کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
درباره مدرک تحصیلی
همیشه از دوستانی که به آمریکا رفته اند و حتی از آنهائیکه هنوز نرفته اند اما در شرف رفتن هستند شنیده ایم که در آنجا داشتن مدارک تحصیلی و گواهینامه های علمی اهمیتی ندارند و فقط به سوابق و مهارتها توجه میشودو این شنیده ها سوال مهمی برای مخاطبین بوجود می آورد که پس چه نیازی به کسب مدارک تحصیلی وامثالهم هست
برای پاسخ به این پرسش باید مسئله را از جوانب مختلف مورد ارزیابی قرار داد و من سعی میکنم در اینجا ضمن تبیین این مسئله پاسخ ان را جستجو کنم
برای شروع باید ببینیم دربافت مدارک تحصیلی فرایند گذران چه پروسه ای است :
در وحله اول شاید فقط موفقیت در امتحانات است که به چشم میآید و از بررسی سایر مراحل به راحتی چشم پوشی می شود
مراحل تحصیل عبارت است از دوران ابتدایی و متوسطه (ودر پاره ای کشورها دوره راهنمایی )و دوران تحصیلات عالیه که مستلزم حضور در دانشگاه است در این مدت تغییراتی در انسان بوجود می آید که چون بسیار آهسته و پیوسته رخ میدهند برای خود فرد تقریبا نامحسوس هستند
انسان به هر حال بزرگ میشود دامنه لغاتش افزایش می یابد چیز می آموزد و تحت تاثیر محیط آموزش میبیند
حالا فرض کنیم به جای آنکه در محیط آموزشی بزرگ شود در محیط بازار رشد کند
معلوم است که کودکی که در آن محیط بزرگ میشود تحت تاثیر قرار میگیرد و رفتار و کردارش هماهنگ با اهالی بازار میشود
حالا یک مورد دیگر را بررسی میکنیم
کودک یا نوجوانی که برای تحصیل علوم دینی به قم میرود حتی اگر در تحصیلات خود موفق نباشد و یا بقولی سست ایمان باشد احتمال دارد مجتهد نشود و حتی احتمال دارد که نسبت به مبانی دینی نیز تشکیک کند اما خواسته و یا ناخواسته تحت تاثیر قرار میگیرد و به راحتی از فردی که در محیط بازار بزرگ شده قابل تمیز دادن است
خوب برمیگردیم به بحث اول:
کودکی 12 سال در دبستان و دبیرستان تحت تعلیم قرار میگیرد و چند سال هم در محیط دانشگاه سپری میکند و موفق به کسب مدارک تحصیلی میشود
تفاوت وی با آن شخصی که در آن محیط نبوده و اگر مدتی هم بوده اما آن دوران را به اتمام نرسانده آنقدر هست که نیازی به دیده تیز بین برای تشخیص آن نباشد.
در طی این مسیر تغییرات به آهستگی رخ داده و شخصیت فرد را شکل میدهد
مسائل علمی را میتوان بدون حضور در محیط مخصوص آموزش دید اما بودن در محیط آموزشی چیز دیگریست.
برای همین است که میگویند آموزش و پرورش
حالا اگر مسائل آموزشی و مهارتهای لازم نیز به آموزش گیرنده تعلیم داده شود که چه بهتر وگرنه آن شخص اگر استعداد لازم را داشته باشد پس از اتمام تحصیلات میتواند آنها را فرا بگیرد و توانایی پژوهش در وی همیشه این امکان را در اختیارش قرار میدهد که پویا بوده و هر روز به پیش برود
اینک فرض میکنیم دو برادر دو قلو که یکی لیسانسیه است وپس از اتمام تحصیلات حرفه ای را فرا گرفته و دیگری ابتدایی را تمام کرده و همان حرفه را فرا گرفته و سابقه کار بیشتری دارد هر دو به اتفاق یکدیگر به آمریکا مهاجرت کنند
فکر میکنید بعد از 5 سال کدام یک موفق تر خواهند بود ؟
ادامه دارد

به دلایل شخصی از مدیریت استعفا داده ام لطفا سولات مربوط به مدیریت را از من نپرسید
پاسخ
به نکته خیلی خوبی اشاره کردی ...
مهاجرت و زندگی در غربت برای انسان ، مانند فردی است که در جاده های وطن خود رانندگی می کرده و حال او را به اقیانوس انداخته اند ! باید اتومبیل خود را تبدیل به قایق کند تا نجات یابد...
پاسخ
تشکر کنندگان: hvm
درسته که اینجا (آمریکا)برای مدرکمون تره هم خرد نمیکنند ولی بدون اون اصلا راهمون نمیدن تو این کشور.در ضمن شما تنها با داشتن مدرک تحصیلی میتونید ویزای تحصیلی بگیرید.طبق دیده ها و شنیده های من هم معمولا آدمهای تحصیل کرده توی لاتاری برنده می شن،حتی وقتی من وارد آمریکا شدم توی فرودگاه یک مسئولی میخواست یک فرمی بده پر کنم،پرسید زبانم چیه؟گفتم فارسی ،گفت متاسفانه فرم فارسی نداریم،گفتم خب من که مشکلی ندارم فرم انگلیسی بده ،گفت "آه ببخشید البته کسایی که تو لاتاری برنده میشن تحصیلات بالا دارن پس حتما انگلیسی بلدن."
برنده لاتاری ۲۰۰۹. ساکن لس انجلس.

وبلاگ: https://rasaraplanet.wordpress.com سیاره راساراسا
پاسخ
تشکر کنندگان: hvm ، farzad24 ، R.F ، fairwall ، honareirani ، soltan ، arezoo bj ، amir0_0amir
قبل از اينكه به ادامه بحث بپردازم از ابراز محبت تمامي دوستان سپاسگزاري ميكنم و اميدوارم مطالب من بدردشان بخورد
تا اينجا فقط از جنبه مثبت به مدرك تحصيلي نگريستيم و از مضرات آن نگفتم.
شايد تعجب كنيد اما كسب مدارك تحصيلي نيز مانند خيلي از چيزهاي ديگر ميتواند مضراتي داشته باشد كه در اين قسمت به آنها ميپردازم:
وقتي همه هم و غم شما مصروف اخذ دانشنامه هاي گوناگون ميشود ممكن است از ضروريات ديگري غافل شويد كه آثار آن در آينده ظاهر خواهند شد
تمام توجه شما وقف يك رشته علمي ميشود و در آن رشته phdميگيريد و تازه ميقهميد كه از حل ساده ترين مسائل زندگي عاجزيد
اين اتفاق تقريبا در اغلب كساني كه شديدا درس خوانده اند و بالاترين مدارج علمي را طي كرده اند رخ ميدهد و اينگونه ميشود كه شما فقط بدرد كار كردن در همان زمينه اي كه در آن متخصص شده ايد ميخوريد و اينجاست كه آمريكائيها واقعا براي آن مدرك شما نه تنها تره خرد ميكنند كه سر و دست هم ميشكنند
دور و بر خودتان را نگاه كنيد از اين دست دانشمندان پيدا خواهيد كرد
اين اتفاق فقط در دانشگاه نمي افتد بلكه در حوزه هاي علوم ديني نير رخ ميدهد
مثلا شخصي عمر خود را صرف يادگرفتن فقه و كلام و اصول و منطق و ادبيات و تفسير ميكند اما از سياست روز عقب ميماند و در انظار عموم خنگ جلوه ميكند در حاليكه روحاني ديگري آن قدر تلاش نميكند اما چون در زمينه علوم ديگري نيز تحقيق ميكند مقامي بالاتر كسب كرده و در انظار عموم علامه جلوه ميكند
ما در ايران اين نوع دوم را بيشتر داريم و اينگونه است كه آمريكائيها براي مداركمان معمولا تره خرد نميكنند اما اين موضوع نميتواند مضرات آن نوع درس خواندن را توجيه كند.
ادامه دارد

به دلایل شخصی از مدیریت استعفا داده ام لطفا سولات مربوط به مدیریت را از من نپرسید
پاسخ
تشکر کنندگان: farzad24 ، R.F ، honareirani ، ary
"اینک فرض میکنیم دو برادر دو قلو که یکی لیسانسیه است وپس از اتمام تحصیلات حرفه ای را فرا گرفته و دیگری ابتدایی را تمام کرده و همان حرفه را فرا گرفته و سابقه کار بیشتری دارد هر دو به اتفاق یکدیگر به آمریکا مهاجرت کنند
فکر میکنید بعد از 5 سال کدام یک موفق تر خواهند بود ؟"
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
با تشکر از اچ وی ام عزیز
به نظر من بستگی دارد که آیا آن رشته تحصیلی به حرفه آنها ربطی دارد یا خیر. فرض کنید که برادر اول پانزده سال سابقه کار شیرینی پزی دارد و برادر دوم هم پس از تحصیلات عالیه در رشته عمران به شغل شیرینی پزی روی آورده است. اگر زبان انگلیسی هر دوی آنها در یک سطح باشد و بخواهند در امریکا شیرینی پزی کنند, آن کسی که 15 سال سابقه کار دارد موفق تر خواهد بود. البته طبیعی است که از نظر اجتماعی برادر تحصیلکرده بالاتر است ولی از نظر کار پیدا کردن نه تنها ارجحیتی ندارد بلکه پایینتر از برادر کم سوادش است. اگر در رزومه اش برای شیرینی پزی بنویسد که لیسیانس عمران دارد هرگز او را استخدام نمیکنند و شرکت های ساختمانی هم کسی را که لیسانس عمران دارد ولی سابقه کار و طبیعتا سوادش در مورد شیرینی پزی است, استخدام نمیکنند.
تحصیلات بسیار خوب است ولی به شرطی که برای کسب علم باشد نه کسب مدرک.
با آرزوی موفقیت برای شما
پاسخ
تشکر کنندگان: farzad24 ، hvm ، سارا کوچولو ، Ali Sepehr ، admin ، Monica ، R.F ، honareirani ، SamiraN ، shahram1347 ، soltan ، zara man ، amir0_0amir
با سلام
فرمایش آرش درست است
البته من هنوز نتیجه گیری نکرده ام و این قصه سر دراز دارد
در مورد آن دو برادر فرض بر این است که هر کدام در زمینه کاری خودشان و یا هر کدام در زمینه غیر کاری خود مشغول شوند (به هر حال مقایسه در شرایط برابر صورت خواهد گرفت )
مقدم آرش جان بسیار مبارک است و وجودش در این تایپیک لازم
بحث اصلی من فایده مدرک است وگرنه فایده علم را همه میدانند و علم هم از راههای مختلف به دست می آید
منظور از مدرک هم مدرک تحصیلی واقعی است نه مثل مدارک بعضی شازده پسر های گلی که میشناسیم

پاسخ
تشکر کنندگان: rs232 ، honareirani ، athenaa
با اجازه مدیران سایت میخوام پیشنهاد بدم کسایی که مطالب بدرد بخور و قابل استفاده میزارند با تمایل خودشون سطح تحصیلات ویا مدرک تحصیلی شونوهم به عنوان ضمیمه همراه پیامشون بنویسند.
پاسخ
تشکر کنندگان:
با عرض پوزش
فکر نمیکنم این پیشنهادچندان بدرد بخور و مفید باشه
من مخالفم چون ضرورتی احساس نمیکنم
فرض کنید من فوق دکترا از دانشگاه بین المللی امام زاده هاشم باشم
خوب که چی؟
چطور باید ثابت کنم؟و چرا؟
مطلب خوب و مفید بنویسید تا دوستانتان استفاده کنند
با سپاس
hvm دارای مدرک نهضت سواد آموزی

پاسخ
تشکر کنندگان: WIKIMAN ، indmehdi ، laili ، mohsen324 ، sh-b ، nnazi_2005 ، Ali Sepehr ، honareirani ، R.F ، Monica ، seravin ، ccpj ، ShoMpeT ، behy_b ، sara77 ، behroozm ، soltan ، SamiraN ، athenaa ، arezoo bj
با ارز صلام خدمط دوصطان.
متالب من خیلی ظیاد طخسثی حصط.
ولی نمیدونم چرا بحم میگن بی صواط؟
آیا من بی صواطم؟
حالا اگر یی جا بجای امزا انگشت ظدم صواط ندارم؟
اثلا مدرک که محم نیثت.
طجربه محم طر حثت.
پاسخ
تشکر کنندگان: Ashkan78 ، sh-b ، nnazi_2005 ، Ali Sepehr ، honareirani ، R.F ، hvm ، laili ، behroozm ، Monica ، seravin ، ShoMpeT ، behy_b ، sara77 ، Parslottery ، soltan
(2009-12-29 ساعت 23:19)kia30 نوشته:  با اجازه مدیران سایت میخوام پیشنهاد بدم کسایی که مطالب بدرد بخور و قابل استفاده میزارند با تمایل خودشون سطح تحصیلات ویا مدرک تحصیلی شونوهم به عنوان ضمیمه همراه پیامشون بنویسند.

من خودم بعضی مطالب خیلی جالب و مفید تو این سایت دیدم که خیلی دوست داشتم بیشتر از مشخصات نویسنده اون مطلب بدونم از جمله سطح تحصیلاتشون. ایرادی که نداره.......
پاسخ
تشکر کنندگان:
دوست عزیزم
مطمئن باش که همه افراد اینجا مثل خودت تحصیلکرده هستند
کم کم با همه آشنا خواهی شد

پاسخ
تشکر کنندگان: Mehrdadvictor ، sara77 ، Bahar JJ ، athenaa ، arezoo bj
سلام علیکم, به قول HVM اکثر افراد در این سایت تحصیلکرده اند و برای رسیدن به اهداف , باید مراحل کاری رو پشت سر بزارن از جمله مدرک تحصیلی ...
یا علی مدد
پاسخ
تشکر کنندگان:
Toungue 
حاجی من نهضت سواد اموزی درس میدادم اونجا نمی دیدمت !!!!!!
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2010-01-02 ساعت 12:18)ccpj نوشته:  حاجی من نهضت سواد اموزی درس میدادم اونجا نمی دیدمت !!!!!!
آخه من جزء خ س و خا ش ا ک بودمBig Grin

پاسخ
تشکر کنندگان: honareirani ، ShoMpeT ، ccpj ، حامد ، arezoo bj
(2009-12-31 ساعت 00:21)kia30 نوشته:  
(2009-12-29 ساعت 23:19)kia30 نوشته:  با اجازه مدیران سایت میخوام پیشنهاد بدم کسایی که مطالب بدرد بخور و قابل استفاده میزارند با تمایل خودشون سطح تحصیلات ویا مدرک تحصیلی شونوهم به عنوان ضمیمه همراه پیامشون بنویسند.

من خودم بعضی مطالب خیلی جالب و مفید تو این سایت دیدم که خیلی دوست داشتم بیشتر از مشخصات نویسنده اون مطلب بدونم از جمله سطح تحصیلاتشون. ایرادی که نداره.......

به قولی :
تن آدمی شریف است به جان آدمیت. نه همین لباس زیباست نشان آدمیت

حالا یکی اینجا حرف خوب بزنه و دو تا کلاس سواد داشته باشه چه نتیجه گیری می کنید؟!
پاسخ
تشکر کنندگان: honareirani ، ShoMpeT ، hvm ، soltan

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان