کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
سفرنامه و تجربهٔ مصاحبه در ایروان
سلام دوستان
شاید سفرنامه من به خاطر شرایطم نکات به درد بخوری نداشته باشه با این حال هر چی که به نظرم مهم هست رو براتون می نویسم :
کیس نامبر : 2014AS00022XX
تعداد : یک نفر مجرد
روز 5شنبه با پرواز آسمان که 2 ساعت تاخیر داشت به همراه خانواده ام راهی ایروان شدیم، ساعت 7:30 هواپیما در فرودگاه ایروان نشست، و وارد سالن ترانزیت شدیم.. فرم های ویزا رو که از قبل پر کرده بودیم و پول رو همونجا با دستگاه های بانک ABB که مخصوص چنج کردن هست، به درام تبدیل کردیم البته به اندازه مبلغ ویزا و پول تاکسی! ویزا نفری 3000 درام هست، البته دلار هم قبول می کنند..ویزا رو گرفتیم و از کنترل پاسپورت رد شدیم!
قبل از اینکه وارد سالنی بشید که در خروج اونجا هست، سمت راست یه باجه اطلاعات هست که یه سری بروشور و دفترچه رو رایگان گذاشتن برای توریست ها! نقشه ایروان هم هست، می تونید بردارید! فقط دقت کنید که نقشه انگلیسی رو بردارید!
بعد از اینکه وارد سالن خروج شدید ( به اصطلاح سالن Arrivals) دلال های خونه دورتون رو میگیرن!! کلی هم هستند، همشون هم فارسی بلدند ( خانوم لنا، آقای بارور و ..... ) خلاصه سعی کنید گولشون رو نخورید Big Grin بهترین گزینه اینه که از ایران، محل اقامتتون رو رزرو کنید و بگید بیان فرودگاه دنبالتون!
من هم از این سایت رزرو کرده بودم : apartrent.am ، از فرودگاه به آپارتمان رفتیم و راضی بودیم از محل اقامتمون.
روز جمعه وقت دکتر داشتم و راهی بیمارستان شدم.. با تاکسی می تونید بین 700 تا 1000 درام بسته به جایی که اقامت دارین طی کنید.
روزی که من بیمارستان رفتم ، درب اصلی رو داشتن تعمیر می کردن و از در پشتی وارد ساختمان شدم. اتاق دکتر، طبقه دوم سمت چپ، آخرین اتاق بود ( اتاق 222 )
سوالاتی که از من کرد راجع به پیشینه قند، تیرویید، سل، سابقه جراحی، وضعیت دندان و... بود.. بعد هم واسه اعصاب چند تا ضربه با چکش مخصوص پزشکی به پام زد.. کلا یه چکاپ ساده بود.. استرس وارد نکنید به خودتون! کارت زرد واکسن رو هم ازم گرفت و وارد کرد بعد هم دو تا برگه داد به من برای آزمایش خون و عکس قفسه سینه!
این نکته رو بگم که برای عکس قفسه سینه که میرید، تکنیسین اتاق با لهجه فارسی نامفهوم بهتون میگه : نفس! که منظورش اینه باید نفستون رو حبس کنید.
برای برگشت هم، رو به روی بیمارستان، ایستگاه ماتوشکا ( مینی ون سفید) هست، ون شماره 67 میره میدان جمهوری، البته ایستگاهش اول خیابون امیریان هست.. 100 درام هم از شما میگیره!
روز دوشنبه برای گرفتن جواب رفتم و یه پاکت کوچیک بهم داد که گفت فقط این پاکت رو می بری سفارت، جواب همه آزمایشات توی این پاکته و بقیه مدارک نیازی نیست. به جز اون پاکت کوچیک، یه پاکت بزرگ بهتون میدن که عکس قفسه سینه هست و یک برگه که سابقه واکسیناسیون شماست.
دکتر کریستین فوق العاده خوش برخورد و مهربونه! البته لوسی به نظرم یه مقدار عصبی اومد!
روز سه شنبه، روز مصاحبه من بود.. با کلی استرس و چک کردن مدارک برای هزارمین بار راهی سفارت شدم! مصاحبه من ساعت 2 بود که ساعت 1:30 رسیدم سفارت.. جلوی ورودی ماشین روی سفارت یک نگهبان ایستاده، پاسپورت و برگه تایم مصاحبه رو چک کرد و اسم من رو از لیستش خط زد، بعد هم پاکت مدیکال رو باز کرد و چک کرد.
ایستگاه بعدی، قبل از ورود به ساختمان سفارت داخل کیف و مدارکم رو گشتند و از داخل یه گیت رد شدم و پلیس سفارت در رو برام باز کرد و رفتم داخل!
ایستگاه آخر، وسایل شما رو از داخل دستگاه عبور میدن و اگر چیزی دارید که نباید ببرید داخل از شما تحویل میگیرن و یه شماره بهتون میدن!
خلاصه بعد از رد شدن از هفت خوان رستم (!)، از یه حیاط رد شدم و وارد سالن انتظار شدم.. اونجا یه پلیس خانوم خوش برخورد بود که با لبخند منو به باجه 7 برای تحویل مدارک راهنمایی کرد.
در باجه 7، از من پاسپورت، شناسنامه و ترجمه اش، مدرک لیسانس و ترجمه اش، مدرک دیپلم و ترجمه اش، مدارک پزشکی و مدارک اسپانسر رو تحویل گرفتند. بعد پرسید آیا آدرسی رو که در آمریکا دادی، میخوای تغییر بدی گفتم خیر.. اثر انگشت گرفت و یه فیش داد که گفت این رو واریز کن!
من هم به باجه 3 رفتم و 330 دلار واریز کردم..دوباره به باجه 7 رفتم و رسید واریز رو بهش دادم و به من گفت بشینید تا آفیسر شما رو صدا کنه!
وقتی تحویل مدارک تموم شد ساعت 2:15 بود. بعد آفیسرها یکی یکی کیس های ارمنی رو صدا کردند و باهاشون مصاحبه کردند. تا ساعت 3:20 منتظر نشستیم تا آفیسر ایرانی ها هم اومد ( باجه 10 و 11 ) و ایرانی ها رو صدا کرد! سعی کنید دقت کنید وقتی اسم ها رو صدا می کنند چون ممکنه اسمتون رو تشخیص ندین!
ساعت 3:30 آفیسر اسم من رو خوند و رفتم باجه 10 ( باجه ای که باید بایستید تا مصاحبه بشید! ) آفیسر سلام کرد و برنده شدنم رو تبریک گفت و گفت مدارک شما خوبه ( منظور همون کامل بود! ) شماره تون رو بدین تا با شما تماس بگیریم برای دریافت ویزا بیاین، اقامت خوبی در ایروان داشته باشید. خود آفیسر وقتی خوشحالی من رو دید خندید و گفت امیدوارم در آمریکا بهتون خوش بگذره!
روز پنج شنبه ساعت 9 صبح هم از سفارت زنگ زدن و گفتند ساعت 11 بیا و پاسپورتت رو بگیر!
این کل پروسه ویزا گرفتن من بود!
نکاتی در مورد شهر ایروان و مسافرت شما:
- حتما چتر با خودتون ببرید
- لباس گرم ( پالتو، شال گردن، کلاه و ... ) ببرید
- وسایل بهداشتی رو فراموش نکنید! (یادتون باشه که ارمنستانه و دستشویی ها آب ندارند! Big Grin )
- خوراکی و تنقلات با خودتون ببرید بد نیست
- من چون احتمال میدادم که یک ضرب بگیرم، پرواز رفت رو پنجشنبه از ایران و برگشت رو شنبه هفته بعد از ایروان گرفته بودم! یه جوری برنامه تون رو هماهنگ کنید که مجبور نشید بابت تعویض بلیط هزینه پرداخت کنیدو
- بازار ورنیساژ، روز های شنبه و یک شنبه، یه چیزی شبیه به جمعه بازارهای ایرانه اما ارزش دیدن داره! آدرس: ایروان، نزدیك ایستگاه متروی میدان جمهوری
- نزدیک بازار ورنیساژ، دو تا فروشگاه هست : Basic House و BHS . اگر حراج باشه، قیمت هاشون خوبه!
- موزه تاریخ و هنر ایروان در میدان جمهوری هست . سه شنبه تا شنبه از 11 صبح تا 5 بعد از ظهر – قیمت بلیط : 1000 درام
- دوستانی که اهل هنر هستند، از دیدن هزارپله ( کاسکاد) بیشتر از بقیه لذت می برند..چون تعداد زیادی مجسمه و چیدمان در سبک های مختلف داره
- برای طرفداران قهوه و کافه هم باید بگم اینجا Segafredo شعبه داره که یه مقدار نسبت به ایران گرونه اما از قهوه هاش غافل نشید. شعبه اش هم تو خیابون امیریان و north avenue هست.
- از کارخانه های م ش ر و ب سازی noy و Ararat هم می تونید دیدن کنید. البته قبلش باید هماهنگ کنید..کارخانه noy ساعت 2 بعد از ظهر، تور داره و می تونید برید
- برای خرید شکلات و شیرینی، یه قنادی هست به اسم Grand Candy که همه جای ایروان شعبه داره! تو خیابون mashtots می تونید پیداش کنید.
- به جز فروشگاه SAS، فروشگاه های زنجیره ای دیگه هم هست مثل Yerevan city که قیمتاش از SAS بهتره!
- برای خرید بازار بنگلادش خوبه! البته در برخورد اول شاید بزنه تو ذوقتون چون واقعا بازاره نه mall! ولی جنساش خوبه!
- یه بازار دیگه هم دارند به اسم rossia که بهش میگن راسیا! منظور همون روسیه هست! که طبقه دومش جنسای ترک خوبی داره!

خلاصه این چیزایی بود که به ذهنم رسید! اگر باز هم چیزی یادم اومد اضافه می کنم!
Case Number : 2014AS000022XX
تاریخ رویت قبولی : 7may2013
تاریخ ارسال فرمهای سری اول: 21may2013
کارنت : 10sep2013
مصاحبه : هفته دوم نوامبر - ایروان
ویزا : یک ضرب Rolleyes

Hold fast to dreams

پیام‌های این موضوع
RE: سفرنامه و تجربهٔ مصاحبه در ایروان - توسط raihaneh.az90 - 2013-11-20 ساعت 20:54
کلیرنس برندگان ۲۰۱۴ - توسط blinkly - 2013-11-02 ساعت 23:00

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان