کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
سفرنامه و تجربهٔ مصاحبه در ایروان
و اما ادامه‌ داستان ما.... (البته ضمن پوزش براي تاخير طولاني در ارسال ادامه‌ي سفرنامه)

موضوع:‌كشف ايروان
ايروان شهر بسيار آراميه همونجور كه خيلي از دوستان توي سفرنامه هاشون اشاره كردن. خانم‌هاي ارمني بسيار شيك پوش هستند و من خودم به عنوان يه خانم از نگاه كردن به خانم ها آرامش ميگرفتم و لذت مي‌بردم.
در ايروان تناقض زياد مي‌ديدم! بعنوان مثال: قيمت اجناس و پوشاك بالا، ولي خانم‌ها بسيار شيك‌پوش و مرتب! بعضي ساختمان‌هاي بسيار شيك و نسبتا مدرن در كنارش، ساختمان‌هاي با ظاهر زشت و شلوغ و پلوغ كه از ديوار و تراس و پنجره‌ها، كلي لباس برا خشك كردن آويزون شده بود كه حسابي تو ذوق مي‌زد! بعضي خيابونهاي بسيار شيك مثل خيابون آبويان كه تقريبا شبيه به خيابون استقلال استانبول تركيه است با ساختمان‌هاي بسيار زيبا و معماري جذاب و مغازه‌هاي برند و در مقابل خيابون‌هاي داغون ديگه مثل اونهائي كه نزديك بيمارستان دكتر كريستين قرار گرفته! يا اينكه كشور فقيري از نظر منابع معدني و آلي و اشتغال به‌نظر مي‌رسه و چندان پيشرفته نيست(به‌نظر مي‌رسه مهمترين صنعتش، طبيعت و صنعت توريسمش باشه)، ولي مردمش با آرامش كامل توي خيابونها قدم مي‌زنند يا شبها ميرن ميدون جمهوري و رقص فوراه‌ها رو نيگاه مي‌كنن يا اينكه فست‌فودها و رستوران‌هاشون هميشه پر از ارمنيه و يا اينكه خانم‌هاشون خيلي شيك پوشن (خب شيك پوشي، پول ميخواد ديگه!)! يا اينكه در جاي جاي سطح مركز شهر ايروان، شهرداري يه آب‌خوري‌هائي تعبيه كرده بود كه آب از يك لوله‌اي مثل فواره با ارتفاع خيلي كم حدود 5-10 سانت بيرون مي اومد و همين خانم‌هاي شيك‌پوش، خم ميشدند و بدون ليوان از اين آب‌خوريها آب مي‌خوردن!!
جاهائي كه ما توي ايروان رفتيم:
حسابي با پاي پياده خيابان‌گردي كرديم. و اكثر خيابونهاي سمت شمال ميدان جمهوري و خيابون ماشتوتس رو پياده رفتيم و ديديم. من خودم عاشق پياده‌روي در خيابون‌هاي زيبا با خانم‌هاي زيبا هستم!!! خيابون آبويان رو توصيه اكيد ميكنم حتما هم در روز و هم در شب، توش قدم بزنين و راه برين و از زيبائي‌هاش لذت ببرين.
روز اول جون، روز جهاني كودك بود كه به همين مناسبت، سراسر خيابون‌ها و اماكن ديدني اطراف ميدون جمهوري و ميدون اپرا، جشن و برنامه‌هاي متنوع براي بچه ها بود. بسيار لذت برديم ما از اين برنامه‌ها...
ميدون اپرا، ميدون جمهوري، مجسمه‌ي حاقتاناك و پارك اطرافش، مجتمع فرهنگي ورزشي هامالير، كليساي مشهور گري‌گوري رو همه رو بارها، رفتيم ديديم.
روز آخري كه اونجا بوديم، رفتيم سمت پارك آبي ايروان، كه با اتوبوس و پرسون پرسون رفتيم تا اونجا ولي تعطيل بود و گفتند كه از هفته ديگه راه مي‌افته و فعلا هوا سرده براي استفاده.
مركز خريد دالما، كه يه مركز خريد بسيار بسيار شيك , high class ولي با اجناس خيلي گرون بود! ديدنش مي ارزه.
رستوران هائي كه رفتيم: توي ايروان رفته بوديم توي كف شاورما و kfc و هر دفعه مي‌رفتيم اونجا. روز آخري از طريق يكي از دوستهاي مهاجرسرائي عزيز، با پيتزا تاشير آشنا شديم كه توي خيابون آبويان نزديك به ميدون جمهوري بود. پتيزاش خيلي بزرگ بود. ما اول دقت نكرديم و يه پيتزاي كامل كه 6 slice هست سفارش داديم با يه ناگت مرغ. ولي وقتي كه پيتزا رو اوردن، بيشتر از دو slice ش رو نتونستيم نوش جان كنيم. گفتيم ميخوايم ببريم، گارسونه گفت خودم براتون بسته‌بندي ميكنم. و اينكارو به خوبي و خيلي شيك انجام داد و در دو بسته، بسته‌بندي كرد و بابت هر كدوم هم آخرسر از ما 40 درام ناقابل گرفت! خلاصه يادتون باشه اگه رفتين اونجا، تعداد اسلايس‌ها رو حواس‌تون باشه كه چند تا سفارش ميدين!
تجربه ما از اين رستوران ها:KFC حجم ساندويچ‌هاش خيلي كم و در عين حال قيمتهاش خيلي بالاست! اصلا پيشنهاد نمي كنم! شايد در حد يه بار تست كردن محيطش كه در اينصورت پيشنهاد ميكنم به اون شعبه اي ش كه روبروي ميدون اپرا هست، برين. يه شعبه ديگه‌ش هم توي خيابون ماشتوتس هست.
شاورما هم مثل KFC بود از نظر قيمتي و حجم تقريبا، ولي باز كيفيت و طعم ساندويچ ش رو بيشتر دوست داشتيم. يه شعبه‌اش توي ماشتوتس و دقيقا كنار فروشگاه SAS در تقاطع ماشتوتس و اميريان هست. شعبه‌ي ديگه اش هم توي خيابون اميريان و نزديك نمايندگي ويواسل و فروشگاه بنتون هست.
يه روزي هم به پيشنهاد يكي از دوستان عزيز مهاجرسرائي كه همسفرمون بودن، رفتيم يه كبابي درست در تقاطع ماشتوتس و اميريان و روبروي فروشگاه SAS كه من خودم به شخصه خوشم نيومد ولي همسرم نسبتا راضي بود!
روز اخر تازه رستوران يا غذاخوري OST رو از يكي ديگه از بچه‌هاي خوب سايت كشف كرديم كه ايشون رفته بودن و راضي بودن ولي ما فرصت تستش رو پيدا نكرديم. ايشالله وقتي رفتيم براي ويزا، حتما امتحانش مي‌كنيم! دو شعبه‌اش توي خيابون ماشتوتس هست كه يكيش بعد از تقاطع اميريان و ماشتوتس به سمت شمال و سمت راست خيابون ماشتوتس هست.
خريدهاي روزمره و صبحانه رو هم از ايروان سيتي انجام ميداديم! بد نبود...مرباي توت سفيدش رو خيلي دوست داشتم! به نظر من قيمت‌هاي ايروان سيتي هم بالا بود!!! يه خريد چند قلمي هر بار كمتر از 5-6000 درام نميشد! تازه برخي اقلام رو هم از اونهائي كه آف خورده بود، مي گرفتيم!
جاهاي ديدني كه رفتيم رو غير از پارك آبي و هامالير و مركز خريد دالما، همه رو پياده رفتيم. چون واقعا لذت بخش بود پياده روي در خيابونهاي مركزشهر و اينكه خونه‌ي ما هم خيلي جاي خوبي واقع شده بود و به اغلب اين جاها نزديك بود و در حد 7-8 دقيقه پياده‌روي.
براي رفتن به هامالير: از همون خيابون ماشتوتس و از ايستگاه اتوبوس نزديك دم مركز خريد ايروان سيتي (به سمت سفارت امريكا)، ميني‌بوس 27u رو سوار شديم و وقتي كه پياده شديم حدود 5-6 دقيقه پياده‌روي كرديم تا رسيديم به هامالير.
براي رفتن به دالما: ميني‌بوس 27u دقيقا از دم دالما رد ميشه. و همينطور اتوبوس خط 33.

فعلا اين رو داشته باشين، تا بعد....
ياحق
کیس نامبر: 2014AS69**
تعداد افراد کیس: دو نفر
سفارت: آنکارا تغییر به ایروان
تاریخ رویت: 5 می 2013
تاریخ ارسال فرم ها: 16 جولای 2013
کارنت: 14 آپریل 2014
مصاحبه: 3 جون
وضعیت: ادمین پروسس
آپدیت ها: قبل از مصاحبه رو نمی دونستم، چک نکردم. بعد از مصاحبه (اولین بار شاید 15-16 جون چک کردم): 9 جون، 13 جولای (فقط نفر اصلی) با ایمیل، 6 و 7 آگوست

پیام‌های این موضوع
RE: سفرنامه و تجربهٔ مصاحبه در ایروان - توسط a.rahaa - 2014-06-30 ساعت 13:04
کلیرنس برندگان ۲۰۱۴ - توسط blinkly - 2013-11-02 ساعت 23:00

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان