کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
یادگیری مهارتهای زندگی در اروپا (اجاره مسکن-خرید- کاهش هزینه ها و..)
بنا به درخواست سارای عزیز

در اینجا هم مثل سایر کشورهای اروپائی تعداد زیادی از فروشگاه های زنجیره ای در شهرهای مختلف وجود داره.چیزی شبیه به فروشگاه های رفاه و شهروند ما البته خیلی خیلی بزرگتر و کاملتر.

مردم بیشتر احتیاجات خودشون رو در این فروشگاه ها تامین می کنن به دلیل اینکه امکان خرید همه چیزو در یه جا دارن ضمن اینکه قیمتها خیلی مناسبتره

از مشهورترین این فروشگاه ها در چک - penny ست که در مقایسه با بقیه فروشگاه ها بعضی از اقلامش بین 3 تا 20 درصد ارزونتره.یا مثلا در این فروشگاه های زنجیره ای شما میتونین اجناسی که تاریخ انقضاشون خیلی نزدیکه رو به نصف قیمت یا حتی کمتر بخرین!!!!

میوه و سبزی اینجا گرونه!

یه سری از چیزا اصلا پیدا نمیشه مثل رب - ابلیمو - ماست -مهمتر از همه که من عاشقشم خرمالوBig Grin

یه سری از موادغذائی کیفیت افتضاحی داره.نوع مرغوبش کم پیدا میشه چون قیمتش خیلی بالاست و هر کسی نمی خره.مثل روغن زیتون - اجیل - گوشت گوسفند

بنابراین ناچارا موادغذائی که دوست دارین اما اینجا پیدا نمیشه مجبورین با خودتون بیارین یا اینکه باهاش خداحافظی کنین یا اینکه هزینه هنگقتی براش بپردازین.

سعی کنید خریدتون رو بصورت هفتگی انجام بدین.

سعی میکنم توی پست بعدی یه لیست از مواد غذائی و اقلام ضروری تهیه کنم و در اینجا قرار بدم.خودتون رو آماده کنین که یه بار خدائی نکرده مشکلی برای قلبتون بوجود نیادBig Grin
پاسخ
تشکر کنندگان: Ali Sepehr ، sara24 ، lexington ، OverLord ، kianoush ، honareirani ، zara man ، mavarfan ، S@eed ، mahannn4779 ، mah111
قیمتها رو از کرون به تومان تبدیل کردم!

یک کیلو برنج هندی : 3500 تومان تا 6000 تومن!!!!!!

" مرغ : 2000 تومان

" گوشت گوسفندی : 40000 تومان

شیر بسته به مارک - ساده یا میوه ای - مهلت تاریخ انقضا و تعدادی که می خرین هر لیتر : بین 1000 تا 5000 تومان

آب معدنی : حدود 500 تا 700 تومان(میگن آب شهری قابل آشامیدنه اما آب معدنی استفاده کنین خیلی بهتره.من که آب آشامیدنی شهری باعق دل درد و حتی حساسیت پوستی برام شد)

سبد میوه(شامل تکه های کوچیک انواع میوه ها مثل:توت فرنگی - آناناس - سیب - طالبی) هر 100 گرم : 700 تومان
قیمت تک به تک میوه ها رو ندادم چون فصل به فصل خیلی فرق داره!!

سیم کارت اعتباری vodaphone ( که پیشنهاد میکنم این اپراتور رو بگیرین چون کل اروپا آنتن دهی داره و خدماتش هم خوبه) : 11000 تومان که تمام این مبلغ اعتبار سیم کارت هست و در واقع خود سیم کارت رایگانه!فقط هر جا سیم کارت رو تهیه می کنین از فروشنده بخواین براتون فعال کنه چون همه ست آپ اپراتور به زبان چک هست و فعال کردنش توسط خودتون اگه زبان چک ندونین غیرممکنه!با کارتهای مختلف هم می تونین به اعتبارش اضافه کنین.فکر میکنیم ارزون ترین کارت 200 کرون(حدود 11 هزار تومان)باشه.

اینترنت ADSL ( معمولا سرعت 4 هست و حداقل سرعتی که تو خونه ها استفاده میشه 1 هست) : ماهیانه حدود 13000 تومان

فقط دوستان توجه داشته باشن که به هیچ وجه مثل ایران آب و برق مصرف نکنین که با صورت حساب چندصد هزار تومنی یا حتی میلیونی مواجه میشین و گاها در اثر مصرف بیش از اندازه مجبور به پرداخت جریمه هم هستین!!

در اولین روزهای اقامت سعی در خرید یه ماشین کارکرده کنین.چون چیزی بعنوان تاکسی که در ایران هست در اینجا وجود نداره و اینجوری نیست که بتونی سر هر کوچه وایسی و یه ماشین دربست بگیری.فقط شهرهای بزرگ و همینطور مسیرهای اصلی و مهم تاکسی رفت و امد میکنه و قیمتها بسیار بالاست.

البته اتوبوس و قطار شهری و مترو بسیار خوب عمل میکنن و همگی وبسایت دارن و شما میتونین مسیر مورد نظر رو در اینترنت چک کنین و وقتتون رو باهاش تنظیم کنین.این مسئله توسرمای زمستون خیلی به کارتون میاد چون باعث میشه دیگه مدت زیادی در ایستگاه منتظر نمونین و چند دقیقه قبل از حرکت قطار یا اتوبوس به ایستگاه برین.مسلما استفاده از وسایط نقلیه عمومی مستلزم شناخت نسبی مسیرها و زبان چکی ست بنابراین بهترین گزینه تهیه ماشین شخصی ست.

می تونین با مبلغ یک تا 2 میلیون تومان !!!!!ی ه ماشین 10 ساله تمیز و سالم (شکودا خودروی تولید داخل چک- که ماشین خیلی خوبی هم هست!) یا هر ماشین دیگه ای پیدا کنین که برای ماه های اول اقامت خیلی خوبه و کارتون رو راه میندازه و نیازی نیست حتما در ابتدا اقدام به خرید یه ماشین گرون کنین چون بیمه ماشینها هر چه گرونتر باشن بالاتر خواهد بود!
پاسخ
تشکر کنندگان: Ali Sepehr ، sara24 ، lexington ، OverLord ، kianoush ، farzad24 ، honareirani ، zara man ، mavarfan ، oxin ، saeid8
Big Grinواي پس گوشت خوردن تو اونجا مثل يه رويا ميشه.نه؟ گوشت گاو پيدا نميشه؟ يا حتي شتر؟Tongue
-"خداوندا من با تمام کوچکیم یک چیز از تو بیشتر دارم و آن هم خدای است که من دارم و تو نداری
دکتر علی شریعتی
پاسخ
تشکر کنندگان: honareirani ، zara man ، oxin
(2010-01-23 ساعت 11:45)sara24 نوشته:  Big Grinواي پس گوشت خوردن تو اونجا مثل يه رويا ميشه.نه؟ گوشت گاو پيدا نميشه؟ يا حتي شتر؟Tongue

بستگی داره چه گوشتی بخواین بخورین.اگه گوشت خوک بتونین بخورین ارزونه!

گوشت شتر که نهBig Grin اما گوشت گاو هست.البته من چون گیاه خوارم خیلی از قیمت گوشت خبر ندارم و این چند مورد رو هم فقط بخاطر اینکه قیمتها دستتون بیاد پرس و جو کردم.
پاسخ
تشکر کنندگان: OverLord ، honareirani ، mavarfan ، oxin ، hoog4 ، sara24
یه مطلب رو درباره انواع آب معدنی فراموش کردم.
اینجا تنوع طعم خیلی زیادی داره!!! با اسانس میوه های مختلف و حتی آبهای گازدار - اب معدنی کودکان - سالمندان - زنان باردار - آب معدنی با ویتامین - با منگنز - با اهن و.................... طعم بعضی از این اب معدنی ها شاید برای ذائقه ما ایرانیا خوش نباشه برای همین پیشنهاد میکنم ماه های اول فقط از همون آب معدنی معمولی خریداری کنینSmile
پاسخ
تشکر کنندگان: Ali Sepehr ، OverLord ، kianoush ، honareirani ، zara man ، oxin
در کل اروپا در همه فروشگاه های زنجیره ای بروشوهائی بطور رایگان در اختیار همگان قرار داده میشه.در این بروشورها تاریخ عرضه برخی از محصولات با تخفیف های چشمگیر رو اعلام می کنن و معمولا این تخفیف ها شامل همه اجناس فروشگاه شده تا مردم با سطح درآمد پائین تر امکان تهیه اقلام مورد نیاز خودشون رو داشته باشن.

این بروشورها بصورت هفتگی یا به دم خونه ها میاد یا در فروشگاه ها میتونین تهیه کنین.

بطور مثال در طول یه ماه ممکنه جمعا یه هفته فرصت به مشتری ها داده شه تا از این تخفیف ها (معمولا بین 20 تا 40 درصد) استفاده کنن.با توجه به گرونی مواد غذائی خرید موادغذائی که میشه طولانی مدت اونا رو در یخچال و فریزر نگهداری کرد در این روزها توصیه میشه.

همچنین اگه شما همیشه از یه فروشگاه خاص خرید کنین بهتون کارتهائی میدن بعنوان مشتری VIP یا کارتهای طلائی خرید و نامهای گوناگون دیگه.اینجوری هر قدر خرید بیشتری داشته باشین هر بار تخفیف بیشتری میگیرین.

فقط بدیه این طرح اینه که بعد از چند ماه زندگی در اینجا کیفتون پر میشه از این کارتهای تخفیفBig Grin

بنابراین شاید این حرف تا حد زیادی نسبی باشه که میگن زندگی در اروپا خیلی گرونه.اینجا مهم اینه که بلد باشین چه زمان و از چه جائی خرید کنین.ممکنه شما یه پالتو رو در گرونترین فصل یه میلیون براش پول بدین در حالیکه در زمان مناسب همون جنس رو 200 تومن بخرین! همینطور لزوما نباید حتما همه لوازم رو از مارکهای معروف تهیه کنین چون خیلی گرون هستن حتی در فصول حراج!! برای مثال تی شرتهای تابستونی که هر سال عوضشون می کنین میشه یه مارک گمنام باشه و خیلی از اقلام دیگه که مدت زیادی ازشون استفاده نمی کنین.اینجوری آخر هر سال با یه برآورد متوجه میشین تا چه اندازه در هزینه ها صرفه جوئی کردین!
پاسخ
خیلی مفید بود ..
اطلاعی از نحوه ی دریافت وام بانکی دارین؟ و نرخ بهرشون؟
برای وام های نسبتا بزرگ خرید خانه مثلا 600هزار دلار! و اینکه آیا اونجا هم ضامن میخوان، با توجه به این که ما مهاجریم از کجا باید ضامن گیر بیاریم؟؟
کوروش‌کبیر: فرمان دادم بدنم را بدون مومیایی و تابوت به خاک بسپارند تا ذرّات بدنم خاک ایران را تشکیل دهد.
پاسخ
تشکر کنندگان: OverLord ، honareirani ، zara man
اصولا گرفتن وام در اروپا به اندازه ایران سخت نیست و تا این اندازه ضمانت نمیخواد اما اگه کمی کوتاهی در بازپرداخت کنین با جریمه های وحشتناکی رو به رو میشین.برای گرفتن برخی وامها نیاز به اقامت دائم دارین مثل خرید خونه و داشتن شغلی مطمئن که بتونین ثابت کنین قادر به بازپرداخت وامتون هستین.به هر حال قوانین وام در کشورای مختلف اندکی با هم فرق داره
پاسخ
تشکر کنندگان: kavoshgarnet ، OverLord ، sara24 ، kianoush ، honareirani ، zara man ، mavarfan ، oxin
سلام و تشكر.شيما جان منم يه سوال در مورد وام داشتم.البته در مورد چك.اطلاعاتي داريد؟ايا با اقامت 1ساله وام ميدن؟و يه سوال ديگه اگه توي اون 1سال كسي اونجا بچه به دنيا بياره ميتونه واسش شناستامه ي اونجا رو بگيره؟تاثيري در گرفتن اقامت داره؟و ايا حقوق مزايايي داره ي نه؟مرسي
-"خداوندا من با تمام کوچکیم یک چیز از تو بیشتر دارم و آن هم خدای است که من دارم و تو نداری
دکتر علی شریعتی
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2010-04-23 ساعت 11:57)sara24 نوشته:  سلام و تشكر.شيما جان منم يه سوال در مورد وام داشتم.البته در مورد چك.اطلاعاتي داريد؟ايا با اقامت 1ساله وام ميدن؟و يه سوال ديگه اگه توي اون 1سال كسي اونجا بچه به دنيا بياره ميتونه واسش شناستامه ي اونجا رو بگيره؟تاثيري در گرفتن اقامت داره؟و ايا حقوق مزايايي داره ي نه؟مرسي

به به سارا خانوم.چه خبر؟ کاراتون درست شد؟

افرادی که ویزای تجاری دارن میتونن وام برای خرید خودرو بگیرن برای مسکن هم همینجور اما تا زمانیکه 5 سالتون تموم نشه و اقامت دائم نگیرین سند به نام شما نخواهد شد و در واقع به نام شرکت ثبت شده شما در چک خواهد بود

کشور چک در مقایسه با خیلی از کشورای اروپائی در حمایتهای مالی از فرزند خیلی ضعیف تره.البته من چون هیچ زمان به فکر گرفتن امتیاز از طریق تولد بچه در اروپا نبودم خیلی همه نکات رو نمیدونم.فقط میدونم برای افراد مقیم بچه های زیر 4 سال دولت همه هزینه های زندگی کودک رو میده.فقط تا زیر 4 سال اونم انگار اگه مادر شاغل باشه و ببینن وضعشون خوبه نمیدنBig Grin

ولی شناسنامه رو که به بچه متولد در اونجا میدن مهم نیست تایعیت پدر و مادرشون چی باشه.در گرفتن اقامت هم بی تاثیر نیست و پروسه رو تسریع میکنه فقط برای مادر !!!اینم بهتره بپرسی چون اینی که دارم میگم درباره کسی که همسرش تبعه چک باشه و خودش خارجی حالا نمیدونم برای بچه هائی که هم پدر و هم مادرشون خارجی هستن کمکی در تسریع پرفتن اقامت برای پدر و مادر داره یا نه
پاسخ
تشکر کنندگان: kianoush ، OverLord ، sara24 ، farzad24 ، honareirani ، zara man ، oxin ، mahannn4779
مرسي شيما جان.اخه از كي بپرسمBig GrinBig GrinBig Grinكه بيشتر از شما بدونه.شيما جان در مورد بهره ي وام و اين چيزا ميدونين.مثلا ما اگر بخواييم به خونه ي 2خوابه اونجا بگيريم بايد چقدر پولش رو خودمون بديم و چقدرش رو وام ميدن و بهرش چجوريه و... ببخشيد فكر كنم زياد پرسيدم نه؟مرسي
دکتر علی شریعتی
پاسخ
تشکر کنندگان: OverLord ، honareirani ، zara man
(2010-04-26 ساعت 00:52)sara24 نوشته:  مرسي شيما جان.اخه از كي بپرسمBig GrinBig GrinBig Grinكه بيشتر از شما بدونه.شيما جان در مورد بهره ي وام و اين چيزا ميدونين.مثلا ما اگر بخواييم به خونه ي 2خوابه اونجا بگيريم بايد چقدر پولش رو خودمون بديم و چقدرش رو وام ميدن و بهرش چجوريه و... ببخشيد فكر كنم زياد پرسيدم نه؟مرسي

گرفتن وام در اروپا کلا با ایران فرق داره.شما چه یه خونه صد میلیونی بخری چه یه خونه یه میلیاردی میتونی شرایطی رو انتخاب کنی که کل مبلغ رو بانک برات اول پرداخت کنه و بعد خودت ماهیانه پول رو برگردونی.مسلما تا زمان تسویه حساب خونه در گروی بانک خواهد موند.میزان بهره هم بستگی به نوع قسط بندی و قوانین اون بانک داره اما برای گرفتن وام در اروپا خیلی خیلی باید دقت کرد کمی بدقولی در بازپرداخت علاوه بر جریمه های نجومی باعث ایجاد سوسابقه میشه و ممکنه حتی تا مدتها اجازه باز کردن حساب بانکی در هیچ بانکی رو نداشته باشین.راحت وام میدن اما خب اینجوری هم تلافی می کنن دیگهBig Grin
پاسخ
تشکر کنندگان: kianoush ، Ali Sepehr ، OverLord ، Monica ، sara24 ، farzad24 ، honareirani ، zara man ، oxin ، mahannn4779
خوب بنظر شما با وام خونه بخري بهتره يا نقدي؟كدومش بهتره؟راستي شيما جان شما ميدونيد حداقل پرداخت ماهيانه براي كسي كه وام ميگيره چقدره؟
دکتر علی شریعتی
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2010-04-30 ساعت 19:05)sara24 نوشته:  خوب بنظر شما با وام خونه بخري بهتره يا نقدي؟كدومش بهتره؟راستي شيما جان شما ميدونيد حداقل پرداخت ماهيانه براي كسي كه وام ميگيره چقدره؟

این مسئله تا حد زیادی به جیب و اهدافتون بستگی داره.من شخصا اگه پول کافی برای خرید ملک یا هر چیز دیگه ای نداشته باشم حاضر نیستم تو اروپا وام بگیرم خصوصا با وضعیت افتضاح اقتصادی فعلی که بانکها برای رهائی از مشکلاتشون دست به هر ترفندی میزنن و اگه وارد به امور و قوانین نباشین سرتون کلاه میره.کلا وام گرفتن تو اروپا مثل امریکا یا کانادا نیست که برای وام گیرنده مزایا داشته باشه.مثلا کانادا رو من شنیدم خرید مسکن با وام ارزون تر از خرید نقد در میاد اما اروپا اینجوری نیست و سود بانکها بنظر من بالاست.

بازپرداخت هم بستگی به بانک و میزان وامی که گرفتین و مدت زمانی که میخواین پول رو برگردونین داره.در هر حال اگه قصد گرفتن وام در هر جای اروپا رو دارین خوب تحقیق کنین و با وکیل مشورت کنین و به شعارهای قشنگ بانکها خیلی توجه نکنین
پاسخ
تشکر کنندگان: Monica ، sara24 ، OverLord ، zara man ، mahannn4779
سلام دوستان

من هر چه در این سایت گشتم دیدم که یه صفحه جامع و کامل در مورد اجاره خونه و نکاتی که باید در حین خرید اون رعایت بشه نیست.
می خواستم لطف کنید هر کسی هر تجربه ای از اجاره خونه در اروپا داره اینجا به اشتراک بذاره تا بتونیم یه منبع کامل برا همیشه باشه.
پس برا شروع و به طور خلاصه مطالبی رو مطرح می کنم تا این مقدمه ها بعدن توضیح داده بشه.

به طور کلی چه نکاتی باید برا خرید در اروپا رعایت کنیم تا بتونیم یه خونه مناسب اجاره کنیم. چه واژه هایی رو باید بدونیم تا در حین اجاره در حین عقد قرداد به مشکلی بر نخوریم. چه چیزایی رو باید چک کنیم؟

اگاهی های اجاره خونه یا room رو از کجا میشه پیدا کرد؟ چه سایت هایی هستن برا اروپا؟

فرق rent و lease چیه؟ چند نوع قرداد داریم؟

deposit خونه ها معمولن چقدرن؟

furnished وunfurnished به طور کلی به چه چیزایی اطلاق میشه؟ و چه چیزایی رو شامل میشن؟ ایا به طور مثال یخچال و گاز و ماشین لباسشویی هم چزو unfurnished محسوب میشه؟ تفاوت اجاره این دو چقدره؟ کدوم بهتره؟

وسایل دست دوم رو از کجا باید پیدا کنیم؟ هزینه های دلیوریdelivery چجوری هست؟

در مورد برق گاز و سرمایش و گرمایش ایا جزو اجاره خونه هستن یا نه ( سیستمهای گرمایش و سرمایش برقی هستن؟) ایا بهتره خونه ای اجاره کنیم که در اجاره اینا رو در نظر گرفته یا فرقی نمی کنه؟ کدوم مقرون به صرفه تر هست؟
هزینه هایتلفن و اینترنت حدون چقدرن؟ اینا هم جدای از اجاره حساب میشه؟
قردادها یا ساله هسان یا میشه متغییر هم بست مثلن یه ترم برا یه دانشجو؟

ایا تمامی اب شیرها قابل خوردنه یا اب شیر جداگانه دارن؟

اگر وسیله ای در خونه مثلن کلید برق یا یخچال خراب شد باید صاحبخونه رو مطلع کنیم یا خودمون می تونیم عوض کنیم؟

چه چیزایی رو باید در نظر بگیرم در حین استفاده از خونه تا هنگام تخلیه خونه به مشکل برنخوریم؟

اگر بخواهیم خونه رو عوض کنیم در حالی که هنوز قرداد تموم نشده چکار باید بکنیم ؟ چه خساریت باید بدیم؟ ایا باید کسی هم برا اجاره اون خونه پیدا کنیم؟

در کل برا کاهش هزینه های خونه چکار هایی می تونیم بکینم؟
در مورد کسانی که می خوان هم خونه ای بگیرن دوستان نظرشون رو بیان کنن که بهتره با چه کسایی هم خونه بشن و چه کسایی نه؟ ( البته این سوال یه تاپیک جدا می طلبه ولی به طور کلی اگر کسی تجربه ای داره اشاره کنه)

در اخر هم اگر کسی غیر از این موارد نکات، تجارب و پیشنهاد دیگری در این زمینه داره که اینجا بهش اشاره نشده خوشحال میشیم که به اشترک بگذاره

( البته می دونیم جواب این سوالات به پارامترهای مختلفی بستگی داره مثلن شهری که زندگی می کنید. ممنون میشیم هر کسی تجربه خودش و نکاتی که به ذهنش می رسه و یا دیده یا شنیده رو با قید شهر و کشور بیان کنه )

با تشکر از همه دوستان

پاسخ
تشکر کنندگان: mavarfan ، admin ، Snowman ، یه مهاجر

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان