کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
اعلام جرم اتفاق افتاده در خارج از امریکا
سلام به دوستان عزیز مهاجر سرایی

یه سوالی برای من پیش اومده و امیدوارم اگر کسی اطلاعاتی در این زمینه داره دریغ نکنه. پاسخ این سوال برای من مهمه چون مشکلی برای یکی از دوستان من که شهروند امریکا هست بوجود اومده و اطلاعات بیشتر میتونه کمک خیلی بزرگی باشه.

سوال :

اگر برای یک شهروند امریکا در یک کشور ثالث اتفاقی بیفته و جرمی بر روی اون انجام بشه (مورد حمله قرار گرفتن , زخمی شدن با چاقو...) و اون شخص بدون گزارش دادن در اون کشور به امریکا برگرده ,اونجا چطور میتونه اتفاقی که افتاده رو گزارش بده و فرد مورد نظر رو تحت تعقیب قرار بده؟ آیا باید به سفارت اون کشور مراجعه کنه؟! یا سازمان خاصی برای این کار هست؟ مثل پلیس بین الملل؟ یا ارگان دیگه ای برای این کار وجود داره؟

اگر در این مورد اطلاعاتی دارید لطف کنید و اون رو به اشتراک بذارید.

با تشکر
پاسخ
تشکر کنندگان: Danoosh ، apoornaki
هر جرمی باید پس از وقوع آن توسط پلیس محلی مشاهده و مدارک و شواهد آن جهت ارائه به دادگاه ثبت شده باشد. هیچ دادگاهی بدون مدارک و شواهد کافی و بخصوص گزارش پلیس محلی و کنسولگری کشور تابعه حکم صادر نمی کند مگر در موارد بسیار خاص که به دادگاه ثابت شود قربانی بنا به دلایلی نمی توانسته است پلیس را در جریان وقوع جرم قرار دهد. این گونه تعقیب های بین المللی فقط مخصوص افراد خاص و یا فیلم های سینمایی است و پلیس بین الملل بدون یک پرونده قضایی محکم معمولا دخالتی در این گونه موارد نمی کند. به هرحال طرح شکایت در هر شرایطی و مخصوصا در کشوری مثل امریکا آزاد است و اگر مدارک مستدل باشد و قاضی صلاح بداند خودش از طریق سفارت کشور مربوطه پیگیری خواهد کرد. ولی تاریخ نشان داده است که حتی جرم های کلان و مشهود هم که قربانیان زیادی داشته است پس از سالها پیگیری و جلسات متعدد دادگاه و استفاده از وکلای خبره باز هم به نتیجه مطلوبی نرسیده است.
با آرزوی موفقیت برای شما
پاسخ
تشکر کنندگان: پدی ، arash1986 ، Seattle2015 ، mrbonbon ، mz64 ، laili ، soheilbadami ، gbtm ، storagemeter ، Danoosh ، apoornaki ، daad
سلام آرش جان
امیدوارم که سلامت باشی و در کنار همسرت با شادی به زندگی ادامه بدی.

خیلی ازت تشکر میکنم که وقت گذاشتی و پاسخ دادی.

قضیه برای یکی از دوستان نزدیک من اتفاق افتاده که شهروند امریکا هست و در سن دیه گو زندگی میکنه.
در سفرش به استانبول یک استدیو اجاره میکنه و توسط صاحب اون خونه تهدید میشه و کتک میخوره و متاسفانه جای چندین خط چاقو هم بر روی ساعد دستش وجود داره که کار همون بی وجدان حیوان صفته.
اون هم یه دختر کم تجربه و ساده هست و از ترس زیاد حتی به بیمارستان هم نمیره و یکسره به امریکا پرواز میکنه. من هم چند روزی در دسترس نبودم و نمیتونه با من تماس بگیره و صاحبخونه تلفن اون رو هم ازش گرفته و همه چیز رو از داخل اون پاک کرده.

با توجه به اینکه یکی از وظایف سفارت دفاع از حقوق شهرونداش هست ,فکر کردم که شاید بتونه این جرم رو گذارش بده و پیگیری بشه.
اون جرمهای کلان و فیلم سینمایی که آدمهای گنده پشت سرشون هستند و هیچگاه به هیچ جا نمیرسه Tongue هم ما میدونیم هم خودشون.
اما گفتم شاید ارگان خاصی باشه که بشه از اونجا پیگیری کرد.

به هر حال از لطفت ممنونم آرش عزیز.

من فردا با سفارت امریکا در آنکارا تماس میگیرم و ازشون راهنمایی میخوام.
از دوستم هم میخوام که برگرده به اینجا دوباره تا از اینجا پیگیری کنه.شواهد کافی وجود داره.

اگه اطلاعات خاصی بگیرم که بتونه برای کسی در آینده مفید باشه همینجا پست خواهم کرد.
پاسخ
تشکر کنندگان: Danoosh ، rs232 ، apoornaki
(2013-08-13 ساعت 00:46)Seattle2015 نوشته:  سلام آرش جان
امیدوارم که سلامت باشی و در کنار همسرت با شادی به زندگی ادامه بدی.

خیلی ازت تشکر میکنم که وقت گذاشتی و پاسخ دادی.

قضیه برای یکی از دوستان نزدیک من اتفاق افتاده که شهروند آمریکا هست و در سن دیه گو زندگی میکنه.
در سفرش به استانبول یک استدیو اجاره میکنه و توسط صاحب اون خونه تهدید میشه و کتک میخوره و متاسفانه جای چندین خط چاقو هم بر روی ساعد دستش وجود داره که کار همون بی وجدان حیوان صفته.
اون هم یه دختر کم تجربه و ساده هست و از ترس زیاد حتی به بیمارستان هم نمیره و یکسره به آمریکا پرواز میکنه. من هم چند روزی در دسترس نبودم و نمیتونه با من تماس بگیره و صاحبخونه تلفن اون رو هم ازش گرفته و همه چیز رو از داخل اون پاک کرده.

با توجه به اینکه یکی از وظایف سفارت دفاع از حقوق شهرونداش هست ,فکر کردم که شاید بتونه این جرم رو گذارش بده و پیگیری بشه.
اون جرمهای کلان و فیلم سینمایی که آدمهای گنده پشت سرشون هستند و هیچگاه به هیچ جا نمیرسه Tongue هم ما میدونیم هم خودشون.
اما گفتم شاید ارگان خاصی باشه که بشه از اونجا پیگیری کرد.

به هر حال از لطفت ممنونم آرش عزیز.

من فردا با سفارت آمریکا در آنکارا تماس میگیرم و ازشون راهنمایی میخوام.
از دوستم هم میخوام که برگرده به اینجا دوباره تا از اینجا پیگیری کنه.شواهد کافی وجود داره.

اگه اطلاعات خاصی بگیرم که بتونه برای کسی در آینده مفید باشه همینجا پست خواهم کرد.
سلام،
واقغا متاثر شدم از اتفاقی که برای دوستتون افتاده.
کاش ایشون بلافاصله پلیس محلی رو در جریان میذاشتن. من لینکهای زیر رو پیدا کردم شاید تا الان خودتون لینکها رو دیده باشید اما گفتم شاید کمکی باشه.
http://www.travel.state.gov/travel/cis_p...tml#victim
http://istanbul.usconsulate.gov/victim_of_crime.html
http://istanbul.usconsulate.gov/informat...elers.html
http://travel.state.gov/travel/tips/emer..._1748.html
Done waitin' , I'm livin Wink
پاسخ
تشکر کنندگان: Seattle2015 ، laili ، gbtm ، storagemeter ، Danoosh ، rs232
(2013-08-13 ساعت 00:46)Seattle2015 نوشته:  من فردا با سفارت آمریکا در آنکارا تماس میگیرم و ازشون راهنمایی میخوام.
پیشنهاد میکنم به ایشان بگید که بماند اونجا و از طریق پلیس محلی پرونده تشکیل بدن. اثبات جرمی که در خود امریکا اتفاق افتاده هم کار بسیار سختی است وای بر بیرون امریکا !
پاسخ
تشکر کنندگان: gbtm ، mz64 ، Seattle2015 ، storagemeter ، rs232
همونطور که خودم هم حدس میزدم , این قضیه به پلیس محلی کشور محل وقوع جرم مربوط میشه ولی میشه به سفارت اون کشور در US هم مراجعه کرد.
قسمتی از پاسخ سفارت :

To protect the victims in Turkey is the Turkish Government’s responsibility/duty. She should have reported to the local Police about that case before she left the country. She may report her complaint to the Turkish Consulate/Embassy in the USA herself. But since she doesn’t have the hospital report issued in Turkey, we are not sure about the respond of Turkish Consulate/Embassy.

البته پنجشنبه دوباره به اینجا برمیگره تا پیگیری رو شروع کنه.

تنها کاری که باقی مونده اینه که اطلاعات بگیرم ببینم پس از اینکه من گردن یک ترک رو تو کشور خودش بشکنم , قضیه به چه شکلی ادامه پیدا میکنهTongue
پاسخ
تشکر کنندگان: rs232 ، storagemeter
اگر این اتفاق فقط اقدام به آزار جنسی و یا ضرب و شتم بوده است و دوست شما توانسته است که خودش را برهاند کار عاقلانه ای کرده است که بلافاصله از آنجا به امریکا رفته است چون بعضی وقت ها پیگیری این ماجراها در کشوری مثل ترکیه می تواند عواقب بسیار بدتری به همراه داشته باشد ولی اگر خدای نکرده آزار و تجاوز جنسی اتفاق افتاده باشد دوست شما حتما می بایست بلافاصله پلیس و سفارت امریکا در ترکیه را در جریان قرار می داد و خودش هم به بیمارستان می رفت. در اینصورت آن فرد حتما دستگیر و محاکمه می شد و حتی اموال او را برای پرداخت غرامت مصادره می کردند. الآن هم گرچه کمی دیر است ولی اگر اتفاقی افتاده است حتما باید قضیه را از طریق پلیس ترکیه و سفارت امریکا در آنکارا پیگیری کند و برای آن در دادگاه پرونده تشکیل بدهد. این مسئله چیزی نیست که یک نفر بتواند به سادگی آن را نادیده بگیرد و او باید حتما از تمام راه های قانونی موجود اقدام کند.
با آرزوی موفقیت برای شما
پاسخ
تشکر کنندگان: IN.USA@2013 ، el333 ، storagemeter ، apoornaki ، mz64 ، Seattle2015 ، daad ، arash1986
(2013-08-14 ساعت 21:25)rs232 نوشته:  اگر این اتفاق فقط اقدام به آزار جنسی و یا ضرب و شتم بوده است و دوست شما توانسته است که خودش را برهاند کار عاقلانه ای کرده است که بلافاصله از آنجا به آمریکا رفته است چون بعضی وقت ها پیگیری این ماجراها در کشوری مثل ترکیه می تواند عواقب بسیار بدتری به همراه داشته باشد ولی اگر خدای نکرده آزار و تجاوز جنسی اتفاق افتاده باشد دوست شما حتما می بایست بلافاصله پلیس و سفارت آمریکا در ترکیه را در جریان قرار می داد و خودش هم به بیمارستان می رفت. در اینصورت آن فرد حتما دستگیر و محاکمه می شد و حتی اموال او را برای پرداخت غرامت مصادره می کردند. الآن هم گرچه کمی دیر است ولی اگر اتفاقی افتاده است حتما باید قضیه را از طریق پلیس ترکیه و سفارت آمریکا در آنکارا پیگیری کند و برای آن در دادگاه پرونده تشکیل بدهد. این مسئله چیزی نیست که یک نفر بتواند به سادگی آن را نادیده بگیرد و او باید حتما از تمام راه های قانونی موجود اقدام کند.
نه خوشبختانه اقدام به آزار جنسی صورت نگرفته و در حد ضرب و شتم و تهدید بوده. وقتی که تهدید رو کارساز نمیبینه و متوجه میشه که دختر به هر حال اونجا رو ترک میکنه و نمیتونه جلوی این اتفاق رو بگیره, در لحظه آخر با چاقو به اون آسیب میرسونه.

ایشون در راه برگشت هستند و پیگیری قانونی رو انجام خواهیم داد به علاوه یه حال اساسی اضافه به عنوان دسر که مزه اون رو فراموش نخواهد کرد.

متاسفانه این اتفاق به صورت روزمره برای افراد خارجی (و حتی غیر خارجی) در این کشور اتفاق میفته و من به شخصه شاهد بیش از 10 مورد از اینگونه اتفاقها بودم و تعداد بیشماری رو هم از افراد دیگه شنیدم یا در خبر ها خوندم.
این مسائل خیلی ناراحت کننده هست و امیدوارم که هیچ وقت همچین اتفاقاتی برای هیچ کسی نیفته.

ممنون از کمک و همفکری دوستانShy
پاسخ
تشکر کنندگان: daad ، storagemeter
سلام من هم در آنکارا با موردی مواجه شدم که برای خودم پیش اومد و به کل اعصاب‌ منو خورد کرد و تمام سفر منو و حتا بعد اون رو تحت تاثیر قرار داد ولی‌ این موضوع رو جز به دو نفر نگفتم و حتا به خاطره همین قضیه سفرنامه ننوشتم..

ترک‌ها آدمهائی خوبی‌ نیستن :(
پاسخ
تشکر کنندگان: storagemeter ، Seattle2015

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان