کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
دانشجوهای گرین کارت بُرده، وام تحصیلی و چالشها
درود به شما دوستان

اینجا که بحث in stateمطرح هست منم سوال داشتم:

باید چطوری instate بودنمان را مطرح کنیم؟ و این که ۱ سالی‌ که هستیم نشان دهیم که بودیم؟

آیا ID اون ایالت را داشته باشیم و از تاریخ رویه کارت ۱ سال گذشته باشه آیا in stateتعلق میگیره؟ و قبول میکنند؟

من گرین کارت دارم و به هرحال باید ساله اول هزینه رو out state بدم. ): چی‌ کار کنم؟

ممنون میشم راهنمایی‌ کنید دوستان

پاسخ
تشکر کنندگان: Spiritual ، msar
(2011-10-19 ساعت 01:14)sohi نوشته:  این سایت برا پیدا کردن برنامه هایی در رشته ی مورد نظرتان است:
http://www.collegeboard.com/student/csearch/index.html
http://www.hotcoursesusa.com
کالج هایی که نیاز به امتحان sat ندارند:
http://www.fairtest.org/university/optional
درمورد تحصیلات در مقطع کارشناسی:
http://www.educationusairan.com/farsi/undergrad-student
همچنین میتوانید به طور مستقل برای یافتن بورس های تحصیلی در این سایت جستجو کنید:
http://fundinusstudy.org
اینم رتبه بندی دانشگاه های امریکا:
http://colleges.usnews.rankingsandreview...iversities

اين سايتها كه همش مربوط به ويزاي دانشجويي هست و يا شرايط دانشجو براي ادامه تحصيل در امريكا اين تاپيك داره ميگه فردي كه داراي گرين كارت هست حال ميخواهد براي ادامه تحصيل اقدام كند با چه نوع چالشها و موانعي ممكن هست ربرو شود؟ ويا اينكه شرايطش براي اخذ وام چه جورياس؟
خودم تقريبا ميدونم وضعيت ادامه تحصيل در امريكا به چه صورت هست
ولي انتظار دارم دوستان اطلاعات دقيق بدن مخصوصا كساني كه ويزاشونم گرفتن الان اونور اسكن دارن لطفا توضيح بدين فردي كه داراي گرين كارت هست
نه كسي كه تازه ميخواد براي ويزا دانشجويي اقدام كند صحبت سر پذيرش نيست اين سايتها همش در مورد پذيرش بود منظورم پذيرشي كه از ايران بخواي براش اقدام كنيا[/b]
كتگوري f4
تاريخ اپلاي:1 مي 1999
priority date:27april2000
approval notice:27january2006
(تكميل پرونده) دريافت نامه مصاحبه 3 اكتبر 2011
تاريخ مصاحبه 17 نوامبر 2011
قبول براي دريافت ويزا 17 نوامبر 2011
دريافت ويزا 19 نوامبر 2011Wink
پاسخ
تشکر کنندگان: faranak.n ، smith ، soheila_chem ، f.r ، msar ، barfi1
سلام دوستان
من بعد از سفر اولم که برگشتم به سرعت دنبال جمع آوری مدارکی که واسه پذیرش نیاز داشتم افتادم .من لیسانسم ایران بود و میخواستم برای فوق تو آمریکا اقدام کنم. تافل و gre و توصیه نامه و ریزنمرات رسمی ورزومه از موارد لازم برای مقاطع بالاتر از لیسانس هست.
تقریبا اکثر دانشگاه ها رو بدون تماس با استاد ، مدارک لازم رو فرستادم.
درباره ففسا :
سایت ففسا هر سال 1 ژانویه برای سال بعد باز میشه و در طول سال هم باز هست و هر زمانی که بخواهید میتونین اقدام کنین. ولی قویا قویا توصیه میکنم هرچه زودتر تو سایت ثبت نام کنین چون اگر هم اشتباهی وارد کردین در هر زمان میتونین ویرایشش کنین
http://www.fafsa.ed.gov/
برای ثبت نام به ssn نیاز دارین. ففسا به همه مقاطع تعلق میگیره .تنها فرقش اینه که برای مقاطع بالاتر از لیسانس grant تعلق نمیگیره. به صورت کلی 3 نوع کمک هزینه از طرف ففسا داریم: 1-grant(پول مفتی!) و2-Loan(وام ) و 3-work study(کار در دانشگاه). برای لیسانس هر 3 موجوده ولی برای فوق لیسانس تنها loan و work study موجوده
کمک های ففسا به راحتی بهتون تعلق میگیره پس نگران نباشین. فقط مهم باز پرداختشونه

سوالی باشه در خدمتم
پاسخ
تشکر کنندگان: Spiritual ، faranak.n ، humsun ، mml ، smith ، soheila_chem ، apoornaki ، f.r ، mitr.p ، Lucky Luke ، odiseh ، Lemony ، pv-n ، mehdi2014 ، farzad parsa ، msar ، hamid87 ، barfi1 ، simsim2016
(2011-10-29 ساعت 19:27)hamed_gh نوشته:  سلام دوستان
من بعد از سفر اولم که برگشتم به سرعت دنبال جمع آوری مدارکی که واسه پذیرش نیاز داشتم افتادم .من لیسانسم ایران بود و میخواستم برای فوق تو آمریکا اقدام کنم. تافل و gre و توصیه نامه و ریزنمرات رسمی ورزومه از موارد لازم برای مقاطع بالاتر از لیسانس هست.
درباره ففسا :
سایت ففسا هر سال 1 ژانویه برای سال بعد باز میشه و در طول سال هم باز هست و هر زمانی که بخواهید میتونین اقدام کنین. ولی قویا قویا توصیه میکنم هرچه زودتر تو سایت ثبت نام کنین چون اگر هم اشتباهی وارد کردین در هر زمان میتونین ویرایشش کنین
برای ثبت نام به ssn نیاز دارین. ففسا به همه مقاطع تعلق میگیره .تنها فرقش اینه که برای مقاطع بالاتر از لیسانس grant تعلق نمیگیره. به صورت کلی 3 نوع کمک هزینه از طرف ففسا داریم: 1-grant(پول مفتی!) و2-Loan(وام ) و 3-work study(کار در دانشگاه). برای لیسانس هر 3 موجوده ولی برای فوق لیسانس تنها loan و work study موجوده

سوالی باشه در خدمتم

شما گرين كارت دارين دوست گرامي؟؟؟؟؟؟؟
كتگوري f4
پاسخ
تشکر کنندگان: Spiritual ، msar
(2011-10-29 ساعت 19:27)hamed_gh نوشته:  سلام دوستان
درباره ففسا :

سوالی باشه در خدمتم

من یه دنیا سوال دارمBig Grin من با فرض گرفتن ویزا یک ضرب می تونم مرداد آمریکا باشم به نظرتون اون زمان شانسی دارم برای فسفا یا پر شده دیگه؟؟؟ دوم اینکه من تا اواسط ژانویه وقت دارم برای دانشگاهی که می خوام برم اپلای کنم اما بدون وام از عهده هزینش بر نمیام روی فسفا هم که نمی دونم چقدر می تونم حساب کنم پس چکار کنم؟ اپلای بکنم؟ بعد اگر قبولم کردن ولی وام نگررفتم می تونم کنسل کنم دانشگاهم رو؟ اگر بخوام برای ترم بعدش اپلای کنم گیر نمی دن که چرا ترم قبل کنسل کردی؟ به طور کل من چکار کنم آخه؟؟؟؟!!! Sad lol

شماره کیس: 39000
کنسولگری:ابوظبی
تاریخ کارنت شدن کیس:March,2012-اسفند
تاریخ مصاحبه:May2012-اردیبهشت
تاریخ دریافت ویزا:یک ضرب
تاریخ اولین ورود به امریکا: 11 آگوست 2012
پاسخ
تشکر کنندگان: smith ، msar
سلام به دوستان عزيز
پس اگر مايلن دوستان پايه موضوع فقط تحصيل در امريكا باشه(پذيرش) اين اطلاعات منه فكر كنم بتونه خيلي خوب راهنماييتون كنه ولي از دوستان گرين كارتي كه در حال حاضر امريكا اسكن دارن وبا مدرك ديپلم براي ادامه تحصيلات اقدام نمودن خواهان share كردن اطلاعاتشون هستم.
تحصیل در امریکا - نحوه پذیرش - هزینه ها

بطور کلی دانشگاه‌ های آمریکا به دو گروه:
• ایالتی (state school)
• خصوصی (private school)
تقسیم میشوند. دانشگاه های ایالتی آمریکا معمولا بسیار ارزانتر هستند اما ممکن است برای پذیرش دانشجویان خارجی (international students) محدودیت ظرفیت داشته باشند.
همچنین دانشگاه های آمریکا را از نظر گستردگی می توان را به دو گروه :
گروه اول دانشگاههایی هستند که درکنار تدریس مراکز تحقیقی هم هستند و دانشجویان مقطع دکترا قبول میکنند.(Universities)
گروه دوم دانشگاههایی هستند که تنها به تدریس میپردازند و دوره‌های دو ساله یا چهار ساله داشته و مدارکشان حداکثر تا مقطع لیسانس است.(Colleges)
تقسیم نمود.

دوره های تحصیلی در آمریکا :

1. Associate Degreeشامل‌ دو سال‌ تحصيل‌ بعد از ديپلم‌ دبيرستان‌ از كالج‌هاي‌ دو ساله‌ يا پس‌ از گذراندن‌ دو سال‌ تحصيل‌ از يك‌ دوره‌ چهار ساله‌ دانشگاهي‌ است.
2. :Bachelorشامل چهار سال‌ تحصيل‌ بعد از ديپلم‌ دبيرستان‌ مي‌باشد.
3. Master: شامل دو سال‌ تحصيل‌ تمام‌ وقت‌ است. براي‌ ورود به‌ اين‌ دوره، دارا بودن‌ مدرك‌ Bachelor ، GRE، TOEFLیا IELTS، شرط‌ معدل ‌و معرفي ‌استادان ‌الزامي ‌است. دربيشتردانشگاه‌ها ی آمریکا ين ‌دوره ‌همراه ‌با ارايه ‌پايان ‌نامه ‌علمي ‌است. البته ‌گذراندن ‌اين ‌دوره ‌با تعداد بيشتر واحد نيز ميسر است.
4. PhD: براي‌ ورود به‌ اين‌ دوره‌ معمولاً‌ دارا بودن‌ مدرك ‌Master، GRE، TOEFLیا IELTS(برخی دانشگاه ها) الزامي‌ است. براي‌ دوره‌Ph.D. در امريكا دانشجو بايد دروس‌ تعيين‌ شده ، امتحان‌ جامع ، پايان‌ نامه‌ تحصيلي‌ و دفاع‌ شفاهي‌ را با موفقيت‌ بگذراند. طول‌ متوسط‌ دوره‌ دكترا در دانشگاه‌هاي‌ امريكا چهار سال‌ است. مدارك‌Ph.D.گاهي ‌مستقيماً ‌بعد ازBachelor و بدون‌ گذراندن‌ Masterداده ‌مي‌شود.

مراحل اخذ پذیرش در دانشگاه های آمریکا
مدارک لازم جهت اخذ پذیرش و مهاجرت تحصیلی :
• ویزا
• ریز نمرات
• آزمون
• فرم ها
• نامه ها
• هزینه ها

۱) اقدامات اولیه
پس از ورود به سایت دانشگاه باید اطلاعات زیر را بیابید:
• مشخصات کلی دانشگاه
• آیا رشته شما در آن دانشگاه در حد دکترا وجود دارد؟
• اساتید و افراد شناخته شده دانشگاه
• هزینه اقدام Application Fee
• مدارک لازم
• حداقل نمره ای که دانشگاه مقصد می پذیرد چقدر است و آیا با نمره شما همخوانی دارد؟
توجه فرماید دانشگاه که دانشگاه مورد نظر در لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم قرار داشته باشد. در غیر این صورت شما توانایی خروج از کشور در صورت نداشتن کارت پایان خدمات نخواهد دشت و همچنین هنگام بازگشت به کشور مدرک شما فاقد ارزش علمی خواهد بود.
برای بدست آوردن اطلاعات مورد نظرتان از key wordهای زیر استفاده کنید:
Application , Prospective Students (Future students), International Students, Admission Requirements (Admission Procedure ) , Dates and Deadlines, Scholarships and Finances

تمامی دانشگاه ها در وب سایت خود لینک contact usدارند که شما در صورت نیاز میتوانید سوالات خود را از این طریق پاسخ گیرید.
پس از آماده کردن مدارک خود سعی کنید قابل از deadlineارسال کنید و همچنین تمامی فرم های آنلاین
Online Application Formرا نیز به دقت تکمیل نماید.

۲) اقدامات لازم پس از درخواست پذیرش در دانشگاه های آمریکا
پس از انجام اقدامات اولیه مانند پر کردن فرم ثبت نام و پرداخت هزینه بررسی مدارک نوبت آماده کردن مدرک مورد نیاز است . به یاد داشته باشید که دانشگاه مقصد در زمان خاصی مدارک شما را بررسی خواهد کرد و آماده نبودن مدارک شما چیزی جز به تاخیر افتادن فرایند اخذ پذیرش شما نخواهد شد و در نهایت پس از ارسال مدارک منتظر جواب خواهد ماند.

هزینه های زندگی در آمریکا
کل هزینه های تحصیل و زندگی شامل:
• شهریه و هزینه های دانشگاهFee , Tuition
• خوابگاه یا هزینه محل زندگی Housing
• هزینه های تحصیلی که شامل خریداری کتاب و لوازم تحریر میشودBook , Supplies
• هزینه های زندگی شخصی که شامل ( سرگرمی ، مسافرت ، حمل و نقل ،رفت و آمد ، تلفن ، ...
• هزینه سفر به آمریکا و تهیه بلیط
• ....

این مقادیر ذکر شد بسته درایالت های مختلف مقادیر متفاوتی می باشند که همه این مخارج می بایست محاسبه شود. اما به طور متوسط این هزینه برای دانشجویان مجرد ۲۵۰۰۰$ آمریکا بر آورد شده است . همچنین این مبلغ برای دانشجویان متاهل در حدوده ۳۵۰۰۰$ محاسبه شده است.

كتگوري f4
پاسخ
تشکر کنندگان: kavoshgarnet ، someil ، mary200 ، humsun ، sare ، mml ، mtcanada ، sunset ، ساری ، smith ، soheila_chem ، Omidooo ، apoornaki ، f.r ، mitr.p ، amir82 ، azaddk ، mahakk ، mehD ، Hedieh20 ، Lucky Luke ، mrbonbon ، odiseh ، Lemony ، a.rahaa ، mehdi2014 ، farzad parsa ، msar ، hamid87 ، simsim2016
کاش این تاپیک هنوز فعال بود و دوستانی که از طریق لاتاری رفتن و الانم دانشجوان بیشتر توضیح می دادن...
تاریخ ارسال فرمهای سری اول:آخر شهریور 90
تاریخ مصاحبه:14 Jun
تاریخ دریافت ویزا:15 June
جمع هزینه ها: 4.5 میلیون
نفرات همراه کیس: 1 نفر
مقصد: سیاتل

پاسخ
تشکر کنندگان: M_star1316 ، emrah66 ، smith ، soheila_chem ، mitr.p ، mehdi2014 ، msar
(2012-05-03 ساعت 20:51)ساری نوشته:  کاش این تاپیک هنوز فعال بود و دوستانی که از طریق لاتاری رفتن و الانم دانشجوان بیشتر توضیح می دادن...

سه روز پیش که از دانشگاه بر می گشتم، توی مترو، این پست شما رو خوندم و توی این سه روز گه گداری به این فکر می کردم که چه توضیح بیشتری مورد نیاز شما است؟!

همین پست قبل از شما توسط خانم رحیمی تقریباً همه چیز رو به صورت خلاصه گفته و همین طور پست ها و تاپیک های دیگه...

درس خوندن توی مقطع فوق لیسانس توی آمریکا یه فرمول خیلی ساده داره. داشتن جی آر ای و تافل، و بعد هم تکمیل فرم و ارسال مدارک. برای لیسانس هم از این ساده تره! شاید فقط یه تافل ازت بخوان و تمام. و در آخر بر حسب نمره ای که در این امتخانات آوردی، بین دانشگاه های عالی، خوب یا متوسط و ضعیف، یکی رو انتخاب می کنی و شروع می کنی به درس خوندن.

من با خودم 5 نفر مهاجرسرایی رو میشناسم که همین مراحل رو طی کردن و الان دارن فوق می خونن؛ ولی نه من و نه بقیه بچه ها، فکر نمی کنم بتونیم چیزی بیشتر از این رو در این مرحله توضیح بدیم. کلیه سؤالات بعدی رو بعد از اینکه برای این دو تا امتحان ثبت نام کردی، خود به خود به جوابشون می رسی. همیشه با جایی که سر و کار داری، یه شماره تلفن داره و یه آدرس ایمیل که باهاشون تماس می گیری و یه جواب اختصاصی برای شرایط ویژه خودت می گیری. نه اینکه بگم الان شنیدن تجربیات بقیه به کارت نمیاد؛ بلکه منظورم اینه که اگه تصمیم داری درس بخونی، باید الان نشسته باشی و برای تافل و جی آر ای بخونی و نمره بالایی بیاری تا بتونی دانشگاه خوبی بری. اگه از این دو تا امتحان سربلند بیرون بیای، بقیه مراحل پذیرش گرفتن، آسون ترین کار ممکن توی دنیاست؛ تا اینکه به مرحله سخت داستان برسی که خود درس خوندن توی دانشگاهه.

همه این نگرانی ها و پرسش ها در زمان قبل از پذیرش، در برابر بقیه اش به یه شوخی شبیهه. در برابر خود درس خوندن و تلاش برای فارغ التحصیل شدن با یه معدل خوب، از همه مهمتر تنظیم زندگی ات توی یه کشور غریب و بدون حضور و حمایت خانواده و دوست و آشنا و در ضمن در زمانی که ممکنه کار نداشته باشی و یا کار مناسبی نداشته باشی.

در حال حاضر من و خانمم، هر دو در حال تحصیل در مقطع فوق لیسانس هستیم و برای کمک به کسانیکه قصدشون درس خوندن هست، آمادگی کامل داریم و هر سؤالی که داشتید رو تا جایی که اطلاع داشته باشیم، بهتون جواب می دیم. من شخصاً با چهار نفر از بچه های مهاجرسرا که ساکن دالاس هستن، خارج از این تاپیک هم درباره درس خوندن صحبت کردم و هر چی می دونستم بهشون گفتم. ولی تا تافل و جی آر ای نباشه، صحبت از بقیه ماجرا هنوز خیلی زوده.

به هر حال سؤال مشخصی اگه داشتین بنویسید و با کمال میل پاسخ شما رو می دم؛ وگرنه صحبت از جزئیات مراحل بعدی، تنها گرفتن وقت گرانبهای شما برای آمادگی برای امتحاناته...
کیس: 2011AS7XXX
نامه اول: هیچ وقت
کنسولگری: آنکارا
فرمهای سری اول: 07/08/2010
نامه دوم: 17/01/2011
مصاحبه: 16/02/2011
کلیرنس: 01/06/2011
اولين سفر: 01/07/2011 - تولیدو، اوهایو
جمع هزینه ها تا ابتدای سفر اول: 8000 دلار - 2 نفر
سفر دوم: 18/11/2011 - دالاس، تگزاس
پاسخ
ممنون از جواب کاملتون، من تافل داشتم اما تاریخش گذشته و الان دوباره دارم برای تافل می خونم و همچنین جی آر ای.
میخوام برای دکترا پذیرش بگیرم.
سوال من بیشتر در رابطه با هزینه هاش بود. اگه جسارت نباشه میتونم بپرسم شما رشتتون چی هستش و کدوم دانشگاهین و بابت اون سالی چقدر هزینه میدین؟

پاسخ
تشکر کنندگان: smith ، emrah66 ، msar
سلام ممنون از دوستانی که کمک میکنن.آیا برای دریافت وام تحصیلی ضامن لازم است؟کارمزد بانک معمولا چند درصد است؟ من که لیسانس مهندسی دارم برای شروع کالج به من وام بلا عوض ففسا تعلق میگیره؟ من تو سایتش یه اطلاعاتی گرفتم مثلا 5500 دلار سالانه (حداکثر)میدن اگه کسی مثلا سالی 4000 دلار شهریه داشته باشه بقیه پول بهش تعلق نمیگره (1500 تا)؟ و چیزی در مورد داشتن لیسانس یا نداشتنش نتونستم پیدا کنم.
این وام بلا عوض خیلی خیلی برای من مهمه(برای تحصیل در کالج) به نظر اساتید میشه گرفتش؟؟؟؟ سپاس
2012AS00020XXX
اطلاع از قبولی: 2011 , 16 Jul
کنسولگری: آنكارا
ارسال فرمها:3 sep از طریق e mail
رسید فرمها: 3 sep تایید مدارک:27 sep
کارنت شدن: 9 oct
دریافت نامه دوم:19 DEC
مصاحبه: FEB
دریافت ویزا:یکضرب
هزینه ها:در سفرنامه اعلام کردم
بچه های مهاجرسرا خیلی مخلصیمTongue
پاسخ
تشکر کنندگان: vroom ، Lemony ، msar
(2012-05-09 ساعت 22:37)ساری نوشته:  سوال من بیشتر در رابطه با هزینه هاش بود. اگه جسارت نباشه میتونم بپرسم شما رشتتون چی هستش و کدوم دانشگاهین و بابت اون سالی چقدر هزینه میدین؟

من در دانشگاه The University of Texas at Arlington هستم، البته از UT Dallas هم پذیرش در دو رشته اقتصاد و بازاریابی گرفته بودم، ولی ترجیح دادم که به این دانشگاه بیام و Logistics که میان رشته ای بین مدیریت و مهندسی صنایع هست رو بخونم. با تافل 80 و جی آر ای 1050 و معدل 13 پذیرش گرفتم؛ کاملاً هم بدون آمادگی رفتم این دو تا امتخان رو دادم. یعنی به محض اینکه تصمیم گرفتم توی آمریکا درس بخونم، اولین زمانی رو که برای این دو تا امتحان می تونستم ثبت نام کنم، انتخاب کردم و رفتم سر جلسه!

گرچه هر دو این دانشگاه هایی که اسم بردم، جزو یک سیستم دانشگاهی یعنی University of Texas System هستند، ولی UTD حدود 30 درصد بیشتر شهریه می گیره. از شهریه دانشگاه های دیگه هم اطلاع دقیقی ندارم، ولی به راحتی در وب سایت همه دانشگاه ها، می تونید پیدا کنید. به همین دلیل هم شهریه خودم رو نمی گم که تشویق بشید یه سری به سایت این دانشگاه ها بزنید و با جدول محاسبه شهریه هم آشنا بشید. در کل ایالت های نوادا، تگزاس، جورجیا و بعضی از دانشگاه های کالیفرنیا، کمترین شهریه رو در بین دانشگاه های آمریکا دارن.

همه مبلغ رو با ففسا پرداخت می کنم که البته از طریق ففسا، حدود 30 درصد هم بیشتر از شهریه در هر دوره به شما پیشنهاد وام می کنند که برای دریافت این وام اضافه بابت هزینه های جانبی زندگی دانشجویی، اختیار با خودتونه. همین طور از همون وام شهریه هم، هر چقدر لازم دارید، می تونید قبول کنید.

در ایالت تگزاس، در سال تا سقف 4000 دلار هم برای دانشجویان ارشد و دکترا که شهریه out of state پرداخت می کنند، به صورت بلاعوض تعلق می گیره؛ ولی به صورت first in first serve هست و ممکنه در زمانی که شما اقدام می کنید دیگه بودجه این کمک بلاعوض تموم شده باشه. من در سال تحصیلی گذشته، این مبلغ بهم نرسید، ولی برای امسال بهم تعلق گرفته.

بازپرداخت ففسا، با سود حدود 6 درصد و در یک دوره 10 ساله پس از اخذ آخرین مدرک تحصیلی شما است؛ یعنی مثلاً اگر خواستید بعد از دو سال فوق، دکترا بخونید، یا بعد از 2 سال دکترا خوندن، به دانشگاه دیگه ای برید و از اول حتی همون رشته رو شروع کنید، به هیچ وجه در زمان تحصیل الزام برای پرداخت نخواهید داشت. اگرچه اگر بتونید، می تونید هر ماه یه مبلغ کم مثلاً 100 دلار پرداخت کنید تا سود کمتری رو وام شما اضافه بشه. محاسبه تقریبی بازپرداخت در خود سایت ففسا وجود داره و یه حساب سر انگشتی اینه که به ازای هر 10,000 دلار وام، بعد از فارغ التحصیلی حدود 100 دلار در ماه پرداخت می کنید.

در کل باید در انتخاب مسیر تحصیل، دو دسته گزینه احتمالی رو در نظر بگیرید:

1- اول ایالت محل زندگی رو مشخص میکنید و بین دانشگاه های اون ایالت برای پذیرش اقدام می کنید یا اینکه با پذیرش گرفتن از دانشگاهی که دلخواه شماست، محل زندگی تون هم حداقل برای 5 سال دکترا خوندن، خود به خود مشخص میشه.

2- از همون اول با شهریه افراد غیر مقیم ایالت شروع می کنید یا یک سال صبر می کنید تا شهریه ایالتی رو بدید.
پاسخ
خیلی خیلی کامل بود ممنون دوست عزیز..
من قبل از این قبولی لاتاری، چون در حال اقدام برای پذیرش تحصیلی بودم، برای همین بیشتر با اون می سنجم و فکر میکردم معدل و نمرات زبان خیلی موثر باشه... بازم ممنون.
فقط تو خاطرات یکی از بچه ها خوندم که تافل تو ایران دادن خیلی راحت تر از اونجاست به خاطر لهجه و این مسایل اینو گفته بودن.. درسته؟؟ برای همین منم اومدنم رو عقب انداختم که هرطور شده اینجا یه نمره ی خوب از تافل بگیرم..

پاسخ
تشکر کنندگان: rbrb-2015 ، msar
(2011-10-31 ساعت 16:14)پريچهر رحيمي نوشته:  سلام به دوستان عزيز
پس اگر مايلن دوستان پايه موضوع فقط تحصيل در امريكا باشه(پذيرش) اين اطلاعات منه فكر كنم بتونه خيلي خوب راهنماييتون كنه ولي از دوستان گرين كارتي كه در حال حاضر امريكا اسكن دارن وبا مدرك ديپلم براي ادامه تحصيلات اقدام نمودن خواهان share كردن اطلاعاتشون هستم.
تحصیل در امریکا - نحوه پذیرش - هزینه ها

بطور کلی دانشگاه‌ های آمریکا به دو گروه:
• ایالتی (state school)
• خصوصی (private school)
تقسیم میشوند. دانشگاه های ایالتی آمریکا معمولا بسیار ارزانتر هستند اما ممکن است برای پذیرش دانشجویان خارجی (international students) محدودیت ظرفیت داشته باشند.
همچنین دانشگاه های آمریکا را از نظر گستردگی می توان را به دو گروه :
گروه اول دانشگاههایی هستند که درکنار تدریس مراکز تحقیقی هم هستند و دانشجویان مقطع دکترا قبول میکنند.(Universities)
گروه دوم دانشگاههایی هستند که تنها به تدریس میپردازند و دوره‌های دو ساله یا چهار ساله داشته و مدارکشان حداکثر تا مقطع لیسانس است.(Colleges)
تقسیم نمود.

دوره های تحصیلی در آمریکا :

1. Associate Degreeشامل‌ دو سال‌ تحصيل‌ بعد از ديپلم‌ دبيرستان‌ از كالج‌هاي‌ دو ساله‌ يا پس‌ از گذراندن‌ دو سال‌ تحصيل‌ از يك‌ دوره‌ چهار ساله‌ دانشگاهي‌ است.
2. :Bachelorشامل چهار سال‌ تحصيل‌ بعد از ديپلم‌ دبيرستان‌ مي‌باشد.
3. Master: شامل دو سال‌ تحصيل‌ تمام‌ وقت‌ است. براي‌ ورود به‌ اين‌ دوره، دارا بودن‌ مدرك‌ Bachelor ، GRE، TOEFLیا IELTS، شرط‌ معدل ‌و معرفي ‌استادان ‌الزامي ‌است. دربيشتردانشگاه‌ها ی آمریکا ين ‌دوره ‌همراه ‌با ارايه ‌پايان ‌نامه ‌علمي ‌است. البته ‌گذراندن ‌اين ‌دوره ‌با تعداد بيشتر واحد نيز ميسر است.
4. PhD: براي‌ ورود به‌ اين‌ دوره‌ معمولاً‌ دارا بودن‌ مدرك ‌Master، GRE، TOEFLیا IELTS(برخی دانشگاه ها) الزامي‌ است. براي‌ دوره‌Ph.D. در امريكا دانشجو بايد دروس‌ تعيين‌ شده ، امتحان‌ جامع ، پايان‌ نامه‌ تحصيلي‌ و دفاع‌ شفاهي‌ را با موفقيت‌ بگذراند. طول‌ متوسط‌ دوره‌ دكترا در دانشگاه‌هاي‌ امريكا چهار سال‌ است. مدارك‌Ph.D.گاهي ‌مستقيماً ‌بعد ازBachelor و بدون‌ گذراندن‌ Masterداده ‌مي‌شود.

مراحل اخذ پذیرش در دانشگاه های آمریکا
مدارک لازم جهت اخذ پذیرش و مهاجرت تحصیلی :
• ویزا
• ریز نمرات
• آزمون
• فرم ها
• نامه ها
• هزینه ها

۱) اقدامات اولیه
پس از ورود به سایت دانشگاه باید اطلاعات زیر را بیابید:
• مشخصات کلی دانشگاه
• آیا رشته شما در آن دانشگاه در حد دکترا وجود دارد؟
• اساتید و افراد شناخته شده دانشگاه
• هزینه اقدام Application Fee
• مدارک لازم
• حداقل نمره ای که دانشگاه مقصد می پذیرد چقدر است و آیا با نمره شما همخوانی دارد؟
توجه فرماید دانشگاه که دانشگاه مورد نظر در لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم قرار داشته باشد. در غیر این صورت شما توانایی خروج از کشور در صورت نداشتن کارت پایان خدمات نخواهد دشت و همچنین هنگام بازگشت به کشور مدرک شما فاقد ارزش علمی خواهد بود.
برای بدست آوردن اطلاعات مورد نظرتان از key wordهای زیر استفاده کنید:
Application , Prospective Students (Future students), International Students, Admission Requirements (Admission Procedure ) , Dates and Deadlines, Scholarships and Finances

تمامی دانشگاه ها در وب سایت خود لینک contact usدارند که شما در صورت نیاز میتوانید سوالات خود را از این طریق پاسخ گیرید.
پس از آماده کردن مدارک خود سعی کنید قابل از deadlineارسال کنید و همچنین تمامی فرم های آنلاین
Online Application Formرا نیز به دقت تکمیل نماید.

۲) اقدامات لازم پس از درخواست پذیرش در دانشگاه های آمریکا
پس از انجام اقدامات اولیه مانند پر کردن فرم ثبت نام و پرداخت هزینه بررسی مدارک نوبت آماده کردن مدرک مورد نیاز است . به یاد داشته باشید که دانشگاه مقصد در زمان خاصی مدارک شما را بررسی خواهد کرد و آماده نبودن مدارک شما چیزی جز به تاخیر افتادن فرایند اخذ پذیرش شما نخواهد شد و در نهایت پس از ارسال مدارک منتظر جواب خواهد ماند.

هزینه های زندگی در آمریکا
کل هزینه های تحصیل و زندگی شامل:
• شهریه و هزینه های دانشگاهFee , Tuition
• خوابگاه یا هزینه محل زندگی Housing
• هزینه های تحصیلی که شامل خریداری کتاب و لوازم تحریر میشودBook , Supplies
• هزینه های زندگی شخصی که شامل ( سرگرمی ، مسافرت ، حمل و نقل ،رفت و آمد ، تلفن ، ...
• هزینه سفر به آمریکا و تهیه بلیط
• ....

این مقادیر ذکر شد بسته درایالت های مختلف مقادیر متفاوتی می باشند که همه این مخارج می بایست محاسبه شود. اما به طور متوسط این هزینه برای دانشجویان مجرد ۲۵۰۰۰$ آمریکا بر آورد شده است . همچنین این مبلغ برای دانشجویان متاهل در حدوده ۳۵۰۰۰$ محاسبه شده است.
ممنون از توضیحات کاملتون.
یک سوال داشتم: یکی‌ از مراحل اخذ پذیرش رو نوشتین ; آزمون. می‌شه بفرمایید این آزمون چیه؟ دانشگاه آزمون ورودی میگیره؟
شماره کیس:2011as10000 نامه قبولی :may18th,2010 کارنت شدن کیس:November دریافت نامه دوم : nov1t,2010 مصاحبه : dec19th,2010 دریافت کلیرنس:jan4th 2011 سفر اول:july7th 2011 سفر مجدد به آمریکا:jan29th 2012
انجمن معماران مهاجرسرا
پاسخ
تشکر کنندگان: tanx ، mehdi2014 ، msar
(2012-05-10 ساعت 15:05)ساری نوشته:  من قبل از این قبولی لاتاری، چون در حال اقدام برای پذیرش تحصیلی بودم، برای همین بیشتر با اون می سنجم و فکر میکردم معدل و نمرات زبان خیلی موثر باشه... بازم ممنون.
فقط تو خاطرات یکی از بچه ها خوندم که تافل تو ایران دادن خیلی راحت تر از اونجاست به خاطر لهجه و این مسایل اینو گفته بودن.. درسته؟؟ برای همین منم اومدنم رو عقب انداختم که هرطور شده اینجا یه نمره ی خوب از تافل بگیرم..

کاملاً حرف درستیه. من و خانمم هر دو این تجربه رو داریم که توی آمریکا امتحان دادیم و در مقایسه با بچه هایی که توی ایران از سطح زبانشون خبر داریم و می دونستیم که از ما پایین تر هستند، نمره کمتری آوردیم!

حواستون باشه که بعضی از دانشگاه ها، از دانشجویان مقیم آمریکا، امتحان تافل نمی خوان. از جمله همین UTD برای بعضی از رشته ها الزامی برای داشتن تافل نداره و همون جی آر ای رو می خواد. با این استدلال احتمالی که کسی که داره توی آمریکا زندگی می کنه اینقدری زبانش خوب هست که تا همین جا اومده و داره گلیمش رو توی این مملکت از آب می کشه بیرون. یعنی به نوعی انگلیسی به زبان دومش تبدیل شده و با دانشجویی که فقط با هدف تحصیل (یا بیرون زدن از یه کشور جهان سومی) می خواد وارد آمریکا بشه، شرایط متفاوتی داره.

اگه دانشگاه های مقصدتون رو مشخص کردید، باهاشون مکاتبه کنید که وقتتون سر دوباره تافل دادن تلف نشه...

و جالب اینکه دانشگاه UTA، هر سال به خیلی ها به علت نمره پایین تافل پذیرش نمی ده! هر دو یک سیستم دانشگاهی هستند و تقریباً ضوابط و سیاست های یکسانی هم دارن و باز این همه تفاوت در رویه ها وجود داره.

یه مطلب دیگه اینکه، گرچه برای دانشجویان گرین کارتی، شرایط معدل و نمرات امتحان رو خیلی سخت نمی گیرند، ولی به هرحال وقتی متقاضی زیاد باشه، مجبور می شن که رتبه بندی کنن و دست به انتخاب بزنن. همین UTD برای رشته finance جی آر ای 1240 می خواد و اصلاً هم قابل چونه زدن نیست و هم من و هم خانمم رو reject کردن؛ با اینکه خانمم لیسانس ریاضی محض داره و از نظر سابقه TA بودن در دانشگاه های دولتی تهران برای درس های ریاضی و آمار و تألیف کتاب و مقاله و توصیه نامه واقعاً دستش پر بود...

نکته دیگه اینکه، باید اشتیاق و علاقه و تجربه کاری در زمینه رشته ای که می خواید پذیرش بگیرید، در شما ببینند و سر این مسائل تقریباً هیچ جا کوتاه نمی یان. من هر جا که اپلای می کردم، برای جبران نمرات معمولی جی آر ای و معدل لیسانس، تقریباً 8-9 تا توصیه نامه قوی می فرستادم. از بین اینها چند تایی هم شرکت های خارجی مشهور در زمینه های مالی و حمل و نقل بودن، تا تونستم پذیرش بگیرم و بعد که وارد دوره شدم دیدم که از بین متقاضی ها، فقط به دو نفر پذیرش دادن. نمی دونم چقدر تونستم منظورم رو برسونم؛ می خوام بگم اگه تا گرفتن یه نمره خیلی عالی در تافل و جی آر ای نمی خواید صبر کنید، سعی کنید رزومه و application material ها رو به شدت تقویت کنید.
پاسخ
تشکر کنندگان: ساری ، smith ، asal1907 ، apoornaki ، zaurvan ، mahakk ، Hedieh20 ، Lucky Luke ، ashkan66 ، mehdi2014 ، rbrb-2015 ، msar ، hamid87 ، mostafa2017
لطفاً یکی از دوستان اینجا جواب بده، خیلی اضطراریه: من از یکی از دانشگاه های امریکا پذیرش با فاند دارم و I20ام رسیده دستم و آگوست شروع ترممه، اما فهمیدم که لاتاری 2013 برنده شدم، حالا به نظرتون باید چیکار کنم، برای ویزای دانشجویی اقدام کنم یا همون ویزا از طریق لاتاری رو پیگیری کنم یا هر دوشو با هم می تونم؟... میشه الان درخواست ویزای دانشجویی کرد و وقتی ویزاتو گرفتی برای گرین کارت اقدام کنی؟ اگه از الان برای گرین کارت اقدام کنم و دانشگامو یه ترم دیفر کنم می تونم با گرین کارت برای ترم بهار-اول ژانویه اونجا باشم؟
شماره کیس: 2013AS00004XXX
تاریخ رویت قبولی :7می 2012
کنسولگری:آنکارا
ارسال فرمهای سری اول:20می 2012
کارنت شدن کیس:
مصاحبه:
دریافت کلیرنس:
دریافت ویزا:
ورود به آمریکا:
دریافت گرین کارت:
جمع تقریبی هزینه ها: واکسن70000 +ترجمه 100000
پاسخ