کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
مصاحبه برندگان ۲۰۰۹ در آنکارا
خوب، من هنوز از سفر برنگشتم و حتی مصاحبه هم هنوز نكردم، اما به نظرم می‌تونم بخشی از به اصطلاح سفرنامه رو الان بنويسم.

سفرنامه‌های قبلی دوستان خيلی مفيد بود، و من کلی چیز یاد گرفتم. از این که کجا بریم و چه کار کنیم، تا این که هزینه‌ها چقدره و چه کاری رو چه موقع می‌شه انجام داد. چیزی که توی این سفرنامه‌ها کم بود، این بود که به جز مسایل مربوط به گرین کارت، چه باید کرد. به هر حال معمولا هر کسی که برای گرین کارت می‌ره حدود پنج تا هفت روز (گاهی بیشتر) ترکیه هست، و در این مدت باید جاهای مختلف رو بره، خرید کنه، غذا بخوره و غیره. پس چه خوبه که راجع به این‌ها هم قبل از رفتن اطلاعاتی داشته باشیم. من سعی می‌کنم راجع به این چیزها بیشتر بنویسم. به جای این که به صورت سفرنامه بنویسم هم، به صورت نکته می‌نویسم:

- در آنکارا آدمایی که انگلیسی بلد باشن خیلی کم هستن. در نوع خودش مسخره‌اس، چون بیشتر مغازه‌ها آهنگ آمریکایی دارن پخش می‌کنن، و یک کلمه هم نمی‌فهمن! حتی اگر بپرسی انگلیسی بلد هستین، خیلی‌ها به جای «نو» می‌گن «یوک» (معادل ترکی کلمه «خیر»)! خلاصه این که اگر یه کم ترکی بلد نباشین گیر می‌کنین. من خوشبختانه یه کم بلد بودم، یک کم هم از لغتنامه کمک می‌گیرم. دوستان آذری توجه داشته باشن که ترکی استانبولی تفاوت‌های قابل توجهی با آذری داره، و گاهی اصلا حرف شما رو نمی‌فهمن. بهتره قبلا خودتون رو آماده کنید. دوستان غیر آذری هم توجه کنن که اعداد رو راحت می‌شه یاد گرفت (بیست تا لغت بلد باشین کافیه، چون سیستمش کلا مثل فارسی هستش)، و خیلی مهمه که عدد بدونین. اگر وقت شد بعدا یه چیزایی در این باره می‌نویسم.

(یک خاطره: از یک نفر که استثنائا انگلیسی بلد بود، پرسیدم مگه تو مدرسه به شما انگلیسی یاد نمی‌دن، گفت چرا. گفتم پس چرا همه می‌گن بلد نیستن، گفت چون بیشتر شاگردها تنبل هستن!)

- نقشه شهر رو خیلی مهمه که بلد باشین (به طور کلی). این‌جا فقط کتاب‌فروشی‌ها نقشه می‌فروشن، اما اکثر هتل‌ها وایرلس دارن و Google Maps هم که رایگانه. من در دو روز اول، تمام نقاط مهم دیدنی رو توی گوگل مپ شناسایی کردم؛ حتی یک نقشه شخصی درست کردم و همه جاهای مهم رو توش علامت زدم، که دفعه دوم مجبور نباشم دنبالش بگردم. نقشه جاپی رو هم بعدا از کتاب‌فروشی D&R خریدم، به قیمت ده لیر. (من از شعبه‌ای که توی Panora بود خریدم).

- بحث لیر شد: لیره ترکیه قبلا خیلی پول ناپایداری بود (الان کمی بهتر شده). اون موقع اینقدر ارزش پولشون کم شد که هر دلار می‌شد 1.6 میلیون لیر! بعد اومدن شش تا صفر رو برداشتن. لیره جدید که به اسم YTL شناخته می‌شه (مخفف «ینی ترک لیره» به معنی لیره جدید ترک) ارزشش نسبت به دلار حدود 1.5 تا 1.6 به ازای هر دلار هست. فقط حواستون باشه که پول رو در بانک تبدیل نکنید. هم ضریب تبدیل کمتری در نظر می‌گیرن، و هم این که یه درصدی کارمزد می‌گیرن. دنبال صرافی بگردین؛ خودشون به صرافی می‌گن Döviz و در جاهای اصلی شهر حتما پیدا می‌کنید.

- بین بازار و پاساژ باید فرق بگذارید! بازار یعنی جایی مثل خیابون ولیعصر، که مغازه‌ها لب خیابون هستن و همه‌چیز می‌شه بخرین (از لباس تا رب گوجه تا ادویه تا چرخ خیاطی). پاساژ یعنی یه چیزی مثل «میلاد نور» یا «تندیس» در تهران. البته نمی‌دونم به پاساژ چی می‌گن، اما ایرانی‌های ساکن این‌جا که بهش می‌گن «پاساژ». و اگر به تاکسی بگید منو ببر بازار، می‌بره اون‌جایی که اول گفتم. اگر به تاکسی بگین شما رو ببره یه پاساژ (به اسم بگید، مثلا Panora) بعد ازش بپرسین این‌جا که می‌ریم بازاره، می‌گه نه!

- تاکسی، تاکسی، تاکسی! اگر هتلتون نزدیک به سفارت نباشه، یا اگر بخواید برید جاهای دیدنی، لازمه که تاکسی سوار شین. اتوبوس سواری هم وقت زیادی می‌گیره، هم گاهی صف‌های طولانی داره. تاکسی‌ها همه تاکسی‌متر دارن، و اگر باهاتون حال کنن، پول خوردشو هم تخفیف می‌دن (اما اگر حال نکنن، به بالا رند می‌کنن!)

- مکان‌های دیدنی رو بشناسید. من شب‌ها با سرچ کردن شناسایی می‌کردمشون. مهم‌ترین‌ها این‌هان: آرامگاه آتاتورک و موزه مربوطه که جمعا به اسم Anıtkabir شناخته می‌شه، برج میلادشون (!) که اسمش Atakule هست (زیرش یه پاساژ هم هست که نسبتا گرونه)، و چند تا قلعه و برج (اسماشون رو از بر نیستم) که اگر از هتل‌دار بپرسید بهتون آدرس می‌ده. با تور لیدر هم می‌شه هماهنگ کنید شما رو بگردونه. فقط روز اول با خرج خودتون برید بگردید، تاکسی سواری کنید و غذای بیرون بخورید، تا قیمت دستتون بیاد. این جوری می‌فهمید که رقمی که تور لیدر برای گردش در شهر (و دادن ناهار) می‌خواد، می‌ارزه یا نه.

- غذای محلی: ترکیه ممکلت اسلامیه (عین جمله‌ای بود که یکی به من گفت، وقتی بهش گفتم که یکی از افراد تور ما، راجع به حلال بودن گوشت سوال می‌کنه)! گوشت‌ها حلالن، و معمولا گوشت گاو یا گوسفند هستن (من گوشت بز ندیدم اما می‌گن هست). غذاهای مطلوب معمولا این ها هستن: Döner kebab که همون کباب ترکی باشه، Urfa kebab که شبیه کباب کوبیده ماست اما خیلی خوشمزه‌تر، و Iskander kebab که چون در دو جای مختلف به دو شکل مختلف دیدمش، نمی‌دونم کدومش رو براتون توصیف کنم (یکی‌شون شبیه کباب برگ بود، یکی دیگه شبیه کباب برگی که توی سوپ غوطه‌ور شده باشه!)

- غذای فرنگی: شعبه‌های KFC و McDonald و Pizza Hot و غیره رو در شهر می‌تونید پیدا کنید؛ بیشتر در محل‌های شلوغ (از جمله نزدیکای سفارت) و پاساژهای بزرگ (از جمله اونی که پایین برج Atakule بود) شعبه دارن.

- آب: انگار بیشتر هتل‌ها اجازه نمی‌دن از بیرون آب بخری بیاری توی هتل. آب رو اگر بیرون بخرین، تقریبا قیمت ایرانه. یک بطری یک و نیم لیتری حدود سیصد تومن می‌شه. من البته آب Hayat Su هم دیدم که شش لیتری حدود هزار تومن بود! اگر از خود هتل آب بخرین، پنج تا ده برابر باید پول بدین!

- خرید: در مورد خرید هنوز اطلاعاتم کامل نیست اما مهم‌ترین مراکز خرید ظاهرا این‌ها هستن: AnkaMall که خیلی شیک اما خیلی گرونه و پر از اجناس مارک دار، Panora که باز هم شیک و گرونه اگر چه من تونستم سوغاتی‌های خوبی (لباس) از اون‌جا بخرم، Karum که هنوز نرفتم، Armada که نرفتم اما شنیدم مثل پانورا هستش و حتی گرون‌تر، CEPA mall که هنوز نرفتم، و قسمتی از مجاورات بلوار آتاتورک و محدوده Kızılay که در این آخری هم چیزهای زیادی خریدم (ارزون‌تر از موارد قبلی هستش، حالت بازار داره ولی چند تا پاساز هم داره، و برای پیدا کردن جنس خوب باید بگردین و خیلی بنده مارک و برند نباشین).

فعلا همین‌قدر وقت داشتم بنویسم. بعدا تکمیل می‌کنم. هر کسی هر سوالی داره (از جمله سوال‌های متفاوت) همین‌جا یا به صورت پیغام از من بپرسه؛ من در قسمت‌های بعدی سفرنامه، حتما توضیح خواهم داد.
تشکر کنندگان: behzad756 ، Masoud ، sousangerd ، jMaster
heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeey..............fbı check shodım..be hame mızad khanoooooome..aslan man too parvanadm bod barge abıe vaghtı raftam paye baje!
enshalllah bıshtar mınevısam baadan ke omadam ıran be font farsı,ama hamın ghadr bedooonıd ke sefarato bebınıd khandatooon mıgıre.. az banke refah sare kooochatoon ham koochık tar va harjo marj tare salonesh! Smile))))))))))))))))
stress ham aslan nadashte bashıd...khılııııııııııııııııı formalıte ast.
hala chı mıshe?
vısa mıgırım?
khanome ke goft hame chız kamel ast negaran nabash...ba on lahjeye maskharash!

hamınja az samad ,amırbk, mre va be khosoooos be khosooooooos az ulteraseboy va mahan be khater rahnamaee hashooon tashakor mıkonam.
va az maryam k,nedak,delphy ham tashakor mıkonam bekhater ınke dooostaye khoooobı bodano hastan ba arezoye movafaghıate bedooooone fbı check baraye har 3 tashoon be zooooooodı!
va ba arezooohaye khoob baraye baghıe.
تشکر کنندگان:
بعله. من هم سکوریتی چک خوردم. حالا باید بمونیم تا جوابش بیاد. چیز زیادی در این باره ندارم که بگم، چون دوستان در خاطره‌های قبلی مفصل اشاره کرده بودن. فقط یک نکته:

در کل ۴۵ دقیقه‌ای که من در سفارت بودم، سه نفر ویزا گرفتن (بدون چک). دو تا خانم پیر و یک پسر حدود ۲۰ ساله. یکی از همون خانمی که فارسی حرف می‌زد ویزا گرفت، دو تا هم از یکی از باجه‌های انگلیسی. اتفاقا، اون باجه انگلیسیه خیلی کمتر سوال می‌کرد و زودتر کار رو انجام می‌داد.

نکته دیگه اینکه من تقریبا تمام مصاحبه‌ام (به جز چند جمله اول) به انگلیسی شد! اصلا نترسید. هیچ چیز عجیبی نمی‌پرسن. اگر زبانتون خوبه، محض راحتی اون کنسولگر بدبخت هم که شده، انگلیسی مصاحبه کنید! (این البته نظر منه و می‌دونم مخالفانی خواهد داشت).

راستی: منم دکمه کیبوردم گیر دارههههههههههههههههههه! Tongue
تشکر کنندگان:
یه چیز دیگه یادم اومد: من این همه هزینه کردم که کپی شناسنامه رو برابر اصل کنم، از تمام پاسپورتم کپی گرفتم بردم، از همه مدارک دیگه هم کپی گرفتم. اگر خاطرتون باشه، نامه دوم من دیر رسید؛ در نتیجه، من هیچ چیزی برای ترکیه پست نکردم. در مصاحبه، اصلا از من در این باره چیزی خواسته نشد. تنها مدارکی که از من گرفتن این‌ها بود (بقیه رو اصلا نگرفت):

پاسپورت (که دید و پس داد)
شناسنامه (که دید و پس داد)
ترجمه شناسنامه (دقت کنید: حتی کپی شناسنامه رو هم نخواست)
اصل دیپلم و پیش دانشگاهی (که دید و پس داد)
کپی دیپلم و پیش دانشگاهی به اضافه ترجمه‌هاشون (که نگه داشت)
پاکتی که از دکتر گرفته بودم

حتی از من اون فرم Contact Information رو که در نامه دومه، نخواست! (توجه دارید که من نامه دوم بهم دیر رسید و اصلا اون فرم رو نفرستادم)
تشکر کنندگان:
سفر به انکارا در میانه ژانویه 2009

خیلی سریع نکاتی از سفر رو ذکر میکنم.

1. 3 نفر بودیم - به همراه مادر و پدر
2. هیچ کدام از مدارک مالی ای که تهیه شده بود نخواستند و فقط فرم اسپانسر را درخواست کردند. [/u]
3. مادر من سابقه جراحی داشت و دکتر از او نامه پزشک معالجش را درخواست کرد.
4. چک پزشکی 1 روزه انجام شد.
5. هوا سرد و نامطبوع بود.
6. دونفر مسئول مصاحبه بودند. یک مرد و یک زن. طبق شنیده ها زن مسئول چندان خوش اخلاق نیست. مردی که مصاحبه ما را انجام داد خوش خلق بود.
7. اف بی ای چک هم برایمان در خواست شد.
8. سوال زیادی نکرد فقط مشخصات فردی و مقصد سفر
9. از کلیه دختر های زیر 21 سال تا گرفتن ویزا تعهد عدم ازداواج میگیرند.

10. اگر سوالی بود بفرمایید. دعا هم فراموش نشود که خیلی نگرانیم.

شماره پرونده 7xxx
تشکر کنندگان:
سلام

من اصل دیپلم ام را گم کردم ولی چند نسخه ترجمه و کپی برابر اصل آن را دارم. اصل مدرک پیش دانشگاهی، اصل مدرک لیسانس، تاییدیه دیپلم و ریزنمراتش و تادییه پیش دانشگاهی و ریز نمراتش را هم دارم. پایان نامه فوق لیسانس را تازه دادم و هنوز مدرکم را بهم ندادن ولی تاییدیه بهم دادن. آیا نداشتن اصل مدرک دیپلم مشکلی برام ایجاد می کنه؟

خیلی از دوستان ممنون میشم اگر من را راهنمایی کنن چون آموزش و پرورش دیپلم مجدد صادر نمی کنه.
تشکر کنندگان:
mona2009 نوشته: سلام

من اصل دیپلم ام را گم کردم ولی چند نسخه ترجمه و کپی برابر اصل آن را دارم. اصل مدرک پیش دانشگاهی، اصل مدرک لیسانس، تاییدیه دیپلم و ریزنمراتش و تادییه پیش دانشگاهی و ریز نمراتش را هم دارم. پایان نامه فوق لیسانس را تازه دادم و هنوز مدرکم را بهم ندادن ولی تاییدیه بهم دادن. آیا نداشتن اصل مدرک دیپلم مشکلی برام ایجاد می کنه؟

خیلی از دوستان ممنون میشم اگر من را راهنمایی کنن چون آموزش و پرورش دیپلم مجدد صادر نمی کنه.

از مادر من (برنده اصلی) اخرین مدرک تحصیلی را خواستند و دیپلم را کاری نداشتند. شما اصل و ترجمه رسمی مدرک لیسانس را به همراه داشته باشید کفایت میکند. در ضمن طبیعتا سایر مدارک را را هم با خود داشته باشید جهت ارائه در صورت درخواست.
تشکر کنندگان:
کپی برابر اصل رو خیلی تحویل نمی‌گیرن انگار. اما اصل لیسانس و کپی‌اش رو داشته باشید (به اضافه ترجمه) احتمالا مشکل رو حل می‌کنه
تشکر کنندگان:
سلام
اول امیدوارم همه ویزاشون رو بگیرن.
من بازم سوال دارم ببخشید :
سوال 1 : کسی که لیسانس داره باید مدرک دیپلمش رو ببره یا مدرک لیسانس رو ؟
سوال 2 : Financial Documents واسه کسی که Affidavit Support داره هم لازمه ؟
سوال 3 : بالاخره اصل مدارک رو پست کنیم یا کپی مدارک رو ؟

قربون دستتون برم که رو کی بورد خسته میشه ولی بگید جواب سوالامو لطفا Smile

مرسی
تشکر کنندگان:
جواب اول: اون‌جا از شما دیپلم می‌خوان. اگر نداشته باشی ممکنه که لیسانس هم به عنوان جایگزین قبول بشه، اما حالا که داری دیگه چرا؟
جواب دوم: در مورد ایرانی‌ها تجربه نشون داده که مدارک مالی رو برای گرین کارت تحویل نمی‌گیرن (مثل سند خونه و غیره) و همون Affidavit of Support رو می‌خوان.
جواب سوم: در مورد بعضی‌ها کپی رو می‌خوان و در مورد برخی هم اصل. اما حقیقت اینه که همون طور که قبلا گفتم، من خودم هیچ کدوم رو پست نکردم، فقط همه‌شو با خودم بردم، و هر چی که خواستن دادم، و خیلی از اون چیزهایی که پست می‌شه کرد رو اصلا نخواستن و هیچ مشکلی هم پیش نیامد.
تشکر کنندگان:
pinocchio نوشته: سلام
اول امیدوارم همه ویزاشون رو بگیرن.
من بازم سوال دارم ببخشید :
سوال 1 : کسی که لیسانس داره باید مدرک دیپلمش رو ببره یا مدرک لیسانس رو ؟
سوال 2 : Financial Documents واسه کسی که Affidavit Support داره هم لازمه ؟
سوال 3 : بالاخره اصل مدارک رو پست کنیم یا کپی مدارک رو ؟

قربون دستتون برم که رو کی بورد خسته میشه ولی بگید جواب سوالامو لطفا Smile

مرسی

1- اگر چه مدرک دیپلم کافی هست اما اگر مدرک بالاتر را ببرید مشکلی نیست.
2- خیر
3- کپی
شماره کیس: 2008AS4xxx
دریافت اولین نامه: Mar/2007
دریافت نامه دوم: Nov/2007
مصاحبه: Dec/2007
آمدن کلیرنس : Feb/2008 - (بعد از 71 روز)
گرفتن ویزا: Apr/2008
گرفتن گرین کارت: 13 روز پس از ورود
تشکر کنندگان:
ppa1380
عزیز میتونی از هتل محل اقامتت بگی؟
اسمش چی بود نزدیک هتل بود یا نه؟
قیمتش برای کسی که بدون تور میره چقدره؟
منتظر جواب شما هستم
تشکر کنندگان:
در رابطه با سوال نیکان: من از جزیره بهشت تور گرفتم و رفتم آنکارا (جا داره از دوستانی که این توصیه رو در مهاجرسرا کرده بودن تشکر کنم). چند نفر رو در تور دیدم که دقیقا عین تور من رو گرفته بودن اما از یک آژانس دیگه. برای من نفر کمتر از ۵۰۰ هزار تومن شد، اما اونا نزدیک ۶۰۰ هزار تومن داده بودن. خلاصه بدانید و آگاه باشید که می‌ارزه آدم چند تا آژانس سر بزنه.
تشکر کنندگان:
حجت عزیز
هتل ددمان بودی
راضی بودی؟
تشکر کنندگان:
نه عزیز. هتل ددمان گرون‌تر از مبلغی که گفتم در می‌آد. مزیت اصلی ددمان این هست که به سفارت و پزشکی نزدیکه، اما خوب گرون‌تره.
تشکر کنندگان:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان