سفرنامه و تجربه مصاحبه در سایر سفارتها
.
در این تاپیک می توانید تجربه و نکات مهمی که در سفر و مصاحبه خود کسب کردید، در اختیار سایر دوستان قرار دهید.

انجام هرگونه پرسش و پاسخ و در مجموع هر پستی به جز موضوع سفرنامه در این تاپیک ممنوع است و حذف خواهد شد .
پاسخ یافتن نقل قول‌ها
تشکر کنندگان:
سلام به همهٔ دوستان عزیز.

من یادمه وقتی‌ لاتاری برنده شدم در به در دنبال کسی‌ بودم که اون هم آلمان بوده باشه چون خودمم آلمان هستم (حداقل الان که این متن رو مینویسم هنوز آلمانم :دی ) چند نفرو پیدا کردم اما اونها زمان‌های خیلی‌ قبل از آلمان اقدام کرده بودن و اطلاعاتشون قدیمی‌ بود یا فراموش کرده بودن. تا اینکه یک روز تو مهاجرسرا دوستی‌ رو دیدم که پارسال (لاتاری ۲۰۱۶) برنده شده و آلمان شرایطی شبیه من رو داشته و گرین کارت اشو هم دریافت کرده. خلاصه از طریق همین سایت باهاش صحبت کردم و تازه دیدیم چقدر دوست‌های مشترک داریمو از این بحثا که دنیا چقدر کوچیکه :دی . خلاصه کلی‌ راهنماییم کرد. که همینجا میگم ممنون مسعود جان بابت همهٔ کمک‌هات و امیدوارم همیشه شادو موفق باشی‌ و بتونم جبران کنم کمک هاتو.

قبل از هرچیز من که خودم با شرایطه زندگیه فعلیم‌ عملا تو سفرنامه و سفرم. اما همین مطالب دست و پا شکسته رو مینویسم شاید روزی به درد دوست دیگه‌ای هم بخوره.

اول از همه که به دلیل اینکه یبار برای اومدن به آلمان اقدام کرده بودیم اکثر مدارکو آماده ترجمه شده داشتیم به جز مثلا کارت معافیت سربازی و چند مورد دیگه که ایران ترجمه کردیمو آوردیم چون اینجا وحشتناک گرونه . مورد دیگه این بود که دکتر‌های عمومی‌ (hausarzt یا Allgemeinmedizin ) همه اینجا دفترچهٔ بین المللی واکسیناسیون صادر می‌کنن .

ما برای اینکه اینجا نخوایم الکی‌ کلی واکسنی که قبلان زده بودیم مثلا در کودکی رو دوباره بزنیم، به دلیل اینکه دکتر ایرانی‌ نزدیکمون نبود پیش یک دکتر مصری رفتیم و کارت واکسن ایرانی‌ بچگیمونو نشون دادیم اون هم تقریبا میتونست بخونه و بفهمه. با کمک هم تاریخ ها رو به میلادی برگردوندیم و خلاصه برای ما یه دفترچه بین‌المللی صادر کرد و همه واکسن ها رو توش وارد کرد.

برای ما موند واکسن آنفولانزا و تست آبله. (باقی رو زده بودیم). دکتر به ما گفت شما برای آمریکا علاوه بر این واکسنها با توجه به اطلاعیه مرکز بهداشت اروپا (که هر سال عوض میشه) باید برای آمریکا هاری و مننژیت رو هم بزنید که زدیم ( هاری ۳ نوبت و مننژیت ۲ نوبت). که همرو بیمه پولشو داد (۱۰۰۰ یورو شد!!!!) . هپاتیت هم بیمه میداد که ما قبلان زده بودیم.

این‌وسط برای تعطیلات ایران هم رفتیم و اونجا آنفولانزا و تست آبله و هپاتیت دادیم. و برای احتیاط از هلال احمر هم کارت واکسیناسیون بین‌المللی دریافت کردیم. برای تمکن مالی از ایران و آلمان موجودی حساب گرفتیم.

به محض کارنت شدن درخواست گواهیه پلیس رو دادیم که ۴ - ۵ روز با پست برامون اومد. (نفری ۱۳ یورو)

در حال حاضر هم که منتظر وقت مدیکال هستیم برای ۲۱ نوامبر که گفت نفری ۳۷۹ یورو می‌شه!!!! و خودش مدارکو به سفارت پست می‌کنه. سفارت ما فرانکفورت و پزشک ما نزدیک به خودمون در شهر دورتموند هست.

دوستان من خیلی‌ با جزئیات فراوان ننوشتم چون شاید کمتر کسی‌ تو شرایط ما قرار بگیره . اما مطمئن باشید سعی‌ می‌کنم حتی سالهای دیگه هم اگر عمرم به دنیا بود و کسی‌ پیام داد که آقا می‌شه جزئیاتم بگی‌ ما لازم داریم حتما پاسخ میدم. همونطور که مسعود جان جواب مارو داد. دمشم گرم.

راستی‌ ما هفته اول دسامبر مصاحبه داریم.

فعلا منتظریم. و بعدا بازم این متن رو کاملتر می‌کنم.

قربان همتون


Grimfandango
سلام مجدد به دوستان عزیز

ما امروز برای مدیکال رفتیم. برای دوستانی که شاید در آینده آلمان باشن، اگر از بین دکتر‌های آلمان ( برلین، مونیخ، فرانکفورت، دورتموند و .... ) دورتموند رو انتخاب کرده باشید به این صورت که اول میرید مطب dr Uhlenbrock und Partner و اونجا بعد از پر کردن یسری فرم بدون پرداخت هیچ مبلغی عکسبرداری از قفس سینه رو انجام میدید. بد همون موقع یه پاکت حاوی نتیجهٔ آزمایش با یه بسته که دی وی دی عکس قفس سینه هست رو بهتون میدن و میرید برای مطب اصلی‌ که Dr Pollmann هست. اونجا مدارک رو به اضافه نتیجه عکسبرداری تحویل میدید براتون پرونده باز می‌کنن . مدارکی که باید تحویل بدید (۴ قطعه عکس Biometric که البته یکیش مال Dr Uhlenbrock هست و ۳ تاش برای Dr Pollmann, به اضافه دفترچه واکسیناسیون بین‌المللی که شدیدا توصیه می‌کنم قبلا از Hausartz گرفته باشید که بالاتر توضیح دادم، پاسپورت‌ها و نامهٔ دوم، سوابق عمل جراحی و معلولیت اگر دارید، و اگر خانوم هستید و حامله هستید Mutter Pass رو هم لازم دارید)

توی مطب Dr اکثر پرسنل بخصوص خود Dr Pollmann خیلی‌ درباره اینکه چرا آمریکا میرید و میخواید چیکار کنید و ... سوال می‌پرسن فک کنم یه Pre Check هستن :دی اما بسیار بسیار بسیار خوش‌برخورد و مهربون هستن.

اول آزمایش ادرار رو میدید و بعد از اون آزمایش خون هست که باید ۴ ۵ تا فرم رو امضا کنید که در واقع توافق شما جهت انجام آزمایش‌ها و ارائه نتایج به سفارت آمریکا هست. توی فرم‌ها دقیقا ذکر شده که آزمایش HIV دیگه انجام نمی‌شود.

آزمایش‌ها برای بیماریهای مقاربتی هست اکثرا و همچنین وضعیت کلی‌ . آزمایش ادرار برای آزمایش DNA هست. تمام این مورد رو تو فرم هائی که امضا می‌کنید نوشته.

بعد از این مورد فشار خون تست چشم و قد و وزن رو دارید و یک سری سوال جواب جهت عمل جراحی و غیره. در مرحله آخر پیش Dr Pollmann میرید که کلی‌ گپ و گفت می‌کنه و تست قلب و چک بالاتنه به صورت کامل هست و پر کردن فرم‌های واکسیناسیون که خدارو شکر برای ما همه کامل بود. بعد از اون آرزوی سفر خوبی‌ به آمریکا رو می‌کنه براتون و میگه مدارک رو با پست می‌فرستیم سفارت آمریکا.

هزینه‌ها که قبلان گفتم ۳۷۹ یورو به ازای هر نفر هست در انتها حدود نفری ۲۹۵ یورو همونجا دریافت میشه با کارت و نقد هر دو اوکی هست و مابقی به صورت قبض به آدرس منزلتون پست می‌شه که باید به صورت اونلاین پرداخت کنید.

جهت آگاهی‌ از آدرس‌ها و مسیر‌ها خیلی‌ راحت از DB App و Google Map استفاده کنید.

سوالی بود در خدمتم

قربان همگی

Grimfandango


سلام دوستان عزیز

خوب ما هم مصاحبه رفتیم و AP خوردیم. ما چند روز قبل رفتیم فرانکفورت و خونهٔ‌ یه دوست بسیار عزیز در نزدیکی سفارت آمریکا بودیم. با ماشین ۱۱ دقیقه راه تا سفارت بود. صبح ساعت ۹.۴۵ وقت داشتیم. ما ساعت ۹.۱۰ اونجا بودیم که تو لیست چکمون کردن و راه دادن. کول پشتی‌ می‌شه برد. ما مدارک رو تو کول پشتی‌ تو کلاسور گذشته بودیم بد از چک و ورود وارد یک محیط باز شدیم و به یک ساختمون دیگه رفتیم و اونجا Check In کردیم و بعد رفتیم صندوق ۶۶۰ دلار رو با Mastercard پرداخت کردیم. بعد از اون به یک باجه مراجعه کردیم که اصل و کپی مدارک رو گرفت (مدارک تحصیلی همسرم شناسنامه ها عقدنامه همه اصل و ترجمه، مدرک گواهی پلیس ، حساب بانک آلمان ، ثبت نام پست آلمان ) و نفری یک عکس و یه مصاحبهٔ کوتاه کرد و یسری توضیحات مختصر در رابطه با اعتبار ویزا و بسته مهاجرتی. یک فرم به هر کدوم از ما داد که برای ایرانی‌‌ها و عراقی‌ها باید پر میشد. که آیا کار دولتی داشتید یا نه معلم بودید یا نه عضو حزب سیاسی بودید یا نه سربازی رفتید یا نه مسافرت‌های ۱۰ سال اخیر با ذکر دقیقه محل و تاریخ و هدف و ...
بعد به باجه اصلی‌ برای مصاحبه رفتیم که ۴۰ دقیقه!! مصاحبه بود تمامی موارد فرم DS-۲۶۰ رو چک کرد باهامون و اینکه کجاها کار میکردین دقیق چیکار میکردین. از کی‌ آلمان اقامت دارین چرا آلمان اومدین چرا آمریکا میرید و این که موضوع پایان نامه ها ارشدتون چیا بوده و .... (تمامی سوال‌های فرم DS-۲۶۰) در آخر هم از هردومون CV گرفت و گفت همه چیز اوکی هست اما باید کارای اداری بیشتری صورت بگیره که از ۲ هفته تا چند ماه ممکن طول بکشه. و بعد آرزوی موفقیت و خداحافظی.

راستی‌ از من اصلا کارت معافی و ترجمشو نخواست که وقتی‌ گفتم من سربازی نرفتم گفت اوکیه گفتم مدرکم دارما گفت خوب بده :دی.

در آخر تمامی مدارک و اصل ترجمه ها رو پس داد و فقط کپی هارو نگه داشت . و اینکه مدارک ترجمه تاریخ انقضا نداره . مال من اکثرش مال 4 سال پیش بود.

من چیزی که فهمیدم اینکه خیلی به اوضاع ما ایرانی ها آشنا نبود واسه همین سریع چک زذ. البته یکم هم در رابطه با اینکه خانمم آی تی خونده و 2 تا فوق از آلمان و ایران داره کنجکاو بود.

سوالی بود در خدمتم

قربان همگی

Grimfandango
شماره کیس: ‎2017AS3XXX‎
?تاریخ رویت قبولی:04 ‎MAY‎
??تعداد افراد:2
?کنسولگری: آنکارا تغییر به فرانکفورت
?تاریخ ارسال فرم: MAY ‎28
?کارنت شدن کیس: 12 October
?تاریخ دریافت نامه دوم: 14 October
?تاریخ مصاحبه: هفته اول Dec
?نتیجه: AP
✈️مقصد: Washington DC

سفرنامه (تجربه سفارت آمریکا در آلمان)

شرایط: دانشجو - سربازی معاف - شغل دانشجویی

خدایا برای همه خوب بخواه برای من هم ...  Shy
پاسخ یافتن نقل قول‌ها
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان