کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
مهاجرت به گرجستان
مشکل من با موضوع دیگریست که اصلا به گرجستان ربطی ندارد .من به علت شغلم مرتب مسافرت میکنم و همین پست را هم دارم از شهر هانگزوی چین برای شما میگذارم . نوع نگاه بسیاری از هم وطنان به دیگر کشور های دنیا امیخته با نوعی طلب کاری است انگار باقی کشور ها چیزی به ما بدهکار هستند . بارها جمله ای اقا اینا هر چی دارن از ما دارن و ما نبودیم اینا باید گشنگی میکشیدن رو درباره گرجستان که سهل است درباره کشور های بسیار قدرتمندی چون روسیه و چین ( و حتی یک بار در فرودگاه فرانکفورت درباره المانی ها ) شنیده ام . این نوع نگاه که مختص مردم عادی نیست و بسیاری از دولتمردانمان هم چنین نگاهی دارند پایه بسیاری از مشکلات کشورما است . تا زمانی که دست از این توهم خود مهم بینی بر نداریم همین اش است و همین کاسه . تا زمانی که فکر کنیم و بر زبان بیاوریم که دبی با پول ما دبی شد و ترک ها با پول ایرانی ها توسعه پیدا کردند و فلان کشور تا دیروز استان ما بود و....هیچ جا محترم نخواهیم بود . فکر میکنید این گفته ها به گوش مردم این کشور ها نمیرسد و خبر ندارند ما چه نظری درباره کشورشان داریم فکر میکنید فروم ها و بلاگ های فارسی زبان را فقط خودمان میخوانیم فکر میکنید همین جا رو سازمان های امنیتی گرجستان چک نمیکنند . دوست عربم اینقدر این جمله ها را از هم وطنان شنیده بود که چند سال پیش برای تولدم یک سوسمار عروسکی کادو خرید . تو گرجستان هم وطنان گرامی اینقدر جمله گرجستان مال ایران بوده را تکرار کرده اند که قضیه بعد امنیتی پیدا کرده و بسیاری از مردم و مقامات به اتباع ایران حساس شده اند و چندین بار از من در لفافه سوال شده که ایا ایرانیان قصد بدی در مورد استقلال و تمامیت ارضی گرجستان را دارند . نظر من این است که ما پیش از هر چیز باید به نقدر عملکرد خود و هم میهنانمان بپردازیم و سعی در رفع اشکالاتمان ایراد گرفتن از دیگران که کاری ندارد . ببینیم چی شده که بین این همه کشور که دشمنان امریکا و غرب هم بینشان کم نیستند ( اتباع بولیوی و اکوادور دو کشور به شدت مخالف امریکا برای اقامت یک ساله در گرجستان نیاز به ویزا ندارند ) تنها اتباع ایران و چند کشور دیگر باید ویزا بگیرند .
پاسخ
تشکر کنندگان: ehsan111 ، arashmaziar ، saeednasa ، ahamd ronaghi ، rs232 ، Danoosh ، only_flight ، hesam1 ، gbtm ، man-ari-ram
دوستان من با گفته arashmaziar عزیز کاملا موافقم . ضمن اینکه نباید فراموش کنیم که چقدر اطلاعات از این تاپیک کسب کردیم و خود andrewlachina و سایر دوستان گرامی از تجربیات خودشون نوشتند و ما هم استفاده کردیم . من ترجیح میدم مطالبی را مطرح کنم که به درد بقیه بخوره یا سوالی کنم که پاسخش برای دیگران هم مفید باشه . در عین حال دیدن و بازگو کردن ضعف ها و معایب و مشکلات و سختی ها خیلی می تونه مسیر را روشن تر کنه. وقتی آدم با دانش بیشتری پا توی راه بگذاره اونجا دچار سرخوردگی نمیشه. وقتی اینجا توی ذهن خودمون از کشورهای دیگه مدینه فاضله میسازیم ، بعد از کلی سختی و مشقت و هزینه که برای رفتن به اون کشور کشیده ایم به محض ورود به اون کشور و روبرو شدن با واقعیت ، تمام کاخ آرزوها خراب میشه و زندگی سخت تر از اونچه که بوده .
لطف کنید همه سعی کنیم واقعیت ها را بیان کنیم . خواه شیرین یا تلخ .

سالم باشید
پاسخ
تشکر کنندگان: arashmaziar ، ahamd ronaghi ، mr.alicriest ، hesam1 ، man-ari-ram

دوستان عزیز
خواهش می کنم راجع به خدمات پزشکی و درمانی در کشور گرجستان کمی توضیح بفرمایید . وضعیت دارو و قیمت آن ، همچنین کیفیت رسیدگی در مراکز درمانی .
البته در پست های قبلی کمی درباره آن صحبت شده ولی آیا الان هم مثل سابق هست یا بهتر شده ؟

سپاس
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2013-07-11 ساعت 11:47)saeednasa نوشته:  ***************** ********************

دوستان عزیز
خواهش می کنم راجع به خدمات پزشکی و درمانی در کشور گرجستان کمی توضیح بفرمایید . وضعیت دارو و قیمت آن ، همچنین کیفیت رسیدگی در مراکز درمانی .
البته در پست های قبلی کمی درباره آن صحبت شده ولی آیا الان هم مثل سابق هست یا بهتر شده ؟

سپاس
خدمات پزشکی در گرجستان برای اتباع خارجی در یک کلمه خلاصه میشود . خصوصی . برای خود اتباع گرجستان بیمه درمانی دولتی وجود دارد که البته صرفا موارد اورژانس و بیماری هایی که حیات شخص را تهدید کند مثل سرطان را شامل میشود . کیفیت کلینیک های گرجستان در حد قابل قبولی است و دارو هم چندان از ایران گرانتر نیست ( کیفت بالاتری دارد ) البته در مورد برخی دارو ها مثل انتی بیوتیک هاو داروهایی مثل ترکیبات کدیین سخت گیری میشود و به این سادگی بهتان نمیدهند این داروها رو .
پاسخ
تشکر کنندگان: Danoosh ، saeednasa ، hesam1
دوست گرامی جناب آقای andrewlachina

ضمن تشکر از زحمات و راهنماییهای بیدریغ شما در طی این چند سال ، بنده به هیچ وجه قصد جسارت به جنابعالی را نداشته و قدردان وقتی که شما بدون هیچ چشمداشتی در این فروم میگذارید نیر هستم. بنده نیز از نوشته های شما استفاده زیادی کرده و اگرچه در حال حاضر شرایط مهاجرت به گرجستان را ندارم ولی هر از چند گاهی از این فروم دیدن می کنم. در پست قبلی شما جمله ای دیدم که ایرانیان را علاقمند به بنگاهی و دلالی خواندید و گرجیها را ..... این حقیر به این جمله شما معترض شدم و البته هستم ،این را هم اضافه کنم که در خال حاضر کارمند یک شرکت خصوصی هستم ولی فکر نمیکنم بنگاه و دلال هم شغل های پستی باشند (البته اگر معتقد به درآمد حلال باشند) که عدم اعتقاد به کسب حلال در هر شغلی می تونه انسان را تا درجه یک حیوان تنزل بده. این مطلب را هم در نظر بگیرید که اکثر موارد یک مهاجر در سرزمین مقصد امکان اشتغال در کار ایده آلش رو نداره و در نتیجه اکثر ایرانیها در کشورهای دیگه مثل همین گرجستان مجبور به دلالی و بنگاهی میشن . همین و بس دوست عزیز ... اگر جسارتی بود شما ببخشید
پاسخ
تشکر کنندگان: andrewlachina ، barvos ، hesam1
(2013-07-13 ساعت 12:12)reza1978 نوشته:  دوست گرامی جناب آقای andrewlachina

ضمن تشکر از زحمات و راهنماییهای بیدریغ شما در طی این چند سال ، بنده به هیچ وجه قصد جسارت به جنابعالی را نداشته و قدردان وقتی که شما بدون هیچ چشمداشتی در این فروم میگذارید نیر هستم. بنده نیز از نوشته های شما استفاده زیادی کرده و اگرچه در حال حاضر شرایط مهاجرت به گرجستان را ندارم ولی هر از چند گاهی از این فروم دیدن می کنم. در پست قبلی شما جمله ای دیدم که ایرانیان را علاقمند به بنگاهی و دلالی خواندید و گرجیها را ..... این حقیر به این جمله شما معترض شدم و البته هستم ،این را هم اضافه کنم که در خال حاضر کارمند یک شرکت خصوصی هستم ولی فکر نمیکنم بنگاه و دلال هم شغل های پستی باشند (البته اگر معتقد به درآمد حلال باشند) که عدم اعتقاد به کسب حلال در هر شغلی می تونه انسان را تا درجه یک حیوان تنزل بده. این مطلب را هم در نظر بگیرید که اکثر موارد یک مهاجر در سرزمین مقصد امکان اشتغال در کار ایده آلش رو نداره و در نتیجه اکثر ایرانیها در کشورهای دیگه مثل همین گرجستان مجبور به دلالی و بنگاهی میشن . همین و بس دوست عزیز ... اگر جسارتی بود شما ببخشید
گویا سو تفاهم ناشی از اشتباه برداشت از لغات بوده مقصود من از دلال کسی نیست که نمایشگاه خودرو دارد و خودرو میفروشد یا به شغل ساخت و ساز مشغول است گرجی ها هم به چنین ادمی نمیگویند دلال میگویند بیزینس من . مشکل من دقیقا با همان هایست که به قول شما تا درجه یک حیوان تنزل کرده اند هم من و هم دوست گرامی ارش مازیار از این جور موارد زیاد دیده ایم . یک موردش را برایتان تعریف میکنم . شخصی که نمیخواهم نامش را ببرم در تفلیس مغازه ای باز کرده و روی شیشه اش هم همه چیز نوشته رهن اجاره اقامت و.............وارد مغازه اش هم که میشوی تعدادی مجسمه و عکس ایران باستان گذاشته و برایت هم یک سخنرانی غرا در باره نژاد اریایی و کوروش و سوسمار خور بودن اعراب و گدا بودن گرجی ها میکند و مقادیری فحش به مقامات فعلی کشور هم چاشنی اش میکند .توی هر 5 جمله هم یک نقل قول از کوروشی زرتشتی کسی می اورد . همین اقا از یک هم وطن که میخواست در ملکی که خریده بود کار کند 15 هزار دلار پول گرفته بود تا به قول خودش با اعمال نفوذ کاربری ملک را از مسکونی به تجاری تغییر دهد ( چیزی که در گرجستان اصلا معنا ندارد و شما هر وقت بخواهید میتوانید منزل خودتان را تبدیل به دفتر کار و حتی فروشگاه کنید و نیاز به اجازه از هیچ کس ندارید) از این کارها در چند مورد دیگز هم انجام داده بود یا در موردی دیگر یک مغازه ایرانی در اینترنت علنا تبلیغ میکند که با 13 هزار دلار تابعیت ( بله درست خواندید تابعیت ) گرجستان را ظرف 2 ماه میگیرد لاف گذاف هایی مثل تنها دارنده جواز . یا تنها وکیل رسمی یا تنها مشاور املاک مجوز دار که جای خود را دارد و.......... موارد از این دست زیاد است دوست گرامی ارش مازیار هم میتواند خیلی از این موارد را نام ببرد . خب این داستان ها به گوش گرجی ها هم میرسد احمقانه است اگر فکر کنیم جامعه میزبان متوجه نمیشود که هم وطنان ایرانی چه کار میکنند . یک بار با دوستی صحبت میکردم میگفتم دیگر به هیچ عنوان قول و حرف یک ایرانی را نخواهد پذیرفت . گفتم چرا ؟ اتفاقی افتاده مگر ؟ گفت شما ایرانی ها به هم وطن خودتان رحم نمیکنید و دار و ندارش را بالا میکشید چطور انتظار دارید به شما اعتماد کنیم . توجه کنید که در گرجستان و کلا در قفقاز مفهوم خودی و بیگانه خیلی قوی است و دوستان میدانند حتی سارقان هم ترجیح میدهند از هم تبار و هم زبان خودشان دزدی نکنند . این که قوم و مردمی با هم وطن خودشان چنین رفتاری کنند باعث میشود اعتماد جامعه به طور کامل از انها سلب شود .
پاسخ
تشکر کنندگان: Danoosh ، barvos ، hesam1 ، gbtm ، man-ari-ram
تاپیک داره از موضوع اصلیش خارج میشه برگردیم سر موضوع .
پاسخ
تشکر کنندگان: arashmaziar
‘هواپیمایی آتا’ با انتشار اطلاعیه ای از افزایش پروازهای این شرکت در مسیر تفلیس خبر داد. بر اساس اطلاعیه ‘هواپیمایی آتا’، از مورخ ۱۸ ژوئیه (۲۷ تیر) تا ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۳ (۳۱ شهریور ۱۳۹۲)، پرواز تهران – تفلیس – تهران، علاوه بر روزهای سه شنبه و جمعه، در روزهای پنج شنبه هر هفته نیز انجام خواهد شد.

بر اساس آخرین بخشنامه نرخی، قیمت بالاترین کلاس پروازی ‘آتا’ در مسیر تفلیس ۸۱۱۰۰۰۰ ریال تعیین شده است.

برگرفته از تفلیس دات کام
پاسخ
تشکر کنندگان: man-ari-ram
خب این همه منفی نوشتیم کمی هم مثبت بنویسیم .
چند راهنمایی ناشی از تجربه در امور اقتصادی برای هم وطنان عزیز .
1: ملک نخرید . نه تجاری نه مسکونی . حرفی که در ایران ورد زبان است که هیچ کس از ملک ضرر نکرده رو بریزید دور در کشور های با اقتصاد ازاد اتفاقا خیلی ها از ملک ضرر های هنگفت کرده اند ترقی ملک در این کشور ها اصولا معنا ندارد . یک مثال میزنم . خانه ای که من در ان سکونت دارم حدود 100 هزار لاری قیمت دارد . کرایه ماهانه ای که من میپردازم 700 لاری است یعنی سالی 8400 لاری . خب چه میشود اگر من این خانه را بخرم . بانک های گرجستان با 100 هزار لاری سپرده گذاری سالیانه 15 هزار لاری سود به شما میپردازند . مالیات بر املاک چنین خانه ای هم سالیانه حدود هزار لاری است . قیمت همین خانه هم 5 سال دیگر حد اکثر 90 هزار لاری خواهد بود حد اقل هم 10 هزار لاری هزینه تعمیرات و نگهداری این خانه میشود. خب یعنی اگر من این خانه را بخرم در طی 5 سال 25 هزار لاری برایم هزینه دارد و از 75 هزار لاری سود بانکی هم محروم خواهم بود یعنی جمعا صد هزار لاری . در حالی که اگر این خانه را کرایه کنم حتی با احتساب افزایش کرایه حد اکثر 50 تا 60 هزار لاری کرایه خواهم داد . و پولم هم در بانک است و هر لحظه بخواهم نقد میشود .
2 : خودرو گران نخرید . اولین کاری که بسیاری از دوستان انجام میدهند بعد از گرفتن اقامت خرید یک خودرو گران قیمت است ( که البته نسبت به ایران بسیار هم ارزان است ) افت قیمت خودرو در گرجستان بسیار بالاست مرسدس بنزی که امسال خریده اید 25 هزار دلار 2 سال دیگر 15 هزار دلار قیمت خواهد داشت مثل ایران نیست که 206 را امسال بخرید 12 میلیون و سال دیگر از شما بخرند 30 میلیون .
3 : سعی کنید سرمایه خود را در کارهایی وارد کنید که دولت گرجستان توصیه و تشویق میکند . قبلا هم گفته ام سوپری و فست فود و واردات از ایران و........ به احتمال زیاد یعنی نابودی سرمایه شما . خب میگویید پس چه کنیم . بهترین کاری که به نظر من میرسد تولید کالا در گرجستان و صادرات ان به دیگر کشور ها از جمله ایران است ببینید توی ایران چه کالایی مورد نیاز است و به علت شرایط سخت و بروکراسی و تحریم قابل تولید نیست همان را در گرجستان تولید کنید و ببرید ایران بفروشید شک نکنید بازاریابی و فروش یک کالا برای شما در ایران بسیار ساده تر از گرجستان است .
4: دور هر گونه کار خدماتی ( غیر از توریسم ) را یک خط قرمز پر رنگ بکشید این نوع مشاغل نیاز به تسلط بسیار بسیار بالا به زبان گرجی دارند . ورود به کار خدماتی فقط نابودی عمر و سرمایه شماست .
همین
پاسخ
تشکر کنندگان: saeednasa ، کوهنورد ، barvos ، only_flight ، hesam1 ، Seyedreza mah1351 ، gbtm ، sysmaster
اندروی عزیز
حالا که درباره تولید نوشتید ، لطف کنید بفرمایید با توجه به شناختی که شما از منطقه دارید ، استقبال مردم روسیه از کالاهای تولید گرجستان چگونه است ؟ با توجه به جمعیت نسبتا کم گرجستان و سختگیری ایران برای واردات ، کدام کشورها را بازار هدف محصولات تولید گرجستان می دانید ؟
پاسخ
تشکر کنندگان:
روسیه و کلا کشور ها بلوک شرق سابق نظر خوبی نسبت به کالاهای تولیدی گرجستان به خصوص در بخش صنایع غذایی دارند . گرجستان سالها با روسیه یک کشور بوده و به سرزمین حاصل خیز بهشتی بین روس ها مشهور است . روس ها علاقه زیادی به نوشیدنی ها و میوه جات و خشکبار و عسل گرجستان دارند . ولی مشکلی که دارید این است که رقبایتان در داخل گرجستان روسی را خیلی خوب میدانند و اکثرا دوستان و اشنایان زیادی در روسیه دارند و رقابت با انها کمی سخت میشود . سعی کنید در جایی انرژی بگذارید که مزیت داشته باشید مثلا یکی از مزیت هایی که ایرانی ها دارند دانستن عربی و اشنایی با اداب و رسوم و خلقیات باقی کشور های اسلامیست . به جای روسیه مثلا اب معدنی در گرجستان تولید و به عراق یا کویت مثلا صادر کنید فکر کنم موفق تر باشید .
پاسخ
تشکر کنندگان: hesam1
ممنون از راهنمایی تون
شما هنوز چین هستید ؟
من احتمال زیاد این هفته سه شنبه عازم تفلیس هستم . خوشحال میشدم زیارتتون کنم .
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2013-07-14 ساعت 20:19)saeednasa نوشته:  ممنون از راهنمایی تون
شما هنوز چین هستید ؟
من احتمال زیاد این هفته سه شنبه عازم تفلیس هستم . خوشحال میشدم زیارتتون کنم .
احتمالا هم زمان با شما یا چند روز بعد من هم تفلیس خواهم بود . خبر میدهم .
پاسخ
تشکر کنندگان:
با درود به اندروی عزیز وبا سپاس فراوان از اطلاعات جامعی که در اختیار قرار میدهید . مدت یکسال ونیم گذشته تمام تمرکزم رو روی کشور ارمنستان گذاشتم . شغلم تصویر برداری و عکسبرداری هست. تمایل به مهاجرت به ارمنستان دارم چند بار به اونجا مسافرت کردم و حتی شرکتی هم ثبت کردم ولی میترسم از بازار کسب و کار اونجا احساس میکنم بسختی میشه درآمد کرد آیا از نظر شما گرجستان برای کسب و کاری مثل شغل من امیدی هست ؟
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2013-07-14 ساعت 20:36)کوهنورد نوشته:  با درود به اندروی عزیز وبا سپاس فراوان از اطلاعات جامعی که در اختیار قرار میدهید . مدت یکسال ونیم گذشته تمام تمرکزم رو روی کشور ارمنستان گذاشتم . شغلم تصویر برداری و عکسبرداری هست. تمایل به مهاجرت به ارمنستان دارم چند بار به اونجا مسافرت کردم و حتی شرکتی هم ثبت کردم ولی میترسم از بازار کسب و کار اونجا احساس میکنم بسختی میشه درآمد کرد آیا از نظر شما گرجستان برای کسب و کاری مثل شغل من امیدی هست ؟
راستش بارها گفتم کار خدماتی در این کشور ها چندان جواب نخواهد داد چون اولا نیاز به زبان قوی دارد و دوما خودشان کم قوی نیستند به خصوص در این رشته شما در شهری مثل تفلیس که در کنار زاگرب یکی از دو قطب فیلم و عکاسی بلوک شرق به حساب می امد مگر این که بخواهید به ایرانی ها و اعراب و باقی مردم خاور میانه خدمات بدهید .
پاسخ
تشکر کنندگان: Danoosh ، hesam1

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان