مخالفت شدید آلمان با پیوستن رومانی و بلغارستان به پیمان شنگن
بلغارستان و رومانی در سال ۲۰۰۷ به عضویت اتحادیه اروپا درآمدند اما به نظر می‌رسد که برای عضویت در پیمان شنگن هم‌چنان باید انتظار بکشند. آلمان با اشاره به معضل "مهاجران اقتصادی" مخالف عضویت این کشورها در شنگن است.هانس پتر فریدریش، وزیر کشور آلمان روز پنج‌شنبه (۷ مارس/ ۱۷ اسفند) اعلام کرد که این کشور مخالف آزادی سفر اتباع رومانی و بلغارستان به آلمان است.

فریدریش در جریان نشست وزرای کشور اتحادیه اروپا در بروکسل با نام بردن از معضلی به نام "مهاجران اقتصادی" گفت که آلمان در نظر دارد موضوع ممنوعیت ورود این‌گونه مهاجران را در سطح اتحادیه اروپا مطرح کند زیرا "بایستی در مورد این معضل صحبت شود".

به گفته وزیر کشور آلمان این گروه از مهاجران تنها برای دریافت کمک‌های اجتماعی راهی کشورهایی با وضعیت اقتصادی بهتر می‌شوند و زمانی نیز که به کشورشان بازگردانده می‌شوند، پس از مدت کوتاهی دوباره بازمی‌گردند.

هانس پتر فریدریش با اشاره به معضلاتی که آلمان در همین رابطه با آن روبروست، خواستار مذاکره بر سر اعمال ممنوعیت سفر برای این دسته از مهاجران به صورت مقطعی شد. او گفت: «در اینجا صحبت از نوعی تحریم است. این که ‌شما به کشورتان بازگردانده شوید و برای مدتی مثلا یک یا دو سال حق ورود به آلمان را نداشته باشید.»

مهاجرت، تنها برای دریافت تسهیلات اجتماعی

در کنار آلمان، فنلاند و هلند نیز از مخالفان پیوستن رومانی و بلغارستان به پیمان شنگن هستند. پیوستن به این پیمان تنها در صورت موافقت تمامی ۲۶ کشور عضو محقق می‌شود. تا کنون در خواست عضویت بلغارستان و رومانی چند بار به تعویق افتاده است.

ضعف سیستم قضایی در مبارزه با فساد مالی و فعالیت‌های سازماندهی شده باندهای تبهکارانه از جمله دلایل اصلی برای عدم پذیرش رومانی و بلغارستان در پیمان شنگن بوده‌اند.

بر اساس توافق‌ها، دو کشور یاد شده به طور مرتب موظف به ارائه گزارش‌های جامع در خصوص پیشرفت‌ در مبارزه با فساد مالی و جرایم سازمان یافته هستند، اما کمیسیون اتحادیه اروپا تا کنون این پیشرفت‌ها را ناکافی دانسته است.

هانس پتر فریدریش مخالفت آلمان را به نگرانی‌های این کشور در زمینه "تأمین امنیت شهروندانش" مربوط دانست و افزود بر سر این موضوع "هیچ مصالحه‌ای" نمی‌توان کرد.

درخواست عضویت بلغارستان و رومانی در پیمان شنگن در پایان سال جاری میلادی بار دیگر در دستور کار وزیران کشور اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد و آنها تا آن زمان فرصت دارند درخواست‌های ۲۶ کشور عضو شنگن را برآورده کنند.

وزیران کشور دولت‌های عضو پیمان شنگن از این امر واهمه دارند که با برداشته شدن کنترل مرزی و تردد آزادانه اتباع رومانی و بلغارستان در محدوده شنگن، سیلی از مهاجران فقیر از این کشورها برای دریافت تسهیلات اجتماعی و کمک‌ هزینه‌ ماهانه به سوی کشورهای ثروتمند به ویژه آلمان سرازیر شود.

وزیر کشور آلمان با هشدار نسبت به این وضعیت در نشست روز پنج‌شنبه در بروکسل آن را "خطری" دانست که باید جلوی آن را گرفت.

وزیر کشور بلغارستان ضمن ابراز ناخرسندی از به تعویق افتادن بررسی درخواست این کشور برای عضویت در شنگن، گفتگوهای "سازنده، باز و شفاف" در این رابطه را مهم خواند و خواستار یافتن راه‌حلی مشترک شد.

پیمان شنگن در سال ۱۹۸۵ در لوکزامبورگ از سوی بلژیک، فرانسه، آلمان (غربی)، هلند و لوکزامبورگ به امضا رسید و به موجب آن امکان مسافرت بدون روادید به این کشورها فراهم آمد. هم اینک ۲۶ کشور اروپایی عضو این پیمان هستند.
پاسخ یافتن نقل قول‌ها
تشکر کنندگان: mrhj50 ، Saeedv13 ، hamid123 ، nora ، ParsTrader
اینها همش بهانه هست همین الانم که رومانی عضو شینگن نیست افراد سیتی زن رومانی بدون ویزا میتونند به کل اروپا سفر کنن و اونجا کار کنند و زندگی کنند فقط کسایی که مقیم رومانی هستن( یعنی خارجیهای مقیم رومانی ) نمیتونن بدون ویزا به جاهای دیگه اروپا برن که اونم باز درصورت داشتن همسر سیتی زن رومانی میتونن به اروپا بدون ویزا سفر کنند مسئله مخالفت با رومانی برای پیوستن به شینگن کاملا مسئله سی یاسی هستش رئیس جمهور رومانی (به دلایل سی یاسی چون حزب مخالفش بیشترین تمایل رو به پیوستن رومانی به شینگن دارن ) علنا با پیوستن رومانی به شینگن مخالفه و چون صدر اعظم آلمان باهاش تو یه دسته و حزب در اروپا قرار داره برای طرفداری غیر علنی با رئیس جمهور رومانی هردفعه با پیوستن رومانی به شینگن مخالفت میکنه
شماره کیس: 2011AS00035xxx
کنسولگری:بخارست
تاریخ مصاحبه: 9 آگوست 2011
تاریخ دریافت کلیرنس:01 سپتامبر
تاریخ دریافت ویزا:6 سپتامبر
تاریخ ورود به آمریکا:15 فوریه 2012
تاریخ دریافت سوشیال:24 فوریه
خدایا من در کلبه فقیرانه خود چیزی را دارم که تو در عرش کبریاییت نداری من چون تویی دارم و تو چون خودی نداری
پاسخ یافتن نقل قول‌ها
تشکر کنندگان: nora ، ParsTrader
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان