مهاجرسرا
دالاس، ایالت تگزاس - نسخه قابل چاپ

+- مهاجرسرا (https://www.mohajersara.org/forum)
+-- انجمن: آمریکا (https://www.mohajersara.org/forum/forum-4.html)
+--- انجمن: زندگی در آمریکا (https://www.mohajersara.org/forum/forum-27.html)
+--- موضوع: دالاس، ایالت تگزاس (/thread-2299.html)

RE: زندگی و کار در دالاس - ferown - 2013-06-18

(2013-06-17 ساعت 11:33)Beowulf II نوشته:  فرون جان ممنون از جوابت،
من نه اینکه همه پست ها رو، ولی خیلیاشو خوندم. ولی چشم، دوباره می خونم. شما هم یه لطفی بکن اگه پستتو یافتی بهم مسیج کنی ممنونت میشم.
نکته قابل توجه اینکه من و همسرم 4 سال دوست بودیم و حالا آره. :p ولی خانومم احساسیه. از این میترسم که کم بیاره و خودشو ببازه.
واسه این اون سوال هارو پرسیدم دوستم. Smile
با درود
ازت خواهش كرده بودم كه اول تمام صفحات رو بخونى ولى بجاش هم دعوت به مكاشفه شدم و هم رنگ و روغنيمون كردى!
خيلى وقت نداشتم تا زياد به عقب برم و براى اينكه بدونى نه تنها "خيليهاشو" نخوندى، بلكه تا چند صفحه قبل رو هم عقب نرفتى، فقط ازت باز خواهش ميكنم كه صفحات ١٠٤ تا ١٠٨ رو بخون و ميبينى چند پست درباره سرمايه اوليه و درآمد هست. عقبترها هم يكى يا دو نفر ليست هزينه هاشونو نوشته بودن. تازه توى تاپيكهاى ديگه موضوع داريم كه چقدر با خودمون پول بياريم. منم تو چند روز آينده ليست هزينه هام رو ميذارم (اگر يادم موند).
منهم در صفحه ١٠٨ به يك دوستى كه دبير رياضى بوده تا اونجا كه ميشده راهنمايى اختصاصى و عمومى كردم. درسته كه ايشون دبير رياضى بوده (و البته حاليمه كه مدرس زبانى)، ولى ميشه تا حد زيادى وضعيت معلمها و مدرسها رو از همون جواب فهميد. شكر خدا كه به ادعاى خودشون الان همه نسل جوونها از تيزى ديگه خودشونو ميبّرن، توقع ما پير پاتالها رو بيشتر هم كردن.
حالا القرض، دوستى رو ميشناسم كه يكسال قبل اومده و فوق ليسانس زبانه و كارش در تدريس خصوصى و مدرسه و موسسه عالى بوده، ولى تا ماه اول من به جاش حرف ميزدم (اونم غلطهامو بعدا ميگفت ولى حرف نميزد) يعنى ممكنه
خداى زبان باشى ولى اينجا قفل بشى. به ايشون هم همون دوره معلمى رو پيشنهاد دادم و رفت و گرفت و الان مشغوله در مدرسه راهنمايى. با چند تا سايت هم آشناش كردم كه كار نوشتن رزومه و مقاله و ترجمه ميكنن و با اونها هم كار ميكرد.
همسرت هم با اين روحيه كه ميگى بهتره كه بياد. اتفاقا چون حساسه بياد و ببينه كه ميتونه دست كم پنج سال رو تحمل كنه يا سريعا تا از اينجا مونده و از اونجا رونده نشدين. چه باهات بياد چه بعد بياد اين دنياى جديد ميگيرتش و از اول كنارت باشه بهتره. ديگه در اينباره من نظر نميدم چون خيلى ممكنه در آينده و شرايط آيندتون فحش بخورم. كلا يك تصميم خصوصيه.
ديدم كه الان باز پرسيدى كه ٥٠٠٠ تا براى شش ماه كافيه و تخم مرغ و نون رو كشيدى وسط و غيره. من ميگم ناكافيه. حداقل بايد ١٥٠٠٠ تا بيارى تا شش ما نگهت داره و زندگيتو بسازى. نظر من اينه. حداقل درآمد هم ١٥٠٠ تا كمترين حديه كه مت فكر ميكنم واسه دورنفر لازمه. وقتى ليست هزينه هام رو نوشتم ميبينى.
بدرود

RE: زندگی و کار در دالاس - Beowulf II - 2013-06-18

(2013-06-18 ساعت 10:57)ferown نوشته:  
(2013-06-17 ساعت 11:33)Beowulf II نوشته:  فرون جان ممنون از جوابت،
من نه اینکه همه پست ها رو، ولی خیلیاشو خوندم. ولی چشم، دوباره می خونم. شما هم یه لطفی بکن اگه پستتو یافتی بهم مسیج کنی ممنونت میشم.
نکته قابل توجه اینکه من و همسرم 4 سال دوست بودیم و حالا آره. :p ولی خانومم احساسیه. از این میترسم که کم بیاره و خودشو ببازه.
واسه این اون سوال هارو پرسیدم دوستم. Smile
با درود
ازت خواهش كرده بودم كه اول تمام صفحات رو بخونى ولى بجاش هم دعوت به مكاشفه شدم و هم رنگ و روغنيمون كردى!
خيلى وقت نداشتم تا زياد به عقب برم و براى اينكه بدونى نه تنها "خيليهاشو" نخوندى، بلكه تا چند صفحه قبل رو هم عقب نرفتى، فقط ازت باز خواهش ميكنم كه صفحات ١٠٤ تا ١٠٨ رو بخون و ميبينى چند پست درباره سرمايه اوليه و درآمد هست. عقبترها هم يكى يا دو نفر ليست هزينه هاشونو نوشته بودن. تازه توى تاپيكهاى ديگه موضوع داريم كه چقدر با خودمون پول بياريم. منم تو چند روز آينده ليست هزينه هام رو ميذارم (اگر يادم موند).
منهم در صفحه ١٠٨ به يك دوستى كه دبير رياضى بوده تا اونجا كه ميشده راهنمايى اختصاصى و عمومى كردم. درسته كه ايشون دبير رياضى بوده (و البته حاليمه كه مدرس زبانى)، ولى ميشه تا حد زيادى وضعيت معلمها و مدرسها رو از همون جواب فهميد. شكر خدا كه به ادعاى خودشون الان همه نسل جوونها از تيزى ديگه خودشونو ميبّرن، توقع ما پير پاتالها رو بيشتر هم كردن.
حالا القرض، دوستى رو ميشناسم كه يكسال قبل اومده و فوق ليسانس زبانه و كارش در تدريس خصوصى و مدرسه و موسسه عالى بوده، ولى تا ماه اول من به جاش حرف ميزدم (اونم غلطهامو بعدا ميگفت ولى حرف نميزد) يعنى ممكنه
خداى زبان باشى ولى اينجا قفل بشى. به ايشون هم همون دوره معلمى رو پيشنهاد دادم و رفت و گرفت و الان مشغوله در مدرسه راهنمايى. با چند تا سايت هم آشناش كردم كه كار نوشتن رزومه و مقاله و ترجمه ميكنن و با اونها هم كار ميكرد.
همسرت هم با اين روحيه كه ميگى بهتره كه بياد. اتفاقا چون حساسه بياد و ببينه كه ميتونه دست كم پنج سال رو تحمل كنه يا سريعا تا از اينجا مونده و از اونجا رونده نشدين. چه باهات بياد چه بعد بياد اين دنياى جديد ميگيرتش و از اول كنارت باشه بهتره. ديگه در اينباره من نظر نميدم چون خيلى ممكنه در آينده و شرايط آيندتون حرف زشت بخورم. كلا يك تصميم خصوصيه.
ديدم كه الان باز پرسيدى كه ٥٠٠٠ تا براى شش ماه كافيه و تخم مرغ و نون رو كشيدى وسط و غيره. من ميگم ناكافيه. حداقل بايد ١٥٠٠٠ تا بيارى تا شش ما نگهت داره و زندگيتو بسازى. نظر من اينه. حداقل درآمد هم ١٥٠٠ تا كمترين حديه كه مت فكر ميكنم واسه دورنفر لازمه. وقتى ليست هزينه هام رو نوشتم ميبينى.
بدرود

فرون جان من قصد جسارت نداشتم. شما که هم سروری هم گلی هم گل گلایی، ایشالا تراکتور قهرمان میشه، باشه؟!Tongue

فرون جان، باور کن بهت دروغ نگفتم. خوندم همونایی رو که گفتی.(از 90 تا آخر + 10/20 صفحه اول رو) دوستان هم لطف کرده بودن و هزینه ها رو نوشته بودن. اون آقای ریاضی رو هم خونده بودم. فکر میکردم شرایطم متفاوت از اوناس. آخه اونا همشون زن و بچه و مدرسه و این حرفا داشتن. در صورتی که ما یه جفت کفتر عاشق و آماده کار هستیم، بدون هرینه های جانبی.Shy
بازم چشم. مجددا می خونم. Cool
حالا چرا میزنی؟Sad

در هر صورت ممنونم که به فکر دغدغم هستی و جواب میدی. من دوست دارم و شما هم منو دوست داری. اصن همه مهاجرسرایی ها گلن و دوست داشتنی. مگه نه؟ Smile

RE: زندگی و کار در دالاس - behzadb57 - 2013-06-18

(2013-06-17 ساعت 02:28)alibaha نوشته:  
(2013-06-09 ساعت 19:36)ash نوشته:  
(2013-06-09 ساعت 13:43)KIMIA2005 نوشته:  دوستان عزیز سلام
درمورد شهر آرلینگتن (دالاس) اطلاعات جامع و کاملی میخواستم
ممنون میشم راهنماییم کنید و یا اگر لینکی در این مورد هست لطف کنید
باتشکر

دوست عزیز سلام. از این سایت میتونید استفاده کنید.www.city-data..com

با سلام
من در شهر آرلینگتون زندگی می کنم. شهری با جمعیت 365 هزار سکنه، در کاونتیِ (شهرستان) تارانت Tarrant: سومین شهر بزرگ بعد از دالاس، فورت ورث در کلانشهر DFW (دالاس فورت ورث). شهری است که دو دریاچه دارد: لِیک آرلینگتون و جو پول لِیک. آب و هوا مانند بقیه جاهای دالاس فورت ورث: الان گرم و مرطوب که گرمای تابستان داره شروع میشه و زمستان ملایم. در یک کلام آب و هوای تگزاس کِرِیزی (دیوانه !) هست. شاهد اینکه از باران در هوای آفتابی بگیر تا تاندِراِستورم (رعد و برق های پدر مادر دارِ 3 صبح) تا تورنِیدو (تورنادو) های خانمان برانداز همه و همه بدون انتظار به وقوع می پیوندند. این شهر داون تاون (مرکز اداری تجاری یا مرکز شهر) نداره و در حال ساختش هستند. شهری است که جمعیت عرب ها در آن به نسبه قابل توجه است. ایرانی ها هم اینجا جمعیت زیادی ندارند اما از فورت ورث بیشتر هستند و از دالاس و نورث دالاس مثل پلینو، مک کینی، فریسکو و ... کمتر و تقریبا همه همدیگر را می شناسند. اینجا مرکزی به نام پارس آکادمی داریم که محل تجمع ایرانیان هست. تقریبا 30 الی 40 خانواده ایرانی
و نیمه ایرانی به مناسبت های مختلف دور هم جمع می شوند. جمع گرم و صمیمانه ای است. به هم در حد توان کمک می کنند. این شهر خصوصیت برجسته ای دارد: بزرگترین شهر آمریکاست که هیچ نوع امکانات حمل و نقل عمومی ندارد لذا داشتن وسیله نقلیه از اوجب واجبات است. فروشگاه های ارزان مانند: والمارت، اَلدی در این شهر وجود دارد. دو فروشگاه مربوط به اعراب در این شهر وجود دارد: International Foodland و Import food ( اولی خیابان ساوت کوپر به سمت شمال بعد از اینوود و دومی تقاطع پایونیر و کالینز ) که اکثر مواد غذایی ما ایرانی ها، منجمله نان تافتون عرافی و نان شبه بربری و سبزیجات و گوشت گوسفند حلال هم در آن موجود است. اینجا یک استادیوم فوتبال آمریکایی متعلق به تیم دالاس کابویز و استادیوم بیس بال متعلق به تیم تکسس رینجرز و شهربازی سیکس فلگ (شش پرچم) وجود دارد که اخیراً بزرگترین چرخ و فلک برج مانند آن افتتاح شده. این شهر موزه ندارد، جای تاریخی قابل بازدید ندارد. دارای یکی از بهترین آب های آشامیدنی است. هر چی ما گشتیم آخر هفته (ویکِند) کجا بریم دیدیم جای جدیدی ندارد. کلا این شهر ، شهر کار است. البته یک جورایی همه آمریکا کار، کار، کار است اما بعضی شهر در نورث تگزاس مثل : فورت ورث و دالاس جاهای بیشتری برای دیدن دارند البته اگر اهل موزه و تاریخ و گاوبازی و غور و تفحص در گاوچرانی باشید Smile . رستوران هم الی ماشاالله تو این مملکت هم وجود دارد از انواع اطعمه و اشربه از ملل مختلف و مردم هم ماشاالله خوش اشتها. اصلا یکی از سرگرمی های این خلق الله، حضور در رستوران ها و امتحان اغذیه آنهاست.
اقتصاد تگزاس که بیشتر مبتنی بر نعمت خدادای نفت و گاز و کامپیوتر هست از اقتصادهای اول آمریکاست که رو به رشد هم هست ماشا الله. از همین رو فرصت های شغلی برای این دو رشته بیشتر است. هیوستون هم شهر نفتی آمریکاست و مرکز و بورس بسیاری از شرکتهای بزرگ نفتی آمریکا مانند : اِگزِن موبیل من از بقیه رشته ها بی خبرم می توانید سرچ کنید. البته بخش خدمات هم فرصتهای خاص خود را دارد که در اکثر آمریکا وجود دارند مانند: ریتِیل سِیل (خرده فروشی)، فروش بیمه، موبایل، رستوران داری و وابسته هایش، فست فود، فروش خودرو، خدمات مشتری، خشکشویی و ...
مسکن در تگزاس (خرید و اجاره) ارزان، خوراک ارزان، مالیات فروش: 8 تا 8.25 درصد، مالیات ایالتی صفر ( که خودش کلی خوشحالی میاره)، فروشگاه های پوشاک ارزان (آوت لِت دیلاردز) : لباسهای تابستونی رو زمستون برید مفت بخرید و بالعکس: زمستانی در تابستان مفت. زیاد فست فود و غذاهای چرب و نمکین ینگه دنیا رو نخورید که وزنتون توی چشم به هم زدن میره بالا.
دو مال (پاساژ ها و مراکز خرید بزرگ) و یک مرکز خرید در این شهر داریم : پارک مال و سیکس فلگ مال و مرکز خریدِ های لند پارک که جذابیت خاص خودش رو برای بانوان محترم داره.
نکته آخر که بحث رو جمع بندی کنم: سلامت هست که عزیزان بدونید این مملکت هزینه های پزشکی، دندان پزشکی اش: اُه مای گاد هست. یعنی داره میره که سقف فلک رو بشکافه. از همین رو در بدو ورود که بیمه سلامت ندارید تا انشاالله کاری پیدا کنید تا بیمه داشته باشد( البته بیمه خودتان هم می توانید تهیه کنید اما به مراتب گران تر) ، همه امراض خود را در ایران درمان کنید، مخصوصا دندان ها. این یه توصیه از یه دوست و یه هموطنه. گوش کنید، پشت گوش نیاندازید چون هر چه باشد اوایل زندگی در اینجا آدم با نون و پنیر هم زنده می مونه اما اگر خدای ناکرده خدای ناکرده مساله مرتبط با سلامت پیش بیاد دیگه با بدن نمیشه شوخی کرد و خرجش خیلی خیلی بالا میشه. به طور مثال ارزون ترین ویزیت دکتر عمومی 120 دلار هست اگر دکتر ایرانی هم پیدا کنید که به هموطن هاش تخفیف بده ، ارزان تر = 60 دلار ، مگر اینکه با خودتون مقدار معتنا بهی دلار بیارید که نگران آن نباشید. آن هم با این دلار 3500 تومانی....
دانشگاه این شهر UTA یا Universtiy of Texas at Arlington هست که از لحاظ سطح علمی فکر کنم در تگزاس دهم باشه. رشته های مهندسی برق عمران مکانیک معماری برنامه ریزی شهری، کامپیوتر ، فیزیک ، بیو مکانیک و .... رو داره که در وبسایتش مفصل توضیح داده شده. اساتید ایرانی هم هستند در این دانشگاه . شعبه ای از کالج TCC یا Tarrant County College در این شهر وجود داره که دوره های دوساله برگزار می کنه و فوق دیپلم میده . کالج هزینه هاش در مقایسه با دانشگاه کمتره و قابل تهیه تر. آموزش هم کلا در آمریکا گرون هست جوری که مردم در اینجا از کودکی شروع به پس انداز برای دانشگاه فرزندشون می کنند ولی می تونید وام بگیرید و پس از اتمام درس و یافتن کار شروع به پس دادن وام کنید.
خلاصه اطلاعاتی که دادم امیدوارم مفیدِ فایده بوده باشد. برای همه عزیزان آرزوی موفقیت دارم.

دوست قدیمی مهاجرسرا خوب شروع کردی ممنونم از اطلاعات خوبت امیدوارم ادامه داشته باشه

RE: زندگی و کار در دالاس - ferown - 2013-06-19

[/quote]

فرون جان من قصد جسارت نداشتم. شما که هم سروری هم گلی هم گل گلایی، ایشالا تراکتور قهرمان میشه، باشه؟!Tongue

فرون جان، باور کن بهت دروغ نگفتم. خوندم همونایی رو که گفتی.(از 90 تا آخر + 10/20 صفحه اول رو) دوستان هم لطف کرده بودن و هزینه ها رو نوشته بودن. اون آقای ریاضی رو هم خونده بودم. فکر میکردم شرایطم متفاوت از اوناس. آخه اونا همشون زن و بچه و مدرسه و این حرفا داشتن. در صورتی که ما یه جفت کفتر عاشق و آماده کار هستیم، بدون هرینه های جانبی.Shy
بازم چشم. مجددا می خونم. Cool
حالا چرا میزنی؟Sad

در هر صورت ممنونم که به فکر دغدغم هستی و جواب میدی. من دوست دارم و شما هم منو دوست داری. اصن همه مهاجرسرایی ها گلن و دوست داشتنی. مگه نه؟ Smile
[/quote]
با درود
ايران هم كه رفت جام جهانى و جشن و شلوغ بازى رو هم نبوديم ما!!!! هر سال اينموقع ايران بوديم ها، امسال ... شانسه ديگه. شما جاى ما تو مملكت خودمون خوش باشين. اين يك روز رو خوش بحالتون.
خيلى ممنون كه قدر دانى كردى. اصلا حرفى از دروغ نيست. از بس كه اين صفحات پر از تكراره و حوصله مرجعه كننده ها جوابگوى دقت نيست و موقع پاسخ دادن همه نقل قولها رو كپى كردن و شماها هم وقتتون محدوده و نيازتون براى دونستن زياد، احتمال توجه كافى نكردن هست. اينجورى كه نوشتى "گفتم دروغ ميگى" و "نزن" ، بايد منو از اينجا بندازن بيرون كه؛ توهين به اعضا حكمش اخراجه.
...
متاسفانه من در اين چهارسال تعداد كمى رو ديدم كه تو كار تدريس برن. شايدم سابقه دارن ولى نميرن و من خبردار نشدم. البته استاد فارسى زبان در كالجها و دانشكده ها ديدم ولى جديد نبودن.
يكى از دوستانم داره به بچه هاى ايرانيهاى اينجا فارسى ياد ميده. نميشه روش حساب كرد و مدرسه ها كه باز بشه، ديگه نميان تا سال بعد. نگران نباش و بيا و مثل همه ما بالاخره بى روزى نميمونى. بيشتر از يكسال زمان ميبره تا خودت راهت رو پيدا كنى. تو اين مدت فقط تحقيق و كشف تازه ها و اشناييه. شانس بهمراه داشتن آشنايى كه كار خوب داشته باشه و دست و قدم خير باشه و كارى واسه كسى بكنه ولى خيلى مهمه. تواناييهاى ديگه ايى كه دارى رو هم در نظر بگير. مثلا شنا كردنت خوبه، برو معلم شما يا غريق نجات استخرها بشو. رانندگيت خوبه برو رانندگى. فروش كردن بلدى و زبان بازى، برو فروشندگى ماشين. مشروب درست كردن دوست دارى برو "بارمن" بشو. يكى از دوستهام صنايع خونده و كار كرده بود و اومد و دوست داشت "بارمن" بشه و الان وضعش بد نيست تو لس آنجلس.دوتا از دوستاى دبيرستانيم هم تو كار فروش ماشين رفتن و هر دوتا به سرعت (زير دو سال) شدن مدير قسمتى از فروش. يكى تويوتا و يكى هوندا. اون هونداييه قبلش توى بانك بود اينجا.
فقط تا رسيدى وقت تلف نكن و يكهفته ايى كارهاى اوليه ات و اقامتت رو بكن و برو دنبال كار.
طبق معمول ميگم كه ايين نامه خونده بيا و با يكى كه وقت داره و مدارك اقامتت پيش خودش رو تاييد ميكنه در اداره رانندگى، برو امتحان رو روز دوم ورودت بده و سريع ماشين بگير و بيفت دنبال خونه و بيخود پول هتل نده كه ده روز هتل برابر يكماهه اجارته.
اگر قبل از شروع ترم پاييز اومدى و سمت من ساكن شدى، بعضى كارها رو من و همسرم ميتونيم كمك كنيم. راهنمايى هم كه تا بشه و بدونيم در خدمتيم.

RE: زندگی و کار در دالاس - Beowulf II - 2013-06-19

تقصیر نداری فرون جان. خودتو مقصر ندون. ذاتت درسته و ذاتا گلی. Smile

RE: زندگی و کار در دالاس - ferown - 2013-06-19

با درود
ليست هزينه هاى زندگى "من" در يكماه:
اجاره: ٧٦٠$ - دوخوابه، تقريبا نوساز- اكازيون گيرم اومد- زمانى كه من واسه تغيير آپارتمان ميگشتم، حدود آپريل و مى ٢٠١٣، زير ١٠٥٠$ دوخوابه نوساز با وسايل آشپزخانه جديد و محله خوب در پلينو و فريسكوى به سمت پلينو و اَلِن نتونسته بودم گير بيارم.
آب: ٥٠ تا ٥٥$ - آب بهاى اين منطقه بالاست
برق: ٥٠ تا ١٩٠ - همسرم ميگه بايد خونه در شب كاملا روشن باشه- لامپها كم مصرفه- مجتمع گاز نداره و آب گرممون با آبگرمكن داخليه- تلويزيون فقط از ١٢ شب تا ١٠ صبح خاموشه- ظرفشويى استفاده ميكنيم- لباسشويى و خشك كن هم داريم- با دايركت انرژى
اينترنت: ٥٠$ - آپلود ٥ مگ دانلود ٢٠ مگ- با تايم وارنر
موبايل: ١١٠$ - دو خط- ٧٠٠ دقيقه مكالمه و ٣٠٠ مگ اينترنت- با اى تى اند تى
قسط لوازم الكترونيكى: ٤٥$ - كرديت از بست باى
بنزين: ٢٥٠$ - سر كار نميرم الان- فقط مسير كالج و خونه، خريدها، گشتن
خوراك: ٣٠٠-٤٠٠$ - دو نفر و نصفى
بيمه، معاينه فنى، ماليات ماشينها: ٧٠$ - دوتا ماشين
سيگار: ١٢٠$
نوشيدنيهاى تلخكى: ٣٠$
بليطهاى بخت آزمايى: ٢٤$
خرجهاى بچه: ١٠٠$ - يكسال و شش ماهه- بدون مهدكودك- مثل پوشك و اسباب بازى و تنقلات
يكسرى خرجها هم هست كه نميشه گفت در ماه چقدر ميشه مثل لوازم بهداشتى و نظافتى (مايع ظرفشويى و قرص ماشين ظرفشويى، دستمال، لوازم آرايش خانمها (چون گرونه و هر وقتى ميخرى خودش هزينه بالا حساب ميشه)، كادوى مهمانى رفتن، مهمان داشتن، لباس و كفش، روغن و لنت و لاستيك ماشين، هزينه بيمارى و دارو، لوازم تحصيل .... خلاصه واسه خرج شدن هميشه چيزى هست. مثلا جريمه رانندگى يا تعميرات ناخواسته ماشين هزينه هاى پيش بينى نشده است و روى محاسبات اثر ميذاره و براى همين من ميگم كه بايد حداقل درآمد روى ١٨٠٠ باشه براى دو نفر.
من پلينو بودم و بخاطر نزديكى به كارم اومديم اينطرف. الان همون قسمت "لاس كاليناس" در شهر "ايروينگ" موندم. دلم هم واسه پلينو و دوستاى اونجام و ديدارهاى مرتبشون تنگ شده. قسمت "لاس كاليناس" و "وَلى رَنچ" خيلى خوبن و حسابشون از "ايروينگ" جداست واقعا، ولى در كل شهر "ايروينگ" مكزيكى نشين محسوب ميشه. لاس كاليناس مركز بسيارى از شركتها يا در كل داراى تعداد زيادى شركت هست و اوضاع كار و كارمندى در شركتها اينجا خوبه؛ به شرط زبان، تجربه، تحصيلات و رشته مورد نياز و نيز توانايى رقابت با هنديهايى كه كار رو قبضه كردن. هنديها پشت هم هستن و دست همديگه رو ميگيرن و ميبرن سر كارى كه خودشون هستن (بر خلاف ايرانيها). شركتها هنديها رو ترجيح ميدن، چون زياد كار ميكنن، غر نميزنن، توقعشون بالا نيست و بالا نميره، پر رو نميشن و هميشه سپاسگزار شركتشون هستن.

خوشحال ميشم كه بقيه دوستان مقيم دالاس و حومه نظر بدن و كامل كنن.
اميدوارم كه يك ايده ايى به همه دوستان نگران و علاقه مند كه هنوز نيومدن داده باشه.

RE: زندگی و کار در دالاس - ferown - 2013-06-20

با درود
يكى از دوستان نكته ايى براى اصلاح شدن در متن بالا ديد و در پيام خصوصى برام نوشت كه ازش خيلى ممنونم. متن رو كمى تغيير دادمش. ممنونم كه پستهاى منو با دقت ميخونين و نكاتش رو بهم گوشزد ميكنين. بخصوص از "شما"!
بازم ميگم كه هزينه هاى بالا براى زندگى منه. سليقه، توانايى، محدوديتها، علاقه ها، اجبارها، خصوصيات و تجربه من با بقيه حتما تفاوتهايى داره.
چون بيشتر هزينه ها به عاملهايى وابسته هستن كه تغيير ميكنن، ممكنه در راهنمايى من با دوستى ديگه فرق ببينين.
مثلا وقتى دوستى پستى تكميلى بعد از پست من درباره قيمت خونه نوشت كه دوستانش در پلينو خونه خوب و دوخوابه با ٨٥٠$ به تازگى پيدا كردن؛ حرفشون كاملا درسته و ممكنه. يا تجربه يكى ديگه از دوستان كه در نزديك مركز تجارى گالريا بود. در بحث جستجوى خونه زمان و شانس هم مهمه. من در ماهى متفاوت با اون خانواده دنبال خونه ميگشتم؛ و زمانى بود كه هنوز مردم بچه هاشون مدرسه ميرفتن و قصد تعويض خونه نداشتن و جابجايى كم بود. وقتى اينجا همه چيز به روز تغيير ميكنه، واضحه كه حتى ممكنه همون خونه كه الان اون خانواده نشسته رو منهم چند وقت قبل از اونها ديده باشم ولى به قيمت بالاتر.
بدرود

RE: زندگی و کار در دالاس - boshra - 2013-06-20

(2013-06-20 ساعت 01:27)ferown نوشته:  با درود
يكى از دوستان نكته ايى براى اصلاح شدن در متن بالا ديد و در پيام خصوصى برام نوشت كه ازش خيلى ممنونم. متن رو كمى تغيير دادمش. ممنونم كه پستهاى منو با دقت ميخونين و نكاتش رو بهم گوشزد ميكنين. بخصوص از "شما"!
بازم ميگم كه هزينه هاى بالا براى زندگى منه. سليقه، توانايى، محدوديتها، علاقه ها، اجبارها، خصوصيات و تجربه من با بقيه حتما تفاوتهايى داره.
چون بيشتر هزينه ها به عاملهايى وابسته هستن كه تغيير ميكنن، ممكنه در راهنمايى من با دوستى ديگه فرق ببينين.
مثلا وقتى دوستى پستى تكميلى بعد از پست من درباره قيمت خونه نوشت كه دوستانش در پلينو خونه خوب و دوخوابه با ٨٥٠$ به تازگى پيدا كردن؛ حرفشون كاملا درسته و ممكنه. يا تجربه يكى ديگه از دوستان كه در نزديك مركز تجارى گالريا بود. در بحث جستجوى خونه زمان و شانس هم مهمه. من در ماهى متفاوت با اون خانواده دنبال خونه ميگشتم؛ و زمانى بود كه هنوز مردم بچه هاشون مدرسه ميرفتن و قصد تعويض خونه نداشتن و جابجايى كم بود. وقتى اينجا همه چيز به روز تغيير ميكنه، واضحه كه حتى ممكنه همون خونه كه الان اون خانواده نشسته رو منهم چند وقت قبل از اونها ديده باشم ولى به قيمت بالاتر.
بدرود
کاملا درسته و قیمت خونه به زمان ، محل و تاریخ ساخت مجتمع بسگی داره!

بارها به سر من هم زده که از این بلیط های بخت ازمایی استفاده کنم هاااا . ما که لاتاری به این سختی رو بردیم چه بسا بتونیم اینو هم ببریم!!! به قول اینا هو نوز؟!Big Grin

RE: زندگی و کار در دالاس - lotery2013 - 2013-06-20

(2013-06-17 ساعت 13:44)Beowulf II نوشته:  دوستان عزیز،

ممکن یه مبلغ پیشنهادی اولیه رو برای یک زوج جوون تازه مزدوج آینده نگر صرفه جو که باید با خودشون بیارن بدید؟Rolleyes

توقع زندگی رو حد اقل ممکن حساب کنید. دانشجویی، تخم مرغ، سیب رمینی، تو همین مایه ها...Tongue

(والاااااااااا! تعارفی نیستیم ولی تصمیم هردومون جدیه. پس لطف کنید بدون هیچ ملاحظه ای راهنمایی کنید. دلار 3500 تومن، بیکاری، و بدون پشتوانه شوخی بردار نیست.)
(بحث یه عمر زندگیه، میفهمی؟ یه عمر زندگی. پس به خوش بختی یک زوج کمک کن!)Cool

بدون تعارف در حد تخم مرغ و سیب زمینی با فرض اینکه دو ماه بیکار باشین و ماشین بخواین بخرین که حتما باید بخربن حداقل 10000 دلار

RE: زندگی و کار در دالاس - pefa - 2013-06-20

(2013-06-18 ساعت 10:03)Beowulf II نوشته:  ممنونم دوستان که در پی جواب به سوالهای من هستید.
ولی من هنوز هم متوچه نشدم. آیا با 5000 دلار دو نفر با حداقل هزینه ها (در حد زندگی دانشجویی، تخم مرغ،...) میتونن 6 ماه دووم بیارن یا خیر؟Tongue

من و دیگران اگر جواب شما رو رک و راست نمی دیم یک علتی داره و اصرار شما برای گرفتن جواب های ساده برای مسائل پیچیده درست نیست.
هیچ کدوم از ماها از عادات خرج کردن و توانایی های شما در کار کردن، تحمل کردن شرایطی که مطابق میلتون نیست و ... اطلاعی نداریم.
ما سعی میکنیم که شرایط و واقعیت های اینجا رو براتون توضیح بدیم.
برای 80 درصد از شماها اینجا جای زندگی هست و برای 20 درصد باقی نیست.
حالا من نوعی از کجا بدونم که شما جزو کدوم دسته هستید؟
جوابتون رو اینطوری میدم: اگر میتونید با شرایط جدید خودتون رو وقف بدین، بلع می تونید. ولی این معنیش این نیست که این شیش ماه رو پای تلوزیون بشینید و گه گاهی برید بیرون سینمایی جایی. شما باید کار کنید.
نمودار پایین مربوطه به من. یکی شاید مثل شما.
این نمودار خرج های پنج ماه گذشته ی من رو لیست کرده.
حدود 96 درصد این اطلاعات درست هستند و باقی 4 درصد رو گذاشتم برای خرج های اندکی که با کارت نکردم و قاعدتا اینجا نشون داده نشده.
[عکس: 71o6ew.png]
این خرج ها مربوط به من و خانمم است.
وقت و فرصت TV نداریم و در نتیجه خرجش رو هم نداریم در عوض اگه وقت کنیم از Netflex سریال می بینیم.
وقتی اومدیم چیزی با خودمون نیاوردیم و یه دست مبلمان معمولی 7 نفره با نهارخوری ساده و سرویس خواب رو از BT Furnishings در این آدرس گرفتیم.
خرج های ماشینمون مربوط به یک ماشینه.
شما خرجهایی که نخواهید داشت رو از لیست حذف کنید.
توجه داشته باشید که شما در بدو ورود ممکنه خرج های غیر روتین مثل وسایل خونه داشته باشید. من اطلاعات پارسالم رو نداشتم که یه برآوردی بهتون بدم.
اون مورد Taxes هم مالیاتیه که برام برگشته.
اون خرج های آموزشی بیشتر مال یک نفرمونه و دوبرابر اون رو ففسا بهمون پس داده.
من درآمد رو اینجا ذکر نکردم چون دونستنش کمکی به کسی نمی کنه. علتش هم اینه که پیدا کردن کار به خیلی چیزا بستگی داره و روی درآمد من نوعی کسی نمی تونه حساب باز کنه و بگه خب من هم با همون شروع میکنم. من خودم کاری که الان دارم رو مدیون یکی از همزبون هام هستم.
شما میتونید روی درآمد ساعتی 8 دلار و 40 ساعت در هفته (از ماه دوم سوم) حساب کنید. البته بازم میگم این به شما بستگی داره و اونایی که خیلی نازنازی باشن، نمی تونن نه تو فروشگاه روزی 8 ساعت سرپا وایسن و نه کاری رو بکنن که کسر شانشون باشه.
حرفم به این معنی نیست که فقط شغل هایی که در شان ماها نیست اینجا برامون هست. منظورم اینه که اکثر ماها مجبور می شیم که کاری رو انجام بدیم که نسبت به کاری که در ایران داشتیم، بهتر نیست. چه بسا درآمدش بهترم باشه.

RE: زندگی و کار در دالاس - boshra - 2013-06-20

(2013-06-20 ساعت 06:12)pefa نوشته:  
(2013-06-18 ساعت 10:03)Beowulf II نوشته:  ممنونم دوستان که در پی جواب به سوالهای من هستید.
ولی من هنوز هم متوچه نشدم. آیا با 5000 دلار دو نفر با حداقل هزینه ها (در حد زندگی دانشجویی، تخم مرغ،...) میتونن 6 ماه دووم بیارن یا خیر؟Tongue

من و دیگران اگر جواب شما رو رک و راست نمی دیم یک علتی داره و اصرار شما برای گرفتن جواب های ساده برای مسائل پیچیده درست نیست.
هیچ کدوم از ماها از عادات خرج کردن و توانایی های شما در کار کردن، تحمل کردن شرایطی که مطابق میلتون نیست و ... اطلاعی نداریم.
ما سعی میکنیم که شرایط و واقعیت های اینجا رو براتون توضیح بدیم.
برای 80 درصد از شماها اینجا جای زندگی هست و برای 20 درصد باقی نیست.
حالا من نوعی از کجا بدونم که شما جزو کدوم دسته هستید؟
جوابتون رو اینطوری میدم: اگر میتونید با شرایط جدید خودتون رو وقف بدین، بلع می تونید. ولی این معنیش این نیست که این شیش ماه رو پای تلوزیون بشینید و گه گاهی برید بیرون سینمایی جایی. شما باید کار کنید.
نمودار پایین مربوطه به من. یکی شاید مثل شما.
این نمودار خرج های پنج ماه گذشته ی من رو لیست کرده.
حدود 96 درصد این اطلاعات درست هستند و باقی 4 درصد رو گذاشتم برای خرج های اندکی که با کارت نکردم و قاعدتا اینجا نشون داده نشده.
[عکس: 71o6ew.png]
این خرج های دو نفره که زیاد هم صرفه جویی نمی کنن. مخصوصا در خورد و خوراک.
صرفه جویی های ما بیشتر مربوط به بیل هاست.
خرج های ماشینمون مربوط به یک ماشینه.
شما خرجهایی که نخواهید داشت رو از لیست حذف کنید.
توجه داشته باشید که شما در بدو ورود ممکنه خرج های غیر روتین مثل وسایل خونه داشته باشید. من اطلاعات پارسالم رو نداشتم که یه برآوردی بهتون بدم.
اون مورد Taxes هم مالیاتیه که برام برگشته.

ممنون pefa عزیز
بی نهایت زیبا ، منطقی و واقع گرایانه نوشتید. الحق که باید به پپسی کو بگیم یه پاداش بهتون بده با این پرزنتیشن!

RE: زندگی و کار در دالاس - Beowulf II - 2013-06-20

از تک تک دوستان عزیز که لطف می کنن و به سوالهام پاسخ میدن بی نهایت سپاسگزارم.
, Pefa, Boshra, Hushmandco، Lotery 2013 و به ویژه Ferown و Kimia عزیز. خیلی کمکم کردید. امیدوارم همیشه خودتون تندرست، دلتون شاد، لبتون خندون، جیبتون پر پول، دستتون ولخرج، و منشتون هم میهن دوستانه باشه.Smile

پاسخم رو گرفتم دوستان نازنینم.

RE: زندگی و کار در دالاس - mechanicalengineer - 2013-06-20

(2013-06-14 ساعت 02:45)pefa نوشته:  اگه میخوایید وسیله ی برقی از ایران با خودتون بیارید اینجا، حتما چک کنید که با برق ۱۱۰ ولت کار بکنه. تقریبا همه ی شارژر های باتری، چه گوشی و کامپیوتر و چه ریشتراش و ... با برق ۱۱۰ و ۲۲۰ کار میکنن. در این حالت، چیزی که باید براش تهیه کنید، مبدل برق نیست، یه دوشاخه ی دو سه دلاریه که کاری میکنه که بتونید دستگاهتون رو به پریز های برق اینجا بزنید.

این تبدیله برای اینه که 220 باشه ؟ یعنی اگه ما ریش تراش 110 ولت بخریم نیازی به اون تبدیلم نیست؟؟

RE: زندگی و کار در دالاس - pefa - 2013-06-20

(2013-06-20 ساعت 09:43)mechanicalengineer نوشته:  
(2013-06-14 ساعت 02:45)pefa نوشته:  اگه میخوایید وسیله ی برقی از ایران با خودتون بیارید اینجا، حتما چک کنید که با برق ۱۱۰ ولت کار بکنه. تقریبا همه ی شارژر های باتری، چه گوشی و کامپیوتر و چه ریشتراش و ... با برق ۱۱۰ و ۲۲۰ کار میکنن. در این حالت، چیزی که باید براش تهیه کنید، مبدل برق نیست، یه دوشاخه ی دو سه دلاریه که کاری میکنه که بتونید دستگاهتون رو به پریز های برق اینجا بزنید.

این تبدیله برای اینه که 220 باشه ؟ یعنی اگه ما ریش تراش 110 ولت بخریم نیازی به اون تبدیلم نیست؟؟
بحث سوکت برق انصافا خیلی قدیمی شده.

لیست وار میگم:

برق آمریکا 110 ولت است.
سوکت های اینجا با سوکت های ایران متفاوته.(پریز و دو شاخه)
آوردن وسیله ی برقی از آمریکا به ایران منطقی نیست.
اگر آوردید، وسیله ای رو بیارید که بتونه با برق 110 کار کنه(اکثر دستگاه های وارداتی این قابلیت رو دارن).
پریز های اینجا این شکلی اند و تبدیل دوشاخه های ایرانی به آمریکایی موجوده:[عکس: 165px-Domestic_AC_Type_B_USA.jpg][عکس: 220px-Electrical_outlet_with_label.jpg]
[عکس: 100px-NEMA_5-15_Outlet_120V-15A.jpg]
این تبدیل فقط شکل دو شاخه رو عوض میکنه و کاری به ولتاژ ملتاژ نداره.
[عکس: mu0_35.jpg]
شما اگر ریشتراش 110 ولت خریدید، فقط نیاز به این تبدیل دارید.

اصلا هم وارد بحث تبدیل ولتاژ نمی شم چون منطقی نیست.

RE: زندگی و کار در دالاس - ferown - 2013-06-20

(2013-06-20 ساعت 09:43)mechanicalengineer نوشته:  

با درود
همون جور كه دوست عزيز pefa گفته، احتمالا اينو كه دارم مينويسم رو ميدونى و فقط براى توضيح بيشتر دراينمورد براى اونها كه ممكنه ندونن مينويسم.
معمولا وسايل برقى قابل حمل و شخصى (لپ تاپ، گوشى موبايل، ريشتراش، موزرها، بعضى از سشوارهاى مسافرتى) اينروزها با همان شارژرشون كه به پريز برق ميخوره هم با برق ١١٠ و هم با ٢٢٠ قابل شارژ هستن و يا كار ميكنن و نيازى به آداپتور تبديل ولتاژ نيست كه سر راه دستگاه و پريز برق قرار بگيره.
اينكه آيا شارژر موبايل و ريشتراش و لپ تاپ اين خاصيت رو دارن يا نه رو ميشه از روى قسمتى كه كمى بزرگتره و يا شاخكهاى دو شاخه روشون نصبه (مثل شارژر گوشى موبايلها) و به پريز ميخوره و يا مثل شارژر لپ تاپها يك جعبه مشكى هست بخونين كه بايد نوشته شده باشه 220~110 يا در بعضيها 240~110 نوشته.
اگر اينها رو ننوشته بود بايد سر راه دستگاه تا پريز برق، مبدل ولتاژ يا همون آداپتور قرار بگيره.
حالا اگر شارژر دستگاه روش اينها نوشته شده باشه، فقط ميمونه كه دو تا شاخكهاى دوشاخه گرده يا تخته. چون ايران هستى شاخكها گرد هستن. براى تبديله فقط شكل اون شاخكها از سطح مقطع گرد به تخت بايد يك دوشاخه تبديل گرد به تخت بگيرى كه شكل و شمايل دو شاخه رو عوض كنه تا به داخل پريزهاى اينجا بره. اون تبديل دوشاخه سطح مقطع گرد به تخت، قابليت تبديل ولتاژ از ٢٢٠ به ١١٠ دستگاه رو نداره و اينكاره نيست.
دقيقا همونكه گفتى درسته. يعنى اگر دستگاهى باشه كه با برق ١١٠ كار كنه مسلم بدون كه سطح مقطع شاخكهاش تخته و گرد نيست.
امسدوارم منظورت از پرسش رو درست فهميده باشم و جوابت رو گرفته باشى.