.

Education

DeVry University, Pomona , CA United States
Bachelor of Science in Computer Information Systems Candidate, Jun 2014

Additional Skills
· Strong interpersonal/customer service skills
· Excellent problem-solving abilities
· Superior work ethic
· Effective communication skills
· Quick and motivated learner
· Creative, out-of-the-box thinker and problem-solver
· Strong ability to work independently and in collaborative contexts
· Strong leader and effective team player
· Performed troubleshooting and repairs on: computers, circuitry components, networks, switches, hubs, and firewalls
· Custom computer builds
· Built and repaired computer servers
· Install/Uninstall and troubleshoot software
· Computer virus removal
· Design and build/install custom home theater systems
· Design and build/install custom audio video equipment for automobiles
· Designed and built network infrastructures, including placement of systems and cabling
· Mastery software knowledge of all Windows Operating Systems including MS Office
· Knowledge of mobile development and use
· Experience in C++ and C# programming
it's ok to contact this poster if you are a potential employer or other principal
Principals only. Recruiters, please don't contact this job seeker.
it's NOT ok to contact this poster with services or other commercial interests
PostingID: 3326036319
شماره کیس : 2013AS000XXX - سه نفر-سفارت : انکارا - مصاحبه : NOV - کلیر: DEC 10 Smile - مقصد:کالیفرنیا. دریافت گرین کارت : اپریل . خدایا شکرت.
پاسخ
یکی از روشهای رزومه دادن هم اینه که میان همون تواناییهای مورد نیاز شغلی رو که در اگهی استخدام هست با تغییر جمله توی رزومه میارن. اما در کل به نظرم رزومه خوب شاید 30 درصد قضیه باشه.
پاسخ
بازم مشکلم حل نشد. می دونین بعضی کارها همیشه وظایفشون ثابته و فقط مهمه که این کار تو چه سطح پروژه انجام شده . اگه مدیر پروژه بودم ایا مدیر ساخت یه آپارتمان 2 طبقه بودم یا طراحی یک نیروگاه ؟ یا پروؤه کوچکی در یک نیروگاه ؟؟ جاداره تو رزومه بهشون اشاره کنم ؟ آیا توضیجی باید بدم ؟
پاسخ
تشکر کنندگان: frozen mind ، الهه سابق ، Shahabpk ، Alissa ، آلیس-1980
من تاحالا فکر میکردم مدرک ایرانو قبول ندارن. همیشه فکر میکردم با فوق لیسانس عمران، ته تهش میشم صندوقدار یه سوپر مارکت. کاملا روی ظرف شستن و این چیزا حساب کرده بودم. یعنی واقعا میشه مثلا با این مدرکم برم بشم نقشه کش ساختمان؟
ویزا ازدواجی/اقدام اول ژانویه 2012/ اپروو: اول جون/گرفتن کیس نامبر آخر جولای/تکمیل مدارک در NVC: سوم ژانویه 2013/مصاحبه: آخر اپریل 2013/ویزا یکضرب از ابوظبی
پاسخ
فروزن جان ممنون. راستی به فال نیک بگیر که رزومه ات رو خوندن !
الهه جان این حرفها رو جدی نگیر. قطعا مثل استنفورد نیست که بدون مصاحبه و صفر کیلومتر بگیرنت اما اگه سابقه کار داشته باشی کار پیدا می کنی. البته بازار عمران خیلی خرابه الان با این حال کار گیرت میاد انشالله
پاسخ
تشکر کنندگان: الهه سابق ، frozen mind ، gaandolf ، pari pariaaa ، Shahabpk ، Alissa ، آلیس-1980
(2012-10-19 ساعت 21:35)shahrzad_a نوشته:  بازم مشکلم حل نشد. می دونین بعضی کارها همیشه وظایفشون ثابته و فقط مهمه که این کار تو چه سطح پروژه انجام شده . اگه مدیر پروژه بودم ایا مدیر ساخت یه آپارتمان 2 طبقه بودم یا طراحی یک نیروگاه ؟ یا پروؤه کوچکی در یک نیروگاه ؟؟ جاداره تو رزومه بهشون اشاره کنم ؟ آیا توضیجی باید بدم ؟
من اگر بودم مینوشتم ولی به جزئیات که چه پروزه ای (اسم پروزه) یا دقیقا چکار میکردم اشاره نمیکردم یا خیلی کلی میگفتم.
پاسخ
شما به آدرس رزومه آمریکایی مراجعه کنید . برای کارهای تخصصی نمونه های زیادی وجود دارد.
رزومه پایه و اساس استخدام و (کاور لتر)می باشد بر اساس تجارب نوشته شده و مستند است.
پاسخ
(2009-11-01 ساعت 21:49)mohsen324 نوشته:  سلام.

برای پیدا کردن شغل های سطح متوسط به بالا فرستادن رزومه الزامی است. معمولاٌ در ایران رزومه ها شکل و قالب خاصی ندارند و هر کس به سلیقه خودش رزومه خود را می نویسد. دامنه این اعمال سلیقه در ایران به حدی بالاست که بنده رزومه ای را دیدم که عکس صاحب رزومه در پس زمینه رزومه بصورت محو چاپ شده بود.(البته این رزومه را خودم چاپ کردم، بعلت اینکه بنده دفتر فنی دارم و خدمات چاپ انجام میدیم.) و رزومه ای را دیدم که 12صفحه بود و ...

اما در کشور ایالات متحده داشتن یک رزومه خوب به معنی داشتن فرصت بیشتر برای دیده شدن و پیدا کردن کار است. ممکن است یک رزومه خوب از سوابق خوب (البته در مواردی) بهتر عمل کند و برای متقاضی نقش بهتری ایفا کند. از این رو من در اینجا یک راهنما برای نوشتن یک رزومه درست قرار می دهم. البته این راهنما انگلیسی است و از دوستان با تجربه تقاضا می کنم تجربیات خودشون را در اینجا بنویسند و نکاتی اگر می دانند که ممکن است به درد دوستان مهاجرسرا بخورد را گوشزد کنند.
با تشکر از تمام دوستانی که پاسخ می دهند.

با سلام

resume شما در مورد IT بود و من دیدم . غلط هستش . مغز انسان به شکلی هستش که شما نمیتونید هم network رو حرفه ای باشید هم programming . یا شما یک network man هستید و یا یک programmer و اگر هر دو را در حد متوسط بلد هستید مورد نیاز حرفه ای ها نیستید چون کامل به هیچکدام مسلط نیستید . حال نوع دیگری هم وجود دارد که رشته بنده هم هست . بر فرض مثال شما یک security man هستید اما گرایشتان به network هستش که میشه network security در نتیجه هم شبکه بلدید و هم امنیت و تست نفوذ در بستر شبکه و یا programming security که خودش زیر شاخه های fuzzing و reversing دارد . پس امنیت رو در بستر برنامه نویسی و آنالیز حفره های برنامه از جمله حفره هایی مانند heap overflow و از این قبیل و آنالیز بدافزار ها رو وارد هستید .

شما در resume خود نوشته اید که به شبکه وارد هستید و ریز اون هم نوشتید که نیازی به این موضوع نبود ذکر کردن certificate هایی که در این زمینه دارید کافی بود . و بعد هم بزبان برنامه هایی که بلد هستید رو نوشتید . که هیچ جوره قابل باور نیست که شما در هر دو این گرایش ها حرفه ای باشید . به این دلیل گمون نکنم رزومه شما خوب باشه

خدا کنه ناراحت نشید بنده فقط نظر دادم و ب احترامی هم نکردم . اگر کردم ببخشید به بزرگی خودتون یکم رک هستم قصد بدی ندارم

با تشکر
پاسخ
تشکر کنندگان: bayat_r ، tajhizgaran ، pari pariaaa ، Shahabpk ، Alissa
سلام دوستان
میتونید از راهنمایی این دوستمون استفاده کنید.
(2012-12-28 ساعت 09:06)vm1974 نوشته:  سلام
من تقریبا 4 ماه است اومدم هیوستون. و دقیقا ظرف 30 روز (از زمانی که برای کار پیدا کردن اقدام کردم) کار مطابق با سلیقه و معیارهای مناسب خودم پیدا کردم. روش کار پیدا کردن من هم اینچنین بود:
1- ابتدا از یکی از دوستانی که در آمریکا و کانادا در زمینه کاریوقیقا مطابق کار من مشغول است خواستم مهارتهای مهم کار در این کشور رو برام توضیح داد.
2- در سایتهای Indeed و career builder عضو شدم.
3- رزومه های مشابه شغل خودم رو که صاحبان آنها اولا آمریکایی بودن دوما در اینجا تحصیل کرده بودن سوما سابقه کار در شرکتهای معتبر داشتند رو از این سایتها دانلود کردم.
4- اسامی شرکتهای معتبر نفت و گاز را از سایت http://enr.construction.com/toplists گرفتم.
5- با توجه به اطلاعات بند 4 به وب سایت 10-15 شرکت برتر اینجا رفتم و شرح شغل مرتبط با کارم را از قسمت مربوط به استخدام در وب سایتشون گرفتم.
6- جملات / مهارتها / لغات کلیدی مشترک بین موارد 5 و 3 رو درآوردم.
7- رزومه خودم را با استفاده از موارد بند 6 بازنویسی کردم.
8- رزومه ام را در تمامی 10-15 شرکت برتر آپلود کردم.
9- به 2 نفر ایرانی هم که در 2 شرکت نفتی بزرگ کار میکردند رزومه ام را دادم تا به منابع انسانی شرکتشون بدهند.
کارهای فوق 10 روز طول کشید ( از صبح تا شب تو کتابخونه یا منزل)
ظرف 2 هفته بعد از ارسال رزومه ها تقریبا تمام جاهایی که اپلای کردم جواب دادند (رد یا قبول) که نشون میده رزومه خوب تنظیم شده بود که تونست از نرم افزارهای بررسی رزومه جواب بگیره. بعدش با 4 تا از شرکتها قرار مصاحبه گذاشتم و هر 4 تا یک هفته پس از مصاحبه پیشنهادهای خودشون رو ارسال کردند و منهم اونی که برام مناسب تر بود رو انتخاب کردم.

اینها رو نوشتم که ادای دین به سایت کرده باشم. امیدوارم مفید باشه.

یا حق!
پاسخ
درود بر دوستان گرامي

در تائيد و تكميل فرمايش دوستان با تجربه، همين الان يكي از دوستان و همكارهام كه الان حدود 2 ماهه كه به كانادا مهاجرت كرده ( ويزاي مهاجرتي گرفته بود و به موازات براي دوره دكتري هم در يكي از دانشگاههاي كانادا اپلاي كرده بود و هر دو ويزاش يكجا با هم اومد و الان ساكن تورنتوست ) براي تعطيلات ژانويه اومده تهران باهام تماس گرفت، راجع به رزومه و كار ازش پرسيدم ( البته واقعا فرد بسيار باهوش و قابليه و توي شركت اينجا بين همكار ها به بحر العلوم معروف شده بود ! )، بهم گفت من خودم يك رزومه 5 صفحه اي تهيه كرده بودم و هر جا كه اپلاي مي كردم پاسخي نميگرفتم تا اينكه رفتم يك موسسه كه بصورت رايگان رزومه كاري براي مهاجران تهيه مي كنند، ميگفت تمام رزومه منو ريختند توي سطل زباله و يك رزومه نيم صفحه اي برام تهيه كردند ! جالب اينجاست كه ميگفت بعد از 24 ساعت اولين جايي كه رزومه جديدش رو فرستاده بود باهاش تماس گرفتند و استخدامش كردند!! ظاهرا تهيه رزومه مناسب در روند پذيرش يك فرد خيلي ميتونه موثر و سودمند واقع بشه

شادو تندرست باشيد
كيس نامبر 2013AS000006XX/نامه اول:MAY1 2012/سفارت:ANK/كارنت شدن كيس:OCT/نامه دوم:SEP/مصاحبه:NOV/كليرنس: 44 روز/دريافت ويزا:16 Jan/مقصد:سياتل/ تاريخ حدودي ورود به سياتل:May
پاسخ

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان