کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
راهنمای قدم به قدم
سلام به gadfly خان
ببین فکر کنم که فقط من و تو اینجاییم. محفل خصوصیه. البته جسارت نباشه ها. این حقیر می دونه که شما خیلی از این چیزایی که می خوام بنویسم رو می دونی، فقط گفتم اگه شخص دیگه ای هم اومد یه چیزی بهش بماسه. پس برو بریم:
ECFMG چیه؟
حتماً می دونین که وارد شدن به رشته پزشکی در آمریکا سخته. شما باید recommendation های درست و حسابی داشته باشین، در کالج های خوبی درس خونده باشین و نمره هاتون هم بالا باشه. ECFMG بررسی می کنه تا ببینه شما در یک کشور خارجی واقعاً دانشجوی پزشکی یا پزشک هستین یا نه. علاوه بر اون یه سری کارها هم در زمینه کاغذ بازی و اینجور چیزها انجام می ده.
نکاتی که باید در کل پروسه ثبت نام به یاد داشته باشین:
همونطور که قبلاً گفتم پروسه ثبت نام در ECFMG و USMLE کلی مطلب داره. در مورد USMLE یه کتابچه ای هست به اسم USMLE Bulletin of Information و در مورد ECFMG هم یه کتابچه دیگه ای هست به اسم 2011 Information Booklet توصیه می کنم که حتماً این دو تا رو دانلود کنین و بخونین. این دو تا لینک مربوط به سال 2011 هستش. اگه سال بعد هم این پست سرجاش مونده بود شما باید کتابچه های مربوط به سال 2012 رو بخونین آدرس انتشارات ECFMG اینجاست که توی این آدرس شما تمامی فرم ها و ... رو می تونین پیدا کنین.
توجه داشته باشین در کل پروسه ثبت نام (از گرفتن Identification number تا پر کردن تمامی فرم ها) خیلی دقت کنین. اگه در یکی از مراحل اشتباه کردین (که امیدوارم چنین خبطی ازتون سر نزنه) سعی کنین که اصلاحش کنین و سعی نکنین که پروسه ثبت نام رو یک بار دیگه از اول شروع کنین. ECFMG یه سرویس دهنده Email نیست که هروقت خوشتون نیومد یه Email دیگه درست کنین. تلاش برای دو بار ثبت نام و دریافت دو Identification number برای یک نفر ممکنه به عنوان irregular behavior براتون ثبت بشه.
کلاً دو گروه تو ECFMG ثبت نام می کنن. کسانی که درسشون رو تموم کردن و کسانی که در حال گذروندن دوره پزشکی هستن. هر دو گروه، اول باید مطمئن بشن که اسم دانشگاهشون در IMED ثبت شده. شما باید در IMED جستجو کنین و اسم دانشگاهتون رو پیدا کنین. اگه در این قسمت تحت عنوان Graduation years تاریخ فارغ التحصیلی شما رو هم شامل می شد (یا اینکه Current نوشته بود) شما می تونین تو ECFMG ثبت نام کنین.
اول بریم سراغ دانشجوها. شما می تونین قبل از فارع التحصیلی تو امتحانات شرکت کنین ولی چند تا شرط داره. 1- شما باید حداقل دوره علوم پایه رو گذرونده باشین. 2- باید به محض اینکه مدرکتون (منظورم همون دانش نامه است) صادر شد اون رو براشون بفرستین. 3- حواستون به اون 7 سالی که تو پست مربوط به USMLE نوشتم باشه. در پروسه ثبت نام شما اگه دانشگاهتون عضو EMSWP باشه IWA برای شما فرم 186 رو می فرسته (که بعد از تایید 5 سال اعتبار داره) ولی اگه نباشه (که احتمالاً دانشگاههای ایران عضو EMSWP نیستن) فرم 183 رو براتون می فرسته (که برای هر بار ثبت نام در هریک از امتحان ها باید پر بشه). حالا اینکه IWA و فرم 186 چی هستن رو در ادامه می گم. فرم 183 رو نمی دونم چه شکلی یه چون شامل حال من نمی شد.
خوب رسیدیم به قسمت اصلی ماجرا
دادادادام
ثبت نام در ECFMG برای پزشکان فارغ التحصیل
1- شما باید در وب سایت ECFMG در قسمت IWA ثبت نام کنین و یک Identification number و یک password بگیرین. ثبت نام اولیه در IWA ساده است، یک سری اطلاعات جزئی می خواد و بعد از 3 روز (یا کمتر) Identification number و password یکبار مصرفتون رو برای شما Email می کنه. Identification number یک شماره 8 رقمی با فرمت X-XXX-XXX-X هستش. این شماره از این به بعد شماره ثبت نامی شما در ECFMG هستش و از این به بعد کارهاتون با این شماره انجام می شه. بعد از اینکه Identification Number و password خودتون رو گرفتین با اولین ورود به IWA باید password دائمی خودتون رو تعریف کنین. بازهم می گم در وارد کردن اطلاعات خیلی دقت کنین.
2- برای ثبت نام در ECFMG چهار فرم باید پر بشه. فرم های 186، 187، 344 و 345. فرم 186 توضیحش زیاده بعداً براتون می گم (اینم غول این مرحله است). فرم های 187 و 344 و 345 رو هم fillable کردم تو ضمائم براتون گذاشتم. می تونین دانلودش کنین و پرشون کنین. پر کردن این فرم ها آخری خیلی سخت نیست. توجه کنین فرم 345 دو صفحه مشابه هم داره که هر دو رو باید پرینت بگیرین و بفرستین دلیلش رو بعداً براتون می گم. فقط یادتون باشه یه امضای انگلیسی تمرین کنین (یعنی اسمتون را با حروف لاتین بنویسین) چون تمامی فرم ها باید توسط شما و به زبان انگلیسی امضاء بشه. بازهم می گم امضاتون باید یه طوری باشه که بشه خوندش (مثل امضاهای معمول ما در ایران مجموعه ای از خطوط غیرقابل خوندن نباشه). فرم 186 باید در مقابل مسئولی که باید فرم شما رو تایید کنه امضاء بشه ولی بقیه رو می تونین از همین الان امضاء کنین.
3- فرم 186: فرم 186 رو هیچ جا نمی تونین پیدا کنین، چون IWA در حین ثبت نام این فرم رو براتون تولید می کنه. برای پر کردن این فرم باید یه سری اطلاعات رو از قبل آماده کنین. این اطلاعات از این قرار هستن:
الف- یک سری تاریخ رو باید از شمسی به میلادی تبدیل کنین این تاریخ ها به این ترتیب هستن: تاریخ ورود به دانشگاه، فارغ التحصیلی، تاریخ صدور دانشنامه، تاریخ ورود و اتمام هریک از بخشهای اینترنی، تاریخ ورود و اتمام سربازی یا طرح، تاریخ تولد و تاریخ ورود به شغل فعلی. من برای این تاریخ ها یک فایل Excel درست کردم که در ضمائم هست. با وارد کردن تاریخ شمسی در ستون بعدی خودش تاریخ میلادی رو بهتون می ده. فقط چون مهاجرسرا اجازه نمی ده فایل excel به عنوان ضمیمه استفاده بشه من اون رو zip کردم و از طرف دیگه این فایل از یک ماکرو برای تبدیل تاریخ شمسی به میلادی استفاده می کنه. برای این که درست کار کنه شما باید enable macro رو بزنین.
ب- در مورد تاریخ ورود و خروج به بخشهای اینترنی باید بگم که اولاً این بخشها در ECFMG به عنوان Clinical clerkship معرفی می شن و ثانیاً من این بخشها رو بر اساس ریز نمراتم پر کردم (هرچند اطلاعات درج شده در ریز نمرات با واقعیت تطابق نداشت) ولی با خودم گفتم هر چی باشه من که دارم ترجمه ریزنمراتم رو هم براشون می فرستم، پس بهتره بر اساس اونها بخشهای اینترنی رو پر کنم. اوه اوه راستی یادم رفته بود. شما باید اسم استاداتون در بخشهای اینترنی رو هم در این قسمت اضافه کنین. (به روز شد. من در این قسمت اشتباه کردم. شما بهتره بخش های اینترنی رو بر اساس واقعیت پر کنین نه بر اساس ریز نمره. چون بعد از فرستادن فرم ها، ECFMG با دانشگاه مکاتبه و صحت مطالب درج شده رو بررسی می کنه. دانشگاه هم از دانشکده شما دوره ها و تاریخ گذروندن بخش های اینترنی رو استعلام می کنه و به ECFMG گزارش می ده.)
ج- برای ثبت نام شما باید در یکی از امتحانات USMLE ثبت نام کنین. پس اطلاعات زیر رو آماده کنین: 1- یک بازه 3 ماهه که تصمیم دارین در اون بازه در امتحان شرکت کنین. 2- محل امتحان که می تونین از سایت prometric محل امتحان رو پیدا کنین (البته در این قسمت باید منطقه رو وارد کنین مثلاً منطقه خاورمیانه. این وارد کردن منطقه برای محاسبه مقدار خونیه که باید تو شیشه کنین و برای ثبت نام به حسابشون واریز کنین. آنکارا جزء منطقه اروپا محسوب می شه). 3- اطلاعات مربوط به یک کارت اعتباری برای ارسال مبلغ لازم (که برای اروپا در مورد امتحان های step 1,2ck حدود 950 دلار می شه).
د- در مورد این بازه 3 ماهه یادتون باشه که شما فقط یکبار اون هم برای بازه 3 ماهه بعدی می تونین به تعویقش بندازین. به این بازه 3 ماهه می گن eligibility period. مثلاً اگه شما برای بازه 3 ماهه جولای تا سپتامبر ثبت نام کرده باشین و نتونین تا سپتامبر خودتون رو برای امتحان آماده کنین شما می تونین این بازه رو به اکتبر تا دسامبر (ولی فقط یکبار) انتقال بدین. یه سری اطلاعات تکمیلی دیگه هم هست که برای اینکه ثابت کنین که شامل اون مجموعه دچار دیلاتاسیون نیستین برین از ECFMG information Booklet بخونین.
ه- شما باید یک آدرس خارج ایران رو برای نامه نگاری در اختیار ECFMG قرار بدین. همونطور که تا حالا متوجه شدین ایران جزء این دنیا محسوب نمی شه.
و- اطلاعات شناسنامه ای تون دم دست باشه. این اطلاعات شامل شماره ملی هم می شه.
ز- آدرس محل کارتون رو به انگلیسی داشته باشین.
ح- آدرس محل دانشگاهتون رو به انگلیسی داشته باشین. شماره دانشجویی خودتون رو هم همراه داشته باشین.
ط- اگه دوره های مرتبط با پزشکی دیگه ای هم داشتین اون ها رو هم باید لیست کنین (تاریخ ورود و خروج به میلادی یادتون نره)
ی- عنوان مدرکتون رو Doctor of Medicine Diploma وارد کنین. چون تو ECFMG این طوری ثبت شده که فارغ التحصیل های پزشکی در ایران تحت این عنوان فارغ التحصیل می شن. موقع ترجمه دانشنامه هم به آقا یا خانم مترجم بفرمایین که عنوان دانشنامه باید Doctor of Medicine Diploma باشه.
4- بعد از این که مجموعه اطلاعات بالا رو ریختین تو حلقوم IWA اون براتون دو جور فرم 186 استفراغ می کنه. هر دو تا فرم 186 هستند و قابلیت تایید شدن دارن ولی یکی از اون ها لازمه. یکی از اونها توسط notary public تایید می شه و اون یکی توسط Medical official. توجه کنین که فقط یکی از اونها رو نیاز دارین و لازم نیست هم Notary public و هم medical official فرم هاتون رو تایید کنن. هدف از فرم 186 اینه که مشخص بشه صاحب اون فرم 186 شما هستین، عکستون مال خودتونه و اطلاعاتتون درسته. Notary public در ایران همون Officer سفارت سویس هستش. شما اگه تصمیم گرفتین notary public مدارک شما رو تایید کنه باید فرم ها رو به همراه پاسپورت، اصل و ترجمه دانشنامه، اصل و ترجمه ریز نمرات و خلاصه هر چی که دارین رو با خودتون ببرین پهلوی آفیسر محترم و به انگلیسی بهش بفهمونین که چی می خواین و بعدش فرم رو امضاء کنین و بدین دستشون تا تایید کنن. بعد از تایید کردن، تمام اون مدارکی که لازمه شامل فرم های 186، 187، 344، دوتا 345، دو تا کپی از دانشنامه، دوتا کپی از ریزنمرات، ترجمه دانشنامه و ریز نمرات که به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه رسیده باشه (البته قسمت وزارت امور خارجه اش برای محکم کاریه) و یک عکس 5 در 5 جدید خودتون رو بذارین تو یه پاکت و برای آدرس ECFMG که در ECFMG information Booklet هست بفرستین. راستی دو تا نکته 1- عکس ها تون رو پشت نویسی کنین (اسمتون رو به همراه Identification number پشت عکس بنویسین) 2- یکی از عکس ها رو باید روی فرم 186 بچسبونین.
از طرف دیگه اگه Medical official قرار باشه فرمتون رو تایید کنه مراحل مشابه هست فقط 2 تا فرق داره 1- Medical official که معمولاً معاون دانشجویی دانشگاهتونه باید فرم 186 ی رو تایید کنه که بالاش Medical Official نوشته. 2- دانشگاه خودش باید شخصاً مدارک رو داخل یه پاکت مهر و موم شده پست کنه (البته هزینه پست رو از شما می گیرن).
5- خوب حالا که این همه مطلب رو خوندین باید بهتون بگم که من Notary public رو پیشنهاد نمی کنم. چون بعد از پست کردن و رسیدن مدارک به ECFMG اونها یک کپی از فرم 345 (حالا فهمیدین چرا دو تا فرم 345 لازم بود) رو به همراه بعضی از مشخصات، یک کپی از ریزنمرات و یک کپی از دانشنامه تون رو به دانشگاه می فرستن و از اونها می خوان که این اطلاعات رو تایید کنن. در ضمن اونها از دانشگاه می خوان که ترجمه دانشنامه و ریز نمرات رو براشون بفرستن. پس من فکر می کنم اگه دانشگاه مدارک شما رو بفرسته دو تا فایده داره 1- چون خودشون تو پاکت مهر و موم شده می فرستن معتبر تره 2- چون از اول در جریان امور قرار داشتن احتمال بروز مشکلات بعدی کمتره. اگه دانشگاه مدارک شما رو تایید کنه ولی ترجمه دانشنامه و ریز نمرات رو براشون نفرسته اونها خودشون برای ترجمه دانشنامه و ریز نمرات اقدام می کنن ولی در ازای این کار مجدداً 205 دلار از خونتون رو تو شیشه می کنن (فکر کنم یواش یواش برین تو شوک).
6- بعد از فرستادن این مدارک شما می تونین وضعیت تایید مدارکتون رو از پورتال OASIS پی گیری کنین. در پورتال OASIS به شما می گه که مدارکتون رسید، نرسید، تایید شد، نشد، چی شد، من کجام، اینجا کجاست، بچه کو
7- معمولاً طی 3 هفته بعد از وصول مدارک، مدارک تایید می شه و از تاریخ تایید تا 5 سال فرم 186 شما معتبره.
8- اگه فرم 186 خودتون رو گم کردین دچار حمله پانیک نشین. کافیه دوباره برین IWA. اونجا فرم 186 شما وجود داره و می تونین مجدداً پرینتش کنین.
9- اگه اسمی که در دانشنامه شما ذکر شده با اسم پاسپورتتون هماهنگ نباشه شما باید مدارکی رو که اثبات می کنه این دانشنامه مربوط به دارنده پاسپورت هست رو هم به همراه باقی مدارک براشون بفرستین. این مشکل وقتی پیش می یاد که بعد از صدور دانشنامه، شخص اقدام به تغییر نام یا نام خانوادگی خودش بکنه و پاسپورتش با این نام جدید صادر بشه.
خوب این هم از این
حالا نوبت شماست
اون سئوال من رو در مورد دیلاتاسیون بررسی کردین یا نه؟
جوابتون چیه؟
جلسه بعد در مورد نحوه آماده شدن برای step 1 هستش. از همه بچه ها و بزرگ ها ممنون. اگه سئوالی بود در خدمتم.
ارادتمند
یاشار
پ.ن: فرم 12:

قبل از اینکه از ایران برم خانمی که کارهای نامه نگاری من با ECFMG رو از طرف دانشگاه انجام می داد با من تماس گرفت و گفت که شما باید برین وزارت بهداشت و فرم 12 رو پر کنین. اون گفت که تا وقتی که جواب فرم 12 رو براش نبرم دانشگاه اجازه نامه نگاری با ECFMG رو نداره. فرم 12 ظاهراً فرمی یه که حراست وزارت بهداشت بررسی می کنه تا ببینه ما اجازه داریم خارج از ایران تحصیل کنیم یا نه! من این فرم رو در ضمائم می ذارم. در این فرم هر چیزی که شامل حال شما نمی شد رو خالی بذارین یا خط بکشین (مثل موردی که شما در خارج در کدام دانشگاه تحصیل می کنین و یا اینکه در خارج از کشور کجا ساکن هستین). پایین این فرم ذکر کرده که شما باید 3 مدرک رو هم براشون ببرین که در حقیقت 4 مدرکه و یکیش اون پایین ذکر نشده. این 4 مدرک شامل موارد زیر هستن:
1- کپی صفحه اول پاسپورت و تمامی صفحات پاسپورتی که ویزا خورده باشه یا دارای مهر ورود و خروج باشه
2- یک قطعه عکس 6 در 4 جدید (طی یک سال گذشته گرفته باشین).
3- درخواست موسسه مربوطه (در مورد ECFMG همون نامه ای هستش که ECFMG براتون Email می کنه. در مورد من که برای step 1 ثبت نام کرده بودم عنوانش بود: ECFMG registration for step 1)
4- کپی مجوز تحویل مدرک تحصیلی (این همون مجوزی که دانشگاه شما بعد از اتمام طرح یا خدمت سربازی صادر می کنه تا شما بتونین ریز نمرات یا دانشنامه خودتون رو بگیرین)
بعد اینکه این فرم رو پر کردین و مدارک رو آماده کردین همه رو با هم ور می دارین می برین وزارت بهداشت شهرک غرب، طبقه 6، ورودی 4، پهلوی خانم عباسی یا محسنی. مدارک رو تحویل می گیرن و 2 تا 3 هفته بعد بهتون جواب می دن که این جواب رو باید ور دارین ببرین دانشگاه خودتون تحویل کسی بدین که مسئول نامه نگاری با ECFMG هستش.
نکته: لازم نیست که حتماً خودتون این کارها رو بکنین و می تونین این کارها رو به عهده کس دیگه ای بذارین.
پ.پ.ن. فرم 186
در راستای درخواست های متعدد دوستان و همکاران، من فرم 186 خودم رو به صورت PDF براتون تو قسمت ضمائم گذاشتم. البته اطلاعات منجر به فاش شدن ماهیت خودم رو حذف کردم، فقط اسم دانشگاه رو گذاشتم بمونه Cool باور کنین Big Grin
ارادتمند
یاشار و ماری از هاروارد

فایل‌های پیوست
.pdf   form187 fillable.pdf (اندازه 280.1 KB / تعداد دانلود: 2,061)
.pdf   form344 fillable.pdf (اندازه 518.33 KB / تعداد دانلود: 1,777)
.pdf   form345 fillable.pdf (اندازه 456.01 KB / تعداد دانلود: 1,467)
.zip   dates needed for usmle.zip (اندازه 24.86 KB / تعداد دانلود: 591)
.pdf   form_12.pdf (اندازه 53.63 KB / تعداد دانلود: 928)
.pdf   form 186 Medical School Official.pdf (اندازه 128.3 KB / تعداد دانلود: 1,646)
شماره کیس :2011AS35XXX
دریافت نامه: 9 خرداد -- 30 می
ارسال فرمها: 11 خرداد-- 1 ژوئن
کنسولگری:آنکارا
مصاحبه: 10 مرداد-- 1 آگوست
دریافت ویزا:23 شهریور-- 14 سپتامبر
ورود به آمریکا: ۱۴ مهر--۶ اکتبر
دریافت سوشال:۱۵ روز بعد از ورود
دریافت گرین کارت: ۲۱ روز بعد از ورود

پاسخ
(2011-05-19 ساعت 01:15)shahrzad_a نوشته:  
(2011-05-19 ساعت 00:57)دکتر بهشتی نوشته:  سلام ، خسته نباشین، ببخشید من یه سوال داشتم! من تقریبا ۱ ساله که درسم تمام شده و در حال گذروندن طرح پزشکی‌ هستم ، گفتن که باید حتما دانشگاه گواهی اشتغال به تحصیل یا اصل مدرک رو بده که بتونیم واسهٔ امتحان اقدام کنیم ، چون تا پایان طرح مدرک اصلی‌رو نمیدن، آیا می‌شه با همین مدرک موقت یا گواهی تاره واسهٔ امتحان اقدام کرد؟ (آخه دانشگاه حاضر نیست گواهی بده) لطفا منو راهنمایی کنین خیلی‌ خیلی‌ ممنون میشم

سلام دکتر بهشتی
تا اونجایی که من می دونم شما در برزخ هستین، یعنی هم graduate محسوب می شین و هم مدرکتون آزاد نیست. من فکر می کنم باید منتظر باشین تا مدرکتون آزاد بشه. اگه بقیه دوستان اطلاعات تکمیلی دیگه ای دارن ممنون می شم به اشتراک بذارن. به هر حال (همونطوری که بعداً در مورد نحوه آماده شدن برای Step 1 خواهم گفت) آماده شدن برای هر کدوم از Step های USMLE حداقل به 6 ماه زمان نیاز داره. من توصیه می کنم شما از این زمان برای آماده شدن برای امتحان استفاده کنین تا زمانی که مدرکتون آزاد بشه.
ارادتمند
یاشار و ماری

پاسخ
تشکر کنندگان: gadfly ، OverLord ، amid ، REZA1390 ، kourosh2011 ، SH1A2R3 ، kasrafo ، saeid-ss ، daad ، NEURON ، delir ، mydream ، hamed_na ، mk3th ، الدورادو ، free-tomorrow
(2011-05-27 ساعت 19:59)gadfly نوشته:  
(2011-05-27 ساعت 15:51)یاشار و ماری نوشته:  سلام به gadfly خان
ببین فکر کنم که فقط من و تو اینجاییم. محفل خصوصیه. ........
جلسه بعد در مورد نحوه آماده شدن برای step 1 هستش. از همه بچه ها و بزرگ ها ممنون. اگه سئوالی بود در خدمتم.
ارادتمند
یاشار
سلام به یاشار خان قهرمان

آقا دستت درد نکنه ، بسیار عالی نوشتی . من تا به حال چندین بار این کتابچه ها رو خونده بودم ولی به این خوبی که شما زحمت کشیدی و نوشتی متوجه نشده بودم . پیری و هزار عیب و علت !! Big Grin عجب پروسه پیچیده ای داره این ثبت نام Sad فکر می کنی من مدارکم رو همینجا در کپنهاگ ببرم سفارت آمریکا برای تایید بهتر نیست ؟ خیلی هم اینجا تنهای تنها نیستیم . این رو از روی تعداد دانلود فایلها می تونی متوجه بشی .Wink ولی خوب دوستان ما و پزشکان محترم همکار ، مثل من و شما یه کمی خجالتی هستند و سر کلاس شلوغ نمی کنند . به هر حال ما (من و شما) خدمت همه این دوستان خیر مقدم می گیم و از طرف اونها هم از مطلب بسیار ارزشمند شما قدردانی می کنم .

موفق باشی
gadfly حماسه ساز سلام. خوب شرایط تو فرق می کنه. فکر می کنم برای تو بهترین کار همین باشه که Notary public رو تایید کنی. یه پست هم در مورد آماده شدن برای Step 1 می ذارم بعد با هم هماهنگ می شیم ببینیم این step 1 رو به کجا می رسونیم. راستی من فردا صبح دوباره دارم می رم کوهSad. برگشتم خبر می دم.
ارادتمند
یاشار و ماری

پاسخ
تشکر کنندگان: gadfly ، OverLord ، amid ، REZA1390 ، kourosh2011 ، SH1A2R3 ، alireza2001 ، lingni ، kasrafo ، الدورادو ، saeid-ss ، delir ، nodet_boy ، 123a
لرد یاشار، لیدی ماری ؛

راستش من هرچه فکر کردم نتوانستم Anilyze It که چطور ممکن است یکنفر (شاید هم دونفر) از پشت Mountains بیاید، وارد Matrix شود، کلی وقت بگذارد، و اطلاعاتی که در مورد راههای پرپیچ و خم رسیدن به پیشرفت و موفقیت به دست آورده به رایگان با دیگران به اشتراک بگذارد . راستش را بخواهید چنین Personality در ایران اصولا تعریف نشده است. برعکس، مسلمانان ایرانی (که خواسته یا ناخواسته، ما هم جزوشان حساب میشویم) دستورالعملی دارند به اسم "تقیه" که بر طبق آن میشود برای افزایش شانس حیات و رسیدن به مقصود، به طور آگاهانه و کاملا شرعی از اشتراک و تبادل اطلاعات مهم و حیاتی خودداری کرد و هیچ عذاب وجدانی هم نداشت! ظاهرا در مقوله ی مهاجرت به آمریکا هم بعضی همکاران به شدت قانون فقهی و شرعی تقیه را مراعات میکنند. مخصوصاآمریکا که اصلا نمیدانم دلیل این یکی چیست که اطلاعات مربوط به مهاجرت به این کشور خاص هرگز براحتی افشا نمیشود! یحتمل مهاجران احتمالی جدید جای مهاجران قبلی راتنگ میکنند!

بعد شما از پشت کوه پیدا میشوید ودر این Sin City و بازار داغ تقیه ، Like an Angel همه را راهنمایی میکنید. وقتی پست های طولانی، مفصل، دقیق، و با شرح کامل جزئیات بالا را خواندم ، احساس کردم در league of Extra Ordinary Gentelmen هستم. چون واقعا غیر عادی است که کسی به زبان فارسی دارد این اطلاعات ارزشمند را که هیییییییییچ جای دیگری پیدا نمیشود به اشتراک میگذارد. اینجا فقط یک Eyes Wide Shot لازم است که Green Mile را دنبال کند و جلو برود تا برسد به Final Destination.

اینکه فقط آدم دکمه ی "تبریک و تشکر" را فشار دهد اصلا کافی نیست. اینکه یک پست جدا بزند و بگوید "متشکرم" هم اصلا کافی نیست. اما راستش اینجا دیگر هیچ راه دیگری برای تشکر وجود ندارد. متشکرم.

در مورد دیلاتاسیون هم که خوب، فکر میکنم خیلی وقت است (یحتمل بیش از سه دهه) که سعی میشود این خصوصیت در ما ایرانیان به شدت تقویت شود، و انصافا به نتایج خوبی هم رسیده اند(!) اما متاسفانه شما مثال نقض زنده ی این تلاش چند دهه ای هستید و فکر کنم الان باید به شما گفت Hero Wanted.

بیصبرانه منتظر اطلاعاتتان در مورد آمادگی برای USMLE هستیم.

امضا: یکی از خوانندگان خجالتی مطالب دقیق و روشنگر شما
پاسخ
(2011-05-28 ساعت 13:06)ali_kuchulu نوشته:  لرد یاشار، لیدی ماری ؛

راستش من هرچه فکر کردم نتوانستم Anilyze It که چطور ممکن است یکنفر (شاید هم دونفر) از پشت Mountains بیاید، وارد Matrix شود، کلی وقت بگذارد، و اطلاعاتی که در مورد راههای پرپیچ و خم رسیدن به پیشرفت و موفقیت به دست آورده به رایگان با دیگران به اشتراک بگذارد . راستش را بخواهید چنین Personality در ایران اصولا تعریف نشده است. برعکس، مسلمانان ایرانی (که خواسته یا ناخواسته، ما هم جزوشان حساب میشویم) دستورالعملی دارند به اسم "تقیه" که بر طبق آن میشود برای افزایش شانس حیات و رسیدن به مقصود، به طور آگاهانه و کاملا شرعی از اشتراک و تبادل اطلاعات مهم و حیاتی خودداری کرد و هیچ عذاب وجدانی هم نداشت! ظاهرا در مقوله ی مهاجرت به آمریکا هم بعضی همکاران به شدت قانون فقهی و شرعی تقیه را مراعات میکنند. مخصوصاآمریکا که اصلا نمیدانم دلیل این یکی چیست که اطلاعات مربوط به مهاجرت به این کشور خاص هرگز براحتی افشا نمیشود! یحتمل مهاجران احتمالی جدید جای مهاجران قبلی راتنگ میکنند!

بعد شما از پشت کوه پیدا میشوید ودر این Sin City و بازار داغ تقیه ، Like an Angel همه را راهنمایی میکنید. وقتی پست های طولانی، مفصل، دقیق، و با شرح کامل جزئیات بالا را خواندم ، احساس کردم در league of Extra Ordinary Gentelmen هستم. چون واقعا غیر عادی است که کسی به زبان فارسی دارد این اطلاعات ارزشمند را که هیییییییییچ جای دیگری پیدا نمیشود به اشتراک میگذارد. اینجا فقط یک Eyes Wide Shot لازم است که Green Mile را دنبال کند و جلو برود تا برسد به Final Destination.

اینکه فقط آدم دکمه ی "تبریک و تشکر" را فشار دهد اصلا کافی نیست. اینکه یک پست جدا بزند و بگوید "متشکرم" هم اصلا کافی نیست. اما راستش اینجا دیگر هیچ راه دیگری برای تشکر وجود ندارد. متشکرم.

در مورد دیلاتاسیون هم که خوب، فکر میکنم خیلی وقت است (یحتمل بیش از سه دهه) که سعی میشود این خصوصیت در ما ایرانیان به شدت تقویت شود، و انصافا به نتایج خوبی هم رسیده اند(!) اما متاسفانه شما مثال نقض زنده ی این تلاش چند دهه ای هستید و فکر کنم الان باید به شما گفت Hero Wanted.

بیصبرانه منتظر اطلاعاتتان در مورد آمادگی برای USMLE هستیم.

امضا: یکی از خوانندگان خجالتی مطالب دقیق و روشنگر شما

علی کبیر جان سلام
راستش رو بخوای من معمولاً دم دست نیستم و اکثر پست های ما در مهاجرسرا رو ماری می ذاره. راستش من هم قبل از اینکه ثبت نام کنم خیلی جاها در مورد ECFMG و نحوه ثبت نامش گشتم ولی جایی چیز کاملی پیدا نکردم. این بود که با خودم گفتم بعد از ثبت نامم یه پست در این مورد بذارم تا اونهایی که می خوان ثبت نام کنن بدونن قضیه چی به چیه. منظورم از قضیه دیلاتاسیون کاربرهای خوب مهاجرسرا نبود، بلکه با خودم فکر می کنم (البته تا جایی که یادم می یاد) در سال 2009 بیش از 200 نفر ایرانی در امتحانات USMLE ثبت نام کردن، ولی هیچ جایی یه پست درست حسابی نیست که بگه چی کار باید کرد. اشکال از خود ما پزشک ها به طور اخص و تمامی ایرانی ها به طور اعمه. همونطوری که تو گفتی ما خیلی محافظه کار شدیم، فکر می کنیم با اشتراک گذاشتن موضوع برای خودمون رقیب درست می کنیم یا واقعاً دچار دبلاتاسیون شدیم. به هر حال از ابراز لطفتون ممنونم.
راستی سه تا نکته: 1- من الان از لای کوهها با شما در تماس هستم.
2- من هم کلی فیلم بازم ها. شیطونه می گه یه وبلاگ راست و ریست کنیم یکم در مورد فیلم با هم گپ بزنیم.
3- انصاف نیست که از زحمات اون خانم دکتری هم که در وبلاگ پزشک مهاجر پست می ذاره یاد نکنیم.
در ضمن گفتی Green mile. می خواستم بگم من هم از نظر سایز در همون حد و اندازه های اون سیاه پوسته هستم ها. مراقب خودتون باشین عصبانی نشم.

ارادتمند
یاشار و ماری

پاسخ
تشکر کنندگان: gadfly ، OverLord ، amid ، kourosh2011 ، SH1A2R3 ، lingni ، kasrafo ، itsmasoud ، saeid-ss ، delir ، nodet_boy ، BitaM
سلام به gadfly، علی کوچولو، Overlord و Jasmine2359
من برگشتم. به افتخار آقا یاشار یه کف مرتب لی لی لی لی
خوب اگه خودتون رو آماده کردین که در مورد نحوه آمادگی برای Step 1 یه مطلب مفصل و دقیق بخونین کور خوندین. چرا؟ چون:
من اعتقاد دارم هیچ کس نمی تونه برای بقیه تعیین تکلیف کنه که چی بخونه، چقدر بخونه و چطور بخونه. بخاطر اینکه بعضی ها جوون ترن و بعضی ها مثل من و gadfly (حاجی جسارت نباشه ها) پاشون لب گوره. بعضی ها سرعت خوندنشون بالاست، بعضی ها دقت خوندنشون بالاست، بعضی ها هر دو و بعضی ها هیچ کدوم. یه عده بی کارن و می تونن به کوب بخونن، یه عده میرن کوه و یواش یواش دارن تبدیل به چوپون می شنSad، یه عده دارن تو دانمارک حال می کنن، یه عده فیلم نگاه می کنن و یه عده هم سر کارن.
پس بی خیال بقیه اش بشین. بچه برو بشین درسِت رو بخون.
ولی خوب از اونجایی که قول داده بودم که یه سری خاطره دیگه تعریف کنم و از اونجایی که به نظر می یاد شمایی که هنوز داری می خونی مثل خودم (حداقل فعلاً) بیکاری پس خاطرات خودم رو در مورد نحوه آماده شدن برای step 1 اینجا می ذارم. اینها فقط خاطره است. اگه کسی بر اساس این روش عمل کرد و جواب نگرفت تقصیر من نیست ها. پس بزن بریم.
من داشتم در مورد خوندن step 1 تحقیق می کردم. با یه عده از بچه هایی که داشتن برای step 1 آماده می شدن صحبت کردم. روش بعضی ها خیلی پیچیده بود مثلاً می گفتن که میکروب رو از made ridiculously simple بخون، فلان مبحث رو از BRS، اون یکی رو از کاپلان و ... یه عده دیگه که عاشق First aid بودن. اونها به من می گفتن که دیوونه نشی ها (اونا نمیدونستن که من از اول دیوونه بودم) First aid رو 14 بار بخون و خلاص. تازه اون آقاهه که تو تیمورزاده هم پلاسه بهم می گفت که این روشی که تو ورداشتی جواب نمی ده، 18 ماه طول می کشه و ... من هم بهش گفتم که ما خودمون اینکاره ایم داداش.
لا لا لا لا .... خوابتون برد یا نه. پخخخخخخخخخخخخخ آهان خوب شد، بیدار شدین، حالا حواس همه جمع باشه که می خوام راز قضیه رو براتون فاش کنم
در همین اوضاع و احوال داشتم تو یکی از رشته کوههای شمالی کشور چرخ می زدم که یه هو یه سایتی افتاد جلوی پام. اسم سایته بود PREP4USMLE توصیه می کنم حتماً یه سری بهش بزنین. این سایت در حقیقت یه چیزی شبیه مهاجرسراست که به USMLE اختصاص داره. راستش من داشتم فیزویولوژی رو از گایتون، آناتومی رو از اسنل و ... می خوندم (داشتم حسابی می ترکوندمTongue) تا اینکه با این سایت آشنا شدم. چیزی که من از این سایت دستگیرم شد رو اینجا می ذارم ولی دوباره می گم هرکسی باید برای خودش تصمیم بگیره:
1- من base رو بر اساس کاپلان گذاشتم. یعنی همه چیز رو از کاپلان می خونم به غیر از موارد زیر
2- تو PREP4USMLE اکثر بچه ها گفته بودن که پاتولوژی درس خیلی مهمی یه. درسته که سئوال های اختصاصی پاتولوژی ممکنه کم باشه ولی تو اکثر درسهای دیگه یه ردپایی از پاتولوژی دیده می شه(پدر سوخته ی مارمولکTongue). اونها توصیه کرده بودن که برای پاتولوژی goljan Audio book حتماً مورد استفاده قرار بگیره. یکی از دوستان که خودش پاتولوژیسته می گفت سئوال های پاتولوژی از سئوال های برد ما هم سخت تره (اون خودش برای مرور hand book رابینز رو خونده بود). بنابراین من پاتولوژی رو از Goljan rapid review می خونم و به Goljan Audion book هم گوش می دم.
3- بعضی از بچه ها می گن که آناتومی کاپلان (به خصوص در زمینه آناتومی اندام) خیلی خلاصه است. من خودم تصمیم دارم یه نگاهی هم به اسنل بندازم.
4- باقی مطالب رو از کاپلان می خونم.
خوب این از اینجا. صبر کنین هنوز تموم نشده. تو سایت PREP4USMLE گفتن که حتماً از حدود یک ماه مونده به امتحان دیگه کتاب ها رو ببندین و برین رو First aid. اونجا نوشته بود شما باید اونقدر مسلط باشین که بتونین طی هفته آخر مونده به امتحان یک دور First aid رو مرور کنین. و روز قبل از امتحان هم یه دور First aid رو ورق بزنین.
و اما مبحث شیرین امتحان های آزمایشی. هم تو PREP4USMLE و هم ایرانی هایی که من باهاشون صحبت کردم تاکید کردن که حتماً حداقل تو یکی از امتحان های آزمایشی شرکت کنین. تو PREP4USMLE می گفتن که ایده آل اینه که یه بار قبل از شروع امتحان بدین، یه بار وقتی که یه دور خوندین و یه بار هم یه هفته قبل از امتحان. ولی در راستای این که من در حال حاضر خیلی پیاده ام و از اونجایی که شرکت در امتحان هزینه داره و در راستای همون راستا که پول اضافی ندارم (وگرنه توی کوهها چیکار می کردم) من یکبار بعد از اینکه یک دور خوندم تو امتحان شرکت می کنم و یکبار هم یه هفته قبل از امتحان.
تقریباً تمامی کسانی که در USMLE شرکت کردن می گن که امتحان اصلی سخت تر از امتحان های آزمایشی یه. اکثر بچه ها هم گفتن که امتحان های NBME بیشتر از بقیه به امتحان USMLE شبیه هه. البته خوب بعضی ها هم USMLE world رو ترجیح می دن. NBME کلاً 7 امتحان داره. اگه خواستین شرکت کنین حتماً تو اون امتحان شرکت کنین که 8 ساعت طول می کشه.
پس خلاصه درس خوندن من این طوریه که یک دور از منابع بالا می خونم. DVD های کاپلان رو نگاه می کنم. یک دور دیگه می خونم. اولین امتحان NBME رو می دم. می رم تو کار First aid. امتحان دوم NBME رو می دم. اگه آماده بودم می رم سراغ امتحان اصلی.
توجه کنین که تو این امتحان تکرار مطالب خیلی مهمه. تکرار تکرار تکرار
خوب این هم از این.
من دیگه می رم درس بخونم. سئوالی بود در خدمتم.
راستی Overlord قرار نبود کنار وایسی کف بزنی ها. پاشو بیا وسط یه تکونی بده ببینم.
ارادتمند
یاشار و ماری

پاسخ
سلام یاشار جان.
راستش من اصولا به کف زدن عادت کردم ، ولی خب حالا چون شمایی اینم یه تـــــــکـــون بـرای شما. Smile Wink
پاسخ
تشکر کنندگان: gadfly ، یاشار و ماری ، kourosh2011 ، SH1A2R3 ، ehsan1095 ، saeid-ss ، daad ، Farhad23
سلام
من میخواستم واسه 3 ماهه اخر2011 امتحان usmle2ck ثبت نام کنم از دوستان کسی میدونه امتحان دادن در
ترکیه راحتتره یا دوبی؟
مرسی
پاسخ
تشکر کنندگان: SH1A2R3 ، saeid-ss
لرد یاشار، لیدی ماری؛
همانند پست مربوط به ECFMG، پست مربوط به آمادگی برای امتحان نیز بسیار کامل و بی نقص بود. در واقع روشی که شما برای مطالعه معرفی کردید تقریبا کاملترین و بهترین روش به نظر میرسد. من چندماهی است که در انواع و اقسام فاروم ها و سایتهایی که به آمادگی برای USMLE اختصاص دارند پرسه میزنم. اکثر این سایتها مال هندی ها و پاکستانی هاست. تعجب آور است که چطور آنها طوری بار میایند که به راحتی در مورد همه ی راههای رسیدن به موفقیت با هم به اشتراک و تبادل اطلاعاتشان میپردازند و ما نه! خوشحالم که اینجا سنگ بنای اولیه ی این اشتراک اطلاعات حداقل در مورد امتحان USMLE گذاشته شده و امیدوارم ادامه پیدا کند.

تقریبا در همه ی دنیا اعتقاد بر این است که کاپلان + FA (یا همون First Aid) برای آماده شدن برای امتحان منابع کامل و جامعی هستند. استفاده از این دوتا به همراه تست زدن میتواند نمره ی مناسبی را به ارمغان بیاورد (البته همانطور که دوستان میدانند "نمره مناسب" یعنی بالای 240/99). در مورد تست هم اینطور که من فهمیدم NBME چون ظاهرا تستهای مشکلتری ارائه میدهد بیشتر برای تخمین نمره ی احتمالی امتحان واقعی مناسب است تا USMLE World. البته اینها را در فارومهای گفتگوی هندیها و پاکستانیها خواندم. ظاهرا اروپا و آمریکا غیر از کاپلان و FA از منابع دیگری هم استفاده میکنند که در کشور ما کمتر شناخته شده است و از سوی دیگر، وقتی کسانی بوده اند که با کاپلان و FA و تستهای UWorld و NBME توانسته اند نمره های بالا کسب کنند، دلیلی برای سرگردان شدن بین منابع مختلف نیست.

این هم یکی دو تا از همین سایتها و فارومهایی که بحثهای جالبی توش پیدا میشه، البته به قول یاشار یه کمی باید دیلاتاسیون کالیبرش کم باشه و آدم وقت بذاره و پرسه بزنه و بخونه چون شاید بعضی از تاپیکها خیلی به درد استفاده نخوره ولی در کل تجارب جالبی میشه توی اونا پیدا کرد. مثلا تو سایت دومی(که دوستمون یاشار هم معرفیش کرد)، در قسمت Experiences (تاپیکی هست به این نام در STEP1) خیلی از کسانی که امتحان دادن اومدن و نمره شون و اینکه چقدر طول کشید تا آماده بشن و چی خوندن و کی تست زدن و ... رو برای بقیه تعریف کردن. برای انگیزه دادن و استفاده از تجربیاتشون خیلی مناسبه.

http://www.usmle-forums.com
http://www.prep4usmle.com

همچنین پیشنهاد میکنم حتما به سایت http://www.natures.ir هم یه سر بزنین. کار یکی از همکاران خوش ذوق هموطنمنونه که توش میتونین بعضی از منابع امتحان USMLE رو پیدا کنید. از جمله First Aid 2011 که الان با قیمت بالایی تو تیمورزاده فروش میره و تعدادی فلش کارت مربوط به استپ یک و دو که همشون به رایگان قابل دانلوده. به علاوه تعدادی از کتب پزشکی هم برای دانلود هست که من فکر میکنم داشتنشون برای همه پزشکان لازمه (مثل کتابهای اطلس آناتومی). باید از ایجاد کننده ی این سایت همینجا به سهم خودم تشکر کنم.

چندتا سایت جالب دیگه هم سراغ داشتم که به محض دسترسی به لپ تاپ خودم اونها رو اینجا برای دوستان میذارم. کلا سعی میکنم اگر مطلب جالبی در مورد امتحان هرجا دیدم لینکشو اینجا بذارم دوستان و همکاران استفاده کنند.
پاسخ
راستی فراموش کردم این نکته رو هم یادآوری کنم که اون وبلاگ "پزشک مهاجر" که بهش اشاره کردید، بیشتر در مورد مهاجرت به کانادا صحبت کرده تا مهاجرت به آمریکا. ظاهرا اون خانم دکتری که گرداننده وبلاگ بود خودش علاقمند به مهاجرت به کانادا بوده و به خاطر همین بیشتر اطلاعاتش در مورد کاناداست.
ضمن اینکه این وبلاگ الان نزدیک به یکساله که آپدیت نشده حالا یا خانم دکتر رفت کانادا یا رفت تو پیله ی آمادگی برای امتحان! Smile

(2011-06-03 ساعت 12:06)amid نوشته:  سلام
من میخواستم واسه 3 ماهه اخر2011 امتحان usmle2ck ثبت نام کنم از دوستان کسی میدونه امتحان دادن در
ترکیه راحتتره یا دوبی؟
مرسی

دوست گرامی منظور شما از "راحتی" چیه؟ اینطور که من متوجه شدم امتحانات در تمام دنیا در تاریخ معین به صورت هماهنگ برگزار میشه یعنی در یک تاریخ معین امتحان دوبی با ترکیه فرقی نداره (البته اینو هنوز ازش مطمئن نشدم باید دید نظر دیگر دوستان چیه).
اگر منظورتون از راحتی، سفر به این دو محله، که هردوتاش راحته. شاید بر اساس تاریخ لازم باشه به این فکر کنیم که بلیط گیرمون میاد یا نه و یا قیمت هتلها و وضع آب و هوا و ... (مثلا سه ماهه آخر سال دوبی هوای معتدلی داره ولی ترکیه سرده). اگر کس و کار و فک و فامیلی هم تو یکی از این دو محل داشته باشین که خوب میتونه گزینه ی مهمی برای انتخاب محل باشه.
پاسخ
تشکر کنندگان: amid ، gadfly ، OverLord ، یاشار و ماری ، SH1A2R3 ، sinamn ، saeid-ss ، Dr Sara
سلام سلام، همگی سلام
چند تا نکته
1- amid جان ورود شما رو به این گوشه خلوت مهاجرسرا خوش آمد می گم. اینجا همه برای خودشون درویشن.
2- پیر ما overlord لطفی فرمودن تکون مرحمت کردن. آقا شرمنده من بعد از گذاشتن پست قبلی رفتم سبقه شما رو مطالعه کردم. کلی از خودم خجالت کشیدم.Tongue
3- علی کبیر جان، درسته که وبلاگ پزشک مهاجر بیشتر به کانادا اختصاص داره ولی همون حرکت به اشتراک گذاشتن مطالب مفید شایان تقدیره. منظور من هم همین بوده.
4- gadfly خان ما خیلی مخلصیم. اینو گفتم یهو نگی نو که اومد به بازار کهنه می شه دل آزار ها.Cool
5- jasmine 2953 من هم وضعم خیلی با شما فرقی نداره. من می تونم در طول یک روز بین 70 تا 80 صفحه کاپلان بخونم ولی با توجه به شرایط کاری و زندگی اون یک روز هر دو هفته یکبار اتفاق می افته.
6- من رفتم امور بین الملل دانشگاه خودمون. اونها گفتن که ما خودمون مدارک شما رو تایید می کنیم. مدارک رو هم ترجمه می کنیم براشون می فرستیم. لازم نیست خودتون بیاین. برای شما هم هزینه ای نداره. بابا ایول. فکر می کنم شما هم بعد از فرستادن مدراک یه سری به امور بین الملل دانشگاهتون بزنین بد نیست.
7- برای دانلود کتاب های پزشکی سایت medical books free هم بد نیست.
ارادتمند
یاشار و ماری

پاسخ
تشکر کنندگان: jasmine2953 ، amid ، gadfly ، OverLord ، kourosh2011 ، SH1A2R3 ، saeid-ss ، Dr Sara ، delir ، monasln ، BitaM ، Amir-Behnaz ، الدورادو
(2011-06-04 ساعت 08:44)یاشار و ماری نوشته:  سلام سلام، همگی سلام
چند تا نکته
......
4- gadfly خان ما خیلی مخلصیم. اینو گفتم یهو نگی نو که اومد به بازار کهنه می شه دل آزار ها.Cool
.......
یاشار و ماری

یاشار و ماری گرامی و سایر دوستان عزیز این گوشه خلوت مهاجرسرا

بنده مخلص همه آقایون و خانمهای بامعرفت و گل اینجا، چه کهنه و چه نو هستم . کلی هم دارم از اطلاعات ارزشمندتتان لذت می برم . اگر هم خودم به نکته جدیدی برخورد کنم مطمئن باشید در اختیار بقیه نیز خواهم گذاشت .

ارادتمند
gadfly

[font=Tahoma]باران باش و ببار و نپرس کاسه های خالی از آن کیست . [/font][font=Tahoma] کوروش کبیر[/font]
پاسخ
تشکر کنندگان: یاشار و ماری ، OverLord ، kourosh2011 ، SH1A2R3 ، saeid-ss ، daad ، delir
سلام به همگی اساتید
یه خبر دارم. نمی دونم خوبه یا بد. من دارم سعی می کنم تا 10 روز آینده از محل کارم (همون لای کوه ها) خارج شم و به تمدن برگردم تا بکوب درس بخونم. حالا این چه ربطی به شما داره؟ هیچی. فقط خواستم یه تکونی به این گوشه خلوت بدم شاید یه خبری بشه. ولی خوب از اونجایی که عادت کردم پست هام یه کم (فقط یه کم هاTongue) طولانی بشه یه مقدار چرت و پرت دیگه اینجا می ذارم محض تفنن. اگه نخونینش هم چیزی از دست نمیدین.
تو کاپلان Q-book یه چیزه جالبی نوشته بود. اونجا گفته بود که شما به طور ناخودآگاه دوست دارین درسی رو که بیشتر بلدین رو بخونین یا حداقل از اون خوندنتون رو شروع کنین (مثلاً من همیشه دوست دارم فیزیولوژی و آناتومی بخونم). چون این قضیه بر میگرده به همون قضیه پاداش. یعنی وقتی شما درسی رو که بیشتر بلدین رو می خونین از خودتون بیشتر راضی می شین و این باعث می شه که پیش خودتون احساس غرور کنین. ولی این روش درستی نیست. بنابراین بهتره که برای شروع از درسی شروع کنین که بیشتر ازش متنفرین (یعنی احتمالاً هیچی ازش یادتون نمونده). این درس های خبیث برای من به ترتیب بیوشیمی، میکروبیولوژی و فارماکولوژی هستن. بنابراین من این روش رو درپیش گرفتم: در ساعات اولیه شروع مطالعه ام بیوشیمی می خونم و وقتی که خسته شدم و مخم یه کارهایی کرد (اینجاش رو ننوشتم که بی تربیتی نشه) می رم سراغ فیزیولوژی که حتی با مخی که یه کارهایی کرده هم می تونم بخونمش. فعلاً که اوضاع چندان تعریفی نداره چون به خاطر کار نمی تونم وقتم را به میزان مناسب به این موضوع اختصاص بدم. ولی امیدوارم با خروج از کار طوفانی به پا کنم. (آخه من سرعت خوندنم بالاست، روز قبل از امتحان فیزیولوژی 450 صفحه فیزیو از گایتون خوندم و فرداش رفتم نمره دوم کلاس رو گرفتم (این مطالب فقط برای این است که به هوش من تبریک گفته شود و ارزش دیگری نداردTongue)) خلاصه اگه از سر کار بیرون اومدم بیشتر در مورد نحوه خوندن خودم به استحضار خواهم رساند و بسی خوشحال خواهم شد که از شیوه مطالعه شما هم مستحضر گردم. (اگه همینطوری پیش بره یواش یواش باید متن رو ادبی کنم).
در ضمن یه تجربه دارم شاید به درد بخوره. یه درس بیخود (مثل medical ethics) رو انتخاب کنین و در مواقعی که زمان، چه بخواین و چه نخواین، از دست می ره (مثلاً وقتی که تو اتوبوس یا تاکسی هستین یا (روم به دیوار) در حال رفع برخی از حاجات تشریف دارین) یه تورقی بکنین. به این ترتیب بعد از یه مدت شما یه کتاب رو بدون اینکه اختصاصاً براش وقتی تخصیص بدین، تموم کردین.
خوب این هم از این. حالا چون محفل خصوصیه و نامحرم بینمون نیست یه گپی هم با Gadfly بزنیم. gadi جون (اجازه دارم گدی صدات کنمTongue) مثل اینکه آمریکا دکتر لازم نداره که کلیرنس دکترها زیاد طول می کشه. آقا من هر روز پیگیر کار کلیرنس شما هستم ها. ببینم چی کار می کنی. نگران نباش، نگه داشتن ویزای شما رو با ما یه جا بدن که با هم بریم اونجا یه مایوکلینیک تازه افتتاح کنیمWink.
ببخشین که طولانی شد، بی خود بود، صحبت های خصوصی قاطیش بود.
آخه من پسر خوبیم، من باهوشم، من خیلی ماه تشریف دارم و اصلاً هم دچار هذیان خودبزرگ بینی نیستم
ارادتمند
یاشار (بیمار مانیک بخش) و ماری (بیچاره مونده از دست یه شوهر روانی چی کار کنه)

پاسخ
(2011-06-15 ساعت 11:31)یاشار و ماری نوشته:  سلام به همگی اساتید
.....
خوب این هم از این. حالا چون محفل خصوصیه و نامحرم بینمون نیست یه گپی هم با Gadfly بزنیم. gadi جون (اجازه دارم گدی صدات کنمTongue) مثل اینکه آمریکا دکتر لازم نداره که کلیرنس دکترها زیاد طول می کشه. آقا من هر روز پیگیر کار کلیرنس شما هستم ها. ببینم چی کار می کنی. نگران نباش، نگه داشتن ویزای شما رو با ما یه جا بدن که با هم بریم اونجا یه مایوکلینیک تازه افتتاح کنیمWink.
ببخشین که طولانی شد، بی خود بود، صحبت های خصوصی قاطیش بود.
آخه من پسر خوبیم، من باهوشم، من خیلی ماه تشریف دارم و اصلاً هم دچار هذیان خودبزرگ بینی نیستم
ارادتمند
یاشار (بیمار مانیک بخش) و ماری (بیچاره مونده از دست یه شوهر روانی چی کار کنه)
یاشار عزیز سلام

مثل همیشه عالی و پر از نکته کنکوری Big Grin ضمناً کارنت شدنتون رو تبریک می گم . شما صاحب اختیارید قربان ! هر چی من رو صدا کنید ، بنده مخلصتون هم هستم . آمریکا دکتر لازم داره ولی دکتر پیر رو به موت به دردشون نمی خوره Wink میگن این بیاد کلی مشکل می ذاره رو دستمون ، باید یه پرستار بگیریم براش تا لب گور مواظبش باشه . برای همین دارند این بازیها رو در میارند . ولی من صبورتر از این حرفها هستم برای مایوکلینیک هم آماده آماده ام . بزن بریم Tongue

ارادتمند
گدفلای

[font=Tahoma]باران باش و ببار و نپرس کاسه های خالی از آن کیست . [/font][font=Tahoma] کوروش کبیر[/font]
پاسخ
تشکر کنندگان: OverLord ، یاشار و ماری ، SH1A2R3 ، saeid-ss ، daad
سلام
میشه بفرمایید واسه چه ویزایی اقدام کردید؟
پاسخ
تشکر کنندگان: SH1A2R3 ، saeid-ss

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان