کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
کار در ترکیه
(2015-09-25 ساعت 17:19)matina59 نوشته:  به سلامتی
موفق باشی انشالهدر من هم که بیام اگه مراحل اولیه درست بشه انشاله باید حدود یکسال و اندی ترکیه بمونم
من دارم میام انکارا حالا هنوز نمیدونم اقامت هم تو همون شهر بشه یا نه
اما در مورد اجاره جا و کار هنوز نمیدونم میتونم از پسش بر بیام یا نه
هتل بمونم ، خونه بیگرم ، از این خوابگاه های چند نفره برم ، ایا قابل اعتماد هستند یا نه
سوال و کار که خیلی دارم هر چی بتونم اطلاعات کسب کنم برام بهتره

دوست عزیز اگر یکسال و نیم بخواین بمونید باید حدود ۷۰۰۰ دلار حداقل پول برای زندگی داشته باشی برای اقامت ۶۰۰۰ دلار حساب بانکی لازمه که فقط میتونید حساب باز کنید و پرینت حساب بگیرید و ببندینش. اما برای کار حالا با هر تخصصی اگر ترکی بلد نباشی خیلی سخت ممکنه با زبان انگلیسی کار پیدا کنید. به هر حال تسلط به ترکی و انگلیسی خیلی کمک میکنه در پیدا کردن کار که حداقل تا هستید پولی هم جمع کنید ولی اگر از طریق یو ان بخواین اقدام کنید تا اونجایی که میدونم اجازه کار ندارید حالا به هر حال دو سه ماه کلاس ترکی استانبولی رفتن به صورت فشرده میتونه کلی جلو بندازدتون و مشکلاتتون رو حل کنه.
پاسخ
تشکر کنندگان: copol
سلام دوستان. من به اتفاق همسرم ي بيزينس آنلايني رو شروع كرديم و دنبال افرادي ميگرديم كه  جدي و آموزش پذير باشن و بتونيم اين بيزيني رو در هر كجاي دنيا انجام بديم. كساني كه علاقه مند هستن لطفاً به صورت خصوصي پيغام بدن تا با تبادل اطلاعات و در صورت داشتن شرايط باهم همكاري كنيم.
شماره کیس: حدود 2500/سفارت:ایروان/افراد کیس:2 نفر/تاريخ رويت قبولي:1 may/تاريخ فرستادن فرم ها:20 june/تاريخ مصاحبه: 27 nov/ وضعیت:بلاخره كلير شديم بعد 183 روز.دريافت ويزا:10 june. "استفاده از اين آيدي به صورت مشترك"
Big Grinlموفقيت از آن كسي است كه حتي با سنگ هايي كه به سويش پرتاب شده، پايه هاي محكمي بسازد Big Grin
پاسخ
تشکر کنندگان:
آخرین قانون مرتبط با اشتغال خارجیان در ترکیه در سال ۲۰۰۳ به تصویب قانونگذار این کشور رسید.

در حال حاضر بر اساس قانون شماره ۴۸۱۷ سه نوع اجازه کار برای سه گروه مختلف پیش بینی شده است.  این گروه ها شامل اجازه کار مدت دار و نامحدود برای کارکنان وابسته و کارکنان مستقل و موارد استثنائی می باشد. بر اساس این قانون ، خارجیان می توانند از اجازه کار مدت دار و یا نامحدود به شرط به جا آوردن شرایط مورد نیاز، بهره مند گردند. مدت اعتبار اجازه کار مدت دار بر اساس قرارداد کار ، یک سال بوده و برای کار در محل کار مشخص و حرفۀ خاصی صادر می گردد. پس از پایان یک سال اجازه کار برای همان شغل و محل کار تا سه سال دیگر تمدید خواهد شد و پس از این سه سال نیز این مجوز تا شش سال می تواند تمدید گردد.

لازم به توضیح است که درصورتی که یک تبعه خارجی حداقل هشت سال به صورت مداوم در ترکیه اقامت داشته و اشتغال به شغلی داشته باشد ، اجازه کار دائم بدون در نظر گرفتن شرایط اشتغال در ترکیه و نیز بدون محدودیت جغرافیائی ، صادر خواهد شد. برای خارجیانی که حداقل پنج سال در ترکیه به صورت بلاانقطاع اقامت داشته و نیز درصورتیکه در این مدت نزد کارفرمائی اشتغال نداشته باشند مجوز اشتغال مستقل صادر می گردد.

خارجیان می توانند برای اخذ مجوز کار از کشور متبعوشان و یا کشور محل اقامت دائمشان به نمایندگی های جمهوری ترکیه در آن کشور مراجعه نمایند و پس از تکمیل پرونده ، درخواست مذکور توسط نمایندگی های خارج از کشور به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارسال می گردد. ظرف سه روز از زمان ارائه درخواست متقاضی اشتغال در ترکیه به نمایندگی خارج از کشور، مدارک لازم از سوی کارفرما به وزارت کار و اموراجتماعی تحویل داده می شود. پس از صدور اجازه کار توسط وزارت کار، متقاضی باید ظرف نود روز به نمایندگی خارجی ترکیه مراجعه و ویزای کار دریافت نماید. در صورتیکه متقاضیان اجازه کار ، دارای اقامت حداقل شش ماهه باشند شخصا و یا به واسطه کارفرمایشان می توانند مدارک لازمه را به وزارت کار تحویل نماید. همچنین در این صورت نیازی به اخذ ویزای کاری پس از تائید اجازه کار موجود نمی باشد.

برای تمدید مدت اجازه کار حداکثر تا ۱۵ روز پس از پایان مدت مجوز و  نیز دو ماه پیش از پایان مدت اعتبار آن می بایستی به وزارت کار مراجعه شود. وزارت کار مکلف است که حداکثر ظرف نود روز به پرونده متقاضی رسیدگی نموده و نیتجه را به وی ابلاغ نماید. ولی درصورتی که مدارک مشار الیه ناقص باشد این مدت پس از تکمیل پرونده تا نود روز قابل تمدید می باشد. وزارت کار می تواند از منابع امنیتی در مورد شخص مورد نظر تحقیق نماید.

پس از پایان کار بررسی پرونده ، وزارت کار مختار خواهد بود که درخواست را بپذیرد ویا آن را رد نماید. درصورتی که وزارت کار درخواست متقاضی را به تائید برساند ، متقاضیانی که از دفاتر نمایندگی ترکیه درخارج از کشور مراجعه کرده باشند می بایستی ویزای کار از همان محل دریافت داشته و به اداره اتباع خارجی در ترکیه مراجعه نمایند و متقاضیانی که از داخل ترکیه مراجعه کرده اند می توانند مستقیما به اداره اتباع خارجی در پلیس آن استان مراجعه نمایند. درصورتی که درخواست اشتغال در ترکیه رد شود ، متقاضی ظرف سی روز می تواند پس از ابلاغ نتیجه تقاضای تجدید نظر کرده و به نتیجه اعتراض نماید.  درصورتی که وزارت کار به اعتراض هم پاسخ منفی دهد ، متقاضی می تواند به دادگاه شکایت نماید. در این خصوص رای دادگاه قاطع و غیر قابل اعتراض خواهد بود.

حال پس از بررسی شرایط مهاجرت کاری به ترکیه ، مفید خواهد بود که به میزان دستمزد ها در این کشور اشاره کرد. در ترکیه نظام بازار آزاد حاکم است. نرخ دستمزد اغلب توسط بازار تعیین می شود ولی دولت هر ساله حداقل حقوق را تعیین می نماید. بدین واسطه اگر کارفرمائی که زیر این حداقل حقوق کارگر و یا کارمندی را به استخدام درآورد به موجب قانون محاکمه و مجازات خواهد شد.

در ترکیه دستمزدها در وسط سال بر اساس تورم آن دوره مورد بازنگری قرار گرفته و مبالغی به عنوان جبران ضرر تورمی به کارکنان پرداخت می گردد. به همین دلیل درصورت افزایش تورم در کشور کارکنان متضرر نمی شوند.

موسسات خصوصی میزان حقوق و دستمزدهای خود را خودشان به تصویب می رسانند و مکلف هستند که زیر مبلغ مصوب دولت برای دستمزدها مبالغی را پرداخت نکنند. از این رو کارکنان بخش خصوصی بیشتر از کارمندان دولتی دریافت می کنند.
پاسخ
تشکر کنندگان: salar3d ، 4ugh
سلام کسی هست که تو استانبول زندگی کنه
اگه هست ممنون میشم اگه تجربیاتشو با من درمیون بذاره

 
پاسخ
تشکر کنندگان:
سلام.
من کاردانی کامپیوتر گرایش نرم افزار خوندم.
به مدت 15 سال تجربه کار تخصصی و مفید در زمینه تولید نرم افزار دارم.
زبان ترکی استانبولی رو بلدم. دارم برای مدرک تومر می خونم تا مدرکش رو بگیرم.
قصد مهاجرت و کار در آنجا به همراه همسر و فررندانم دارم.
اگر کسی در این زمینه اطلاعاتی دارد و می تواند راهنمایی یا کمک کند ممنون می شوم.
میزان درآمد اونجا برای کار نرم افزار چقدر هست؟
احتمال پیدا کردن کار قانونی چقدر هست؟
چه شرکت هایی در این زمینه فعال هستند؟
پاسخ
تشکر کنندگان:
چرا این تاپیک اصلا فعال نیست.کسی هست بتونه بگه که الان مهاجرت به ترکیه با این شرایط سیاسی و اقتصادی درست هست یا نه؟میشه اونجا کار راه انداخت یا نه؟کار مثلا رستوران.ممنون.
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2017-01-21 ساعت 16:52)satin نوشته:  چرا این تاپیک اصلا فعال نیست.کسی هست بتونه بگه که الان مهاجرت به ترکیه با این شرایط سیاسی و اقتصادی درست هست یا نه؟میشه اونجا کار راه انداخت یا نه؟کار مثلا رستوران.ممنون.

سلام.این سوال من هم هست.لطفا کسی میدونه راهنمایی کنه.تشکر
زنده ایم با امید
پاسخ
تشکر کنندگان: satin
(2018-05-14 ساعت 09:17)majid0000000000 نوشته:  
(2017-01-21 ساعت 16:52)satin نوشته:  چرا این تاپیک اصلا فعال نیست.کسی هست بتونه بگه که الان مهاجرت به ترکیه با این شرایط سیاسی و اقتصادی درست هست یا نه؟میشه اونجا کار راه انداخت یا نه؟کار مثلا رستوران.ممنون.

سلام.این سوال من هم هست.لطفا کسی میدونه راهنمایی کنه.تشکردوستان عزیز برای کار در ترکیه نیاز به تخصص و مهارت خوب توی کار دارید
از همه مهمتر باید حتما زبان ترکی استانبولیتون عالی باشه

کار گیر میاد در صورتی که کاری باشید . هر جای دنیا زبان و تخصصتون خوب باشه کار هست .
کیس نامبر : ___________، سفارت : ___________، تاریخ مصاحبه :___________، تاریخ صدور ویزا :_____________، تاریخ اولین ورود به آمریکا ‎:___________‎
پاسخ
تشکر کنندگان:
سلام
من فوق لیسانس مهندسی نفت دارم
ولی متاسفانه سابقه کار تو رشتم ندارم
چجوری می تونم تو ترکیه کار مرتبط پیدا کنم؟ اصلا می تونم یا نه؟
پاسخ
تشکر کنندگان:
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان