کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
مهاجرت به گرجستان
(2013-07-05 ساعت 08:16)johnsmith نوشته:  با توجه به تغییرات اخیر به نظر می‌رسه گرجستان دیگه هیچ مزیتی نسبت به جاهای دیگه مثل ترکیه نداره!

درود
دوست عزیز درسته تغییراتی ایجاد شده ولی هنوز تفاوت های اساسی وجود داره.
در ضمن دولت گرجستان اعلام کرده تغییر در قانون ویزا برای ایران و کشورهای دیگه ممکنه موقتی باشه و باید منتظر اصلاح قانون مهاجرت باشیم.
بازار ترکیه بسیار رقابتی تر و البته بزرگ تر از بازار گرجستانه . تفاوت های فرهنگی زیادی بین مردم دو کشور وجود داره و خیلی موارد دیگه که زندگی در ترکیه را برای ما ایرانی ها سخت تر می کنه. با تمام این حرف ها ، بستگی به خود آدم داره که کجا بتونه زندگی کنه .

سالم باشید
پاسخ
تشکر کنندگان: arashmaziar ، andrewlachina
(2013-07-05 ساعت 08:16)johnsmith نوشته:  با توجه به تغییرات اخیر به نظر می‌رسه گرجستان دیگه هیچ مزیتی نسبت به جاهای دیگه مثل ترکیه نداره!

خوب خیلی کشورها ویزا دارن, یعنی همه کشورهایی که ویزا دارن شبیه همدیگه هستن؟ دوبی که رشد اقتصادی بزرگی کرد هیچ وقت ویزا رو برنداشت. توسعه و شرایط اقتصادی یک کشور صرفا وابسته به وضعیت ویزای اون کشور نداره.
هرچند من هنوز فکر میکنم دولت جدید گرجستان رفتار درستی رو نشون نداد
معمولا رفتارهای ناگهانی و هیجانی دولتها ابتدا باعث ضربه به خودشون میشه, اینکه اول شایعه برقراری ویزا پخش بشه و بعد ناگهانی از افراد ویزا بخوان اونهم با شرایطی سخت تر از افراد معمولی صورت خوشی نداره.
اینکه مردم ببینند یک دولت بدون اعلام قبلی تصمیم ناگهانی میگیره و در ابتدای امر دلیلش رو یک چیز اعلام میکنه و فرداش یک دلیل جدید رو میاره نشون میده اون افرادی که این تصمیمات رو میگیرند چندان پخته نیستند
در مواردی مثل کشور ما یا کشورهایی که منابع عظیم مالی مثل نفت دارن هرچند این اعمال باعث سقوط اقتصاد میشه اما پولهای عظیم نفت میتونه تا حدودی ضربه ای که اینکار به اقتصاد میزنه رو کمرنگ کنه ولی درباره کشورهایی مثل گرجستان که اقتصاد وابسته به تولید و توریسم داره و هنوز به اون حاشیه امن اقتصادی مثل ترکیه نرسیده میتونه خیلی خطرناک باشه
اینکه یک کشور مثل امارات برای خیلی از کشورها ویزا درخواست میکنه چیز عجیبی نیست اما اینکه بطور ناگهانی در یکی دو روز کلا قوانین رو بدون اطلاع قبلی تغییر بده میتونه خطرناک باشه.
همونطور که همه ما با تمام وجودمون تو این چند سال احساس کردیم بدترین چیز برای اقتصاد از دست رفتن اعتماد سرمایه گذاران به تصمیمات دولته و این فقط به دلیل تصمیمات ناگهانی دولتمردانه. در هر صورت دولت جدید گرجستان رویه های خوبی رو داشته اما امیدوارم بعد از انتخابات رئیس جمهوری گرجستان دولت این کشور بیشتر از اینکه انرژیشو صرف درگیری با حزب مخالف کنه صرف توسعه و رشد اقتصادی کشور کنه.
پاسخ
تشکر کنندگان: saeednasa ، Saeedv13 ، ParsTrader ، Danoosh ، gbtm ، man-ari-ram
درود مازیار جان
آقا ما احتمالا با ماشین شخصی میریم گرجستان.
یه سری نقشه دانلود کردم برای تبلت . نقشه های گوگل مپ هم دانلود کردم . فعلا کار می کنه . نمی دونم آفلاین کار کنه یا نه .
برای محل اسکان هم احتمالا دست به دامن خودت بشیم .
به نظرت منطقیه با ماشین بریم یا نه ؟
پیشنهادی داری ؟
پاسخ
تشکر کنندگان:
قبلاً خوبی گرجستان این بود که بدون ویزا می‌شد رفت و حساب بانکی هم می‌شد باز کرد، ولی الان دیگه هیچ کدوم از اینها رو نداره.
برای حساب بانکی باید شرکت ثبت کنیم و برای ثبت شرکت هم آدرس محلی لازمه که این خودش باز هزینه اضافه تحمیل می‌کنه و اصلاً معلوم نیست که کسی که هنوز ساکن اونجا نشده چطور باید این آدرس رو فراهم کنه.
مسیر زمینی مستقیم هم نداره و باید از یک کشور دیگه رد بشیم که باز دردسر و هزینه اضافه هست.
زبون دوم این کشور هم بجای اینکه انگلیسی باشه، روسی هست که واقعاً آدم رو توی کارهای اداری و ارتباط با مردم به دردسر و سختی می‌ندازه.

راستش در مورد تغییرات سیاستهای این کشور نسبت به ایران هم به نظر می‌رسه یک شیب منفی وجود داره، یعنی اینکه متأسفانه به نظر می‌رسه نه تنها اوضاع قرار نیست بهتر بشه بلکه به سمت بدتر شدن هم پیش می‌ره، مثل دبی که اول سیاستهای بازی نسبت ایران داشت و بعد کم کم همه چیز رو برای ایرانیها سخت و سخت‌تر کرد تا جایی که الان رفت و آمد و اقامت در دبی برای هندی‌ها راحت تر از ایرانی‌ها شده. (البته امیدوارم پیشبینی من اشتباه از آب دربیاد.)
پاسخ
تشکر کنندگان: gbtm
به نظر این حقیر هر کشوری که قوانین رو واسه ایرانی ها سخت تر کنه درواقع ظلم بزرگی به مردم خودش کرده تا ایرانیها.
همونطور که همه دوستان مسحضرید ایرانی جماعت هرجا که مهاجرت کرده مثل مالزی، تایلند، امارات و .... دستاورد بزرگش برای کشور میزبان ، دلارهای بیشماریست که به سمت مردم کشور میزبان واریز کرده ... چون هر کاری میخوان بکنن باید هزینه کنند ائم از ثبت شرکت ، اجاره خونه ، اجاره مغازه و .....
درسته ما ایرانیها دنبال یه جایی واسه زندگی بهتر می گردیم و با این قوانین ممکنه شرایط مهاجرتمون سخت تر بشه اما هر ایرانی که مهاجرت میکنه شاید در یکسال حداقل 20000 دلار وارد اون کشور میکنه ، البته ناگفته نماند که بعضی از هموطنان با کارایی که انجام میدن وجهه ایران و ایرانی رو خراب میکنن.
بنابراین یه کشوری مثل گرجستان که هیچ درآمد خاصی نداره باید بیشتر به فکر جذب ایرانی باشه تا دفع اونا ....تصور من این بود که از چند ماه پیش که حزب نزدیک به روسها حاکم شدند شرایط برای ایرانیا بهتر بشه ولی نتیجه مثل اینکه برعکس شد.
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2013-07-06 ساعت 14:44)reza1978 نوشته:  به نظر این حقیر هر کشوری که قوانین رو واسه ایرانی ها سخت تر کنه درواقع ظلم بزرگی به مردم خودش کرده تا ایرانیها.
همونطور که همه دوستان مسحضرید ایرانی جماعت هرجا که مهاجرت کرده مثل مالزی، تایلند، امارات و .... دستاورد بزرگش برای کشور میزبان ، دلارهای بیشماریست که به سمت مردم کشور میزبان واریز کرده ... چون هر کاری میخوان بکنن باید هزینه کنند ائم از ثبت شرکت ، اجاره خونه ، اجاره مغازه و .....
درسته ما ایرانیها دنبال یه جایی واسه زندگی بهتر می گردیم و با این قوانین ممکنه شرایط مهاجرتمون سخت تر بشه اما هر ایرانی که مهاجرت میکنه شاید در یکسال حداقل 20000 دلار وارد اون کشور میکنه ، البته ناگفته نماند که بعضی از هموطنان با کارایی که انجام میدن وجهه ایران و ایرانی رو خراب میکنن.
بنابراین یه کشوری مثل گرجستان که هیچ درآمد خاصی نداره باید بیشتر به فکر جذب ایرانی باشه تا دفع اونا ....تصور من این بود که از چند ماه پیش که حزب نزدیک به روسها حاکم شدند شرایط برای ایرانیا بهتر بشه ولی نتیجه مثل اینکه برعکس شد.
راستش با شما موافق نیستم . توی چند ماهه اخیر عدم تمایل به کار کردن و ارائه خدمات به ایرانی ها حتی بین صاحبان املاک اجاره ای هم مشهود بود ( البته این موضوع شامل اتباع چند کشور دیگر مثل هند و مصر هم میشه ) علتش هم واضح بود هزینه ای که اتباع ایران و این کشور ها به جامعه میزبان تحمیل میکنند ( اعم از مالی و روحی و امنیتی ) بیشتر از پولی هست که توی این کشور ها خرج میکنند . چندی پیش با یکی از دوستان که صاحب حدود 20 اپارتمان است و انها را کرایه میدهد صحبت میکردم میگفتم ترجیح میدهد خانه هایش را به روس ها و اکراینی ها با قیمتی بسیار کمتر اجاره بدهد ولی مستاجر هندی ایرانی یا عرب نداشته باشد میگفت هندی ها کثیف هستند و خانه را از بین میبرند . عرب ها تعدادشان زیاد است و شلوغ هستند و مصرفشان بالاست و ایرانی ها دردسر ساز و مشکل ایجاد کن با همسایه ها و گاها پلیس در یک مورد مستاجر ایرانی اش رفته بود دم در همسایه طبقه بالا دعوا راه انداخته بود که چرا در اپارتمان مسکونی کار تجاری میکنید ( چیزی که در گرجستان بسیار مرسوم است ) . این عدم تمایل در ادارات دولتی هم وجود دارد دوست دیگر که در اداره دارایی کار میکند میگفت شرکت های ایرانی بخش زیادی از وقت و انرژی ما را میگیرند چون در اکثر موارد دفاتر مالیشان اشکال دارد و در حسابرسی اشتباه کرده اند یا در ان تقلب شده و قصد فرار مالیاتی را دارند و...........ضمن این که گرجی ها کارهایی مثل دلالی و بنگاهی و.... را بسیار پست و حتی غیر اخلاقی میدانند و خب هم وطنان گرامی هم که عاشق این کارها . در کل خراب کردیم دوست عزیز .

ضمن این که بر خلاف تصور دوستان توریسم گرجستان با این که نسبتا قوی است اما تنها 6 درصد تولد ناخالص ملی این کشور را تشکیل میدهد که سهم ایرانی ها از ان بعید میدانم به نیم درصد تولید ناخالص ملی هم برسد . توهم برمان ندارد . حضور و عدم حضورمان تاثیر چندانی ندارد .
پاسخ
تشکر کنندگان: storagemeter ، johnsmith ، saeednasa ، gbtm
(2013-07-06 ساعت 15:20)andrewlachina نوشته:  
(2013-07-06 ساعت 14:44)reza1978 نوشته:  به نظر این حقیر هر کشوری که قوانین رو واسه ایرانی ها سخت تر کنه درواقع ظلم بزرگی به مردم خودش کرده تا ایرانیها.
راستش با شما موافق نیستم . توی چند ماهه اخیر عدم تمایل به کار کردن و ارائه خدمات به ایرانی ها حتی بین صاحبان املاک اجاره ای هم مشهود بود ( البته این موضوع شامل اتباع چند کشور دیگر مثل هند و مصر هم میشه ) علتش هم واضح بود هزینه ای که اتباع ایران و این کشور ها به جامعه میزبان تحمیل میکنند ( اعم از مالی و روحی و امنیتی ) بیشتر از پولی هست که توی این کشور ها خرج میکنند . چندی پیش با یکی از دوستان که صاحب حدود 20 اپارتمان است و انها را کرایه میدهد صحبت میکردم میگفتم ترجیح میدهد خانه هایش را به روس ها و اکراینی ها با قیمتی بسیار کمتر اجاره بدهد ولی مستاجر هندی ایرانی یا عرب نداشته باشد میگفت هندی ها کثیف هستند و خانه را از بین میبرند . عرب ها تعدادشان زیاد است و شلوغ هستند و مصرفشان بالاست و ایرانی ها دردسر ساز و مشکل ایجاد کن با همسایه ها و گاها پلیس در یک مورد مستاجر ایرانی اش رفته بود دم در همسایه طبقه بالا دعوا راه انداخته بود که چرا در اپارتمان مسکونی کار تجاری میکنید ( چیزی که در گرجستان بسیار مرسوم است ) . این عدم تمایل در ادارات دولتی هم وجود دارد دوست دیگر که در اداره دارایی کار میکند میگفت شرکت های ایرانی بخش زیادی از وقت و انرژی ما را میگیرند چون در اکثر موارد دفاتر مالیشان اشکال دارد و در حسابرسی اشتباه کرده اند یا در ان تقلب شده و قصد فرار مالیاتی را دارند و...........ضمن این که گرجی ها کارهایی مثل دلالی و بنگاهی و.... را بسیار پست و حتی غیر اخلاقی میدانند و خب هم وطنان گرامی هم که عاشق این کارها . در کل خراب کردیم دوست عزیز .

ضمن این که بر خلاف تصور دوستان توریسم گرجستان با این که نسبتا قوی است اما تنها 6 درصد تولد ناخالص ملی این کشور را تشکیل میدهد که سهم ایرانی ها از ان بعید میدانم به نیم درصد تولید ناخالص ملی هم برسد . توهم برمان ندارد . حضور و عدم حضورمان تاثیر چندانی ندارد .

توهم رو خوب اومدی!

راستی شما در مورد سوالی که من پرسیدم، نظری نداری؟ اینکه چه آدرسی برای ثبت شرکت باید ارائه بدم؟ توی بعضی از کشورها دفتر/آدرس مجازی هست و یا کارگزار ثبت شرکت این کار رو به عهده می‌گیره، ولی از طریق اینترنت چیزی زیادی در این مورد نتونستم توی گرجستان پیدا کنم.
پاسخ
تشکر کنندگان:
ادرس و دفتر مجازی ( اشتراکی ) هم میشه داد ولی بعدا دردسر میشه . اداره مهاجرت گرجستان نظر خوبی نسبت به شرکت هایی که تو این جور ادرسا ثبت شده نداره . به نظرم یه ادرس حقیقی حتی شده یه سویت مسکونی باشه رو بدید .
پاسخ
تشکر کنندگان: johnsmith ، arashmaziar
(2013-07-06 ساعت 23:24)andrewlachina نوشته:  ادرس و دفتر مجازی ( اشتراکی ) هم میشه داد ولی بعدا دردسر میشه . اداره مهاجرت گرجستان نظر خوبی نسبت به شرکت هایی که تو این جور ادرسا ثبت شده نداره . به نظرم یه ادرس حقیقی حتی شده یه سویت مسکونی باشه رو بدید .

مرسی از راهنمایی. البته من برای مهاجرت نمی‌خوام شرکت ثبت کنم، فقط برای حساب بانکیش می‌خوام.
پاسخ
تشکر کنندگان:
سلام و درود به تمام دوستان خوب و مدیران انجمن عزیزان با عرض تشکر که چنین انجمنی رو به پا کردید دوستان من تا مهر قصد مهاجرت به ارمنستان یا گرجستان دارم البته خودمم موندم کدوم برم چون میخوام شرکت افتتاح کنم اونجا دوستان کسی هست به من کمک کنه تشکر !
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2013-07-07 ساعت 20:18)mr.alicriest نوشته:  سلام و درود به تمام دوستان خوب و مدیران انجمن عزیزان با عرض تشکر که چنین انجمنی رو به پا کردید دوستان من تا مهر قصد مهاجرت به ارمنستان یا گرجستان دارم البته خودمم موندم کدوم برم چون میخوام شرکت افتتاح کنم اونجا دوستان کسی هست به من کمک کنه تشکر !

به نظر من گرجستان بهتره . البته برداشت خودم براساس گفته ها و دیده های سایر دوستان در هردو کشور این رو نشون میده .
شما بازم خودت هردو کشور را ببین و بعد تصمیمی بگیر . اگه تا حالا به هیچیک نرفتی میتونی توی یه سفر هردوشونو ببینی .
پاسخ
تشکر کنندگان: mr.alicriest
دوستان چنان تصوری از گرجیها پیش ایرانیها می سازند که اگه کسی ندونه فکر میکنه همه ایرانیها آدمای وحشی و بی فرهنگ و دلالند ولی در عوض گرجیها همه با فرهنگ و با موقعیتهای اجتماعی آنچنانی ...

دوست عزیز ! نمی دونم شما ایرانی هستی یا نه اما تا جایی که من از سفر گرجستان به یاد دارم همین آدمایی که شما میگید دلالی رو خیلی سخیف می دونند هموطنای بی کس و کاری داشتند که توی بهترین خیابون تفلیس آویزون آدم می شدن واسه اینکه همین ایرانی دلال یک لاری بهشون کمک کنند.... یا راننده تاکسی که 100 لاری از من گرفت و بعد شروع کرد به داد و فریاد که تو به من 10 لاری دادی ............

من نه دلالم نه بنگاهی ... اما بعضی از دوستان که مهاجرت میکنند مثل اینکه یادشون میره کی بودن و از کجا اومدن و اتفاقا توهم خارجی بودن رو اونا برشون میداره و فکر میکنند از اول عمرشون تو نیویورک به دنیا اومدن و اون سرزمینی که مهاجرت کردن ارث پدر و مادرشونه و هیچ ایرانی دیگه حق اومدن به اونجا رو نداره!!!
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2013-07-10 ساعت 15:37)reza1978 نوشته:  دوستان چنان تصوری از گرجیها پیش ایرانیها می سازند که اگه کسی ندونه فکر میکنه همه ایرانیها آدمای وحشی و بی فرهنگ و دلالند ولی در عوض گرجیها همه با فرهنگ و با موقعیتهای اجتماعی آنچنانی ...

دوست عزیز ! نمی دونم شما ایرانی هستی یا نه اما تا جایی که من از سفر گرجستان به یاد دارم همین آدمایی که شما میگید دلالی رو خیلی سخیف می دونند هموطنای بی کس و کاری داشتند که توی بهترین خیابون تفلیس آویزون آدم می شدن واسه اینکه همین ایرانی دلال یک لاری بهشون کمک کنند.... یا راننده تاکسی که 100 لاری از من گرفت و بعد شروع کرد به داد و فریاد که تو به من 10 لاری دادی ............

من نه دلالم نه بنگاهی ... اما بعضی از دوستان که مهاجرت میکنند مثل اینکه یادشون میره کی بودن و از کجا اومدن و اتفاقا توهم خارجی بودن رو اونا برشون میداره و فکر میکنند از اول عمرشون تو نیویورک به دنیا اومدن و اون سرزمینی که مهاجرت کردن ارث پدر و مادرشونه و هیچ ایرانی دیگه حق اومدن به اونجا رو نداره!!!

رضا جان
با این حرف شما موافقم که برخی از دوستان تفاوت های فرهنگی ایران و گرجستان را کمی بزرگنمایی می کنند. در واقع اگر در کشوری کار دلالی و بنگاهی ، پست و مذموم باشد که تمام معاملات املاک و خودرو و ... بلاتکلیف خواهند شد .
اما اگر از منظر مردم شناسی به قضیه نگاه کنیم خواهیم دید که اصولا تفاوت فرهنگی اساسی بین مردم کشورهای ایران ، ترکیه ، عراق ، ارمنستان ، آذربایجان ، گرجستان ، تاجیکستان ، ازبکستان و چندتای دیگر وجود ندارد . دوستان توجه کنند عرض کردم تفاوت اساسی .
به عنوان مثال همین قضیه راننده تاکسی ، در شهر استانبول دقیقا همین قضیه برای من اتفاق افتاد. به همراه دونفر دیگر از مدیران شرکت جهت بازدید از نمایشگاه بین المللی استانبول به ترکیه رفته بودیم . درراه برگشت راننده تاکسی (که متاسفانه به گفته خودش ایرانی تبار بود) بعد از اینکه خودش را قاتل تازه از زندان آزاد شده معرفی کرد ، عینا همین شیوه تعویض اسکناس را به اضافه دستکاری در تاکسیمتر به روشی بسیار ماهرانه پیاده کرد و با داد و فریاد نزدیک پنجاه لیر از ما تلکه کرد . در ایران راننده تاکسی سیروسفر فرودگاه امام از من هموطن خودش کرایه بیشتر از نرخ مصوب طلب می کند چون حدس می زند مدت زیادی ایران نبوده ام و از قیمت ها خبر ندارم (نفهمیدم از کجا حدس زده بود حقه باز). در تایلند راننده ها مسیر را هزار جور می پیچانند و دورتر می کنند تا کرایه بیشتری در تاکسیمتر محاسبه شود . و ده ها مورد از این دست را میشود مثال زد.
پس صرفا با اتکا به این موارد نمیشه کل مردم اون کشور را رفتار شناسی کرد . تا جایی که من متوجه شده ام تفاوت هایی که بین ایران و گرجستان وجود دارد بیشتر در نظام سیاسی و اقتصادی ست تا فرهنگ رایج در جامعه . البته تفاوت های مربوط به دین را هم نباید از یاد برد.
به هر حال گرجستان هم هنوز با کشورهای پیشرفته مثل آمریکا و انگلستان و ... فاصله زیادی دارد .
من اگر به راحتی حق انتخاب داشتم قطعا بین گرجستان و مثلا سوئد ، خوب سوئد را انتخاب می کردم . ولی خوب بایست بر حسب شرایط موجود تصمیم گیری کرد و درنظر داشته باشیم که حق انتخاب زیادی نداریم .

سالم باشید
پاسخ
تشکر کنندگان: barvos ، mr.alicriest ، arashmaziar
سلام به همه عزیزان
راستش دلم نمیخواست بنویسم اما لازم دیدم بنویسم.
من فکر میکنم بحث داره منحرف میشه و اینجا هم مثل بقیه جاها داره به گله کردن از همدیگه منجر میشه.
دوست عزیزمون آقای آندره لطف کردن این تاپیک رو ایجاد کردند که جای خوبی شده برای پرسیدن سوالاتمون از همدیگه درباره گرجستان و شرایط اونجا اما متاسفانه داره به جایی میره که بعضا برخوردهای تندی از خیلی افراد منجمله خود من صورت میگیره که فقط و فقط باعث ایجاد دلخوریه.
راستش مردم هر کشوری محترم و ارزشمندن, توی هر کشوری هم آدم خوب و بد پیدا میشه. توی همون کشورهای پیشرفته هم بعضا من آدمهایی رو دیدم بی فرهنگتر از پرت ترین دهاتهای خودمون, صرفا در همین گرجستان ایرانیهایی رو دیدم که به مراتب از بقیه توریستها با شخصیت تر و با فرهنگ تر بودن, گرجیهایی رو هم دیدم که فرهنگ پایینی داشتن و حتی کلاه برداری میکردن اما واقعیت اینه که متاسفانه میتونیم با دیدن آشغال ریختن در همین مناطق تفریحی کشور خودمون ببینیم اون چند درصدی که از بی فرهنگی رنج میبرن بسیار نمود زیادی تو جامعه دارن. این مساله باعث میشه خود من به شخصه بیشتر از این مساله عصبانی بشم تا اینکه یک فرد خارجی رو در حال رفتار غلط ببینم, خودمون میدونیم ایرانی های زیادی در کشورهای خارجی هستند که جزو نخبه های اون جامعه هستند و این مایه افتخاره اما من وقتی میبینم بین 100 تا ایرانی حتی یک نفر اگر کار زشتی میکنه بسیار ناراحت میشم چون به نوعی توهین به خود منه.
توصیه شخصی من اول به خودم اینه که فکر میکنم بهتره به جای عصبانیت و ناراحتی سعی کنیم مسایلی رو که دیدیم عنوان کنیم و با هم براشون چاره اندیشی کنیم, به هر حال ما بیش از 4 میلیون نفر خارج نشین داریم که سالهاست دارن در جامعه میزبان زندگی میکنن, بین این افراد هم شاید واقعا درصد اندکی افراد ناهنجار باشن.
در مورد توریستها و سرمایه گذاری هم خوب به نظر من نمیشه گفت چون الان درصد توریسم توی اقتصاد یک کشور مثلا 7 درصده یعنی اینکه خیلی اهمیتی نداره, کشوری مثل ترکیه یا امارات تا زمانی که درصد توریسم و سرمایه گذاری خارجیشون پایین بود خوب کشورهای ضعیفی بودن, اونها سعی کردن با رشد دادن این بخشها به سرمایه های پایداری برسن, الان اقتصاد گرجستان از نظر میزان سرمایه در جامعه جهانی حرف چندانی برای گفتن نداره که بتونه به عنوان مرجع مناسبی باشه. مثل اینکه بگیم تو اقتصاد ایران توریسم 0.5 درصده خوب پس اصلا اهمیتی نداره که بخوایم کاری واسه توریستها بکنیم, در عوض به نظرم درست اینه که مدام این سهم رو بیشتر کنیم تا درآمد ارزی بیشتری برای کشور داشته باشه, کشوری مثل آلمان هرساله از نمایشگاهها حدود 5 برابر نفت ایران سوددهی میکنه. حرفی که زدم بابت این بود که رشد صنعت توریسم تو گرجستان در فاصله بسیار کوتاه بسیار زیاد بوده و رشد سرمایه گذاری ایرانیان هم بسیار زیاد بوده, من فکر میکنم شتاب این رشد بسیار مهمتر از میزانیه که الان در مجموع اقتصاد کشور سهم داره. در هر صورت فکر میکنم همه دوست داشته باشیم با آرامش توی جایی که دلخواهمونه زندگی کنیم و قرار هم نیست نه جای کسی رو تنگ کنیم و نه از ابتدا به کسی به چشم بی فرهنگ نگاه کنیم
نمیدونم چرا یاد اون گفته کنفسیوس افتادم که میگفت : در نبرد با تاریکی شمشیر بر نمیکشم, چراغی روشن میکنم.
به امید سلامت و شادی تک تکتون
پاسخ
تشکر کنندگان: Saeedv13 ، saeednasa ، ahamd ronaghi ، man-ari-ram
(2013-07-10 ساعت 15:37)reza1978 نوشته:  دوستان چنان تصوری از گرجیها پیش ایرانیها می سازند که اگه کسی ندونه فکر میکنه همه ایرانیها آدمای وحشی و بی فرهنگ و دلالند ولی در عوض گرجیها همه با فرهنگ و با موقعیتهای اجتماعی آنچنانی ...

دوست گرامی این تاپیک رو من ایجاد کردم از چهارصد و خورده ای پست تقریبا یک سومش مال منه این جدای از صدها پیام خصوصیه که جواب دادم و به جرات ده ها ساعت وقتی که برای جواب دادن به تلفن ها گذاشتم بدون این که کوچکترین چشم داشتی داشته باشم و دیناری از کسی طلب کنم . هیچ جای دنیا ارث پدر هیچ کس نیست . اگه چنین تصوری داشتم مگه مرض داشتم این همه وقتم را برای راهنمایی و مشاوره به دیگران به رایگان بگذارم . ان هم منی که مشغله شدید کاری دارم و اگر توجه کرده باشید اکثر جواب هایم نیمه شب است چون باقی روز حتی فرصت چک کردن ایمیلم را هم نمیکنم . نوع نگاه جامعه میزبان به یک قوم مهاجر در موفقیت و عدم موفقیت تک تک اعضای اون قوم تاثیر مستقیم و جدی داره و اگه وجه ایران و ایرانی خراب بشه ( که متاسفانه شده ) همه ما ضربه میخوریم . تمام تلاش من اینه که ایرانیان مقیم گرجستان جامعه ای موفق و محترم و خواستنی از طرف میزبان باشه نه مثل هندی ها و مصری ها که کار به جایی رسیده که گرجی ها علنا درخوایت اخراجشون رو از دولت دارن . قطعا بسیاری از هم وطنان عزیز افرادی محترم . موفق و کاملا پذیرفته شده در جامعه میزبان هستند ( از جمله تعدادی از دوستان همین فروم ) همه تلاش من اینه که همه هم وطنان اون جوری باشن .
در مورد اون داستان تاکسی که همون دو سال پیش بحثش رو کردیم یه بار هم از من کرایه 30 لاری رو 50 لاری گرفتن ولی همون یه بار بود . در مورد گدا ها فکر کنم هر کسی که بینایی کاملی داشته باشه به روشنی میتونه بفهمه که اونایی که تو خیابون روستاولی از ادم اویزون میشن به شکل واضح از نژاد دیگری هستند و شباهتی به باقی مردم ندارند ( کولی های مولداوی هستند که در زمان شوروی امدند تفلیس ) .
پاسخ
تشکر کنندگان: arashmaziar ، saeednasa ، ahamd ronaghi ، barvos ، hesam1 ، gbtm ، sysmaster ، man-ari-ram

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان