اسامی کشورهای دارای بیشترین دانشجوی ایرانی
به گزارش مهر:
مدیر کل بورس و امور دانشجویان خارج از کشور وزارت علوم با معرفی کشورهایی که بیشترین دانشجویان ایرانی در آن تحصیل می کنند از حضور 10 هزار دانشجوی ایرانی در آمریکا خبر داد و گفت: این تعداد شامل دانشجویان بورسیه و غیربورسیه ایرانی می شود.

حسن مسلمی نائینی افزود: کشور آلمان پس از آمریکا بیشترین دانشجوی ایرانی را به خود اختصاص داده است و پس از آن بیشترین آمار دانشجویان ایرانی در کشورهای مالزی و هندوستان تحصیل می کنند.

مدیر کل امور دانشجویان خارج از کشور درباره رشته تحصیلی این دانشجویان ایرانی در کشورهای خارجی گفت: بیشتر دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در این کشورها در رشته های فنی و مهندسی به تحصیل اشتغال دارند.

وی همچنین افزود: این آمار مربوط به دانشجویان بورسیه و غیربورسیه یعنی افرادی که به هزینه شخصی خود و به صورت آزاد پذیرش گرفته اند می شود.

محمود ملاباشی معاون وزیر علوم نیز پیش از این در مورد آمار مهاجرت دانشجویان به خارج از کشور گفته بود: از افرادی که با هزینه شخصی در خارج از کشور به تحصیل می پردازند آمار دقیقی وجود ندارد اما بر اساس آمار وزارت امور خارجه 60 هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور تحصیل می کنند و از میان آنها 45 هزار نفر در دوره های کاردانی و کارشناسی و 15 هزار نفر در دوره های تحصیلات تکمیلی تحصیل می کنند.

وی درباره میزان بازگشت دانشجویان بورسیه به کشور اعلام کرده بود: تنها 3 درصد دانشجویان بورسیه از ابتدای انقلاب به کشور بازنگشته اند که عدد نهایی آنها 400 نفر از میان 12 هزار دانشجوی بورسیه وزارت علوم است.

معاون وزیر علوم تاکید کرده بود: البته منظور از عدم بازگشت افراد بخشی به عدم آزاد کردن سندهای آنها در نزد وزارت علوم بازمی گردد یعنی ممکن است فردی به کشور بازگشته باشد اما برای تسویه به ما مراجعه نکرده باشد و خود فرد در بخش صنعت مشغول کار شده باشد.

وی اضافه کرده بود: علت عدم برگشت این سه درصد بررسی نشده است اما بیشتر این افراد از کشور کانادا بازنگشته اند.
پاسخ یافتن نقل قول‌ها
تشکر کنندگان: usa.lover ، Ashkan78 ، laili ، ADONIS ، honareirani ، nochen ، Hossein81 ، kianoush
خیلی جالب بود...

جالبتر اینکه، اگر آمار بگیرند که 60 هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور تحصیل میکنند، چه کسانی هستند، خواهند فهمید که 90% بچه آقایان هستند و 10% نخبه!

ولی جداً من تا جایی که میدونم تعداد دانشجویان ایرانی در مالزی و هند بسیار بسیار بیشتر از آلمان هست! حالا نمیدونم که باز چه دسیسه ای در کاره!!!
پاسخ یافتن نقل قول‌ها
تشکر کنندگان: hvm ، ADONIS ، honareirani ، OverLord ، online27H
راستش این نظر منم جلب کرد ... بنظر من مالزی باید اول باشه و هند دوم ...
پاسخ یافتن نقل قول‌ها
تشکر کنندگان:
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان