کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
میخوام از فلوریدا خارج بشم, منطقه شما کار و بار چطوره؟
سلام دوستان
شرمنده اگه این تاپیک من کمی خیلی شخصی هست. متاسفانه وضعیت کار و بار تو جنوب فلوریدا خیلی خرابه. کلا عاشق آب و هوا و ساحلش هستم ولی خوب بدون کار که نمیشه. به دو دلیل احساس میکنم که هیچ وقت امکان کار پیدا کردن در این منطقه رو نخواهم داشت. اول اینکه ظاهرا بعلت عدم آشنایی مردم اینجا با ایران و ایرانی یک حس غریبی نسبت به ما دارن (اگه بخوام اسمش رو ریسیزم نذارم) و دوم اینکه در وهله اول اولیت استخدام با افرادی هست که اسپانیولی میدونن چون به جرات میتونم بگم که زبان مادری نصف مردم اینجا اسپانیولی هست.
وقتی میگم کار نیست یعنی حتی تو وال-مارت هم کار نیست. اصلا نیست که نیست.
لطفا اگه شماها به ایالت دیگه ای رفتین و زود تونستین حداقل یک کار ریتیل مثلا تو وال-مارت پیدا کنین, به من اطلاع بدین تا در مورد اینکه رو کدوم ایالت بیشتر باید کار کنم تصمیم بگیرم با اینکه برای مشاغل با تخصص پایین یا غیر تخصصی اساسا شرکتها به تقاضاهای رسیده از ایالات دیگه و حتی شهرهای دیگه همان ایالت جوابی نمیدن. من الان یک ماهی هست که مجوز کارم اومده و علیرغم تمام ارسال رزومه هام به مشاغل در اینترنت و روزنامه, بیش از دو تا مصاحبه دعوت نشدم که هر دو اونا هم در هتل بودن و من احساس کردم که بعلت کار با کارگران آفریقایی تبار از آفریقای جنوبی کمی ذهن بازتری نسبت به خارجی ها دارن و جرات کردن که من رو به مصاحبه دعوت کنن! تازه کار موقت شش ماهه هست و معلوم هم نیست که اصلا استخدام بکنن یا نه. بقیه جاها که اصلا جواب نمیدن.
پاسخ
تشکر کنندگان: gadfly ، frozen mind ، OverLord ، Blaze ، zaherbin ، SEPIDEHHHH
(2011-08-24 ساعت 23:41)yami نوشته:  سلام دوستان
شرمنده اگه این تاپیک من کمی خیلی شخصی هست. متاسفانه وضعیت کار و بار تو جنوب فلوریدا خیلی خرابه. کلا عاشق آب و هوا و ساحلش هستم ولی خوب بدون کار که نمیشه. به دو دلیل احساس میکنم که هیچ وقت امکان کار پیدا کردن در این منطقه رو نخواهم داشت. اول اینکه ظاهرا بعلت عدم آشنایی مردم اینجا با ایران و ایرانی یک حس غریبی نسبت به ما دارن (اگه بخوام اسمش رو ریسیزم نذارم) و دوم اینکه در وهله اول اولیت استخدام با افرادی هست که اسپانیولی میدونن چون به جرات میتونم بگم که زبان مادری نصف مردم اینجا اسپانیولی هست.
لطفا اگه شماها به ایالت دیگه ای رفتین و زود تونستین حداقل یک کار ریتیل مثلا تو وال-مارت پیدا کنین, به من اطلاع بدین تا در مورد اینکه رو کدوم ایالت بیشتر باید کار کنم تصمیم بگیرم با اینکه برای مشاغل با تخصص پایین یا غیر تخصصی اساسا شرکتها به تقاضاهای رسیده از ایالات دیگه و حتی شهرهای دیگه همان ایالت جوابی نمیدن. من الان یک ماهی هست که مجوز کارم اومده و علیرغم تمام ارسال رزومه هام به مشاغل در اینترنت و روزنامه, بیش از دو تا مصاحبه دعوت نشدم که هر دو اونا هم در هتل بودن و من احساس کردم که بعلت کار با کارگران آفریقایی تبار از آفریقای جنوبی کمی ذهن بازتری نسبت به خارجی ها دارن و جرات کردن که من رو به مصاحبه دعوت کنن! تازه کار موقت شش ماهه هست و معلوم هم نیست که اصلا استخدام بکنن یا نه. بقیه جاها که اصلا جواب نمیدن.
یامی جان,

اگر دنبال کار فروشندگی بگردی و مثلا در رزومه ات بنویسی مهندس عمران یا کشاورزی محال است که شما را قبول کنند چون over-qualified می شوید و یک نفر را استخدام می کنند که دو سال فروشنده یک بقالی بوده است. یکی از علت هایی که بچه های تازه وارد کار پیدا نمی کنند این است که رزومه آنها زیادی شلوغ است و از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن پیدا می شود. وقتی که من تازه وارد امریکا شدم همین اشتباه را می کردم و پس از سه ماه فرستادن رزومه یک نفر از کسانی که تجربه داشت به من گفت که رزومه ات باید مناسب همان کاری باشد که می خواهی اقدام کنی. من هم برای کار تکنسینی کامپیوتر رزومه تهیه کردم و اشاره ای به مدرک تحصیلی و 15 سال سابقه کار برنامه نویسی و آنالیز سیستم نکردم و فقط نوشتم سه سال تعمیر کامپیوتر و نصب ویندوز و غیره. ولی در زمان امتحان دادن پی به تسلط من بردند و قبول شدم. به هر حال اگر می نوشتم مهندس کامپیوتر اصلا رزومه من را نگاه هم نمی کردند چون خارج از بازه حقوقی بود که آنها در نظر داشتند بپردازند. بعدا فرصت داشتم که رزومه تخصصی تهیه کنم و برای شرکت های دیگری بفرستم که پس از هفت ماه بالاخره در یکی از آنها استخدام شدم.

به هر حال هنوز فقط یک ماه از اجازه کارت گذشته است و باید چند ماه دیگر صبر کنی و رزومه درست بفرستی تا کار گیر بیاوری.
با آرزوی موفقیت برای شما
پاسخ
(2011-08-25 ساعت 01:11)rs232 نوشته:  
شرمنده اگه این تاپیک من کمی خیلی شخصی هست...
یامی جان,اگر دنبال کار فروشندگی بگردی و ...

آرش جان!
ممنون از پاسخت و دقیقا مشکل من همین چیزی هست که میفرمایید. من همچین متخصصه متخصص هم نیستم ولی سابقه کار دفتری خیلی زیاده و راستش میترسم که رزومه ام رو ناقص بفرستم چون اول در توضیحات مینویسن که بعدا خلافش ثابت بشه پدر پدرتون رو در میاریم و اله بله و ثانیا از هزار جا استعلام میکنن. با این حساب من چطور جرات کنم و رزومه ام رو دستکاری کنم و خلاف واقع بنویسم؟
پاسخ
تشکر کنندگان: ParsTrader ، OverLord ، mr relax ، rs232 ، biparva
یامی جان,
متوجه منظورت می شوم ولی متاسفانه این تنها راه پیدا کردن کار است. در واقع تو دروغ نمی نویسی ولی فقط به آن کاری در رزومه ات اشاره می کنی که مورد نظر آنها است. در امریکا اگر کسی در رزومه اش بنویسد که چهارتا مدرک مهندسی و یک مدرک دکتری دارد هرگز هیچ کجا استخدام نمی شود! رزومه باید خیلی خلاصه و ساده و در حد یک یا دو صفحه باشد. مگر اینکه بعدها شما بخواهید دنبال یک کار تخصصی خودتان بگردید اگرنه یک فروشگاهی که دنبال فروشنده می گردد اگر یک کلمه قلمبه سلمبه از رزومه شما بخواند و آن را نفهمد همانجا آن را می اندازد دور و می رود سراغ بعدی. در ضمن کسی که رئیس یک بخش فروشگاهی است دنبال دردسر نمی گردد و نمی خواهد یک نفر را استخدام کند که سوادش بیشتر از او باشد و فردا برایش شاخ شود.
کار پیدا کردن هم مثل بازیگری است و اگر می خواهی مثلا فروشنده شوی باید حس بگیری و تمام رزومه و رفتارت در موقع مصاحبه طوری باشد که انگار مادرزاد فروشنده بوده ای و در زمان مصاحبه نباید مثل رئیس یک اداره رفتار کنی و لباس بپوشی چون با آن نقش مورد نظر همخوانی ندارد.
شاید هم باید بروی سراغ پلن B که همان درس خواندن است. چون کار غیر تخصصی نه رضایت شخصی برایت می آورد و نه رفاه اجتماعی و ممکن است در مدت کوتاهی دید تو را نسبت به زندگی در امریکا عوض کند و خیلی زود به فکر برگشتن بیفتی.
با آرزوی موفقیت برای شما
پاسخ
(2011-08-25 ساعت 01:44)rs232 نوشته:  یامی جان, متوجه منظورت می شوم ولی ....

آرش جان, یعنی دقیقا جانا سخن از زبان ما میگویی و غیره و ذالک... مشکل من اینه که من دقیقا باید دروغ بنویسم با این حساب! چون به خاطر اینکه زبان و مخصوصا لیسینینگ من کفاف کار اداری رو نمیده, قیدش رو زدم و تقریبا کار دیگه ای هم نکردم که تا حدی به مشاغل دیگه مرتبط باشه پس مجبورم دقیقا دروغ بنویسم. مثلا وقتی کار توی وال-مارت میخوام, بنویسم که فروشگاهی در ایران کار کردم و وقتی میخوام مثلا راننده بشم, بنویسم که یک عمر راننده مسافرکش شخصی بودم! در حالی که هیچ وقت نبودم Sad
حالا موندم که گندش در بیاد بعدا, چیکار میکنن آدم رو؟ آیا سیستمی هست که این اطلاعات بره اونجا و بعد تا آخر عمر آدم بدنام بشه بخاطر دروغ گویی و هرجا رفتیم بگن تو یکبار به فلان جا دروغ گفتی و به درد ما نمیخوری؟
در مورد درس فرمایش شما درست ولی فعلا بهیچ وجه من الوجوه در چارچوب توانایی مالی من قرار نمیگیره ولی تصمیم گرفتم که به محض اینکه به خودم از بابت کار سر و سامانی دادم یکی دو تا از گواهینامه های تخصصی در امر محیط زیست رو از همین کالجی که نزدیکی مون هست و مورد تاییده بگیرم بهمراه گواهینامه رانندگی کلاس B که فعلا خوب کار هست براش تو محیط زیست فلوریدا, البته اگه بمونم اینجا. اما اینکه بشینم چهار سال واسه لیسانس درس بخونم, فکر نمیکنم که همچین سعادتی نصیبم بشه Sad
پاسخ
تشکر کنندگان: gadfly ، frozen mind ، ParsTrader ، OverLord ، AmericanHamid ، amiry ، بنفشه ، mr relax ، rs232 ، SEPIDEHHHH ، H Pier ، biparva
ای بابا من تازه 3 هفته است اومدم اورلاندو البته هنوز دنبال کار نرفتم ولی با دیدن این پست حسابی نگران شدم Sad

پاسخ
تشکر کنندگان: amiry ، بنفشه ، rs232 ، f.r ، H Pier
(2011-09-07 ساعت 07:30)hanim نوشته:  ای بابا من تازه 3 هفته است اومدم اورلاندو البته هنوز دنبال کار نرفتم ولی با دیدن این پست حسابی نگران شدم Sad

آقا نگرانی نداره. از همین الان برو دنبال کار پیدا کردن. یک مشکلی که هست من این کار و کردم ولی تا میدیدن که مجوز کار ندارم میگفتن برو هر وقت مجوزت اومد بیا ببینیم چی میگی. به همین خاطر نزدیک به 4.5 ماهم هدر شد و دنبال کار نرفتم و وقتی مجوز کارم اومد و جدی رفتم دنبال کار دیدم اوضاع خیطه شدید. البته اورلندو شهر بزرگی هست و امیدوارم که اوضاعش از اینجا بهتر باشه. باز خبری شد به من هم بگو دمت گرم. بلکه پاشدیم اومدیم اورلندو!
پاسخ
تشکر کنندگان: AmericanHamid ، Blaze ، rs232 ، H Pier
(2011-08-25 ساعت 01:11)rs232 نوشته:  
یامی جان,

اگر دنبال کار فروشندگی بگردی و مثلا در رزومه ات بنویسی مهندس عمران یا کشاورزی محال است که شما را قبول کنند چون over-qualified می شوید و یک نفر را استخدام می کنند که دو سال فروشنده یک بقالی بوده است. یکی از علت هایی که بچه های تازه وارد کار پیدا نمی کنند این است که رزومه آنها زیادی شلوغ است و از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن پیدا می شود. وقتی که من تازه وارد امریکا شدم همین اشتباه را می کردم و پس از سه ماه فرستادن رزومه یک نفر از کسانی که تجربه داشت به من گفت که رزومه ات باید مناسب همان کاری باشد که می خواهی اقدام کنی. من هم برای کار تکنسینی کامپیوتر رزومه تهیه کردم و اشاره ای به مدرک تحصیلی و 15 سال سابقه کار برنامه نویسی و آنالیز سیستم نکردم و فقط نوشتم سه سال تعمیر کامپیوتر و نصب ویندوز و غیره. ولی در زمان امتحان دادن پی به تسلط من بردند و قبول شدم. به هر حال اگر می نوشتم مهندس کامپیوتر اصلا رزومه من را نگاه هم نمی کردند چون خارج از بازه حقوقی بود که آنها در نظر داشتند بپردازند. بعدا فرصت داشتم که رزومه تخصصی تهیه کنم و برای شرکت های دیگری بفرستم که پس از هفت ماه بالاخره در یکی از آنها استخدام شدم.

به هر حال هنوز فقط یک ماه از اجازه کارت گذشته است و باید چند ماه دیگر صبر کنی و رزومه درست بفرستی تا کار گیر بیاوری.

ممنون از پاسخ کامل شما.
این مسئله 100% خیلی در پیدا کردن کار به من کمک می کنه
پاسخ
تشکر کنندگان: golesang ، rs232 ، H Pier
سلام
با خوندن این توضیحات بالا یک سوال برام پیش اومد، در مورد دروغ نوشتن در رزومه، آیا برامون دردسر می‌شه و سابقه‌ مون رو خراب می‌کنه اگه بفهمن دروغ گفتیم؟ چون من رزومم رو تغییر دادم اساسی‌.
برای بعضی‌ جاها نوشتم لیسانس دارم بلکه اور کوالیفای نشوم برای بعضی‌ هم نوشتم لیسانس کامپیوتر دارم شاید یک کار کامپیوتری توی این وانفسا پیدا کنم. اما با توضیحاتی که آرش داد اگه درست فهمیده باشم، بهتره اصلا ننویسم مدرک دارم؟؟؟؟

یامی جان
من خودم اینجا توئ کار پیدا کردن مشکل بر خوردم برای همین صلاحیت اینکه بگم توئ منطقه ی ما کار و بر چطوره رو ندارم. اما فقط این میدونم که برای معماری اصلا خوب نیست و برای کامپیوتر بد نیست، همینطور که خودت استادی در این زمینه هر منطقه رشته کاریه خاصی‌ موفق تر هست، فک کنم این روش رفتن به کالجی که در پیش گرفتی‌ روش مناسبیه. اما اگه سوال خاصی در مورد اینجا داشتی خوشحال میشم کمک کنم.
شماره کیس:2011as10000 نامه قبولی :may18th,2010 کارنت شدن کیس:November دریافت نامه دوم : nov1t,2010 مصاحبه : dec19th,2010 دریافت کلیرنس:jan4th 2011 سفر اول:july7th 2011 سفر مجدد به آمریکا:jan29th 2012
انجمن معماران مهاجرسرا
پاسخ
تشکر کنندگان: golesang ، yami ، Blaze ، rs232 ، H Pier
سان ست جان!
من دروغ نمی نویسم اما راست هم نمینویسم!! مثال بزنم. یک کار مورد کار دفتری هست. در رزومه ام مینویسم که سربازی درجه دار آجودانی بودم!! بعد یک کار دیگه پیدا میشه که مثلا پارک رنجر یا سکیوریتی هست! تو رزومه مینویسم که سربازی درجه دار دژبانی بودم!! بعد میزنه یک کار رانندگی اتوبوس پیدا میشه، مینویسم که سربازی راننده بودم. حالا بالفرض محال گندش دربیاد بگن تازه کارت پایان خدمتت هم که گروهان پیاده هست؟، میگم تو سربازی لشگر پیاده توی دژبانی منشی و راننده فرمانده توی دفتر بودم!!!!!!!!!
البته این یک مثال بود که زدم که بگم رزومه رو چطور تغییر میدم که نه دروغ دردسرآمیز باشه و نه راست فتنه انگیز!
فعلا که با این اوصاف سالی 5000 چوق گرنت و 10000 چوق وام دانشجویی رو مثل اینکه گرفتیم تا ببینیم بعد از دو سال پی میشه! میخوام دیگه کار رو بیخیال بشم و دو دیفرانسیل تریپ بربری بچسبم به درس و مشق! و در حین تحصیل یکی دو دوره تخصصی مرتبط هم بگذرونم ببینم چی میشه، اگه شد و کار به جاهای باریک کشید لیسانس هم در رشته Emergency Management ی چیزی ادامه میدیم و یک دو سال دیگه هم بعد از کاردانی با همین شرایط وام میگیرم تا ببینیم چی میشه! خوشبختانه اگه بشه در زمینه public service کار دولتی بعدا گیر آورد بعد از ده سال از دادن اقساط وام، بقیه شو میبخشن. من که نمیخواستم دستم به خین وام و وام کشی آلوده بشه ولی خودشون خواستن دیگه تقصیر من نیست!
امروز هم دوباره از یک کاری که صد در صد حائز شرایط بودم و یک نخود بهتر از من قاعدتا اور کوآلیفای باید میشد، رد شدم و کاشف به عمل اومد که مثل بقیه کارهای خوبی که از دست دادم دلیل اصلی ندونستن زبان اسپانیولی بوده و دلیل دیگه ای نتونستن بهش بچسبونن.
حالم از این هیسپنیک و اسپانیولی و ال پاسو ال دورادو داره به هم میخوره. هم مملکت رو به گند کشیدن هم فرهنگ تیلیط خودشونو بار زدن آوردن اینجا و اینا که بس نیست تو مملکتی که از شدت دموکراسی زبان ملی نداره (آمریکا زبان ملی نداره در قانون اساسیش) کاری کردن که هرجا بساط کلونی شونو پهن کردن استخدام مشاغل خوب هم منوط به دونستن زبان الکنشون شده Sad
هشدار میدم به تازه واردها که اگه اسپانیولی نمیدونین قید ایالات جنوب با درصد بالای مهاجر هیسپنیک رو بزنین.
پاسخ
تشکر کنندگان: Blaze ، teoden ، pr.kia ، vroom ، rs232 ، H Pier
(2012-05-31 ساعت 08:01)yami نوشته:  سان ست جان!
من دروغ نمی نویسم اما راست هم نمینویسم!! مثال بزنم. یک کار مورد کار ...

من نمیدونم چرا دولت امریکا در رابطه با مهاجرت این ها کاری نمیکنه؟فکر کنم اکثرا هم به صورت غیر قانونی بیایند.به نظر من اگر دوستان به ایالت های شمالی و کم جمعیت برن کار های بیش تری براشون هست.
پاسخ
تشکر کنندگان: rs232 ، H Pier
یامی جان
مدرک تحصیلی شما چیه؟
پاسخ
تشکر کنندگان:
ولی اگر هیسپنیکها و اسیایی ها نبودن امریکا تا به حال خوابیده بود. سخت ترین کارها توسط این 2 گروه انجام میشه و به این دلیل هم هست که هیچ نهاد ایالتی یا فدرال با وجود این که میدونن نیمی از اینها غیر قانونی اند اما کاری به ایشان ندارند و اکثرا با دستمزد نیم بها (نصف حد اقل قانونی) کار میکنند.
آنکس که نداند و بداند که نداند
لنگان خرک خویش به مقصد برساند
پاسخ
تشکر کنندگان: rs232 ، saied-k ، H Pier
من با سهیل موافقم. مهاجران غیر قانونی مکزیکی و دیگر کشورهای امریکای جنوبی نقش مهمی را در اقتصاد امریکا دارند. در ضمن کارگرهای مکزیکی با همان پول کمی که در امریکا می گیرند می توانند مخارج یک زندگی خوب در یک خانواده پر جمعیت مکزیکی را بپردازند. بسیاری از مکزیکی هایی که در کالیفرنیا هستند در خود امریکا به دنیا آمده اند ولی چون به جای بیمارستان در خانه و یا اصطبل به دنیا آورده شده اند هیچ گونه شناسنامه و یا مدرکی از طرف بیمارستان ندارند که بتوانند با آن به صورت قانونی شهروند امریکا شوند و کار کنند. کالیفرنیا سرزمین مادری مکزیکی ها است و بسیاری از آنها نسل اندر نسل با قوانین و سنت های خودشان در آن زندگی می کنند و دولت هم زیاد سر به سر آنها نمی گذارد. بیشتر آنها از طریق تونل و یا کوهستان به راحتی به مکزیک رفت و آمد می کنند و پول هایی را که در امریکا در آورده اند برای خانواده خودشان در آنجا خرج می کنند. البته مکزیکی های تحصیل کرده هم زیاد است و من یکی از آنها را می شناسم که بسیار فرد موفقی در کار و اجتماع است ولی معمولا ما در امریکا با مکزیکی هایی برخورد می کنیم که عمله هستند و فقط برای کار یدی به آنجا آمده اند و خوب طبیعی است که سطح فرهنگ آنها هم متناسب با همان جایگاه اجتماعی آنها است.

ولی در مورد درست کردن رزومه باید بگویم که به هر حال وقتی شما دارید برای یک شغل اقدام می کنید باید رزومه شما متناسب با آن کار باشد. مثلا اگر یک آگهی کار برای یک ماست بند ماهر بدهند قاعدتا من نباید برای آن کار اقدام کنم ولی اگر هم بخواهم اقدام کنم مجبورم رزومه خودم را طوری بنویسم که مثلا من شش ماه در یک ماست بندی کار کردم. در غیر این صورت اگر رزومه من مهندسی هوا و فضا باشد همان جا آن را به درون سطل آشغال می اندازند. ولی بهترین کار را یامی کرد که برای ادامه تحصیل اقدام کرد. ممکن است اوایل آن سخت باشد ولی این یک کار اصولی است و مطمئن هستم که در آینده نتیجه بسیار بهتری خواهد گرفت. کار غیر تخصصی در امریکا فقط وقت تلف کردن است مگر اینکه موقت باشد.
با آرزوی موفقیت برای شما
پاسخ
تشکر کنندگان: yami ، soheilbadami ، pr.kia ، amir_arian ، saied-k ، SH1A2R3 ، H Pier
مسیح جان، از قضا برخورد هم میکنن و مثلا در ایالاتی مثل آریزونا دیگه شمشیر رو رسما از رو بستن اما بخاطر نیاز به این نیروی ارزان در ایالات شمالی در فارمها هنوز عزم جزم نشده. من خودم میدونم که به اینها نیاز هست در این مملکت همانطوری که سهیل عزیز فرمودن ولی وقتی فیها خالدون آدم میسوزه که به خاطر زبان اینا آدم رو از موقعیت استخدامی محروم میکنن!! یکی نیست بگه آخه پاشده اومده اینجا خوش اومده اما دیگه وظیفه من نیست که زبان اون رو یاد بگیرم؟ خلاصه از دیروز با اینکه تصمیم هم گرفته بودم که تمام وقت دو دیفرانسیل بچسبم به درس و کار نکنم ولی کماکان دارم جیز جیز آتیش میگیرم از این تصمیم اونا. آخی نمیدونی چی کردم!!
پا شدم رفتم کارگزینی. گفتم چرا ردم کردین؟ یک لپه بهتر از من قاعدتا باید اورکوآلیفای میشد؟ گفت پالیسی هست و من نمیتونم بگم (پالیسی در غرب مثلا فتوا در جهان اسلام هست! صادر که شد کاریش نمیشه کرد!!). گفتم میدونم به خاطر زبان اسپانیولی بوده و خلاصه از زیر زبونش کشیدم که بله جریان اینه و شرمنده ایم. گفتم میخوام برات یک راز تاریخی رو تعریف کنم. حداقل حال داری گوش کنی؟ گفت بفرما...
گفتم جریان اون سه تا آمریکایی که در ایران تو زندان بودن که یادته؟ گفت آره، خیلی نامردی بود. بیچاره ها که کاری نکرده بودن. گفتم جریان میدونی چیه؟ جریان اینه که اونا اصلا وارد خاک ایران نشده بودن! اونطرفها مرز درست حسابی نیست گاها مرزبانی ایران میره تو خاک عراق و بالعکس. مرزبانی ایران هم اونروز اونا رو اونجا در خاک عراق میبینه. گفت خب؟ گفتم مرزبانی ما هم اونجا همشون کرد هستن. زبانشون هم کردیه. فارسی هم زیاد بلد نیستن. عین آذری های ما که فارسی شون خوب نیست. از آمریکایی ها به کردی میپرسن که چیکاره حسنین اینجا؟ اونا هم میگن ما کردی بلد نیستیم اما بعلت علاقه مون به ایران دو نخود فارسی بلدیم، به فارسی حداقل بپرسین. خلاصه اینا حرف هم رو متوجه نمیشن و مامورا اینا رو میارن ایران و میبرن دادگاه که کسی پیدا بشه ازشون به فارسی بپرسه که چیکاره حسن بودن؟ ولی تو کشور ما معمولا بری دادگاه، زندان هم باید بری چون نشون میده که کارشون الکی نیست. پالیسی ما هست! اونا هم پا پی همون دادگاه رفتن، رفتن زندان الکی الکی دو سال.
خانمه چشاش زده بود بیرون! گفت این چه کاری بوده. وحشتناکه و ... گفتم کجاش وحشتناکه. اونا که میومدن طرف کردستان ایران باید علیرغم دو کلمه فارسی زبان ملی ما که بلد بودن کردی هم یاد میگرفتن تا تو دردسر نیوفتن «مثل من که علیرغم انگلیسی بسیار خوبم باید اسپانیولی هم یاد میگرفتم که الان شما با زندگی من بازی نکنین»!!!!!!
همونجور که زنه خشکش زده بود و در حالی که از اتاق میرفتم بیرون گفتم خانوم، این داستان رو از خودم ساختم تا متوجه تصمیم وحشتناکتون بشین و من هیچ اطلاعی از اون جریان آمریکایی ها ندارم ولی محض اطلاع شما بنده میرم کالج با وام مالیات دهندگان درس بخونم. ززززززززززت زیاد.

عباس آقا من کاری به اون آمار ندارم. برای مثال اون آمار نشون میده که مثلا ایالت آرکانسا بیکاری بسیار پایینه اما شما بری اونجا دنبال کار، ممکنه با شات گان دنبالت کنن چون از اونا نیستی!! اگه آدم بخواد به چسبه به این آمارها باید ماشنش رو برداره بیوفته به جون ایالات!! من معتقدم که باید از ایرانیهای ساکن ایالات دیگه اطلاعات کسب کنیم، اطلاعات کاربردی و نه آمارهای محض.

مدرک تحصیلی من ... من دانشگاه کرمان و تبریز دو سال و خورده ای شیمی محض خوندم ولی نیمه کاره ولش کردم...
پاسخ
تشکر کنندگان: zaherbin ، vroom ، golesang ، masih sh ، pr.kia ، mehdi_behzadi ، saher ، H Pier

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان