کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
خرید خودرو
یکی از ضروریات زندگی در بیشتر مناطق آمریکا وسیله ی حول و نقل خصوصی است. در بیشتر مناطق حمل و نقل عمومی تقریبا وجود نداره و می شه گفت حمل و نقل عمومی به شکلی که ما در ایران با اون آشنایی داریم اینجا فقط در شهرهای بزرگ و اصلی دیده می شه. بنابراین بیشتر خانواده ها به ویژه آنهایی که در شهرهای کوچک یا حومه ی شهرهای بزرگ زندگی می کنند نیاز به خرید اتومبیل خواهند داشت.
برای خرید اتومبیل می شه به روزنامه و اینترنت مراجعه کرد و اطلاعات زیادی گرفت. هر خریدار می تونه اتومبیل را از یک مالک خصوصی و یا از یک فروشنده ی دارای مجوز بخره که اینجا بهشون میگن Car Dealership. خرید از هرکدام از اینها یک سری مزایا و یک سری معایب داره. وقتی از dealer خرید می کنین اون طبق قانون موظفه که یک سری از کارهای ماشین رو انجام داده باشه مثل inspection و اینکه به خاطر آبروی خودش احتمالا کلاهبرداری فاحش نخواهد کرد. از سوی دیگه قیمتهایی که فروشگاههای ماشین میدن به ازای موارد مشابه معمولا بالاتر از این هست که بخواهید از مالک بخرید. بنابراین هرکس با توجه به شرایط خودش از نظر مالی و اطلاعاتی باید بهترین روش برای خرید را برای خودش انتخاب کنه. یک نکته هم در اینجا گفتنش ضرر نداره و اون هم اینکه اینجا هم فروشنده (دلال)های ماشین به عنوان کسانی شناخته می شن که خیلی خوب میدونن چطوری مشتری را به سمت خواسته ی خودشون هدایت کنن. بنابراین وقتی برای خرید ماشین اقدام می کنید سعی کنید واقع بین باشید و نیازی هم به تعارف نیست شما می تونید خواسته تون رو واضح بگید و هر موردی که دوست داشتید رو برای خرید انتخاب کنید.
روزنامه های محلی و یک سری دفترچه های تبلیغاتی اطلاعات زیادی برای خرید و فروش ماشین دارند که به ویژه در روزهای یکشنبه می شه از اینها استفاده ی زیادی کرد. در هر شهر یا منطقه باید از انتشارات محلی همان منطقه استفاده کرد.
برای جستجو روی اینترنت هم خیلی انتخاب وجود داره. ولی شاید از همه بهتر سایتهای زیر باشه که هم خیلی گسترده اند هم تعداد زیادی از مزدم اینها رو میشناسن و سایتهای امنی هم محسوب میشن البته همیشه توصیه بر رعایت احتیاط هست و خود این سایتها هم گاهی بر حسب نیاز هشدارهایی برای جلوگیری از کلاهبرداری برای بینندگان سایت در معرض دید میگذارند.
www.autotrader.com
www.kbb.com
www.craigslist.com
kbb یک قسمت داده برای قیمت گذاری روی اتومبیلها که شما مشخصات اتومبیل رو میدید و حدود قیمت رو بهتون میده.
در ادامه در مورد انتخاب ماشین مناسب و موضوعاتی که رفقا مایل باشن صحبت می کنیم
ارادت
پاسخ
سلام
من ان شاء الله وقتی رفتم آمریکا ، دنبال یه ماشین ارزان قیمت هستم با ویژگی های زیر :

1- حداقل ( Minimum) مصرف سوخت
2- هزینه نگهداری ، قطعات و تعمیرات پایین
3- صفر کیلومتر
4- ترجیحا دنده اتوماتیک
5- در ضمن کمپانی سازنده ماشین اصلا برام مهم نیست. معمولا ماشین های جمع و جور قیمت مناسبی دارند. حالا مال هر کمپانی باشه فرقی نداره
با این اوصاف شما چه ماشینی را پیشنهاد می کنید ؟
شماره کیس: 2008AS11xxx
دریافت اولین نامه: May 2007
دریافت نامه دوم: Dec 2007
مصاحبه: July 2008
آمدن کلیرنس : Sep 2008 - (بعد از 65 روز)
دریافت ویزا: Sep 2008

پاسخ
تشکر کنندگان: maaref ، Omidooo ، soli asali ، taherifar ، kamali2025
تویوتا
لاتاری 2008
شماره پرونده: ***14
مصاحبه: روزهای پایانی ماه آگوست
دریافت ویزا: 13 روز بعد از مصاحبه
پاسخ
تشکر کنندگان: سارا کوچولو ، maaref ، soli asali ، Beowulf II ، taherifar
Toyota Yaris
Honda Fit
Nissan Versa
شماره کیس: AS93XX
نامه اول: 2007 4th April
ارسال مدارک: 9th May 2007
دریافت پاکت دوم: 23rd March 2008
مصاحبه: 6th May 2008
كليرنس: 13th May 2008
دريافت ويزا: 9th June 2008
دریافت کارت: 11th July 2008
پاسخ
تشکر کنندگان: Parslottery ، maaref ، soli asali ، taherifar
خرید خودرو دست دوم
برای خرید خودرو دست دوم علاوه بر کارخانه سازنده باید به چند مورد دیگر هم توجه کرد: مسافت طی شده (Mileage)، سال ساخت، شرایط فنی، سابقه ی اتومبیل از نظر تصادف و معاینات انجام شده و نوع استفاده (شخصی، اجاره ای یا لیزینگ) و ...
برای به دست آوردن اینگونه اطلاعات یک راه این هست که میتونید خود ماشین را ببینید و امتحان کنید. فراموش نکنید که در اینجا تست ماشین جزء ضروری خرید ماشین هست و خود فروشنده ها هم شما را به اون تشویق می کنن.
برای به دست آوردن اطلاعات مربوط به سوابق ماشین یک سری شرکتها وجود دارن که در ازای دریافت مبلغی این سوابق را در اختیار شما میگذارند. یکی از این شرکتها که بیشتر شناخته شده ست وبسایتی به نام کارفکس داره که شما میتونید با مراجعه به اون و پرداخت پول به صورت آنلاین سوابق اتومبیل را بگیرید. این سوابق شامل اصلاعات شخصی نمی شود و فقط اطلاعاتی را که مستقیما به خود ماشین مربوط می شه در اختیار شما خواهد گذاشت. هرجا که مورد مشکوکی وجود داشته باشه خود کارفکس روی آن قسمت هشدار میگذازه ولی با این حال باید خودتون هم با دقت به سوابق اتومبیل نگاه کنید. اینجا وقتی ماشین برای معاینه فنی میره ، شماره ی ادومتر (Odometer) ماشین را هم ثبت می کنند. این شماره میزان مسافتی که خودرو از اول حرکت کرده را به مایل نشون میده. در طول سوابق خودرو باید نگاه کرد که این شماره ها روند منطقی داشته باشند. به طور متوسط اگر یک ماشین در سال 12 هزار مایل حرکت کرده باشه نرمال هست. مسافت خیلی بیش از این نشاندهنده ی استفاده ی بیش از حد (یا شاید استفاده ی غیر شخصی) و مسافتهای خیلی کمتر بدون توجیه قابل قبول ممکنه نشاندهنده ی دستکاری ادومتر باشه. (در نظر داشته باشید که دستکاری ادومتر در مواردی حتی میتونه جرم حساب بشه)
توصیه بر این هست که ماشینی که می خرید تا حد امکان مایلیج کمتر و ترجیحا زیر پنجاه هزار مایل داشته باشه. همچنین به طور کلی توصیه می شه ماشینی که می خرید تعداد کمتری مالک در گذشته داشته باشه. تعداد زیاد مالک و دست به دست شدن زیاد ماشین میتونه یک علامت هشدار برای خریدار محسوب بشه.
در ادامه به انواع ماشین های رایج در اینجا و آنهایی که برای خرید توصیه می شوند میپردازم.
ارادت
پاسخ
با توجه به اینکه می گن هزینه تعمیرات و قطعات ماشین بالاست ، خیلی به خرید ماشین دست دوم توصیه نمی شه. معمولا ماشین های دست دوم به اصطلاح روی خرج افتاده اند.

پاسخ
تشکر کنندگان: maaref ، soli asali ، taherifar
سلام. آقا مسعود قیمت این ماشین هایی که گفتید چند است ؟

پاسخ
تشکر کنندگان: maaref ، taherifar
mre نوشته: با توجه به اینکه می گن هزینه تعمیرات و قطعات ماشین بالاست ، خیلی به خرید ماشین دست دوم توصیه نمی شه. معمولا ماشین های دست دوم به اصطلاح روی خرج افتاده اند.

mreجان من یک پیشنهاد بهتر دارم. لکسوس یا مرسدس. ;-)
مسلما خرید ماشید نو خوبه ولی تفاوت زیادی داره از نظر قیمت. این راهنماییها برای رفقایی هست که در کوتاه مدت مایل هستند هزینه ی کمتری برای ماشین بدن. در این اوضاع اقتصادی که خانواده هایی که زندگیشون در اینجا کاملا تثبیت شده ست دارن به هر شکل ممکن از خرج کردن کم می کنن ، یک تازه مهاجر باید خیلی دقیق به شرایط مالی خودش دقت کنه. مسلما وقتی کسی پول کافی برای همه کار داره نیازی به فکر زیاد در باره ی اینکه چه بکنه و چه نکنه نیست. موضوع وقتی حساس می شه که توان اقتصادی خیلی زیاد نباشه. من هم پیشنهادم برای کسی که درآمد خوب داره و مشکلی نداره اینه که ماشین نو بخره. ولی بعید به نظر میاد این انتخاب برای اکثریت کسایی که تازه مهاجرت کرده اند ممکن باشه. یک مطلب دیگه اینکه بین افراد طبقه ی متوسط در آمریکا(کثریت) تعداد بسیار زیادی هستند که حتی وقتی پول کافی دارند ماشین هایی را برای خرید انتخاب می کنند که مثلا چند ماه تا یک سال کار کرده اند. با این روش هم ماشین با کیفیت بالا می گیرن و هم اینکه چندین هزار دلار در هزینه صرفه جویی میکنن.
پاسخ
پیشنهاد خوبیه. البته ماشین هایی که آقا مسعود گفته فکر نکنم که قیمت آن چنانی داشته باشن.

پاسخ
تشکر کنندگان: maaref ، taherifar
از طرفی ، ما خانوادگی عادت کردیم که ماشین نو و صفر کیلومتر زیر پامون باشه. ( همیشه بابام ماشینشو از کارخونه ایران خودرو تحویل می گرفت با یه برگ سند ، سه چهار سال زیر پاش بود. دوباره می فروختش و یه ماشین صفر دیگه می خرید ) به خاطر همین دوست دارم که تو آمریکا هم ماشین نو و صفر بخرم . ( ولو یه ماشین کوچیک و جمع و جور )
ماشین دست دوم برای من مثل اینه که با قاشق استفاده شده یه نفر دیگه غذا بخورم !

پاسخ
تشکر کنندگان: babak2010 ، maaref ، asxz ، kasrafo ، amaka747 ، lighter ، taherifar ، compresskeytionboard ، tapartoor600
mre نوشته: ماشین دست دوم برای من مثل اینه که با قاشق استفاده شده یه نفر دیگه غذا بخورم !

اما من ترجیح میدم با قاشق استیل درجه یک (یا شایدم نقره) و شسته شده و تمیز غذا بخورم نه با قاشق یه بار مصرف.Big Grin
شماره کیس: 2008AS4xxx
دریافت اولین نامه: Mar/2007
دریافت نامه دوم: Nov/2007
مصاحبه: Dec/2007
آمدن کلیرنس : Feb/2008 - (بعد از 71 روز)
گرفتن ویزا: Apr/2008
گرفتن گرین کارت: 13 روز پس از ورود
پاسخ
سليقه ها مختلفه و به هر حال من فكر ميكنم اگه عمومي بحث بشه مفيد تره و اونوقت هركس نتيجه گيري بر اساس شرايط خودش ميتونه داشته باشه..

سوالي كه براي من پيش اومد اينه كه يك تازه مهاجر مگه چقدر ميتونه پول همراه داشته باشه؟ يه جايي من عدد 10 هزار دلار رو شنيدم .. با اين عدد كم خيلي كارا رو نميشه كرد.اصلا آيا محدوديتي وجود داره كه چقدر پول ببريم؟ با 10 هزار دلار نه خونه ميشه گرفت و نه ماشين و چميدونم لوازم منزل و ...
اگه بيشتر ببريم ماليات ميخوره؟ اگه بيشتر ببريم آيا اصلا ميفهمند؟

آدم بعضي وقتا فكر ميكنه ميخواد بره به يه دنياي ديگه!!!

ممنون از جواباي دوستان.
شماره كيس : 14XXX
نامه اول : دوم خرداد
مصاحبه : سوم اردیبهشت
ويزا : ...

زندگي فرصت كوتاهيست براي بودن... شاد باشيد.
پاسخ
تشکر کنندگان: farzad24 ، maaref ، Azi b ، taherifar ، compresskeytionboard
farda نوشته: سوالي كه براي من پيش اومد اينه كه يك تازه مهاجر مگه چقدر ميتونه پول همراه داشته باشه؟ يه جايي من عدد 10 هزار دلار رو شنيدم .. با اين عدد كم خيلي كارا رو نميشه كرد.اصلا آيا محدوديتي وجود داره كه چقدر پول ببريم؟ با 10 هزار دلار نه خونه ميشه گرفت و نه ماشين و چميدونم لوازم منزل و ...

شما 10 هزار دلار رو می تونید بصورت نقد با خودتون ببرید. بردن بیشتر از این مقدار هم به نظر خطرناک می رسد. شما بقیه پول خودتان را می توانید قبل از سفرتان یا بعد از آن که در اینجا حساب بانکی باز کردید از طریق های مختلفی منتقل کنید.
شماره کیس: 2008AS4xxx
دریافت اولین نامه: Mar/2007
دریافت نامه دوم: Nov/2007
مصاحبه: Dec/2007
آمدن کلیرنس : Feb/2008 - (بعد از 71 روز)
گرفتن ویزا: Apr/2008
گرفتن گرین کارت: 13 روز پس از ورود
پاسخ
با تشکر از صمد عزیز فقط یک نکته را به دوستان یادآوری کنم . اخیرا بانکهای آمریکا شروع کردن به فرستادن نامه هایی به بعضی از مشتریهاشون که قوانین جدید را بر اساس تحریمهای اخیر علیه ایران گوشزد می کنن. نتیجه ی تحریمهای جدید که بانکها را هدف قرار داده این هست که مشتریان بانکهای آمریکایی نمی تونن هیچگونه نقل و انتقل پول به ایران و برعکس انجام بدن. از این دست نامه ها دست کم دو موردش را من دیدم که نزدیکان ما در اینجا دریافت کردن. بنابراین پیش از انجم هرگونه نقل و انتقال پول حتما از شرایط قانونی آن نوع نقل و انتقال آگاه باشید و بعد اقدام کنید.
پاسخ
farda نوشته: سوالي كه براي من پيش اومد اينه كه يك تازه مهاجر مگه چقدر ميتونه پول همراه داشته باشه؟ يه جايي من عدد 10 هزار دلار رو شنيدم .. با اين عدد كم خيلي كارا رو نميشه كرد.اصلا آيا محدوديتي وجود داره كه چقدر پول ببريم؟ با 10 هزار دلار نه خونه ميشه گرفت و نه ماشين و چميدونم لوازم منزل و ...

این قانونه اینجاست که هر نفر بیش از ده هزار دلار پول نقد نمی تونه با خودش بیاره. فکر کنم در این که بهتره قانون را رعایت کنیم که شکی نباشه. با این حساب وقتی مثلا دو نفر میان تا زیر بیست هزار دلار میتونن بیارن. شما با این پول ماشین نو میتونین بخرین، میتونین ماشین دست دوم بخرین ، میتونین یک قسمتیش رو پیش پرداخت بدید (Down payment) و وام بگیرید برای خرید ماشین نو ؛ هرچند وقتی کسی تازه اومده اینجا برای دریافت وام از نظر بانک واجد شرایط نیست و حتما باید یک مدتی با سابقه ی کردیت خوب اینجا گذرونده باشه و یا اینکه یک ضامن (Co-signer) خوب داشته باشه.
اما اینکه کدام یک از این راهها منطقی تر هست بستگی به شرایط خاص هر فرد داره. اگر کسی بلافاصله وقتی میاد میتونه کار کنه و پول نسبتا زیاد هم با خودش میاره و امکان وام گرفتن هم داره ( البته به شرطی که از کارش مطمئن باشه که میتونه قسطهاش رو بده... ؛-)با این وضعیت اقتصادی بحرانی) خوب شاید مثل mre دوست داشته باشه ماشین نو بخره. در غیر اینصورت به نظر میرسه بهتره مسیر امن تری برای شروع انتخاب بشه. یعنی قسمت کمتری از پولی که همراه میارید به ماشین اختصاص پیدا کنه و ترجیحا تا زمانی که کار مطمئنی پیدا کنید خودتونو زیر بار قسط دادن نبرید.
از طرف دیگه به دلیل خرج زیاد ماشین در اینجا بهتری برای ماشین اینقدر پول بگذارید کنار که ماشینی که می خرید روی خرج نیفتاده باشه. این هم به کمپانی سازنده هم به سال تولید و هم به میزانی که ماشین کار کرده بستگی داره.
یک نکته ی دیگه اینکه اگر در فکر این هستید که مخارجتون را به حد اقل برسونید میتونین ماشین را فقط وقتی بخرید که میبینید حتما بهش نیاز دارید. درسته که در بیشتر جاهای آمریکا نمی شه بدون ماشین زندگی کرد ولی در شهرهای بزرگ و به شرط امکان استفاده از مترو و اتوبوس ممکنه بدون ماشین هم بشه گذروند.
پاسخ

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان