کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
دانشجوهای گرین کارت بُرده، وام تحصیلی و چالشها
سلام باز به همه رفقا،علی الخصوص اونایی که میخوان برن درس بخونن با گرین کارتشون! دِق کردم بس که سوال کردم توی اون applyabroadو اینجا،و به خاطر کم بودن قشری که اهداف درسی همراه با گرین کارت دارن،کسی جواب نداد!
خوب موضوع درباره خدمات تحصیلیه! یعنی وام بخوای بگیری! مسائل مالی دیگه! خوب اول این که این خدمات به 3 دسته تقسیم میشن و امشب تونستم کشفشون کنم دقیقا با متن قانونیش:
اغلب scholarship ها و financial aid ها برای سیتیزنها قابل ارائست! این دقیقا جمله صریح صفحه 57 از کتابیه که seravinعزیزم قرار داده برای دانلود

1.grant:پولی که بلاعوضه اصطلاحا! حالا به هر دلیلی دولت یا دانشگاه احساس مسئولیت میکنه یا حال میکنه باهامون،اونش زیاد مهم نیست فقط مهم اینه که پس نمیگیرنش! متاسفانه مقدار کمی رو پوشش میده،زیاد نیس!
2.workstudy money:پولیه که درازای کار در محیط دانشگاه یا کالج یا هر مقطع دیگه ای میگیرین و خوبیش اینه که یه طوری سِت شده که دقیقا "بخور و نمیر" مون رو تامین کنه! البته این اطلاعاتشه وگرنه کسی ملزم به ارائش نیس! باید بگردیم پیداش کنیم! اغلب ویزائیها از این استفاده میکنن!
3.loans:پولی که قرض میگیرید،باید پس بدید و با سود هم پس بدید!(اینترست)
خوب حالا میریم توی کشف یه کم مهمتر یعنی این لینک:
نقل قول:http://studentaid.ed.gov/students/public...h/main.htm
با توجه به این که تقریبا 99%مون دیگه دیپلم رو داریم،از اون 3شرط معادل دیپلم عبور میکنم و میرم مرحله بعدی:
مهمترین بخش!!!! توجه توجه!!!
You must be a U.S. citizen or eligible noncitizen.*
یا باید سیتیزن باشید یا غیرِ سیتیزنِ واجدشرایط سیتیزن شدن!
یعنی چی؟یعنی این:
U.S. permanent resident who has an I-151, I-551, or I-551C (Permanent Resident Card).
دقیقا گرین کارت داشته باشین! هورااااااا! چون ما ویزامون آی551 هستش،پس ما واجد شرایطیم!!!
مرحله بعد:

Ssnباید داشته باشیم!
بعد:
شما باید منطبق با selective service registerationباشین،دراگ نفروخته باشین و بعدش دستگیر نشده باشین،اگرم توی زندان باشین زیاد امیدی نداشته باشین!(این دوتای آخر زیاد مهم نیس!!!)
آهان! همون اولش که میخواین اقدام کنین نشون بدین نیاز مالی دارین برای درس خوندن!یعنی وردارین مدارک ومستندات ببرین که اون مدارک مورد نیاز چیزخاصی نیس ولی تا فردا لینکشو میزارم براتون،الان دم دستم نیس!

بعدش میان قدرت مالی خانوادتون رو میسنجن که البته من خودم خانواده ای اونجا نخواهم داشت! حالا خودم موندم توان مالی اسپانسر یا کسی که پیشش میریمو میسنجن یا به حساب کتابای شخص خودم نگاه میکنن چون خانواده ندارم؟یا اصلا من چون خانواده ندارم اونجا اصلا شامل این نمیشم؟!
به هر صورت فرمولش اینه:
Determining Your Financial Need

We use your Expected Family Contribution* (EFC) to determine your financial need:

Cost of attendance*
– Expected Family Contribution (EFC)
= Financial Need

قسمت :Unusual family circumstances رو من زیاد دقت نکردم چون شامل بیکاری و خرج پیشبینی نشده یا خسارتی که خانواده پرداخت میکنن میشه که خوب ربطی نداره زیاد به ما! 3 تا مثالم زده!

حالا تازه prepareتموم شد تقریبا،میریم سراغ apply!
انواع اون 3تای بالاییو گفته که دو نوعش به درد ما میخوره:
1.وام بلاعوض رقابتیِ علمی
2.Teacher Education Assistance for College and Higher Education (TEACH) Grant (This grant is converted to an Unsubsidized Direct Stafford Loan and must be repaid if you don’t fulfill your teaching agreement).
یعنی وام بلاعوضی که برای کمک استاد شدن در مقطع کالج یا بالاتر بهتون تعلق میگیره ولی اگه نتونین قراردادتون رو طبق شرایط مندرجه به پایان برسونین باید با یه ساز وکاری بهشون پسش بدین!!
خوب اینا رو دیگه میره توی ریزش و مقایسه میکنه و تعریف دقیق میده از هرکدومش!توی این لینک میتونین بخونین خودتون بقیشو:
نقل قول:http://studentaid.ed.gov/students/public...grants.htm

حالا workstudy :
این شرایط کاری پارت تایمه و شامل کارای سرویس عمومی میشه و البته کارهای مربوط به دروسی که در رشتتون هست!که بهتره خودتون دقیقشوبخونین بر خلاف قبلی زیاد نیس:
http://studentaid.ed.gov/students/public...SA_fws.htm

حالا قسمت شیرین ماجرا:
loans:
اول بگم برای پیدا کردن بهترینش میتونین به سایت مادرتخصصیش!! مراجعه کنین که اینه:
نقل قول:http://www.federalstudentaid.ed.gov/
خوب حالا شروط اصلیش:
1.دانشگاه/کالجی که میرین،واجد شرایط دریافتش باشه که بخواد به دانشجوهاش بده(بیشتر منطورش دولتی بودنشه)
2.دانشجو نیاز مالی داشته باشه و بتونه ثابت کنه که از پس هزینه های تحصیلش بر نمیاد
3.به دانشجویانی تعلق میگیره که فولتایم یا پارت-تایم مشغول کار مرتبط هستند توی دانشگاه
و بتونن پس بدن!

حالا این loansخودش 3 دسته میشه:
الف: Stafford Loans:
برای مقاطع لیسانس-فوق دیپلم،فوق لیسانس و دکترا هست و حداقل طرف باید یه کار نیمه وقت داشته باشه
خود این Stafford Loans دو تا میشه:
1.subsidized:
از یارانه های دولتی برخوردار،شرطش هم اینه که نیاز مالی برای تحصیلتون رو بتونین ثابت کنین،اونوقت دولت اون سود اضافه رو خودش پرداخت میکنه و درواقع کمکتون میکنه
2.unsubsidized:
یارانه بی یارانه! نمیتونین ثابت کنین نیاز مالی برای حصیل دارین؟خیل خوب!سودشم خودتون بدین،نوش جونتون!

ب: PLUS Loans (Direct or FFEL)
اینو باید پدر مادرا اقدام کنن

ج:Consolidation Loans (Direct or FFEL
این دیگه هتله! میتونه دانشجو یا پدر مادرش دو یا چند نوع وام تحصیلی رو با هم ادغام کنه بگیرهولی با پرداخت به صورت ثابت ماهیانه،باید پسش بده!

کلا این وامها توی دو دسته طبقه بندی میشن(این 3تای آخری که گفتم) و یا مستقیم گرفته میشن یا غیرمستقیم که توضیح بیشتر نمیدم،فقط درصد سودش وقتی سوبسیدیزه باشه 6درصد و نباشه شش و هشت دم درصد خواهد شد! :
First disbursement of a loan: Interest rate on the
unpaid balance
Made on or after And made before
July 1, 2008 July 1, 2009 6.0 percent
July 1, 2009 July 1, 2010 5.6 percent
July 1, 2010 July 1, 2011 4.5 percent
July 1, 2011 July 1, 2012 3.4 percent

خودتون تویاین لینک میتونین ببینین:
http://studentaid.ed.gov/students/public..._loans.htm

کاملا توی این لینکه میتونین حتی مدت زمان بازپرداختو هم ببینین!
ادامشوفردا عصر مینویسم!
[font=Verdana]
یا به ما یار نشو یا چو شدی چون ما شو+++ما چو رسوای جهانیم تو هم رسوا شو
عاشق و رند و غزل خوان و فرنگی مشرب+++رند و لاقید و ملامت کش و بی پروا شو
[/font]

پاسخ
مهرداد جان آمدی جانم به قربانت ولی خوب آمدی!
من دیگه ناامید شده بودم . از بس حجم اطلاعات در این مورد زیاد هست آدم گیج میشه . با شرایط ما هم کم پیدا میشن .
برسان این تاپیک را به سر منزل مقصود عزیز دل برادر .Big Grin
شماره کیس:2010AS00007xxx
تاریخ دریافت نامه قبولی:یادم نیست!
کنسولگری:Abu Dhabi
تاریخ ارسال فرمهای سری اول: JUNE-12- 2009
تاریخ کارنت شدن کیس: 2009 Sep
تاریخ مصاحبه: Feb 2010
تاریخ دریافت نامه دوم:دو هفته بعداز مصاحبه
تاریخ دریافت کلیرنس: 23 Sep -بیش از ۷ ماه!
تاریخ دریافت ویزا : ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۰
پاسخ
تشکر کنندگان: merdax ، honareirani ، mh_hshk ، maaref ، free_free ، smith ، اردوان ، younes77 ، farshadsh ، odiseh ، pv-n ، mehdi2014 ، msar ، A_A
ممنون. خیلی مفید بود.
لاتاری 2008
شماره پرونده: ***14
مصاحبه: روزهای پایانی ماه آگوست
دریافت ویزا: 13 روز بعد از مصاحبه
پاسخ
تشکر کنندگان: merdax ، younes77 ، mehdi2014 ، msar
خیلی عالی بود
واقعا نیاز این فروم بود ولی کسی بهش اهمیتی نداد تا merdex شیر مرد اومد تو گودBig Grin
یک نکته ای در مورد loan شنیدم اینه که باید کردیت خوبی داشته باشی اگه اینطوری باشه عملا ما تا یک سال نمی تونیم کاری بکنیم، درسته؟
و در مورد کالج هم شنیدم گرانت رو همونطوری که گفتی به ماها در بدو ورود میدن و می تونیم بریم کالجی بشیم!!!Big Grin
Hope Never Die

شماره کیس: ***31
تاریخ دریافت نامه قبولی:may 2008
کنسولگری:abudhabi
تاریخ ارسال فرمهای سری اول: july 2008
تاریخ کارنت شدن کیس:May 2009
تاریخ دریافت نامه دوم:31 may
تاریخ مصاحبه:14 july
دریافت ویزا: 30 september (روز آخر)
پاسخ
تشکر کنندگان: merdax ، maaref ، mitr.p ، younes77 ، farshadsh ، Lemony ، rimaya ، a.rahaa ، farzad parsa ، آلیس-1980 ، msar ، hamid87
ايييييييييولا آق مهرداد خودمون.
قربون اون همتت. هزار بار گفتيم ميخوايم در بدو ورود بريم درس و مشق رو از نو بگيريم. اما کو همت تحقيق و تفحص!!!؟ Big GrinWink
برنده گرین کارت لاتاری 2010.
ساکن لوس آنجلس، کالیفرنیا.
پاسخ
تشکر کنندگان: merdax ، maaref ، odiseh ، mehdi2014 ، آلیس-1980 ، msar
خوبه مهرداد. کار خوبی کردی. اما تو یک کم راجع به دالاس تحقیق کن بهت قول می دم جذبش شی. کلاً تگزاس قطب علمیه آمریکاست. هم ارزونه هم پر از دانشجو
پاسخ
تشکر کنندگان: merdax ، hamed_gh ، kianoush ، sib 24 ، younes77 ، Hedieh20 ، Lucky Luke ، a.rahaa ، mehdi2014 ، آلیس-1980 ، msar
واقعا عالي يود حالا كي ميشه بعد از ورود به آمريكا رفت دنبال اين كارا؟
case number:2010AS00021xxx
تاریخ دریافت نامه قبولی:June--2009
کنسولگری:Ankara
تاریخ ارسال فرمهای سری اول: JUNE--2009
تاریخ کارنت شدن کیس:june2010
تاریخ دریافت نامه دوم:
تاریخ مصاحبه:july7
تاریخ دریافت کلیرنس::23 aguestBig Grin (کشت همه رو تا اومدBig Grin )
خوبه آبجی؟

پاسخ
تشکر کنندگان: آلیس-1980 ، msar
برای آنهاییکه قصد دارند آمریکا ادامه تحصیل بدهند:
http://www.ielts.org/pdf/USA_Recognition_List.pdf
این لیست مربوط به تمامی آن دانشگاههایی در آمریکا است که نمره آیلتس را برای ادامه تحصیل قبول میکنند.

مهم:
http://www.educationusairan.com/FARSI2/default.htm
One day your life will flash before your eyes, make sure it's worth watching.
پاسخ
تشکر کنندگان: indmehdi ، maryamjay ، merdax ، pegah ، Monica ، SamiraN ، ساشا ، kianoush ، maaref ، Hedieh20 ، pv-n ، a.rahaa ، mehdi2014 ، آلیس-1980 ، msar
با سلام و تشكر از شما Merdax گرامي به خاطر موضوع مهمي كه بهش پرداختي
من فرصت نكردم كه تمام لينك هايي رو كه شما و ديگر دوستان تو اين Topic گذاشتين رو به طور دقيق مطالعه كنم. اما يكي دو سوال اساسي دارم كه اگه بهش جواب بدين خيلي ممنون مي شم (كه اگه تكراري هست و ناشي از اينه كه كل مطالب رو خوب مطالعه نكردم پيشاپيش عذرخواهي مي كنم):
من فوق ليسانس متالورژي هستم و ليسانس و فوق رو تو دانشگاههاي تهران و تربيت مدرس خوندم. دارم واسه تافل ميخونم و قصد رفتن واسه ادامه تحصيل رو داشتم كه اين قضيه برنده شدن تو Lottery پيش اومد و خوشبختانه به نظر ميرسه كارم خيلي راحت تر شده. خانم من هم فوق ديپلم كامپيوتر نرم افزار از دانشگاه آزاد داره.
اما سوالاتم:
1- آيا اين درسته كه ماهايي كه Green Card داريم (ايشال لااااااااااااااااااااااااااااااا) بعد از يك سال اقامت در يك ايالت به عنوان سيتيزن اون ايالت (نه كل آمريكا) محسوب ميشيم و ميتونيم از برخي تسهيلات از جمله تخفيفات شهريه دانشگاه استفاده كنيم. اگه درسته آيا تسهيلات ديگه اي هم وجود داره؟
2- اگه خانم من بخواد تو ايران دوره كارشناسي ناپيوسته رو تموم كنه و بعد واسه MS پذيرش بگيره،آيا مدارك دانشگاه آزاد، علمي كاربردي و پيام نور رو قبول مي كنن؟ و كدومش معتبرتره؟
3- من احتمالا بتونم تو آمريكا واسه دكتري يه جايي پذيرش با Fund بگيرم. اما خانومم ميخواد اونجا دوباره از ليسانس شروع كنه و ميدونيد كه خيلي هزينه اش زياده. اينطور كه گفتين به ماها وام مي دن. اما آيا ما به محض ورود مي تونيم از تخفيفات بهره مند شيم و يا وام بگيريم؟ يا بايد يه مدت بگذره؟ و چقدر؟
4- اون وام هايي كه ميدن فقط واسه مخارج دانشگاهه يا شامل مخارج زندگي هم ميشه؟

ممنون و با آرزوي موفقيت براي همه شما
پاسخ
تشکر کنندگان: farshadsh ، MJAVADIAN ، آلیس-1980 ، msar ، hamid87
باتشکر از مهدی و جمشید که صاف زدند به هدف و سوالهای مارو کردند.ممنون از همه
خانه دوست کجاست...
پاسخ
تشکر کنندگان: msar
(2010-01-16 ساعت 16:16)mehdijamshid نوشته:  با سلام و تشكر از شما Merdax گرامي به خاطر موضوع مهمي كه بهش پرداختي
من فرصت نكردم كه تمام لينك هايي رو كه شما و ديگر دوستان تو اين Topic گذاشتين رو به طور دقيق مطالعه كنم. اما يكي دو سوال اساسي دارم كه اگه بهش جواب بدين خيلي ممنون مي شم (كه اگه تكراري هست و ناشي از اينه كه كل مطالب رو خوب مطالعه نكردم پيشاپيش عذرخواهي مي كنم):
من فوق ليسانس متالورژي هستم و ليسانس و فوق رو تو دانشگاههاي تهران و تربيت مدرس خوندم. دارم واسه تافل ميخونم و قصد رفتن واسه ادامه تحصيل رو داشتم كه اين قضيه برنده شدن تو Lottery پيش اومد و خوشبختانه به نظر ميرسه كارم خيلي راحت تر شده. خانم من هم فوق ديپلم كامپيوتر نرم افزار از دانشگاه آزاد داره.
اما سوالاتم:
1- آيا اين درسته كه ماهايي كه Green Card داريم (ايشال لااااااااااااااااااااااااااااااا) بعد از يك سال اقامت در يك ايالت به عنوان سيتيزن اون ايالت (نه كل آمريكا) محسوب ميشيم و ميتونيم از برخي تسهيلات از جمله تخفيفات شهريه دانشگاه استفاده كنيم. اگه درسته آيا تسهيلات ديگه اي هم وجود داره؟
2- اگه خانم من بخواد تو ايران دوره كارشناسي ناپيوسته رو تموم كنه و بعد واسه MS پذيرش بگيره،آيا مدارك دانشگاه آزاد، علمي كاربردي و پيام نور رو قبول مي كنن؟ و كدومش معتبرتره؟
3- من احتمالا بتونم تو آمريكا واسه دكتري يه جايي پذيرش با Fund بگيرم. اما خانومم ميخواد اونجا دوباره از ليسانس شروع كنه و ميدونيد كه خيلي هزينه اش زياده. اينطور كه گفتين به ماها وام مي دن. اما آيا ما به محض ورود مي تونيم از تخفيفات بهره مند شيم و يا وام بگيريم؟ يا بايد يه مدت بگذره؟ و چقدر؟
4- اون وام هايي كه ميدن فقط واسه مخارج دانشگاهه يا شامل مخارج زندگي هم ميشه؟

ممنون و با آرزوي موفقيت براي همه شما

بعد ار 1 سال رزیدنت بحساب میایید.
اگر شرایطش را داشته باشید وام میگیرید. شاید بتونید حتی کمک هزینه هم بگیرید. در نوشته های بالا توضیحش آمده.
One day your life will flash before your eyes, make sure it's worth watching.
پاسخ
تشکر کنندگان: maaref ، farshadsh ، Lucky Luke ، pv-n ، a.rahaa ، msar
من این تاپیک رو دوباره آوردم بالا که این لینکو بدم مخصوصا جمله ای که اینجا نقل قول میکنم براتون رو درست و دقیق بخونین
students must establish a bona fide domicile in the state of Washington primarily for purposes other than education for the period of one year immediately prior to classification as residents.
لینک رو ببینین،دقیقا متوجه میشین خودشون میخوان راهنمایی کنن که اگه رزیدنت نیستین هنوز،میتونین راه حلهای دیگه رو به کار ببرین،کمکتون میکنن به هر حال:
این لینک مال ایالیته که من توشم! یعنی ایالت واشنگتن
http://www.washington.edu/students/reg/residency/
[font=Verdana]
[/font]

پاسخ
دوستان یک به من بگه آخهاینجا چی نوشته؟!! من برای ادامه تحصیل باید تاریخ و ریاضی و علوم و از همه مهمتر معادلات دیفرانسیل و محاسبات عددی و آمار و... رو دوباره بخونم؟
http://www.utdallas.edu/student/catalog/...cs/se.html
پاسخ
تشکر کنندگان: maaref ، msar
تو هرچی تا یه هفته مونده به تاریخ بلیط تهران تگزاست پاس کردیو ببر بده ترجمه!
اگرم ریز نمره بگیری که فبه المراد! اونو ببر ترجمه! رسمی تر و قابل ستناد تره
به من گفتن معادل سازی یا ارزشگذاری نمره ها 6 هفته طول میکشه! هر چی پاس کردی وردار بیار بده اینا ببینن چند چندی آخرش!
[font=Verdana]
[/font]

پاسخ
تشکر کنندگان: shr.jafari ، mohsen324 ، kianoush ، maaref ، ساری ، escutcheon ، farshadsh ، Lucky Luke ، Lemony ، mehdi2014 ، آلیس-1980 ، msar ، KORYO
انقلاب اسلامی رو با American History تطبیق می‌زنند؟!
جدا از شوخی اگه نمره‌هام پایینه بنظر شما بهتر نیست از دوباره این درس‌هارو بخونم تا قوی بشم؟
پاسخ
تشکر کنندگان: payman R ، mh_hshk ، maaref ، humsun ، یاشار و ماری ، escutcheon ، Lemony ، msar

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان