### قابل توجه شرکت کنندگان لاتاری 2017 که در اعلام نتایج اولیه انتخاب نشده بودند ###
طبق اطلاعیه رسمی، افراد بیشتری از سراسر جهان برای دوره 2017 انتخاب شده اند.
برای اطلاع از انتخاب شدن، مجدداً به لینک https://www.dvlottery.state.gov/ESC/‎ مراجعه کنید.
برای دریافت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.کلاس گواهینامه رانندگی در امارات
سلام دوستان یک سوال مهم دارم و این که لطفا انواع کلاس های گواهینامه رانندگی در امارات را توضیح بدهید. مثلا گواهینامه کلاس 3 و 5 و6 این ها چه معنی می دهد ؟ اگر ممکن است تمامی کلاس های موجود گواهینامه را توضیح بدهید ممنون می شوم. باتشکر
پاسخ یافتن نقل قول‌ها
تشکر کنندگان: msar
اصولاً گرفتن گواهینامه هواپیما آسون تر از گرفتن گواهینامه رانندگی ماشین در دبی هستش ‎Smile)‎

البته خودم ضربه فنی کردم اون افسر رو و دفه ی دوم قبول شدم ! خیلی کم پیش میاد افراد دفه ی اول یا دوم قبول بشن !

من بعضی ها رو دیدم 3 ساله داره امتحان میده و قبول نمیشه !

شما اول باید ثبت نام کنید ! البته جایی که من رفتم اسمش "معهد الامارات" یا همون" ‎Emirates Institute "‎ که چون زیر نظر ‎RTA‎ (راه و ترابری که همه ی گواهینامه ها زیر نظر اون صادر میشه) یه ذره سخت گرفتن اما می تونید آموزشگاه های دیگه برید پس این چیزی که توضیح میدم مربوط به امارات هستش :

اگر تا حالا گواهینامه ندارید باید مراحل زیر را طی کنید در آموزشگاه امارات و اگرم گواهینامه دارید بعضی از این مراحل رو انجام نمیدید !

1- ابتدا بعد از ثبت نام باید آزمون بینایی بدید
2- از ‎RTA‎ باید اجازه سوار ماشین شدن و رانندگی شما بیاد !
3- سیمولیشن یا همان شبیه ساز باید برید و یه سری فرمول گذاشتن و دنده(البته گواهینامه ای که من گرفتم دنده ای هستش) و سه تا تلویزیون که دارید رانندگی می کنید یه دفه ای یک حیوانی جلوی تصویر پرش می کنه که میخوان ببینن عکس العمل شما چطوریه ‎!!!‎ اگر زود ترمز گرفتید که به حیوان نخوره که خوبه ‎!!!‎ این شبیه ساز فقط یک جلسه است اگر اشتباه نکنم!
4- با معلم خود هماهنگ می کنید که چه موقع کلاس ها برگزار بشه که بعد از ساعت 6 عصر دیگه آموزش ممنوع هستش ! و در آموزشگاه امارات هر نیم ساعت برابر 60 درهم هست که در هفته 2 بار کلاس می رید و هر باید 4 تا نیم ساعت یعنی در هفته 8 تا نیم ساعت ! و اگر بخواهید هر روز برید که زودتر کلاسهاتون تموم بشه 10 درهم شارژ می کنند !
که شما باید 40 جلسه کلاس برید و اگر گواهینامه داشته باشید فکر کنم 20 جلسه !
5- حتماً باید در کلاس های تئوری شرکت کنید که قوانین راهنمایی و رانندگی را برای شما تشریح کنند ! اینکه فلان خطایی که در رانندگی انجام بدید در امارات مجازاتش چیه و اگر بدون گواهینامه رانندگی کنید زندان داره ، تعداد و انواع خطاها و تعداد نقاط سیاه ‎(Black Point)‎
6- امتحان پارکینگ
7- امتحان آیین نامه(همون علائم راهنمایی و رانندگی)
(امتحان پارکینگ + آیین نامه در بین این 40 جلسه ارائه می شه که اگر پارکینگ بلد نباشید نگن باید جلسه اضافه بری)
8- شبیه ساز امتحان اصلی در این امتحان کاملاً افسر هست و اگر قبول شدید که هیچی به شما اجازه میده برید و امتحان اصلی رو بدید که اون موقع گواهینامه بهتون میدن و اگر قبول نشدید میگه 8 جلسه باید اضافه کلاس بری!!! هر موقع بیوفتید باید همین 8 جلسه رو برید ! تنها تفاوت این امتحان با امتحان اصلی شرح این هستش که در اینجا فقط بهتون گواهینامه نمیدن ‎!!!‎
9 در صورت قبولی شما به امتحان اصلی راه پیدا می کنید و اونجا اگر قبول شدید(که بشدت سخت گیرانه هستن ‎99%‎ افسرا) که گواهینامه میگیرید و خود افسر هم بهتون نمیگه قبول شدید یا نه ‎!!!‎ میگه من نمیدونم برو نتیجه رو از دفتر بگیر ! و اگر قبول نشدید باید 8 جلسه یا 12 جلسه بازم کلاس آموزش برید با هر بار قبول نشدن !

در ضمن شما تا 13 اشتباه کوچک حق دارید انجام بدید ! امــــــا اگر در زیر اون ورقه ای که علامت می زنه افسر یکی از علامت های قرمز رو بزنه شما مستقیم ‎Fail‎ میشید یعنی مردود میشی ‎!!!‎

اکثر موارد هم الکی الکی طرف رو میندازن ‎!!!‎ بار اول الکی منو انداخت اما بار دوم همیچین باراندازش کردم که حتی یک علامت کوچک ‎(13‎ اشتباه رو منظورمه) واسم نزد ! تازه اونم گواهینامه دنده ای ! اگر بخوای اتوماتیک بگیری آسونه !

در ضمن انواع گواهینامه وجود دارد :

1- گواهینامه ماشین شخصی
2- گواهینامه ای که برای تاکسی
3- گواهینامه سافاری (مخصوص کسانی که کارشون رانندگی در تورهای شن و ماسه است)
4- لیفتراک
5- اتوبوس
6- ماشین سنگین

حالا اگر بقیه داره من نمیدونم !

در ضمن از سن 18 سالگی تا 21 سالگی گواهینامه یک سال یک سال تمدید میشه و بعد از اتمام 21 سالگی گواهینامه 10 ساله صادر میشه !
اما قوانین بیمه : اگر شخصی زیر 24 یا 25 سوار ماشین باشه و تصادف کنه بیمه شاملش نمیشه که اینم از قوانین مسخره است ! خب اگر شامل نمیشه پس چرا گواهینامه در سن 18 سالگی میدید به ملت ؟!

جریمه ها در امارات کاملا الکیه ‎!!!‎ یه بار ما رو جریمه کردن که نمیدونم اصلاً کجابود اون خیابون !

امیدوارم کامل توضیح داده باشم اگر سوالی هست و اطلاعات داشته باشم بفرمائید توضیح میدم !
پاسخ یافتن نقل قول‌ها
تشکر کنندگان: mohammadalir ، frozen mind ، hamedrouhi ، navidahwaz ، msar
خیلی خیلی ممنونم دوست عزیز واقعا توضیحات شما خوب و جامع و کامل بود و و نهایت استفاده را بردم.
فقط یک سوال که بازهم برای بنده وجود دارد این است که ان شماره های 1 و 2 و 3 و غیر که نوشتید به ترتیب مربوط به همان کلاس گواهینامه هاست ؟ یعنی ‎class 1‎ یعنی اتومبیل شخصی ؟ کلاس 2 یعنی تاکسی ؟ و غیره ؟ اما راستش من گواهینامه دارم و می خواهم بین المللی کنم و استفاده کنم. نمی دانم انجا که بخواهم استخدام بشوم مثلا گواهینامه من را جزء کدام کلاس قرار می دهند ؟ کمی گیج شده ام حقیقتا ..
پاسخ یافتن نقل قول‌ها
تشکر کنندگان: msar
والا اینو نمیدونم چون تا حالا توجه نکردم ، شاید همینی باشه که شما میگین . اما تفاوت رنگ در کارت های گواهینامه وجود داره اینکه ماشین شخصی چه رنگی ، سنگین چه رنگی و... وجود داره و حتی اگر عینک داشته باشید پشت گواهینامه عکس عینک هستش که معمولاً پلیس اول پشت گواهینامه رو نگاه میکنه ‎...‎

اما در مورد بین المللی ! قبلاً قبول می کردند اما حالا دیگه گواهینامه بین المللی رو برای کار قبول نمی کنن حداکثر 14 روز می تونید استفاده کنید اونم فقط ماشین اجاره ای ‎!!!!‎

برای کار کردن باید گواهینامه ی امارات رو داشته باشید ! البته خب باید اول اقامت داشته باشید که گواهینامه بگیرید ‎...‎

پاسخ یافتن نقل قول‌ها
تشکر کنندگان: frozen mind ، navidahwaz ، msar
ای خدا یعنی واقعا امکان پذیر نیست ؟ اما طبق این سایت و یک سایت دیگر که تازه سر زدم نوشته بود گواهینامه ایرانی قابل استفاده در امارات:
‎http://dubai.ae/en/Lists/HowToGuide/DispForm.aspx?ID=11‎
و یک سایت دیگر که یادم نیست ادرسش چی بود . لطفا اگر امکان دارد منبع را ذکر کنید من خودم بررسی کنم تا خیالم راحت بشود .
باتشکر از شما.
پاسخ یافتن نقل قول‌ها
تشکر کنندگان: msar
اولاً این سایتی که گذاشتید و رفتم دیدم اگر به تاریخ خبر توجه می کردید مربوط به ‎2011/5/30‎ یعنی 11 ماه پیش

ثانیاً : در این سایت گفته شده که : کسانی که شهروند اماراتی و یا اقامت امارات دارنند حق داشتن گواهینامه دارنند و میگه باید برای رانندگی گواهینامه داشته باشید و ‎...‎

اما میرسه به اینجا که : عوض کردن گواهینامه ی خارجی (منظور گواهینامه ای که خارج از کشور امارات گرفته شده) با گواهینامه دبی ! یعنی همون چیزی رو که شما میگید امـــا دوتا شرط داره :

گواهینامه باید در کشورهای مجلس همکاری خلیج همیشگی پارس گرفته باشه (مثلا عربستان ، قطر ، کویت ، بحرین و کلاً کشورهای عربی حوضه خلیج فارس) و اونم بشرطیکه شما شهروند اون کشور باشی ‎!!!‎ یعنی چی ؟! یعنی اینکه بالفرض شما کویتی هستی و گواهینامه کویت رو داری می تونی عوض کنی اما اگر ایرانی باشه و کویت مقیم باشی اجازه چنینی کاری رو نداری !

و دومین شرط اینکه ممکنه کسی جزو کشور های عربی نباشه و کشورهایی که در لیست زیر هستند می تونند تبدیل کنند که شما اسمی از ایران در این لیست نمی بینید :
بحرین ، کویت ، عمان ، عربستان ، قطر ، نروژ ، اتریش ، دانمارک ، سوئد ، آلمان ، اسپانیان ، یونان ، ایرلند ، ایتالیا ، انگلیس ، بلژیک ، لهستان ، ترکیه ، سوئیس ، فرانسه ، فلاند ، رومانی ، نیوزلند ، هلند ، پرتغال ، آفریقای جنوبی ، آمریکا ، کانادا ، ژاپن ، کره ی جنوبی و استرالیا

پس اینجا اسمی از ایران نیست ‎!!!‎

و خودم اینجا به شخصه در جریان بودم حتی کسانی که پاسپورت دیپلمات داشتن قبلاً براشون صادر می کردن چون هم دیپلمات ایران بودن و هم اینکه گواهینامه داشتن اما دیگه این کار رو نمی کنن ، دیگه چه برسه به شهروند عادی ایرانی !
پاسخ یافتن نقل قول‌ها
تشکر کنندگان: mohammadalir ، frozen mind ، msar
سلام مجدد خدمت اقای عمار عزیز.باتشکر و نهایتا:
خلاصه موفق شده ام ان سایت که گفته ام اسم ایران را هم اورده پیداکنم.که تحت نظر ‎emirates network‎ هم می باشد.
لطفا بخوانید:
‎http://guide.theemiratesnetwork.com/living/dubai/drivers_license.php‎
پاسخ یافتن نقل قول‌ها
تشکر کنندگان: msar
پاسخ آقای ‎Mohammad Alir‎ را در پیغام خصوصی که برام فرستادن جواب دادم اما جواب را بازم اینجا میزارم که شاید دوستانی چنین سوالی داشته باشند که تاپیک دیگری باز نکنند و هم اینکه این بحث به نتیجه ای برسد.

*********************************************************************************************‎
‎*************************************************************************************‎
‎*********************************************************************‎
‎******************************************‎
‎***********************‎
‎*******


اولاً سایتی که قبلاً دادید و واستون ترجمه کردم سایت دولتی بود اما این سایت دولتی نیست !

تازه با توجه به شواهدی که گذاشته مطالبش قدیمیه و مربوط به قدیم هستش مثلاً عکس گواهینامه گذاشته به رنگ قهوه ای هستش و این گواهینامه قدیمیه چون دیگه چنین گواهینامه هایی صادر نمیشه و الان به رنگ طوسی هستش و وسط صفحه یه لینکی داده وقتی وارد میشی یه کارت سبز رنگ هستش که قبلا ‎RTA‎ اون کارت رو برای اجازه اموزش رانندگی و سوار شدن ماشین صادر میکرد که دیگه این کارت ها وجود ندارنند و یک ورقه آچار هستش ‎!!!‎

در ضمن یکی دوتا کارگر داشتیم می خواستن گواهینامه بگیرن و گواهینامه ایران رو چندین ساله دارن اما قبول نکردن که بهشون گواهینامه بدن و گفتن باید برید و از اول شرکت کنید !
پاسخ یافتن نقل قول‌ها
تشکر کنندگان: mohammadalir ، navidahwaz ، msar
خب از قرار معلوم باید حتما اقامت امارات رو داشته باشیم

به نظر شما راحت ترین و ارزان ترین راهی که میشه اقامت امارات رو گرفت چی هست؟!
پاسخ یافتن نقل قول‌ها
تشکر کنندگان: msar
سلام ،ممنون از راهنمايي هاتون ، ممنون ميشم اگه قيمت گواهينامه رو هم بگيد ،چون من شنيدم واسه گواهينامه گرفتن تازگي قيمت ها رو بالا بردن ، ممنون
پاسخ یافتن نقل قول‌ها
تشکر کنندگان: msar
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان