کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
به پارسی بودن خود افتخار کنید!
برای همینه که هیچ وقت تاریخ رو دوست نداشتم.......اول اینکه راست و دروغش رو نمیتونی ثابت کنی دومش هم فقط احساس غرور بیجا و گاهی تنفر و به آدم منتقل میکنه.........جغرافی بهتره .آدم میره دنیا رو میگرده با کشورهای دیگه آشنا میشه میفهمه به غیر کشور خودش جاهای دیگه ای هم تو دنیا وجود داره و کلی هم به معلوماتش اضافه میشه Smile.تازه بحث هم نداره.وقتی میگی ایران کجاست ....مساحتش چقدره...دیگه کسی نمیتونه باهات بحث کنه.
والا دوستان ما نمیخواهیم از تایخمون فرار کنیم ولی من میگم اگه قسمتهای خوبی داریم خب قسمتهای بد هم داریم نمیشه که سانسور کرد.....
اگه من بخوام به اونها افتخار کنم پس باید برای قسمتهای بدش هم شرمسار باشم دیگه....خب این چه زندگیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من بابت کارهای دیگران یه روز مفتخر باشم یه روز شرمسار..............
در ضمن آمریکائیها و مردم دیگه که من اینجا دیدم اینقدر براشون مهم نیست که پیشینه ی تاریخی من رو بدونند و به خاطر اون من رو قضاوت کنند اونها به خود شخص احترام میذارند بدون در نظر گرفتن نژاد و زبان و رنگ پوست و مذ.ه.ب و خیلی چیزهای دیگه.
بعد هم به قول سرآوین خیلیهاشون اصلا نمیدونند ایران کجاست و اونهائی هم که میدونند با نقاط ضعف و تاریک تاریخ ما خیلی بهتر از خود ما آشنان و مطالعه شون در مورد مشرق زمین خیلی بیشتر از ماست پس من زیاد نمیتونم بهشون پز بدم چون بهم پوز خند میزنندSmile
البته در مورد چشم درآوردن پادشاهان ایرانی و زنبارگیشون و برادر کشیشون هم اطلاعاتی دارند.
این طرز فکر منه مثلا اگه یه مصری بیاد و هی بخواد از تاریخش و قدمت اهرام برای من حرف بزنه خیلی خوشم نمیاد و کلا این چیزها حوصله ام رو سر میبره و احساس میکنم اون آدم داره همه رو از بالا نگاه میکنه و فقط میخواد بگه من توی دنیا تاریخ دارم و بقیه ی کشورهای دنیا هیچی نیستند.............
جهت تبلیغات در سایت با رایانامه ads@mohajersara.com تماس بگیرید.
تشکر کنندگان: seravin ، kianoush ، ALIREZA205 ، ADONIS ، hvm ، mohsen324 ، looloo ، Ali Sepehr
من نمیدونم چرا هر وقت صحبت از وطن و ایران و ایرانی میشه بحث نژاد پرستی میاد وسط..!!کی این ایرانی بدبخت و فلک زده نژاد پرستی کرده ..هرقومی از عرب و ترک ومغول و افغانیو انگلیسی و پرتغالیو روس و و و به این کشور حمله کرده یه تیکشو کنده یه آبم روش نوش کرده خوشامدم بهشون گفتیم رفتن ولایتشون گفتن عجب مردمان مهمون نوازو خونگرمی بودن اینا...!!!!..ضمن اینکه اون دوستانیکه میگن از امریکاییا پرسیدیم نمیدونستن ایران کجاست خب معلومه اونا مثل ما تو ایران چند سال جغرافیا ملل نمیخونن و اطلاعات عمومیشون هم خیلی پایینه..بنا نشد چون امریکایین همه چی نامبر 1 باشن..ولی در کل ممنون از همتون که این بحثو با نظراتتون پیش بردین.

ایران پاینده،ایرانی سرافراز
Lottery 2010
U.S Citizen
Los Angeles, CA

Nothing is impossible
تشکر کنندگان: wushu kung fu ، OverLord ، laili ، mahdis ، looloo ، shahram1347
(2010-07-09 ساعت 01:33)Hossein81 نوشته:  من نمیدونم چرا هر وقت صحبت از وطن و ایران و ایرانی میشه بحث نژاد پرستی میاد وسط..!!کی این ایرانی بدبخت و فلک زده نژاد پرستی کرده ..هرقومی از عرب و ترک ومغول و افغانیو انگلیسی و پرتغالیو روس و و و به این کشور حمله کرده یه تیکشو کنده یه آبم روش نوش کرده خوشامدم بهشون گفتیم رفتن ولایتشون گفتن عجب مردمان مهمون نوازو خونگرمی بودن اینا...!!!!..ضمن اینکه اون دوستانیکه میگن از امریکاییا پرسیدیم نمیدونستن ایران کجاست خب معلومه اونا مثل ما تو ایران چند سال جغرافیا ملل نمیخونن و اطلاعات عمومیشون هم خیلی پایینه..بنا نشد چون امریکایین همه چی نامبر 1 باشن..ولی در کل ممنون از همتون که این بحثو با نظراتتون پیش بردین.

دوست من مردم این کره خاکی باید بدونند که یه جایی به اسم ایران وجود داره بعد یه اطلاعات مختصری از تاریخ ما داشته باشن که بعد ما بتونیم بریم جلوی اونا هی پز بدیم بگیم ما ایرانی هستیما ما افتخار میکنیم که ایرانی هستیم بعد اونا هم دلشون بسوزه و همینجور هی حسرت بخورن که ایرانی نیستن!!!!
یا همینجوری من و شما بیایم پیش هم اول شما بگی من افتخار میکنم پارسیم بعد من بگم بعد با هم بگیم ما مفتخریم که پارسی هستیم بعد هیمنجوری خوشحال باشیم بخاطر اینکه پارسی هستیم هی از خودمون افتخار درکنیم!!!
2010AS3xxx
تشکر کنندگان: OverLord ، laili ، mohsen324 ، looloo
از مردم دنیا سوال جالبی پرسیده شد و هیچ کس جوابی نداد!

سؤال از اين قرار بود: نظر خودتان را راجع به راه حل كمبود غذا در ساير كشورها صادقانه بيان كنيد؟ و جالب اینکه كسي جوابي نداد چون در آفريقا كسي نمي دانست 'غذا' يعني چه؟ در آسيا كسي نمي دانست 'نظر' يعني چه؟ در اروپاي شرقي كسي نمي دانست 'صادقانه' يعني چه؟ در اروپاي غربي كسي نمي دانست 'كمبود' يعني چه؟ و در آمريكا كسي نمي دانست 'ساير كشورها' يعني چه؟
در مورد بحث فوتبالي كه راه افتاد...

نمي خواستم بحث رو منحرف كنم. خواستم مقايسه كنم چيني ها با تيم ملي شون چه حوري برخورد مي كنند و ايراني ها با تيم ملي شون چه طور ...
قرعه كشي 2010 خاطره شد ...
تشکر کنندگان: looloo ، shahram1347
چون گفتگوی آزاد غیر مهاجرتیه میگم:
اسپانیا قهرمانه. فکرشم نکنید.

اینم بگم که مردم دنیا دیگه کمتر بخاطر پرچم و کشور و ملیت و قومیت این چیزا با هم دیگه درگیرند. همین جام جهانی رو ببینید. نصف مردم دنیا طرفدار برزیل هستند. خیلی هاشون مثل من حتی نمی‌دونند این کشور چند ساله مستقل شده یا رئیس جمهورش کیه؟ اصلا این چیزا مهم نیست! یا مثلا بازیکن فوتبال می‌تونه تو دو تا تیم ملی بازی کنه. وقتی یکی رو انتخاب می‌کنه مردم کشور دیگه طرف رو ترور نمی‌کنند. شاید تشویقش هم بکنند یه جاهایی.

همه اونها که میگن به پارسی بودن خودتون افتخار کنید باید حواسشون باشه که نژاد ما که الان داریم تو ایران زندگی می‌کنیم خیلی با نژاد عرب مخلوط شده. نژاد آریایی اصلی بیشتر تو قسمت‌های شرقی افغانستان و هند پیدا میشه. ( http://en.wikipedia.org/wiki/Aryan )
مردم دنیا به این نتیجه رسیدن این بحث‌ها فایده نداره و به این که «انسان» هستیم باید افتخار کنیم.
تشکر کنندگان: seravin ، looloo ، Ali Sepehr ، shahram1347 ، aazitaa
(2010-07-07 ساعت 18:31)wushu kung fu نوشته:  آیا میدانید : 29 اکتبر روز جهانی کوروش کبیر است و این روز فقط در تقویم ایران نیست؟

ـ آیا میدانید : چند سال دیگر ، با نابودی کامل تخت جمشید باید سپاسگذار کشورهایی چون فرانسه باشیم که چندی از تخت جمشید را در موزه های خود حفظ کردند

ـ آیا میدانید: اولین سیستم استخدام دولتی به صورت لشگری و کشوری به مدت ۴۰سال خدمت و سپس بازنشستگی و گرفتن مستمری دائم را کورش کبیر در ایران پایه گذاری کرد.

ـ آیا میدانید : کمبوجيه فرزند کورش بدلیل کشته شدن ۱۲ ایرانی در مصر و اینکه فرعون مصر به جای عذر خواهی از ایرانیان به دشنام دادن و تمسخر پرداخته بود ، با ۲۵۰ هزار سرباز ایرانی در روز ۴۲ از آغاز بهار ۵۲۵ قبل از میلاد به مصر حمله کرد و کل مصر را تصرف کرد و بدلیل آمدن قحطی در مصر مقداری بسیار زیادی غله وارد مصر کرد . اکنون در مصر یک نقاشی دیواری وجود دارد که کمبوجیه را در حال احترام به خدایان مصر نشان میدهد. او به هیچ وجه دین ایران را به آنان تحمیل نکرد و بی احترامی به آنان ننمود.

ـ آیا میدانید : داریوش کبیر با شور و مشورت تمام بزرگان ایالتهای ایران که در پاسارگاد جمع شده بودند به پادشاهی برگزیده شد و در بهار ۵۲۰ قبل از میلاد تاج شاهنشاهی ایران رابر سر نهاد و برای همین مناسبت ۲ نوع سکه طرح دار با نام داریک ( طلا ) و سیکو ( نقره) را در اختیار مردم قرار داد که بعدها رایج ترین پولهای جهان شد

ـ آیا میدانید : داریوش کبیر طرح تعلیمات عمومی و سوادآموزی را اجباری و به صورت کاملا رایگان بنیان گذاشت که به موجب آن همه مردم می بایست خواندن و نوشتن بدانند که به همین مناسبت خط آرامی یا فنیقی را جایگزین خط میخی کرد که بعدها خط پهلوی نام گرفت .

ـ آیا میدانید : داریوش در پاییز و زمستان ۵۱۸ - ۵۱۹ قبل از میلاد نقشه ساخت پرسپولیس را طراحی کرد و با الهام گرفتن از اهرام مصر نقشه آن را با کمک چندین تن از معماران مصری بروی کاغذ آورد

ـ آیا میدانید : داریوش بعد از تصرف بابل ۲۵ هزار یهودی برده را که در آن شهر بر زیر یوق بردگی شاه بابل بودند آزاد کرد

ـ آیا میدانید : داریوش در سال دهم پادشاهی خود شاهراه بزرگ کورش را به اتمام رساند و جاده سراسری آسیا را احداث کرد که از خراسان به مغرب چین میرفت که بعدها جاده ابریشم نام گرفت

ـ آیا میدانید : اولین بار پرسپولیس به دستور داریوش کبیر به صورت ماکت ساخته شد تا از بزرگترین کاخ آسیا شبیه سازی شده باشد که فقط ماکت کاخ پرسپولیس ۳ سال طول کشید و کل ساخت کاخ ۸۰ سال به طول انجامید

ـ آیا میدانید : داریوش برای ساخت کاخ پرسپولیس که نمایشگاه هنر آسیا بوده ۲۵ هزار کارگر به صورت ۱۰ ساعت در تابستان و ۸ ساعت در زمستان به کار گماشته بود و به هر استادکار هر ۵ روز یکبار یک سکه طلا ( داریک ) می داده و به هر خانواده از کارگران به غیر از مزد آنها روزانه ۲۵۰ گرم گوشت همراه با روغن - کره - عسل و پنیر میداده است و هر ۱۰ روز یکبار استراحت داشتند

ـ آیا میدانید : داریوش در هر سال برای ساخت کاخ به کارگران بیش از نیم میلیون طلا مزد می داده است که به گفته مورخان گران ترین کاخ دنیا محسوب میشده . این در حالی است که در همان زمان در مصر کارگران به بیگاری مشغول بوده اند بدون پرداخت مزد که با شلاق نیز همراه بوده است

ـ آیا میدانید : تقویم کنونی ( ماه ۳۰ روز ) به دستور داریوش پایه گذاری شد و او هیاتی را برای اصلاح تقویم ایران به ریاست دانشمند بابلی "دنی تون" بسیج کرده بود . بر طبق تقویم جدید داریوش روز اول و پانزدهم ماه تعطیل بوده و در طول سال دارای ۵ عید مذهبی و ۳۱ روز تعطیلی رسمی که یکی از آنها نوروز و دیگری سوگ سیاوش بوده است

ـ آیا میدانید : داریوش پادگان و نظام وظیفه را در ایران پایه گزاری کرد و به مناسبت آن تمام جوانان چه فرزند شاه و چه فرزند وزیر باید به خدمت بروند و تعلیمات نظامی ببینند تا بتوانند از سرزمین پارس دفاع کنند

ـ آیا میدانید : داریوش برای اولین بار در ایران وزارت راه - وزارت آب - سازمان املاک -سازمان اطلاعات - سازمان پست و تلگراف ( چاپارخانه ) را بنیان نهاد

ـ آیا میدانید : اولین راه شوسه و زیر سازی شده در جهان توسط داریوش ساخته شد

ـ آیا میدانید : داریوش برای جلوگیری از قحطی آب در هندوستان که جزوی از امپراطوری ایران بوده سدی عظیم بروی رود سند بنا نهاد

ـ آیا میدانید : فیثاغورث که بدلایل مذهبی از کشور خود گریخته بود و به ایران پناه آورده بود توسط داریوش کبیر دارای یک زندگی خوب همراه با مستمری دائم شد

موفق باشید

آیا میدانید اولین مدارس اجباری برای آموزش کودکان و نوجوانان در جهان در ایران در ۲۶۰۰ سال پیش به فرمان کوروش بزرگ تاسیس شدکه در آنها زبانهای خارجی ( آرامی ، ایلامی ، عبری ، یونانی ،... ) و ریاضیات ( اعدادو جام و تفریق و ضرب و تقسیم ) و علوم دینی ( توسط روحانیون زرتشتی ، مغها ) و علوم طبیعی و انسانی ( توسط معلمان ایرانی ، بابلی ، هندی و یونانی ،..) تدریس میشود.
آیا میدانید اولین باردر زمان مادها و هخامنشیان (۲۶۰۰_۲۸۰۰ سال پیش ) در دنیا ایرانیها کت و شلوار را درست کرده و از ان استفاده کردند و نیز پیشتر در زمان ایلامیان ایرانیان از لباس زیر استفاده میکردند.
آیا میدانید اولین کانال های ابی در دنیا را ایرانیها به فرمان داریوش و خشایار شاه هخامنشی در ۲۵۰۰ سال پیش حفر کردند تا دریای سرخ را به مدیترانه و دو سوی داردانل را به هم وصل کرده تا تجارت و مسافرت دریایی به جای دور زدن قاره آفریقا برای رسیدن به مدیترانه هفتها زودتر صورت بگیرد ( هزنیه ساخت این دو کانال مهم که هم اکنون هم یکی از آنها ( سوئز ) مورداستفاده است بالغ بار ۳ میلیارد دلار امروز امریکا برآورد شده که از سوی دولت وقت ایران پرداخت شده است.
آیا میدانید برای اولین بار در دنیا ایرانیان نوشتن و رسم والخط را اختراع کردند ، در ۷۰۰۰ سال پیش در جیرفت باستانی ( استان کرمان ) خط اختراع شد وبعدها به سومر در بین النهرین رفت و مبدأ نوشتن خط میخی شد ، کتیبه های جیرفت ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ سال پیشتر از پیدایشه خط در بین النهرین میباشند که از زمان کشف ( ۲۰۰۲ میلادی _۱۳۸۰ شمسی ) تا کنون ترجمه نشده اند .
آیا میدانید اولین تصفیه خانه آب با لوله کشی آب تصفیه شده برای مصرف خانگی و شهری در جهان برای اولین بار در ایران در زمان تمدن امپراتوری ایلامی در ۴۲۰۰ سال پیش ( در استان خوزستان فعلی ) در کنار معبد چغا زنبیل شوش ساخته شده که هم اکنون اثار ان موجود میباشد
تشکر کنندگان: looloo ، wushu kung fu ، frozen mind ، Ashkan78 ، Hossein81 ، mahdis ، shahram1347 ، یه مهاجر
آیا میدانید اولین فرمانده نظامی زن جهان آرتمیس است که به فرمان داریوش شاهنشاه هخامنشی در ۲۵۰۰ سال پیش به فرماندهی نیروی دریائی ارتش شاهنشاهی هخامنشی گمارده شد و برای پیشروی بسوی یونان و بعد تهیه نقشه راههای ابی و سواحل اروپا ماموریت اش را با کشف سرزمینهای غیر مسکون اروپا مانند بلغارستان ، لهستان ، فرانسه و آلمان را به پایان رساند و نامگذاری رودهای اروپا را به افتخار ایران انجام داد.( ساتراپهای پاریس ( paradise : به زبان ایرانی هخامنشی یعنی باغ و بوستان میباشد ) ، دووانلی (در مرکز بلغارستان ) ، ریشیووا ، ... و بسیاری دیگر که گنجینه های بسیاری از آنها کشف شده و هم اکنون به همان نامها نامیده میشوند : نقل از کتاب : از زبان داریوش , نوشته ‎‎‎'' خانم هان ماری کخ ‎‎'' .
تشکر کنندگان: looloo ، frozen mind ، mahdis ، shahram1347
با درود خدمت دوستان

من رو ببخشید که گاه گداری میام و یه نطقی میکنم و میرم

و امیدوارم مثل اون آقاهه نگید این هم یه جمله از مادر عروس ( منظورم همون میمون پیام بود دیگه Wink )

چند وقت پیش یه تاپیک تقریبا مرتبط با این پست باز کردم که میتونم دوستان رو به اون ارجاع بدم و دوباره نویسی هم نکنم

البته 10 ، 15 خط اولش بیشتر در اینجا منظور منه و اگه حوصله تون نشد بقیش رو نخونید من ناراحت نمیشمWink

http://mohajersara.com/showthread.php?tid=2061

شاد باشید و سر افراز

ارادتمند لولو
تشکر کنندگان: seravin ، kianoush
looloo جان چه امضای باحالی داری...........خوشم اومد SmileSmile
تشکر کنندگان: seravin ، frozen mind ، looloo
خوب به نظر من دونستن تاریخ یه امر اجتناب ناپذیره.حتی واسه سیتیزن شدن امریکا هم باید تاریخ اونجا رو بشناسید و امتحان بدید.پس تاریخ چیزی نیست که بشه ازش فرار کرد و هر چی ادم بدونه بازم کمه.
ولی یدک کشیدن تاریخ و مرور همیشگی اون تو ذهن میتونه ادم رو ناراحت یا عصبی کنه.
مثلا با خوندن کتاب 2 قرن سکوت حتما این احساس به شما دست داده که در صفحاتی از فرط غرور سر از پا نمیشناسید و جاهایی هم احساس شرمندگی میکنید.چرا باید خوشحال یا ناراحت شد.بیاید جهانی فکر کنیم.
وقتی امریکا داره مرزها رو میشکنه و از همه جای دنیا حتی کشورهایی که به نظر ما شاید .....باشن مهاجر میگیره پس چه لزومی داره که ما محدود فکر کنیم و هی بگیم اینو داشتیم و اونجوری بودیم!!!
الان کجای دنیا هستیم؟چه حرفی واسه گفتن داریم؟چه هنر و استعدادی داریم؟
اگه تو گذشته غرق بشیم حتما نزاد پرست خواهیم شد !!و نمیتونیم به سایر مردم احترام بزاریم..
پس بهتره فکرمونو ازاد کنیم.تاریخ بخونیم چون باید بدونیم.باید همه چیز رو بدونیم.ولی بی تعصب و ازاد بخونیم.
زندگی ساخته ی افکار شماست و فردا همان خواهد شد که امروز اندیشیده ای.

موریس مترلینگ
تشکر کنندگان: looloo ، seravin ، laili ، Hossein81 ، mahdis ، shahram1347 ، یه مهاجر
(2010-07-09 ساعت 01:54)seravin نوشته:  
(2010-07-09 ساعت 01:33)Hossein81 نوشته:  من نمیدونم چرا هر وقت صحبت از وطن و ایران و ایرانی میشه بحث نژاد پرستی میاد وسط..!!کی این ایرانی بدبخت و فلک زده نژاد پرستی کرده ..هرقومی از عرب و ترک ومغول و افغانیو انگلیسی و پرتغالیو روس و و و به این کشور حمله کرده یه تیکشو کنده یه آبم روش نوش کرده خوشامدم بهشون گفتیم رفتن ولایتشون گفتن عجب مردمان مهمون نوازو خونگرمی بودن اینا...!!!!..ضمن اینکه اون دوستانیکه میگن از امریکاییا پرسیدیم نمیدونستن ایران کجاست خب معلومه اونا مثل ما تو ایران چند سال جغرافیا ملل نمیخونن و اطلاعات عمومیشون هم خیلی پایینه..بنا نشد چون امریکایین همه چی نامبر 1 باشن..ولی در کل ممنون از همتون که این بحثو با نظراتتون پیش بردین.

دوست من مردم این کره خاکی باید بدونند که یه جایی به اسم ایران وجود داره بعد یه اطلاعات مختصری از تاریخ ما داشته باشن که بعد ما بتونیم بریم جلوی اونا هی پز بدیم بگیم ما ایرانی هستیما ما افتخار میکنیم که ایرانی هستیم بعد اونا هم دلشون بسوزه و همینجور هی حسرت بخورن که ایرانی نیستن!!!!
یا همینجوری من و شما بیایم پیش هم اول شما بگی من افتخار میکنم پارسیم بعد من بگم بعد با هم بگیم ما مفتخریم که پارسی هستیم بعد هیمنجوری خوشحال باشیم بخاطر اینکه پارسی هستیم هی از خودمون افتخار درکنیم!!!

دوست نازنین خب شما ببین این ایرانیا یا به قولی پارسیان عقب مونده..بدبخت...بیچاره..درمونده..همه در حال فرار..با فرهنگ مزخرف و جهان چهارمی، بچه های کلاس پنجمش همه کشورای دنیارو با موقعیت جغرافیاییش میشناسن اونوقت امریکنا نمیدونن ایران کجاست.! بابا اصلا بیاین همه با هم افتخار نکنیم..چطوره..؟.افتخار واسه چی..؟!! این همه افتخار کردیم به قول ا.ن. افتخار دونمون دراومد..! بزارین فکر کنن ماها عربیم یا افغانی هستیم...ضمنا کسی نخواست پز بده و نیازیم نیست. بحث ما چیز دیگست.!
Lottery 2010
U.S Citizen
Los Angeles, CA

Nothing is impossible
تشکر کنندگان: frozen mind
(2010-07-10 ساعت 01:32)Hossein81 نوشته:  دوست نازنین خب شما ببین این ایرانیا یا به قولی پارسیان عقب مونده..بدبخت...بیچاره..درمونده..همه در حال فرار..با فرهنگ مزخرف و جهان چهارمی، بچه های کلاس پنجمش همه کشورای دنیارو با موقعیت جغرافیاییش میشناسن اونوقت امریکنا نمیدونن ایران کجاست.! بابا اصلا بیاین همه با هم افتخار نکنیم..چطوره..؟.افتخار واسه چی..؟!! این همه افتخار کردیم به قول ا.ن. افتخار دونمون دراومد..! بزارین فکر کنن ماها عربیم یا افغانی هستیم..ضمنا کسی نخواست پز بده و نیازیم نیست. بحث ما چیز دیگست.!
دوست من باور کن خیلی هاشون نمیدونن ایران کجاست
جالبه که مورد دوم رو هم زدی تو خال اونهایی هم ایران رو میشناسن فکر میکنن ما عربیم.
2010AS3xxx
تشکر کنندگان: frozen mind ، laili
(2010-07-09 ساعت 15:33)frozen mind نوشته:  سراوين عزيز، اين حرف شما كاملا صحيح و منطقيه. اگر كسي بياد جلوي ما هي بگه من از فلان جا هستم و تاريخش اله و فرهنگ 2500 سال قبلش بل بوده، حتي اگر حرفهاي درستي هم زده باشه بي ترديد به سلامت عقل و روانش شك مي كنيم. من فكر نمي كنم كسي اينجا باشه كه قصد داشته باشه اين طور درباره‌ي تاريخ و فرهنگ ميهنمون تبليغ كنه! حد اقل من اين طور نيستم و اگر كسي راجع به من اين طور فكر كنه از او بسيار دلگير و ناراحت خواهم شد. Sad

دوستان (چه اين وري و چه اون وري!)، قرار نيست كسي بره توي كوچه داد بزنه و تاريخ ايران رو تبليغ كنه. قرار بر اينه كه تاريخ ما فراموش نشه تا وقتي هاليوود اون فيلم كذايي 300 رو مي سازه، همه‌ي ايراني ها بتونن تشخيص بدن كه اون فيلم كاملا دروغ و كذبه؛ تا وقتي همسايه هاي ما تاريخ و بزرگان ما رو مي دزدن و باهاش پز ميدن و از اين طريق توريست بيشتري جذب مي كنن و «پول» بيشتري گيرشون مياد، حواسمون باشه كه اون تاريخ و بزرگان و محصول نهايي حاصل از اونا كه همون «پول» باشه، مال ماست.
مثال ديگه اي بزنم: حتما آقاي احسان يارشاطر رو مي شناسين. ايشون با تدوين دانشنامه‌ي ايرانيكا به زبان انگليسي بزرگترين خدمت رو داره به ايران مي كنه. تا به حال گزارش نشده كه ايشون بره توي كوچه و بازار تاريخ ايران رو تبليغ كنه يا در هر مهماني و ملاقات عادي با مردم بشينه پز بده كه ما فلان بوديم و بيسار. اما به هر حال داره با تمام قوا از حيثيت تاريخي ايران دفاع مي كنه.

درباره‌ي اون نقل قولتان از يزدگرد سوم: حمله‌ي اعراب ضايعه‌ي بزرگي براي ايران بود اما به نظر شما چه شد كه ايران برخلاف مصر تونست زبان و هويت خودشو حفظ كنه؟ چرا مصر يكباره زبان و هويت قبطي خودشو از دست داد و شد عرب تمام و كمال؟

محسن جان، اول اين كه وسط اين بگو مگو نرخ تعيين نكن عزيزم، مطمئن باش هلند قهرمان ميشه! Big Grin دوم هم اين كه ايران فقط مال آرياييها نيست. قبل از ورود آريايي‌هاي كوچ نشين كه در درجات پايين تمدن بودند، اقوام بومي متمدني در ايران زندگي مي‌كردن. خوندن كتاب «پادشاهي ماد» اثر اقرار علي‌يف رو كه به تازگي منتشر شده به دوستان توصيه مي كنم. با يك جستجوي مختصر در وب مي تونين مطالبي درباره‌ي اين كتاب به دست بيارين.

ميگن يه روز كسي دهانشو كرده بوده توي رودخونه و داشته آب مي خورده، يكي مي بينه و ميگه هي رفيق، اين طوري آب نخور عقلتو ذايل مي كنه، يارو سرشو بلند مي كنه و ميگه چي؟ عقل چيه؟ رهگذر بهش ميگه هيچي، آبتو بخور!
حالا اگر كسي ايرانو نشناسه و ندونه كجاست و اصلا اسمشو هم نشنيده باشه، خيالتون راحت باشه كه لازم نيست بهش چيزي بگين. بذارين يارو آبشو بخوره!

يكي از دوستان هم گفته بود خارجيها يا ايرانو نمي شناسن يا اگر هم بشناسن چشم درآوردنها و كشتارو خونريزيهاي پادشاهان ايرانو هم مي دونن. دوست گرامي، مگه پادشاهان اونا چنين كارايي رو نمي كردن؟! مگه غرب قرون وسطا نداشت؟! همه از اين چيزا داشتن ولي حالا هيچكدومشون سرافكنده نيستن كه ما هم باشيم.
من فکر میکردم 40 تا 50 درصد زبانی که صحبت میکنیم عربی است و خطمان هم همینطور مثل اینکه اشتباه میکردم.
در مورد هویت هم فکر میکردم چیزی ازش نمونده پس اینا رو هم اشتباه میکردم م.س.ل.م.ان شدن با زور شمشیر و سوزاندن و به آب ریختن کتاب ها و ......
2010AS3xxx
تشکر کنندگان: laili
مهم نیست چند تا آمریکایی یا انگلیسی در مورد ایران میدونند یا نه ( غربی ها به خاطر اینکه هویتشون رو از تمدن یونان قرض گرفته همیشه دچار سردر گمی و پریشان گوئی در بیان تاریخ و اسطوره های ملیشون هستند ) ، اصلا هم مهم نیست چند تا ایرانی به خاطر یاد نگرفتن تاریخ هویت ملی شون رو از دست دادند و اینکه خودشون رو عرب یا مغول میدونند ، به هر حال از این دست آدمها کم نداریم ، مهم اینه وقتی من ایرانی میفهمم که روز تولد کوروش رو در سازمان ملل به عنوان اولین وضع کننده حقوق بشر در جهان نام گذاری کردند به خودم میبالم که ایرانیم ، این شاید یه حس خوب یا چیزی بیشتر از اون باشه ، بهر حال من سعی میکنم یادم نره که ایرانیم و کشورم رو دوست دارم و به تاریخ با شکوه گذشته ام هم میبالم .
تشکر کنندگان: Hossein81 ، frozen mind ، wushu kung fu

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان