کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
ثبت شرکت و اقامت در چک
سلام
من يه جايي شنيدم كه بعد از 5 سال اقامت موقت بايد 5 سال ديگر در چك زندگي كرد تا منجر به پاسپورت بشود اين درست است يا نه ؟

كار در چك به چه صورت است مينيمم حقوق چقدر است ؟

آيا براي گرفتن پاسپورت چك شرايط خاصي را بايد دارا بود ؟

براي افرادي كه اقامت موقت دارند از طرف دولت آنجا چه امكاناتي وجود دارد
از قبيل: درمان و آموزش رايگان و يا احيانا وام از بانك هاي آنجا ؟

آيا بايد تمام 5 سال را در چك زندگي كرد يا خير ؟

هزينه زندگي از قبيل اجاره محل كار ( براي شركت ثبت شده ) و همينطور اجاره منزل و خوراك در ماه چقدر است ؟

هزينه دانشگاه براي ادامه تحصيل به چه صورت است آيا با اين اقامت موقت ميتوان ادامه تحصيل داد؟ چه در جمهوري چك و چه در ساير كشور هاي اروپايي؟

آيا در بدو ورود و گرفتن اقامت موقت ميتوان با پاسپورت ايراني و اقامت چك به كشوري مثل استراليا سفر كرد؟

ممنون ميشوم كه جواب بدهيد
با تشكر
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2009-12-05 ساعت 15:27)dolllar نوشته:  سلام
من يه جايي شنيدم كه بعد از 5 سال اقامت موقت بايد 5 سال ديگر در چك زندگي كرد تا منجر به پاسپورت بشود اين درست است يا نه ؟

كار در چك به چه صورت است مينيمم حقوق چقدر است ؟

آيا براي گرفتن پاسپورت چك شرايط خاصي را بايد دارا بود ؟

براي افرادي كه اقامت موقت دارند از طرف دولت آنجا چه امكاناتي وجود دارد
از قبيل: درمان و آموزش رايگان و يا احيانا وام از بانك هاي آنجا ؟

آيا بايد تمام 5 سال را در چك زندگي كرد يا خير ؟

هزينه زندگي از قبيل اجاره محل كار ( براي شركت ثبت شده ) و همينطور اجاره منزل و خوراك در ماه چقدر است ؟

هزينه دانشگاه براي ادامه تحصيل به چه صورت است آيا با اين اقامت موقت ميتوان ادامه تحصيل داد؟ چه در جمهوري چك و چه در ساير كشور هاي اروپايي؟

آيا در بدو ورود و گرفتن اقامت موقت ميتوان با پاسپورت ايراني و اقامت چك به كشوري مثل استراليا سفر كرد؟

ممنون ميشوم كه جواب بدهيد
با تشكر

اگه از طريق تجاري براي اقامت اقدام كنين (كه در حال حاضر تنها راه گرفتن اقامت چك هست غير از ازدواج) بعد از 5 سال در صورت عدم سوپيشينه اقامت دائم مي گيرين و بعد از 10 سال پاسپورت چک.

اگه براي پيدا كردن شغل به اين كشور ميخواين مهاجرت كنين اين كارو نكنين.در اين كشور شانس چنداني براي پيدا كردن كار نخواهيد داشت چه برسه بخواد درباره حقوقش بحث كرد.دقيقا به همين دليل هم هست كه اين كشور اصرار داره با جذب سرمايه خارجي ها به اقتصاد كشورش رونق بده چون خودشون هم با بحران بيكاري دست وپنجه نرم ميكنن.اين مسئله با توجه به مهاجر پذيري اروپا و امريكا تقريبا داره همه گير ميشه مگر اينكه طرف خيلي نخبه باشه و حرفه خيلي خاصي رو بدونه وگرنه شرايط پيدا كردن كار ازطريق مهاجرت با چيزي كه در 20 سال گذشته ديديم خيلي تغيير كرده.

مهاجرت از طريق ثبت شركت رو ميدونم كه در طي 5 سال دولت حمايتهاي اصلي رو انجام ميده.

در طی این 5 سال الزاما نیاز به حضور فیزیکی مستمر در این کشورو ندارین و میتونین بدون محدودیت به کشورهای دیگه سفر کنین فقط مهم فعال بودن شرکت در طی این زمانه

سوالتون خيلي كلي ست و بستگي داره چه شهري بخواين اقامت داشته باشين.شركت تا چه حد گسترده باشه.خونه چه امكاناتي داشته باشه و........اما هزينه متوسط خورد و خوراك به ازي هر نفر در يه شهر خوب(غير از پراگ كه گرونه)ميتونه بين 200 تا 800 تومن باشه كه باز بستگي به نوع خرج كرد افراد داره.و يه خونه با همه امكانات،آب،برق،تلفن،اينرنت،مبله و........يه خوابه از 800 تا يك ميليون و 200 تومن!

آموزش فقط براي افراد مقيم رايگانه و خارجي ها بايد هزينه پرداخت كنن.از هزينه ها خيلي اطلاع ندارم.بستگي به رشته و اعتبار دانشكده داره.و در اروپاي غربي هزينه ها بيشتره هرچند در برخي كشورها مثل سوئد اموزش رايگانه.

شما همين الان هم بدون داشتن اقامت موقت يه كشور اروپائي ميتونين به استراليا سفر كنين
پاسخ
تشکر کنندگان: Ali Sepehr ، seravin ، ChairMan ، sara24 ، kianoush ، alireza_hsi ، خرداد ، Lanjearsz
سلام به همه . وجود شيما خانوم واسه ما نعنته مخصوصا كه همه كشور هاي اروپا رو اشنا هستين و هم همسرشون اهل چك هستش.راستش اگر واسمون از چك نوي لينك بگين ممنون ميشيم اخه هيچ كس اطلاعات زيادي از اون جا نداره. مثلا از اجاره خونه ها و قيمت اجناس و كارهايي كه اونجا ميشه بعنوان يه درامد روش حساب كرد و...اخه واقعا مهاجرت بدون اطلاعات كامل از اون كشور مثل رانندگي كردن با چشم بسته هستش.مرسي
.ووووووووو................
-"خداوندا من با تمام کوچکیم یک چیز از تو بیشتر دارم و آن هم خدای است که من دارم و تو نداری
دکتر علی شریعتی
پاسخ
تشکر کنندگان: siamak gh ، یه مهاجر
سارا جان تصمیم داشتم چند تا لینک درباره این چیزائی که عنوان کردی بذارم.لینک چند تا از فروشگاه های زنجیره ای مهم - لینک مترو و اتوبوس - لینک بنگاه های مسکن و.................... تا منبعی باشه برای تازه واردها .منتهی طی سفرهائی که من به کشورای اروپائی غیرانگلیسی زبان داشتم چک از همشون در این زمینه بیسوادتره!!! نه تنها مردم کمی به این زبان اشنائی دارن بلکه هیچ جا هم شما ردی از زبان انگلیسی نمیبینی و همه این سایتهای معتبری که من پیدا کردم به زبان چک بود!!! یه سری لینک شاید بتونم به انگلیسی بذارم که بیشتر به درد توریستها میخوره تا مهاجرا.مثلا درباره بنگاه های مسکن اگه سایتی به زبان انگلیسی پیدا کنم اینحا مسلما قیمت خونه هاش سر به فلک میذاره و قیمت واقعی نیست!!!!

با این توضیحات شما پیشنهاد بدین من چی کار میتونم بکنم؟هر کاری که لازم باشه تا کمی از نگرانی دوستان در راه اروپا کم کنه و در حد توانم باشه کوتاهی نمی کنم.
پاسخ
تشکر کنندگان: sara24 ، mh_hshk ، خرداد
ما به فرض توي يه صبح سرد بهاري وارد چك شديم و قصد داريم حداقل 3-4 ماه اونجا بمونيم .خوب بايد از كجا شروع كنيم؟مثلا مني كه نه زبان چكي بلدم نه كسي رو دارم بايد چيكار كنم؟اصلا اگه بخوام يه تاكسي هم يگيرم نميدونم بگم منو كجا ببر چه برسه به اجاره كردن خونه ووووو...........واي چه وحشتناكه ها من و يه بچه ي كوچولو يه شوهر غرغروShyكه هي غر بزنه و بگه تو مارو الاخون والاخون كرديBig Grinمنم كه نميدونم بايد چيكار كنم دستم رو بالا ميبرم كه بگم تاكسي ولي چون نميدونم بايد كجا برم پشيمون ميشم و ميشينم زار زار گريه ميكنم و Sadبيخيال همه چيز ميشم و ميرم 3تا بيليط برگشت ميگيرم و....................كمك كمك كمك
-"خداوندا من با تمام کوچکیم یک چیز از تو بیشتر دارم و آن هم خدای است که من دارم و تو نداری
دکتر علی شریعتی
پاسخ
تشکر کنندگان:
همه این مشکلاتی که گفتی با کمی اعتماد بنفس بالاتر و گذر زمان حل میشه.جای من باشی چی میگی که 5 ساله بیشتر وقتا در کشورائی زندگی کردم که زبانشون رو نمیدونم و فاجعه بارتر از اون زبان مادری همسرم رو هم درست حسابی بلد نیستم.عین خیالمم نیستSmile پس همه چیزو سخت نگیر که بدجور دنیا بهت سخت میگیره

شرمنده بابت کم کار شدنم.این روزها گرفتاری حادث شده که کمتر مجال انجام سایر امور رو بهم میده
پاسخ
تشکر کنندگان: Ali Sepehr ، sara24 ، Lanjearsz
اره حق با شماستت ولي من بايد اططلاعاتم رو زياد كنم كه اونجا كمتر به مشكل برخورم.اخه بدبختي اينه هيچ كس تجربه ي سفر به اين كشور رو نداره.واسه همين هيچ اطلاعات مستند كه به راحتي قابل دسترس باشه موجود نيست.هر كس اطلاعاتي از اين كشور گمگشته داره لطف كنه و يه دو خطي رو تايپ كنه.(مثلا اگه كسي ميدونه تاكسي هاي اونجا چه رنگيه ي Big Grin)يا هر مطلب ديگه اي. نيازمند ياري سبزتان هستيمRolleyes
اميدوارم هر چه زودتر مشكلات شيماي گل تموم بشه و ما رو از اين سوت و كوري نجات بدن .بابا كسل شديم اينقدر اومديم و ديديم چراغ اروپا خاموشهCool
دکتر علی شریعتی
پاسخ
تشکر کنندگان:
مسایل رو اصلا پیچیده و غیرقابل حل برای خودتون نکنین.چک هم مثل بقیه کشورای اروپائیه.شما زمانیکه به سوئد یا المان هم مهاجرت میکنی ممکنه زبانشون رو بلد نباشی و اطلاعات چندانی نداشته باشی اما بنظر من جا فتادن در اروپا اصلا سخت نیست و با کمی دقت بزودی به خیلی از مسایل اشراف پیدا می کنین.خیلی از کارها در اینجا به مراتب راحت تر از ایران انجام میشه پس برای کسی که تو ایران زندگی کرده اصلا یادگیری شرایط زندگی در اروپا سخت نیست.در مورد تاکسی ها به طنز پرسیدی اما یه مطلبی رو بگم فکر کنم بدونین بد نباشه.

تو اروپا کاربرد تاکسی با ایران خیلی فرق داره.اینجوری نیست که سر هر کوچه ای بتونین یه تاکسی بگیرین.معمولا تاکسی ها فقط در شهرهای بزرگ هستن چون در شهرهای کوچیک بعد مسافت خیلی کمه هرچند کلا کشورای اروپائی خیلی کوچیکه و پایتختهاشون هم چندان بزرگ نیست بغیر از چند تا کشور مثل آلمان و انگلیس و فرانسه و.....

در اینجا نمی تونین هر جا دلتون خواست نزدیک یه سوپرمارکت ماشین رو دوبله پارک کنین برین پفک بخرین و راه رو بند بیارین و بعد هم وقتی برگشتین و پلیس در حال جریمه ماشینتون بود اعتراض هم بکنین که من همش یه دقیقه رفتم پفک بخرم! خب جای پارک نبود ماشین رو بذارم تو جیبم و............اصولا این مشکلات شما به پلیس اینجا ربطی نداره و اون کار خودش رو انجام میده ضمن اینکه اگه بلبل زبونی کنین ممکنه خودتون رو به دردسر بندازین.در اینجا اینجور مواقع جریمه در کار نیست (جریمه ای که بتونی با کمی خوش و بش و یه رانی دادن به افسر راحت کنسلش کنی).بعد از 5 دقیقه که اومدی می بینی ماشین نازنینت نیست به همین خوشگلی.

برای همین خیلی از مسیرا رو مردم مجبورن اینجا پیاده طی کنن چون جای پارک براش ایجاد نشده البته این مراکز خیلی خیلی کم هستن چون بطور مثال برای تهیه کلیه اقلام همونجور که گفتم فروشگاه های خیلی بزرگ و کاملی وجود داره و شما مجبور نیستی نوشابه رو از یه مغازه بخری نون رو یه جا دیگه برنج رو جای دیگه و.............ولی خب در کل باید یاد بگیرین که مردم در اروپا برای تا سر کوچه رفتن مثل ما نیستن که ماشین چند تنی رو راه بندازن.اینجوریه که هوای اینجا اینقد تمیزه

البته وسایط نقلیه عمومی در بیشتر کشورای اروپائی حتی چک خیلی خوب عمل می کنن.شما توی سایت مترو و اتوبوس ساعت و مسیر حرکتشون رو چک میکنی و میتونی مطمئن باشی سر ساعت سرویس میدن.خیلی ه از دوچرخه و اسکیت برای رفت و آمدها استفاده می کنن که با توجه به ترافیک روان بیشتر شهرها و همچنین بعد مسافت کم مکانهای مختلف به هم خیلی وسیله خوبیه.البته اینجا هر چقدر هم که عشق ماشین باشین وقتی ببینین لیتری 1500 تومن باید پول بنزین بدین دیگه کم کم ماشین بازی رو کنار میذارین و خط 11 رو فعال می کنینSmile

می بینین دوستان در همه موارد زندگی در اروپا ساده نیست!و ما هم اینجا مصائب خودمون رو داریم.وای چه حالی میده پیاده رفتن تا اداره پست توی سرمای منفی بیست درجه!
پاسخ
تشکر کنندگان: sara24 ، kavoshgarnet ، kianoush ، Lanjearsz
خوب پس ماشين پاشين سواري تعطيل.ولي اخه مگه ميشه من بدون ماشينSad.واي..قل....ولي يه خوبي هم داره كه حداقل ديگه 100 كيلو نميشيم.به قول شيماخانوم بر خلاف ايران ديگه واسه خريد يه پفك با ماشين نميريم به پاهاي عزيزمون متوسل ميشيم .
دکتر علی شریعتی
پاسخ
تشکر کنندگان:
دوستان عزيز راهنماي بفرماييد. يكي از دوستان من 3روز پيش مداركش رو كه كامل شده بود تحويل سفارت چك داد و مصاحبه را هم انجام داده.به گفته ي او تمام مصاحبه به زبان انگليسي بوده و تقاضاي اون رو براي داشتن مترجم رد كرده اند.و باز به گفته ي او اگر در طول مصاحبه فارسي صحبت كنيد امتياز منفي ميگيرين.يه خبر بد ديگه هم دارم اينه كه كساني كه تا قبل از ماه مي ويزا بهشون بدن يه ويزاي 3 ماه ي شينگن هم شاملش ميشه ولي از اون تاريخ به بعد ويزاي كه بهشون ميدن فقط مختص به خاك چك هستش و حق خروج از اين كشور به مدت 1سال را نداريد.كه بعد از گذشت 1سال كه براي تمديد ويزاتون ميريد ميتونيد از پليس چك تقاضاي يه ويزاي 3ماهه بكنيد.راستي يادم رفت اين رو بگم سفارت اينجا گفته كه از 60 پرونده 55 تاش رو رد كردن.لطفا هر كس اطلاعاتي داره بگه.مرسيييييي
دکتر علی شریعتی
پاسخ
تشکر کنندگان: یه مهاجر ، lexington ، Ali Sepehr
ممنون سارا جان از اطلاع رسانی.من برای پدر و مادر خودم از طریق تجاری اقدام کردم البته هنوز به مرحله مصاحبه نرسیدن.این دوستی که می گین منظورتون اینه همه کارهای مربوط به ثبت شرکتش توی چک تموم شده و برای گرفتن ویزا رفته بودن یا اینکه فقط رفته بودن برای امضا و مهر کردن مدارک؟؟ بعید میدونم که فارسی صحبت کردن هیچ ارتباطی به مسئله داشته باشه چون وقتی شما برای ثبت شرکت در چک اقدام می کنی بیشتر دونستن زبان چک براشون مهمه و اگه کسی بدونه که عالیه وگرنه کاری به زبان انگلیسی ندارن.........در مورد پرونده ها مطمئنا همه براحتی موفق به ثبت شرکت نمیشن چون تعدا زیادی از افرادی که دارن از طریق ثبت شرکت در چک برای گرفتن اقامت این کشور اقدام می کنن هدفشون رفتن به کشورهای دیگه ست و این یعنی شرکت بعد از مدتی در چک غیرفعال میشه و این یعنی هیچ پولی برای دولت چک نمیسازه و یه خارجی فقط از طریق اون اقامت می گیره.خب مسلما اینا هم روی این مسئله حساس هستن و بیشتر پرونده ها هم از این جهت رد میشه.ظاهرا این محدودیت ویزا رو هم بخاطر همین باید گذاشته باشن(البته من چیزی در این باره نشنیدم)

یه نکته دیگه درباره کشور چک بدلایل فرهنگی و 30 یا 30 گرفتن اقامت دائم و شهروندی این کشور راحت نیست بطور مثال برای خود من که همسرم چکی هست شرایطشون این بود که بعد از دو سال میتونم اقامت دائم بگیرم و بعد از 7 سال شهروند میشم که برای گرفتن اقامت یه مصاحبه به زبان چک هست یعنی طی دو سال می باید کمی این زبان رو یاد گرفته باشین(البته این برای افرادی بود که از طریق ازدواج می خواستن اقامت بگیرن از طریق تجاری شاید فرق کنه)!!! 7 سال انتظار برای داشتن پاسپورت چکی واقعا مسخره ست و من بعد از 5 سال بدون هیچ ارتباط فامیلی با یه اروپائی پاسپورت انگلیسی گرفتم که خیلی بهتر و معتبرتر از پاسپورت چک هست.

در هر حال پدر و مادر من هنوز کارشون به مصاحبه نرسیده وقتی به اون مرحله رسیدن حتما اینجا شرایطشون رو میگم.
پاسخ
تشکر کنندگان: lexington ، Ali Sepehr ، sara24 ، mavarfan
نه شيما جان اين دوست من كار ثبت شركتشون تموم شده و براي ويزا ميخواستن اقدام كنن نه واسه تاييد مدارك يا گواهي امضا.اون ميگفت بايد به انگليسي صحبت كنين چون اونا ميگن شما كه انگليسي بلد نيستين پس چطوري ميخواين اونجا تجارت كنيد و از اين حرف ها.البته من نميدونم كه چرا اينا يه دفعه شرايطشون رو اين همه تغيير دادن .منم پرونده ي ويزام دست پست و فكر ميكنم كه تا اخر هفته بدستم برسه و انشاالله تا اون هفته ميرم و تحويل ميدم و كامل طلاع رساني ميكنم
دکتر علی شریعتی
پاسخ
تشکر کنندگان: Ali Sepehr ، یه مهاجر ، lexington
همگی منتظریم سارا جان و برات ارزوی موفقیت میکنم.خب حالا که یه سری اطلاعات هم از نحوه مصاحبه داری با خیالی آسوده تر میتونی بری بنابراین اصلا نگران نباش.امیدوارم که همه چی بخوبی پیش بره و ما رو هم بی خبر نذار.هر کاری هم در چک داشتی من در خدمتم،شاید کمی باعث دلگرمی ات باشه که بگم برای یه سری از کارها من در حال حاضر پراگ هستمSmile
پاسخ
تشکر کنندگان: sara24 ، lexington ، OverLord
واي چه خوب.مرسي شيما جان شما هميشه محبت دارين واقعا.شما همين كه هستين و پاسخ مارو ميدين جاي تشكر و قدرداني داره.
راستي شيما جان شما كه اين همه به اين كشور رفت و امد دارين ميشه لطفا يكم اطلاعات كسب كنيد.مثلا در مورد اينكه بعد از گرفتن اقامت دولت چك چه اختيارات و امكاناتي(بيمه و حقوق و ...) به ما ميده.واينكه ما ميتونيم در صورت بچه دار شدن در اون كشور اقامت دائم رو بگيريم؟و چه مزايايي واسه اون بچه در نظر گرفته ميشه؟مرسي
دکتر علی شریعتی
پاسخ
تشکر کنندگان: lexington
(2010-02-25 ساعت 01:55)sara24 نوشته:  .منم پرونده ي ويزام دست پست و فكر ميكنم كه تا اخر هفته بدستم برسه و انشاالله تا اون هفته ميرم و تحويل ميدم و كامل طلاع رساني ميكنم

سلام
اگه مصاحبه رو انجام دادید ما بی صبرانه منتظر نظر شما هستیم.
پاسخ
تشکر کنندگان:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان