کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
زندگی در ترکیه
من مدت 22 ماه تجربه زندگی در ترکیه را دارم و تا 1ماه دیگه میرم امریکا اما دوست دارم تجربه زندگی در اینجا را به هر کسی که به ان نیاز دارد انتقال بدم دوستان اگر هر سوالی در خصوص گذران زندگی در ترکیه را دارند مطرح کنن خوشحال میشم این حرکت
مفید واقع شود
پاسخ
درود و تشکر از شما
دوست عزیز به نظر شما خرید ملک در ترکیه کار درستیه ؟
زندگی در ترکیه ارزشش رو داره ؟ منظورم آسایش
رعایت شدن قانون ، نظم و اینهاست
جامعه ترکها چطوریه ؟ میشه باهاشون زندگی کرد ؟ بخصوص
اگه ایرانی باشی
کلا اگر براتون زحمتی نیست تجربه خودتون رو از زندگی
در ترکیه اشاره کنید

موفق باشید
پاسخ
تشکر کنندگان: mjm ، msar ، arashslr
سلام

جامعه ترکیه از 2 بخش 1 کردها با 19 میلیون جمعیت از سمت ایران شروع و تا شهر سیواس ادامه دارد که اصولا افرادی تند خو با لهجه ترکی کمی پیچده که اقتصاد و سایر امکانات بهداشتی و رفاهی و اموزشی وتفریهی ان به نسبت قسمت ترکنشینش پیشرفت نگرده است و ترکها با 56 میلیون جمعیت که از شهر سیواس شروع وتا مرزهای یونان ادامه دارد

هرچه از شرق به سمت غرب میروی اب و هوا و امکانات و حتی روحیه و درامد مردم بهتر میشود

شهرهای ساحلی دارای امکانات بهتر و بیشتر و فرهنگ مردمش بازتر ومردم شهرهای مرکزی کمی متعصبتر( از نظر مذهبی ) البته بسیار معقولند و
دین و سیاست و اقتصاد و نیروهای نظامی و بازار و... همه روال درست و منطقیه خودرا طی میکنند

اقتصاد بازار صنعت مراکز اموزشی وبهداشتی کشاورزی و...روالی را که کارشناسان مسئول و لیدر معین میکنند طی کرده و طبیعتا هر روز موفقت تر و قویتر میشوند در کل روحیه و اخلاق جالبی دارند دقیقا کاری را انجام میدهند که برایشان معین کردن

به نظر من اقتصادشان خیلی قوی تر و اینده دارتراز ایرانه

یک کارگر کارخانه 700 لیر تا 800 لیر میگیره البته امکان داره با اضافه کار تا 1000لیر برسه البته این برای کار گر ایرانیه بدون تخصصه برای کارگر ترک فرق میکنه وهمینطور برای نیروی متخصص اجاره خانه از250 و 300 شروع تا 400 خانه متوسط و خوب و 600 و 700 قیمت خانه لوکسه

انرزی خیلی گرانه من در کایسری 400 لیر در زمستان و 120 در تابستان پول گازه / برق 150 لیر زمستان و95 در تابستان / اب 100 لیر ا/ ینترنت 83 لیر 8 مگ پرسرعت بستگی به ساختمانی که کرایه کردی پول سرایدار را باید از 15 تا 250 باید هر ماه پرداخت کنی

خوراک بسته به تعداد افراد خانواده و سطح ان متفلوت است من مهمان زیاد دارم وماهانه 500 تا 1000 متغیره

لوازم منزل ذسته دوم خوب از1500 تا 2000 لیر تکمیل میشه لوازم نو اگه تولیدترکیه باشه خوبه ولی اگه وارداتی باشه گرانه

همه هزینه های فوق برای هر کسی متفاوته بستگی به شخصش داره /من کسی را میشناسم که 250 لیر اجاره بدون سرایدار 200 قبوض 300خوراک دارد به سختی ادامه میدهد و در کارخانه کار میکند و چون پناهنده است خرجش را در میاورد تا موقع رفتن به کشور ثالث برسد

در خصوص مردمش باید بگم که به نسبت ایران بسیار بهتره امنیت حداقل چند برابر ایرانه نظم و قانون کاملا حاکمه کسی در کارت دخالت نمیکنه و حریم را رعایت میکنند بسیار خرافاتی هستند مثلا فرش را لول شده داخل منزل نمیبرند چون داخلش جن وارد خانه میشود /تمام لباسها را پس از شستشو و کاملا وارونه روی طناب بالکن حتملا با گیره اویزون میکنن تا جنهای ان لیزبخورد بیفتند پایین تا با لباس وارد خانه نشود/ یا برای دستشویی شلنگ نمیگذارند تا جنها درونش نروند و گیر نکنند و... اینها عقاید جامعه سنتی و مرکزی ترکیه است بخصوص هرچه شهر وجامعش کوچکتر ومذهبی تر باشد شددتش بیشتر است ولی استامبول و انکارا وشهرهای توریستی مثل شهرهای ساحلی مردم نرمالتر وسرحالتری دارند در کل مردم کل ترکیه به نسبت مردم ایران دارای عصبانیت بسیار بسیار کمتری هستند بطوری که من طی بیست وچند ماهی که اینجام در مجموع 10 درگیریه فیزیکی بین ترکها ندیدم

در اینجا پان ترکیسم و میهن پرستی شدت دارد ولی درکل باایرلنی ها خوبن وبرخورد مناسبی دارن

کمتر مثل ایران بالاشهر و پایین شهر داره در کل از نظر مادی بیشتر مردم متوسط ویا به بالا هستند / کردیت و اعتبار اینجا خیلی کاربرد بالا داره تعداد ماشینهای نو ومدل بالا وگران قیمت بسیار بالاتر از ایرانه که این مورد را من نشانه رشد و رفاه میبینم امنیت برای خانم ها بسیار بسیار بالاتر از ایرانه چه در جامعه چه در محیط کار وا در محیط ورزش وغیره

در خصوص خرید ملک باید بگم به نسبت ایران ملک ارزونتره خونه خیلی کمه 90 درصد اپارتمانه وکیفیت خانه تازه ساز خیلی خوب و با کیفیته اما قانونا یک طبعه ایران به دلیل قراردادهای بین دو کشور حق خرید ملک مسکونی را ندارد

در خصوص اسایش باید بگم تو ترکیه اگه پول داشته باشی وخوب خرج کنی شک نکن که اینجا خیلی بهتر از ایران میشه خوب زندگی کرد مثل یک پادشاه
پاسخ
درود بر شما
خیلی ممنون از زحمتی که کشیدید و توضیح کاملی
دادید . خیلی عالی بود .
فقط یک نکته هست که من فکر کنم قانون خرید ملک الان
برای ایرانیها هم آزاد شده و محدودیتی وجود نداره
کلا برای اکثر کشورها الان آزاد هست
خرید ملک برای ایرانیان هم به شدت داره تبلیغ میشه

خیلی لطف کردید و محبت کردید از پاسخی که دادید
پاسخ
تشکر کنندگان: msar ، Maspewawaix
سلام
راستش منم سوال دارم.. من کارم IT هست. شبکه های مایکروسافت خوندم. یکبارم استانبول آمدم. اما نمیدونم چطوری کار پیدا کنم. روش کار پیداکردن اونجا چطوریه؟ مثلا اینجا از روزنامه همشهری هم کار پیدا میشه... لطفا منو راهنمایی کنید ممنون..
پاسخ
تشکر کنندگان: msar ، PaksefImpag
(2013-05-14 ساعت 22:40)shahram1363 نوشته:  سلام
راستش منم سوال دارم.. من کارم IT هست. شبکه های مایکروسافت خوندم. یکبارم استانبول آمدم. اما نمیدونم چطوری کار پیدا کنم. روش کار پیداکردن اونجا چطوریه؟ مثلا اینجا از روزنامه همشهری هم کار پیدا میشه... لطفا منو راهنمایی کنید ممنون..

سلام

من در شهرکایسری (قیصریه)واقع درمرکز ترکیه 23 ماه زندگی کردم و بیشتر تجربه ام مربوط به این استان است البته انکارا استامبول ادانا ادرنه وان ارزروم ارزنجان رفاهیه سیواس گورمه اورگوب اوانوس نیگده هم گشتم
و با انها اشنایی دارم اینجا ترکها به 2 روش ایرانیها را استخدام میکنند

1 قانونی که باید ورود و اقامتت قانونی باشد و با در خواست از پلیس وصول انرا شروع میکنی (گرفتنش ممکنه ولی کمی دوندگی دارد تقریبا 1الی 2 هفته

2غیر قانونی

از طریق ایترنت /دوستان /سایرهموتنان /بخصوص پناهندگان/سعی کنید پاتوق ایرانیها را پیدا کنید که من 3 تای انرا می دانم

1اینترنت در فیس بوک سمساری ها را سرچ کنید مثل سمساری کایسری/سمساری ادانا / سمساری نوشهیر/ و...

2 در پارکها وسایر مراکز تفریهی میدانید در ترکیه تشخیص یک ایرانی با یک ترک کار خیلی ساده ایست ایرانیها مامولا اقایون تیپ اسپورت دارند و خانوم ها تمیز شیک و با ارایش کامل هستند و ایرانی ها کمی شیکتر اراسته تر وارایش غلیزتر از ترک ها هستند مورد دیگه اینگه ایرانیها در پارک در حال تدارک پیک نیک و خوردنی و جوجه کبابن و تعدادی هم ورزش بازی و فعالیتهای تبلیغی و اموزشی مذهبی هستند حتی از بلند فارسی حرف زدنشون میشه پیداشون کرد

3بنگاه های ملکی که به ایرانیها خونه اجاره میدن که مامولا یک کارمند فارسی زبان دارند
پاسخ
سلام
ممنون از وقتی که میزارین.. من یه جوون 29 سالم؛ مهندس معدن و شبکه مایکروسافت.
چنتا سوال دارم:
1- شما چند سالته؟ کی از ایران خارج شدی؟ چرا شهر کایسری رو واسه موندن انتخاب کردی؟
2- چطور و چگونه و با چه ویزایی میری به امریکا؟
3- آیا برای من که مجردم میشه با 4000 دلار زندگیمو ترکیه شروع کنم؟
4- آیا شما در این مدت آنجا دووستی داری که بتونه تو گیدا کردن کار بهم کمک کنه؟ هر شهری باشه مهم نیست...
واقعا من به کمک شما نیاز دارم...
ببخشید سرتونو درد اوردم...
پاسخ
تشکر کنندگان: فرامرز مسیبیان ، msar
من دارم بیشتر با قوانین مهاجرسرا اشنا میشم باکمی تاخیر بقیه جوابتون را ارسال میکنم
ممنون
پاسخ
تشکر کنندگان: shimoda ، Baghdadi ، romance33 ، mr621988 ، msar ، ELNAZ21 ، GypeDessDaw
با سلام
ایا میشود با خرید ملک در ترکیه اقامت انجا را گرفت؟
پاسخ
تشکر کنندگان: msar
(2013-05-17 ساعت 13:58)sina454 نوشته:  با سلام
ایا میشود با خرید ملک در ترکیه اقامت انجا را گرفت؟
سلام
من اطلاعی از تبلیغات تلویزیونی فروش ملک در ترکیه ندارم ولی به شما توصیه میکنم که 1 مطالعه ای بر سابقه ونتیجه ای که سایر عزیزان علاقمندی که ازخرید ملک واقامت امارات را دنبال میکردند و خریدند حتما داشته باشید
2 پس از انجام مرحله فوق در صورت تمایل به ادامه باحضور درشرکت مبلغ و فروشنده پرسو جو ویک نسخه کامل قرارداد را با تمامی ضمائم و قوانین مربوطه را اخذ ترجمه و مدتی بایک وکیل خبره غربالش کنید
موفق باشید
پاسخ
تشکر کنندگان: sina454 ، romance33 ، mr621988 ، HB_USA ، msar
قابل توجه آقای فرامرز مسیبیان و سایر دوستان
(2007-08-19 ساعت 19:31)admin نوشته:  توافق‌نامه استفاده از سایت

کاربران مهاجرسرا تنها در صورت موافق بودن با مقررات زیر مجاز هستند در انجمن ثبت نام کنند و/یا به فعالیت ادامه دهند. نقض هر یک از موارد می‌تواند منجر به واکنش از طرف گروه مدیران (به صورت ویرایش یا حذف مطالب، امضا یا رتبه‌بندی‌های ارسال، تغییر نام کاربری، قطع دسترسی کاربر و غیره) گردد.

مهاجرسرا در ویرایش و تغییر این قوانین آزاد است. اعضا موظفند برای آگاهی از آخرین تغییرات در مقررات، به طور مرتب این صفحه را مرور کنند و ندانستن قوانین جدید یا تغییر یافته، عذر موجه در توجیه عمل خلاف مرتبط با آن، محسوب نمی شود. ادامه فعالیت هر کاربر در سایت تنها به شرط قبول قوانین جدید مجاز خواهد بود.

۱- انجمن مهاجرسرا محلی جهت تبادل اطلاعات در رابطه با اخذ ویزا و مهاجرت قانونی به کشورهای مختلف است. استفاده از این انجمن برای منظورهای دیگر غیر از آن چه در این قوانین آمده باشد مجاز نیست.
...
۹- ارسال مطالب0 یا C، تبلیغاتی و همچنین توهین به فرد، قشر یا ملیت خاص ممنوع است.

۱۲- درج مطالب در خصوص روش‌های مهاجرت یا اخذ ویزا به روش‌های غیر قانونی یا غیر اخلاقی (نظر ازدواج صوری، جعل اسناد و غیره) ممنوع است.
در صورت ارسال مطالبی حاوی روش های پناهنده شدن به سایر کشورها یا تبلیغ گروه های مذهبی خاص طبق قوانین مهاجرسرا متاسفانه مجبور خواهیم شد از فعالیت شما جلوگیری کنیم. از این که با ما همکاری می کنید متشکریم. سعید.
پاسخ
تشکر کنندگان: shimoda ، ASALI ، امیر مهاجر ، hasti_banoo ، ParsTrader ، gbtm ، laili ، hamedrouhi ، romance33 ، barvos ، saeide-72 ، msar ، ELNAZ21 ، GypeDessDaw
سلام دوستان من هر روز این تایپیک را چک میکنم هر دوستی هرسئوالی (البته مجاز) در خصوص ترکیه داره بنویسه من به ان توجه میکنم و تا انجا که دوستان اجازه بدند سعی میکنم جواب مناسب وصحیح بدم
پاسخ
تشکر کنندگان: romance33 ، mr621988 ، msar ، ELNAZ21
سلام.واسه یه خارجی پیدا کردن کار مشکله یا اسون؟و چه کارهایی میشه پیدا کرد؟کسی که بخواد موقتا تو ترکیه بمونه و بعد بره اروپا
پاسخ
تشکر کنندگان: msar
[quote='مهاجر کوچولو' pid='347613' dateline='1369727105']
سلام.واسه یه خارجی پیدا کردن کار مشکله یا اسون؟و چه کارهایی میشه پیدا کرد؟کسی که بخواد موقتا تو ترکیه بمونه و بعد بره اروپا
[/quote

سلام

همانطور که قبلا توضیح دادم در ترکیه همه نوع کار میشود پیدا کرد مامولا 70%کسانی که من دیدم در موقع شروع جهت کار یابی نه تخصص داشتند ونه زبان بلد بودنند برای اینگونه افراد شهرکهای صنعتی که به آن میگویند ( اورگانیزه )بهتره چون کار یدی بسیار زیاده و چون کارگر ایرانی دردسرکمتری داره (مثل بیمه_مرخصی ...)تمام صاحبان کارخانه ها تمایل به استخدام شفاهی و غیر قانونی تعدادی کارگر ایرانی را همیشه دارند واضح است که به مرور زمان بسته به تلاش خود فرد تخصص وزبان هم یاد میگیرد ومیتواند سطح حقوق وموقعیت خود را ارتقاع بدهد

اگه زبان وتخصص هم داشته باشی که چه بهتر از چند پله بالاتر شروع میکنی به محل کارهایی که در ان تخصص داری مراجعه کرده و به دلائل فوق الذکر دیر یا زود جذب میشوی یکی از فامیلهایمان که چند ماه پیش به اینجا امد(یک ذوج تنها) که هردو اینگلیسی شون خوبه به آدنا رفتند و ساکن شدند واز طریق اینترنت کار اموزش زبان در یک موسسه زبان پیدا کردنند یا کنار خونه من یک باشگاه ورزشیه که تمام مربیاش ایرانیهایی هستند که موقتا اینجان دوستانی هم دارم که در کبابی / رستوران / عکاسی / حتی آرایشگاه زنانه کارمیکنند که انصافا به دلیل کیفیت بالا کارشان صاحب کارهایشان مامولا تمایلی به از دست دادن آنها ندارند
در هر صورت اگر کاری باشی و بخوای کار کنی کار همیشه اینجا هست
پاسخ
تشکر کنندگان: Saeedv13 ، ParsTrader ، romance33 ، mr621988 ، lun_john_silver ، msar ، bozorg ، remarya ، Rock
May-16-2013، 12:10 AM (آخرین تغییر در این ارسال: May-18-2013 01:56 PM توسط Saeedv13.)
ارسال: #7
shahram1363 آفلاین
عضو
**
رتبه: 0
24 بار تشکر شده در 8 پست
RE: زندگی در ترکیه
سلام
ممنون از وقتی که میزارین.. من یه جوون 29 سالم؛ مهندس معدن و شبکه مایکروسافت.
چنتا سوال دارم:
1- شما چند سالته؟ کی از ایران خارج شدی؟ چرا شهر کایسری رو واسه موندن انتخاب کردی؟
2- چطور و چگونه و با چه ویزایی میری به آمریکا؟
3- آیا برای من که مجردم میشه با 4000 دلار زندگیمو ترکیه شروع کنم؟
4- آیا شما در این مدت آنجا دووستی داری که بتونه تو گیدا کردن کار بهم کمک کنه؟ هر شهری باشه مهم نیست...
واقعا من به کمک شما نیاز دارم...
ببخشید سرتونو درد اوردم...

سلام

در پاسخ به سئولاتتون _ من 42سال با دختر و همسرم 2 ساله اینجاییم در واقع این دوسال را مثل تعطیلات به تفریح و گردش و کلاسهای مختلف مفید مثل اموزش اینگلیسی / اموزش خطاطی انگلیسی / کلاسهای
ارتباط بدون خشونت _ زبان زندگی (نوعی کارگاه است برای درک بهتر افراد جامعه و خصوصا اطرافیان و خانواده است نویسندش مارشال روزنبرگ و ترجمه اقای کامران رحیمیان است و خواندن این کتاب را به همه توصیه میکنم چون باعث عدم حرکت جامعه به سمت خشونت /توجه به حرمت و حریم و ارزشهای شخصی و شخصیتی و باز هم عدم گسترش خشونت و بی ملاحظه بودن در روابط اجتمایی میشود ) و کلاسهای مفید دیگر گذروندم البته بیشترو بیشتر در هر حالی زبان را تمرین کردم چون وقتی رفتی اون طرف بعد از خواست خدا و همراهی خانواده زبانه که بدرد میخوره به این ترتیب کار بهتر کم زحمت تر و سطح بالاتری را میتوانی بدست بیاوری و رشدت چند برابر دیگرانه من کلاسهایی را توصیه میکنم که کتاب اینترچنج رو تدریس میکنن چون بسیار حساب شده تنظیم و گرداوری شده و یاد گیری ان بسیار ساده است -در آمریکا هم چندتا کالج زبانی که من هم ازطریق همین مهاجرسرا ازشون مطلع شدم همین کتابهای اینترچنج را تدریس میکنن- فقط باید با کلاس پیش بری حتما موفق میشوی وقتی ثبت نام میکنی باشرکت دریک ازمون کوچک تایین سطح میشوی وتاریخ شروع کلاسهایت را بعدن دریافت میکنی بعضی از کلاسهایی را که برگذار کننده اش ایرانیها هستند مجانی است گاهی هم کلاسهایی هست که ایرانیان برگذار میکنند و پولیست برای هر جلسه 2 ساعته بعضی 2 لیر وبعضی 3 لیر میگیرند در پاسخ قسمت بعدی سئوالت باید بگم من 23ماهه اینجام وتا 1 ماه دیگه میرویم آمریکا تگزاس
جواب سئوال دیگرتون _من به دلایل فوق الذکر کار نمیکنم _به این دلیل کایسری را انتخواب کردم که تحقیق کردم خبردار شدم اینجا 1 گروه هستندکه وقتی از قطار تهران ترکیه (که قطار بسیار ارزانتر از اتوبوس و هواپیماست وفرصت بسیار عالی است تا با توجه به خارج قطار کشور جدید را هر چند جزئی بشناسی و برسی و مطالعه مکانها شهرها و اراضی کارخانه ها و... یک دید اولیه به شخص تازه وارد میدهد و اگه اهل از قطار جا موندن نیستید میتوانید در ایستگاه های بین راه پیاده شوید و خرید کنید بسیار بهتر وارزانتراز غذاخوری قطار دومه البته موقع خرید بلیط باید با هزینه غذا در قطار ایران باشه که ای غذا مناسب ارزان وسالم حجمش بیشتر از غذای قطار دومه که قبل از دریاچه وان سوار میشوی است )پیاده میشوی که مامولا در ساعت 3 تا 5 صبح است گروهی از همه طیفهای ایرانی مقیم کایسری اینجا هستند که در تخلیه بارها کمک میکند برایشان توضیح دهی بهت کمک میکنند جای موقت برای ماندن و اجاره خانه پیدا کنید که همینطورهم شد وبا تاکسی از ایستگاه قطار به جایی که توصیه کردند رفتیم و ارام گرفتیم ما 12 روز میهمان ان عزیزان بودیم مارا با چند بنگاه اشنا کردند ودر نهایت اپارتمانی 4 اتافه با ویو خوب سالی 2500 یورو اجاره کردموتا حالا هم همان اجاره را با همان قیمت ادامه دادم مطلب دیگه اینه که خبر دار شدیم درکایسری 7000 نفر ایرانی دارد همانگونه که در ایران همه نوع ادم با سلایق و عقاید و مرام و تربیت و فرهنگ متنوع وجود دارد اینجا هم همینطور است بخاطر همین باید یک کم حواثت جمع باشه که برای خیرخواهی برای دوری از افتاب سوختگی کلاه حصیری رو سرت نذارن اینجا یک شهر نسبتا بزرگ و بسیار امن و منظمه و خطوط ترانوا و اتوبوس منظم داره خصوصا صنعتی است و طبیعتا کاربسیار است
پاسخ

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان