مراحل کار دندان پزشکی در استرالیا??????
سلام دوستان

من دانشجو سال ۳ رشته دندان پزشکی خارج از ایران هستم.

سوال داشتم که برای کار کردن توی رشته دندان پزشکی در استرالیا آیا باید امتحان پاس کرد؟

اگه مدرک تخصص از خود استرالیا بگیریم بار امتحان ورودی برای کار کردن داره؟

و کسی دوست یا فامیلی داره که امتحان داده باشه و از سطح سوالات خبر داشته باشه؟

لطفا کمک کنید.

ممنون
پاسخ یافتن نقل قول‌ها
تشکر کنندگان:
دوستان کسی راهنمایی نمیکنه؟
پاسخ یافتن نقل قول‌ها
تشکر کنندگان:
درود بر دوستان گرامی ..
اطلاعاتی در مورد رشته دندانپزشکی را با جستجو از اینترنت گرفتم و امیدوارم مفید باشه ...( لطفا دوستانی که نیاز دارند با دقت بخونند )
..

این متن توسط انجمن دندانپزشکان استرالیا ( ADC ) تهیه شده و جهت اصلاع رسانی به دندانپزشکانی است که خارج از استرالیا تحصیل کرده اند و تمایل دارند مدرک خود را توسط این انجمن به ثبت برسانند.
در صورتی که در استرالیا تحصیل کرده باشید و یا در خارج از استرالیا، زمانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارید و می خواهید با مدرک خود کار کنید باید مدرک خود را در این انجمن به ثبت برسانید.
از آنجاییکه استرالیا توسط سیستم فدرال اداره می شود پیشتر از این هر یک از ایالت ها مدارک دندانپزشکی را به طور جداگانه بررسی می کرد، خوشبختانه از اول جولای 2010 روش جدیدی در ثبت مدرک دندانپزشکی در استرالیا به راه افتاده که در این روش نیازی به ثبت ایالتی نخواهید داشت و در صورت دریافت تائیدیه مدرک شما در همه جای استرالیا مورد قبول خواهد بود. البته استرالیای غربی قبلا از این قاعده مستثنا بود اما گفته می شود این ایالت از اواسط اکتبر 2010 به این قانون پیوسته است.
دندانپزشکانی که به صورت عمومی یا تخصصی فعالیت می کنند باید یکی از عنوان های شغلی زیر را داشته باشند: ارتودنتیست، پریودنتیست، دندانپزشکی کودکان، پروتز دندان، اندودنتیست، جراحی دهان و دندان و آرواره ها.
دندانپزشکانی که در استرالیا تحصیل کرده اند باید در یکی از دوره های 5 ساله دندانپزشکی استرالیا تحصیل کرده باشند. در صورتی که تمایل به گرفتن تخصص دارند باید سال های بیشتری تحصیل کنند و پس از آن کار آموزی داشته باشند.
دانشگاه های استرالیا که رشته دندانپزشکی را ارائه می دهند عبارتند از: دانشگاه ادلاید ، دانشگاه ملبورن ، دانشگاه کویینزلند ، دانشگاه سیدنی ، دانشگاه استرالیای غربی و دانشگاه گریفیث. به تازگی دانشگاه های جیمزکوک، لاتروب و چارلز استرت نیز تعدادی از برنامه های دندانپزشکی را ارائه می دهند.
مدارک دندانپزشکی این دانشگاه ها همگی مورد قبول انجمن دندانپزشکی استرالیا می باشند.
مراحل ثبت مدرک
به طور کلی از سه طریق می توان مدرک را ثبت کرد:
· ثبت نام در یکی از دوره های دندانپزشکی در استرالیا، در این حالت ممکن است بتوانید تطبیق واحد دهید و واحدهای گذرانده را حذف کنید،
· گرفتن مدرک از کشورهای مورد تائید استرالیا : ایرلند،USA ، UK و کانادا.
· انجام آزمون های انجمن دندانپزشکان استرالیا.

آزمون های ADC
قبل از اینکه دانشجو جهت انجام آزمون به استرالیا وارد شود باید تعدادی آزمایشات پزشکی خاص انجام دهد که عبارتند از: ارائه برگه واکسن وبا، سرخچه، سرخک، مامپز، هرپس، آبله و هپاتیت B.
مراحل آزمون عبارتند از:
· آزمون زبان OET ،
· آزمون تئوری و
· آزمون عملی.
آزمون OET
OET، آزمون زبان مشاغل حرفه ای استرالیا می باشد. در واقع هر شخصی که تصمیم به کار در زمینه تخصصی دندانپزشکی را دارد باید در این آزمون نمره قابل قبول را بیاورد. این آزمون همانند آیلتس دارای چهار مهارت می باشد. دانشجو باید در این چهار مهارت نمره A یا B را بدست آورد. نتیجه آزمون تا 2 سال اعتبار دارد. انجمن دندانپزشکان استرالیا به غیر از آزمون OET آزمون دیگری را نمی پذیرد.
این آزمون می تواند خارج از استرالیا برگزار شود.

آزمون تئوری
این آزمون به صورت سوال های چهار جوابی و سوال های با جواب کوتاه می باشد. برای دانشجویانی که ثبت نام می کنند نمونه سوال هایی داده می شود. سوال ها مربوط به دانش تئوری شما در طول دوران تحصیل هستند. شما می توانید در این آزمون به تعداد نامحدود شرکت نمایید اما هر بار باید شهریه جدید را پرداخت کنید. نتیجه آزمون تا 3 سال اعتبار دارد. برای ثبت نام و شرکت در آزمون حتما باید مدرک OET داشته باشید.
این آزمون می تواند خارج از استرالیا برگزار شود.
آزمون عملی
برای ثبت نام و شرکت در این آزمون باید مراحل قبل را سپری کرده باشید. این آزمون دوبار در سال برگزار می شود، جولای و نوامبر. این آزمون در طول یک هفته برگزار می شود. شما می توانید در این آزمون به تعداد نامحدود شرکت نمایید اما هر بار باید شهریه جدید را پرداخت کنید. مبانی دندانپزشکی مورد امتحان قرار می گیرند در سه گروه دسته بندی می شوند:
· CD1 : اندودنتیست، دندانسازی، دندانپزشکی کودکان.
· CD2 : پریودنتیست، دندان مصنوعی، ترمیم و بازسازی.
· CD3 : جراحی دهان، بیماری های دهان، رادیولوژی و رادیوگرافی دهان، کنترل عفونت.
دیگر جنبه های کلینیکال مانند: ارتودنتیست، پزشکی دهان، پاتولوژی دهان، فارماکولوژی و پیشگیری نیز در برنامه آزمون این هفته گنجانده می شوند.
پس از انجام آزمون نتایج بر اساس ضوابط زیر اعلام می شود:
· دانشجویانی که برای اولین بار در آزمون شرکت می کنند در اولویت قرار می گیرند،
· در میان دانشجویانی که برای اولین بار شرکت کرده اند آنهایی که تاخیر کمتری میان آزمون تئوری و عملی دارند در اولویت هستند،
· دانشجویانی که در آزمون عملی نمره بالاتری کسب کرده اند در اولویت هستند،
· در میان دانشجویانی که برای چندمین بار شرکت کرده اند، آنهایی که تعداد دفعات کمتری دارند در اولویت قرار می گیرند.
در اینجا استثنایی وجود دارد، در میان دسته های گفته شده در بالا دانشجویانی که مدرک خود را از ایرلند، USA ، UK و کانادا دریافت کرده اند در اولویتی بالاتر از همه آنچا در بالا ذکر شده قرار می گیرند.
این آزمون باید در استرالیا انجام شود.
اعطای مدرک ADC
پس از انجام موفقیت آمیز مراحل آزمون های فوق، شما مدرک ADC را دریافت خواهید کرد و می توانید جهت ثبت مدرک خود در هر یک از ایالت های استرالیا اقدام نمایید.
...................................
دندانپزشکان محترم که مدرک خود را از خارج از استرالیا دریافت نموده اند بایستی مراحل ذیل را به ترتیب طی نمایند.
--------------------------------------------------------------------------------
1. ایلتس 7 و یا او ای تی الف یا ب
2. امتحان MCQ
3. امتحان Clenical
سپس امکان درخواست تخصص از طریق دانشگاهها و یا بیمارستانهای تخصصی دارند.
دندانپزشکان می توانند از دوره های ارشد اقدام نمایند.در این صورت فرصت ورود به استرالیا برای امتحانات و یافتن کارفرما پیدا خواهند نمود. در صورت داشتن شرایط سنی مناسب برای دوره های تکمیلی زبان انگلیسی تخصصی نیز می توانند اقدام نمایید.
------------------
رتبه دانشگاهای استرالیا در رشته دندانپزشکی ....

1 - ملبورن . 2 - سیدنی . 3 - ادلاید . 4 - کویینزلند . 5 - وسترن . 6 - گریفیث . 7 - جیمز کوک
برای مثال دانشگاه جیمز کوک فقط رشته جراحی دندان را ارائه می دهد و شهریه سالانه بالغ بر 000 40 هزار دالار استرالیا است ....
موفقیت های بزرگ لازمه اراده ی قوی هستند.!
پاسخ یافتن نقل قول‌ها
تشکر کنندگان: farzad-it ، alii_67 ، mgy ، sjd
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان