کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
همه آنچه که درباره سوئد می خواهید بدانید
برای مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری چه مقدار حدالقل هزینه هست؟و این که برای سرمایه گذاری میشه شغل های معمولی هم راه انداخت؟
و یه سوال مهم تر آیا این که کرون سوئد نسبت به دلار ارزانتر هست میتونه توی مهاجرت تاثیر داشته باشه یعنی ارزش پول ایران بیشتر میشه نسبت به دلار؟؟؟
پاسخ
تشکر کنندگان:
حكومت : پادشاهی پارلمانی
مساحت : 790/449 كیلومترمربع
جمعیت : حدود 9 میلیون نفر
رشد سالانه جمعیت : 2/0 درصد
پایتخت : استكهلم
زبان : سوئدی
دین : مسیحی ارتدکس- آزادی مذهب در سوئد تضمین شده است
واحد پول : کرون

سوئد در شمال اروپا واقع شده ودارای آب و هوای سردی است. این كشور از نظر طبیعی، از 4 ناحیه تشكیل شده است. كوههای پوشیده از جنگل در منطقه نورلند در شمال، زمینهای مرتفع یونكوپینگ در جنوب، دریاچه دیستریكت در ناحیه مركزی، و جلگه حاصلخیز اسكانیا در منتهی­الیه بخش جنوبی ­كشور.تابستانها كوتاه وگرم و زمستانهای سرد و طولانی از ویژگیهای آب و هوای این كشور است. میانگین بارش سالانه از 200 سانتی متر در غرب وجنوب غربی، تا 50 سانتی متر در شرق و جنوب شرقی متغیر می باشد. بیش از نیمی از مساحت این كشور از جنگل پوشیده شده و طبعاً، صنایع چوب و ساخت ماشین آلات مرتبط با آن، معمول و متداول است.

تجارت

سوئد يکي از پیشرفته ترين کشورهاي اروپا و دارای رشد اقتصادي بسیاربالایی است. بعد جنگ جهاني دوم اين رشد اقتصادي شتاب بيشتري بخود گرفت. درآمد خالص ملي کشور بالا رفت, شکوفائي رشد اقتصادي بوجود آمد . درآمد کشور سوئد مثل ديگر کشورهاي نسباتاً کوچک صنعتي, وابسته به صادرات توليدات صنعتي است که در حال حاضر از رشد بالائي در توازن بين صادرات و واردات برخوردار است.

بطور مثال سهم صادرات در درآمد خالص ملي کشور در يک دوره 10 ساله (بين يالهاي 1990 تا 1999) از 30 درصد به 44 درصد رشد داشته است. اروپا مهم ترين بازار صادراتي کشور است. 60 درصد توليدات کشور سوئد به ديگر کشورهاي عضو بازار مشترک اروپا صادر مي شود.

صادرات و واردات سوئد و ديگر کشورهاي عضو بازار مشترک اروپا از سال 1995 که سوئد عضو اين اتحاديه شد, رشد چشمگيري داشته است. واردات سوئد از ديگر کشورهاي اروپائي در سال 1995 بالغ بر 325 ميليارد کرون سوئدي و صادرات آن در همان سال بالغ بر 340 ميليارد کرون سوئدي بوده است اين ارقام در سال 1999 به ترتيب به 390 ميليارد کرون سوئدي(واردات) و 410 ميليارد کرون سوئدي(صادرات) ارتقا مي يابد. آمريکاي شمالي و کشورهاي آسياي جنوب شرقي از ديگر بازارهاي مهم صادراتي سوئد هستند.

معدن سنگ آهن و جنگل وسيع به يقين نقش بسزائي در پيشرفت صنعتي کشور سوئد دارند. اين دو منابع سرشار طبيعي, پايه و اساس توليدات صنعتي کشور را تشکيل ميدهند. تلفن و سيستم هاي مخابراتي, خودرو و ماشين هاي سنگين را مي توان منجمله به صنعت و توليدات سوئد اضافه کرد.
توليد خودرو, کاميون و ديگر صنايع فلزي سبک و سنگين, سهم 50 درصد در اقتصاد توليدي کشور را دارا مي باشد. درصد اين سهم براي صنعت کاغذ و خمير کاغذ 20 و داروسازي 12 است

بخش همگانی سوئد

در سوئد سه سطح دموکراتيک انتخابی وجود دارد: پارلمان يا مجلس (riksdagen) در سطح ملی، شوراهای استان (landstinget) در سطح ناحيه ای و کمونها (kommunen) در سطح محلی. حوزه مسئوليت و وظايف اين نهادها گوناگون است.

کمونها و شوراهای استان توسط مجمع های منتخب مردم که بترتيب مجلس کمون (kommunfullmäktige) و مجلس شورای استان (landstingsfullmäktige)ناميده ميشوند اداره ميشود. نمايندگان اين مجلس ها سياستمدارانی
هستند که هر چهار سال يکبار مستقيما توسط شهروندان انتخاب ميشوند. اين انتخابات همزمان با انتخابات پارلمان يعنی
در سومين يکشنبه ماه سپتامبر برگزار ميشود. شوراهای استان و کمونها از حق ماليات گيری و تصميم گيری برخوردارند. اين امر از جمله در چارچوب قانون کمون (kommunallagen) تعيين وتنظيم ميشود.

در سطح ناحيه ای دولت توسط استانداريها (länsstyrelsen)نمايندگی ميشود يا به بيان ديگر استانداريها نيابت دولت در استان ها را بعهده دارند. رياست استانداری با استاندار(landshövdingen) است که توسط دولت به اين مقام منصوب ميشود.

پارلمان سوئد مجمع قانونگذاری کشور است و نمايندگان آن هر چهار سال يکبار توسط مردم سوئد گزيده ميشوند.
پارلمان نخست وزير را برمی گزيند(statsminister) و نخست وزير نيز اعضای هيئت دولت را منصوب ميکند.

از سال 1995 سوئد عضو اتحاديه اروپا (Europeiska Unionen, EU)بوده است. در آنجا سوئد با کشورهای عضو ديگر در زمينه اقتصاد و سياست خارجی و مسائل مربوط به پليس و دادگاه ها همکاری می کند.

کمون
در سوئد 290 کمون وجود دارد. کمونها از حق خودگردانی گسترده ای برخوردارند و مسئوليت امور محلی شهروندان

برای نمونه امور مربوط به دبستانها و دبيرستانها و نهادهای پيش دبستانی و نگهداری از سالمندان و جاده ها و امور
مربوط به آب و فاضلاب و انرژی را بعهده دارند. کمونها همچنين مسئوليت صدور پروانه ها يا جوازهای گوناگون مانند
جواز ساختمان و جواز فروش مشروبات الکلی را بعهده دارند و در مورد مسائل مربوط به پيشرفت امور اقتصادی و
صنعت جهانگردی و فرهنگ در شهرها نيز فعال هستند.

بالاترين مرجع تصميم گيری در کمون مجلس کمون (kommunfullmäktige) است که اعضای آن سياستمداران
برگزيده مردم هستند. مجلس کمون مانند پارلمان محلی کار می کند و هيئت مديره کمون را که رهبری و هماهنگی
کارهای کمون را بعهده دارد منصوب می کند.

بجز هيئت مديره کمون چند کميته وجود دارد که آنها نيز توسط مجلس کمون برگزيده ميشوند و وظيفه دارند که مسائل
گوناگون را که در مجلس کمون مطرح ميشود مورد رسيدگی و بحث قرار دهند. اين کميته ها موظف به اجرای تصميم
های گرفته شده توسط مجلس کمون هستند ولی در مورد برخی مسائل حق تصميم گيری دارند. شمار و نام اين کميته ها
در کمونهای گوناگون متفاوت است.وظايف کمونها در چارچوب قانون کمونی (kommunallagen)و چندين قانون ديگر مانند قانون خدمات اجتماعی و قانون طرح و ساختمانسازی و قانون مدارس تعيين شده است.

شورای استان
وظيفه شورای استان اداره کردن امور مشترک در چند کمون است ٫ اموری که رسيدگی و اداره کردن آنها برای هر يک
از کمونها به تنهايی مستلزم هزينه گزافی ميباشد. در سوئد 21 شورای استان و ناحيه وجود دارد و وظيفه اصلی آنها
اداره کردن همه خدمات درمانی همگانی در کشور است. شوراهای استان همچنين مسئوليت برنامه ريزی خدمات
دندانپزشکی سوئد چه در بخش خصوصی و چه بخش همگانی را بعهده دارند. خدمات دندانپزشکی همگانی کشور که
خدمات دندانپزشکی مردمی نام دارد زير نظر شوراهای استان اداره ميشود.

بجز وظايف نامبرده شوراهای استان بهمراه کمونها مسئوليت ترافيک جمعی را بعهده دارند. اين شوراها همچنين در
زمينه رشد و پيشرفت ناحيه کار می کنند و از بخش اقتصاد خصوصی و جهانگردی و فعاليت های فرهنگی نيز پشتيبانی
می کنند.

بالاترين نهاد تصميم گيری در شورای استان مجلس شورای استان است که اعضای آن سياستمداران برگزيده مردم
هستند. مجلس شورای استان بمثابه پارلمان ناحيه ای عمل می کند. مجلس شورای استان اعضای هيئت مديره شورای
استان را منصوب می کند که وظيفه آنها رهبری و هماهنگی کارهای شورای استان است. چند کميته نيز وجود دارد که
وظيفه آنها رسيدگی و آماده کردن موضوع هاييست که بايد در مجلس شورای استان مطرح شود. اين کميته ها بايستی
تصميم های گرفته شده توسط شورای استان را اجرا کنند. شورای استان همچنين ميتوانيد تصميم بگيرد که کميته ها در
برخی امور حق تصميم گيری داشته باشند.وظايف شورای استان از جمله در چارچوب قانون کمونی تعيين شده است.

اداره های دولتی

در سوئد حدود 330 کميته مرکزی و اداره های کل و نهادها و شرکت های دولتی وجود دارد که زير رهبری دولت و
وابسته به وزارتخانه های گوناگون بفعاليت مشغولند. وظيفه آنها اجرای عملی مصوبات پارلمان و دولت است. نهادهای
دولتی از استقلال برخوردارند يعنی اينکه آنها با مسئوليت خود ولی طبق خط مشی تعيين شده توسط دولت در آئين نامه
های دولت عمل می کنند.

استانداری

استانداری نهاد دولتی است که وظيفه اش هماهنگی و بکارگيری علاقه های گوناگون در استان است. استانداری نهاد
خدمتی و رسيدگی به شکايات است و در چند زمينه وظيفه کنترل و سرپرستی نيز دارد. استانداری مسئول اجرای
مصوبات دولت در مورد اهداف ملی در استان است. 21 استانداری وجود دارد – در هر استان يک استانداری. حوزه
فعاليت استانداری تشکيل يافته است از آمادگی غير نظامی ٫ خدمات نجاتی ٫ مراقبت از طبيعت و محيط های فرهنگی ٫
برابری زن و مرد ٫ پرستاری اجتماعی و در استانهای شمالی امور مربوط به گوزنداری و مناطق کوهستانی.
رئيس کل استانداری استاندار است که توسط دولت منصوب ميشود.

صندوق بيمه های اجتماعی
در سوئد صندوق بيمه های اجتماعی اداره کننده سيستم خدمات بيمه های اجتماعی است که در موارد بيماری ٫ ناتوانی
جسمی ٫ سالمندی و پرستاری از فرزند بيمار امنيت مالی شخص را تامين می کند. صندوق بيمه اجتماعی همچنين در
زمينه هماهنگی امور توانبخشی و دادن امکانات بازگشت به کار به بيماران و ناتوانان فعاليت می کند.
21صندوق بيمه وجود دارد که همگی واحدهای اداری مستقل هستند. هر صندوق بيمه توسط يک هيئت مديره و يک
مدير رهبری ميشود. کميته های بيمه های اجتماعی که از نمايندگان برگزيده مردم تشکيل يافته اند در مورد برخی
پرونده های تصميم گيری می کنند. هر صندوق بيمه ای توسط يک اداره مرکزی رهبری ميشود ولی تماس با مردم از
طريق اداره های محلی موجود در مراکز پرجمعيت کمونها صورت ميگيرد.

دولت
دولت بر سوئد حکومت می کند و رهبری آن با نخست وزير است که هماهنگ کننده کارهای دولت و مسئول اصلی
سياست دولت است. روش انتخاب نخست وزير به اين صورت است که سخنگوی پارلمان کانديدای نخست وزيری را
پيشنهاد می کند و در صورت تصويب پارلمان نخست وزير منصوب ميشود.
هيئت دولت از چند وزير که منتخب نخست وزير هستند تشکيل می يابد. بيشتر اين وزرا رئيس های وزارتخانه ها
هستند ٫ وزير دادگستری و وزير امور خارجه نمونه هايی از رؤسای وزارتخانه ها هستند. وزيران ديگر وابسته به يکی
از وزارتخانه ها هستند که در آنجا به نيابت از سوی رئيس وزارتخانه وظايف ويژه ای بر عهده دارند مانند وزير کمک
به کشورهای نيازمند و وزير امور کاری.

وزارتخانه ها بطور کلی در زمينه آماده سازی امور برای دولت برای نمونه طرح بودجه اقتصادی دولت يا پيشنهاد
قوانين (لوايح) کار می کنند. پس از آماده کردن لايحه دولت آنرا برای تصميم گيری تقديم مجلس می کند.
هنگامی که پارلمان در موردی تصميم گرفت دولت مسئول اجرای آن ميشود. دولت اجرای عملی تصميم های پارلمان را
به اداره های دولتی گوناگون واگذار می کند. اداره های دولتی مستقل هستند يعنی اينکه آنها سرخود ولی مطابق با خط
مشی تعيين شده در آئين نامه های دولتی عمل می کنند.

دولت نمايندگی سوئد در شورای وزيران اتحاديه اروپايی را نيز بعهده دارد. اين کار با شرکت در اجلاس شورای
وزيران اتحاديه اروپا و همچنين پيگيری امور مهم برای دولت در مراجع گوناگون شورای وزيران صورت ميگيرد.

پارلمان
پارلمان قوانين را وضع می کند و در مورد درآمدها( ماليات) و هزينه های کشور تصميم گيری می کند. پارلمان
همچنين بر کار دولت و اداره های دولتی نظارت می کند و در مورد سياست خارجی موضع گيری می کند.
انتخابات پارلمان هر چهار سال يکبار و بصورت انتخابات همگانی و رأی مخفی و مستقيم صورت ميگيرد. در انتخابات
349 کرسی نمايندگی پارلمان بين احزاب گوناگون و به نسبت آراء بدست آمده آنها پخش ميشود.

سال کاری پارلمان اجلاس سراسری ناميده ميشود. سخنگوی پارلمان رهبر آن و رئيس جلسه های نمايندگان مجلس
است. سخنگوی پارلمان همچنين اين وظيفه مهم را دارد که هنگام تشکيل دولت شخصی را برای پست نخست وزيری به
پارلمان پيشنهاد کند.

مصوبات پارلمان يا بر پايه پيشنهادهای دولت (لوايح )يا پيشنهادهای نمايندگان پارلمان( طرح ها) استوار است. تصميم
های پارلمان توسط نمايندگان گرفته ميشود ولی نخست بايد يکی از 16 کميسيون های تخصصی موضوع را مورد
بررسی قرار داده و در گزارشی به پارلمان چگونگی تصميم گيری را پيشنهاد کند. پيش از مطرح شدن هر موضوع در
کميسيون تخصصی و مجلس نمايندگان موضوع مربوط بين گروه های پارلمانی احزاب گوناگون بطور گسترده مورد
بحث و گفتگو قرار ميگيرد.

همه جلسه های پارلمان علنی است. مردم ميتوانند از جايگاه حضار ناظر بحث و گفتگو در پارلمان باشند. نتيجه رای
گيريها نيز علنی است. به بيانی ديگر چگونگی رای دادن هر نماينده را ميتوان ديد.

اتحاديه اروپايی
سوئد از سال 1995 در اتحاديه اروپا که در آن اکنون 25 کشور همکاری می کنند عضو بوده است. همکاری کشورهای
عضو گسترده است و مسائل مشترک مانند اقتصاد و سياست خارجی و همکاری نيروهای پليس را دربرميگيرد.
کشورهای عضو در بسياری زمينه ها همکاری می کنند ولی نه در همه زمينه ها و از اينرو مسائل زيادی وجود دارد که
هر کشور عضو به تنهايی در مورد آنها تصميم گيری می کند. موارد مربوط به خدمات درمانی و دفاع از کشور و
آموزش و پرورش و سياست مسکن از جمله اين موارد بشمار ميروند.

تصميم های مشترک گرفته شده توسط کشورهای عضو اتحاديه اروپايی بايد توسط کشورهای عضو اجرا شود. گواينکه
در مورد برخی تصميم ها توافق همه کشورهای عضو ضروری نيست ولی همه کشورها بايد آنها را اجرا کنند. از اينرو
عضويت سوئد در اتحاديه اروپايی اين پيامد را داشته است که پارلمان سوئد شماری از اختيارات تصميم گيری خود را
به نهادهای اتحاديه اروپايی واگذار کرده است.

شورای وزيران اتحاديه اروپا که در آن يک وزير سوئدی نيز شرکت دارد و همينطور پارلمان اروپاست که در اتحاديه
اروپا تصميم ميگيرند. نمايندگان پارلمان اروپا هر پنج سال يکبار توسط رأی دهندگان کشورهای عضو انتخاب می
شوند. در اين انتخابات همه کسانی که از حق رأی دادن برخوردارند اين امکان را دارند که نمايندگان سوئد در پارلمان
اروپا را انتخاب کنند
Tampa.Floorida.Usa
پاسخ
تشکر کنندگان:
این لیست دفتر وکالت های معتبر و وکلای قابل اعتماد در سوئد هست.شاید از طریق مکاتبه با یکی از این وکلا و در میون گذاشتن مشکلتون بتونین به نتیجه برسین

http://195.67.43.202/customer/extern/mat...p?lang=eng

http://195.67.43.202/customer/extern/mat...p?lang=eng
پاسخ
تشکر کنندگان: ParsTrader
سلام
دوستان عزیز لطفاْ یه نفر یک وکیل خوب سویدی که بشه رزومش رو در سایتی مانند : http://vinge.se سرچ کرد به بنده معرفی کنه. یا سایتی رو معرفی کنه که بتونم پیدا کنم. من میخوام از طریق خرید یک بیزینس اقدام به مهاجرت کنم. ممنون میشم کمکم کنید.
منتظر پاسختون هستم.
پاسخ
تشکر کنندگان:
خیلی ممنون خانم شیما. یه سوال دیگه هم دارم و اون اینکه برای بنده که تازه قصد ورود به سوید دارم کدام شهر از نظر هزینهء زندگی و مشکلات کمتر برای مهاجران... بهتر است؟
پاسخ
تشکر کنندگان:
اگه فقط بحث هزینه مطرح باشه مسلما شهرای کوچیک براتون بهتره اما خیلی از تازه واردها ترجیح میدن در شهرای بزرگ سکونت داشته باشن که این دیگه بستگی به شرایط هر شخص داره...اما کلا پیدا کردن مسکن یکی از مشکلات اساسی تازه وارد ها مخصوصا در شهرای بزرگ مثل استکهلم و مالمو و اپسالاست..بنظر من قبل از ورود حتما مسئله مسکنتون رو حل کنید و جایی رو پیدا کنین که بدون مسکن در ماه های اول هزینه زندگی در اینجا براتون چندین برابر میشه....اگه هم از طریق مهاجرت کاری دارین میاین بنظرم حتما قبل از اومدن کمی زبان سوئدی یاد بگیرین که در پیدا کردن کار بهتون کمک میکنه.هرچند اینجا تقریبا همه انگلیسی هم صحبت می کنن اما خب مسلما برای کار رسمی باید زبان سوئدی بدونین..یادگیری زبان سوئدی هم بنظر من زیاد سخت نیست البته یه مقدار تلفظ ها برای ما دشواره اما یادگیری مکالمات روزمره شون راحته و میتونین با کتابهای خوداموز و یا سایت های یادگیری زبان سوئدی شروع کنین
پاسخ
تشکر کنندگان: ParsTrader ، zara man ، OverLord ، nastaran86 ، Asy
از طریق این سایت می تونین برای اجاره اپارتمان اقدام کنین.هر روز چندین بار به فاصله زمانی مختلف سایت رو چک کنین اگهی های جدید میذارن.من خودم از طریق جستجوی یه ماهه در این سایت خونه پیدا کردم.البته سایت به زبان سوئدی هست ولی می تونین تو گوگل ترجمه اش کنین.در واقع این سایت یه بازارچه اینترنتی و همه جور جنسی در اون خرید و فروش میشه

www.blocket.se
پاسخ
تشکر کنندگان: ParsTrader ، OverLord ، barvos
(2011-05-11 ساعت 20:51)zara man نوشته:  شیما خانم از اینکه وقتتونو میذارین و اطلاعات میدین ممنون و سپاسگزارم...
امیدوارم همیشه تو زندگیتون سلامت و موفق باشید چرا که یک انسان خوش قلب و انسان دوست مثل شما استحقاق بهترینها رو داره...مرسی

خواهش می کنم دوست عزیز.کار خاصی نمی کنم.این نظر لطف شماست

این لینک ها هم برای یادگیری زبان سوئدی خیلی خوبه.خودم هم از طریق همین سایتها زبان سوئدی رو یاد گرفتم چون فرصت رفتن به کلاس رو ندارم

http://www.nordiska.su.se/komloss/

http://iteslj.org/v/sw/

http://www.swedishlesson.com/

http://digitalasparet.se/

http://www.byki.com/category/Swedish/a

گرامر
http://en.wikibooks.org/wiki/Swedish/Pronouns ضمایر

افعال بی قاعده
http://en.wikibooks.org/wiki/Swedish/Lis...ular_verbs

دیکشنری
http://folkets-lexikon.csc.kth.se/folket...ts.en.html

این هم یه لینک خیلی خوب که می تونین زبان های زیادی در سطح ابتدایی و مکالمات روزمره ازش یاد بگیرین البته باید بخش موردنظر رو دانلود کنین
http://www.goethe-verlag.com/book2/FA/index.htm
پاسخ
تشکر کنندگان: parmida.722 ، OverLord ، mavarfan ، nastaran86 ، barvos ، Asy
سلام من یه سوال دارم و اون اینه که آیا در سوئد برای کسانی که در زمینه جوشکاری و یا نقاشی ساختمان تخصص دارند کار هست یا خیر ؟
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2011-05-15 ساعت 17:47)saeed_218 نوشته:  سلام من یه سوال دارم و اون اینه که آیا در سوئد برای کسانی که در زمینه جوشکاری و یا نقاشی ساختمان تخصص دارند کار هست یا خیر ؟

سوئد و خصوصا شهر استکهلم در حال ساخت و سازه.چیزی شبیه وضعیت فعلی دوبی .شما همه جا مصالح و ماشین های سنگین و کارگرا رو در حال کار می بینین.اگه یکی دو هفته از استکهلم خارج شین و دوباره برگردین ممکنه در این فاصله یه پروژه بزرگ ساختمانی تموم شده باشه و کلی چهره شهرو تغییر داده باشه.پل سازی تونل سازی(اونم چه تونل هایی!!! داخلش که میشی چند راه میشن و هر کدوم از راه ها از یه طرف شهر سر در میارن) و برج سازی موردعلاقه سوئدی هاست و اتفاقا چند هفته دیگه یه نمایشگاه خیابونی برگزار میشه و در اون با تصاویر کامپیوتری میخوان به مردم نشون بدن مثلا چهره استکهلم در 10 یا 20 سال دیگه چگونه خواهد بود.به این ترتیب وضع برای افرادی که زمینه راهسازی و شهرسازی و عمران تخصص دارن خیلی خوبه و حداقل سی سال اینده کاری این گونه مشاغل در این کشور تضمینه.

اما چیزی که من دیدم اینه که خیلی به ندرت کارگرای خارجی می گیرین.حداقل اینه که من در سطح شهر اینجوری دیدم که بیشتر افراد سوئدی هستن.علت رو نمی دونم.یه سری مشاغل مثل راننده اتوبوس و آشپز بیشتر مستخدم ها خارجی هستن اما کارگرها اغلب سوئدی ..

با این حال می تونین در این لینک مشاغل موردنیاز فعلی کشور سوئد رو چک کنین شاید خارجی هم بخوان
http://www.sweden.se/eng/Home/Work/Get-a...tage-list/
پاسخ
تشکر کنندگان: mavarfan ، saeed_218 ، ParsTrader ، nastaran86 ، danny_1990
ممنون شیما خانوم از جوابتون . اما برای گرفتن ویزای کار حتما باید یک کارفرما از سوئد دعوتنامه بفرسته یا میشه بدون دعوتنامه نیز وارد سوئد شد و دیگه اینکه نظرتون درباره شرکتهایی ایرانی داخل سوئد که ادعا میکنند برای اشخاص خارج از سوئد میتونن دعوتنامه بفرستند چیه ؟
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2011-05-16 ساعت 16:16)saeed_218 نوشته:  ممنون شیما خانوم از جوابتون . اما برای گرفتن ویزای کار حتما باید یک کارفرما از سوئد دعوتنامه بفرسته یا میشه بدون دعوتنامه نیز وارد سوئد شد و دیگه اینکه نظرتون درباره شرکتهایی ایرانی داخل سوئد که ادعا میکنند برای اشخاص خارج از سوئد میتونن دعوتنامه بفرستند چیه ؟

شما برای ورود به سوئد حتما نیاز به دعوت نامه کارفرما ندارین.خیلی ها با ویزاهای توریستی میان و در همون مدت اقامتشون در سوئد برای پیدا کردن کار اقدام می کنن ولی برای گرفتن ویزای کار نیاز دارین که حتما از طرف کارفرمایی دعوت به کار بشین.در مورد شرکت های ایرانی هم من خیلی شنیدم که در قبال گرفتن هزینه هایی دعوتنامه رو میدن اما بعد از اینکه چند ماه شما مشغول به کار میشین قراردادتون رو تمدید نمی کنن این یعنی کارتون رو از دست میدین و خود به خود اقامت شما بعد از این وضعیت هم لغو میشه و باید سوئد رو ترک کنین(حداقل 2 سال در یه شغل ثابت بمونین تا بتونین برای اقامت دائم اقدام کنین) البته یه مهلت سه ماهه بهتون داده میشه تا کار جدید پیدا کنین در صورتی که موفق به پیدا کردن شغل جدید نشین مجبور به ترک سوئد هستین.
پاسخ
تشکر کنندگان: ParsTrader ، omidazadd ، nastaran86
سلام
دوستان من چند روز پیش موفق شدم اجازه کار و اقامت دوساله رو بگیرم اما سعی میکنم اطلاعاتمو در اختیار بذارم چون خودم خیلی گشتم و بیشتر اطلاعاتی رو که پیدا میکردم قدیمی بود. جدید ترین قانونی که خیلی هم به من ضرر زد و کارمو در حال حاضر یک ماه عقب انداخته اینه که دیگه ویزایی برای کسی که تقاضای کار کرده توپاسپورت نمیزنن وانگشت نگاری و عکس میگیرن و یه چیزی شبیه کارت ملی خودمون به شخص میدن همین پنج شنبه گذشته هم اجراش شروع شده و من دیوانه که ویزام و اجازه کارم دو هفته پیش اومده سهل انگاری کردم و متاسفانه به این مشکل بر خوردم
پاسخ
تشکر کنندگان: nastaran86 ، mahdi_gh ، mamad611
(2011-05-27 ساعت 01:07)arash6023 نوشته:  سلام
دوستان من چند روز پیش موفق شدم اجازه کار و اقامت دوساله رو بگیرم اما سعی میکنم اطلاعاتمو در اختیار بذارم چون خودم خیلی گشتم و بیشتر اطلاعاتی رو که پیدا میکردم قدیمی بود. جدید ترین قانونی که خیلی هم به من ضرر زد و کارمو در حال حاضر یک ماه عقب انداخته اینه که دیگه ویزایی برای کسی که تقاضای کار کرده توپاسپورت نمیزنن وانگشت نگاری و عکس میگیرن و یه چیزی شبیه کارت ملی خودمون به شخص میدن همین پنج شنبه گذشته هم اجراش شروع شده و من دیوانه که ویزام و اجازه کارم دو هفته پیش اومده سهل انگاری کردم و متاسفانه به این مشکل بر خوردم

ضمن تبریک به شما دوست عزیز،با توجه به اینکه سوئد در حال حاضر تمرکزش رو برای جذب نیروی کار گذاشته ممنون میشم تجربه های خودتون رو با دوستانی که مایل هستن از این طریق به سوئد مهاجرت کنن به اشتراک بذارین

شما چه زمان اقدام به پیدا کردن کار در سوئد کردین؟از چه طریق؟چقد طول کشید تا کارفرمایی بهتون پیشنهاد کار داد؟ بعد از پیشنهاد کاری و قرارداد چه مسایلی پیش روی یه تازه وارد به سوئد هست؟حداقل حقوق ماهیانه چقد باید باشه تا شخص از این طریق بتونه تقاضای اقامت کنه؟چه میزان مالیات باید بده؟و سوالاتی از این دست که فکر می کنم مدنظر خیلی از دوستان هست

در پاسخ به سوال دوستانی هم که درباره قراردادهای کاری صوری پرسیده بودن،افراد زیادی این کارو در قبال گرفتن مبالغی انجام میدن،اما دقت کنین اگه این افراد در میانه راه بدقولی نکنن و واقعا تا دو سال کارفرمای شما باقی بمونن،هزینه های جانبی زیادی رو شما باید بپردازین
پاسخ
تشکر کنندگان: nastaran86
سلام رفقا
از تجربیات بگم. اول اینکه برادر من برای من کار پیدا کرد در واقعه نوع کاری که توی فرم درخواهست نوشته بودن صوری هست یعنی ممکنه اون کار نباشه.. هزینه های سفارت هم که متغیر هست که فکر میکنم همه بدونن با زنگ زدن به سفارت این امار رو دربیارن. اما در مورد حقوق که خودم برام مهم بود والله امار دقیقی به خودم ندادن اما چیزی که مشخصه و عرف اونجا هست به من گفتن ساعتی 70 ت 90 کرون برای 8 ساعت کار برای 5 روز در هفته پرداخت میکنن که از این میزان اگر قراره مالیات به عهده من باشه تا 150 هم میرسه و اگر به عهده کارفرما باشه همین 70 یا 80 کرون هست .. مسله اصلی خود کار هست که با توجه به وضعیت کلی جهان و بخصوص اروپا کار کم گیر میاد و بیشتر هم به سمت همون کار سیاه یا فاچاقی میرن. در کل با اعدادی که به من دادن نوید یک زندگی کاملا ساده و به قول معروف بخور نمیر هست.. ماه اول حقوقی در کار نیست یعنی در واقع اخر ماه دوم حقوق ماه اول رو میدن پس بردن پول الزامی هست. بردن لباس الزامی هست.. امار خورد خوراک و لباس هم مطمعنن یا تو همین فروم یا سایتهای مختلف میشه پیدا کرد البته بسته به افراد مختلف فرق میکنه. اگر مطلب خاصی هست بگید بتونم جواب میدم..
ببخشید یادم افتاد راجب زمان این پروسه پرسیدید.. کلا از زمانی که درخواست رو به سفارت سوئد در تهران دادم تا وقتی که جواب مثبت گرفتم نزدیک به 7 ماه طول کشید اما این زمان به خیلی چیزها بستگی داره.. روند اداریش همین مقدار هست اما هیچ الزامی نداره که این مقدار طول بکشه به گفته خیلی ها تا یک سال هم طول کشیده اما خود من و خواهر زاده ام و یکی دیگر از بستگانم همین مقدار زمان برد.. مسله اصلی اینه که کسی در سوئد پیگیر کار شما باشه.. وقتی هم بریم به اون کشور چون من هنوز نرفتم در پست قبلی هم دلیل نرفتنم رو نوشتم دوتا مسله وجود داره اول مسکن و دوما پیدا کردن کار.. راستش یه جورایی این مسله برای من زیادی ساده بود و چوب همین سادگیشو هم خوردم..
حالا من یه سوال دارم امیدوارم دوستان جواب مناسب به من بدن.. در حال حاضر اقامت دوساله من قطحی شده تا جایی هم که میدونم اگر من متاهل بودم همسر من میتونست همراه من بیاد.. یعنی این اقامت شامل حال من میشه.. اما اگر از این به بعد ازدواج کنم ایا بازم این قانون شامل حال من میشه..؟ ممنون میشم دوستان به من جواب بدن .. arash_6023@yahoo.com
پاسخ
تشکر کنندگان: sara24 ، nastaran86 ، danny_1990

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان