کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
سفر نامه پاریس
سلام،
سر قولم موندم،اینم سفرنامه، تمام جزئیات حتی پیش پا افتاده رو نوشتم شاید به کار کسی بیاد. از تمام کسانی که اینجا تجربیاتشون رو در اختیار بقیه می گذارند تشکر می کنم، بدون کمک شماها خیلی کارم سخت میشد، شایدم نمیشد...

روز 12 ژانویه 8 شب پاریس بودم، یکی از دوستان لطف کردن و شب رو پیشش موندم، هتل تو پاریس از 45 یورو (Formule1) هست تا بالای 300 تا.
13 ژانویه ساعت 10:30 وقت مدیکال داشتم که از 1 ماه قبل تلفنی وقت گرفته بودم،
Dr.Meyers واقع در خیابان رویال نزدیک سفارت، خانم مسن افریقایی تبار، همون اول آدرس ازمایشگاه رو داد، رفتم خون دادم چون ممکن بود زود تا تعطیل کنند، نسخه هم داد تا 2 واکسن سر راه از داروخانه بخرم چون هیچ کارت واکسنی با خودم نداشتم، 16 یورو واکسنها شد، بعدش برگشتم مطب، معاینه کرد، گوش، حلق، ضربان قلب، قفسه سینه، چشمها، ازم سئوال کرد تا به حال مریضی خاصی داشتم یا عمل جراحی، منم گفتم نه، فقط در سن 5 سالگی دستم شکست و عمل کردم که الان مشکلی ندارم، بیماری هم اوریان و آبله مرغان در کودکی گرفته بودم که نمی دونم جزء اون واکسنها بود یا نه.
ازم در مورد سابقه مشکلات روانی، سابقه خوشونت در حالت مستی یا مصرف مواد مخدر یا حتی مصرف سیگار پرسید که همه رو نه گفتم.
آدرس رادیولوژی داد و گفت جوابش رو فردا با خودت ساعت 11 بیار، تا اون موقع جواب آزمایش خون هم اماده میشه. در مجموع رادیولوژی، آزمایشگاه و مطب نزدیک هم بودند.رفتم رادیولوژی، عکس از قفسه سینه گرفتند، 5 دقیقه بعد نتیجه رو در پاکت بسته دادند و کارم در اون روز تمام شد.

روز 14 ژانویه یک بعد از ظهر مصاحبه داشتم، 11:00 رفتم مطب و تا 11:30 تمام نتیجه رو دکتر در یک پاکت بسته گذاشت و ازش گرفتم، عکس قفسه سینه و برگه واکسن رو بهم داد گفت اینا تو آمریکا لازمت میشه(البته طبق پستهای قبلی دوستان گفته بودند که دیگه لازم نمیشه و میتونید بندازید سطل آشغال، نمی دونم حالا واقعا لازمه یا نه)، 160 یورو هزینه معاینه شد، پرداخت کردم و اومدم بیرون.

کمی وقت داشتم تا ناهار رو بخورم، دنبال مکدونالد گشتم تا از wifi internet استفاده کنم ولی اون نزدیکیها پیدا نکردم، بعد از نیم ساعت گشتن رفتم Quick که کپی فرانسوی مکدونالده و با کارت دانشجویی 1 ساندویچ اضافی میده. Smile و فهمیدم که اینترنت نداره.

ناهار رو نیم ساعته خوردم و سریع رفتم سمت سفارت. یکی از بدترین قسمتای داستان جریان سفارته. پر از پلیس، و راه ورود به داخل رو انقدر پیچونده بودن که دور سفارت کلی چرخیدم تا تونستم پیدا کنم، از کنار دیوار سفارت هم نمیشه رد شد، باید رفت اون دست خیابان، تابلو هم نداشت، 1:10 درو پیدا کردم، برگه قرار مصاحبه(نامه دوم) + پاسپورت رو به نگهبان دادم، کوله داشتم، باز کرد دید لپ تاپ دارم، گفت ممنوعه، کیف کسی رو هم نگه نمیداریم، گفتم این نزدیکیها جایی رو نمی شناسم، گفت من نمی دونم، این مشکل شماست، اون نزدیکیها هم آشنایی نداشتم تا بیاد کیف رو بگیره. نگهبان پیشنهاد داد ببرم هتل بذارم، سریع برگشتم بی هدف و مضطرب دنبال هتل گشتم، چند تایی رفتم ازشون پرسیدم که صندوق امانات دارید تا کوله رو چند ساعتی اینجا بذارم، جریان رو براشون گفتم که سفارت مصاحبه دارم و اینو اجازه نمی دند ولی هیچ کدوم قبول نکردند هیچ، با قیافه ای مشکوک هم نگام میکردند، گفتم گور پدرتون، اتاق شبی چند؟ قیمتها فضایی! چون تو یکی از گران قیمت ترین محله های پاریس بودم ، شبی 250 یورو کمتر نبود(بگذریم از اینکه لپ تاپم 250 تا نمی ارزید!) و مشکل دیگه این بود که تمام مدارک رو برای مصاحبه لازم داشتم، و برای اتاق گرفتن باید گرو میذاشتم که نمی شد، بعد از کمی دستپاچگی زنگ زدم یکی از دوستام از اون سر شهر با مترو بیاد کیفم رو بگیره، ساعت 5 دقیقه به 2 دوستم رسید و کیف رو پرت کردم طرفش و فقط دویدم Smile
نگهبان از داخل سوال کرد که قبولم میکنن یا نه، که گفتن برم داخل.
بعد از چک امنیتی مثل فرودگاه،موبایل رو ازم گرفتند و یک پلاک شماره دادن، رفتم داخل از دستگاه شماره گرفتم برای امور مهاجرت منتظر نشستم، نوبتم شد، یک خانم فرانسوی خیلی خشک مدارک اصلی رو خواست مثل برگه قرار مصاحبه و پاسپورت بعد فیش هزینه مهاجرت رو داد تا در باجه صندوق پرداخت کنم، با کارت پرداخت کردم دقیق یادم نیست، حدود 650 یورو بود فکر میکنم، دوباره نیم ساعتی نشستم، باجه دیگری صدام کرد، خانم فرانسوی خوش برخوردی بود که تمام مدارکم رو با دقت ازم می گرفت و چک می کرد، تمام مدارک اصلش رو ازم خواست مثل شناسنامه، کارت معافی خدمت(با اینکه هیچی ازون مدارک نمی فهمید و فقط با کپی اونا در صفحه آخر ترجمه مطابقت می داد)،مدرک پایان تحصیلی 12 ساله رو ازم خواست، که فقط ترجمش رو داشتم دادم، ازم پرسید آخرین مدرک تحصیلی اصل چی همراه داری، منم مدرک کارشناسی + ترجمه رو دادم، تمام ترجمه ها رو نگه داشت و اصل مدارک رو پس داد، کپی ترجمه ها هم همراهم بود ولی ازم نخواست. سوء پیشینه ایران تا آخرین هفته ای که ایران بودم + سوء پیشینه فرانسه(کسانی که بیش از یک سال در اروپا اقامت دارند اجباریه)، برگه های مربوط به اسپانسر و یک قطعه عکس ازم گرفتند ، در مورد داشتن همسر یا بچه یا قصد ازدواج در زمان نزدیک ازم پرسیدند که گفتم هیچی، از خانواده ام هیچی نپرسیدند. مدارک رو کامل تحویل گرفتند و گفتند منتظر بمونم، تقریبا دیگه سفارت خالی شده بود و بجز من یک نفر دیگه اونجا بود، باجه سوم خانم مسن آمریکایی منو صدا کرد و ازم پرسید انگلیسی بلدم یا نه، از اینجا به بعد انگلیسی شد و اول تبریک گفت و بعد پرسید دفعه چندمه که شرکت میکنی، گفتم 5 یا 6 ، فرم DS230-part II رو که چند ماه قبل پر کرده و امضاء نکرده پست کرده بودم رو جلوم گذاشت و گفت با توجه به دانسته هات تا به امروز صحت تمام اطلاعاتی که تو این فرم نوشتی رو با امضاء تایید کن.
تغییر جزئی آدرس داشتم که گفتم این تغییر کرده و گفت تصحیح کن، درست کردم، به توصییه دوستان، یکبار دقیق از اول تا آخر برگه رو با حوصله خوندم، از بند 33b.Consent to discolsure اون قسمت SSN پرسیدم گفتم اینو متوجه نشدم، گفت اگر social security number می خواهی، باید yes رو تیک بزنی، قبلا علامت زده بودم و بعد با اطمینان کامل امضاء کردم، نسبتم با اسپانسر رو پرسید، جواب دادم، منتظر برگه آبی و بک گراند چک و اینا بودم که خیلی جدی ازم سئوال کرد چقدر از درست مونده، گفتم 1 سال، بهم گفت ویزات هفته دیگه با پست دستت می رسه(در این لحظه احساس کردم دچار تخیلات و توهمات شدم ولی بعد به خودم اومدم...) ولی این ویزا 6 ماه اعتبار داره و اگر در این مدت وارد آمریکا نشی، ویزات باطل میشه و دیگه ویزا برات صادر نمشه، وقتی هم رفتی، یک هقته بعد از ورود کارت اقامتت با پست به آدرسی که دادی فرستاده میشه و بعدش میتونی بر گردی و درست رو ادامه بدی ولی اگر بدون اجازه دولت بیشتر از یکسال خارج از آمریکا بمونی، گرین کارتت باطل میشه و همه چیزت رو از دست میدی.
پاسپورت رو نکه داشتند، مصاحبه تمام شد، از قسمت نگهبانی موبایل رو پس گرفتمو اومدم بیرون.
8 روز بعد پاسپورت رو+ ویزا با یک بسته زرد رنگ منگنه شده از طریق پست تحویل گرفتم و مرحله بلیط خریدنم مونده.
تو اینترنت گشتم،ارزونترین قیمتی که پیدا کردم پاریس،آمستردام،سانفرانسیسکو با پرواز KLM هستش که 467 یورو رفت و برگشت British airways ارزونتر 450 یورو ولی لندن احتیاج به ویزا ترانزیت هست که نمیدونم چقدر هزینه داره ولی KLM دردسر کمتری داره.

جهت امیدواری کسانی که شماره کیس بالا دارند: طبق روال پارسال اگه پستهای قبلی رو ببینید، با توجه به شماره کیسم، همه میگفتن ویزام رو ماه می به بعد میگیرم ولی 4 ماه زودتر گرفتم.

تشکر کنندگان: Masoud ، Behrang ، samad ، persia ، sousangerd ، mohammad_usa ، Gunash ، elham ، WIKIMAN ، leili ، mahan ، ezbob74 ، amin ، Borqa3 ، To USA
سلام فرشاد جان

مرسی بابت سفرنامت و تبریک دوباره Wink

فقط یک سوال در مورد کارت معافی خدمت. می خواستم بدونم که توی DS-230 سوال 24 که در مورد خدمت سر بازی پرسیده بود چی نوشته بودی ضمن اینکه معافی داشتی؟ زدی No؟ اگه آره چرا ازت خواستن؟ من معافی پزشکی دارم و زدم No. من به هر صورت روز مصاحبه ترجمشو میبرم ولی می خواستم ببینم که من درست زدم یا نه؟ اگه دیگران هم نظری دارن لطفا بگن. ممنون میشم.

موفق باشید
شماره کیس: 2009AS17XXX
نامه قبولی: 08 6th May
ارسال فرمهای سری اول: 9th Jun 08
کارنت: 9th Feb 09
نامه دوم: 09 20s Mar از طریق ایمیل
معاینه پزشکی: 09 31st Mar
مصاحبه: 09 14th April
کلیرنس و ویزا: 09 31st Aug (پس از 130 روز)
هزینه قبل از ورود به آمریکا:1050€ نفری
ورود به آمریکا: 09 16th Nov
دریافت گرین کارت: 09 22nd Dec
تشکر کنندگان:
من خرید خدمت بودم،تو کارتم(و ترجمه) نوشته معافیت خدمت، تو فرم No زدم. اگر نرفتی خوب باید No بزنی دیگه، این چه سئوالییه؟ Smile
اونا ازم نخواستن، خودم گفتم اینم دارم گفت بده...
پیشنهادم به دوستان اینه که اگر مدارکی دارید که جزییات موردهای مثبت (مثل همین معافیت از خدمت) رو بیشتر مشخص می کنه، نشون بدید، چون شانس اینکه بک گراند چک نخورید بیشتر میشه

تشکر کنندگان: persia
سلام فرشاد جان. اول از همه تبريك ميگم بابت ويزا گرفتنت. يكم با استرس همراه بود ولى اخرش خوب بود Smile. عزيز! من سربازى نرفتم و تا الان هم دانشجو بودم بنابر اين هيچ كارت معافى ندارم. حالا اونها ازت نخاسته بودند نه؟ به نظرت اگر بهشون بگم كه مطابق قانون از سربازى معاف بودم خوبه؟
تشکر کنندگان:
تو نامه دوم می نویسن چه مدارکی لازمه، سفارت با سفارت هم فرق داره، تو نامه من نوشته بود (military record (if applicable اگر نشون نمی دادم هم فکر نمی کنم ازم می خواستن ولی من گفتم اینم دارم و استقبال کرد.
در مورد راست و دروغ گفتن از با تجربه ها بپرس، نمیدونم تو سفارتهایی که با ایرانیا زیاد سرو کار دارن ته قضیه سربازی رو در میارن یا نه چون در حالت عادی اگر ادعای چیزی رو بکنی، باید مدرکشو نشون بدی.

تشکر کنندگان:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان