کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
سفر به ارمنستان
سلام به همه دوستان
بخش ارمنستان به شدت دچار بهم ریختگی و تعدد موضوعات مشابه شده
بنابراین با اجازه همه برای اینکه این بخش بتونه بصورت جامع راه حل مناسبی به دوستان ارائه بده چند تاپیک عمومی رو ایجاد میکنیم تا همه دوستان بتونن بصورت مجتمع به متنها دسترسی داشته باشند
از تاپیک های مختلف هم مطالب رو جمع آوری میکنیم تا مطالب مفید در یکجا قرار بگیرند.
در این بخش خواهشا فقط مطالب مربوط به سفر به ارمنستان شامل وسایل و هزینه ها و مراکز گردشگری و خاطرات و تجربیات کوتاه خودتون رو ذکر کنید یا سوالهای خودتون رو درباره سفر به ارمنستان بپرسید
با تشکر
پاسخ
تشکر کنندگان: Saeedv13 ، Hedieh20 ، Danoosh ، KIMIA2005 ، pari pariaaa ، nima3265 ، msar ، ed2008
راههای سفر به ارمنستان
1: اتوبوس - شرکت دیدار سیر گیتی بطور روزانه چندین سرویس از تبریز و تهران به سمت ایروان داره که به غیر از تابستون همه این سرویسها وی آی پی هستند و بعضا در تابستون به دلیل تراکم مسافر از سرویسهای اضافه هم استفاده میکنند. الان قیمت بلیط ایروان 150 هزار تومنه برای هر طرف اما برای اطمینان از قیمت میتونید مستقیما با شرکت دیدار سیر تماس بگیرید
راههای تماس :
میتونید به سایت شرکت سر بزنید : دیدار سیر گیتی
نحوه سفر : اتوبوس روزانه از منطقه شیرمرد نارمک حرکت کرده و در میدان آزادی تهران بقیه مسافرها رو سوار میکنه و به سمت ایروان حرکت میکنه, معمولا تا مرز ارمنستان اتوبوس 2 جا توقف میکنه و بعد از مرز هم در 2 جا در خاک ارمنستان توقف میکنه.
معمولا در شب به مرز میرسید و باید پس از پرداخت خروجی ها به بانک در مرز ایران پیاده یا با اتوبوس به مرز ارمنستان برید. اونجا باید 3000 درام برای ویزا پرداخت کنید و فرم ویزا رو پر کنید و منتظر اتوبوس بمونید.
2: خودرو شخصی - در سفرنامه ارمنستان و گرجستان بطور کامل در این مورد صحبت شده و بطور خلاصه شامل مراجعه به اداره گمرک محل و دریافت کاپوتاژ و دریافت سند بین المللی, گواهینامه و پلاک ترانزیت ماشینتونه,
هزینه ها : شامل کلیه هزینه ها برای خودرو که در سایت زیر میتوانید نرخ به روز رو مشاهده کنید
سازمان جهانگردی و اتوموبیلرانی
هزینه بنزین که با توجه به خودرو شما متفاوته, رفت تا مرز ایروان حدودا 1100 کیلومتره که با توجه به قیمت روز بنزین و مصرف خودرو شما میتونید در ایران محاسبه کنید و مسیر مرز تا ایروان 390 کیلومتر کوهستانیه و نرخ بنزین معمولا در ارمنستان حوالی 420 درام برای هر لیتر هست.
هزینه ورود خودرو به ارمنستان برای 15 روز 21 هزار و 30 روز 30 هزار درام هست و هزینه خروج 6 هزار درام ارمنستان هست(این نرخ ها در مرزهای مختلف ارمنستان تا 2هزار درام بالاتر یا پایینتر هستند.)
هزینه ویزا برای هر نفر 3000 درام ارمنستان هست.
نحوه سفر : به سمت تبریز و سپس مرند و جلفا حرکت کنید و از جلفا به سمت نوردوز حرکت کنید, در مرز هم در ارمنستان دو بار هم در ایران یکبار ماشین رو به طور کامل میگردن و دقت داشته باشید حداقل بست کمربندی برای اتصال پلاک بین المللی به خودروتون همراه داشته باشید.
جاده های ارمنستان کیفیت پایین و بدی دارند , تقریبا از امداد جاده ای خبری نیست و پلیسها رشوه گیر هستند بنابراین با دقت و آرامش رانندگی کنید.
3: خودرو دربستی- میتونید تا مرز ارمنستان با خودرو خودتون یا هر وسیله دیگه ای حرکت کنید و از مرز ارمنستان ماشین دربست کرایه کنید
هزینه : برای هر ماشین حدودا 30 هزار درام تا 100 دلار باید پرداخت کنید.
نحوه سفر : به دلیل عدم شناخت کافی از راننده زیاد دیده شده راننده خوابالود بوده یا تسلط کافی رو خودرو نداره, با توجه به تعداد ماشینها در ساعتی که به مرز میرسید ممکنه یا ماشین گیرتون نیاد یا قیمتها بالا یا پایین باشه.
4: هواپیما- خوب هواپیما معمولا راحت ترین راه سفر اما گرون ترین هست, در این مورد فکر میکنم آژانسهای هوایی بتونن بهتر بهتون کمک کنند.
پاسخ
تشکر کنندگان: Saeedv13 ، pv-n ، ParsTrader ، Danoosh ، KIMIA2005 ، sonnnna ، کوهنورد2 ، aghaghia ، pari pariaaa ، nima3265 ، msar ، ed2008
سلام
برای گرفتن درام ارمنستان کدوم روش بهتر و کم هزینه تره؟ :
1. تبدیل مستقیم ریال به درام در تهران یا لب مرز
2. تبدیل ریال به دلار در تهران و تبدیل دلار به درام در لب مرز
3. تبدیل ریال به دلار در تهران و تبدیل دلار به درام در ایروان
ممنون
پاسخ
تشکر کنندگان: msar ، ed2008
(2013-07-16 ساعت 17:32)amir101 نوشته:  سلام
برای گرفتن درام ارمنستان کدوم روش بهتر و کم هزینه تره؟ :
1. تبدیل مستقیم ریال به درام در تهران یا لب مرز
2. تبدیل ریال به دلار در تهران و تبدیل دلار به درام در لب مرز
3. تبدیل ریال به دلار در تهران و تبدیل دلار به درام در ایروان
ممنون

تبدیل ریال به دلار در ایران و تبدیل دلار به درام در فروشگاههای ساس در ایروان
پاسخ
تشکر کنندگان: Danoosh ، amir101 ، KIMIA2005 ، nasim ، pari pariaaa ، sepideh jan ، msar ، ed2008
یه تجربه از سفارت ارمنستان
به نظر من برای اینکه می خواهید ویزای توریستی بگیرین و اولین بارتون هست ، اصلا به سفارت ارمنستان نرین ، خیلی دیر ویزا رو صادر می کنن، الان من و خیلی ها 4 ماه منتظریم و هیچ خبری نیست. به سفارت ایمل زدیم میگن در حال بررسی هست
پاسخ
تشکر کنندگان: msar ، ed2008
(2013-07-16 ساعت 20:51)Mariyana نوشته:  یه تجربه از سفارت ارمنستان
به نظر من برای اینکه می خواهید ویزای توریستی بگیرین و اولین بارتون هست ، اصلا به سفارت ارمنستان نرین ، خیلی دیر ویزا رو صادر می کنن، الان من و خیلی ها 4 ماه منتظریم و هیچ خبری نیست. به سفارت ایمل زدیم میگن در حال بررسی هست
راستش نمیدونم شما دچار چه نوع مشکلی شدی
اما روال کاری سفارت معمولا 3 روز کاریه
اتفاقا من همین امروز ویزای 120 روزه گرفتم که دوشنبه براش اقدام کرده بودم
شما باید برید مشکلتون رو بررسی کنید چون تا به حال ندیدم و نشنیدم کسی با سفارت ارمنستان دچار مشکل شده باشه
پاسخ
تشکر کنندگان: Danoosh ، کوهنورد ، msar ، ed2008
(2013-07-17 ساعت 11:59)arashmaziar نوشته:  
شما باید برید مشکلتون رو بررسی کنید چون تا به حال ندیدم و نشنیدم کسی با سفارت ارمنستان دچار مشکل شده باشه
چه خوب تبریک میگم بهتون
تنها من همچین مشکلی ندارم، همه اونایی که در همون روز با من بودند هنوز اعلام نشده، ایمل زدیم برای سفارت در جواب گفتن منتظر بمونین، به نظر شما چکار باید کرد؟
پاسخ
تشکر کنندگان: pari pariaaa ، msar
(2013-07-17 ساعت 20:44)Mariyana نوشته:  
چه خوب تبریک میگم بهتون
تنها من همچین مشکلی ندارم، همه اونایی که در همون روز با من بودند هنوز اعلام نشده، ایمل زدیم برای سفارت در جواب گفتن منتظر بمونین، به نظر شما چکار باید کرد؟

راستش 4 ماه بسیار غیر طبیعیه و با شناختی که ازشون دارم احساسم بهم میگه خراب کاری کردن, من توصیه میکنم برید پاسپورتتون رو درخواست کنید و ببینید واکنششون چیه. چون با توجه به اینکه ما سالها اونجا بودیم تعداد بسیار بسیار زیادی از آدمها اومدن و از سفارت ویزا گرفتن.
پاسخ
تشکر کنندگان: KIMIA2005 ، pari pariaaa ، msar ، ed2008
(2013-07-17 ساعت 22:05)arashmaziar نوشته:  
(2013-07-17 ساعت 20:44)Mariyana نوشته:  
چه خوب تبریک میگم بهتون

راستش 4 ماه بسیار غیر طبیعیه و با شناختی که ازشون دارم احساسم بهم میگه خراب کاری کردن, من توصیه میکنم برید پاسپورتتون رو درخواست کنید و ببینید واکنششون چیه. چون با توجه به اینکه ما سالها اونجا بودیم تعداد بسیار بسیار زیادی از آدمها اومدن و از سفارت ویزا گرفتن.
پاسپورت که دست خودمونه، به ما یه برگه دادن که کد ثبت نام بود و آدرس یک سایت برای چک کردن، به نظر شما چکار باید کرد؟
پاسخ
تشکر کنندگان: msar
سلام..دوستان اگر کسی یه نقشه خوب از شهر ایروان داره ممنون میشم بزاره واسه دانلود..
پاسخ
خدمت همه دوستانی که این سایت رو به قصد تبلیغ انتخاب میکنند :
سایت مهاجر سرا و امثال اون در اثر زحمت و تلاش افراد زیادی با تجربه های متفاوت تبدیل به یک نوع مرجع برای افرادی با نیازهای متفاوت شده, اینکه کسی با دیدن سایتهایی که در نتایج اولیه جستجوی گوگل قرار میگیرند تصمیم به عضویت به جهت تبلیغ و به نوعی سو استفاده از نتایج زحمات افراد دیگه میگیره به هیچ عنوان کار اخلاقی و رفتار متمدنانه ای نیست.
بنابراین خدمت دوستانی که تصمیم به تبلیغ در سایت دارند عرض میکنم که با مدیران اصلی سایت تماس بگیرند و یا اینکه تجربیات خودشون رو در اختیار دیگران قرار بدهند تا دیگران در صورتیکه نیازی داشتند از طریق پیام خصوصی درخواست خودشون رو مطرح کنند.
پاسخ
تشکر کنندگان: pari pariaaa ، nima3265 ، msar
جناب مازیار چنتا سوال داشتم

۱- در یک قسمت از سفر به ارمنستان با دیار گیتی فرمودید : اونجا باید 3000 درام برای ویزا پرداخت کنید و فرم ویزا رو پر کنید و منتظر اتوبوس بمونید.

یعنی همونجا آنی برای ما ویزا صادر میکنند ؟ و دیگه قبلش نباید اقدامی بکنیم برای گرفتن ویزا از سفارت و جاهای دیگر ؟

۲ - بببخششید چطور میتوانیم ماشین خودمان را وارد ارمنستان کنیم ؟ از هیچ قسمت این مورد خبر نداریم نه گواهی نامه بین المللی داریم نه هیچ

و اینکه پروسه اش چند روزه است ؟ چون ما خیلی عجله داریم امیدوارم پروسه اش بیشتر از ۱-۲ هفته نباشد

این سایت هم باز نمیشود متاسفانه --> http://www.govahiname.ir/3783/index.php?...&UID=44883

ممنون جناب مازیار عزیز
پاسخ
سلام دوستان
تا اونجا که اطلاع دارم برای ارمنستان ویزا لازم نیست.
پاسخ
تشکر کنندگان:
لطفا دوستانی که به ارمنستان سفر کردند یک برنامه 5 روزه برای بازدید از جاهای مختلف بفرمایند
پاسخ
تشکر کنندگان:
سلام به همگی دوستانم
من زیاد سفر میکنم به ارمنستان اما جدیدترین اطلاعات رو از ارمنستان رو خدمتتون ارائه میکنم البته تا جایی که حضور ذهن دارم Rolleyes
من روز جمعه مورخه 1394/06/27 عازم ارمنستان بودم و در نظر داشتم برای جشن استقلال ارمنستان اونجا باشم.
تجاربی که بدست آوردم در طول سفر رو ارائه میدم و امیدوارم برای دوستانی که علاقمند هستن که به این کشور زیبا سفر کنن مفید باشه.

قبل از مسافرت تصمیم بگیرید تنهایی میخواید برید یا با دوستانتون یا با تور.
به نظر من اگه تا بحال به کشور خارجی سفر نداشتین حتما با تور سفر کنید. تور در مرحله اول برای شما از ابتدا تا آخر سفر برنامه ریزی داره. این تفکر رو هم دور بریزید که اگه با دوستانمون باشیم بیشتر خوش میگذره و ...
با دوستانتون اگه برید و خونه ای اجاره کنید حتما بیشتر به نفعتون میشه اما بازم باید کسی باشه باهاتون که بتونه ارمنستان ساپوتتون کنه.
البته توی تور دوستان زیادی رو پیدا میکنید و مصمئنا خیلی بیشتر هم بهتون خوش بگذره مگر اینکه یه شخصیت درونگرا باشین و کلا با کسی نجوشید!!

خب بریم سر اصل مطلب.
شما اگر با اتوبوس سفر کنید از تهران به سمت قزوین - زنجان - میانه - تبریز - مرند - جلفا و در نهایت به مرز نوردوز میرسید.
قبل از سفر حتما فیش واریزی به مبلغ 25 هزار تومان رو بحساب سازمان منطقه آزاد ارس واریز کنید که لب مرز علاف نشید. هر چند که در بهترین حالت شما 3 ساعت علافی رو در نظر بگیرید.
البته اگه واریز نکردید اونجا هم بانک هست و میتونید واریز کنید و فیش رو تحویل بدید.
اونجا دو تا صرافی برای change کردن پول هاتون هست و همینطور افرادی که پول هاتونو change کنن. شما از صرافی ها پول هاتون رو به درام تبدیل کنید.
تا این لحظه که این مطالب رو مینوسم هر 1000 درام معادل 7200 تومان ما هستش.
اگر اهل تفریح و دیسکو رفتن و خرید کردن هستین حتما زیاد درام بگیرید. حداقل 100 هزار درام.
نکته: هرگز درام و دلارهاتونو توی یه جیب نذارین.
یه پیاده روی حدود 10 دقیقه ای دارید از مرز ایران تا مرز ارمنستان
4000 هزار درام هم به همراه ویزاتون باید اونجا تحویل واحد مربوطه بدین.

درسته که توی ارمنستان افرادی هستن که فارسی بلد هستن اما واقعا به ندرت گیر شما میوفتن. گاها زبان انگلیسی هم زیاد به کارتون نمیاد اما بلد باشین.
اگر کسی گفت ارمنی ها به زبان فارسی صحبت میکنن یا همه فارسی بلد هستن یا ارمنی عین زبون فارسی هست بدونین که اطلاع درستی از کشور ارمنستان ندارن و یا اصلا تا الان زبان ارمنی به گوششون نخورده.
من خودم به زبان ارمنی مسلط هستم و عرض میکنم که کمترین شباهتی با زبان فارسی نداره علی الخصوص وقتی غلیظ صحبت میکنن.
سعی کنید حتما یکم زبان ارمنی هم بلد باشید. زبان روسی هم رایج هست اونجا.

قوانین:
قوانین در ارمنستان حرف اول رو میزنه.
اگر اهل کشیدن سیگار یا خوردن مشروب هستین دقت داشته باشین دقت کنید جاهایی هست که نباید سیگار بکشید. در سطح شهر هرگز نباید شیشه مشروب تو دستون باشه و استفاده کیند.
فیلمبرداری رو دقت داشته باشید که جاهایی هرگز نباید فیلمبرداری کنید.
علی الخصوص توی دیسکو ها.
اگر توی دیسکو گوشیتون رو بگیرن و ثابت شه فیلمبرداری کردین باید مبلغ 20 هزار درام رو بعنوان جریمه پرداخت کنید. 20 هزار درام = 146000 هزار تومان
بلایی که سر خودم اومد تو دیسکوBig Grin
سعی کنید در اماکن و ... با صدای بلند صحبت نکنید.
قوانین رانندگی در ارمنستان هم متفاوت هست و سعی کنید قبل از کرایه ماشین حتما به قوانین رانندگی اونجا هم اشراف داشته باشید.
اگه کلیسا رفتین سعی کنین به قوانین کلیسا احترام بذارید. کلاه نذارین و خوراکی نبرید با خودتون. بلند حرف نزنین و حدالامکان از مراسمشون فیلمبرداری نکنید.
اگه اتاقی رو در هتل تحویل میگیرد دقت کنین که وسایل هاش سالم باشه و اگر خراب بود حتما زود به مسئول هتل اطلاع بدین. در غیر اینصورت باید جریمه سنگینی پرداخت کنید.
تا جایی که دقت کردم کف جریمه از 20 هزار درام هست تا بالا.

ادامه دارد ... Cool
پاسخ
تشکر کنندگان: ed2008 ، storagemeter ، Royal2691 ، farsian ، Mey30

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان