کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
سفرنامه و تجربهٔ مصاحبه در ایروان
اگر برای مصاحبه به سفارت آمریکا در ایروان مراجعه کرده اید نکات مهم سفر و مصاحبه خود را در این تاپیک در اختیار سایر اعضاء قرار دهید.
جهت مشاهده موضوع مشابه در انجمن برندگان سال 2014 اینجا را کلیک کنید.
جهت مشاهده موضوع مشابه در انجمن برندگان سال 2013 اینجا را کلیک کنید.

انجام هرگونه پرسش و پاسخ و در مجموع هر پستی به جز موضوع سفرنامه در این تاپیک ممنوع است.
کیس نامبر: 2015AS2XXX>سفارت: ابوظبی> ارسال فرم ها: 19 می> کارنت: 8 سپتامبر> مصاحبه : نوامبر> کلیر: فوریه|| تعداد اعضای کیس: دو نفر || مقصد : هیوستون Big Grin
من اولین نفری هستم که به پاس سفرنامه های دوستان قدیمی خودم رو موظف دونستم که سفرنامه خودم رو در ارمنستان براتون بنویسم.
مصاحبه من در روز 18 نوامبر ساعت 2 بعد ازظهر بود وقت مدیکال روز قبلش گرفتم و دکتر کریستین در ایمیلش گفته بود که جواب فردا یعنی صبح روز مصاحبه آماده است.در مورد دکتر باید بگم که ایشون یه منشی جدید به نام لوسی دارند که کاملا به فارسی آشنایی دارند و خیلی خیلی کمک خواهند کرد بهتون شمارشون رو هم دکتر تو ایمیلی که براتون میفرسته میزاره نوشته اگر میخواهید فارسی صحبت کنید با این شماره تماس بگیرید.معاینات هم که شامل سوالات روتین در مورد سوابق بیماری و و قد و وزن ..... عکس قفسه سینه و آزمایش خون هست که باید به درام پرداخت بشه.در مورد جواب یه سی دی و برگه واکسن به شما میدهند که اون رو لازم نیست به سفارت ببرید فقط اون پاکت در بسته لازمه.
روز مصاحبه من ده دقیقه زودتر رفتم جلوی سفارت اسمها توسط افسر چک میشد همینطور پاس و پاکت مدیکال رو روش یه چیزی مینوشت که من دقت نکردم چی بود. وقتی بعد از چک شدن وارد ساختمان اصلی شدید اونجا باجه ها صدا میزنند نفر بعدی و هر کسی طبق صف میره و مدارکش رو تحویل میده... مدارکی که ازمن خواست شامل تمکن مالی من نزدیک 80 میلیون داشتم(یک نفر و مجرد) شناسنامه- مدیکال- لیسانس(موقت بود ولی قبول کرد)-دیپلم- پیش دانشگاهی و بعد چند تا سوال که ایران زندگی میکنی و این حرفا گرین کارتت به همین آدرس پست بشه و شماره تلفن ایروان و بهم گفت برو 330 دلار بده بیا و منتظر باش تا کنسول صدات کنه........اون روز قبل از من به کسی ندادند البته نمیدونم کیسشون چی بود به همه اف بی آی چک خورد و برگه آبی رو گرفتن من جزو سه نفر آخر بودم که صدام کرد رفتم داخل اتاق سوالاتی که ازم پرسید: پول از کجا آوردی؟ چرا کار نمیکنی؟آمریکا میخوای کجا بری؟ بعد هم گفت با این شماره تا دو روز دیگه باهات تماس میگیریم بیا ویزاتو بگیر.....تمام.......دو روز بعد هم تماس گرفتن که ساعت 3 بیا ویزاتو بگیر.
کیس نامبر:$$$1
تاریخ رویت قبولی:1 می
تعداد نفرات کیس:1 نفر
کنسولگری: ایروان
تاریخ مصاحبه:هفته سوم نوامبر
سلام دوستان من هم میخوام سفر ناممو بنویسم تا کمکی هر چند کوچک به دوستان عزیزم کرده باشم هر چند هنوز منتظر تماس سفارت هستم که برم ویزامو بگیرم شوهرمم که اول گفتند ویزاش دو روزه حاضره بع تماس گرفتند گفتند باید بررسی بشه .من ۵۵و شوهرم ۶۴سال دارد ما هم بعد چند سال که تو لاتاری توسط دخترام شرکت میکردیم امسال قبول شدیم دلم میخواست دخترم جای ما قبول میشد ولی خواست خدا این بوده و حتما حکمتی توش هست من ۳۰ سال پیش لیسانس زبان فرانسه گرفته بودم که مدرکش دانشگاه مونده بو رفتم دنبالش و دو ماه طول کشید تا آنرا گرفتم شناسنامم غلطهای چاپی تو تاریخ تولدهای بچه هام داشت که آنهرا هم رفتم درست کردم پاسپورت هامونو عوض کردیم چون وقت زیادی نداشت مدارک بیمه شوهرم حکم بازنشستگی و مدرک تحصیلی شوهرم و خلاصه کلی مدارک را کامل کردم دادم ترجمه حدود۴۴۰هزار تومن پول دادم بعد واکسنهاموتو شروع کردیم تو انستیتو پاستور سه نوبت هپاتیت b سه نوبت td آنفلوانزا را هم نسبتا زود زدیم چون فکر میکردیم کیس نامبرمون ۲هزاروخوردهای است ولی اشتباه کردیم مدارکمونو ۱۹تیر ماه فرستادیم برای همین ماه سپتامبر کارنت شدیم و دسامبر نوبت مصاحبه آمد و ده فوریه وقت مصاحبمون شد من سفارت را به ایروان تغییر دادم چون نه میخواستم و نه میتوانستم خیلی هزینه کنم و قصدم سفر زمینی بود خلاصه تا قبل از سفر تمام کارها آماده شده بود بلیط اتوبوس از رویال سفر ایرانیان رفت و برگشت نفری ۳۵۰هزار تومن گرفتم برگشت اوپن خلاصه مقداری غذاهای آماده هم برای یک هفته گرفتم که خیالم برای چند روز راحت باشه تمکن مالی هم از بانک اقتصاد نوین خودم ۲۵میلیون داشتم از یک آشنا یکروزه ۸۰میلیون و سی تومن هم دخترم یکروزه جورکرد ۱۳۱ ملیون شد پرینت مالی فرداش آماده شد دیگه من چند روز زودتر زمینی حرکت کردیم چون از جاده هاش میترسیدم که همانطور هم شد اتوبوس به جای ۲۳ ساعت سی ساعت تو راه بود تا تبریز که همش اتوبان بود راحت بودیم راننده متاسفانه گازوییل قاچاق بارماشین میکرد که توی ارمنستان چند جا مارو معطل کرد به مرز که رسیدیم بارهامونو از اتوبوس خارج کردیم و واردگمرک ایران شدیم چندتا غرفه دارهاول فرمهای خروجیرا پر کردیم نفری۲۵هزار تومن بعد مناز تهران ۱۴۰۰دلار گرفته بودم که تو صرافی گمزک ۴۰۰دلار رابه درامتبدیل کردم هر دلار ۴۶۰درام که البته ارزون حساب کرد چون تو شه ۴۷۴ فرداش۲۰دلار تبدیل کردیم پس فقط نفری ۳۰۰۰درامبرای ویزا نیاز دارید و کمی هم برای تاکسی تا به محل خود برسید بنابراین دلاراتونوتو شهر تبدیل کنید ما بارهامونو از گیت بازرسی ایران عبوردادیم و پاسهامونو مامور نیروی انتظامی چک کرد که ممنوع الخروج نباشیم البته من تهران رفتیم گذرنامه شهرآرا چک کردیم که ممنوعالخروج نبودیم خلاصه از گمرک ایران در آمدیم وارد گمرک ایروان شدیم آنجا هم همان مراحل را داشت علاوه بر آنکه وسایلی که شک داشتند همشو روی میز به هم میریختند و مگشتند خلاصه ما برگه های ویزارو از سفارت ارمنستان تو تهران ضلع شرقی پارک دانشجو گرفته بودیم و دستی پر کرده بودم اسم و مشخصات وآدرس هاستل و چندروز میخواهیدبمونید و امضا خلاصه تو گمرک ایروان متن آماده را به همراه ۳ هزار درام نفری دادیم و ویزا را زدند تو پاسمون ما وسایلمون خیلی نبود برای همین با دو سه نفر دیگه وسایلمون را بردیم بیرون و پیاده مسیر را رفتیم تا لب مرز آنجا یک خانم با روپوش سفید با یه چیزی مثل دوربین تو چشم هرکسی نگاه میکرد نفهمیدم پزشکی بود یا امنیتی بعد چند دقیقه سربازه گذاشت بریم پیاده مسیری ۵دقیقهای را رفتیم تا ساختمان داخل ایروان آنجا دیگه کاری نداشتیم صبر کردیم تا اتوبوس ما بعد از یکساعت پیداش شد با مسافرای دیگه تو زیرزمینش دستشویی داشت که تو قسمت مردانش یه توالت ایرانی با آفتابه داشت خیلی خوشحال شدم خلاصه بعد دو سه ساعت معطلی اتوبوس ازمرز حرکت کرد چشمامو بستم که یه چرتی بزنم بعد نیم ساعت دیدم اتوبوس وایساده یهو دیدم چه برفیه جاده بد تر از جاده چالوس تو یه سربالایی اتوبوس تو برف گیرکرده پشتمونم دره عقب عقب داره میره یا علی یا علی گفتنم شروع شد گفتم کاشکی با هواپیما اومده بودیم میخواستم مدارکنو که مثل جونم به خودم چسبانده بودم بردارم و از اتوبوس پیاده شم صبرکنم با یه ماشین سواری برم ولی بالاخره با بدبختی زنجیر چرخ زد وشروع به رفتن کرد جادش خیلی وحشتناک بود همش از لبدره سربالایی نیم متر برف خلاصه خیلی ترسیدم ولی راننده برای خودش تخمه میخورد و موزیک ترکی گوش میداد و همین من را آروم میکرد برای ناهار وایساد و گازوییل های قاچاق را همانجا. جابه جا کرد ما چی و پنیر و گردو داشتیم برای همین خرجی نکردیم ولی میگفتند برای یه صبحانه دو نفره باید۱۰۰۰ درام معادل ۷۵۰۰تومان بدید خلاصه به جای ساعت ۱ساعت۶بعد از ظهر رسیدیم ایروان من از دو ماه قبل از سایت بوکینک.کام یه هاستل ارزون رزرو کرده بودم برای ۶شب ۳۷۸۰۰درام معادل ۷۹دلار یعنی شبی ۱۳دلار یک اتاق دو تخته تو یک خونه کوچک که مثل خونه های شمال شیروانی داره بد نیست ولی مشکلات خودشو داره هر کسی شاید نتونه تحمل کنه خلاصه بودیم تا روز مصاحبه خیابونای اطراف جمهوری را گشتیم مرکز خرید دالما رو با تاکسی رفتیم برای مدیکال هم خط۶۷سواربشید جلوی بیمارستان ایستگاه داره همان خط رابرگشت سوار بشید جلوی سفارت آمریکا نگه میداره جمعه رفتیم مدیکال آزمایش خون نفری ۲۰۰۰عکس ریه نفری ۸۰۰۰درام و ویزیت خانم دکتر کریستین ۳۵۰۰۰درام که نقددادیم خیلی آسون بود معاینات ساده با سوالاتروتین جوابشم دو شنبه رفتم گرفتم دو تا cdعکس ریه با دو تا فرم عکس دار که واکسن هامونو توش نوشته که گفت اینهارو آمریکا تو فرودگاه میدید و یه پاکت سفید که سفارت میبرید سه شنبه هم که ساعت دو وقت سفارت داشتیم ژیگول کردیم کت و دامن مرتب اتوبوس ۶۷را میدان جمهوری سوار شدیم به راننده گفتم آمریکن کنسولار گفت اوکی خلاصه رسیدیم سفارت خیای زود آمده بودیم. ولی ژودتر از ساعت یک و نیم راه نمیدهند ولی خوب نفر اول بودیم دم در پاسپورتهامونو با لیستی که داشت چک کرد بعد نفر به نفر فرستادن تو آنجا وسایلمونو چوک کردند از دستگاه رد شدیم رفتیم تو داخل یه سالن شدیم با چند تا کابین نوبتی صدا میزنند نفر بعدی به کابین هشت ما رفتیم دونه دونه مدارک نفر اصلی را میخواد پاسپورت و کپی شناسنامه و کپی مدرک تحصیلی دیپلم و لیسانس و ریزنمراتشو داشتم دادم ساپورت مالی که اصلا چیزی نپرسید از شوهرم پاس و کپی معافی و ترجمه شوهرم زمان شاه معاف شده بود البته مدرکش چند سال بعد صادر شده بود خانمه پرسید سربازی رفتی شوهرم با من و من گفت نه معاف شدم گفت پس این چند سال فاصله برای چیه گفت زمان شاه به خاطر تحصیلات زیر دیپلم معاف شدم خلاصه گفتند بشینین صداتون میکنن بعد از چند دقیقه کابین ۱۱اسم منو صدا کرد همان آقای ته ریش دار خوش تیپ من اصلا استرس نداشتم ولی شوهرم دستپاچه بود گفت دیپلم داری گفتم بله گفت لیسانس داری گفتم بله گفت کجا میری گفتم لس آنجلس گفت چرا گفتم چون آنجا ایرانی زیاده برای شروع بهتره گفت آره تهران جلس بعد انگشت نگاری کرد اولشم از روی نوشته خوندیم قسم خوردیم بعد از شوهرم پرسید سربازی رفتی شوهرم اول گ فت آره بعد گفت نه معاف شدم زمان شاه گفت کارت چیه گفت تعمیرات میکنم وسایل صوتی ما به اون خانمه گفته بودیم که شوهرم سه سال هم تو شرکت راهسازی کار کرده ولی آفیسر چیزی نپرسید از من هم پرسید چکار میکنی گفتم به بچه ها تو خونه زبان درس میدم گفت اوکی پاسهاتون میمونه به تلفن هاستل زنگ میزنیم ما هم تشکر کردیم به من هم انگلیسی گفت بلدی گفتم کمی بعد گفت من فرانسه دوست دارم ولی نمیتونم یاد بگیرم من هم یه جمله فرانسوی گفتم که گفت میفهمم ولی نمیتونم حرف بزنم کلا خیلی راحت بود اگر آدم خودشمورد نگران کنندهای تو پروندش نداشته باشه نگرانی نداره خلاصه ما خوشحالو خندان آمدیم لیرون و به همه گفتیم ویزارو گرفتیم تا فردا صبح که زنگ زدند که خانم شما خ‌ودت تنهایی میری تا شش ماه آینده یا با شوهرت صبرمیکنی گفتم چراااااا گفت کار شوهرت بررسی نیاز داره طول میکشه گفتم نه من میگیرم خلاصه الان هم هنوز منظرم تو هاستل که زنگ بزنند برم سفارت پاسامونو بگیرم هر چند تا ویزارو نبینم باور نمیکنم در اینجا از راهنماییهای تک تک دوستان تشکر میکنم که من را در تمام این مسیر یاری کردند برای همه دوستان آرزوی موفقیت میکنم و به محض رویت ویزا خبر میدم دوستان من سفرم خیای کم خرج شده ۵میلیون وام گرفتم و با همون کاراموپیش بردم ۷۰۰ هزارتومن بلیط ۶۶۰ دلار سفارت. ۲۰۰دلارمدیکال نهایتا ۱۲۰دلارهاستل چند بار هم بیرون پیتزا وکباب خوردیم نزدیک ۲۵۰هزارتومن همبرای شوهرم و دخترام سوغات خریدم ۳۰۰ دلار از ۱۴۰۰ دلارهم مونده که به شوهرم گفتم دیگه خرج و آبجو تعطیل چون یکبار دیگه هم باید چند ماه دیگه برای ویزای خودش بیام خلاصه با تمام مخارج بلیط رفت و برگشت و سفارت و مدیکال و هاست و گشت تو شهر حدود ۵ملیون تومان خرج کردیم اسممو تورکوردهای گینس ثبت کنید توکل به خدا و با آرزی موفقیتبرای شما سوالی بوددرخدمتت خداحافظ
کیس نامبر-دوهزاروششصدو...تعداد نفرات 2نفر-تاریخ رویت قبولی 1 می-فرستادن فرمها 22 جولای تاریخ کارنت سپتامبر-نامه دوم ۱۲ دسامبر محل مصاحبه ایروان-تاریخ مصاحبه هفته دوم فوریه خودم یکضرب همسرم ap و بالاخره شوهرم بعد از ۸۰ روز کلیر شد.مقصد لس آنجلس،من از چیزی نمیترسم برای هر تغییری آماده ام
سلام دوستان به ما گفته بودند دو روز دیگه بهتون خبر میدیم من رفتم بلیط برگشتمون را برای فردا اکی کرده بودم هر چی صبر کردیم دیدم خبری نشد شوهرم گفت صبر کن خودشون زنگ میزنند من هم که هیچ وقت به حرفهای شوهرم گوش نمیدم ساعت ۳ رفتم با اتوبوسهای ۶۷از میدان جمهوری به سمت سفارت یک ۱۰۰۰ درامی گذاشته بودم تو جیب پاتوم و یک ۲۰ دلاری تو کیف مدارکم که برگشتنی از سفارت تبدیل کنم به درام تو اتوبوس دست کردم جیبم دیدم هزاری نیست یادم رفت فکر کردم تو کیف گذاشتم بدون اینکه نگاه کنم بیست دلاری را تو دستم گرفتم به جای هزاری تو راه رفتن یه آقایی پولو تو دستم دید دیدم یه صد درامی به من داد که بدم به راننده باز من نفهمیدم چرا تشکر کردم برگشتن هم پولو نشون راننده دادم یک غرغری کرد و نگرفت منم آمدم خونه تازه فهمیدم بیست دلاری رو داشتم میدادم خلاصه یه هزار درامی گم کردم خلاصه رفتم سفارت وبه انگلیسی گفتم که پریروز مصاحبه داشتم و گفتند دو روز دیگه بیا سفارت گفتند باشه همه مراحل ورود را طی کردم و اسممو به خانم نگهبان گفتم گفت بشین صدات میکنند بعد از نیم ساعت کابین ۸صدام کردند و پاسپورتم با ویزای آمریکا رو به همراه یک پاکت زرد که یک صفحه اطلاعات شخصی منم بهش وصل بود را همراه یک صفحه راهنمای واریز ۱۶۵دلار را بهم داد و گفت تا ۵ماه اوت فرصت داری وارد آمریکا بشی در باره کار شوهرم پرسیدم اگر مدارکی برای کارش نیاز دارید همراه دارم که گفت نه هرچی لازم بوده آدفیسر داره پاکت زرد را به همراه سی دی و برگه واکسیناسیون را تو فرودگاه باید تحویل بدیم فردا صبح هم به سمت تهران برمیگردم سفر خوبی بود شهر آروم و خوبی بود برای همتون آرزوی موفقیت میکنم
کیس نامبر-دوهزاروششصدو...تعداد نفرات 2نفر-تاریخ رویت قبولی 1 می-فرستادن فرمها 22 جولای تاریخ کارنت سپتامبر-نامه دوم ۱۲ دسامبر محل مصاحبه ایروان-تاریخ مصاحبه هفته دوم فوریه خودم یکضرب همسرم ap و بالاخره شوهرم بعد از ۸۰ روز کلیر شد.مقصد لس آنجلس،من از چیزی نمیترسم برای هر تغییری آماده ام
سلام به همه دوستان خوب مهاجر سرایی . نوبتی هم که باشه نوبت ما هستش برای نوشتن سفرنامه... امیدوارم به درد همه دوستان امسال و سال های بعد هم بخوره
مشخصات:....................................
برنده اصلی خودم: 24سال . خانه دار. دارای مدرک لیسانس کامپیوتر
همسرم: 32 سال . دیپلم . سربازی س پ ا ه . شغل آزاد
بعد از متوجه شدن برنده شدن لاتاری تا قبل از 19 می که فرم 260 آنلاین میشد . یه نمونه فرم 260 رو از سایت مهاجر سرا دانلود کردم و متوجه شدم که چه نوع اطلاعاتی باید تو فرم وارد کنم. خلاصه تمام اطلاعات رو جمع آوری کردم ( یه نکته برا دوستان سال های بعد: تمام اطلاعات مربوط به فرم 260 رو با دقت تمام جمع آوری کنید . هر تاریخی که باید به میلادی تبدیل بشه . نوشتن اسم و فامیل ها . آدرس ها . اطلاعات مربوط به خدمت و شغل. اطلاعات مربوط به ازدواج. پاسپورتتون اعتبار داشته باشه... کلا هر نوع اطلاعاتی که باید در فرم 260 وارد بشه رو با دقت تمام پر کنید و اینکه پیشنهاد من این هستش که فرم 260 رو هرچه سریع تر پر کنید و بفرستید چون آمدن نامه دوم و تعیین زمان مصاحبه به هرچه زودتر ارسال کردن فرم 260 مربوط میشه. و سعی کنید هیچ اشتباهی در پر کردن فرم 260 نداشته باشید تا مجبور نشید به کی سی سی در خواست آنلاک فرمتون رو بدید. چون نامه دومتون دیر میاد از ما گفتن بود)
خلاصه در 22 می فرم رو برای خودم و همسرم پر کردیم و سابمیت کردیم و هیچ آنلاکی هم نداشتیم و بعدشم هم کانفرم 260 اومد. هم برا من هم برا همسرم. دیگه هیچ کاری نکردیم فقط سایت مهاجر سرا رو میخوندم و اطلاعات بدست میاوردم و همچنین منتظر اعلام کارنتی های جدید.

واکسن ها ..............................
چون احتمال میدادیم طبق شماره کیسمون ، زمان مصاحبه اسفند یا فروردین باشه از ماه آبان شروع به زدن واکسن ها کردیم .
رفتیم پاستور کارت واکسن گرفتیم واکسن های ام ام آر هپاتیت کزاز دیفتری و هرچی که لازم بود و پاستور راهنمایی کرد رو زدیم . واکسن آنفولانزا رو هم 19 بهمن ماه از داروخانه خریدیم و زدیم و بردیم پاستور برامون وارد کرد(البته واکسن آنفولانزا عوارض داره که گریبان گیر ما شد و سه روز همسر منو و یک روز خودمو خونه نشین کرد!) 19 بهمن ماه هم تست آبله مرغون دادیم هم به فارسی هم به لاتین جوابشو گرفتیم و بردیم پاستور تو کارتمون وارد کرد. و پاستور بهمون گفت نتیجه تست آبله مرغون رو همراه کارت واکسن با خودتون به مدیکال ببرید(تاپیک واکسیناسیون کلی اطلاعات داره)

9 ژانویه کارنت شدیم. از فرداش رفتیم دنبال ترجمه مدارک ..
شناسنامه ها- کارت ملی ها- دیپلم ها – پیش دانشگاهی – لیسانس و ریز نمرات هر کدوم جداگونه. سند ازدواج – کارت پایان خدمت-
از هرکدوم دو سری ترجمه کردیم ولی سند ازدواج سه سری. از همشون هم چند سری کپی گرفتیم
(روز مصاحبه باید اصل مدرک کپی از اصل مدرک. ترجمه مدرک و کپی از ترجمه مدرک همراتون باشه).

23 ژانويه نامه دوم (نامه زمان مصاحبه ) آمد. ودر کمال ناباوری محل مصاحبه ما که از اول آنکارا بود به ایروان تغییر پیدا کرده بود.. و تمام اطلاعاتی که در مورد ترکیه بدست آورده بودم نقش برآب شد (کار خدا بی حکمت نیست . حتما قسمت اینطور بود). خلاصه شروع کردیم به تحقیق در مورد ایروان که دیدیم مثل اینکه راحت تره.... و خداروشکر که محل مصاحبه تغییر کرد.

تعیین وقت برای دکتر........................
بعد از آمدن نامه دوم اول به منشی خانوم دکتر کریستین که فارسی بلد بودن زنگ زدیم البته با وایبر با ایشون تماس گرفتیم. که ایشون گفتن اول به دکتر ایمیل بزنید بعد از تعیین وقت توسط دکتر دوباره به من زنگ بزنید (شماره تلفن و تمام اطلاعات مربوط به تعیین وقت و مدیکال همگی در سایت خوب مهاجرسرا به راحتی پیدا میشه)
به دکتر کریستین ایمیل زدیم و مشخصات و اسم و فامیل و سن و روز مصاحبه و زمان مصاحبه رو اعلام کردیم(زمان مصاحبه ما در ابتدا ساعت دو بعدازظهر بود!!!) . دکتر هم یک روز بعد جواب ایمیل ما رو دادن و روز قبل از مصاحبه ساعت یازده و نیم به ما وقت دادن و یه word برامون ارسال کردن که اطلاعات مربوط به مدیکال و مدارک مربوطه رو یادآوری کرده بودن بعدشم دوباره ما یه ایمیل زدیم و به دکتر گفتیم ما همون ساعتی که اعلام کردید خدمتتون میرسیم .. خلاصه . دوباره به منشی دکتر (خانوم جنیس که بسیاااااااااااااااااااار خانوم خوبی هستن) زنگ زدیم و اسممون رو گفتیم و ایشون هم یادداشت کرد و زمان مصاحبه رو گفتیم و مدارک لازم رو هم بهمون یادآوری کرد. و گفتن جواب مدیکال یه روزه آماده میشه... از تمام ایمیل ها رد و بدل شده بین ما و دکتر و word ایی که دکتر فرستاد هم پرینت گرفتیم

گرفتن بلیط .......................
هفتم بهمن ماه از هواپیمایی ماهان در صادقیه به مدت هفت روز بلیط رفت و برگشت رو گرفتیم که برای دو نفر دو میلیون و پانصد و هفتاد شد.

رزرو هتل.................
در تاریخ 12 بهمن از آژانس شاهین پرواز برای هفت شب هتل آویا ترانس که برای هفت شب برای دونفر 650 دلار بود رو رزرو کردیم.
(البته بعد از کلی تحقیق و جستجو این هتل رو انتخا ب کردیم. هتل 4ستاره نزدیکه میدان اصلی (میدان جمهوری) . صبحانه خوب کارکنان خوب . تور گردشیه رایگان هم داشت که ما وقت نکردیم استفاده کنیم. اتاق بزرگ تمیز . وای فای رایگان ) به بیمارستان موراتسان و سفارت هم خیلی خیلی نزدیکه . شاید ده دقیقه و یا کمتر تو راه باشید.. هر مسیر تاکسی هم از دم هتل تا بیمارستان و سفارت و برعکس هم هزار درام میشد . ما از اتوبوس استفاده نکردیم.)

ویزای ارمنستان......................
ما از خود سفارت ارمنستان تو تهران در تاریخ 30 بهمن اقدام کردیم . فرم پرشده مربوط به ویزا و پاسپورت و کپی و عکس سه در چهار و دوتا پنج یورویی دقیق یادم نیست که از ما گرفتن ... و در تاریخ پنجم اسفند پاسپورت ویزا خورده که 21 روزه بود رو از سفارت تحویل گرفتیم(که پیشنهاد میکنم دوستانی که وقت دارن و تهران هم هستن همین کارو بکنند چون واقعا ارزش داره . چون وقتی که تو فروگاه ارمنستان میایید اگر ویزا نداشته باشید کلی باید تو صف منتظر بمونید تا فرمتون رو بدید و بقیه کارها و این رو هم بگم که برخورد خوبی ندارن مثلا به خاطر نداشتن یه امضا تو فرم ویزا . طرف رو فرستاده ته صف گفته برو امضا بزن بعد دوباره بیا . خلاصه که معطلی داره . خستگی هواپیما و راه رو هم درنظر بگیرید).
بازم هر جور صلاحه همون کارو انجام بدید. هر کاری که به نفعتونه. چون واقعا به نفع من که شد . چون حالم تو هواپیما بدشده بود فقط میخواستم زودتر خودم به هتل برسونم.....

تمکن مالی...........................
نزدیکه یه ماه به مصاحبه دو سری نامه تمکن مالی از بانک سپه گرفتیم و همه پول هم در حساب خودم بود نزدیکه 82 میلیون تومن تمکن مالی نشون دادیم
(نامه تمکن ما لاتین بود . دوسری بود. مهر برجسته بانک سپه رو داشت. اسم صاحب کارت رو داشت . موجودی در تاریخ همان روزی که از بانک میگیریم رو به ریال داشت که زیرش تبدیل ریال به دلار رو هم قید کرده بود. گردش حساب نداشت. تاریخ افتتاح حساب داشت...... سعی کنید مبلغ نامه تمکن مالی رند نباشه و خورده داشته باشه)
اطلاعات مربوط به نامه تمکن مالی کاملا در سایت توضیح داده شده

عوارض خروج از کشور....................
در تاریخ هفتم اسفند عوارض خروج از کشور رو پرداخت کردیم . نفری 75 هزار تومن...

خرید دلار و درام.........................
10 اسفند دلار و درام خریدیم .. یک میلیون و پانصد هزار تومن درام خریدیم (هر ده هزار درام هشتاد هزارتومن هستش)... و هزار و پونصد تا هم دلار. (به نظر ما بهترین کار همینه که دلار بیارید و همین جا پنج کنید و درام بگیرید اصلا هم سخت نیست چون به نفعتونه .. هر یه دلار هم 460 درام هستش)

حواله دلار..............................
یازدهم اسفند هم از بانک سامان حواله 300 دلار رو گرفتیم.
..................
نزدیک یک ماه مونده بود به مصاحبه که از سفارت امریکا از ارمنستان به خونمون زنگ زدن و ما خونه نبودیم و بعد به موبایلم زنگ زدن(به شماره ایی که تو فرم 260 نفر اصلی وارد کرده زنگ زدن) خانومی که فارسی بلد بودگفت که شما اگه میتونی چند روز دیگه پاشو بیا مصاحبه تقریبا سه هفته زودتر از وقت اصلیه خودم.. که من گفتم من تمام کارهامو کردم بلیط گرفتم هتل رزرو کردم وقت مدیکال گرفتم نمیتونم همه اینا رو کنسل کنم.. خلاصه گفت باشه دوباره بهتون زنگ میزنیم.. یک ساعت بعد تقریبا زنگ زد و گفت. از اونجاییکه شما تمام کارهاتون رو کردید روز مصاحبه خودتون بیایید و لی به جای ساعت 2 بعدازظهر . 9 صبح تشریف بیارید . که من گفتم مدارک مدیکالم آماده نمیشه دکتر گفته ساعت یازده به بعد آماده میشه که گفت اشکال نداره بدون مدارک پزشکی بیاو بعد از اینکه مصاحبتون انجام شد برو مدارکت رو بگیر دوباره بیا سفارت و مدارک و پاسپورتت رو تو صندوق بنداز که گفتم باشه. خلاصه برای محکم کاری هم دوباره یه ایمیل به سفارت امریکا زدم و وقت اصلیم رو پرسیدم که گفت ساعت مصاحبه شما 9 صبح هست . و از اون ایمیل هم یه پرینت گرفتم .
............................
دیگه همه کارهارو انجام دادیم یه سری خرید کردیم. یکمم خوراکی خریدیم و چمدون رو بستیم و آماده سفر شدیم. زیاد خوراکی نیارید با خودتون.. فقط در حد دو روز داشته باشید کفایت میکنه

پرواز.........................
بعد از انجام تمام مراحل (گرفتن کارت پرواز . رد شدن از گیت پلیس . گرفتن دلارها )ساعت نه و نیم صبح پرواز کردیم به سمت ارمنستان . یک ساعت و ده دقیقه رو هوا بودیم .. .. نزدیکای ساعت یازده تو ایروان فرود اومدیم . ما هم که ویزامون تو پاسمون خورده بود . مستقیم به سمت چک پاسپورت رفتیم. از اونجا به سمت چمدون ها و بعدشم در خروجی و رو برو شدن با ترانسفر هتل . بعدشم ورود به هتل و خستگی در کردن و آماده شدن برای رفتن به مدیکال البته فرداش

مدیکال..............................
اینا رو با خودمون بردیم.
نامه اول و نامه دوم- پاسپورت و کپی – 6 تا عکس سه در چهار پشت نویسی شده برای هر نفر جدا (پشت عکس: اسم و فامیل به لاتین کیس نامبر و یه امضای کوچولو پشت عکس)- نامه تست آبله مرغون با کپی – کارت واکسن با کپی- ایمیل های فرستاده شده توسط دکتر (ایمیل رد و بدل شده بین ما و دکتر)- آدرس. شماره تلفن. کد پستی. مشخصات. ایمیل جاییکه میخوایید تو امریکا برید . جاییکه تو ایران هستید و جاییکه در ارمنستان مستقر هستید رو تو یه کاغذ پرینت شده داشته باشید که حتما میخواد(چند تا پرینت بگیرید چون روز مصاحبه هم میخوان)
پیشنهاد میکنم تو ارمنستان یه سیمکارت تهیه کنید و شماره اون رو بنویسید چون از سفارت باهاتون به احتمال زیاد تماس میگیرن
ما این کارو کردیم و باهامون هم تماس گرفتن
....
ما تاکسی گرفتیم روز مدیکال به راننده گفتیم موراتسان هاسپیتال .. خلاصه رسیدیدم رفتیم اتاق دکتر طبقه دوم . اتاق 222 منتظر شدیم . منشی دکتر اومد مدارک رو گرفت یه سری سوال کرد( سیگار میکشی نمیکشی بیماری داری نداری قرص چی میخوری بیمارستان بستری شدی نشدی عمل جراحی داشتی نداشتی). خلاصه همه رو راست و صادقانه بگید هیچ مشکلی پیش نمیاد بعد هم فشار و قد و وزن و معاینه چشم انجام میشه. بعد همونجا 75 هزار درام دادیم بعد اومدیم پایین عکس قفسه سینه انداختیم 16 هزار درام هم اونجا دادیم بعدشم آزمایش خون 4000 درام دادیم . کلا 90 هزار درام دادیم. بعد دوباره برید پیش منشی خودش تمام راهنمایی ها رو بهتون میده.
....
مصاحبه...................................
هشت و ربع دم سفارت بودیم. با تاکسی رفتیم به راننده هم گفتیم امریکن کنسولر گفت اوکی ....
( به هیچ عنوان دم سفارت عکس نگیرید چون خودم یه نمونه رو دیدم که چقدر دور تر از دم سفارت وایستاده بودن و برای یادگاری به قول خودشون داشتن عکس میگرفتن و فکر میکردن هیچ کس نمیبینه خلاصه یه دفعه مامور سفارت بالاسرشون ظاهر میشه گوشی رو میگیره تمام عکس ها رو پاک میکنه از پاسپورتاشون عکس میگیره و کلی سوال و جواب میکنه) خلاصه

... پاسپورت رو میگیرن دم در چک میکنن بعد راتون میدن تو... دوباره از یه گیت بازرسی رد میشین.. موبایلتون رو خاموش کنید. وسیله اضافه نبرید که اذیت نشید. دوباره میرید تو اگه وسیله یا موبایل داشته باشید ازتون میگیرن و بهتون یه شماره میدن دوباره از بازرسی بدنی رد میشین . لباس راحت بپوشید که اذیت نشید .شال و روسری هم مهم نیست من خودم با شال رفتم!
دوباره میرسید جاییکه باید بشینید تا صداتون کنن (تمام مسیرها و کارها مشخصه اصلا جای نگرانی و استرس نیست . من چون خودم یه آدم فوق العاده استرسی هستم دارم بهتون میگم که اصلا استرس نداشته باشید البته یکمش طبیعیه )
خلاصه نشستیم و اسم ما رو صدا کردن که به باجه هشت مراجعه کنید . یه خانوم ایرانی هست تو باجه هشت که مدارک رو تحویل میگیره و یه سری سوال ساده میپرسه از همون فرم 260

مدارک کلی که برده بودیم :

پاسپورت. کپی پاسپورت . کپی برابر اصل پسپورت. چند سری
پاسپورت قدیمی با کپی(نخواستن ولی محض احتیاط همراه داشتیم)
660 دلار
نامه اول و دوم
شناسنامه اصل کپی ترجمه
کارت ملی اصل کپی ترجمه
دیپلم و پیش و لیسانس با ریزنمرات اصل کپی ترجمه ( همه رو ازم خواست به جز ریز نمرات و مدارک تحصیلی همسرم)
سند ازدواج سه سری اصل سند کپی و ترجمه
ادرس و تلفن و مشخصات امریکا و ایران و ارمنستان (ادرس و شماره تلفن ارمنستان خیلی واجبه)
فرم 260 و کانفرم
کارت پایان خدمت اصل کپی ترجمه
تمکن مالی اصل و کپی( اصلا نگاهم نکرد هیچی هم در موردش نپرسید)
مدارک اسپانسر (که رو نکردیم)
پاکت مدیکال (که بعد از مصاحبه آماده شد و دوباره اوردیم سفارت و به همراه پاسپورت خودم داخل صندوق سفارت انداختیم)
دوتا عکس پنج در پنج پشت نویسی شده ( سعی کنید عکساتون ساده باشه و روتوش بیش از حد نباشه چون یه نمونه بود که آفیسر بهشون گفت عکساتون فوتوشاپه باید برید عکس جدید بیارید که مجبور شدن برن دوباره عکس بندازن)
تمام ایمیل های رد و بدل شده با سفارت (نخواستن ولی محض احتیاط همراه داشتیم)
کاغذی که تاریخ مسافرت های خارج از کشور رو نوشته بودم که همشون زیر 6 ماه بود وو نیازی نشد
رزومه (نخواستن ولی محض احتیاط همراه داشتیم)
عکس موقع ثبت نام لاتاری(نخواستن ولی محض احتیاط همراه داشتیم)
شناسنامه و کارت ملی مادر و پدرهامون (محض احتیاط)
عکس های دوران نامزدی و عقد و مسافرت هایی که با همسرم رفته بودیم (که نیاز شد!)
خلاصه تمام مدارک بالا رو برای خودم و همسرم خیلی مرتب آماده کرده بودم و هرچی که میخواست سریع تحویل میدادیم . البته همه اش لازم نشد فقط محض احتیاط بردیم ولی خب بهتره آدم داشته باشه
بعد که تمام مدارک رو گرفت گفت عکس از دوران نامزدی یا ارتباطتتون دارید؟ ما هم چند تا از عکس هامون رو تو کاغذ پرینت رنگی گرفته بودیم و اماده داشتیم دادیم محض احتیاط. چون تاریخ ازدواج ما سه ماه قبل از اعلام نتایج لاتاری بود و نزدیک بود . خانوم ایرانی گفت شاید آفیسر ازتون بخواد. که مدارک رو دادیم و گفت 660 دلار رو پرداخت کنید بیارید دوباره اینجا و بشینید تا صداتون کنند.....

مصاحبه.............................
با استرس فرااااااااوووووون نشستیم تا صدامون کردن . خیلی خونسرد رفتار کنید. هیچ استرسی هم نداشته باشید به هیچ عنوان
خیلی زود صدامون کردن ...خانوم فلانی به باجه یازده . !!!!
یه آقای تقریبا سن بالا و خیلی شیک و پیک آفیسر ما بود . خیلی هم جدی ولی در کل خوب بود. دو تا صندلی هم بود که نشستیم . بعدش که نشستیم اول گفت نوشته روی شیشه رو در حالیکه دست راستتون بالاست رو بخونید به فارسی هم بخونید... (منم چون یه اشتباه داشتم تو فرم 260 و تاریخ دیپلمم رو یک روز جابجا زده بودم گفتم میتونم قبل از قسم خوردن یه چیزی رو اعلام کنم گفت اوکی بگو.. منم گفتم تاریخ دیپلمم رو یک روز جابجا زدم تو فرم 260. که گفت مشکلی نیست اوکی... خیلی سر این قضیه نگران بودم. که آفیسر هم خیلی ریلکس برخورد کرد . به نظرم خیلی خوبه که قبلش اگه هر اشتباهی تو فرم دارید رو صادقانه اعلام کنید)بعد از چند دقیقه شروع به سوال کرد.
بیشتر سوالات ما روی ازدواجمون زوم شده بود و به طرق مختلف ازمون سوال میکرد تا مثلا یه جا از ما یه سوتی بگیرن (حالا خوبه قبل از اعلام نتایج ازدواج کردیم!!!)
از من پرسید:
شغلت چیه
کی ازدواج کردید
کی عقد کردید
کی نامزد کردید
چه جوری آشنا شدید
قبل از اعلام نتایج عقد کردی یا بعدش؟
موقع ثبت نام عقد بودی چی بودی؟
خلاصه همش میخواست گیجم کنه
فقط هم سوال میپرسید و تایپ میکرد نمیدونم حالا چی هم تایپ میکنن تند تند!!
آخرشم دونه دونه تمام عکس های خانوادگی رو نگاه کرد وقتی خیالش راحت شد دیگه هیچی نپرسید
بعد پرسید کجا میخوای بری برای چی؟
از همسرمم کلا دوتا سوال بیشتر نپرسیدن تو خدمت چیکار میکردی و شغل الانت چیه همین
کل سوالا همین بود..

اصلا از تمکن هیچی نپرسیدن که چقدر هست چقدر نیست از کجا اوردی .. در مورد شغل و کار تو امریکا نپرسید . اصلا مدارک اسپانسر نخواست. (البته من بیشتر خانوادم امریکا هستن شاید بخاطر همین نپرسید نمیدونم .. کلا کیس با کیس فرق میکنه)
آخرشم گفت من به شما پیشنهاد میکنم که شما ویزاتو بگیر چون همسرتون یک سری مراحل اداری دارن و ریسکه اگه شما نگیری که منم گفتم ویزامو بدید برم!!!!!
بعدشم تمام مدارک اصلی رو بهمون برگردوندن و پاسپورت ها رو هم دادن یه برگه آبی هم دادن گفتن معلوم نیست دوران کلیرینس چقدر طول بکشه فلان سایت رو همش چک کنید (همون سایت امریکا تو ایروانه) بعد هم گفتن برید مدارک مدیکال رو بگیرید و به همراه پاسپورتتون (البته فقط پاسپورت من) داخل صندوق سفارت بندازید که همین کارو کردیم.....

اخرشم گفتم باهاتون تماس میگیریم که بیاید ویزاتون رو ببرید(بخاطر همین میگم که شماره و ادرس دقیق همراتون باشه)
خلاصه همین... نمیدونستم ناراحت باشم بخاطر کلیرینس همسرم یا خوشحال بخاطر ویزای خودم.... فقط میدونم که بعد از اومدن از اتاق افیسر داشتم گریه میکردم!!!!!
سه شنبه نه صبح مصاحبه ما بود و پنجشنبه دوبعدازظهر بهمون زنگ زدن و گفتن با کپی پاسپورت بیاید سفارت و پاسپورت ویزاخوردتون رو بگیرید.. ما هم رفتیم و با خوشحالی تمام ویزا رو گرفتیم. مدارک پزشکی من رو تو یه پاکت زرد رنگ گذاشته بودن به همراه پاسپورت و ویزام و دوتا برگه که یکی برای اطلاعات کلی و یکی هم برای نحوه پرداخت 165 دلار که تا قبل از ورود به امریکا باید پرداخت کنیم.... مدارک پزشکی همسرم رو هم ندادن و گفتن وقتی کلیر شدن و ویزاشون آماده شد اون موقع میدیم...
........................
حرف های متفرقه:
با خودتون لباس گرم داشته باشید
اگه اهل گوشت خوک نیستید حتما قبل از خوردن هرچیزه گوشتی چه تو صبحانه چه نهار و شام حتما بپرسید که گوشت خوک هست یا نه...
ایرانی اینجا خیلی زیاده...
یه چیز خیلی جالب که اینجا دیدیم. اصلا موتور سوار ندارن مثل ایران نیست که تو پیاده رو و هرجا موتورسوار ببینی!
خانوم ها همه شلوار لی و ساپورت و بوت با یه کاپشن کوتاه پوشیدن همه هم موهاشون بلنده و لخته..(ولی از لحاظ خوشگلی خانوم ها وآقایون ایرانی سر تر هستن )
چیز برگر های کویین برگر نزدیکه میدون اصلیشون هست که فوق العاده خوشمزه هست حتما یه بار هم که شده امتحان کنید
اگه اهل آب جو هم هستید. آرارات بخورید اینجا تعریفشو میکردن
در پایان هم از تمام دوستان مهاجر سرایی که به من کمک کردن چه تو پیغام های عمومی و چه تو پیغام های خصوصی کمال تشکر را دارم...
امیدوارم به همه ی خواسته های قلبی تون برسید به امید خدا...
برای ویزای همسرم دعا کنید
متشکرم....
شماره کیس: چهار هزار **کنسولگری: ایروان **تعداد افراد منظور در کیس :خودم و همسرم
مصاحبه: آخر مارچ ** دریافت ویزا:خودم یک ضرب همسرم کلیرنس(سربازی اسمشو نبر)
آخرین آپدیت: 17 آپریل . 18و 20و 21 آگوست و کلیرشدن 21 آگوست بعد از 150 روز
24 آگوست تحویل پاسپورت به سفارت . 26 آگوست دریافت ویزای همسر
11 سپتامبر ورود به امریکا . 21 سپتامبر آمدن سوشیال . 21 سپتامبر واریز165 دلار . 30 اکتبر آمدن گرین کارت
سلام به همه دوستانی که ایروان وقت مصاحبه دارن
قبل از هر چیز از خانم هیلدا تشکر میکنم که خیلی خوب و تفکیک شده همه چیز رو توضیح دادن و همچنین از دوستان قبلی که تجربیات مفیدشون رو با بقیه به اشتراک گذاشتن. منم به همین رویه اون چیزایی که میتونه مفید باشه رو تفکیک شده براتون مینویسم.
مشخصات:
31 ساله، معاف، بدون شغل دولتی، آخرین مدرک لیسانس، شاغل در خارج از ایران در زمان ثبت نام و قبولی، بازگشت به ایران پس از درآمدن اسمم
همسرم غیر ایرانی دیپلم و خانه دار، جدا شده غیر رسمی پس از قبولی و در شرف جدایی رسمی زمان مصاحبه
چک کردن سایت برای قبولی:
روز یک می خیلی اتفاقی 3 تا مهمون خارجی رو که ارزون سفر میکردن و در اون شهری که بودیم دنبال هتل ارزون میگشتن و پیدا نمیکردن رو دیدیم و پس از مشورت با خانمم وقتی دیدیم نمیشه براشون اون وقت شب و اون فصل سال هتل ارزون پیدا کرد به خونه دعوت کردیم. این شد که شب اول نتونستم نتیجه رو چک کنم با اینکه از چند روز قبلش مدام در فکر چک کردن سایت بودم و روز دوم می سایت رو چک کردم و قبولی رو دیدم. بر خلاف من که خوشحال و هیجان زده شدم خانمم هیچ استقبالی از این موضوع نکرد و بعدها این عامل عدم تمایل برای مهاجرت در کنار بعضی عوامل و شرایط دیگه منجر به جدایی ما شد. تا 19 می که زمان پر کردن فرم بود تمام فرم ها رو از راهنمایی های سال های قبل پرینت گرفتم و با جزئیات تمام تک تک سوالات رو ترجمه و با راهنماهای اینجا چک کردم و پاسخشون رو آماده کردم. و قبل از پایان ماه می فرم 260 خودم و خانمم رو ارسال کردم. پس از این کار برنامه ریزی کردم در خرداد که ایران میام به دلیل هزینه بسیار پایین تر ایران، واکسن ها رو بزنیم که در همین سفر به ایران اسباب جدایی ما ایجاد شد و دیگه به خارج از ایران برنگشتم و در نتیجه مجبور شدم شرایط جدایی و گواهی عدم سوء پیشینه رو از ایران تهیه کنم. همچنین از ابتدا سفارت من کشور ثالثی غیر از ترکیه، امارات و امنستان بود که بر حسب شرایط خودم درخواست مصاحبه در ایروان رو دادم.
واکسن ها:
از خرداد ماه شروع به زدن کردم (هرچه زودتر بعد از قبولی شروع به زدن کنید استرس کمتری دارید) هیچ عوارض و موردی برام ایجاد نشد. نتیجه تست آبله مرغون به انگلیسی رو هم با خودتون روز دکتر ببرید اگر هم خواستید یه نسخه کپی ازش برای خودتون بگیرید چون دکتر اصلش رو میگیره.
آنلاک فرم 260:
سپتامبر که مطمئن شدم قرار هست تنها برای ادامه مسیر لاتاری اقدام کنم بابت دو کار مهم درخواست آنلاک دادم. اول اینکه آدرس آمریکای اون آشنایی که از اول داده بودم رو حذف کردم و از خدمات تیم Immigrangel استفاده کردم که فقط همین آدرس آمریکا مورد نیاز من بود اما اگر هر کمک دیگری هم میخواستم دریغ نداشتن و دوم اینکه در فرم جدید اعلام کردم که اگر قرار به دادن ویزا باشه همسرم با من نمیاد و چون جایی و نداشت که شرایط دادگاهی و پرونده رو توضیح بدم به همین مقدار کفایت کردم و پس از اینکه مطمئن شدم شرایط دادگاهم زمانبر هست 30 اکتبر فرم رو دوباره لاک کردم. (توصیه میکنم فقط اگر موارد مهمی مانند تغییرات من دارید درخواست آنلاک فرم 260 رو بدید و اگر آنلاک شد هرچه زودتر فرم رو دوباره با دقت تغییر بدید و بفرستید تا مثل من استرس نکشید)
کارنت شدن:
ماه فوریه کارنت شدم و وقت مصاحبه هفته اول اپریل مشخص شد. از اونجایی که قابل پیش بینی بود چه ماهی وقت مصاحبه دارم قبل از کارنت شدن ترجمه های مربوط به خودم رو انجام داده بودم و یک چک لیست از تابستون آماده کرده بودم که با هر مدرکی که کامل میشد یک تیک داخلش میزدم. دلیل اینکه از قبل خیلی از مدارک و ترجمه ها رو آماده کرده بودم این بود که اولا قبل عید سر موسسات دارالترجمه خیلی شلوغه، دوم اینکه مدارک زیادی رو باید آماده می کردم و سوم اینکه نمیخواستم هیچ کار مهمی رو به تعطیلات عید و مشکلات خاص خودش واگذار کنم.
تعیین وقت دکتر:
اواخر فوریه به دکتر ایمیل زدم و شرایطم رو توضیح دادم که با توجه به اینکه مصاحبه من روز دوشنبه بود بعد از دو تا ایمیل رد و بدل شده برای پنجشنبه قبلش وقت دکتر گرفتم. البته متاسفانه به فایل ورد دکتر دقت نکردم و پس از رسیدن به ایروان متوجه شدم که باید از آدرس ها هم پرینت بگیرم در نتیجه در هتل ایروان آخرین مدرک مربوط به آدرس رو برای دکتر آماده کردم. (حتما به فایل ورد پیوست ایمیل دکتر دقت کنید) (ضمنا تماس تلفنی با منشی دکتر نگرفتم و در کل اصلا نیاز نشد)
بلیط و هتل:
از اونجایی که اغلب تورها 3 روز و 4 شبی هستند پس از کلی پرس و جو فهمیدم که باید بلیط جدا و هتل جدا تهیه کنم و حداقل تا جایی که من گشتم تور یه هفته ای برای این وقت سال وجود نداشت. در نتیجه بلیط رفت و برگشت یک هفته ای از چهارشنبه تا چهارشنبه گرفتم که 1230 شد و هتل هم جداگانه برای هفت شب هرازدان رو رزرو کردم که شد حدود 1300 که البته فرداش از آژانس تماس گرفتن و گفتن این هتل جا نداره در نتیجه مجبور شدم در همون سطح با 100 تومن گرونتر هتل سیلاچی رو انتخاب کنم که نزدیک میدون هست و در خیابان تهران. پیاده تا بیمارستان موراتسان 25 دقیقه راهه! با تاکسی حداکثر 10 دقیقه و تا سفارت هم تقریبا همین مقدار زمان میبره از این هتل. خیلی هتل آرومی هست و تقریبا همه مسافراش سن بالا و بیشتر از 50 سال هستند! رسپشن های هتل کاملا به انگلیسی مسلط هستند و از بین دربون ها یکی کاملا فارسی رو میفهمه و اون یکی انگلیسی. کیفیت صبحونشون مناسبه. از نظر من امنیت کافی داره و از همه مهمتر اینترنت رایگان داره.
ویزا:
در طول عید به دلیل اینکه تهران مونده بودم برای ویزا از طریق سفارت ارمنستان اقدام کردم که البته 5 یورو رو قبل از عید از دلار فروش های های فردوسی خریده بودم (برای تهیه 5 یورو سراغ سرافی ها نرید همشون بلا استثنا میگن ندارن، اگر از دلار فروش های فردوسی 5 یورو رو میخرید یکم بهتون گرونتر میفروشن اما زیاد فرقی نداره و به چشم نمیاد ترجیحا از دلار فروش بخواهید که بهتون سکه یورو بده که نگران قلابی بودنش نباشید) مثل من گرفتن ویزای ارمنستان رو به روزهای آخر موکول نکنید ویزایی که میگیرید تا سه ماه برای یکبار ورود اعتبار داره و از اونجایی که امکان خوردن به تعطیلات رسمی ما یا تعطیلات رسمی سفارت هست و به دلیل اینکه سه روز کاری تهیه ویزا زمان میبره و سفارت از 9 صبح تا 12 ظهر فقط خدمات ویزا رو داره و جمعه- شنبه تعطیل هستند. 2 هفته قبل از پرواز برای ویزا اقدام کنید.
ارز دولتی:
غیر از مواردی که سایر دوستان برای مدارک ارز دولتی اشاره کردن اضافه کنم که کپی شناسنامه هم مورد نیاز هست. همچنین قبل از تهیه ویزا با پاسپورت و بلیط مهر خورده و عوارض 75 هزار تومانی بانک ملی هم میشه براش اقدام کرد و نیاز نیست حتما ویزا رو گرفته باشید. حتما دقت کنید به متصدی بانک بگید که ارز رو برای کشورهای غیر زیارتی میخواهید تا 200 دلار اشتباها ننویسه. اگر دربانکی رفتید که متصدی اعلام کرد فقط حواله 200 دلاری داره به یه شعبه دیگه مراجعه کنید و زیر بار نرید! ضمنا توصیه می کنم از ایران درام تهیه نکنید حتی یورو هم کارمزدش بالاتره و به صرفه نیست و فقط دلار به دلیل کامزد کمتر تبدیل در ایران و ارمنستان با خودتون بیارید.
سفر:
اگر پروازتون مثل ما تاخیر داره از گیت نهایی رد نشید، تعداد صندلی ها و فروشگاه های قبل از گیت بازرسی نهایی خیلی بیشتره دیگه مثل گذشته بعد از گیت بازرسی نهایی صندلی های خوابیدنی نیست و به امید اونها نرید اونور. اگر قبل از گیت بازرسی نهایی موندید و منتظر زمان پرواز شدید حواستون به اعلام بلند گو برای زمان پرواز باشه. برای تهیه ارز دولتی هم باید از راهروی سمت چپ روبروی گیت های مهر پاسپورت پایین برید و از ردیف بانک ها، بانک مربوط به حوالتون رو پیدا کنید. بعد از رسیدن به ایروان اگر ویزا دارید در پیاده شدن از هواپیما عجله نکنید. پس از رد شدن از گیت مهر خوردن ویزا باید به سمت چپ بپیچید (من اشتباها به سمت راست رفتم چون نفر اول بودم!) و وارد فری شاپ بشید و از در بعدی فری شاپ به سمت چمدون ها برید. گوشه سالن تحویل چمدون دستگاه اکسچنج قرار داره که زبان انگلیسی رو روی مونیتور انتخاب می کنید. بلافاصله اسکناس دلار خودتون رو به ترتیبی که عکس صورت موجود در اسکناس به سمت بالا باشه و عدد پایینش به سمت شما باشه داخل دستگاه میزارید و اسکناس ها و پول خوردهای درام رو براتون میریزه. دقت کنید شیشه دریافت اسکناس خودکار باز نمیشه بلکه بعد از قرار گرفتن پول پشتش باید با دست هلش بدید. نرخ تبدیل این دستگاه از شهر یکمی پایین تر بود. در شهر هر 100 دلار رو 47150 میداد ولی این دستگاه 46700 داد که البته در همون حد 100 یا 50 دلار برای کرایه تاکسی اگر تور ندارید کافیه. اگر تور ندارید و میخواهید تاکسی بگیرید تا حد امکان سعی کنید که سوار تاکسی های نقره ای نشید. (اشتباهی اولی که انجام دادم) چون بزرگتر هستند و تاکسیمترشون کرایه بیشتر میندازه. (اولویت رو در همه جای شهر با سوار شدن به تاکسی های پلاک زرد قرار بدید و نه سفید) در فرودگاه تاکسی های سبز رنگ به صرفه تر هستند. مورد بعدی اینکه قبل از حرکت با اننده تاکسی حتی شده به زبان اشاره طی کنید تا هتل چقدر میگیره (اشتباه دوم من) چون من رو در شهر گردوند و بعد به هتل اومد و کرایه ای که باید به طور نرمال 3500 تا 4500 درام میشد تاکسیمترش 7800 درام انداخت.
مدارک:
سه دسته مدارک رو قبل از سفر آماده کردم. و هر دسته رو به دو بخش تقسیم بندی کردم به لحاظ اهمیت. یک کیف پاپکو دارای 15 ردیف طبقه بندی خریدم و مدارک هر طبقه بندی رو به ترتیب مهمتر جلو و کم اهمیت تر عقب قرار دادم. (کیف بدون زیپ و چسب دار بخرید که فلز داخلش برای جاهای مثل گیت سفات که رد میشید نداشته باشه)
دسته اول مدارک مسافرت به ارمنستان. - عکس برای ویزا - کپی پاسپورت - فرم سفارت که جلوی در سفارت میدن، - فیش عوارض خروج، - کپی شناسنامه برای ارز دولتی، - اصل و کپی بلیط (برای ارز) - کپی صفحه اول پاسپورت - 100 دلار جلوی دست برای تبدیل در سالن ترانزیت فرودگاه. - ووچر هتل.
دسته دوم مدارک پزشکی. - 6 قطعه عکس پشت نویسی شده شامل نام و نام خانوادگی به لاتین، ملیت، تاریخ تولد، شماره پاسپورت - پرینت ایمیل های رد و بدل شده با دکتر. - کپی پاسپورت - پرینت نامه دوم (پرینت نامه اول رو نگرفتن) - کارت واکسن و کپی. - برگه آزمایش آبله مرغون و کپی - 45000 درام (30000 اسکناس برای دکتر، 13000 برای عکس ریه، 2000 برای آزمایش خون) - برگه دارای اسم در سر برگ و شامل آدرس ایران، ایالات متحده و محل اقامت ایروان به علاوه شماره تلفن ایران و ارمنستان
دسته سوم مداک سفارت. - نامه اول و دوم دو نسخه. - برگه تمکن مالی از بانک دو نسخه (به دلیل اینکه در کپی این برگه مهر برجسته بانک پارسیان قابل استناد نیست) - عدم سوء پیشینه کشور ثالث با کپی و ترجمه - ریز نمرات دیپلم، پیش و لیسانس با ترجمه و کپی - اصل پیش و لیسانس با ترجمه و کپی - پایان خدمت و ترجمه و کپی - کارت ملی و شناسنامه کپی و ترجمه - اصل پاسپورتهای قدیمی و کپی صفحات مهر دار - پاسپورت جدید و کپی از صفحه اول و صفحات ویزادار - مدارک سند ازدواج و ترجمه های مربوطه و کپی و اسناد مربوط به ازدواج مثل عکس و کارت عروسی - 330 دلار اسکناس دلار - دو قطعه عکس 5.1 در 5.1 ( برای احتیاط عکس بیشتر و 3*4 هم بردم) به علاوه سی دی اسکنش - پاکت سفید مدیکال، برگه واکسن های دکتر، سی دی عکس قفسه سینه
ادامه دارد..... (آپدیت می شود)
شماره کیس: 2015-4XXX رویت قبولی: 2 می کنسولگری: از آلماتی درخواست به Yerevan دادم تعداد افراد منظور در کیس: از 2 تبدیل به یک
ارسال فرمهای سری اول: می 2014 >>>> آنلاک سپتامبر >>>> ارسال مجدد 30 اکتبر
کارنت شدن کیس: Feb 2015 نامه دوم: 24 Feb مصاحبه 6 آوریل دریافت ویزا 15 آوریل
امروز را آغازی تازه بدان ...!

زندگی رودخانه ایست که مدام به سمت آینده در جریان است

هیچ قطره ای از ان دو بار از زیر یک پل رد نمیشود

برخیز و به سمت پیروزی حرکت کن

سلام
مث اينكه بالاخره نوبت ما هم شد كه سفرنامه رو بنويسيم.
شرايط كيس:
سه نفر ، برنده اصلي همسر جان ، به همراه پسر حدود ٥ ساله
همسر ليسانس زبان ، شغل در حال حاضر خانه دار ، قبلاً كارمند غير دولتي
خودم ليسانس الكترونيك ، كار غير دولتي ، سربازي معاف
################################################
مداركي كه برده بوديم :
همسر: شناسنامه ، كارت ملي ، ليسانس و ريز نمرات ، ديپلم بدون ريز نمرات ، حكم دادگاه توضيحات شناسنامه ، گواهي فوت پدر ، كپي پاسپورت ، كپي پاسپورت قبلي ( بعلت تعويض پاسپورت )
خودم : شناسنامه ، كارت ملي ، ليسانس و ريز نمرات ، پيش دانشگاهي بدون ريز نمرات ، ديپلم بدون ريز نمرات ، كارت معافي
پسر : شناسنامه ، كپي پاسپورت ، كپي پاسپورت قبلي ( بعلت تعويض )
تمكن مالي : بانك پاسارگاد به مبلغ ١١١/٦٥٠/٠٠٠ تومان فقط موجودي حساب
#################################################
شروع سفر:
ما تصميم گرفتيم زميني بريم يروان به اينصورت كه صبح روز چهارشنبه ٨ اپريل از تهران راه افتاديم و حدودا ٥ بعداظهر رسيديم جلفا ، دو تا هتل داره و دو سه تا مهمانسرا كه با توجه به قيمت ها و اينكه ما ميخاسيم فردا صب زود را بيوفتيم مهمانسرا رو با قيمت ٦٠ هزار تومان انتخاب كرديم كه انصافا" بد نبود تميز بود ، يه كم استراحت كرديم رفتيم توي جلفا يه چرخي زديم ، اخه كلي بازار داره كه واسه خريد بد نيست ولي ما چيزي نخريديم ، شام خورديم و برگشتيم خوابيديم ، صب ساعت ٧ به سمت مرز نوردوز حركت كرديم ، ٦٠ كيلومتر فاصله جلفا تا نوردوز هست ، حدودا" ساعت ٨/٥ رسيديم نوردوز ، ماشين رو توي پاركينگ كه ٢٠٠٠ تومان ورودي و براي هر ساعت ٢٠٠ تومان هزينش هست، گذاشتيم و رفتيم.
با توجه به اينكه من با يه اقاي ايراني واسه اپارتمان و ماشين هماهنگ كرده بودم ، مجبور شدم واسه تماس از دلال هاي ايراني مرز سيم كارت ويواسل بخرم به مبلغ ١٠٠٠٠ تومان كه ٤٠٠ درام شارژ داشت ولي شما اگه نياز ندارين نخرين.
براي چنج دلار به درام هم اگه نياز دارين داخل گمرك دو تا صرافي هست كه به مبلغ هر ١٠٠ دلار ٤٧٠٠٠ تبديل كرد كه اين رو هم اگه نياز ندارين داخل خود يروان تبديل كنيد ، كه فروشگاه ساس ٤٧٦٠٠ بود ،
خلاصه وارد گمرك شديم مهر خروج از ايران زده شد وارد گمرك ارمنستان شديم ، فرماي ويزا رو كه قبلا پر كرده بوديم داديم و مبلغ ٣٠٠٠ درام براي هر نفر كه از پسرمون نگرفتن ، داديم و ويزا خورد تو پاسمون ، رفتيم واسه سوار شدن به ماشين كلي دلال و راننده ريختن سرمون كه من گفتم ما قبلا هماهنگ كرديم ( سعي كنيد كه حتما از قبل واسه ماشين هماهنگ كنيد ، كه گرفتار راننده هاي سر مرز نشين ) ، ماشين اومد وسايل رو گذاشتيم داخلش و راه افتاديم ، ماشين يه مرسدس بنز خيلي راحت و جادار بود و راننده هم فارسي كامل بلد بود ، كلن اكي بود ، حدودا ساعت ٩/٤٥ را افتاديم ، توي راه واسه ناهار يه جا ايستاديم ، گفت كباب خوك ، گراز ، آهو ، چي ميخوري منم جو گير شدم گفتم آهو ، خلاصه اورد با مخلفات ، البته من فقط سفارش دادم ، خوب بود ولي خيلي گرون ناهار اون روز شد ٩٠٠٠ درام?
جاده بسيار خراب ، مخصوصاً ٣ ساعت اولش ، ساعت حدوداً ٥/٥ روز ٩ آپريل رسيديم يروان ، اون دوست ايراني ، ادرس داد راننده رفتيم دم اپارتمان ، جاي آپارتمان خيلي خوب بود ، نبش ميدون ساخاروف ، تقريبا پياده ٥ دقيقه تا ميدون جمهوري فاصله بود ، آپارتمان دو خواب بزرگ ، اشپزخونه كامل ، حمام تميز و خوب ، دستشويي شير آب داشت كه خيلي خوبه ، چون اكثر جاها توي ارمنستان دستشويي شير آب نداره ، سيستم گرمايش پكيج ، اينترنت پرسرعت و عالي ، خلاصه خيلي راضي بوديم از خونه ، كه شبي ٤٠$ هم هزينش بود ، وسايل رو گذاشتيم ،يكم استراحت كرديم و زديم بيرون واسه خريد و يه گشت و گذار ، رفتيم فروشگاه ساس نون ، شير و تخم مرغ خريديم و دلار چنج كرديم واسه مديكال كه فردا صب بود ، قيمت مواد غذايي و ميوه تقريباً ١/٥ برابر ايرانه.
#################################################
مديكال :
وقت مديكال ما با توجه به اينكه بچه داشتيم نياز به ٧٢ ساعت زمان داشت كه دكتر كريستين براي روز جمعه ١٠ اپريل ساعت ١٠/٥ وقت داد ، ساعت ٩ اون دوست عزيز كه اپارتمان گرفت واسمون اومد ما رو برد بيمارستان و دم اتاق دكتر كه هنوز نيومده بود ، حدودا ساعت ١٠ بود كه خانم جنيس منشي دكتر اومد و يه سري سوال ازمون پرسيد و گفت تا دكتر بياد برين ازمايش خون و عكس قفسه سينه بگيرين بياين كه ما رفتيم خلوت بود تقريبا ٣٠ دقيقه انجام شد ، براي ازمايش خون نفري ٢٠٠٠ درام و عكس قفسه سينه ٨٠٠٠ درام كه سي دي عكس قفسه رو همون موقع داد و گفت اكي هست ( ازمايش خون و عكس قفسه سينه واسه بچه ها نيست ) . برگشتيم دكتر اومده بود سه تا خانواده ايراني هم بودند يكيشون مهاجرسرايي بودند كه خودشون احتمالن ميان سفرنامه مينويسن ، ولي دو تاي ديگه نه، خلاصه رفتيم پيش دكتر يه سري سوال و معاينه چشم ، قد و وزن و قلب و ، .....
كپي كارت بين الملل رو گرفت و تست انتي بادي رو نه اصل و نه كپي هيچكدوم رو نه نگاه كرد نه گرفت .
٦ تا عكس ٣*٤ پست نويسي اسم و فاميل ، كيس نامبر ، و امضا
نامه دوم ، كپي كارت بين الملل ، ادرس آمريكا و يروان و مبلغ ٣٥٠٠٠ درام براي من و همسر و ٣٢٥٠٠ پسر
بعد هم ما رو فرستاد واسه تست سل پسر كه خيلي راحت بود و يه مايعي زير پوست تزريق كرد و يه تأتو هم براش چسبوند و ١٠٠٠ درام هم اينجا داديم و برگشتيم دكتر گفت دوشنبه ١٣ اپريل براي گرفتن جواب بياين .
دوشنبه رفتيم جواب رو گرفتيم ، دكتر گفت جواباتون اكي هست و از نظر من مشكلي نيست ، پاكت مديكال رو داد و تمام . بقيه روزا هم به گردش و رستوران و كافه گذشت .
#######################################################
مصاحبه :
مصاحبه ما ١٥ اپريل ساعت ٩ صب بود ، شب قبلش يه بار ديگه مدارك رو چك كرديم و سعي كرديم بخوابيم ولي چه خابي يه لحظه هم فكر مصاحبه ولمون نميكرد، خلاصه صب چهارشنبه ساعت ٧/٥ بيدار شديم ، اماده شديم و كيف مدارك رو برداشتيم و رفتيم ، هيچ چيز. ديگه اي همراهمون نبرديم ، نه موبايل نه كيف هيچ ، خيلي هم راحت بود.
ساعت حدودا" ٨/٥ رسيديم دم در سفارت كه ٧-٨ نفري اونجا تو صف بودند كه همه ارمني بودند يكي يكي چك ميكرد ميفرستاد داخل ، يه لحظه ديدم يه پيرزن ايراني اول صف ايستاده و اون نگهبان داره با اشاره يه چيزايي بهش ميفهمونه ، رفتم جلو به نگهبان گفتم به من بگو بگم بهش ، اونم گفت بگو اسمش تو ليست من نيست بره اون طرف منتظر باشه تا من چك كنم خبر بگيرم ، من گفتم ، مث اينكه دخترش واسش دعوت نامه فرستاده بود، خلاصه پيرزن رفت و نگهبان تشكر كرد از من و گفت ايراني هستي گفتم اره گفت بياين برين داخل ، خلاصه اسمامون رو چك كرد و ما رفتيم داخل ، از دستگاه امنيتي خودمون و وسايل رد شد و داخل شديم، به ارمني ها شماره ميدادند ، ولي به ما ايراني شماره نميدن .
نشستيم تا باجه تحويل مدارك باز شد و ما اولين نفر بوديم ، شروع كرد مدارك رو بگيره :
+عكس دو عدد هر سه نفر
+ مديكال
+شناسنامه و ترجمه هر سه نفر
+ليسانس و ريزنمرات و ديپلم بدون ريز نمرات نفر اصلي
+تمكن مالي
+كپي پاسپورت جديد و خود پاسپورت هر سه نفر
+سند ازدواج دو سري
+كارت معافي و ترجمه از بنده
بعد اثر انگشت گرفت . بعد گفتيم پاسپورت دو نفر عوض شده گفت اكي هست مشكلي نيست حتي پاسپورت قديمي رو نگاه نكرد ، فقط ادرس امريكا چون ميخاستيم عوض كنيم ادرس جديد رو ازمون گرفت .
در مورد اينكه خارج از ايران بيشتر از ٦ ماه زندگي كرديم پرسيد و اسم مادرمون رو پرسيد ، متولد كجا هستي ، كجا زندگي ميكنيد ، چند بار ازدواج كردين ، از من در مورد سربازي پرسيد كه گفتم معاف بودم ، گفت منتظر باشين تا افيسر صدا بزنه . راستي اين وسطا من رفتم ٩٩٠$ رو واريز كردم و فيشش رو تحويل داديم ،
نشستيم منتظر تا آفيسر صدا زد حدوداً ساعت ٩/٥ بود كه باجه ١١ ما رو صدا زد ،
افيسر يه مرد خوش تيپ ريش جو گندمي بود و خيلي جدي :
سلام
سلام
خوب هستين
ما ، ممنون ، خوبيم
سكوت ، داشت توي مانيتورش نگا ميكرد و چك ميكرد مدارك رو
منم چشمم رو ميز به دنبال برگه آبي كه خدارو شكر نديدم و دستم تو دست همسرجان .
افيسر : خانم دست راستتون رو ببرين بالا ومتن رو بخونيد
ما : قبل از قسم ما يه تغييراتي داشتيم كه خاسيم اعلام كنيم در مورد تعويض پاسپورت و
عوض شدن ادرس امريكا و چند اشتباه تايپي كه گفت مهم نيست
همسر جان قسم خورد ، بعدش هم من
افيسر : خانم چند بار ازدواج كردين؟
همسر ، يكبار
افيسر ، الان چي كارميكني ؟
همسر ، خانه دار
افيسر ، قبلن چي ؟
همسر ، كارمند
افيسر ، خصوصي بوده ، چند نفر كارمند داشته ؟
همسر ، بله خصوصي ، حدود ١٠ نفر
آفيسر ، ليسانس چي داري ؟
همسر ، زبان
بعدش اثر انگش گرفت .
اومد سراغ من?
شما سربازي رفتي ؟
من ، خير معاف شدم
شغلت چيه ؟
من : مهندس برق
كجا كار ميكني ؟
من : فلان شركت
خصوصي يا دولتي ؟
من : خصوصي
چند نفر پرسنل داره ؟
من :٦٠ - ٧٠ نفر
قبلن كجا كار ميكردي؟
من : يه شركت مشابه همين شركت
آفيسر : خب كي ميخاين برين امريكا ؟
ما : حدود ٣-٤ ماه ديگه
افيسر ، بر ميگردين؟
ما : نه خير
آفيسر با تعجب؟؟؟!!!!!!!! هيچ وقت؟
ما : چرا براي ديدن خانواده ???
افيسر : اكي همه چيز خوبه
ما : استرس در حد خدا ??
افيسر : اينجا تلفن دارين ؟
من هم قبلن روي برگه نوشته بودم دادم بهش
آفيسر اصل مدارك رو تحويل داد و پاسپورت ها رو نگه داشت و گفت دو روز ديگه تقريبا ويزاتون اماده ميشه ، كه ميشه جمعه يعدازظهر
ما تو فضا ??
من ، گفتم ميتونم بغلشون كنم
افيسر با اشاره ، بله
ما سه نفر توي بغل هم و ماچ و بوسه .
خداحافظي و خروج از اطاق، تقريبا ١٥ دقيقه طول كشيد.
رفتيم خونه سايت رو چك كردم ديدم كه آپديت شديم به تاريخ ١٥ آپريل
فردا صبش يعني پنجشنبه ١٦ آپريل ساعت ١٠ صب ديدم از حالت ready به administrative processing تبديل شديم كه يكم نگران شدم ولي به همسر جان چيزي نگفتم ، يادم بود يه جا خونده بودم كه قبل از issued به ap تبديل ميشه ولي استرس رو داشتم ، گفتم اماده شين بريم بيرون ، رفتيم يه كافه نشستيم حدودا ساعت ١١/٥ بود كه سايت رو چك كردم و كلمه زيباي issued رو واسه سه تا كيس ديدم ، ديگه خوشحالي كامل شد، حدس زدم كه تماس ميگيرن واسه گرفتن پاسپورتها بريم ، حدود ساعت ٢ بود كه تلفن زنگ خورد و ديدم كه خانومي با لهجه شبيه همون خانوم تحويل گيرنده مدارك گفت شما فلاني هستين ، گفتم بله ، گفت من از سفارت تماس ميگيرم ، ويزاي شما آمادس ، ساعت ٤ با كپي پاسپورت بياين تحويل بگيرين ، منم گفتم نميشه زودتر بيام ، اونم با قاطعيت گفت نه ، منم ميخاسم بگم اووووووه ، نوبرش اوردين ، فك كردين ما كشته مردهُ ويزا هستيم ???????
خلاصه يه چرخي زديم و ساعت ٤ رفتيم از همون خانومه پاسپورتاي مزّين به ويزا رو به همراه سه تا پاكت و دو تا برگه راهنماي سوشيال نامبر و پرداخت ١٦٥$ رو گرفتيم.
منم نشستم و مشخصات توي ويزا رو چك كردم كه همه چي اكي بود.
برگشتيم خونه ، يه استراحت و جمع آوري وسايل براي برگشت به ايران
شب هم رفتيم جشن گرفتيم ???
##########################################################
برگشت به ايران:
ساعت ٧ صبح ماشين اومد دنبالمون و تقريبا ساعت ٣ بعدازظهر رسيدم مرز ايران
وارد شديم پاسها رو چك كرد ، بعدش من رو برد داخل اطاق نهاد رياست جمهوري و يه سري سوال پرسيد يه ٢٠ دقيقه اي طول كشيد ، اومديم بيرون ماشين رو برداشتيم و برگشتيم تهران .
اميدوارم مفيد بوده باشه
همه موفق و پيروز باشيد و طعم ويزا رو بچشيد.??
❶کيس نامبر : 2015AS46## ❷تعداد افراد : ٣ نفر ❸کنسولگری : Ankara تغيير به Yerevan ❹ارسال فرمهای سری اول : June 30 ❺کارنت: February ❻تاریخ مصاحبه : April 15 ❼دريافت ويزا : يك ضرب

(2015-04-04 ساعت 17:44)Aamed نوشته:  سلام به همه دوستانی که ایروان وقت مصاحبه دارن
قبل از هر چیز از خانم هیلدا تشکر میکنم که خیلی خوب و تفکیک شده همه چیز رو توضیح دادن و همچنین از دوستان قبلی که تجربیات مفیدشون رو با بقیه به اشتراک گذاشتن. منم به همین رویه اون چیزایی که میتونه مفید باشه رو تفکیک شده براتون مینویسم.
مشخصات:
31 ساله، معاف، بدون شغل دولتی، آخرین مدرک لیسانس، شاغل در خارج از ایران در زمان ثبت نام و قبولی، بازگشت به ایران پس از درآمدن اسمم
همسرم غیر ایرانی دیپلم و خانه دار، جدا شده غیر رسمی پس از قبولی و در شرف جدایی رسمی زمان مصاحبه
چک کردن سایت برای قبولی:
روز یک می خیلی اتفاقی 3 تا مهمون خارجی رو که ارزون سفر میکردن و در اون شهری که بودیم دنبال هتل ارزون میگشتن و پیدا نمیکردن رو دیدیم و پس از مشورت با خانمم وقتی دیدیم نمیشه براشون اون وقت شب و اون فصل سال هتل ارزون پیدا کرد به خونه دعوت کردیم. این شد که شب اول نتونستم نتیجه رو چک کنم با اینکه از چند روز قبلش مدام در فکر چک کردن سایت بودم و روز دوم می سایت رو چک کردم و قبولی رو دیدم. بر خلاف من که خوشحال و هیجان زده شدم خانمم هیچ استقبالی از این موضوع نکرد و بعدها این عامل عدم تمایل برای مهاجرت در کنار بعضی عوامل و شرایط دیگه منجر به جدایی ما شد. تا 19 می که زمان پر کردن فرم بود تمام فرم ها رو از راهنمایی های سال های قبل پرینت گرفتم و با جزئیات تمام تک تک سوالات رو ترجمه و با راهنماهای اینجا چک کردم و پاسخشون رو آماده کردم. و قبل از پایان ماه می فرم 260 خودم و خانمم رو ارسال کردم. پس از این کار برنامه ریزی کردم در خرداد که ایران میام به دلیل هزینه بسیار پایین تر ایران، واکسن ها رو بزنیم که در همین سفر به ایران اسباب جدایی ما ایجاد شد و دیگه به خارج از ایران برنگشتم و در نتیجه مجبور شدم شرایط جدایی و گواهی عدم سوء پیشینه رو از ایران تهیه کنم. همچنین از ابتدا سفارت من کشور ثالثی غیر از ترکیه، امارات و امنستان بود که بر حسب شرایط خودم درخواست مصاحبه در ایروان رو دادم.
واکسن ها:
از خرداد ماه شروع به زدن کردم (هرچه زودتر بعد از قبولی شروع به زدن کنید استرس کمتری دارید) هیچ عوارض و موردی برام ایجاد نشد. نتیجه تست آبله مرغون به انگلیسی رو هم با خودتون روز دکتر ببرید اگر هم خواستید یه نسخه کپی ازش برای خودتون بگیرید چون دکتر اصلش رو میگیره.
آنلاک فرم 260:
سپتامبر که مطمئن شدم قرار هست تنها برای ادامه مسیر لاتاری اقدام کنم بابت دو کار مهم درخواست آنلاک دادم. اول اینکه آدرس آمریکای اون آشنایی که از اول داده بودم رو حذف کردم و از خدمات تیم Immigrangel استفاده کردم که فقط همین آدرس آمریکا مورد نیاز من بود اما اگر هر کمک دیگری هم میخواستم دریغ نداشتن و دوم اینکه در فرم جدید اعلام کردم که اگر قرار به دادن ویزا باشه همسرم با من نمیاد و چون جایی و نداشت که شرایط دادگاهی و پرونده رو توضیح بدم به همین مقدار کفایت کردم و پس از اینکه مطمئن شدم شرایط دادگاهم زمانبر هست 30 اکتبر فرم رو دوباره لاک کردم. (توصیه میکنم فقط اگر موارد مهمی مانند تغییرات من دارید درخواست آنلاک فرم 260 رو بدید و اگر آنلاک شد هرچه زودتر فرم رو دوباره با دقت تغییر بدید و بفرستید تا مثل من استرس نکشید)
کارنت شدن:
ماه فوریه کارنت شدم و وقت مصاحبه هفته اول اپریل مشخص شد. از اونجایی که قابل پیش بینی بود چه ماهی وقت مصاحبه دارم قبل از کارنت شدن ترجمه های مربوط به خودم رو انجام داده بودم و یک چک لیست از تابستون آماده کرده بودم که با هر مدرکی که کامل میشد یک تیک داخلش میزدم. دلیل اینکه از قبل خیلی از مدارک و ترجمه ها رو آماده کرده بودم این بود که اولا قبل عید سر موسسات دارالترجمه خیلی شلوغه، دوم اینکه مدارک زیادی رو باید آماده می کردم و سوم اینکه نمیخواستم هیچ کار مهمی رو به تعطیلات عید و مشکلات خاص خودش واگذار کنم.
تعیین وقت دکتر:
اواخر فوریه به دکتر ایمیل زدم و شرایطم رو توضیح دادم که با توجه به اینکه مصاحبه من روز دوشنبه بود بعد از دو تا ایمیل رد و بدل شده برای پنجشنبه قبلش وقت دکتر گرفتم. البته متاسفانه به فایل ورد دکتر دقت نکردم و پس از رسیدن به ایروان متوجه شدم که باید از آدرس ها هم پرینت بگیرم در نتیجه در هتل ایروان آخرین مدرک مربوط به آدرس رو برای دکتر آماده کردم. (حتما به فایل ورد پیوست ایمیل دکتر دقت کنید) (ضمنا تماس تلفنی با منشی دکتر نگرفتم و در کل اصلا نیاز نشد)
بلیط و هتل:
از اونجایی که اغلب تورها 3 روز و 4 شبی هستند پس از کلی پرس و جو فهمیدم که باید بلیط جدا و هتل جدا تهیه کنم و حداقل تا جایی که من گشتم تور یه هفته ای برای این وقت سال وجود نداشت. در نتیجه بلیط رفت و برگشت یک هفته ای از چهارشنبه تا چهارشنبه گرفتم که 1230 شد و هتل هم جداگانه برای هفت شب هرازدان رو رزرو کردم که شد حدود 1300 که البته فرداش از آژانس تماس گرفتن و گفتن این هتل جا نداره در نتیجه مجبور شدم در همون سطح با 100 تومن گرونتر هتل سیلاچی رو انتخاب کنم که نزدیک میدون هست و در خیابان تهران. پیاده تا بیمارستان موراتسان 25 دقیقه راهه! با تاکسی حداکثر 10 دقیقه و تا سفارت هم تقریبا همین مقدار زمان میبره از این هتل. خیلی هتل آرومی هست و تقریبا همه مسافراش سن بالا و بیشتر از 50 سال هستند! رسپشن های هتل کاملا به انگلیسی مسلط هستند و از بین دربون ها یکی کاملا فارسی رو میفهمه و اون یکی انگلیسی. کیفیت صبحونشون مناسبه. از نظر من امنیت کافی داره و از همه مهمتر اینترنت رایگان داره.
ویزا:
در طول عید به دلیل اینکه تهران مونده بودم برای ویزا از طریق سفارت ارمنستان اقدام کردم که البته 5 یورو رو قبل از عید از دلار فروش های های فردوسی خریده بودم (برای تهیه 5 یورو سراغ سرافی ها نرید همشون بلا استثنا میگن ندارن، اگر از دلار فروش های فردوسی 5 یورو رو میخرید یکم بهتون گرونتر میفروشن اما زیاد فرقی نداره و به چشم نمیاد ترجیحا از دلار فروش بخواهید که بهتون سکه یورو بده که نگران قلابی بودنش نباشید) مثل من گرفتن ویزای ارمنستان رو به روزهای آخر موکول نکنید ویزایی که میگیرید تا سه ماه برای یکبار ورود اعتبار داره و از اونجایی که امکان خوردن به تعطیلات رسمی ما یا تعطیلات رسمی سفارت هست و به دلیل اینکه سه روز کاری تهیه ویزا زمان میبره و سفارت از 9 صبح تا 12 ظهر فقط خدمات ویزا رو داره و جمعه- شنبه تعطیل هستند. 2 هفته قبل از پرواز برای ویزا اقدام کنید.
ارز دولتی:
غیر از مواردی که سایر دوستان برای مدارک ارز دولتی اشاره کردن اضافه کنم که کپی شناسنامه هم مورد نیاز هست. همچنین قبل از تهیه ویزا با پاسپورت و بلیط مهر خورده و عوارض 75 هزار تومانی بانک ملی هم میشه براش اقدام کرد و نیاز نیست حتما ویزا رو گرفته باشید. حتما دقت کنید به متصدی بانک بگید که ارز رو برای کشورهای غیر زیارتی میخواهید تا 200 دلار اشتباها ننویسه. اگر دربانکی رفتید که متصدی اعلام کرد فقط حواله 200 دلاری داره به یه شعبه دیگه مراجعه کنید و زیر بار نرید! ضمنا توصیه می کنم از ایران درام تهیه نکنید حتی یورو هم کارمزدش بالاتره و به صرفه نیست و فقط دلار به دلیل کامزد کمتر تبدیل در ایران و ارمنستان با خودتون بیارید.
سفر:
اگر پروازتون مثل ما تاخیر داره از گیت نهایی رد نشید، تعداد صندلی ها و فروشگاه های قبل از گیت بازرسی نهایی خیلی بیشتره دیگه مثل گذشته بعد از گیت بازرسی نهایی صندلی های خوابیدنی نیست و به امید اونها نرید اونور. اگر قبل از گیت بازرسی نهایی موندید و منتظر زمان پرواز شدید حواستون به اعلام بلند گو برای زمان پرواز باشه. برای تهیه ارز دولتی هم باید از راهروی سمت چپ روبروی گیت های مهر پاسپورت پایین برید و از ردیف بانک ها، بانک مربوط به حوالتون رو پیدا کنید. بعد از رسیدن به ایروان اگر ویزا دارید در پیاده شدن از هواپیما عجله نکنید. پس از رد شدن از گیت مهر خوردن ویزا باید به سمت چپ بپیچید (من اشتباها به سمت راست رفتم چون نفر اول بودم!) و وارد فری شاپ بشید و از در بعدی فری شاپ به سمت چمدون ها برید. گوشه سالن تحویل چمدون دستگاه اکسچنج قرار داره که زبان انگلیسی رو روی مونیتور انتخاب می کنید. بلافاصله اسکناس دلار خودتون رو به ترتیبی که عکس صورت موجود در اسکناس به سمت بالا باشه و عدد پایینش به سمت شما باشه داخل دستگاه میزارید و اسکناس ها و پول خوردهای درام رو براتون میریزه. دقت کنید شیشه دریافت اسکناس خودکار باز نمیشه بلکه بعد از قرار گرفتن پول پشتش باید با دست هلش بدید. نرخ تبدیل این دستگاه از شهر یکمی پایین تر بود. در شهر هر 100 دلار رو 47150 میداد ولی این دستگاه 46700 داد که البته در همون حد 100 یا 50 دلار برای کرایه تاکسی اگر تور ندارید کافیه. اگر تور ندارید و میخواهید تاکسی بگیرید تا حد امکان سعی کنید که سوار تاکسی های نقره ای نشید. (اشتباهی اولی که انجام دادم) چون بزرگتر هستند و تاکسیمترشون کرایه بیشتر میندازه. (اولویت رو در همه جای شهر با سوار شدن به تاکسی های پلاک زرد قرار بدید و نه سفید) در فرودگاه تاکسی های سبز رنگ به صرفه تر هستند. مورد بعدی اینکه قبل از حرکت با اننده تاکسی حتی شده به زبان اشاره طی کنید تا هتل چقدر میگیره (اشتباه دوم من) چون من رو در شهر گردوند و بعد به هتل اومد و کرایه ای که باید به طور نرمال 3500 تا 4500 درام میشد تاکسیمترش 7800 درام انداخت.
مدارک:
سه دسته مدارک رو قبل از سفر آماده کردم. و هر دسته رو به دو بخش تقسیم بندی کردم به لحاظ اهمیت. یک کیف پاپکو دارای 15 ردیف طبقه بندی خریدم و مدارک هر طبقه بندی رو به ترتیب مهمتر جلو و کم اهمیت تر عقب قرار دادم. (کیف بدون زیپ و چسب دار بخرید که فلز داخلش برای جاهای مثل گیت سفات که رد میشید نداشته باشه)
دسته اول مدارک مسافرت به ارمنستان. - عکس برای ویزا - کپی پاسپورت - فرم سفارت که جلوی در سفارت میدن، - فیش عوارض خروج، - کپی شناسنامه برای ارز دولتی، - اصل و کپی بلیط (برای ارز) - کپی صفحه اول پاسپورت - 100 دلار جلوی دست برای تبدیل در سالن ترانزیت فرودگاه. - ووچر هتل.
دسته دوم مدارک پزشکی. - 6 قطعه عکس پشت نویسی شده شامل نام و نام خانوادگی به لاتین، ملیت، تاریخ تولد، شماره پاسپورت - پرینت ایمیل های رد و بدل شده با دکتر. - کپی پاسپورت - پرینت نامه دوم (پرینت نامه اول رو نگرفتن) - کارت واکسن و کپی. - برگه آزمایش آبله مرغون و کپی - 45000 درام (30000 اسکناس برای دکتر، 13000 برای عکس ریه، 2000 برای آزمایش خون) - برگه دارای اسم در سر برگ و شامل آدرس ایران، ایالات متحده و محل اقامت ایروان به علاوه شماره تلفن ایران و ارمنستان
دسته سوم مداک سفارت. - نامه اول و دوم دو نسخه. - برگه تمکن مالی از بانک دو نسخه (به دلیل اینکه در کپی این برگه مهر برجسته بانک پارسیان قابل استناد نیست) - عدم سوء پیشینه کشور ثالث با کپی و ترجمه - ریز نمرات دیپلم، پیش و لیسانس با ترجمه و کپی - اصل پیش و لیسانس با ترجمه و کپی - پایان خدمت و ترجمه و کپی - کارت ملی و شناسنامه کپی و ترجمه - اصل پاسپورتهای قدیمی و کپی صفحات مهر دار - پاسپورت جدید و کپی از صفحه اول و صفحات ویزادار - مدارک سند ازدواج و ترجمه های مربوطه و کپی و اسناد مربوط به ازدواج مثل عکس و کارت عروسی - 330 دلار اسکناس دلار - دو قطعه عکس 5.1 در 5.1 ( برای احتیاط عکس بیشتر و 3*4 هم بردم) به علاوه سی دی اسکنش - پاکت سفید مدیکال، برگه واکسن های دکتر، سی دی عکس قفسه سینه
ادامه دارد..... (آپدیت می شود)
بخش دوم سفرنامه....
بیمارستان:
روز قبل از رفتن به بیمارستان به کمک GPS موبایل پیاده تا بیمارستان رفتم. موبایل بیلاین داشتم و اینترنتش رو با یکی از این تعرفه ها (روزانه و ماهانه) شارژ کردم. بیمارستان از هتل سیلاچی حدود نیم ساعت پیاده راه بود. برگشتن هم با مینی بوس برگشتم. به خاطر داشته باشید وسیله نقلیه هایی که دو تا در دارند مثل اتوبوس و مینی بوس، باید از درب عقب سوار بشید و در انتهای مسیری که قصد پیاده شدن دارید کرایه رو به راننده بدید و از در جلو پیاده بشید. تاکسی ها اغلب نقاط شهر رو با تاکسی متر 600 درام میبرند ولی به طور معمول 1000 تا می گیرند. مینی بوس ها و اتوبوس های غیر برقی 100 درام هستند و اتوبوس های برقی 50 درام هستند.
در بیمارستان مطابق کروکی که دوستان گذاشتند باید به طبقه بالا برید. اتاق دکتر رو پیدا کنید. اگر در زدید تا زمانیکه منشی دکتر در رو باز نکرد وارد نشید. بیرون صبر کنید صداتون میکنند. متاسفانه روزی که من پیش دکتر بودم منشی فارسی زبانش نبود و دکتر کلی بیماری که نمیشناختم رو به انگلیسی از من پرسید!
در مورد عکس از قفسه سینه بعد از واریز فیش های طبقه پایین ابتدا باید به اتاق دکتر درب اول راهرو طبقه پایین برید. در مورد صف اتاق عکس، نوبت رو باید خود مراجعه کنندگان به خاطر داشته باشید. شانس ما حدود 7-8 تا بچه قد و نیم قد در نوبت بودن اون وسط ها دو سه تا بچه اورژانسی هم آوردن، در نتیجه یادتون باشه کی قبل از شما در راهرو بوده و بعدش نوبت شما هست. ترجیحا پیراهن و لباسی بپوشید که برای معاینه دکتر و عکس قفسه سینه و حتی خون گرفتن آزاد باشه. فرداش هم راس ساعت برید پیش دکتر، خیلی ساده نتایج رو بگیرید.
سفارت:
ترجیحا 15 دقیقه قبل از مصاحبه جلوی در سفارت باشید. سی دی، موبایل و لپ تاپ نبرید. زیورآلات و کمربند موردی نداره و از زیر دستگاه رد می کنند. کلا حضور من در سفارت بیشتر از 25 دقیقه نشد. بلافاصله بعد از ورود به سالن روی یه صندلی بشینید. اگر نشینید مامور میاد بهتون تذکر میده که بشینید. اگر ایرانی دیگری در سالن هست یادتون باشه برای تحویل مدارک اسم صدا نمی کنند بلکه میگن نفر بعدی و خودتون با تعارف به سایر ایرانی ها جلو برید! تحویل گیرنده یه خانم ایرانی بود که دونه به دونه مدارک رو از من گرفت و 5-6 تا سوال پرسیدن.
- خانمتون نیستند؟
نه
- با شما آمریکا نمیان؟
نه
- جدا شدید؟
غیر رسمی بله، رسمی در شرف جدایی هستیم
- این آدرس آمریکا مال کیه؟
از یه شرکت خدمات وکالتی گرفتم
- اسم صاحب این آدرس و شماره تلفتش؟
فعلا ندارم
- بعدا بیارید یا تغییر بدید.
باشه
- پیش دانشگاهی رو بدید
بفرمایید
- دیپلم رو بدید
ندارم
- باید داشته باشید
مدارک دانشگاهی، ریز نمرات دیپلم، پیش دانشگاهی و ریز نمرات دبیرستان رو دارم
- نه اونها نیاز نیست، بشینید صداتون می کنند
در این ما بین 330 دلار رو هم دادم
در کمتر از 5 دقیقه افسر آقا با نام خانوادگی در باجه 8 صدام کرد. پس از ورود به باجه مصاحبه در رو ببیندید. دست راستتون را بالا بیگرید و متن روی شیشه رو بخونید. اگر نور افتاد و درست دیده نمی شد یکم خم بشید نور اذیتتون نمیکنه و راحت خونده میشه.
- سلام، خسته نباشید
مرسی (در ذهنم گفتم من باید بگم خسته نباشید ولی ایشون پیش دستی کرد :دی)
- دستتون رو بالا بگیرید و متن روی شیشه رو بخونید
چشم (با اینکه یکی دو تا از آدرس های قدیمی من اشتباه بود اما از افسر اجازه نگرفتم که راجع به اونها توضیح بدم. اون متن میگه شما هرچی که میگید واقعی باشه و نه اینکه اگر اشتباه جزئی در پرکردن فرم داشتید رو اجازه بگیرید و بگید)
- همسرتون نمیان؟
نه
- دیپلم ندارید؟
پیش دانشگاهی مدرک 12 سال دیپلم ما هست
- بقیه دارن.
- کارتون اینه؟
بله
- خارج از ایران هم همین کار رو میکردید؟
بله
- دیپلم چرا ندارید؟ (با لحن بسیار بدی پرسیده شد!)
در ایران مدرک قبلی رو میگیرند و مدرک جدید میدن، داخل سایت شما اشاره شده به مدرک 12 ساله و نه مدرک قبل از اون
- سربازی رفتی؟
نه، معاف شدم
- آموزشی رفتی؟
نه
برگه آبی رو از دیوار کنار برداشت و شروع کرد به پر کردن....
- این مدرک دیپلم رو آماده کنید و داخل صندوق ورودی سفارت بیاندازید.
تا کی وقت دارم؟
- زودتر!
بعد هم بالافاصله رفت! و اجازه هیچ سوال دیگه ای نداد. اینجا بود که نفهمیدم اصلا چی شده!
دریافت ویزا و تکمیل مدارک:
از سفارت اومدم بیرون و شروع کردم به خوندن برگه آبی که ذکر خیرش رو بچه های اینجا زیاد نوشتن. اما افسر سفارت به من هیچی راجع به برگه آبی و سایت نگفت!!! بلافاصله بعد از رسیدن به هتل با ایران تماس گرفتم و درخواست کردم ببینن از کجا میشه دیپلم رو پیدا کرد.
در واقع شرایط برگه آبی من با برگه آبی بقیه فرق داشت و فقط مربوط به کسری مدرک بود و تیک مربوط به مراحل اداری نخورده بود. برای اطمینان فرداش با تلفن سفات تماس گرفتم ولی موفق به صحبت با بخش ویزا نشدم. در نتیجه ایمیل زدم و پرسیدم با برگه آبی، آدرس ایالات متحده و دیپلم آیا باید پاسپورت رو هم تحویل بدم که جواب دادن بله باید بدید و اینجا بود که مطمئن شدم ویزای من اوکی شده اما باید مدارک رو بدم. اصلا ارزش نداشت برگردم ایران و دوباره بیام ارمنستان. در نتیجه خانواده که از روز قبل برای پیدا کردن مدرک دیپلم من تلاش کرده بودند؛ پرسیدن دیپلم رو با ترجمه و کپی چجوری بفرستند. با هر پستی که تماس گرفتم میگفتن حداقل 4 روز زمان میبره تا برسه. این شد که دل رو به دریا زدم و گفتم با اتوبوس بارنامه کنند و بفرستند (گرچه اصلا به کسی توصیه نمیکنم این کار رو تکرار کنه) فردا بعد از ظهر ساعت 5 با اتوبوس رسید و چون ساعت اداری تحویل مدارک گذشته بود مجبور شدم روز بعدش مدارک رو به بخش امنیت سفارت ببرم. (مدارک رو داخل پاکت نزارید) در بخش امنیتی در پاکت رو باز میکنند و پس از چک کردن، داخل یک پاکت خودشون میزارن و سپس از شما میخوان بندازید در صندوق سمت چپ مربوط به ویزا.
من مدارک رو 5شنبه داخل صندوق سفارت انداختم. روز پنجشنبه هیچ اتفاق خاصی در سایت سیس نیوفتاد. روز جمعه صبح یکبار آپدیت شدم. دوشنبه اتفاقی روی نداد و سه شنبه دوباره آپدیت شدم. در نهایت چهارشنبه تماس گرفتن که 4:30 عصر اونجا باشم و مدارکم رو بگیرم. صف مربوط به ویزا روز چهارشنبه خیلی شلوغ بود. یادتون باشه اولا اگر ساعت 4:30 قرار بود ویزا رو بگیرید حداقل 15 تا 20 دقیقه زودتر اونجا باشید و نه مثل من 4:25 دقیقه که وسط صف بیوفتید و دوما اینکه برای مامور جلوی در توضیح بدید که ویزای شما موقت نیست و باید از داخل ساختمون بگیرید. در نتیجه از صف خارجتون میکنه و به داخل ساختمون میبردتون و شما مثل بقیه از بیرون ساختمون ویزا رو نمیگیرید. وقتی من وارد سفارت شدم دقیقا راس ساعت 5 بود و یه جورایی با زبون بازی مامور جلوی در را راضی کردم که زود برم داخل وگرنه کسی رو راه نمیداد. بلافاصله بعد از ورود مدارکم رو همون خانمی که مدارک رو گرفته بود داد و با توضیحاتی خیلی مختصر گفت: سفر خوبی براتون آرزو دارم.
بابت بلیط و اقامت، زمان بلیط برگشت رو ترجیحا از ایروان تغییر بدید که حدود 5000 درام میشه در حالی که یک بارش رو که از ایران تغییر دادم خیلی بیشتر شد. حتما کارت عابر بانک ببرید تا اگر تحت شرایطی مثل من مجبور شدید بیشتر بمونید. هم بانک ملت اونجا و هم صرافی بتونید کارت بکشید و دلار بگیرید. در مورد غذا، رستوران های زنجیره ای "تاشیر" غذا و فست فودهای خوبی دارند. پیتزا میتونید به جای قرص کامل تیکه ای هم سفارش بدید! یک رستوران هم داخل خیابون تهران (به قول اونها "تیگران متر") بعد از چهار راه تئاتر روسیه هست به نام "دی روما" که غذاهای خوشمزه و قیمت نسبتا مناسبی داره.
در نهایت این بود که به جای یه هفته، 17 روز در ایروان ماندنی شدم ولی خوشبختانه با ویزا برگشتم.
در انتها، بهترین ها رو برای بقیه دوستانی که ایروان مصاحبه دارند آرزو دارم.
شماره کیس: 2015-4XXX رویت قبولی: 2 می کنسولگری: از آلماتی درخواست به Yerevan دادم تعداد افراد منظور در کیس: از 2 تبدیل به یک
ارسال فرمهای سری اول: می 2014 >>>> آنلاک سپتامبر >>>> ارسال مجدد 30 اکتبر
کارنت شدن کیس: Feb 2015 نامه دوم: 24 Feb مصاحبه 6 آوریل دریافت ویزا 15 آوریل
به نام نامی دوست که هرچه داریم از اوست

میون این همه افریده های زیبا خدارو خیلی حس میکردم تا اینکه دو ماه قبل از اعلام نتایج بواسطه خوابی که دیده بودم به همه ی افراد خانوادم اعلام کردم امسال لاتاری قبول میشم و شکی از این بابت نداشتم تا بالاخره سوم می 2014 برابر با 13 اردیبهشت 1393در کمال ناباوری و متعجب شدن (بیشتر بخاطر تعبیر خوابم) اسمم رو تو برنده ها دیدم.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
پیشاپیش معذرت خواهی منو بخاطر نگارش ضعیفم بپذیرید سعی میکنم با ادبیات روان سفرنامه خودم رو بنویسم. خدارو شاکرم که این فرصت در اختیارم قرار داده شده تا بتونم سفرنامه ام رو تقدیم شما عزیزان کنم باشد که جبران اندکی از محبتهای دوستان قدیمی تر و ادای دینی که به گردن خودم احساس میکنم رو کرده باشم.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

شرایط کیس من: مجرد لیسانس مواد متالورژی شغل شرکت خصوصی و سربازی سپاه

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
اوایل می بواسطه کاری که داشتم عسلویه بودم و از طریق کافی نت از برنده شدنم مطلع شدم بلافاصله با خانواده تماس گرفتم و اونهارو در شادی خودم شریک کردم باورتون نمیشه 10 سانت از زمین فاصله داشتم و پرواز میکردم یک طرف تمام صحنه هایی که تو خواب دیده بودم تکرار میشد و از طرف دیگه افکار و خیال پردازیهای خودم باعث میشدند که گذشت زمان رو احساس نکنم و به این صورت یکی از رویایی ترین روزهای زندگیم رغم خورد. بعداز گذشت چند روز و عادی شدن وضعیتم شروع به تحقیق و تفحس کردم _مراحل واکسیناسیون و ارسال فرمهارو گوگل کردم تو همین مراحل بودم که با مهاجرسرا اشنا شدم کم کم شروع به مطالعه کردم و اطلاعات ناقصم رو تکمیل کردم و متوجه شدم امسال با سالهای گذشته متفاوته و باید فرم ds260 رو بصورت انلاین تکمیل و سابمیت کنیم. جالبه یه حسی بهم میگفت که همون روز اول یعنی 19 می که تو نامه قبولی اعلام کرده بودن این کارو بکنم و خدارو شکر همون روز نوزدهم می فرم رو به کمک برادرم که سیتی زن امریکاست تکمیل و ارسال کردم.فعالیتم تو مهاجرسرا بیشتر شده بود و اطلاعات خوبی کسب میکردم و هر چقدر میگذشت بیشتر خوشحال میشدم که تصمیم خوبی مبنی بر ارسال بموقع فرم گرفته بودم خلاصه روزگار بر همین منوال میگذشت تا اوایل سپتامبر که متوجه شدم تاریخ فارغ التحصیلیم رو اشتباه وارد کردم .به کمک دوستان با تجربه ام از جمله behdadk .babak12 و رضا2015 درخواست انلاک فرستادم و فرمم بعداز یک روز انلاک شد و موارد اشتباه رو تصحیح و مجددآ سابمیت کردم البته باید عرض کنم بعلت اگاهی از روند کارنت کردن و شماره کیس نامبر خودم که اندکی بالاتر از 4500 بود مطمئن بودم که تاثییر انچنانی بر دریافت نامه دومم نخواهد داشت.
خلاصه روزگار بر همین منوال گذشت تا 9 فوریه که کارنت شدم و 24 فوریه هم با اولین گروه نامه دومم رو دریافت کردم ++ دوشنبه 20 اپریل (31 فروردین) ساعت 9:00 صبح سفارت ایروان++
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

همون شب ایمیلی حاوی تعدادنفرات سن وتاریخ مصاحبه به دکتر کریستینه ارسال کردم کمتر از یکساعت بعد جواب داد و برا پنجشنبه 11 صبح نوبت داد که جمعه جواب رو بگیرم شنبه یکشنبه هم تعطیل و دوشنبه صبح مصاحبه.خلاصه ایمیل دکتر رو پرینت کردم و محض احتیاط با خانم جنیس منشی دکتر که خیلی خانم خوش برخورد و مهربانیست از طریق وایبر تماس گرفتم و ازش خواستم اسم و فامیلمو یادداشت کنه. بعداز تعطیلات نوروز 94 بلیط ماهان بقیمت 900 هزار تومان رزرو کردم رفت و برگشت. از طریق دوستانم شماره شخصی که اپارتمانهای ترو تمیز داره رو گرفتم و اپارتمانمم رزرو کردم با ترانسفر فرودگاهی (دوستانی که مایل باشن میتونم شماره ایشونو در اختیارشون قرار بدم) فرداش با مراجعه به بانک ملی عوارض خروج 75000 تومانی رو پرداخت کردم و بهمراه بلیط مهر شده و پاسپورت رفتم بانک سامان و حواله 300 دلار ارز دولتی رو هم دریافت کردم. بعداز این مراحل نوبت به تهیه نامه تمکن مالی از بانک شد که بواسطه مسافرت خارجی که قبلا داشتم سابقه ی گرفتن تمکن رو داشتم و این دفعه خیلی راحت تر و بر خلاف سفارت ایتالیا که گردش مالی 3 ماهه رو میخواست فقط اخرین موجودی رو گرفتم بمبلغ 52/350/000 تومان_خدارو شکر همه کارها اعم از ترجمه مدارک تهیه ریز نمرات دانشگاه تزریق واکسنهام با توجه به زمانبندی که از قبل کرده بودم بموقع و بدون استرس انجام شدند_اینجا یک نکته رو یاداوری کنم که من اهل اهواز و ساکن اصفهان هستم ولی همه مراحل واکسیناسیونم رو اهواز انجام دادم و کارت زرد رو هم از هلال احمر اهواز تهیه کردم و بر خلاف توصیه دوستان متعددی که تاکید داشتند حتمآ کارتم رو به تایید پاستور برسونم این کارو نکردم و همین کارت رو در روز مدیکال تحویل دکتر دادم و ایشونم هیچ ایرادی نگرفتن.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
روز پرواز:

ساعت 6 صبح با ماشینم از اصفهان به سمت تهران حرکت کردم و حدود 10:30 دقیقه وارد پارکینگ فرودگاه شدم.بعداز بازرسی اولیه و تهیه کارت پرواز از پله ها پایین رفتم و بانک سامان و 300 دلار ارز دولتی.
پرواز ساعت 14 با 1 ساعت تاخیر ساعت 15 پرید. پرواز نسبتآ خوب و هوا عالی بود. بعداز رسیدن به فرودگاه ایروان سریعآ از صرافی فرودگاه درام گرفتم و فرم ویزارو که از ایران و تو سایت دانلود و پرینت کرده بودم تکمیل کردم با پاسپورت و 3000 درام به مامور مربوطه دادم و کمتر از 3 دقیقه خارج شدم( تهیه فرم ویزا رو شدیدآ توصیه میکنم) از فری شاپ فرودگاه ایروان چیزی نخرید چون برعکس همه فرودگاههای بزرگ دنیا اجناس با قیمتی گرونتر عرضه میشن (اب معدنی 43% ) بعداز خروج ازسالن اول و ورود به سالن دوم نمایندگی ویواسل رو پیدا کنید و سیم کارت به مبلغ 9500 درام بخرید همونجا هم فعالش کنید میتونید با شماره گیری *777*1# بسته اینترنت نامحدود بمبلغ 100 درام بمدت 24 ساعت فعال کنید فراموش نکنید اگر این کد رو شماره گیری نکنید در عرض نیم ساعت یا کمتر کل مبلغ شارژ پولی شمارو صفر میکنه برا خرید شارژ میتونید از همه فروشگاه ها شارژ بگیرید و با شماره گیری *122*pin kod# وارد کنید و برای استعلام موجودی هم *123*1#
خلاصه وارد ایروان شدم و با ترانسفر فرودگاهی که از قبل هماهنگ کرده بودم به سمت اپارتمان حرکت کردیم. اپارتمان یک خوابه با تمامی امکانات مورد نیاز و wifi شبی 30$ خیلی راضی بودم و فاصله تا میدان جمهوری 10 دقیقه پیاده روی بود
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
روز مدیکال:
با تاکسی بمبلغ 1000 درام به بیمارستان موراتسان رفتم و بعداز تحویل مدارک و معاینه توسط دکتر خدارو شکر هیچ واکسنی دریافت نکردم و با همون 45000 درام که شامل 35000 حق ویزیت دکتر+8000 عکس قفسه سینه+2000 ازمایش خون میشه مدیکالم انجام شد وفردا ظهرشم جواب و پاکت مدیکالم رو تحویل گرفتم. برا مدیکال 6 قطعه عکس 3 در 4 داشته باشید و پشت نویسی هم فقط اسم و فامیلتون باشه.اگر اصل کارت زرد رو لازم دارین یه کپی به دکتر بدین و اصل رو برا خودتون نگه دارین. در مورد عمل جراحی استعمال دخانیات الکل و داشتن تتو روی بدن سوال پرسیده میشه.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
روز مصاحبه:
رآس ساعت 7 صبح بیدار شدم و بعداز دوش صبحگاهی و صرف صبحانه رهسپار سفارت شدم که باید عرض کنم اولین بار تو این چند روزه قبل از طی کردن مبلغ کرایه سوار تاکسی شدم و با خیال اینکه مسیر 600 درام بیشتر نیست جلوی سفارت پیاده شدم که راننده نامرد 1500 درام طلب کرد منم که نمیخواستم برا این مبلغ ناچیز روز مصاحبه خودمو متشنج کنم پولو دادم و وارد سفارت شدم بعداز نشان دادن پاسپورت و پیدا کردن اسمم توسط اولین مامور سکوریتی وارد محوطه شدم و به سمت اولین اتاقک نگهبانی رفتم قبل از درب ورود دستگاه با اشعه داره و بعداز ورود به اتاق هم موبایل و وسایل فلزی مثل کلید و اشیاء غیر ضروری رو تحويل دادم و يك شماره گرفتم،
اینجاست که پاکت مدیکال رو باز میکنن و بعد وارد محوطه اصلی و باغچه مانند شدم انتهای فضای سبز ساختمان اصلی سفارت میشه که بعداز ورود و رویت مجدد پاسپورت باید منتظر بشینیم تا یکی یکی با گفتن نفر بعدی برا تحویل مدارک به باجه 8 مراجعه کنیم. باجه 8 مدارک و انگشت نگاری(از من نه کارت ملی نه سند ملکی نه گواهی اشتغال رو تحویل نگرفت) بعد فیش پرداخت 330$ و مجددآ باجه 8 بعد میشینیم تا دوباره با گفتن نفر بعدی به اتاق 11 که افیسر نشسته بریم. اونروز افیسر من اقای خوش تیپ با ریش جوگندمی و حدودآ 55ساله بودن.سوالاتش هم در مورد ادرس امریکا.نحوه رفتن برادر بزرگترم به امریکا.شغل ایشون. مدارک تحصیلی خودم. عنوان شغلیم و وظایف دوران سربازیم بود. بعد هم با معذرت خواهی 1-2 دقیقه رفت و برگشت و برگه ابی رو برداشت و کیس نامبرم رو توش نوشت و از زیر شیشه داد بیرون ولی قبلش گفت که مدارک شما تکمیله و مشکلی نمیبینم فقط یک سری مراحل اداری هست که باید طی بشه و شما بعداز 90 روز این سایت رو چک کنید و هروقت شماره کیس نامبرتون رو دیدید برا گرفتن ویزا تشریف بیارید.منم که بواسطه سربازی سپاه انتظار کلیرنس رو داشتم اصلا تعجب نکردم و با لبخندی نه چندان گرم پرسیدم معمولا کلییر شدن در همچین شرایطی چه مدت طول میکشه؟ جواب داد معمولا 90 روز ولی ممکنه کمتر هم بشه مجددآ پرسیدم ممکنه ویزای سهمیه ایران تمام بشه و به ما نرسه؟ با خنده جواب داد امیدوارم نشه و تا پایان لاتاری 2015 خیلی فرصت هست. منم ازش تشکر کردم و پاسپورت و اصل مدارکم رو تحویل گرفتم و اومدم بیرون. اونروز یک زوج مسن نقص مدرک خوردن. یک خانواده سه نفری که نفر اصلی پدر خانواده بود و از اصحاب مهاجرسرا هستند مثل من کلیرنس خوردن فقط زوج جوانی که خانوم برنده اصلی بودنفر اصلی ویزا یکضرب گرفت و اقا بخاطر خدمت مقققققدس سربازی مشمول کلیرنس شدن. دو روز بعد هم با پرواز به تهران برگشتم وحالادر خدمت دوستان مهاجرسرایی هستم تا کلییر بشم و برای دریاف ویزا به ایروان برگردم. تا امروز 3 تا اپدیت داشتم ولی فعلا انتظار کلییر شدن رو ندارم تا انشالا 45 روز اینده چون روند کلیر ها تا حالا خوب و منظم بوده . برا همه عزیزات ارزوی موفقیت و سلامتی دارم.
لطفآ برای کلیر شدن منم دعا کنید.ممنون

to be continue
2015AS45## ●● Yerevan ●● Interview 20 April
بازمانده 2015 بجرم خدمت در سپاه
سفرنامه قسمت دوم
بعد از ۸۰ روز که شوهرم بعد از دوتا آپدیت پشت سرهم کلیرشد سریع بلیط اتوبوس برای ایروان را گرفتم رفت و برگشت۳۸۰۰۰۰تومان و شنبه حرکت کردم و یکشنبه بعد از ۲۴ساعت به ایروان رسیدم تو مرز ۲۹ تومان عوارض و خروجی دادم و۳۰۰۰ درام هم دادم برایویزا که فرمشو همانجا پر کردم از کسانی که نمیتونستند خودشان به انگلیسی متن را پر کنند ۱۰۰۰درام بیشتر میگرفت خودش پر میکرد ،
ایروان هم دوباره همان هاستل قبلی را انتخاب کردم چون هم قیمتش ارزون بود هم امنیتش برای من خوب بود ایندفعه چون تنها بودم اتاق شش تخته را گرفتم شبی ۳۵۰۰ درام معادل ۲۵۰۰۰ تومان کلا چهار شب بودم صدهزارتومان شد دوشنبه صبح رفتم سفارت مثل همیشه شلوغ بود پاسمو نشان دادم و گفتم شوهرم کلیر شده میخوام پاسشو بدم سفارت رفتم تو همان ورودی اول،پرسیدم. ویزای شوهرم را به من میدهید گفتند بله خیالم راحت شد وگرنه مجبور بودم پاس شوهرم را با اتوبوس بفرستم تهران تا شوهرم دوباره خودش بیاد که کلی علافی داشت اول گفت سه تا چهارروز کاری طول میکشه تلفن هاستل را دادم و برگشتم دیگه دو روز کارخاصی نداشتم جز گشتن تو خیابانهای. اطراف میدان جمهوری ، روز چهارشنبه دیدم زنگ نزدند باز ساعت ۱۲ رفتم سفارت که با اصرار که تلفن هاستل همیشه مشغول است و شاید من خبردار نشم رفتم داخل همان ورودی اول خانمه گفت نه حاضر نیست پنج روز طول میکشه ،اگر زنگ میزد میپرسید شاید دوباره کاری نمیشد بهرحال برگشتم هاستل وایبرمو چک کردم دیدم دخترم نوشته ایمیل فرستادند ساعت سه بیا سفارت ،خلاصه دوباره برگشتم سفارت و داخل قسمت مصاحبه شدم آنجا ویزاو پاکت زرد شوهرم را گرفتم. و بالاخره کار ما به نتیجه رسید،آنجا که بودم یکی از بچه های مهاجرسرا که زیاد فعال هم نبود پیغام خصوصی داد که برای محل اسکان به راهنمایی احتیاج داره و فرداش مصاحبه داشت و برای پنج شب ۲۵۰ دلار پول داده بود و دنبال جای ارزونتر میگشت میدان جمهوری قرار گذاشتیم، یک جوان محجوب و مودب که در حد توان خودم راهنماییش کردم و هاستل خودمو نشونش دادم ولی میدونستم که شاید بعد از پنج شب تو آپارتمان شیک گذراندن تو اتاق شش تخته حتما براش سخت خواهد بود ولی فکر کنم براش تجربه خوبی بود خلاصه به خدا سپردمش و امیدوارم که یکضرب گرفته باشه
برای برگشت هم فردای همان روز با رویال سفر برگشتم که دوست خوبمون daneshjuهم که خودش یکضرب گرفته بود و شوهرش کلیرینس خورده بود همسفر من بودند زن و شوهر محجوب و مهربان که تو سفر کلی با هم تبادل نظر کردیم اتفاق بامزه ای که تو مرز ایران افتاد،این دفعه موقع چک کردن پاسپورتها موقع برگشتن پاس منو که دید همه صفحاتش راورق زد ویزای آمریکا رو که دید گفت ببر پاستو به آن آقا که ده قدم آنطرفتر داشت پاس یک خانم دیگه ای رو نگاه میکرد نشان بده،باور کنید به فاصله یک میز که این وسط باید کیفمو نشون میدادم چند لحظه هم طول نکشید دیدم هیچ مردی اونجا نیست دور و ورم را نگاه کردم گفتم ولش کن حالا چه کاریه خلاصه رفتم و آنطرفتر نشستم ببینم کسی چیزی میگه دیدم نه خبری نیست خلاصه من که محل نگذاشتم ولی نوبت دوستمون که رسید حدود چهل و پنج دقیقه آنها رو بردند دفتر نهاد ریاست جمهوری و کلی سوال و جواب از سیر تا پیاز همه را ازشون پرسیده بودند کم کم اتوبوس داشت راه می افتاد که آنها هم آمدند،گفته بودند ما چون آنجا سفارت نداریم باید بدونیم شما که میرید اونجا براتون مشکلی پیش نیاد، خلاصه من در رفتم اگر شما رفتید حواستون به این معطلی هم باشه ،دفعه قبل اصلا به من چیزی نگفته بودند ولی جدیداخیلی سختگیری میکنند از دو تا جوان چند تا. بسته شکلات الکل دار گرفته بودند هرچی خواهش و التماس کردند گفتند نمیشه باید دادگاه بری جریمشو بدی از یک آقای دیگری هم یک مجله گرفتند که همانجا پاره کردند و دور انداختند خلاصه کمی بیشتر مواظب سوغاتی هاتون باشید
من اینبارهم خیلی اقتصادی سفر کردم حدود ۴۵۰ بلیط و خروجی و ویزا ۱۰۰ هزینه جا حدود ۲۰۰ تومان هم خورد و خوراک کمی خرید کلا۷۵۰۰۰۰ تومان
دیگه باید آماده رفتن به ینگه دنیا باشیم با توکل به خدا و همت و اراده خودم و آرزوی موفقیت برای همه دوستان عزیزم موفق باشید .
سلام به همه دوستان
طبق وظیفه سفرنامه خودم رو مینویسم و امید وارم کمکی به دوستان هر چند کوچک برسونه .
بخش اول : تهیه بلیط و رزرو منزل *********************
1- پس از بررسی ها ی کامل به این نتیجه رسیدم که چون بچه کوچک همراه دارم بهتره با هواپیما مسافرت کنم .
2- خودم بلیط رفت و برگشت گرفتم چون با تور در صورت تمدید و قت سفارت کنسلی بلیط بسیار گرون توم میشه ؟
3- آپارتمان رزرو کردم چون امکان پخت و پز برای بچه وجود داشت مثلا سوپ . برنج . نیمرو و هزینه هم کمتر. از سایت هم نگرفتم از یه نفر ایرانی رضا امیری که کارش تو ارمنستان همین کاره. بسیار مودب خوب و کار را بنداز . ما که حالشو بردیم
بخش دوم : تهیه مدارک و کپی آنها*********
در حدود یک ماه قبل از مصاحبه نسبت به ترجمه مدارک و تهیه آنها اقدام کردم .فقط مهر خود دارالترجمه کافی میباشد . فقط توجه داشته باشید اصل مدرک که به زبان فارسی است رو با خودتون ببرید چون من سند ازدواج رو فراموش کردم .
بخش سوم شروع مسافرت
طی روال اداری و تشریفات پرواز که یک ساعت قبل از پرواز اونجا باشید و .....
فقط یه مورد مهم ان هم اینکه تا اونجا که بتونید ویزا رو تو ایران از سفارت ارمنستان بگیرید .بهتره و استرس کمتری داره چون تو فرودگاه ارمنستان صف طولانی داره
بخش چهارم : مدیکال ****************
1- سر ساعت اونجا باشید چون زودتر ویزیت نمیکنه
2- اگه خواستید زودتر برید به منشی بگید که ما زودتر اومدیم تا قبل از ویزیت آزمایش خون و عکس از سینه رو زودتر از شما بگیره . یعنی یه کاغذ بده تا زودتر برید و عکس و آزمایش خون بدید. این یکی جواب میده و تو کارتون سرعت میبخشه
3- اول باید کاغذ رو ببرید اطلاعات ( درب ورودی بیمارستان دست راست)
بعد صندوق میرید برای پرداخت که کنار اطلاعات هستش یه خانم نسبتا پیر و چاق
4- بعد میرید برای عکس .که سمت راست صندوق هست و یه چراغ هم بالای سرش روشنه . اینها رو میگم چون اصلا انگلیسی ننوشته . خودتون نوبت رو رعایت کنید و ببینید چه کسانی جلوی شما هستن چون نوبت دهی و این جور کارها ندارن حواستون باشه
5- بعد از عکس حدود 10 دقیقه از اطاق دست چپی شما رو صدا میکنه و CD عکس شمارو به شما میده و خودش هم یه گزارش برای دکتر میفرسته CD برای خودتونه و باید ببریید انشاالله USA
6- دوباره تو صف صندوق برای آزمایش خون قرار میگیرید . پس از پرداخت به سمت آزمایشگاه میرید . بیرون ساختمان سمت شمال
7- فرداش برای جواب پیش دکتر تشریف میبرید .
**** توجه اگه بچه کوچک داریید برای تست سل یه 72 ساعت باید قبل از مصاحبه کنار بزارید . اگر هم نشد مهم نیست میشه جواب سل رو بعد از مصاحبه تو صندوق سفارت قرار داد .
بخش پنجم : زمان مصاحبه
1- سر ساعت خودتون اونجا باشید .
2-داخل سالن که شدید به نفراتی که از ایران اومدن و با گیشه 8و9 کار دارن شماره نمیدن . مابقی گیشه ها شماره میگیرن . خودتون حواستون باشه که چه نفراتی با گیشه 8و9 کار دارن یا یه جورایی ایرانی هستن . برای من این مشکل پیش اومد طرف حواسش نبود داشت زودتر از من میرفت جلوی بادجه خلاصه خودتون باید حواستون باشه .
3- بعد از بادجه 8 یا 9 دوباره منتظر میمونید تا افیسر عزیز شماره صدا کنه و مابقی داستان که برای چی میرید آمریکا . کجا میرید . کارت چی و .... و بعد صدور ویزا یا اف . بی. ای . چک
بخش ششم : ایروان گردی
1- آپارتمان ما خیابات نعلبندیان بود کنار میدون جمهوری تمام خیابانهای اطراف مثل ابوییان . نعلبندیان و ... جای قدم زدن و قهوه خوردن داره
2- خیابان تیاگران یه ایروان سنتر داشت که همه چیز داره حتی پول چنج میکنه
3- ما با این آقا رضا که گفتم دریاچه سوان و تله کابین هم رفتیم که قشنگ بود و سرد . هزینه هم مناسب بود . حدود 70 کیلمتر بیرون شهر بود و رفت و برگشت از ما 20000 درام گرفت که تو شهر ماشین ها 30000 میگرفتن
خلاصه اگر سوالی هست من در خدمتم دعا فراموش نشه کلرینس خوردیم
(#) كیس نامبر : 2015AS4###
(#) تعداد افراد : 4 نفر
(#) کنسولگری : Yerevan
(#) ارسال فرم های سری اول : June
(#) کارنت: MARCH
(#) تاریخ مصاحبه : MAY 06
دريافت ويزا : ;کلرینس برگه آبی . انتظار بد دردیه
آپدیت : 08JUN..02JUN.....08MAY(شبانه .همه خانواده و خودم )....13JUL(به خاطر جواب ایمیل . فقط خودم )...14JUL(فقط خودم )24jul هم خودم و همسرم
(#) کلریر 27 july
(#)دریافت ویزا :30 july
(#): مقصد: دالاس
سلام دوستان
سفرنامه خودم را بصورت خلاصه عرض ميكنم
١-دريافت نامه دعوت به مصاحبه
٢-ايميل به خانم دكتر كريستين و درخواست تعيين زمان مديكال
٣-تهيه بليط هواپيما دو هفته قبل
٤-تهيه نامه تمكن مالي يك هفته قبل از مصاحبه
٥-مراجعه به سايت hyur servic و رزو يك آپارتمان مبله(بسيار بهتر و مناسبتر از هتل هاست در ضمن تخفيف هم ميدن)
٦-تهيه دلار و درام و ارز مسافرتي از بانك سامان (خلوت تر هست)دو روز قبل از مصاحبه (من از صرافي هما چهارراه استانبول گرفتم خيلي مناسب حساب كرد)
٧-بستن چمدان سفر يك روز قبل(البته من از قبل چك ليست نوشتم ،چون اينجوري هيچي فراموش نميشه)
٨-از پدرم خواهش كردم مارا فرودگاه رسوند.كارت پرواز و ارز دولتي را گرفتيم و اومديم ارمنستان.
٩-يه فرم پر كرديم و ويزا را گرفتيم و همونجا يه خط ويوا سل با سه هزار درام شارژ ( البته ما براي ده روز پيش بيني كرديم) و فعال كردن اينترنت
١٠-تاكسي فرودگاه شش هزار ميگرفت ولي ما يه تاكسي گذري با سه هزار تا گرفتم تا آژانس hyur service
١١-بعداز امضاي قرارداد يك نفر ما را به آپارتمانمان رسوند و وقتي پسنديديم (البته قبلا عكسهاش را تو سايت ديده بوديم)پولش را پرداخت كرديم(٣٦٠$براي ١٠شب)دوستان من محاسبه كردم پرداخت كرايه آپارتمان يا مديكال به دلار حتي با نرخ آزادبه صرفه تر از درام هست .
١٢-فردا صبح رفتيم مديكال كه تمام مراحل يكساعت زمان بردواز همه مهمتر منشي خانم دكتر بود كه خيلي راهنماييمون كرد.(ما با تاكسي رفتيم هزار درام ولي ميني بوس هاي شماره ٦٧ از ضلع جنوبي ميدون ميره جلوي بيمارستان هم ايستگاه داره ١٠٠درام)
١٣-فرداش جواب مديكال آماده شد و منتظر بوديم تا روز مصاحبه كه تو اين مدت كل شهر را گشتيم البته پياده و شبها هم ساعت ٨تا١٠ميدون جمهوري موزيك با رقص آب داره خيلي آرامش ميده در ضمن ما يه روز هم رفتيم درياچه سوان
١٤-از مركز شهر تا سفارت آمريكا با تاكسي يك ربع بيشتر نيست ما نيم ساعت قبل رسيديم چند نفر جلوي ما بودن و به خاطر اينكه بچه كوچك داشتيم اولين نفر رفتيم داخل
١٥-به ترتيب نفر صدا ميزدن و رفتيم مدارك را تحويل داديم و سه تا ٣٣٠دلار ازمون گرفتن
١٦-دوباره اعلام كردن نفر اول بره باجه يازده كه ما رفتيم و بعد از قسم خوردن در حد دوتا سوال از ما كرد يكي سربازي كجا بودي و دومي اينكه شغلت چيه آزاد را دولتي
١٧-منم بخاطر اينكه سرباز سپاه بودم و نفر اصلي بودم يه برگه آبي گرفتم و فعلا منتظر
چند نكته:
اگر خانواده اي مثل ما بچه كوچك داره خيلي بهتر آپارتمان اجاره كنه و مقداري مواد غذايي مثل برنج و ... به خاطر بچه بياريد بهتره.ما خريد مواد غذايي را از فروشگاه ايروان سيتي انجام داديم كه هر چي كه فكر كنيد داره با قيمت مناسب.ما براي ده روز ١٠٠هزار درام جهت خوراك و كرايه با خودمون آورديم كه باهاش سوغاتي هم خريديم.روزهاي شنبه و يكشنبه ابتداي خيابان نعلبندان از بازار عتيقه جات ديدن كنيد.براي پياده روي حتما از نقشه گوگل كه همه روي موبايل هاشون دارن و با اينترنت سريع موقعيت شما را نشون ميده استفاده كنيد.
دوستان اگه سوالي داشتن خوشحال ميشم در حد اطلاعاتم راهنماييتون كنم
كيس 2015AS51$$,تعداد كيس دو نفر و نصفي، مصاحبه ١١ مي، آپديت ها ١٢'١٤'١٨ مي،٢جون، ١٦جولاي ، مقصد آستين تگزاس فعلا منتظرShy
بلاخره نوبت به سفرنامه من رسید
قبل از شروع از همه دوستانی که خواسته یا ناخواسته به من تو این راه کمک کردن تشکر مخصوص میکنم و ارزوی بهترین ها رو برای همه شما عزیزان دارم
بهتر میبینم اول شرح مختصر از خودم بدم و بعدش تجربه سفر رو برای شمابگم

مرد .... مجرد... سربازی معاف....کار غیر دولتی و شرکت خصوصی غیر حساس.. مدرک تحصیلی هم دیپلم ارائه دادم.... ویزا یکضرب
و اما تجربه سفر
چون دوستان دیگه مراحل قبل از رسیدن به ارمنستان و بخوبی شرح دادن من نیمه دوم سفر و قسمت ارمنستان و توضیح میدم
مدیکال پنج شنبه و وقت از دکتر کریستین گرفتم مراحل خیلی ساده بود بلطف منشی دکتر که یه خانم ارمنی ایرانی هست و مهربان همه کار ها سریع انجام شد فقط چون زمان من 12:30 بود بعد از عکس قفسه سینه رفتم برای تست خون که این زمان صندق بیمارستان تعطیل شده بود برای نیم ساعت از 13:30 تا 14 که این نیم ساعت شد معطلی من برای مدیکال و فردای اون روز یعنی جمعه هم ساعت 13 رفتم برای دریافت جواب
روز مصاحبه
از اونجایی که تو روز های گذشته چند نفر از دوستان و دیده بودم و در مورد زمان مصاحبه با هم صحبت کرده بودیم و اتفاقا زمان مصاحبه همه ما چند نفر حتی کیس های ازدواج و خانوادگی 9 صبح دوشنبه بود و به توصیه یکی از همین دوستان من صبح زود تر از زمانی که خودم پیش بینی کرده بودم رفتم سفارت
ساعت 7:50 جلوی گیت نگهبانی سفارت بودم و اولین نفر اما چه فایده که تا یک ساعت و اندی بعدش در صف ایستادیم و بعد از اینکه لیست ایرانی های عزیز رو دادن به نگهبانی اول سه خانواده که بچه همراهشون بود و بعد هم من راهی بازرسی شدین
بعد از بازرسی منتظر موندم تا دو خانواده به باجه های 8و 9 که با صدازدن نفر بعدی و شماره باجه به باجه های مذکور بروند و بعدش نوبت من شد که اینبار باجه هشت خالی شد و من هم به باجه هشت رفتم که یه خانم جوان که نسبتا فارسی هم خوب صحبت میکرد یکی یکی مدارک رو از من گرفت و با فرم 260 که تابلو بود تو کامپیوتر جلوی روش باز کرده مطابقت میداد وچند سوال در مورد جاهایی که کار کرده بودم و محلی که الان زندکی میکنم و ادرس جایی مه قراره برم پرسید و یه کلماتی توی فرمی که به پوشه منگنه کرده بود مینوشت و بعضی ها رو هم فقط تیک میزد در مورد معافی و علتش هم سوال کردو بازهم یاداشت کرد تو فرمو گفت برو 330 دلار و پرداخت کن باجه 3 و بعدش بیا که بعد از دریافت رسید مراحل انگشت نگاری رو انجام دادم و گفت بشین تا کنسول صدات کنه
و من و استرس باهم نشستیم به انتظار[WINKING FACE]
بالاخره نوبت من شد و به اتاق 11فراخوانده شدم
بعد از سلام و احوال پرسی و ادای قسم ماراتن سوالات شروع شد
1- مجرد هستی ؟ بله
2-تا حالا ازدواج نکردی؟ نه
3- بری کشور ما کجا میری؟ به همون ادرسی که گفتم
4- چکاره هستی؟ کارمند
5-سربازی رفتی ؟ نه
6-چرا؟ معاف شدم
7- علت معافیت چی بوده
بعد زیر همون برگه ای که خانم باجه 8 یاداشت میکرد یه برگه بود که سفید زیبا بود روش امضا کرد و رو زیریش یه چیزی نوشت و گففت این و بگیر و بعد هم دونه به دونه مدارک رو بهم برگردوند و پرسید کشور دیگه ای بودی؟
گفتم نه برای زندگی گفت پاسپورت قبلیتو بده
و بعدش گفت چند لحظه صبر کن و رفت و با خانم باجه 8 برگشت و خانم هم گفت ایشون سوال میکنن و من ترجمه میکنم و شما جواب بدید
تمام شغل هایی که داشتی رو باذکر اینکه چه کار میکردی بگو
منم از اخری به اولی رو یکی یکی با صبر و خیلی مختصر گفتم
بعد گفت چند تا کشور رفتی و بگو چه مدت اونجا بودی ومنم دوباره توضیح دادم و بعدش هم کنسول به خانم گفت برو
و اینجا بود که گفت پاسپورت شما میمونه و با شماره ای که دادی تا دوروز اینده یعنی چهارشنبه باهاتون تماس میگیریم
و منم خوشحال که امیدوارم همه دوستان این لحظه رو تجربه کنن اومدم بیرون
و اما تجربه های ایروان
حتما و حتما نقشه گوگل رو روی گوشیتون داشته باشید خیلی بدرد میخوره
ادرس هتل و بیمارستان و سفارت رو به ارمنی یا روسی همراهتون باشه البته من گوگل ترنسلیت رو رو گوشیم داشتم که خیلی بهم کمک کرد
فرم ویزای ارمنستان و پرینت بگیرید و پر کنید و پولتونو تو فرودگاه با دستگاه چنج کنید خیلی راحته
قبل از سوار شدن به تاکسی حتما کرایه رو باهاش طی کنید یا تو ماشین حساب موبایلتون بهشون نشون بدید
مطمعن بشید مقصد شما رو بلد هست
کرایه از فرودگاه به مرکز شهر با چونه 2500 و بدون چونه 3000 درام هست
توی شهر هم پولتونو تو فروشگاه های ساس چنج کنید
حتما سیم کارت بگیرید چون اینترنتش فوق العاده تو سطح شهر بدردتون میخوره
بنظرم ویوا سل رو تو همون فرودگاه بگیرید فقط اگر با اعتبار 1000 بگیرید بهتره چون بعدا برای هر بار شارژ 4 درصد مالیات کم میکنن که این مالیات رو اعتبار اولیه کم نمیشه
اینترنت رو همونجا بگید فعال کنه و از طرح روزانه استفاده کنید که روزی 150 درام هزینه اش هست
خرید از فروشگاه های ایروان مال البته اونایی که تخفیف زدن خوبه
بازار روبروی مسجد ابی هم برید برای خرید خوبه
از میدان جمهوری تو خیابان تیگران متس جنب بانک که اسمشو نمیدونم یه کوچه هست به اسم فردوسی از 10صبح تا عصر لباس و کفش فروش ها هستن مثه بازار تهران میمونه اکثر تولید خود ایروانه و برند خاصی نیست ولی میشه توش یه چیزایی پیدا کرد
برای هدیه حتما بازار ورنیساژ رو برید از میدان جمهوری زیاد فاصله ای نداره
خوردن قهوه تو کافه های کنار میدان جمهوری رو توصیه میکنم
خوردن شاور ما های دکه های سطح شهر خالی از لطف نیست البته شاورما کلوپ هم خوبه فقط نونش شوره
پیتزا هات و تشیر پیتزا عالیه
یادتون باشه فروشگاه های توی شهر اکثرا 8شب به بعد میبندن و بازار های بزرگ تا 10 شب باز هستن
دوستانی که توی همین روز ها میرن ایروان چتر رو لباس گرم برای شبها فراموش نشه
راستی تو خیابونی که بین جمهوری و اپرا هست و سنگفرشه عصر ها موسیقی زنده توسط گروه های موسیقی انجام میشه و حداقلش چند تا ارمنی دارن اونجا ساز میزنن دیدنش خالی از لطف نیست
قهوه از سوپر ایروان مال بگیرید ارزونتر از جاهای دیگه هست
شکلات هم از فروشگاه نزدیک بیماریتان تهیه کنید روبروی ایستگاه راه اهن هست
کفش مناسب ببرید و خیابان های ایروان رو پیاده روی کنید مخصوصا بعد از ظهر ها
اگر سوالی بود در خدمتم
شاد و سلامت باشید
اگر غلط تایپی داشتم ببخشید
2015AS5XXX
محل گذران عمر شیکاگو Cool
سفرنامه
با نوشتن اين سفرنامه ميخوام دينم رو به بقيه دوستاني كه از سفرنامه ها و راهنمايي هاشون استفاده كردم ادا كنم .
اول از همه بگم كه شرايط پرونده من نسبت به ساير دوستانم يكم پيچيده تره و نكاتي در پرونده من بود كه تو سفرنامه ها نميديدم براي همين استرس داشتم كه نتيجه كار چه خواهدشد ، اميدوارم الان با ذكرش دوستاني كه شرايط من رو دارن بتونن ازش استفاده كنن .
شرايط: مجرد، سي و اندي Smile،ليسانس زبان، شغل غيردولتي ،اقامت اتحاديه شنگن ،اقامت كانادا
من تقريبا ٧ سال ساكن يكي از كشورهاي اروپايي بودم با ويزاي تحصيلي رفتم ولي بعد از مدتي يه شركت ثبت كردم مربوط به تحصيلات سابقم و درسم رو رها كردم و اقامتم رو از دانشجويي به كاري تغيير دادم و بعد از ٥ سال هم بخاطر اينكه همه ماليات هامو به دولت پرداخت كرده بودم و سو پيشينه نداشتم و كلا فرد فعالي (تعريف از خودSmile)بودم با توجه به قانوني كه سر به زنگا براي يه دوره كوتاه تصويب شد ،تونستم اقامت دايم اتحاديه شنگن رو بگيرم ( البته اون قانون فقط براي ٦ ماه بود و بعد از من برداشتنش).
همزمان با اقامتم در اون كشور اروپايي براي مهاجرت به كانادا هم اقدام كردم و پروسه اي كه تقريبا ٤ ماه طول ميكشيد بخاطر درخواست كردن مدارك اضافي از طرف سفارت بغير از مدارك اوليه ( ارائه مدرك زبان فرانسه و زبان انگليسي در حد متوسط)و جنگ سوريه و تعطيلي سفارت سوريه كه محل مصاحبه ها بود و مدتي سكوت و بعد جايگزين شدن سفارت تركيه بجاي آن ، به ٣/٥ سال تغيير يافت.
پس از تحمل مشكلات فراوان براي مهاجرتم به كانادا و زمانيكه نفس راحتي كشيدم كه خدا رو شكر ديگه استرسا تموم شد و زندگيم به روال طبيعي برگشت ، ورودم به كانادا دقيقا مصادف شد با برنده شدنم بعد از ١٤ سال اقدام مدوام براي پروسه لاتاريSmile
و دوباره چه كنم چه كنم هاي جديد Smile
بعضي اوقات گله و شكايت دوستاني كه بعد از يكبار يا دو بار شركت در لاتاري برنده شده بودند و كليرنس خورده بودند و از كي سي سي و سفارتها شاكي بودند رو ميخوندم با خودم ميگفتم شماها در مقابل كسايي مثل من شاه هستيد ، قدر نميدونيد ، نا شكري نكنيد، سختي هاي پروسه لاتاري به مراتب يه صدم سختيهاي مهاجرت به كشورهايي مثل كانادا نيست.(اينا رو ميگم كه خدا رو شكر كنيد وبدونيد در چه جايگاهي هستيدو مطلقا ناشكري نكنيد كه شماها جزو خوش شانس ترين افراد مهاجرت كننده هستيد)

خوب حالا ميريم سر اصل مطلب كه من سعي ميكنم قسمتهايي كه دوستان بهش اشاره كردند رو فاكتور بگيرم و فقط قسمتهاي مهمشو بنويسم كه خارج از حوصله نباشه .

تعیین محل سفارت .........................
زمانیکه من برای لاتاری 2013 اقدام میکردم چون دقیقا فاصله بین خروجم از کشور اروپایی و ورودم به کانادا بود برای چند ماه ایران بودم و آدرس خانه پدریم تو ایران رو برای فرم ثبت نام اعلام کردم برای همین وقتی نتیجه لاتاری اومد و من انتخاب شدم محل مصاحبه من آنکارا انتخاب شده بود و من تو فرم 260 محل سفارت رو تغییر ندادم ولی ادرس محل سکونت جدیدم که کانادا بود رو اعلام کردم درصورتیکه میتونستم محل سفارت رو به مونترال محل زندگی جدیدم تغییر بدم ولی بنظرم اومد اگه مصاحبه تو سفارتهایی باشه که با ایرانیها بیشتر سرو کار دارن میتونه سیف تر باشه و هم اینکه چون برای مصاحبه برمیگشتم ایران دیدن خانواده هم بعد از یک سال برام خالی از لطف نبود. که البته تو نامه دوم لطف کردند و محل مصاحبه رو به ایروان تغییر دادندکه اولش حالم خیی گرفته شد چون دوست داشتم آنکارا یا ابوظبی باشه ولی الان سفرم به ایروان یکی از بهترین سفرهای زندگیم هست بخاطر همسفرای خوبی که همراهم بودن و بهترین لحظه های همراه با استرس و شادی و ناراحتی رو با هم تجربه کردیم.

واكسن................................
من چون در مونترال ساكن بودم دفترچه واكسيناسيون گرفتم و همه واكسن ها از جمله ديفتري و كزاز(يك مرحله)و يك مرحله هم قبلا زده بودم-انفولانزا- ام ام ار (دو مرحله)و ابله مرغون (دو مرحله)رو زدم ، هپاتيت هم كه قبلا در ايران زده بودم تست انتي بادي دادم كه اكي بود .ايران كه اومدم رفتم پاستور و كارت زرد هم گرفتم ولي اصلا لازم نبود با همون كارت واكسيناسيون كانادا هم كارم راه ميفتاد ولي من گفتم با بچه هاي ديگه هماهنگ باشم بهتره .همه رو با خودم براي مديكال بردم ولي اصلا لازم نشد و دكتر كريستين اصلا وارد جزئيات واكسن ها نشد.البته همش کامل بود.
اصل كارت زرد پاستور رو هم از خانم جنيس منشي دكتر كريستين خواهش كردم كه بهم برگردونه كه ايشون هم بهم برگردوندند و كپيش رو نگه داشتن.
مدارك لازم براي مديكال:
پاس و كپي آن- ايميل وقت دكتر-ادرس امريكا و ايران- كارت زرد واكسيناسيون-٦ قطعه عكس ٤*٣ پشت نويسي شده (نام،نام خانوادگي و كيس نامبر)-پرينت نامه دوم و زمان مصاحبه
***سوالات خانم جنيس منشي دكتر قبل از ورود به داخل اتاق دكتر:مريضي خاصي داشتي ؟ جراحي داشتي ؟ تتو داشتي ؟ سيگار و الكل مصرف ميكني ؟بيمارستان خوابيدي تا حالا؟ قند داشتي و ...

گرفتن وقت دكتر و تنظيم زمان سفر......................
مصاحبه من روز دوشنبه بود براي همين پرواز ماهان رو چهارشنبه هفته قبلش گرفتم و به دكتر كريستين ايميل زدم كه وقت مصاحبه من روز ٢ شنبه است و من چهارشنبه ميرسم ايروان لطف ميكنيد براي ٥ شنبه بهم وقت بديد كه بعد از ٢ ساعت جواب ايميلم اومد و دكتر كريستين باهام موافقت كرد. منم ٥ شنبه رفتم براي مديكال و جمعه هم ساعت يك جواب رو گرفتم .

گرفتن بليط و رزرو هتل....................
بليط رو از هواپيمايي ماهان گرفتم كه قيمت پايه اش ٨٤٠ تومان بود ولي من چون تاريخ مصاحبم تغيير كرد قيمت بليطم شد ١٠٣٠٠٠٠تومان.
هتل هم با مشورت و معرفي ٣ تا از دوستانم خوبم هتل آني پلازا ٤ستاره گرفتم كه هم از جاش و هم از كيفيت هتل و امكاناتش بسيار بسيار راضي بودم . براي ٧ شب اقامت در هتل با صبحانه ،ترانسفر فرودگاهي و يك گشت شهري همراه با ناهار هم ٢ ميليون تومان پرداخت كردم كه با توجه به اينكه يه ذره نرخش بالا بود ولي واقعا مي ارزيد.
فاصله هتل تا موراتسان هاسپيتال : ٢٠ دقيقه
فاصله هتل تا سفارت : ١٠ دقيقه
هردوش ١٠٠٠ درام با تاكسي بدون چونه كه البته با چونه كمتر هم ميگرفتن.

اماده كردن مدارك........................
مداركي كه من طبق توصيه دوستان اماده كرده بودم:فرم ٢٦٠ و تاييده آن- نامه اول و دوم- نامه تغيير روز مصاحبه كه خود سفارت ايميل زده بود و يك هفته مصاحبه رو جلو انداخته بود- پاكت مديكال- ديپلم و ليسانس با ريز نمرات-نامه اشتغال به تحصيل در دانشگاه كشور اروپايي -ترجمه شماره ثبت شركتم در اروپا-شناسنامه-كارت ملي-سند خونه-سو پيشينه كشور اروپايي (٦سال ساكن)كانادا (١سال ساكن ) وايران - كارتهاي اقامت كانادا و كشور اروپايي-تمكن مالي هم از كانادا و هم از ايران-كپي پاسپورت-٢ قطعه عكس ٤*٣-بغير از اينا يك پوشه هم درامد هاي شركت و برگه هاي حسابداري و ماليات هاي پرداختي ،...
نكات مهم در اين قسمت:
*** تقريبا ترجمه همه مدارك رو از ٥ سال قبل داشتم كه دوستان گفتن اگه اصل مدارك تغيير نداشته باشه نياز به ترجمه مجدد نيست و من هم ترجمه جديدي انجام ندادم . ترجمه ها هم فقط مهر مترجم داشت بدون مهر دادگستري و امور خارجه.
*** مداركي كه سفارت از من تحويل نگرفت:
كارت ملي -سند خونه-ريز نمرات-كارتهاي اقامت (من خودم بهش گفتم ترجمه كارتها رو بدم گفت نه و اصلا از نوع اقامتم تو اون دو كشور سوال هم نكرد )-مدرك دانشگاه(در مورد دانشگاه اروپا و ترك آن اصلا چيزي نپرسيد و هيچ مدركي هم نخواست)-اطلاعات شركت -فرم ٢٦٠ و نامه اول و دوم-سوپيشينه ايران( ولي سو پيشينه دو كشور ديگه رو گرفت)
***من چون ساكن ايران نبودم حساب بانكيم هم با مامان جان مشترك بود و در نامه تمكن هم اسم ايشون بعنوان شريك امده بود البته ريز تر از اسم من و وسط صفحه كه از جانب سفارت ايرادي گرفته نشد.

روز مصاحبه .............................
شب مصاحبه كه ساعت ١٢ خوابيدم و موبايلم رو ساعت ٦ تنظيم كردم ولي ساعت ٤ از خواب بيدار شدم و ديگه خوابم نبرد بنابراين ساعت ٧:٤٠ از هتل اومدم بيرون و تاكسي گرفتم ساعت ٧:٥٠ جلوي در سفارت و نفر سوم بودم ٢ تاي اقاي مجرد قبل از من تو صف بودن .
روزي كه من مصاحبه داشتم ٨ تا كيس لاتاري و ٤ تا كيس خانوادگي بود كه ٣ تا كيس لاتاري رو از قبل ميشناختم و دوستاي خوبم بودن و بقيه رو تو سفارت شناختم .
تا ساعت ٨:٤٥ دقيقه ما رو دم در يه لنگه پا نگه داشتن گفتن ليست ايرانيا هنوز نيومده ولي ارمنيا از ساعت ٨ ميامدن ميرفتن تو بدون صف.
ساعت ٨:٤٥ هم كه ليست اومد نگهبان اول گفت اول بچه دارها كه ٣ نفر كه بچه داشتن رفتن اول صف و من شدم نفر ٦.بعد كه رفتيم داخل يه خانم ديگه هم يذره زرنگ بازي در اورد و با تكنيك خودشو انداخت جلوي ما و خلاصه من شدم نفر ٧.
نگهبان اول اسامي رو چك ميكنه با ليست اون روزش و اجازه ورود به حياط سفارت رو ميده بعد يه مقدار راه ميريم تو حياط سفارت و ميرسيم به نگهبان دوم . نگهبان دوم پاكت مديكال رو ميگيره و درش رو باز ميكنه و پاسپورت رو كنترل ميكنه و به داخل اتاق بازرسي راهنمايي ميكنه ، به محض ورود وسايلت رو ميگردن و بازرسي بدني و ميگن اگه موبايل ، شارژر، سي دي، فلش داري تحويل بده كه البته به گفتن ما نيست خودشون سريع چك ميكنن و اگه اون چيزا باشه تحويل ميگيرن بهت يه شماره ميدن.
نكته: من ٣ تا پوشه پاپكو مدارك داشتم كه طبق الويت بندي خودم برده بودم كه اگه يه وقت مدرك اضافي ازم خواست كارم به مرحله دوم نكشه و هر سه پوشه رو كه حجيم هم بود داخل يه كوله پشتي گذاشته بودم چون اونروز قرار بود بارون بياد ميخواستم خيس نشن و با خودم گفتم دم در كوله رو تحويل ميدم ولي اصلا راجع به اينكه كوله پشتي رو بخوان ازم بگيرن هيچي نگفتن و منم بردمش تو. اخه تو سفرنامه هاي قبلي خونده بودم پوشه بدون زيپ باشه و چيز فلزي نداشته باشه واز اين حرفا ولي ارمنستان كه رو اين چيزا حساس نبود اصلا ، فقط هي تكرار ميكرد موبايل ، شارژر، سي دي، فلش داري تحويل بده.
بعد از اون اتاقك بازرسي دوباره وارد حياط ميشي و يه ذره ميري جلو و ميرسي به ساختمان اصلي و يه نكته هم اينجا بگم كه تو سفرنامه ها خونده بودم كه دره ورودي سنگينه با قدرت بكشيد منم از دور كه در رو ديدم اين جمله اومد تو ذهنم و وقتي رسيدم در رو انچنان با قدرت كشيدم كه نزديك بود بخورم زمين Smileخلاصه دره اونقدر هم سنگين نيست محكم نميخواد بكشيد مثل من بشيد.از اون در به اصطلاح سنگين كه رفتيد تو يه اقا ميگه ايراني هستيد به انگليسي ؟ ميگيم بله و ميگه بشين اونجا (با دست اشاره ميكنه )البته قبل از اينكه اون بگه شما خودتون ايراني ها رو ميبينيد و ميفهميد كجا بايد بريد. رفتم نشستم وباجه ٨و ٩ ميگفتن نفر بعدي و طبق همون ترتيبي كه از اول رفتي تو ميرفتي به اين باجه ها براي انگشت نگاري و تحويل مدارك . نوبت من كه شد رفتم بهم گفت مدارك تحصيلي- كپي پاس و پاس ، شناسنامه - تمكن مالي - سو پيشينه و بعد انگشت نگاري رو همونجاانجام دادم به گفته خودش كه ميگفت كدوم دست يا انگشتت رو بزار روي صفحه الكترونيكي ،بعد فيش ٣٣٠$ رو داد گفت برو پرداخت كن ، من مونده بودم پوشه مدارك رو كه رو پيشخون اونجا بود با خودم ببرم يا نه كه وقتي خودش منو مردد ديد گفت مدارك ميتونه اينجا باشه تا بيايي . منم رفتم و ٣٠ ثانيه بعد با فيش برگشتم .سوالهايي كه ازم كرد گفت: ادرس امريكات اينه ؟ شماره تلفن ايروانت چيه ؟ شما مونترال زندگي ميكني ميخواي انگليسي مصاحبه كني ؟ گفتم مشكلي نيست ولي ترجيح ميدم فارسي باشه گفت اكي .همين
دوباره رفتم نشستم تا نوبتم شد و افيسر از باجه ١١ اسمم رو صدا زد رفتم تو
من: سلام
افيسر: سلام خوبي ؟
من: (نشنيدم چي گفت سرش پايين بود)جان
افيسر :گفتم خوبي
من با خنده : مرسي شما خوبيد
افيسر:منم خوبم
افيسر:شما فلاني هستيد
من:بله
افيسر:دست راستت رو بگير بالا قسم بخور كه قسم خوردم.
افيسر: الان كجا كار ميكني ؟ جواب دادم
افيسر:قبلا كجا كار ميكردي؟جواب دادم
افيسر:همين ادرسي كه دادي ميخواي بري؟ گفتم نه براي ارسال گرين كارد و امرجنسي كيس ادرس اونجا رو دادم ميرم هتل .
من همش داشتم سرچ ميكردم با چشم ببينم ورقه ابي كجاست ؟ كه ديدم يه دسته پشت سرش رو ديواره ولي رو ميز چيزي نبود.
پاشد عذر خواهي كرد رفت بيرون منم با خودم گفتم رفت چي كار كنه اخه ؟ كه ديدم با يه پاس و يه برگه برگشت گذاشتش اونطرف تر ، مال من نبود نميدونم مال كي بود.
افيسر: اصل مدارك رو پس داد و گفت شماره ايروانت همينه ؟ بله
افيسر: پاسپورتت اينجا ميمونه بين ٣ تا ٥ روز كاري منتظر زنگ ما باش كه البته دو روز بعدش زنگ زدن
من:مرسي خيلي خوبيد
افيسر:مرسي
در مورد اينكه چرا حالا ميخواي از كانادا بري امريكا؟ چرا درستو تو اون كشور اروپايي ول كردي؟ شركتت چقدر درامد داشت ؟ مدارك شركت؟ مدارك اقامت ؟ نوع اقامت اصلا اصلا هيچ سوالي نكرد.
تو اونروز از ٨ تا كيس لاتاري ٥ نفر ويزاي يكضرب گرفتن كه با من ٢ تا خانم مجرد ٢ تا اقاي مجرد و معاف از سربازي و يك خانواده ٣ نفري با يه كوچولو (همسر معاف از سربازي و برنده خانم)كه دوستاي گلم بودند كه براشون از خودم بيشتر خوشحال شدم. ٢ نفر زوج و يك خانواده ٣ نفره هم با يه كوچولو كليرنس خوردن كه از بچه هاي مهاجرسرا بودن و براشون خيلي ناراحت شديم كه ايشالا بزودي زود كلير ميشن و براشون هورا ميكشيم.
*** نكته: افيسري كه با كيس هاي لاتاري و خانوادگي مصاحبه ميكنه يك نفر بود . فكر ميكنم روز مصاحبه ما يكي از شلوغ ترين روزاي سفارت بود چون ٤ تا كيس رو از هفته بعد به اونروز انتقال داده بودند ولي با وجود اينكه ١٢ كيس وجود داشت و يك افيسر و نفر اول ساعت ٩ رفت داخل حدود ساعت ١١:٣٠ كار همه تموم شد . بنابراين خودتون رو اذيت نكنيد زودتر بريد دم سفارت تو صف چون تا ساعت ٨:٤٥ كه هيچ كس رو راه نميدن تو و بعدم كه تو سفارت رو صندلي نشستن خيلي راحتتره تا ايستادن دم در تو سرما يا گرما يا باران. تازه همه كنجكاون كه ببينن تكليف بقيه چي ميشه Cool
*** نكته مهم ديگه اينكه از روي آپديت هاي قبل از مصاحبه نميشه حدس زد كه يكضرب هستي يا نه ؟ من روي اين مساله خيلي حساس بودم چون ٢ تا از دوستام كه يكضرب ويزا گرفته بودن فقط يك آپديت داشتن قبل از مصاحبه و من و يكي از دوستانم كه همون روز من مصاحبه داشت و هردو ويزاي يكضرب گرفتيم ٢٦ مارچ،٧ اپريل،١٦ اپريل و٤مي يعني ٤ تا آپديت داشتيم كه رو روانمون خيلي كار كرد كه علتش چيه ولي خوب نهايتا ماهم يكضرب گرفتيم .
*** نكته ديگه هم اينكه آفيسر به من و دوستم كه تو همون روز مصاحبه داشت هيچ برگه اي نداد فقط پاس رو نگه داشت و ما روزي كه رفتيم ويزا ها رو بگيريم فقط كپي پاس همراهمون بود.

گرفتن ویزا و پاس ............................
افيسر اصل مدارک رو که بهم پس داد گفت ويزا كه حاضر شد بهت زنگ ميزنيم . عصر دو شنبه تو سايت ديدم كه issued شدم به توصيه يكي از دوستان سه شنبه ساعت ٢ رفتم سفارت كه ببينم اگه ويزا حاضره بگيرم كه با پرواز چهارشنبه ماهان برگردم ايران .رفتم گفتم ويزام حاضره اومدم بگيرم از سايت هم عكس گرفته بودم تو موبايلم عكس issued رو به نگهبان اول نشان دادم گفت برو تو اكي ، رفتم رسيدم به نگهبان دوم همون حرفا رو تكرار كردم ، سرش رو كرد تو اون اتاقه كه دوتا خانم هستن براي بازرسي بدني و تحويل وسايل ،اسمم رو گفت اونا تو ليستشون نگاه كردن گفتن اسم تو نيست ، منم گفتم ولي صادر شده ، بنده خدا گفت بذار زنگ بزنم بپرسم ، خلاصه زنگ زد پرسيد و بعد اومد دم در بهم گفت متاسفانه حاضر نيست برو زنگ ميزنيم Smile گفتم تو سايت نوشته issued اخه ، گفت اون issued يعني ويزا Approved شده ولي هنوز حاضر نيست الكي گفتم اخه فردا پرواز دارم( در صورتيكه جمعه پرواز داشتم Smile)يعني پروازم رو تغيير بدم گفت پروازت كيه ؟ گفتم فردا ساعت ٤ گفت تا فردا صبح صبر كن بعد Smileخلاصه فردا صبحش يعني ٤شنبه بهم زنگ زدن گفتن ساعت ٤ بيا ويزاتو بگير كه يكي از دوستام هم كه باهم بوديم ازشون پرسيد كه ميشه زودتر بياييم كه پروازمون رو از دست نديم ؟گفته بودن كه تحويل ويزا از ساعت ٢/٥ تا ٤ هست و ما هر جور حساب كرديم ديديم كه نميرسيم به پرواز ساعت ٤ چهارشنبه و بيخيال رفتن شديم.
نكات مهم :
١)تا قبل از اينكه از طرف سفارت بهتون زنگ بزنن بيخودي مثل من پا نشيد بريد سفارت حتي اگر تو سايت issued شده بوديد Big Grin
٢)اگر ايشالا ويزاي يكضرب گرفتيد حداقل دو روز براش زمان بزاريد و از روز سوم به فكر برگشت باشيد.

جملات آخر .......................
در اخر هم بايد بگم كه ما ١٥ نفر از اعضاي مهاجرسرا كه كيس نامبرهامون بهم نزديك بود يه گروه واتس اپي داريم كه تك تكشون بچه هاي بسيار خوبي از شهرهاي مختلف ايران هستند و در اين راه به من كمك هاي بسياري كردند و من بهشون خيلي مديونم و براي همشون (آيدا، ندا، هدي،زهرا، ريحانه ، الناز، هيرسا، جلال،عليرضا، برزويه،نويد، محمود،سياوش و سپهر مهربون)ارزوي سعادت ، خوشبختي ، موفقيت و كاميابي دارم.
همچنين از مديران محترم مهاجرسرا ، دوستاني كه سفر نامه نوشته بودن ،دوستاني كه امضاهاشون براي كمك بدوستانشون كامل بود، دوستان فروم سفر به ارمنستان ،دوستان رژی پخش ، نودال ، نور ، صدا ، تصویر ، دوستاني كه به سوالهام بصورت خصوصي يا عمومي پاسخ دادن و تعدادشون اونقدر زياده كه متاسفانه نميتونم اسم تك تكشون رو اعلام كنم كمال تشكر رو دارم و براي همشون بهترين آرزوها رو ميكنم.با روي باز اماده پاسخگويي به سوالات تك تك شما عزيزان هستم.با ارزوي شادي همگي شما عزيزان.
سلام بر تمامی دوستان عزیز مهاجرسرا یی . در ابتدا از تمامی دوستان صمیمانه عذرخواهی میکنم از اینکه سفرنامه من به تاخیر افتاد البته به خاطر مسئولیت های زیادی که در زندگی شخصی ام دارم واقعا فرصت اینکار را پیدا نکردم که امیدوارم سفرنامه ما برای دوستانی که هنوز به مصاحبه نرفته اند و یا دوستان برنده سال بعد مفید باشد.
البته سفرنامه دوستان عزیز دیگر خیلی کامل بود و من نکات تکراری راذکر نمیکنم که وقت شما عزیزان را نگیرم (قبلا از انشا بدم عذرخواهی میکنم راستش تو مدرسه هم همیشه دو.ستانم برایم انشا مینوشتندShy....)
مشخصات :
برنده اصلی خودم : فوق لیسانس ریاضی – شاغل در ارگان دولتی
همسرم : لیسانس مهندسی کشاورزی – سربازی س پ ا ه – شغل آزاد
به همراه دو فرزندم 13 ساله و 5 ساله
تقایبا دو هفته بعد از اعلام نتایج متوجه قبولی شدم و شروع به جمع آوری اطلاعات در مورد نحوه پر کردن فرم 260شدم پیشنهادم اینه که حتما این فرم رو با دقت و کاملا صادقانه پر کنید چون فکر میکنم مقدار زیادی از پروسه ویزای شما از مطالعه همین فرمها بدست می آید .در 8 جولای تمامی فرمها را بعد از چند بار مرور کردن سابمیت کردم.
واکسیناسیون
تمامی واکسن ها را طبق آنچه انسیتو پاستور تجریش گفته بود زدیم و تست آبله مرغون هم دادیم و یکماه قبل از مصاحبه کارت زرد را گرفتیم
ترجمه مدارک
9 فوریه کارنت شدیم و بعد از اون دنبال ترجمه مدارک
مدارک ترجمه را قبلا دوستان نوشته اند فقط باید ذکر کنم که از من، برنده اصلی تمامی مدارک تحصیلی شامل دیپلم ،لیسانس و فوق لیسانس را روز مصاحبه به همراه ترجمه و اصل مدرک خواست ولی ریز نمرات را نخواست ولی از همسرم مدرک تحصیلی نخواست و کارت ملی و ترجمه اسناد ملکی(خونه و .. ) هم نمیخواد.و تمکن مالی هم من از بانک دی گرفتم برای 4 نفر مون مبلغ 270 میلیون . فقط هم به اسم برنده اصلی گرفتیم .البته ما شرایطمون در اون بازه زمانی بصورت اتفاقی طوری شد که میتونستیم اون مقدار تمکن بگیریم ولی
طبق جدولی که در همین سایت هم اومده از این خیلی کمتر هم میشه تمکن رو برد و هیچ سوالی در مورد تمکن روز مصاحبه از ما نشد.
24 فوریه نامه دوم اومد و محل مصاحبه از آنکارا به ایروان تغییر کرد که البته خیریتی در اون بود و از لحاظ هزینه برای ما خیلی اقتصادی تر شد
وقت دکتر
بعد از اومدن نامه دوم به دکتر کریستین ایمیل زدم و یکروز بعد کانفرمیشن وقت رو دکتر فرستاد و نهایتا چند هفته قبل از وقت با خانم جنیس تماس گرفتم و وقتمون رو یاداوری کردم
سعی کنید بعد از اومدن نامه دوم سریعتر برای گرفتن و قت اقدام کنید که وقت دکتر پر نشود و فاصله زیادی بین مصاحبه و مدیکال نیافتد وقت مدیکال ما جمعه بود ما سه شنبه مصاحبه داشتیم و زمان کافی برای گرفتن جواب تست سل بچه ها بود
بلیط اتوبوس
بر اساس مشورت خانوادگی که داشتیم تصمیم به سفر زمینی با اتوبوس گرفتیم و به فرزندانمان گفتیم که با توجه به راه پر فراز و نشیب و پر هزینه ای که پیش رو داریم باید از همین ابتدا آماده پذیرش سختی ها باشیم و در هزینه ها قناعت کنیم .
اتوبوس از رویال سفر ایرانیان گرفتیم و خوشبختانه سفر خیلی خوب و راحتی داشتیم در سفر رفت ،اتوبوس ما زیر ده نفر مسافر داشت و خیلی راحت بودیم . فرمهای ویزا را از همین سایت مهاجرسرا پرینت گرفتیم و برای تک تک اعضا خانواده پر کردیم که خیلی در مرز راحت بودیم و سریع کار گرفتن ویزا انجام شد
با توجه به اینکه سفر ما در فروردین بود جاده بسیار زیبا بود ولی در فصل های سرد سفر زمینی را توصیه نمیکنم چرا که جاده ارمنستان خطرناک است با پیچ های خطرناک و جاده بسیار باریک
ساعت 1 بعداز ظهرچهارشنبه از تهران حرکت کردیم پنج شنبه ظهر ایروان بودیم و جمعه هم مدیکال داشتیم
محل اقامت در ایروان
ما از تهران با چند نفر از کسانی که در همین سایت با آنها آشنا شدیم تماس گرفتیم و به این نتیجه رسیدیم که با توجه به اینکه در فصل خلوت مسافر هستیم از این جا رزرو نکنیم و بعد از دیدن محل اقامت اقدام به گرفتن جا کنیم .آپارتمان در ایروان بسیار زیاد است و راحت جای اقامت گیر میاید . ما با خانمی بنام لیلی تماس گرفتیم و بعد از دیدن چند جا نهایتا یک آپارتمان خیلی تمیز دو خوابه با کلیه امکانات در خیابان مسکوویان نزدیک هزار پله شبی 36 دلار گرفتیم .
با توجه به اینکه ما یک خانواده 4 نفری بودیم در آپارتمان خیلی راحت بودیم و از لحاظ هزینه های خورد وخوراک هم برای ما خیلی مناسب شد .فقط دو بار غذای بیرون خوردیم (kfcو پیتزا تاشیر )و بقیه موارد از غذای آماده هانی خصوصا خورشت هاش به همراه برنج که از ایران برده بودم غذاهای سنتی ایرانی باب میل خودمون رو میخوردیم که واقعا برای خانواده های بچه دار توصیه میکنم.
مصاحبه
روز سه شنبه 14 آپریل مصاحبه ما بود که ابتدا باجه تحویل مدارک و یکسری سوالات از فرم 260 مثلا اسم مادرتون چیه ؟چند بار ازدواج کردید؟ چند تا بچه دارید؟ چه سالی رفتید آمریکا؟و از همسرم کجا سربازی رفتی ؟ چه سالی؟و یکی یکی مدارک رو خواست فقط پیشنهاد میکنم مدارک روتوی پوشه های فولدر دار مرتب بگذارید که بتونید مدارک هر شخص رو سریع بدید.
فقط اینم بگم که ما وقتی رفتیم سفارت فقط مدارک را با خودمون بردیم و هیچ چیز اضافه ای برندارید مثل موبایل و یا cdکه روز مدیکال به شما میدهند. و یا اینکه بعضی از دوستان میگفتند لباس اینطور بپوشید و .... به نظر من آراسته بودن و مرتب بودن از هر چیزی مهمتره .خود من دو باری که به سفارت آمریکا در دبی و ایروان رفتم با حجاب رفتم و به هیچ وجه چه در سفارت چه در آمریکا هیچ مشکلی با این مسئله نداشتم پس بهتره خودمون باشیم تا تظاهر به چیزی بکنیم ....
مصاحبه با آفیسر
بعد از اینکه به اتاق آفیسر رفتیم بعد از اون مراحل قسم و.. شروع به سوال کرد البته باید یاداوری کنم که من . همسرم . پسر کوچکم یکبار توریستی به آمریکا رفته بودیم و بعضی از سوالات آفیسر در حوالی اون بود مثلا از خودم به عنوان برنده اصلی :
شغلت چیه ؟این که میخواهید برید پیشش چه نسبتی باهاتون داره ؟ کی رفتی آمریکا ؟ چرا پسر بزرگت رو نبردی؟
واز همسرم : شغلت چیه؟ سربازی کجا بودی ؟ توی سربازی چکار میکردی؟
و ما هم در نهایت آرامش و صادقانه به سوالاتش جواب دادیم مثلا در جواب اینکه چرا پسر بزرگت رو نبردی آمریکا گفتم چون اگر برای اون هم اقدام میکردیم بهمون ویزا نمیدادند .
در نهایت به من گفت میتونم انگلیسی بگم . گفتم بله . گفت پیشنهادم اینه که شما و بچه ها ویزاتون رو بگیرید چون همسرتون باید پروسه کلیرینس رو طی کنند که اگه تا سپتامبر ویزای ایشون نرسید شما برید و براشون اقدام کنید(که البته خدا اااااااااانننننکنه به اونجا برسه )
من از آفیسر پرسیدم با توجه به اینکه سری قبل پروسه کلیرینس ایشون دو هفته طول کشید امکان تسریع در کلیرینسشون هست که جواب دادند توریستی خیلی فرق داره و این مرحله برای مهاجرتی طولانی تره
فردای اون روز هم از سفارت تماس گرفتند و گفتند ویزاتون آماده است پنج شنبه هم برگشتیم ایران و جمعه تهران بودیم
سفر برگشت هم خیلی خوب بود فقط همون که دوستان گفتند در مرز وقتی ویزای آمریکا رو دیدند من وهمسرم رو صدا کردند نهاد ریاست جمهوری . که خدایش برخوردشون خیلی محترمانه بود و فقط یکسری سوالات پیرامون اینکه آیا مشکلی ،برخورد بدی و.. در سفارت آمریکا نداشتید و...
چند نکته قابل ذکر
خود ارمنستان خیلی جای دیدنی نداره و انصافا این جور کشورها که آدم میره میبینه ایران خیلی آبادتره
ما یکروز با یک راننده تاکسی به دریاچه سوان و تله کابین رفتیم که بعدا فهمیدیم آدم خیلی طمع کاریه و ما رو برد یک رستوران برای ناهار و ماهی قزل الا رو فوق العاده گرون حساب کرد حواستون باشه .که البته فکر کنم با نرفتنش هم چیزی رو از دست نمیدید و همون پیاده روی در خیابون های اطراف میدون جمهوری لطفش بیشتره
از تمامی دوستان عزیزی که با گذاشتن اطلاعات ما رو کمک کردند نهایت تشکر را دارم اگر دوستان سوالی داشتند مشتاقانه آماده پاسخگویی هستم
با آرزوی موفقیت برای تمامی عزیزان و با آرزوی کلیر شدن هر چه زودتر همسر عزیزم خدا نگهدار

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان