مهاجرسرا
دالاس، ایالت تگزاس - نسخه قابل چاپ

+- مهاجرسرا (https://www.mohajersara.org/forum)
+-- انجمن: آمریکا (https://www.mohajersara.org/forum/forum-4.html)
+--- انجمن: زندگی در آمریکا (https://www.mohajersara.org/forum/forum-27.html)
+--- موضوع: دالاس، ایالت تگزاس (/thread-2299.html)

RE: زندگی و کار در دالاس - ferown - 2013-05-16

(2013-05-15 ساعت 15:02)zzarin نوشته:  سلام من رشته تحصیلی ام دبیری ریاضی هستش و علاوه بر اون مدت 12 ساله تو انتشارات مدیر فروش هستم به نظر شما توی دالاس مدرسه ایرانی هستش و آیا می تونم کاری پیدا کنم که مرتبت باشه

اول بايد زبان خوبى داشته باشين. مدرسه ايرانى نيست. يك انجمن فرهنگى هست كه ميتونين تبليغاتتون رو بذارين يا كمك براى جذب دانش آموز بخواين. حتى ميتونين كلاس اموزشى همونجا برقرار كنين البته با پرداخت هزينه و موافقت انجمن. بيشتر بچه هاى ايرانيها الان انگليسيشون خدا شده و اصلا به فارسى ديگه نميفهمن درسها رو. روش و مباحث هم فرق دارن. وقتى اطلاعات جمع كردين و زبانتون خوب شد، ميتونين حتى معلم خصوصى هم بشين براى اين بچه امريكاييها. ديدم كه در كتابخانه ها معلمها ميان و بهشون فوق برنامه درس ميدن. باهاشون حرف هم زدم ولى در حد همينكه نوشتم. ميتونين از همون معلمها - البته خوش اخلاقشون- راهنمايى بگيرين. به نظر من بهترين مركز براى شروع كالج هستش. از استادهاى رياضى راهنمايى بخواين. يا ميدونن چون بچه داشتن و دارن و يا به يكى از همكارهاشون ارجاع ميدن. درضمن شايد بتونين بصورت داوطلب هم درخواست تدريس بدين- براى مدتى- تا قلق كار دستتون بياد، مطمئن نيستم اين ميشه يا نه! فقط بگم كه فكر مدير فروش ياحتى مدير شعبه ساندويچى شدن به اين زوديها رو از سرتون بكنين بيرون. دنياى اينجا متفاوته و بخصوص براى تازه وارد ولى نشدنى نيست و فقط زمان ميبره!

RE: زندگی و کار در دالاس - ferown - 2013-05-16

(2013-05-13 ساعت 23:01)KIMIA2005 نوشته:  دوستان عزیز سلام

میخواستم بدونم حداقل پولی راکه باید برا شروع کاربرا یک خانواده 3 نفره به همراه داشته باشیم تا در شروع مهاجرت به دالاس دچار مشکل نشیم چقدرباید باشه ؟
اخه دوستان عزیز و گلم تصورش هم برام خیلی وحشتناک هستش که کسی رو نداشته باشی و با زن و بچه بیای توی شهر غریب اونور دنیا فکر میکنم اون لحظه سخت ترین لحظات زندگیم میتونه باشه ... البته با بودن شما عزیزان در دالاس خودش بزرگترین دلگرمی هستش برا امثال ما تازه واردها به هرصورت امیدوارم شما عزیزان همیشه موفق و سلامت باشید

دوست عزيز
اگر جايى ديگه دوست و اشنا دارى تعارف رو بذار كنار و كمى كوتاه بيا و برو اونجا دستت رو براى دو هفته هم كه شده براى اولش بگيره. اگر اصلا كسى رو ندارى كه اينجا بعضيها اعلام آمادگى كمك كردن كه نميدونم در اوقات بيكاريشون كمك ميكنن يا با دريافت هزينه است يا هر چى. اگر هم واقعا وقت و پولت برات مهمه و ميخواى سريع و دقيق و با حساب و كتاب كارهات و انجام بدى و معطل من و اون نشى كه دستت رو امروز بگيرن و فردا نگيرن ، اون آگهى بالاى سايت رو تماس بگير و بدون استرس با خيال راحت كارهات رو با اونها انجام بده كه ميگن از مديرهاى سايت هم هستن همشون. كامنتهاى اونهايى هم كه خدماتشون رو داشتن به نظر مثبت مياد. شما هم هزينه كن ولى ازشون كار و راهنمايي و برنامه زمانبندى شده بسته به نيازهات بخواه. من هم مثل شما هيچكسى رو نداشتم. حدود سه هزار تا هدر دادم تا درست و نادرست رو فهميدم و اونزمان دلار ٩٨٠ بود. اگر اونزمان يه شركتى مثل اين بود شايد يك سوم يا نصف اين هزينه انجام نميشد. الان كه هر دلار خدا تومان شده بايد سنجيده و در زمان كم بتونى خودت رو جمع و جور كنى. مطالب سايت و تجربه هاى بقيه در همه شهرها رو خوب بخون كه اينجا همه جاش يك رنگه. ترس داره ولى ميخواى بياى و اينهمه اطلاعات هم از اينجا و از دوستان دارى. ما كه ٢٠٠٩ اومديم يكدونه از اينها نوشته نشده بود و بايد خودمون آزمون و خطا ميكرديم. تازه اطلاعات به ما غلط ميرسيد و ديد ما از اينجا يك جور ديگه بود ولى الان همه چيز روشن در اختيارته. كلام اخر اينكه به اميد تكيه به هيچ كسى نباش. همه گرفتارن و يه روز واسه كمك هستن و يه روز نيستن و نميتونن. شايد همون يك روز كه تو هتلت هستى و كسى مثل من نوعى نميتونم بيام ببرمت بيرون، يك كار يا يك خونه يا يك ماشين خوب رو از دست بدى. پس فقط رو خودت حساب كن. اطلاعات بگير و سنجيده بكار ببر. براى مشاوره و همفكرى رو من هم حساب كن و وقتى رسيدى بهم پيغام خصوصى بده تا شماره ام رو بدم و در تماس باشيم و اگر كارى در توانم بود در خدمتت هستم.

RE: زندگی و کار در دالاس - فرامرز مسیبیان - 2013-05-17

(2013-05-13 ساعت 18:44)maxsupermax نوشته:  
(2013-05-13 ساعت 11:02)فرامرز مسیبیان نوشته:  
(2013-05-12 ساعت 22:42)ferown نوشته:  
(2013-05-11 ساعت 10:50)فرامرز مسیبیان نوشته:  سلام
من تجربه18سال کار در بانک در ایران را دارم و بعد از کمی تاخیر در حال انتقال به آمریکا ودالاس هستم درانجا چند خانواده فامیل دارم که یا کلنیک دارند یاشرکت و... که هیچکدام از ان عزیزان اطلاعاتی در خصوص کار در بانکهای انجا ندارن میخواهم بدانم کسی از دوستان در بانکهای انجا شاغل هست و کسی از نحوه استخدام و ورود به بانکهای انجا اطلاع داره یکی از فامیلهایم که در لس انجلسه راهنمایی کرد که باید اول در کالج زبان و بعد درکالج رشته بانک که 6 ماهه است بروم اما میخواستم بدانم قوانین وشرایط ورود به بانکهای دالاس هم مانند لس انجلسه یا تفاوت داره لطفا توضیح دهید ممنونم

با درود
من بيشتر درباره Bank of America و شغل متصدى باجه ميدونم
سابقه ايران قبوله
زبان بسيار مهمه چون شما رو فروشنده خدمات بانك ميدونن
مدتى طول ميكشه كه جاى نزديك باز بشه
حتى از همه مراحل بگذرين ولى مدير شعبه بانك تشخيص بده كه جاى دورى نسبت به شعبه اش زندگى كنين رد ميكنه
--------------
اول كه از سايت كاريابى آنلاين بانك، شعبه هاى درخواست كننده نيرو رو پيدا ميكنين
بعد براى يك شعبه كه دوست دارين اقدام ميكنين و پروفايل درست ميكنين و مشخصات و رزومه ميذارين كه ميشه مشخصات دايمى شما براى انتخابهاى بعدى كه البته قابل تغيير هستن
بعد يك امتحان اينترنتى سه مرحله ايى نفس گير آنلاين داره كه يكبار براى هميشه ميدين و يكسال اعتبار داره
بعد از قبولى در امتحان آنلاين شما در واقع اعتبار براى استخدام پيدا ميكنين
بعد براى چند شعبه درخواست ميذارين
بعد براى يكى از اون انتخابها اگر واجد شرايط بدونن از اداره كل بانك تماس ميگيرن و دعوت به مصاحبه گروهى ميكنن
شما در جلسه گروهى ميرين و بايد از خودتون در جمع صحبت كنين و نقاط قوت و علاقه و سوابقون رو بگين
اونجا تصميم اول براى ادامه مراحل گرفته ميشه
اگر قبولتون كردن بهتون ميگن كه به شعبه مورد درخواستتون برين
در شعبه با مدير و معاونش مصاحبه دارين
اگر قبول بشين شروع به كار ميكنين
اوووووووووف اينهمه مرحله!!!! متاسفانه بله
-----------
براى شروع ٢٠ - ٢٥ ساعت كار ميدن
ساعتى ١١/٥ دلار حقوق متصدى باجه (تِلِر) هستش
حدود يكسال طول ميكشه كه از نيمه وقت به تمام وقت برسين
در ادامه اگر خوب كار بكنين ميتونين راهنماى حسابها (پِرسونل بَنكِر) بشين
اگر مدرك تحصيلى مرتبط دارين ميتونين به جز متصدى باجه براى شغلهاى بالاتر اقدام كنين
كسى بوده كه بعد از سه سال كار عالى و از متصدى باجه، بعد از گرفتن ليسانس مدير بانك شده
شنبه ها بانك نيرو ميخواد و چرخشى هست
براى مهدكودك ماهى ٣٠٠ دلار كمك ميدن
بيمه و ازكارافتادگى و پس انداز و بازنشستگى خوبى داره
----------
بانك Regional هم امتحان آنلاين داره و اگر قبول نشين شش ماه بعد ميتونين اقدام مجدد كنين
بانكهاى زير امتحان نداشتن: Wells Fargo - Citi
درباره Chase اطلاعات ندارم
درود برمهاجر سراییهای عزیز
بخصوص شما feroven عزیز که بطور کامل و با حوصله و دقت جواب دادید
جوابتون کامل ودلگرم کننده و بود چندبار با دقت خوندم خیلی امیدوارکننده است که ببینی این طور به درخواستت عکس العمل مثبت نشون میدن و با نظر یاری همراهیت میکنند جا داره از موئسسین مهاجرسرا که سنگ بنای این حرکت خادمانه و خلاقانه را گذاشتند تشکر و قدردانی کنم ممنونم
در مورد ازمونهای بانک نگران نیستم این کار رابلدم البته روش کار بانک در ایران با آمریکا متفاوته ولی در نفس کار خدمات بانکی یکیست البته زبان میخواهد که تا حدودی انرا در ترکیه زمانی که منتظر انجام مراحل پرونده ام بودم نزد سایر هموطنانم که انها هم مثل ما بودند تمرین کردم که اگر انرا + اموزش در جامعه انجا و + رفتن به کالج زبان در انجا کنیم + تلاش و تمرین و پیگیری مداوم اموزش زبان = نتیجه میدهد
باز هم از راهنماییتان ممنون

سلام بر شما جناب مسیبیان ,وعزیزان دیگر
با تاکید و تایید فرمایشات شما و 100% تشکر از عزیزی که اطلاعات مرتبط را ارائه دادند....
من 11 سال در سیستم بانکی کشور بعناوین مختلف و سمت های گوناگون کار کرده ام و در بربر شما شاگردیم البته ... فقط چیزی که برای خودم پیش اومده و امیدوارم منفی جلوه نکنه رو خدمتتون عرض می کنم تا من و شما و اون عزیز در پی مشاکت اطلاعاتی خودمون در زمینه ای مشترک (بانکی) راه حل خوبی که راهگشا سایرین هم باشه رو به مهاجرسراییان ارایه بدیم.
الغرض... من در بانک چیس و ولس فارگو و کاپیتال وان و همچنین بانک او آمریکا تقاضای کار دادم و خواهم داد و همشون هم با لحاظ اینکه می پذیرند رزومه پیشین بانکی رو و دوزبانه بودن افراد رو اما تو امتحانات آنلاین که همه شون رو به نظر خودم(تاکید دارم به نظر خودم) خوب هم پاس کردم بعدش تماس نگرفتند و این مود طی حداقل 18 ماه گذشته اتفاق افتاده.... من و شما حداقل نصف سابقه کاریمون از مشتری مداری و جذب منابع شنیدم و راه و روشش رو بارها و بارها توو جلسات سبک و سنگین کردیم ولی به ضئم خودم حتی در سطح تحویل داری با تمام ریزه گیری ها موجود و ظرافت هایی که همیشه در ایران قائل بودم برای مشتری حس می کنم بانکهای اینجا تفاوتهای اساسی و کلان دارند و گاها" وقتی سوال مطرح شده در آزمون آنلاین رو از کسی تو شعبه پرسیدم که خیلی جوابش هم ساده بوده ایشون نفی کردند و گفتند نه جواب درست این هست که ما در بانکهای ایران( نه اینکه کار پیچیده یا خلافی کرده باشیم نه!!!) برامون جای اشکال بسیار یا مسئله خاصی نداشته.
مثلا" سوال شده بود " اگر مشتری شماره حساب را در خانه های مشخص شده در فیش درست ننوشته شما چه می کنید(یا پس و پیش نوشته-مثلا" 10 جای خالی هست و شماره حساب 8 رقم از چپ به راست. )؟
1- از مشتری می خواهیم اصلاحش کند.
2- خودمان اصلاحش می کنیم و اطلاع می دهیم.
3- مفهوم چنانچه داشته باشد و معتبر باشد عمل می کنیم.
4- فیش را عوض کرده می خواهیم دوباره پر کند.

همه گزینه ها به یک هدف می رسد و در سیستم بانکی کشور ایران موضوع حادی نیست ولی بارها به این سوال و نظایرهم برخورد کرده ام.
باید نگاه و شیوه پاسخ دهی مان رو هم پیش از ورود به این سیستم بانکی که با نمونه خاورمیانه ای آن کاملا" متفاوت است عوض کنیم.من همچنان به دنبال ورود به بانک در آینجا هستم و مطمئنم پس از سالها تجربه مشترکاتی هم هست ولی مبانی در عین سادگی پیچیده به نظر می آیند.

انشاله که روزی بتوانیم در انجمنی جداگانه به تک تک سوالات بانکی از این دست از انسانهای شریفی چون شما و Foroven عزیز و تشریک مساعی در آنها جواب داده و کسب تجارب جدید کنیم
سلام مکس عزیز
جالب و دلگرم کننده است که هنوز 24 روز به پرواز ما باقی مانده و هنوز مثل کریستف کلم پایمان به کشور فرصتها نرسیده توانستم چند دوست که همشغلم هم بودند ( کسی چه میداند شاید در اینده همکار هم شدیم ) پیدا کنم من از شما عزیزان بابت همدلی و راهنمایی های مفیدتان بینهایت ممنونم و موافق نظر و پیشنهاد شما هستم

RE: زندگی و کار در دالاس - laili - 2013-05-17

دوستانی که عازم دالاس هستید و برای کارهای اولیه و جا افتادن کمک لازم دارید به من پیام خصوصی بزنید کسی رو بهتون معرفی میکنم که با کمترین زمان ممکن و هزینه ی معقول کارهاتون انجام بشه .

RE: زندگی و کار در دالاس - s.pm - 2013-05-18

سلام بچه های با معرفت دالاس جریان این wotech چیه؟همون کالجه یا دوره های فنی حرفه ای خودمونه؟و اگه میشه شرایط ثبت نام رو بفرمایین.با تشکر مقصد وگاسه ولی دارم رو دالاس هم تحقیق میکنم.
با تشکر

RE: زندگی و کار در دالاس - ferown - 2013-05-19

(2013-05-18 ساعت 23:47)s.pm نوشته:  سلام بچه های با معرفت دالاس جریان این wotech چیه؟همون کالجه یا دوره های فنی حرفه ای خودمونه؟و اگه میشه شرایط ثبت نام رو بفرمایین.با تشکر مقصد وگاسه ولی دارم رو دالاس هم تحقیق میکنم.
با تشکر

با درود
فكر كنم اشتباه نوشتى و منظورت Wyoming Technical Institute بوده كه به اختصار Wyotech مينويسن.
اگر هم اشتباه كردم و نميدونستم ببخشيد.
در دالاس ميتونين به موسسات خصوصى اموزشى مثل ATI كه شبيه مثلا همون مجتمع فنى تهران هست مراجعه كنين و در رشته هاى ارائه شده كار ياد بگيرين. در زمينه پرستارى و دستيارى و كلا پزشكى خيلى هم زياد هستن.
كالجها هم دوره با مدرك و هم بدون مدرك ميذارن.
دوره بدون مدرك براى كسى هست كه ميخواد فرضا اتوكد يا نگارش حرفه ايى يا يك چيزى مربوط به شغلش رو بخونه كه بتونه در كارش پيشرفت كنه يا ارتقا بهش بدن يا كارش رو راحتتر ميكنه.
براى همه اينها ميتونين از وام استفاده كنين.
دوره هاى كالج بيشترشون شامل كارهايى مثل مكانيكى و تراشكارى و اينها نميشه.
كالجها دوره هاى بدون مدرك رو ميگن continuing education
دوره تخصصى يك رشته رو هم دارن، مثلا حسابدارى و نقشه كشى و سيسكو و غيره كه همون فوق ديپلم تخصصى در اون زمينه هستش ولى اگر در دانشگاه بخواى ادامش بدى بايد كلاسهاى core يا همون دروس عمومى رو هم بگذرونى.
ببخشيدكه كلى يه چيزهايى گفتم. بيشتر هم ميشه گفت؛ ولى در آخر متاسفم كه اون مورد پرسشت رو نميدونم. اگر اين اطلاعات به دردت ميخورن بگو تا بيشتر برات بنويسم

RE: زندگی و کار در دالاس - atin90_v2 - 2013-05-19

سلام بابت توضیحاتتون خیلی ممنونم خیلی لطف کردی فقط برای ثبت نام این دوره ها حتما باید یک سال در دالاس زندگی کنیم یا میتونیم در بدو ورود ثبت نام کنیم؟
و سوال دومم امتحان ورودی داره ؟
و اخرین سوالم مگه هزینه این دوره ها خیلی بالاست که فرمودید وام هم میتونیم بگیریم؟
با تشکر فراوان از دقت نظرتون

RE: زندگی و کار در دالاس - ferown - 2013-05-20

(2013-05-19 ساعت 12:14)atin90_v2 نوشته:  سلام بابت توضیحاتتون خیلی ممنونم خیلی لطف کردی فقط برای ثبت نام این دوره ها حتما باید یک سال در دالاس زندگی کنیم یا میتونیم در بدو ورود ثبت نام کنیم؟
و اخرین سوالم مگه هزینه این دوره ها خیلی بالاست که فرمودید وام هم میتونیم بگیریم؟
با درود
ميتونين در بدو ورود هم در كالج و هم در موسسات ثبت نام كنى
فقط در كالجها اگر يكسال رزيدنت نباشى، يعنى يكسال اقامت در كانتى و يكسال پرداخت ماليات؛ هزينه بيشترى بابت كلاسها پرداخت ميكنى
ميتونى كمك هزينه تحصيل هم از همون اول درخواست كنى ولى بيشترش براى هزينه كلاسهات ميره و كمتر تو جيبت ميمونه
هزينه تحصيل در هر رشته و يا حتى هر كلاس متفاوته و اينقدر زياده كه مال خودمم حفظشون نيستم.
مثلا ميدونم براى دستيار دندانپزشكى كالج كاپلن ١٦٠٠٠ تا بصورت اقساط بلند مدت ميگيره. دوره اش هم ٩ ماهه كه سه ماهش كارورزى هست. حقوق دستيار دندانپزشك ساعتى ١٥-١٨ دلاره.
براى پرستارى و كلا پزشكى بعلت متقاضى زياد و محدوديت پذيرش امتحان هست. براى بقيه نديدم و نشنيدم كه در كالجها امتحان ورودى باشه.
درس خوندن هم مثل هركارى نياز به تحقيق زياد داره از بس كه ارائه رشته ها در جاهاى مختلف و شرايط مختلف داره.
نكات ريز هم داره كه اگر ندونى و دير بفهمى زمانى و پولى متضرر ميشى.
كلا از دبيرستان به بعد هزينه تحصيل زياده و نيازمند كمك دولتى رايگان، وامهاى رايگان، وام خصوصى و يا حتى وام دولتى هستى. هزينه ان بسته به رشته ات يا تعداد واحدهاى مورد نيازت هم داره. بهتره با يكى كه كالج مسره يا تازه تموم كره مشورت كنى. قوانين عوض ميشن. مثلا از اوباما تصويب كرده كه ديگه كمك دولتى رايگان بيشتر از ١٢ ترم فول تايم نباشه. يا كلاسهاى "government" از دوتا شدن سه تا كه اين در زمان تحصيل و برنامه ريزى و هزينه و امكان انتقال به دانشگاه اثر گذاره كه بايد بدونى چى بردارى و چى برندارى كه در دانشگاه قبول بشه و هزينه كمترى در دانشگاه -كه هر واحد خيلى گرونتر از كالجه- درسهاى ارزونتر رو بردارى تا گرونتر ؛كه ميشه در كالج گرفتشون.
حواست به schoolarship باشه كه پولى به غير از كمك دولتى هست و يك پول مفته كه بهت ممكنه با شرايطت بهت بدن. اينقدر موسسات هستن كه اينو ميدن كه حد نداره. مفت مفت. بيشتر به معدلت و شرايط اقتصاديت نگاه ميكنن.
در بيشتر كالجها و دانشگاهها هم معلم خصوصى مجانى هست كه بايد بفهمى چطور براشون اقدام كنى و نشون بدى كه نيازدارى.

RE: زندگی و کار در دالاس - A.R.R - 2013-05-20

دوستان گرامی سلام؛
و تشکر فراوان بابت وقتی که میگذارید؛

کسی از دوستان میتونه لطف کنه من رو راهنمایی کنه که بین دالاس وسن آنتویو کدوم میتونه برای یه تازه وارد بهتر باشه!

سپاس فراوان.

RE: زندگی و کار در دالاس - tabim4 - 2013-05-21

(2013-05-20 ساعت 23:26)A.R.R نوشته:  دوستان گرامی سلام؛

کسی از دوستان میتونه لطف کنه من رو راهنمایی کنه که بین دالاس وسن آنتویو کدوم میتونه برای یه تازه وارد بهتر باشه!

سپاس فراوان.
دوست عزیز سوابق و تجربه دوستان در پستهای قبلی نشون میده زندگی در پلانو و پیدا کردن یک کار در دالاس ایده ال به حساب میاد و حرف نداره فقط یک جای کار عیب داره اونهم اینه که اگه محل کارتون تو دالاس و اطراف اون باشه هر روز باید حدوداً یه 70-60 مایلی رانندگی کنید یعنی هزینه بنزین و مشکل رفت و آمد را باید در نظر داشته باشید.
شهرهای سن آنتونیو و هیوستون به نظر شخصی من انتخاب مناسبی نیستند اینطور تصور کنید که قراره تو جزایر قشم ، کیش ، لاوان با سیاه و مکزیکی و اسپانیایی دمساز باشین Wink

RE: زندگی و کار در دالاس - mechanicalengineer - 2013-05-22

(2013-05-20 ساعت 02:17)ferown نوشته:  
(2013-05-19 ساعت 12:14)atin90_v2 نوشته:  سلام بابت توضیحاتتون خیلی ممنونم خیلی لطف کردی فقط برای ثبت نام این دوره ها حتما باید یک سال در دالاس زندگی کنیم یا میتونیم در بدو ورود ثبت نام کنیم؟
با درود
ميتونين در بدو ورود هم در كالج و هم در موسسات ثبت نام كنى
فقط در كالجها اگر يكسال رزيدنت نباشى، يعنى يكسال اقامت در كانتى و يكسال پرداخت ماليات؛ هزينه بيشترى بابت كلاسها پرداخت ميكنى
ميتونى كمك هزينه تحصيل هم از همون اول درخواست كنى ولى بيشترش براى هزينه كلاسهات ميره و كمتر تو جيبت ميمونه
هزينه تحصيل در هر رشته و يا حتى هر كلاس متفاوته و اينقدر زياده كه مال خودمم حفظشون نيستم.
مثلا ميدونم براى دستيار دندانپزشكى كالج كاپلن ١٦٠٠٠ تا بصورت اقساط بلند مدت ميگيره. دوره اش هم ٩ ماهه كه سه ماهش كارورزى هست. حقوق دستيار دندانپزشك ساعتى ١٥-١٨ دلاره.
براى پرستارى و كلا پزشكى بعلت متقاضى زياد و محدوديت پذيرش امتحان هست. براى بقيه نديدم و نشنيدم كه در كالجها امتحان ورودى باشه.
درس خوندن هم مثل هركارى نياز به تحقيق زياد داره از بس كه ارائه رشته ها در جاهاى مختلف و شرايط مختلف داره.
نكات ريز هم داره كه اگر ندونى و دير بفهمى زمانى و پولى متضرر ميشى.
كلا از دبيرستان به بعد هزينه تحصيل زياده و نيازمند كمك دولتى رايگان، وامهاى رايگان، وام خصوصى و يا حتى وام دولتى هستى. هزينه ان بسته به رشته ات يا تعداد واحدهاى مورد نيازت هم داره. بهتره با يكى كه كالج مسره يا تازه تموم كره مشورت كنى. قوانين عوض ميشن. مثلا از اوباما تصويب كرده كه ديگه كمك دولتى رايگان بيشتر از ١٢ ترم فول تايم نباشه. يا كلاسهاى "government" از دوتا شدن سه تا كه اين در زمان تحصيل و برنامه ريزى و هزينه و امكان انتقال به دانشگاه اثر گذاره كه بايد بدونى چى بردارى و چى برندارى كه در دانشگاه قبول بشه و هزينه كمترى در دانشگاه -كه هر واحد خيلى گرونتر از كالجه- درسهاى ارزونتر رو بردارى تا گرونتر ؛كه ميشه در كالج گرفتشون.
حواست به schoolarship باشه كه پولى به غير از كمك دولتى هست و يك پول مفته كه بهت ممكنه با شرايطت بهت بدن. اينقدر موسسات هستن كه اينو ميدن كه حد نداره. مفت مفت. بيشتر به معدلت و شرايط اقتصاديت نگاه ميكنن.
در بيشتر كالجها و دانشگاهها هم معلم خصوصى مجانى هست كه بايد بفهمى چطور براشون اقدام كنى و نشون بدى كه نيازدارى.

برای دانشگاه چطور باید اقدام کرد و باید اول کالج رفت یا نه ؟

RE: زندگی و کار در دالاس - ferown - 2013-05-22

(2013-05-21 ساعت 11:25)tabim4 نوشته:  
(2013-05-20 ساعت 23:26)A.R.R نوشته:  دوستان گرامی سلام؛

سپاس فراوان.
دوست عزیز سوابق و تجربه دوستان در پستهای قبلی نشون میده زندگی در پلانو و پیدا کردن یک کار در دالاس ایده ال به حساب میاد و حرف نداره فقط یک جای کار عیب داره اونهم اینه که اگه محل کارتون تو دالاس و اطراف اون باشه هر روز باید حدوداً یه 70-60 مایلی رانندگی کنید یعنی هزینه بنزین و مشکل رفت و آمد را باید در نظر داشته باشید.
شهرهای سن آنتونیو و هیوستون به نظر شخصی من انتخاب مناسبی نیستند اینطور تصور کنید که قراره تو جزایر قشم ، کیش ، لاوان با سیاه و مکزیکی و اسپانیایی دمساز باشین Wink

دوست گرامى
سن آنتونيو دومين شهر بزرگ تگزاس بعد از هيوستونه. از مراكز مهم نظامى امريكا بوده و هست. از دالاس به خليج مكزيك خيلى نزديكتره. وقتمون رو براى امارها كه ميتونى خودت پيدا كنى هدر نميدم. ببين شغل و تخصصت رو در كدوم شهر ميتونى بهتر پيدا كنى. همه شهرها جاى خوب و بد دارن. اما ايرانى در سن انتونيو خيلى كمتر از دالاس و حومه اش هست. دالاس و حومه اش مركز بسيارى از شركتهاى بزرگه. شهر تجارى تگزاس محسوب ميشه. در كل برو جايى كه اشنا دارى تا دستت رو براى شروع بگيره. اگر اشنا ندارى كه همه جا برات يكجوره براى اولش. توى اينترنت جستجو كن dallas vd san antoni. امارها رو بخون.

RE: زندگی و کار در دالاس - maxsupermax - 2013-05-22

سلام دوستان عزیز

خواهش دارم کلیه مطالب غیر مرتبط با موضوع" کار و زندگی در دالاس "رو به انجمن های مرتبط انتقال داده و در آن فروم ها مطرح فرمایید.

تنها برای جلوگیری از تداخل مطالب و عدم ایجاد ثبات مسائل مطروحه خواهش دارم توجه فرمایید.

RE: زندگی و کار در دالاس - ferown - 2013-05-23

(2013-05-22 ساعت 11:10)mechanicalengineer نوشته:  براى دانشگاه چطور باید اقدام کرد و باید اول کالج رفت یا نه ؟
دوست عزيز
اينقدر اين سئوالت رو كلى پرسيدى كه موندم از چى و كجا بگم.
از اسمت هم نفهميدم كه ليسانس مكانيك هستى يا دوست دارى بخونى!
اگر ديپلمه هستى كه بايد دروس مقطع بالاتر رو بگذرونى، چه در كالج كه هزينه كمترى داره و چه در دانشگاه با هزينه بالاتر. كالج يعنى تا فوق ديپلم و يا تخصصهاى مقطعى و دوره هاى كوتاه مدت. دانشگاه هم كه معلومه ديگه. همون دروس عمومى و پايه و تا اندازه ايى تخصصى مربوط به رشته ات را كه دانشگاه با هزينه بالا بهت درس ميده ميتونى در كالج پاس كنى.
درباره ليسانس بگم يا فوق يا دكترى؟!؟!؟
دانشگاهت رو بسته به نزديكى و موجود بودن رشته ات و هزينه درسها و كيفيت دانشگاه و غيره انتخاب ميكنى و درسهايى كه در كالج گذروندى يا از ايران سيلابسها و ريز نمرات آوردى رو بهشون ارائه ميدى.
تصميم ميگيرن كه بسته به زمان فارغ التحصيليت، نمراتت و يكى بودن سيلابسها و غيره كه كدوم درسها رو ازت قبول كنن. اين ارزشيابى هزينه داره و زمان ميبره. درسهايى كه قبول نكردن رو در دانشگاه يا اكر ارائه بشه در كالج - تازه اگر اجازه بدن- ميتونى بردارى و ادامه تحصيل بدى.
دانشگاهها كمك هزينه، وام، بورس و خلاصه همه چيز دارن كه كمك حال مالى باشه.
براى فوق ليسانس بايد با يك استاد راهنما هميشه در ارتباط باشى و پروژه را جلو ببرى و مقاله بدى و موارد خودش.
در دكترى هم يك استاد بايد پذيرشت كنه و با اون و تيمى كه از دانشجوهاى تخصصهاى مختلف جمع كرده كار ميكنى تا پروژه رو تموم كنى. اگر وسط پروژه برسى و استاد بخواهدت، باهات كار ميكنه تا به تيم برسى. چند مرتبه كارهات در عرض مدت سه تا پنج سال تحصيل دكترى توسط استادهاى ديگه از جاهاى ديگه ارزيابى ميشه. همه چيز بسته به استادت داره. حقوق هم بهت ميده. حدود ماهى ١٢٠٠ تا ١٦٠٠ دلار براى مهندسيها.
تو رو خدا ديگه اينجورى سئوال نپرسين.
هم خودتون به نتيجه نميرسين و هم ما رو گير ميندازين كه از چى و كجا بنويسيم.
شرايط و خواسته هاتون رو درست و واضحتر بيان كنين لطفا.
اميدوارم ديد كلى بهت داده باشم.

RE: زندگی و کار در دالاس - فرامرز مسیبیان - 2013-05-23

سلام بر همه
من تمام این 109 صفحه ( زندگی و کار در دالاس ) را خواندم و درست مثل یک کلاس کالچر بسیار بسیار کامل و پر بار بود البته اگه بخوام پا روی حق نذارم خیلی خیلی کامل تراز کلاس کالچری بود که در استامبول موئسسه IOM برای ما گذاشت درهرصورت مراتب تشکر وقدر دانی خود را از شما مهاجرسراییهای عزیز وموئسسان این سایت و گردانندگان آن را دارم و میخواهم این مطلب را که چقدر مطالب و عملکرد صحیح شما در مهاجرسرا درتکمیل دانسته هایم و اطمینان وا عتماد به نفسم در بدو ورود به آمریکا موثر و حیاتی هست باشما عزیزان در میان بگذارم ممنونم