کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
راهنمایی جامع مهاجرت به آلمان
(2011-06-11 ساعت 00:38)BabakK نوشته:  با سلام و تبریک و سپاس از اینکه برای کمک به ما وقت خود را اختصاص می دهید .
من بعنوان یک مهندس قرارداد کاری سه ساله با یک شرکت آلمانی بسته ام. ویزای من هم آمده است. همسرم نیز چندی بعد وقت سفارت دارد و امیدوارم مشکلی برای همراهی ایشان با من ایجاد نکنند. چندتا سوال اساسی دارم.
1- قرارداد من با بیمه است ولی نمی دانم این بیمه شامل همسرم نیز می شود یا خیر؟ اصولا" وضعیت بیمه ایشان چطور خواهد بود؟
2- برای اسباب کشی به آلمان و ارسال لوازم منزل چه راهی را توصیه می کنید؟
3- آیا در طی اقامت سه ساله می توان دعوتنامه برای اطرافیان فرستاد؟
4- آیا فرزندی که در آلمان بدنیا بیاید تبعه آلمان خواهد بود؟
5- آیا در این سه سال همسرم می تواند تحصیل/کار کند؟
با سپاس

اگه شما ملزم به پرداخت مالیات در آلمان شدین طی این سه سال از حقوق مشابه یه شهروند المانی برخوردار هستین و می تونین دعوت نامه برای دیگران بفرستین و همسرتون هم بیمه خواهند داشت هرچند عجیبه اینا رو باید توی قرارداد کاری براتون ذکر کرده باشن

وضعیت تابعیت فرزند از پدر و مادر خارجی در کل اروپا وابسته به شرایط تایعیت والدینه یعنی اینکه صرف تولد در یه کشور اروپایی برای بچه ها تابعیت کشورو به همره نداره.تا جایی که من میدونم فقط در امریکاست که یه بچه متولد شده در امریکا بی شرط و شروط تابعیت امریکایی می گیره ...و در اروپا هر کدوم قوانین و اما و اگرهای خودشون رو دارن.درباره المان این قوانین حاکمه
Children born on or after 1 January 2000 to non-German parents acquire German citizenship at birth if at least one parent:
has a permanent residence permit (and has had this status for at least three years); and
has been residing in Germany for at least eight years.

Such children will be required to apply successfully to retain German citizenship by the age of 23. Assuming the laws are not changed prior to 2023, they will normally be required to prove they do not hold any foreign citizenship.

Parents who are citizens of European Economic Area states or Switzerland are eligible to receive permanent resident permits after five years.

برای 3 سال زندگی هم ارزش نداره بخواین کلی هزینه ارسال وسایل منزل به اروپا کنین می تونین خونه مبله بگیرین خیلی راحت تر و به صرفه تر در میاد
پاسخ
تشکر کنندگان: ParsTrader ، mavarfan ، OverLord ، drkam ، radar ، msar ، aristotel
من سال ۲۰۰۹ از انگلستان فارغو تحصیل شدم با مدرک فوق لیسانس روانشناسی‌، و بعدا با ۲ سال ویزا کار. که در حال حاضر ۸ ماهش باقی‌ مونده. در همین حین با نامزد آلمانی‌ تبارم آشنا شدم.
الان ایرانم بنا بر این تصمیم گرفتم انستیتو گوته برای زبان در آلمان ثبت نام کنم که امروز سفارت بهم زنگ زدن و گفتن ویزای فراگیری زبان آلمانی‌ بهت نمیدیم به هیچ عنوان!

حالا می‌خوام از شما کمک بخوام و بدونم که نامزد من که دفتر وکالت داره و الان یکی‌ از وکلای همکارش دنبال یک روانشناس انگلیسی - فارسی زبان میگرد، آیا از این طریق هیچ تضمینی برای آمدن من به آلمان وجود داره؟ اگر پاسختون مثبت چقدر این پروسه طول میکشه؟

آیا شما راه پیشنهادی دیگه دارید؟راستی جایی رو میشناسید که به من "در هر مقطع" با "هر مدرکی‌" با زبان انگلیسی‌ ویزای دانشجویی بدند؟

خیلی‌ خیلی‌ مضطرب هستم و کاملا مستاًصل! از کمک شما پیشاپیش ممنونم!
پاسخ
تشکر کنندگان: radar ، msar
(2011-06-21 ساعت 16:28)aimay61 نوشته:  من سال ۲۰۰۹ از انگلستان فارغو تحصیل شدم با مدرک فوق لیسانس روانشناسی‌، و بعدا با ۲ سال ویزا کار. که در حال حاضر ۸ ماهش باقی‌ مونده. در همین حین با نامزد آلمانی‌ تبارم آشنا شدم.
الان ایرانم بنا بر این تصمیم گرفتم انستیتو گوته برای زبان در آلمان ثبت نام کنم که امروز سفارت بهم زنگ زدن و گفتن ویزای فراگیری زبان آلمانی‌ بهت نمیدیم به هیچ عنوان!

حالا می‌خوام از شما کمک بخوام و بدونم که نامزد من که دفتر وکالت داره و الان یکی‌ از وکلای همکارش دنبال یک روانشناس انگلیسی - فارسی زبان میگرد، آیا از این طریق هیچ تضمینی برای آمدن من به آلمان وجود داره؟ اگر پاسختون مثبت چقدر این پروسه طول میکشه؟

آیا شما راه پیشنهادی دیگه دارید؟راستی جایی رو میشناسید که به من "در هر مقطع" با "هر مدرکی‌" با زبان انگلیسی‌ ویزای دانشجویی بدند؟

خیلی‌ خیلی‌ مضطرب هستم و کاملا مستاًصل! از کمک شما پیشاپیش ممنونم!

شما که سه ساله در انگلیس هستین و یه ویزای کاری 2 ساله هم از اونجا گرفتین چرا همون جا ادامه به کار نمیدین تا اقامتتون رو بگیرین و میخواین دوباره تو یه کشور دیگه از اول شروع کنین؟

قبلا برای رفتن به المان نیازی به دونستن زبان المانی نبود و مهاجرا می تونستن اونجا در کلاسها شرکت کنن اما الان باید کمی زبان المانی بدونین حتی برای ویزا هم مصاحبه ای به زبان المانی خواهید داشت(البته کیس ازدواج رو مطمئنم اینجوریه) دوستتون می تونن براتون دعوتنامه کاری بفرستن و از شما دعوت به همکاری کنن.اینکه چقد طول میکشه بستگی به کامل بودن مدارک داره اما دعوتنامه های کاری اگه معتبر باشه معمولا زود جواب میدن
پاسخ
تشکر کنندگان: aimay61 ، OverLord ، radar ، msar ، aristotel
سلام
با تشکر از وقتی که در اختیار ما گذاشتید
می خواستم ببینم برا ی کسی که دایی اش آنجا زندگی میکنه میشه اقامت از طریق خویشاوندی گرفت؟
پاسخ
تشکر کنندگان: radar ، msar
با عرض سلام
من مدرک کارشناسی کامپیوتر از دانشگاه ازاد و پنج مدرک از سازمان فنی وحرفه ای و پنج مدرک از سازمان بازرگانی دارم ضمنآ دارای پنج سال سابقه کار وهم بیمه دارم ازچه راهی میتونم یه کاری تو آلمان پیدا کنم در ضمن زبان آلمانی هم اصلآ بلد نیستم.
پاسخ
تشکر کنندگان: msar
(2011-05-31 ساعت 16:48)mahshid90 نوشته:  من ديروز دوشنبه 9 خرداد 1390 وقت سفارت آلمان داشتم
يك ماه و نيم يا دو ماه قبل وقتم رو اينترنتي رزرو كرده بودم
وقتم ساعت 11:00 صبح بودش اما ساعت 10:00 رفتم توي سفارت
از ساعت 10:00 تا ساعت 12:40 توي حياط نشسته بودم ( دماي هوا 33 و 34 درجه ي سانتيگراد بودش و صندليها واقعا افتضاح بودن و آب سرد كن هم آبش داغ بود)
تا اينكه ساعت 12:40 شمارم رو خوندن
رفتم توي سالن اونجا هم يك ربع نشستم تا شمارم رو خوندن
تنها كسي كه مداركش كامل بود توي اون جمع من بودم
كل interview من 3 دقيقه هم نشدش
91 هزار تومان يا 60 يورو پول ويزام شد
40000 تومان هم پول بيمه ي من شدش براي ويزاي توريستي شنگن يك ماهه
پول بليط هم براي 10 جولاي رفت و برگشتش هم يك ماه بعد 10 آگوست ايران اير تهران هامبورگ رو گفتش يك ميليون تومان Big Grin منم با پوزخند از دفترشون اومدم بيرون Cool و بليط one stop امارات رو گرفتم 820 دلار
تهران دبي هامبورگ
23 خرداد هم بايد برم جواب ويزام رو بگيرم
به اميد موفقيت براي همه
من چند روزه ديگه وقت سفارتمه خيلی استرس دارم ، چون برای اولين برام هست و واقعاً نميدونم چه مدارکی بايد ببرام . مدارکی که شما بردينو ميشه بگين چی بود که منم مثل همونارو آمده کنم ؟

پاسخ
آقا يکی لطف کنه به من بگه مدارکی که بايد 100% روز مصاحبه داشته باشم چيه ؟ بيمه ندارم . حساب بانکی دارم پولم توش زياده ولی تو جريان نيست پس اندازه . تو شرکت پدرم کار ميکنم ولی پولی که بهم ميده به حسابم نميريزه که بتونم پرينت بگيرم . چه مدارکی بايد آمده کنم که 100% بهم ويزا بدن و نتونن ردم کنن ؟
پاسخ
(2011-07-03 ساعت 21:39)Kurosh_Salehi نوشته:  آقا يکی لطف کنه به من بگه مدارکی که بايد 100% روز مصاحبه داشته باشم چيه ؟ بيمه ندارم . حساب بانکی دارم پولم توش زياده ولی تو جريان نيست پس اندازه . تو شرکت پدرم کار ميکنم ولی پولی که بهم ميده به حسابم نميريزه که بتونم پرينت بگيرم . چه مدارکی بايد آمده کنم که 100% بهم ويزا بدن و نتونن ردم کنن ؟

in check listo download konid:

http://www.teheran.diplo.de/contentblob/...ste_DL.pdf
پاسخ
تشکر کنندگان: Karren ، msar ، aristotel
آقا حتماً بايد بيمه تامين اجتمايی که نوشته رو داشته باشم ؟ آخه من بيمه نيستم !
پاسخ
(2011-07-04 ساعت 00:06)Kurosh_Salehi نوشته:  آقا حتماً بايد بيمه تامين اجتمايی که نوشته رو داشته باشم ؟ آخه من بيمه نيستم !

عزیز، برای سفر به آلمان شما احتیاج به بیمه‌ مسافرتی‌ دارید، که در کنار خود سفارت، مرکز فروش بیمه‌ هستش. اگر به صورت مسافرتی‌ تشریف میبرید باید به تعداد ماه هایی که میخواین بمونید بیمه‌ بخرید. ولی‌ اگر می‌خواهید در آلمان اقامت طولانی داشته باشید فکر کنم اول باید یک بیمه‌ یک ماه بخرید. این بیمه‌‌ها با بیمه‌ تامین اجتماعی فرق داره.
پاسخ
تشکر کنندگان: سرباز هخامنشی ، msar ، aristotel ، aristotel
(2011-07-04 ساعت 02:51)Sahar-Germany نوشته:  
(2011-07-04 ساعت 00:06)Kurosh_Salehi نوشته:  آقا حتماً بايد بيمه تامين اجتمايی که نوشته رو داشته باشم ؟ آخه من بيمه نيستم !

عزیز، برای سفر به آلمان شما احتیاج به بیمه‌ مسافرتی‌ دارید، که در کنار خود سفارت، مرکز فروش بیمه‌ هستش. اگر به صورت مسافرتی‌ تشریف میبرید باید به تعداد ماه هایی که میخواین بمونید بیمه‌ بخرید. ولی‌ اگر می‌خواهید در آلمان اقامت طولانی داشته باشید فکر کنم اول باید یک بیمه‌ یک ماه بخرید. این بیمه‌‌ها با بیمه‌ تامین اجتماعی فرق داره.

از نظره بيمه مسافرتی مشگلی ندارم . برای روز مصاحبه ميگن بايد بيمه داشته باشی . راجب اون ميخواستم بدونم
پاسخ
Exclamation 
(2010-10-14 ساعت 17:13)majidgbox نوشته:  سلام
من میخواستم برای مادرم یک وقت بگیرم که به سفارت آلمان مراجعه کنه چون مادرم من به بیماری سرطان مبتلا و دکتر ها ایران گفتن هر چه زودتر باید به کشور آلمان برای درمان بره
میخواستم بدونم کسی تا حالا اقدام کرد من الان این فرم دانلود کنم با یک نرم افزار ادیت کنم ؟ اطلاعات وارد کنم یا باید پرینت بگیرم اطلاعات وارد کنم دوباره اسکن کنم و ایمیل کنم برای مشخص شدن وقت دیدار ؟
سایت سفارت فرم درخواست روادید شنگن
http://www.teheran.diplo.de/Vertretung/t...mmung.html

کسی هست که کمک کنه یعنی قبلا این کار رو کرده باشه وقت گرفته باشه
با تشکر

این پست خیلی‌ قدیمی‌ بود ولی‌ من با این حال جوابش دادم چون فکر کردم به درد بقیه عزیزان شاید بخوره. چون مورد بیماری هست. امیدوارم مادر این دوست عزیز هم حالشون خوب شده باشه:

دوست عزیز، همین جور که در این لینکی‌ که براتون میزارم نوشته برای مورد ضروری مثل بیماری باید به سفارت مراجعه کنید.
http://www.teheran.diplo.de/contentblob/...ung_DL.pdf

صبح زود برید تو صف اطلاعات سفارت و داخل شوید. بعد با قسمت اطلاعات صحبت کنید و بیماری مادرتان رو مطرح کنید تا به شما وقت سریع بدهند. یا حتا زنگ بزنید. مطمئنا در این گونه موارد سریع به شما وقت میدهند. همه مدارک لازم رو همراه داشته باشید که در این لینک ذکر شده است. من چند سال پیش برای پدرم این کار رو کردم. سفارت سریع بهش وقت داد. ولی‌ من خرج تقریبی بیمارستان را در آلمان به بیمارستان پرداخت کردم و بعد رسیدش رو به سفارت ارائه دادم. معمولاً بیمارستان یک خرجه تخمینی تعیین می‌کند که شما بپردازید قبل از ورود بیمار به آلمان و بعد از کامل شدنِ دوران درمان مقدار صحیح را تعیین خواهد کرد. امیدوارم مادرتان سلامتی‌شان را باز یابند.

(2011-07-04 ساعت 03:06)Kurosh_Salehi نوشته:  
(2011-07-04 ساعت 02:51)Sahar-Germany نوشته:  

از نظره بيمه مسافرتی مشگلی ندارم . برای روز مصاحبه ميگن بايد بيمه داشته باشی . راجب اون ميخواستم بدونم
منظورشون همون بیمه‌ مسافرتی‌ هست.

(2011-07-03 ساعت 21:39)Kurosh_Salehi نوشته:  آقا يکی لطف کنه به من بگه مدارکی که بايد 100% روز مصاحبه داشته باشم چيه ؟ بيمه ندارم . حساب بانکی دارم پولم توش زياده ولی تو جريان نيست پس اندازه . تو شرکت پدرم کار ميکنم ولی پولی که بهم ميده به حسابم نميريزه که بتونم پرينت بگيرم . چه مدارکی بايد آمده کنم که 100% بهم ويزا بدن و نتونن ردم کنن ؟

شما یک نامه از قسمت بین المللی بانکی‌ در اون حساب دارید بگیرید که نشون بده چون این مقدار پول دارید. اگر قصدتون مسافرت به آلمان هست، یک نامه هم از شرکت پدرتون به طور رسمی‌ بگیرید که نوشته شده باشه که شما در اینجا کارمند رسمی‌ هستید و بعد از مسافرت به سر کارتون بر خواهید گشت. شما باید به سفارت این اطمینان رو بدهید که بعد از اتمام مدت ویزا به ایران بر خواهید گشت. به هیچ وجه از ماندن در آلمان صحبت نکنید. حتا اگر برای تحصیل می‌روید، در هنگام مصاحبه بگوئید که بعد از انجام تحصیل قصد برگشت به ایران را دارید. چون این مساله برای آلمان خیلی‌ مهم است.
پاسخ
تشکر کنندگان: OverLord ، Karren ، msar ، aristotel
در سال گذشته شمار مهاجراني كه به تابعيت كشور آلمان درآمده‌اند، افزايش يافته است؛ داشتن كارت شناسايي آلماني، امتيازي‌ است كه به آنان در "حل مشكلات روزمره" ياري مي‌رساند. عدم نياز به كسب رواديد سفر، يكي از اين مزيت‌هاست.

شمار درخواست‌هاي تابعيت در سال ۲۰۱۰ افزايش يافته است

در سال گذشته درخواست بيش از ۱۰۰ هزار مهاجر براي كسب تابعيت كشور آلمان پذيرفته شده است. اين رقم، نسبت به شمار تقاضاكنندگان در سال ۲۰۰۹، حدود ۵/۷ درصد افزايش نشان مي‌دهد. با اين حال تفاوت بين تعداد آلماني‌هاي مهاجرتبار در سال ۲۰۰۰ با كساني كه امسال (۲۰۱۱) كارت شناسايي آلماني دريافت كرده‌اند، بسيار است: در سال ۲۰۰۰ بيش از ۱۸۷ هزار مهاجر به دليل تسهيل شرايط كسب تابعيت از سوي دولت وقت (سوسيال دموكرات‌ها و سبزها)، به جرگه‌ي آلماني‌ها پيوستند. ‌

بنا بر گزارش "اداره‌ي مركزي آمار آلمان"، مهاجراني كه در سال ۲۰۱۰ تابعيت آلماني كسب كرده‌اند، "جوان" و به طور متوسط به گروه سني ۲۵ تا ۳۰ ساله تعلق داشتند. مدت زمان اقامت پيوسته‌ي اين گروه در آلمان به بيش از ۱۵ سال مي‌رسد. اين آلماني‌هاي مهاجرتبار، مانند سال پيش، تابعيت كشورهاي صربستان و مونتنگروي سابق، عراق و لهستان را داشتند.

شمار درخواست‌كنندگان تابعيت آلماني در دو ايالت نوردراين ـ وستفالن و هامبورگ در سال گذشته، از ساير استان‌هاي آلمان بيشتر بود. در اين سال، به‌ويژه در ايالت هامبورگ، كارزاري براي جلب "خارجي‌ها" به منظور تشويق و راهنمايي آنان در ارائه‌‌ي درخواست تابعيت برپا شد.

ترديد به‌خاطر محروميت

با اين حال اغلب مهاجران در آلمان به سادگي تصميم به "آلماني‌شدن" نمي‌گيرند. مريم سليكل كه در هامبورگ مدير يكي از دفاتر كارزار "جلب و راهنمايي مهاجران" است، در اين رابطه مي‌گويد: «يكي از مهم‌ترين مانع‌ها در اين راه، شرط ترك تابعيت كشور زادگاه مهاجران است. اين تابعيت اغلب مهاجران را به تاريخ و خانواده‌ و نسب آنان پيوند مي‌زند.» ترك تابعيت براي برخي از مهاجران مي‌تواند حتي به محروميت از بخشي از حقوق آنان، از جمله حق ارث در كشور زادگاه خود، منتهي شود.

از اين رو، بسياري از نهادهاي مستقل و مدافع حقوق مهاجران در آلمان خواهان تغيير اين ماده‌ي قانوني و به رسميت شناختن تابعيت‌هاي چندگانه‌اند. موافق قانون تابعيت آلمان، پذيرش اين امر تنها در صورتي مجاز است كه ترك تابعيت كشور زادگاه ممكن نباشد. مجلس آلمان با تصويب اين ماده از قانون در نظر داشته، زمينه‌ي پيوستگي و وابستگي "هويتي" مهاجران را با فرهنگ آلماني فراهم آورد.

دبرا ماهلر، يكي از استادان جامعه‌شناسي و روانشناسي دانشگاه كلن كه سال‌هاست در اين زمينه تحقيق مي‌كند، مي‌گويد: «پژوهش‌هاي ما نشان داده‌اند، كساني كه داراي تابعيت دوگانه هستند، خود را به هر دو فرهنگ وابسته احساس مي‌كنند؛ هم به فرهنگ آلماني و هم به فرهنگ كشور زادگاه خود.»

عوامل بازدارنده

يكي از عوامل ديگري كه مهاجران را از درخواست تابعيت آلمان باز مي‌دارد، شرايط و روند دشوار "آلماني شدن" است: متقاضيان بايد ده‌ها پرسش‌نامه را ُُپر كنند، مدارك بي‌شماري را از مراجع گوناگون تهيه ببينند، آموزش‌هاي زبان و اطلاعات عمومي درباره‌ي آلمان را با موفقيت پشت‌سر بگذرانند... و مهم‌تر از همه اين كه نبايد از امكانات تأمين اجتماعي دولت استفاده كنند.

با وجود اين، همه‌ي اين دشواري‌ها در چشم كساني كه مايلند از مزايا و امتيازهاي اخذ تابعيت آلمان سود ببرند، ساده جلوه مي‌كند. به گفته‌ي مريم سليكل، اين مهاجران اغلب به دلايل عيني تصميم به "آلماني‌شدن" مي‌گيرند: «داشتن آزادي سفر بدون آنكه مجبور به درخواست رواديد باشند، يكي از مهم‌ترين آن‌هاست. كسب حق انتخاب كردن و انتخاب شدن هم يكي ديگر از دلايل مهم است. اين مهاجران مي‌خواهند در زندگي اجتماعي و سياسي آلمان هم شركت كنند.»

سفر بدون اخذ رواديد، پيدا كردن كار، استخدام در ادارات دولتي، حق انتخاب كردن و انتخاب شدن... همه‌ي اين امتيازها، با اين‌حال، براي آلماني‌هاي مهاجرتبار، به معناي "پذيرفته شدن" از سوي جامعه نيست. بسياري از اين افراد كه در جامعه مورد تبعيض واقع شده‌اند و به مراجع مربوط شكايت برده‌اند، مي‌گويند: «خيلي از آلماني‌ها، پس از "آلماني شدن" هم، با ما مثل يك ترك، لهستاني يا عراقي رفتار مي‌كنند.»
پاسخ
تشکر کنندگان: ParsTrader ، nastaran86 ، OverLord ، drkam ، oxin ، hamedrouhi ، hadi59b ، alirezanz ، we are one ، msar ، aristotel
آقا کسی ميدونه من اگه بخوام وقت زودتر از وقتی که انلاين گرفتم , بگيرم ( غير درسی ) ميتونم يا نه ؟ کسی هست که اين کارو بتونه برام انجام بده ؟ برای ويزيت ميخوام برم.
پاسخ
1. آقا من تو شرکت پدرم کار ميکنم . تو فرم سفارت گفته فيش حقوقی هم لازم هست . من که از پدر خودم حقوق بانکی نميگيرم که فيش داشته باشم . چيکار ميتونم بکنم ؟ آيا 100% لازم هستش اين فيش حقوقی ؟
2. تو حساب من پول هستش ولی در گردش نيست . گفتن پيرينت 3 ماه قبل لازمه . ميخواستم ببينم موجوديه حسابم کافيه يا نه بايد حتماً پول تو حساب باشه و در گردش باشه ؟

پاسخ

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان