کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
کالج-کلیات
نکته1: با توجه به اینکه خودم مقیم شیکاگو هستم تمام نوشته را را با محوریت شیکاگو می نویسم.
نکته 2: هزینه کالج برای مقیم در ناحیه کالج یا برای خارج از ناحیه اما در ایالت ایلینوی و یا برای خارج از ایالت ایلینوی بسیار متفاوت می باشد.

نکته 3: منظور من در این نوشته از کالج در اصل سیتی کالج می باشد و از دفترچه های راهنما و سایت ترومن کالج برای این نوشته ها استفاده می کنم.
WWW.TRUMANCOLLEGE.EDU

در شیکاگو هفت سیتی کالج وجود دارد که سایت اصلی آنها:
http://www.ccc.edu/
می باشد و در این سایت می توانید اطلاعات کاملی راجع به سیتی کالج ها پیدا کنید.

مدارک مورد نیاز
برای این کالجها شرط ثبت نام؛ داشتن مدارک زیر می باشد:
1- گذرنامه
2- گرین کارت
3- شماره تامین اجتماعی (SSN)
4- کارت شناسایی ایالت (ID CARD)

مدرک تحصیلی:
در صورت همراه نداشتن مدرک تحصیلی و یا حتی در صورت نداشتن هیچ مدرکی (قابل توجه دوستانی که با مدرک زیر دیپلم و با سابقه کاری گرین کارت می گیرند) از شما امتحان تعیین سطح گرفته و در صورت رسیدن به حد نصاب لازم شما می توانید واحدهای دانشگاهی بگیرید و در صورتی که در بعضی از دروس یا در تمام دروس پایین تر از حد نصاب باشید با توجه به نمره شما،[/u] واحدهای مناسب پییش نیاز را خواهند داد.
برای آزمونهای تعیین سطح و نمونه سوالات تاپیک جداگانه ای باز می کنم.[u]
برای کسانی که به تازگی با گرین کارت وارد شده اند و شهروند (سیتیزن) آمریکا نیستند برای واحدهای پیش دانشگاهی نیز کمک هزینه تحصیلی تعلق می گیرد.
برای کمک هزینه تحصیلی (FINANCIAL AID) تاپیک جداگانه ای باز می کنم.[u]

با توجه به اینکه از خود من هیچ مدرکی نخواستند و فقط مرا به سمت آزمونها هدایت کردند من اطلاعی در باره ارائه مدارک ندارم.
البته خوشبختانه این موضوع به نفع من تمام شد چون من ترجمه مدارکم را با خودم نیاورده بودم و به جای ارسال مدارک به ایران برای ترجمه و دریافت مجدد آن که زمان بر و هزینه بر بود فقط دو آزمون دادم. که اولی برای تعیین سطح گرفتن واحدها و دومی برای گرفتن کمک هزینه بود.

IN STATE:
برای سیتی کالجها شرط اقامت به مدت 15 روز وجود دارد که با گرفت کارت شناسایی ایالت این شرط به خودی خود براورده شده است و همچنین با داشتن این کارت نیازی به ارائه قبوض، اجاره نامه و یا سایر مدارک اقامتی نخواهید داشت.

در صورتی که در ناحیه ای که سیتی کالج قرار دارد مقیم باشید هزینه ها بسیار ارزان است و در صورتی که در همین ایالت ولی خارج از ناحیه کالج مورد نظر باشید هزینه ها بیشتر می شود برای نمونه اگر شما ساکن یکی از شهرهای اطراف همین ایالت مثل اوانستون یا اسکوکی و ... باشید و بخواهید در سیتی کالج های شیکاگو ثبت نام کنید شما خارج از ناحیه حساب خواهید شد.

و در صورتی که مقیم ایالت دیگری باشید و بخواهید در اینجا ثبت نام کنید هزینه خیلی بیشتر می شود. بنابراین در انتخاب پورت ورودی دقت نمایید.

زمان ثبت نام
ثبت نام این ترم (بهار) در 15 ژانویه به پایان رسیده و کلاسها از فردا 18 ژانویه شروع می شود. شروع ثبت نام ترم بهار از 15 نوامبر می باشد.
حذف و اضافه از 18 ژانویه تا 22 ژانویه.
میان ترم: 16 مارس
تعطیلات میان ترم: 18 تا 24 آوریل.
پایان کلاسهای ترم بهار: 14 می.
شروع ترم تابستان: 6 ژوئن

---------------
دوستانی که به تازگی وارد این ایالت شده و یا بزودی وارد خواهند شد و ترم بهاره را از دست داده اند بهتر است خودشان را برای آزمونهای تعیین سطح آماده کنند و در اولین فرصت آزمونها را پاس کنند. لازم است اشاره کنم که برای بعضی از دروس تخصصی نیز آزمون تعیین سطح جداگانه ای وجود دارد که می توانید در صورت نیاز به گرفتن آنها بدون رعایت پیش نیاز آزمون مربوطه را پاس کنید.

پاسخ
ببخشید آزمون SAT رو کالجها نمره اش رو می خواهند یا فقط مربوط به دانشگاهاس ؟
از پاسخ به پیام خصوصی معذورم. Shy
شماره کیس:‌ 2011AS18XXX
دریافت نامه قبولی: May/2010/19
ارسال فرم : June 6
نامه دوم : 4 April 2011
مصاحبه: آنکارا- 25 April 2011
کلیرنس :‌ June 2011 9
دریافت ویزا :‌ 15 June 2011
تاریخ پرواز : 8 July 2011
پاسخ
تشکر کنندگان: maaref ، خانه ، msar
اول از همه مرسی از اطلاعات جامع و دقیقتون در مورد زندگی و تحصیل در آمریکا

دوستان من هفته ÷یش موفق به گرفتن کرین کارد شدم و دانشجوی سال اول حقوق در دانشگاه سراسری ایران هستم چندین سوال داشتم که اگر جواب من رو بتونین بدین راهنمایی بزرگی کردین
1-برای ورود حضور در کالج رو بهتر میدونین یا مستقیما وارد دانشگاه شدن؟اصلا شرایط ورود مستقیم به دانشگاه برای کسانی که از ایران فارغ التحصیل شدن در دوره لیسانس وجود داره یا رفتن به کالج بهتر و معتبر تر و ساده تر هست؟
2-هزینه ها برای افرادی که گرین کارد دارن در کالج و دانشگاه چه جوریه؟من اصرار زیادی دارم که در دانشگاه برکلی ادامه تحصیل بدم در حال که البته زبان در حد آیلتس 6 میباشم...امکانش وجود داره که مستقیما وارد دانشگاه بشم و در مورد هزینه ها هم راهنمایی کنین
پاسخ
تشکر کنندگان: maaref ، msar
(2011-01-18 ساعت 15:22)Ali-J نوشته:  ببخشید آزمون SAT رو کالجها نمره اش رو می خواهند یا فقط مربوط به دانشگاهاس ؟

نتیجه آزمون SAT برای کالج ها هم قابل قبول است. اما در این تاپیک ما به آن نمی پردازیم چون آزمون SAT مربوط به کسانی است که از آمریکا در دوره دبیرستان فارغ التحصیل می شوند و ما در این تاپیک به موضوع گرین کارتی هایی که قصد تحصیل در آمریکا دارند می پردازیم. حتی افراد سیتیزن آمریکا که نتیجه SAT را ندارند یا از نتیجه آن راضی نیستند نیز آزمونهای تعیین سطح وجود دارد که کمی با آزمونهای تعیین سطح گرین کارتی ها متفاوت است.

همچنین هدف من در اینجا کسانی است که مدارک قابل قبول اینجا را به همراه ندارند و یا اصلا ندارند وگرنه در صورت داشتن مثلا مدرک لیسانس تایید شده و تافل مراحل می تواند متفاوت باشد و در سایت اپلای... بحث آن به صورت مفصل موجود است.

البته هدف همچنین کسانی است که با داشتن مدارک فوق مثل نتیجه آزمون SAT قصد دارند برای کاهش هزینه ها در کالج تحصیل کنند و همچنین کسانی که با داشتن مدارک لیسانس و بالاتر و حتی تافل و با ورودی گرین کارت به خاطر مشکل بودن پرداخت هزینه های دانشگاه قبل از IN STATE شدن قصد تحصیل دارند.

اما هدف عمده در اینجا کسانی است که 1- یا مدرک قابل قبول آمریکا را ندارند و یا بدلایل مشکلاتی مثل مشکلات سیاسی یا مالی و یا هر دلیل دیگری نمی توانند مدارک خود را ترجمه کرده و به همراه بیاورند. 2- برای کاهش هزینه ها قصد تحصیل در کالج را دارند.

برای سایر موارد در همین سایت و در سایت
APPLYABROAD.ORG
مفصلا بحث شده است.
پاسخ
تشکر کنندگان: kianoush ، GBUSA ، WIKIMAN ، behzadb57 ، maaref ، خانه ، فرامرز مسیبیان ، mehdi2014 ، msar
سلام بر کاوشگر نت عزیز

و درود بیکران بر هامی عزیز مهاجرسرایی لر( با لحن آذری خوانده شود)Big Grin
2سوال :

1-داشتن چه نوع (منظور:جنرال یا آکادمیک) و چه نمره ای از آیلتس IELTSمی تواند آنجا مشکل گشا باشد؟(کف نمره منظورم بود والا هرچه بالاتر که فبهالمراد!)

2-بارها و به دفعات بر امور فنی و حرفه ای کشور واخذ مدارک بین المللی آن برای بازار کار امریکا بحث شده است.پر مصرف ترین و قابل لمس ترین (مالی)
آنها در بازار کار آنجا کدامند؟(آیا برای آنها هم باید بعلاوه مدرک فنی و حرفه ای دوره کالج دید؟)

ارادتمند شما MAX

امام راحل یه جمله جالبی داشت می فرماید" انشاله خدا همه ما را آدم کند" !
آمین رو بلند بگو ! Big Grin
Lol Wink
پاسخ
تشکر کنندگان: maaref ، msar
(2011-01-19 ساعت 18:53)maxsupermax نوشته:  سلام بر کاوشگر نت عزیز

و درود بیکران بر هامی عزیز مهاجرسرایی لر( با لحن آذری خوانده شود)Big Grin
2سوال :

1-داشتن چه نوع (منظور:جنرال یا آکادمیک) و چه نمره ای از آیلتس IELTSمی تواند آنجا مشکل گشا باشد؟(کف نمره منظورم بود والا هرچه بالاتر که فبهالمراد!)

2-بارها و به دفعات بر امور فنی و حرفه ای کشور واخذ مدارک بین المللی آن برای بازار کار امریکا بحث شده است.پر مصرف ترین و قابل لمس ترین (مالی)
آنها در بازار کار آنجا کدامند؟(آیا برای آنها هم باید بعلاوه مدرک فنی و حرفه ای دوره کالج دید؟)

ارادتمند شما MAX

با پوزش فراوان در هر دو مورد اطلاعات کافی ندارم.
(2011-01-18 ساعت 18:52)Never نوشته:  اول از همه مرسی از اطلاعات جامع و دقیقتون در مورد زندگی و تحصیل در آمریکا

دوستان من هفته ÷یش موفق به گرفتن کرین کارد شدم و دانشجوی سال اول حقوق در دانشگاه سراسری ایران هستم چندین سوال داشتم که اگر جواب من رو بتونین بدین راهنمایی بزرگی کردین
1-برای ورود حضور در کالج رو بهتر میدونین یا مستقیما وارد دانشگاه شدن؟اصلا شرایط ورود مستقیم به دانشگاه برای کسانی که از ایران فارغ التحصیل شدن در دوره لیسانس وجود داره یا رفتن به کالج بهتر و معتبر تر و ساده تر هست؟
2-هزینه ها برای افرادی که گرین کارد دارن در کالج و دانشگاه چه جوریه؟من اصرار زیادی دارم که در دانشگاه برکلی ادامه تحصیل بدم در حال که البته زبان در حد آیلتس 6 میباشم...امکانش وجود داره که مستقیما وارد دانشگاه بشم و در مورد هزینه ها هم راهنمایی کنین

برای هر کسی که امکان گرفتن پذیرش از دانشگاههای معتبر را داشته و قادر به تامین هزینه باشد چه با هزینه شخصی و چه با کمک هزینه؛ بهتر است که مستقیم وارد دانشگاه شود. اما برای دوستانی که این امکان وجود ندارد توصیه می شود به جای هدر دادن وقت تا زمان ورود به دانشگاه از کالج شروع کنند.
پاسخ
تشکر کنندگان: maxsupermax ، maaref ، خانه ، فرامرز مسیبیان ، odiseh ، mehdi2014 ، msar
دوستان عزیزی که به دنبال کالج های خوبی میگردند حتما به این سایت سری بزنند .
شاید مفید باشه براتون.

http://collegeprowler.com

« نهنگ در دریاست.برای شکار نهنگ باید به دریا بروید.»Big Grin
پاسخ
تشکر کنندگان: maxsupermax ، maaref ، Parniyan ، خانه ، tamara ، mehdi2014 ، msar ، golia

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان