کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
ادامه تحصیل در فنلاند
سلام دوستان
من سوال مهمی دارم لطفا کمک کنید کار منم راه بیفته
در مدارک خواسته شده برای بررسی درخواست پذیرش دانشگاه آمده بود که باید مدرک تحصیلی ترجمه شده و ریز نمره و کپی پاسپورت براشون ارسال کنم سوئد حالا من الان مشمول هستم و زمان ارسال مدارک در زمانی است که من یا منتظر اعزام هستم یا اینکه در دوره آموزشی هستم
حالا مدرک تحصیلی و ریزنمره به من میدن با وجود اینکه سربازی نرفتم؟
پاسخ
تشکر کنندگان: msar
تحصيلات‌ پيش‌ دانشگاهي‌

‌ آموزش‌ رسمي‌ و اجباري‌ در كشور فنلاند از 7 سالگي‌ آغاز مي‌شود و 9 سال‌ به‌ طول‌ مي‌انجامد. اين‌ تحصيلات‌ اجباري‌ شامل‌ 6 سال‌ ابتدايي‌ و 3 سال‌ متوسطه‌ است. در اين‌ مدت‌ دانش‌آموزان‌ با محيط‌ و دروس‌ پايه‌ و زبان‌هاي‌ خارجي‌ آشنا مي‌شوند.

پس‌ از تحصيلات‌ متوسطه‌ دانش‌آموزان‌ وارد دبيرستان‌ها كه‌ به‌ دو دسته‌ نظري‌ و حرفه‌اي‌ تقسيم‌ شده‌ است‌ مي‌شوند. طول‌ دوره‌ دبيرستان‌ از سه‌ تا چهار سال‌ است‌ كه‌ در پايان‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ داده‌ مي‌شود. در دبيرستان‌هاي‌ نظري، دانش‌آموزان‌ دروس‌ ادبيات، زبان‌هاي‌ خارجي، علوم، رياضي، ورزش، موسيقي‌ و هنر را فرا مي‌گيرند.

دوره‌هاي‌ حرفه‌اي‌ توانايي‌هاي‌ فني‌ - حرفه‌اي‌ دانش‌آموزان‌ را بالا مي‌برد و براي‌ دانش‌آموزاني‌ كه‌ جذب‌ بازار كار مي‌شوند مناسب‌ است.

براي‌ ورود به‌ دانشگاه‌هاي‌ فنلاند، كليه‌ دانش‌آموزان‌ پس‌ از اتمام‌ دوره‌ دبيرستان‌ در آزمون‌ سراسري‌ دانشگاه‌ها شركت‌ مي‌كنند.

تحصيلات‌ دانشگاهي‌

‌تحصيلات‌ عالي‌ در دانشگاه‌ها، مؤ‌سسات‌ آموزش‌ عالي‌ تخصصي‌ و پلي‌ تكنيك‌ها (AMK/YH) امكان‌پذير است. در فنلاند 50 مركز آموزش‌ عالي‌ زير نظر وزارت‌ آموزش‌ (Ministry of Education) فعاليت‌ آموزشي‌ و پژوهشي‌ دارند كه‌ شامل‌ 14 دانشگاه‌ جامع، 6 دانشگاه‌ و مؤ‌سسه‌ آموزش‌ عالي‌ تخصصي‌ و 30 پلي‌ تكنيك‌(AMK/YH) است.

شرط‌ ورود به‌ كليه‌ دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالي، داشتن‌ مدرك‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ و قبولي‌ در آزمون‌ سراسري‌ دانشگاه‌هاست. در فنلاند كمتر از نيمي‌ از داوطلبين‌ موفق‌ به‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها مي‌شوند.

شرط‌ ورود دانشجويان‌ خارجي‌ به‌ مراكز آموزش‌ عالي‌ داشتن‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ فنلاند يا معادل‌ آن‌ و قبولي‌ در آزمون‌ ورودي‌ است. زبان‌ تحصيل‌ در دانشگاه‌ها در اين‌ كشور، فنلاندي، سوئدي‌ و گاهي‌ هم‌ انگليسي‌ است.

در نظام‌ آموزشي‌ جديد فنلاند سال‌ تحصيلي‌ دو نيم‌ سال‌ دارد كه‌ در هر كدام‌ 20 واحد (Credits) و در هر سال‌ تحصيلي‌ 40 واحد گذرانده‌ مي‌شود.

در سال‌ 1995 ميلادي‌ مجلس‌ فنلاند قانون‌ تأسيس‌ پلي‌ تكنيك‌ها(AMK/YH) را تصويب‌ كرد. هدف‌ از تأسيس‌ پلي‌ تكنيك‌ها راهيابي‌ سريع‌تر به‌ بازار كار است. تا كنون‌ 30 پلي‌ تكنيك‌ مجوز تأسيس‌ گرفته‌اند كه‌ در رشته‌هاي‌ گوناگون‌ دوره‌هاي‌ 4 ساله‌ برگزار مي‌كنند. براي‌ ادامه‌ و اتمام‌ دوره، هر دانشجو نيازمند يك‌ سال‌ تمديد است.

تفاوت‌ پلي‌ تكنيك‌ها با دانشگاه‌ها در كاربردي‌ و حرفه‌اي‌ بودن‌ تحصيلات‌ است.

شرط‌ ورود به‌ پلي‌ تكنيك‌ها داشتن‌ ديپلم‌ حرفه‌اي‌ از دبيرستان‌هاي‌ حرفه‌اي‌ و موفقيت‌ در آزمون‌ ورودي‌ هر پلي‌ تكنيك‌ به‌ همراه‌ سابقه‌ كار است.

‌دوره‌هاي‌ تحصيلي‌

‌. 1دوره‌هاي‌ پلي‌ تكنيك‌ها(AMK/YH) :كه‌ سبب‌ گرفتن‌ مدرك‌Bachelor مي‌شود، 4 سال‌ طول‌ مي‌كشد و شامل‌ گذراندن‌ 140 تا 160 واحد است. تعداد واحدهاي‌ مورد نياز بستگي‌ به‌ رشته‌ تحصيلي‌ دارد و حداقل‌ 20 واحد به‌ يك‌ دوره‌ تجربه‌ كار علمي‌ اختصاص‌ دارد. در پايان‌ دانشجو پايان‌ نامه‌ نيز ارائه‌ مي‌دهد.

Kandidaati / Kandidat (Bachelor) .2: كه‌ شامل‌ سه‌ تا چهار سال‌ تحصيل‌ تمام‌ وقت‌ است. اين‌ دوره‌ در نظام‌ جديد آموزشي‌ فنلاند در دانشگاه‌ها گذرانده‌ مي‌شود كه‌ حداقل‌ شامل‌ 120 واحد است‌ كه‌ دانشجو طي‌ آنها دروس‌ پايه‌ و تخصصي‌ را مي‌گذراند. در سال‌ آخر دانشجو بايد پژوهش‌ علمي‌ را همراه‌ پايان‌ نامه‌ ارايه‌ دهد.

‌ :Maisteri (Master) . 3كه‌ شامل‌ 5 تا 7 سال‌ تحصيل‌ تمام‌ وقت‌ است. اين‌ دوره‌ بعد از ديپلم‌ دبيرستان، شامل‌ گذراندن‌ حداقل‌ 160 تا 220 واحد تحصيلي‌ و انجام‌ پژوهش‌هاي‌ علمي‌ و ارايه‌ پايان‌ نامه‌ است.

اگر اين‌ تحصيلات‌ بعد از دوره‌Kandidaatti / Kandidat (Bachelor) گذرانده‌ شود، واحدهاي‌ مورد نياز حداقل‌ 40 واحد است.

‌. 4 دركشور فنلاند اعطاي‌ مدرك‌Lisensiaatti / Licentiat نيز ممكن‌ است‌ كه‌ دانشجو براي‌ گرفتن‌ آن‌ موظف‌ به‌ گذراندن‌ 30 واحد خواهد بود. اين‌ دوره‌ پژوهشي‌ است.

دانشجو موظف‌ به‌ نوشتن‌ پايان‌ نامه‌ و دفاع‌ موفقيت‌آميز در مقابل‌ استادان‌ است. اكثر دانشجويان‌ اين‌ دوره‌ را به‌ عنوان‌ مرحله‌ ابتدايي‌ دوره‌ دكترا مي‌گذرانند كه‌ 2 تا 3 سال‌ تحصيلي‌ طول‌ مي‌كشد.

‌‌: Tohtori / Doktor (Ph.D.) . 5شرط‌ ورود به‌ دوره‌ دكترا، داشتن‌ مدرك‌ /Maisteri Magister/ (Master) يا كارشناسي‌ ارشد است. دوره‌ دكترا نيز در فنلاند پژوهشي‌ است‌ و 4 تا 5 سال‌ طول‌ مي‌كشد.

نحوه‌ ارزيابي‌ مدارك‌ تحصيلي‌

‌‌. 1كليه‌ مدارك‌ 2 يا 3 سال‌ و تحصيلات‌ نيمه‌ تمام‌ معادل‌ حداقل‌ 70 واحد به‌ شرط‌ داشتن‌ ديپلم‌ دبيرستان، "كارداني" ارزشيابي‌ مي‌شود.

‌.2 مدارك‌ Kandidaatti / Kandidat (Bachelor) و مدارك‌ صادره‌ از پلي‌ تكنيك‌ها(AKH / YH)، "كارشناسي" ارزشيابي‌ مي‌شود.

.3 مدارك‌Maisteri/ Magister/ (Master) با شرط‌ داشتن‌ كارشناسي، "كارشناسي‌ ارشد" ارزشيابي‌ مي‌شود.

. 4مدارك‌Maisteri/ Magister/ (Master) بعد از ديپلم‌ دبيرستان‌ با 5 تا 7 سال‌ تحصيل‌ "كارشناسي‌ ارشد " ارزشيابي‌ مي‌شود.

‌. 5مدارك‌Lisensiaati / Licentiaat با شرط‌ داشتن‌ كارشناسي، "كارشناسي‌ ارشد" ارزشيابي‌ مي‌شود.

‌تبصره: براي‌ اين‌ مدرك‌ به‌ شرط‌ داشتن‌ كارشناسي‌ ارشد، صحت‌ صدور صادر مي‌شود و در صورت‌ متفاوت‌ بودن‌ گرايش، "كارشناسي‌ ارشد" با گرايش‌ مربوط‌ ارزشيابي‌ مي‌شود.

. 6مدارك‌ Doktor (Ph.D.) /Tohtori ، "دكترا" ارزشيابي‌ مي‌شود.

. 7مدارك‌ دانشگاه‌ آزاد فنلاند ارزشيابي‌ نمي‌شود.

منبع : سایت پرشیا فنلاند
پاسخ
تشکر کنندگان: OverLord ، msar
در فنلاند دو زبان رسمی وجود دارد , فنلاندي و سوئدي. زبان مادري 91 درصد از فنلاندي ها فنلاندي است و زبان مادري فقط 5 در صد آنها سوئدي. زبان سوئدي بيشتر در سواحل غربي و جنوبي فنلاند تكلم مي شود.

امكان تحصيل به زبان فنلاندي و بعضا در برخی از مناطق سوئدي در فنلاند وجود دارد. در شهرستان هاي دو زبانه مي توانيد هنگام مراجعه به ادارجات غير دولتي وابسته به شهرستان نيز (مثلاً اداره امور اجتماعي), از هر دو زبان استفاده نمائيد.

در بعضي از مشاغل ممكن است كه هم مجبور به اثبات توانايي زبان فنلاندي شويد و هم زبان سوئدي.

در صفحات اينترنتي وزارت دادگستري اطلاعاتي در مورد قانون زبان به زبان هاي فنلاندي و سوئدي موجود مي باشد.در صورتي كه مي خواهيد در فنلاند وفق پيدا كنيد, بسيار مهم است كه زبان بياموزيد.

آموزشگاه ها , سازمان ها و پروژه هاي مختلف در فنلاند دوره هاي آموزش زبان فنلاندي و سوئدي برگزار مي كنند.

اربابين رجوع اداره كار و امور كسب معيشت مي توانند از طريق اداره كار و امور كسب معيشت در اين دوره هاي آموزشي زبان فنلاندي شركت كنند. تحصيلات مربوط به اداره كار براي شركت كنندگان رايگان است.

دوره هاي آموزشي در آموزشگاه ها معمولاً در ماه هاي آگوست یا سپتامبر و ژانويه شروع مي شوند. مهم است كه قبل از شروع دوره آموزشي و در زمان مناسب مربوطه ثبت نام نمائيد. از آموزشگاه مربوطه راجع به زمان ثبت نام سؤال كنيد.

در صورتي كه درخواست تابعيت فنلاند مي نمائيد, بايد مهارت كتبي و شفاهي زبان فنلاندي و يا زبان سوئدي را در حد رضايت بخش داشته باشيد. مهارت زبان فنلاندي مخصوص ناشنوايان, يعني زبان علامات نيز كافي است. مهارت زبان را مي توان مثلاً با شركت و قبولي در آزمون عمومي زبان اثبات نمود. بايد سطح سوم مهارت عمومي زبان را با قبولي بگذرانيد. اين سطح سطح متوسط زبان مي باشد.

به ياد داشته باشيد كه امتحانات را به موقع پشت سر بگذاريد. معمولاً داوطلبان شركت در اين امتحان زياد مي باشند, بنابراين مدت مناسبي براي اين مسئله در نظر بگيريد. مستقيماً براي ثبت نام در امتحان به آموزشگاهي كه چنين امتحاناتي را در آنها برگزار مي كنند مراجعه نمائيد. اطلاعات در مورد اين آموزشگاه ها و برنامه ها و زمان امتحانات در صفحات اينترنتي اداره كل آموزش و پرورش موجود مي باشد.

منبع : ایرانیان فنلاند
پاسخ
تشکر کنندگان: laili ، mohammad.maleki ، OverLord ، msar
سلام ایا برای کارشناسی هم ازمون وجود دارد؟
پاسخ
(2010-11-24 ساعت 14:55)mohammad.maleki نوشته:  سلام ایا برای کارشناسی هم ازمون وجود دارد؟

متاسفانه هم برای دوره کارشناسی و هم کارشناسی ارشد آزمون وجود داره.
[font=Arial]بـرنامه روبرو ، هــدف پیـشرو ، پــیش بـه سـوی پــیروزی.[/font]
پاسخ
تشکر کنندگان: mohammad.maleki ، msar
مرسی به چه زبانی و شانس قبولی تا چه حدی هست
پاسخ
تشکر کنندگان: xbox ، msar
(2010-11-24 ساعت 15:30)mohammad.maleki نوشته:  مرسی به چه زبانی و شانس قبولی تا چه حدی هست
خواهش می کنم.

والا من شنیدم به زبان انگیلیسی است و میگن زیاد هم سخت نیست.

البته در هند هم یک آزمون از ما گرفتند ، ولی فرمالیته بود... و جوابش رو هم ندادند... امیدوارم فنلاند هم اینجوری باشه...

آقا من کلا مردد و دو دل شدم کجا برم!SadSad
پاسخ
باز شما یه بار رفتی دیگه تو ایران نیستی و شرایط هم از هند بهتره ولی باز نمیدونم چرا هرچی بیشتر میمونم بیشتر بدم میاد از این جا ....
اگه فرمالیته باشه خوبه !!!!!! من بین این 4 تا موندم
اتریش - اسپانیا - فنلاند - نروژ
البته اینم بد نیست بریتانیا رو میگم
من تمام مدارک کارهارو ازمایشو هزارتا چیز دیگه رو راه انداختم به نظر شما تا اواخر بهمن درست میشه؟
خداکنه بشه
پاسخ
امیدوارم که کار هایت درست بشه محمد جان و به آرزو هات برسی.

یه تجربه شخصی بهت می گویم. درسته ایران افتضاح مصیبته...اینقدر به آدم فشار میاد که فقط می خوای فرار کنی.... درست اشتباهی که من کردم... و با کله اومدم هند... و اشتباه بزرگی بود...محمد عزیز قبل از اینکه جایی بری خیلی خیلی باید تحقیق کرد.... چون واقعا پشیمونی = با شکست!! و راه بازگشتی نیست!! حتی اگر تو بهشت باشی...
پاسخ
(2010-11-24 ساعت 20:11)xbox نوشته:  امیدوارم که کار هایت درست بشه محمد جان و به آرزو هات برسی.

یه تجربه شخصی بهت می گویم. درسته ایران افتضاح مصیبته...اینقدر به آدم فشار میاد که فقط می خوای فرار کنی.... درست اشتباهی که من کردم... و با کله اومدم هند... و اشتباه بزرگی بود...محمد عزیز قبل از اینکه جایی بری خیلی خیلی باید تحقیق کرد.... چون واقعا پشیمونی = با شکست!! و راه بازگشتی نیست!! حتی اگر تو بهشت باشی...

اره درسته من همین شرایط رو دارم و باید زود برم چون دیگه نمیتونم برم تو همینجا گیر میکنم و اینکه دوست ندارم شکست رو چون تا به حال تجربه نکردم و نباید تجربه خوبی باشه...
یکی از بچه ها میگفت البته تو همین سایت بخش مهاجرت به سوئد:
از اینجا تا سوئد 6 ساعت راهه ولی وقتی رسیدی 6 سال طول میکشه تا بفهمی چیکار کردی
پاسخ
دوستان عزیز

تاپیک مربوط به تحصیل در فنلاند قبلا ایجاد شده لطفا از ایجاد تاپیک های اضافه اجتناب کنید.

We Can Change Cool
پاسخ
معرفي فنلاند

جمهوری فنلاند کشوری است در شمال اروپا. فنلاند از شمال با نروژ، از شرق با روسیه، از غرب با سوئد همسایه است. خلیج بوتنی در غرب، خلیج فنلاند در جنوب و دریای بالتیک در جنوب غربی آن قرار دارد.
فنلاند سرزمینی است پست، مشتمل بر چندین دریاچه (کشور هزار دریاچه) و بیش از ۸۰ درصد کشور پوشیده از جنگل است.این کشور ۲۰۰۰۰ جزیره با وسعتی بیش از ۱۰۰۰۰۰ کیلومتر مربع دارد. تابستان فنلاند بسیار درخشنده و زمستانش بسیار تاریک است. تابستان گرم و کوتاه و زمستان سرد و بسیار بلند دارد. در لاپلند در شمال فنلاند به مدت دو ماه تمام در زمستان خورشید طلوع نمی کند و در تابستان نیز دو ماه غروب را نمی بینید. ماشین آلات ،مواد شیمیایی، فلزات، الوار، تخته و کاغذ از مهم‌ترین صادرات فنلاند می‌‌باشند. به علت نامساعد بودن آب و هوای شمال فنلاند، اکثر مردم در جنوب کشور زندگی می‌‌کنند. واحد پول فنلاند يورو مي باشد.
برخی از شهرهای فنلاند :
هلسینکی
اسپو
وانتا
تورکو
تمپرا

‌هرينه ي تحصيلات

تحصيلات در فنلاند رايگان مي باشد و دانشگاه بابت تحصيلات شما هيچ شهريه اي دريافت نمي كند.

‌تحصيلات‌ پيش‌ دانشگاهي‌

‌آموزش‌ رسمي‌ و اجباري‌ در كشور فنلاند از 7 سالگي‌ آغاز مي‌شود و 9 سال‌ به‌ طول‌ مي‌انجامد. اين‌ تحصيلات‌ اجباري‌ شامل‌ 6 سال‌ ابتدايي‌ و 3 سال‌ متوسطه‌ است. در اين‌ مدت‌ دانش‌آموزان‌ با محيط‌ و دروس‌ پايه‌ و زبان‌هاي‌ خارجي‌ آشنا مي‌شوند.
پس‌ از تحصيلات‌ متوسطه‌ دانش‌آموزان‌ وارد دبيرستان‌ها كه‌ به‌ دو دسته‌ نظري‌ و حرفه‌اي‌ تقسيم‌ شده‌ است‌ مي‌شوند. طول‌ دوره‌ دبيرستان‌ از سه‌ تا چهار سال‌ است‌ كه‌ در پايان‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ داده‌ مي‌شود. در دبيرستان‌هاي‌ نظري، دانش‌آموزان‌ دروس‌ ادبيات، زبان‌هاي‌ خارجي، علوم، رياضي، ورزش، موسيقي‌ و هنر را فرا مي‌گيرند.
دوره‌هاي‌ حرفه‌اي‌ توانايي‌هاي‌ فني‌ - حرفه‌اي‌ دانش‌آموزان‌ را بالا مي‌برد و براي‌ دانش‌آموزاني‌ كه‌ جذب‌ بازار كار مي‌شوند مناسب‌ است.
براي‌ ورود به‌ دانشگاه‌هاي‌ فنلاند، كليه‌ دانش‌آموزان‌ پس‌ از اتمام‌ دوره‌ دبيرستان‌ در آزمون‌ سراسري‌ دانشگاه‌ها شركت‌ مي‌كنند.

‌تحصيلات‌ دانشگاهي‌

‌تحصيلات‌ عالي‌ در دانشگاه‌ها، مؤ‌سسات‌ آموزش‌ عالي‌ تخصصي‌ و پلي‌ تكنيك‌ها (AMK/YH) امكان‌پذير است. در فنلاند 50 مركز آموزش‌ عالي‌ زير نظر وزارت‌ آموزش‌ (Ministry of Education) فعاليت‌ آموزشي‌ و پژوهشي‌ دارند كه‌ شامل‌ 14 دانشگاه‌ جامع، 6 دانشگاه‌ و مؤ‌سسه‌ آموزش‌ عالي‌ تخصصي‌ و 30 پلي‌ تكنيك‌(AMK/YH) است.
شرط‌ ورود به‌ كليه‌ دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالي، داشتن‌ مدرك‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ و قبولي‌ در آزمون‌ سراسري‌ دانشگاه‌هاست. در فنلاند كمتر از نيمي‌ از داوطلبين‌ موفق‌ به‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها مي‌شوند.
شرط‌ ورود دانشجويان‌ خارجي‌ به‌ مراكز آموزش‌ عالي‌ داشتن‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ فنلاند يا معادل‌ آن‌ و قبولي‌ در آزمون‌ ورودي‌ است. زبان‌ تحصيل‌ در دانشگاه‌ها در اين‌ كشور، فنلاندي، سوئدي‌ و گاهي‌ هم‌ انگليسي‌ است.
در نظام‌ آموزشي‌ جديد فنلاند سال‌ تحصيلي‌ دو نيم‌ سال‌ دارد كه‌ در هر كدام‌ 20 واحد (Credits) و در هر سال‌ تحصيلي‌ 40 واحد گذرانده‌ مي‌شود.
در سال‌ 1995 ميلادي‌ مجلس‌ فنلاند قانون‌ تأسيس‌ پلي‌ تكنيك‌ها(AMK/YH) را تصويب‌ كرد. هدف‌ از تأسيس‌ پلي‌ تكنيك‌ها راهيابي‌ سريع‌تر به‌ بازار كار است. تا كنون‌ 30 پلي‌ تكنيك‌ مجوز تأسيس‌ گرفته‌اند كه‌ در رشته‌هاي‌ گوناگون‌ دوره‌هاي‌ 4 ساله‌ برگزار مي‌كنند. براي‌ ادامه‌ و اتمام‌ دوره، هر دانشجو نيازمند يك‌ سال‌ تمديد است.
تفاوت‌ پلي‌ تكنيك‌ها با دانشگاه‌ها در كاربردي‌ و حرفه‌اي‌ بودن‌ تحصيلات‌ است.
شرط‌ ورود به‌ پلي‌ تكنيك‌ها داشتن‌ ديپلم‌ حرفه‌اي‌ از دبيرستان‌هاي‌ حرفه‌اي‌ و موفقيت‌ در آزمون‌ ورودي‌ هر پلي‌ تكنيك‌ به‌ همراه‌ سابقه‌ كار است.

‌دوره‌هاي‌ تحصيلي‌

1- دوره‌هاي‌ پلي‌ تكنيك‌ها(AMK/YH) :كه‌ سبب‌ گرفتن‌ مدرك‌Bachelor مي‌شود، 4 سال‌ طول‌ مي‌كشد و شامل‌ گذراندن‌ 140 تا 160 واحد است. تعداد واحدهاي‌ مورد نياز بستگي‌ به‌ رشته‌ تحصيلي‌ دارد و حداقل‌ 20 واحد به‌ يك‌ دوره‌ تجربه‌ كار علمي‌ اختصاص‌ دارد. در پايان‌ دانشجو پايان‌ نامه‌ نيز ارائه‌ مي‌دهد.
Kandidaati / Kandidat (Bachelor) -2: كه‌ شامل‌ سه‌ تا چهار سال‌ تحصيل‌ تمام‌ وقت‌ است. اين‌ دوره‌ در نظام‌ جديد آموزشي‌ فنلاند در دانشگاه‌ها گذرانده‌ مي‌شود كه‌ حداقل‌ شامل‌ 120 واحد است‌ كه‌ دانشجو طي‌ آنها دروس‌ پايه‌ و تخصصي‌ را مي‌گذراند. در سال‌ آخر دانشجو بايد پژوهش‌ علمي‌ را همراه‌ پايان‌ نامه‌ ارايه‌ دهد.
‌Maisteri (Master)-3كه‌ شامل‌ 5 تا 7 سال‌ تحصيل‌ تمام‌ وقت‌ است. اين‌ دوره‌ بعد از ديپلم‌ دبيرستان، شامل‌ گذراندن‌ حداقل‌ 160 تا 220 واحد تحصيلي‌ و انجام‌ پژوهش‌هاي‌ علمي‌ و ارايه‌ پايان‌ نامه‌ است.
اگر اين‌ تحصيلات‌ بعد از دوره‌Kandidaatti / Kandidat (Bachelor) گذرانده‌ شود، واحدهاي‌ مورد نياز حداقل‌ 40 واحد است.
4- دركشور فنلاند اعطاي‌ مدرك‌Lisensiaatti / Licentiat نيز ممكن‌ است‌ كه‌ دانشجو براي‌ گرفتن‌ آن‌ موظف‌ به‌ گذراندن‌ 30 واحد خواهد بود. اين‌ دوره‌ پژوهشي‌ است.
دانشجو موظف‌ به‌ نوشتن‌ پايان‌ نامه‌ و دفاع‌ موفقيت‌آميز در مقابل‌ استادان‌ است. اكثر دانشجويان‌ اين‌ دوره‌ را به‌ عنوان‌ مرحله‌ ابتدايي‌ دوره‌ دكترا مي‌گذرانند كه‌ 2 تا 3 سال‌ تحصيلي‌ طول‌ مي‌كشد.
Tohtori / Doktor (Ph.D.)-5شرط‌ ورود به‌ دوره‌ دكترا، داشتن‌ مدرك‌ /Maisteri Magister/ (Master) يا كارشناسي‌ ارشد است. دوره‌ دكترا نيز در فنلاند پژوهشي‌ است‌ و 4 تا 5 سال‌ طول‌ مي‌كشد.

نحوه‌ ارزيابي‌ مدارك‌ تحصيلي‌

1-كليه‌ مدارك‌ 2 يا 3 سال‌ و تحصيلات‌ نيمه‌ تمام‌ معادل‌ حداقل‌ 70 واحد به‌ شرط‌ داشتن‌ ديپلم‌ دبيرستان، "كارداني" ارزشيابي‌ مي‌شود.
2- مدارك‌ Kandidaatti / Kandidat (Bachelor) و مدارك‌ صادره‌ از پلي‌ تكنيك‌ها(AKH / YH)، "كارشناسي" ارزشيابي‌ مي‌شود.
3- مدارك‌Maisteri/ Magister/ (Master) با شرط‌ داشتن‌ كارشناسي، "كارشناسي‌ ارشد" ارزشيابي‌ مي‌شود.
4- مدارك‌Maisteri/ Magister/ (Master) بعد از ديپلم‌ دبيرستان‌ با 5 تا 7 سال‌ تحصيل‌ "كارشناسي‌ ارشد " ارزشيابي‌ مي‌شود.
5- مدارك‌Lisensiaati / Licentiaat با شرط‌ داشتن‌ كارشناسي، "كارشناسي‌ ارشد" ارزشيابي‌ مي‌شود.
‌تبصره: براي‌ اين‌ مدرك‌ به‌ شرط‌ داشتن‌ كارشناسي‌ ارشد، صحت‌ صدور صادر مي‌شود و در صورت‌ متفاوت‌ بودن‌ گرايش، "كارشناسي‌ ارشد" با گرايش‌ مربوط‌ ارزشيابي‌ مي‌شود.
6- مدارك‌ Doktor (Ph.D.) /Tohtori ، "دكترا" ارزشيابي‌ مي‌شود.
7- مدارك‌ دانشگاه‌ آزاد فنلاند ارزشيابي‌ نمي‌شود.

درخواست پذيرش در دانشگاه هاي فنلاند

نحوه ي پذيرش دانشجو در فنلاند شباهت هاي زيادي به سوئد دارد و شما بايد از طريق سايت اينترنتي تقاضاي خود را ارايه دهيد، با اين تفاوت كه در فنلاند تعدادي از دانشگاه ها اين كار را مستقل انجام مي دهند. زمان تقاضا براي ترم پاييز از دسامبر هر سال آغاز و تا اوايل فوريه ادامه دارد. توجه داشته باشيد كه اين زمان در هر سال ممكن است متغير باشد و بستگي به دانشگاه مورد نظر شما نيز دارد. كافي است شما براي تقاضا يه سايت عنوان پیوند برويد و با ساختن كاربري براي خود، اقدام به درخواست پذيرش نماييد. تنها تعدادي از دانشگاه ها در فنلاند مدارك شما را به صورت مستقيم دريافت مي كنند شما مي توانيد نام اين دانشگاه ها را در سايت ذكر شده مشاهده نماييد. در صورت نبودن نام دانشگاه مورد نظر در ليست شما بايد مدارك خود را مستقيما" به "اداره پذيرش دانشگاهي" در فنلاند ارسال نماييد.
آدرس وب سايت: http://www.universityadmissions.fi

‌معرفي‌ دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالي‌ فنلاند

‌‌الف) دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالي‌ گروه‌ يك)ممتاز).
1- University of Helsinki
2- University of Joensuu
3- University of Jyväskylä
4- University of Eastern Finland
4- اين دانشگاه از ادغام دو دانشگاه University of Joensuu و University of Kuopio تشکيل شده است.
5- University of Lapland
6- University of Oulu
7- University of Tampere
8- University of Turku
9- University of Vaasa
10- Äbo Akademi University
11- Helsinki University of Technology
12- Lappeenranta University of Technology
13- Tampere University of Technology
14- Helsinki School of Economics and Business Administration
15- Hanken Svenska HandelshogskÖlan (Swedish School of Economics and Business Administration)
16- Turku School of Economics and Business Administration
17- Academy of Fine Arts
18- Sibelius Academy
19- University of Art and Design Helsinki
20- Theatre Academy
21- Aalto University
21- اين دانشگاه از ادغام سه دانشگاه University of Art & Design , Helsinki University of Technology و Helsinki School of Economics تشکيل شده است.

‌ب( دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی فنلاند، گروه دو (خوب)
1- Kuopion Yliopisto (University of Kuopio)
2- Helsinki Business Polytechnic
2- فقط تا مقطع كارشناسي ارشد
3- Tempere Polytechnic
3- فقط تا مقطع كارشناسي.
4- Savonia University of Applied Sciences
4- فقط تا مقطع كارشناسي

5- دانشگاه‌ها، پلي‌ تكنيك‌ها و مراكز آموزش‌ عالي‌ دولتي‌ فنلاند، كه‌ مورد تأييد وزارت‌ آموزش‌(Ministry of Education) هستند.
پاسخ
تشکر کنندگان: xbox ، OverLord ، AlalehE ، msar
از سال 2012 هم قرار است که دانشگاه هلسینکی و الو هم ، مانند سوئد پولی بشوند...
پاسخ
تشکر کنندگان: mohammad.maleki ، AlalehE ، msar
خوبه باز همه دانشگاه ها که نیست
پاسخ
(2010-08-16 ساعت 15:14)majidazimi نوشته:  سلام دوستان
من سوال مهمی دارم لطفا کمک کنید کار منم راه بیفته
در مدارک خواسته شده برای بررسی درخواست پذیرش دانشگاه آمده بود که باید مدرک تحصیلی ترجمه شده و ریز نمره و کپی پاسپورت براشون ارسال کنم سوئد حالا من الان مشمول هستم و زمان ارسال مدارک در زمانی است که من یا منتظر اعزام هستم یا اینکه در دوره آموزشی هستم
حالا مدرک تحصیلی و ریزنمره به من میدن با وجود اینکه سربازی نرفتم؟

شما می تونید ، ریز نمرات و کلیه مدارک رو قبل از فارغ التحصیلی از خود دانشگاه بخرید. (به صورت واحدی می تونید ) یک سر به امور بین الملل دانشگاه و دفتر امور دانشجویی دانشگاهتون بزنید.
پاسخ

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان