کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
به پارسی بودن خود افتخار کنید!
(2010-07-10 ساعت 14:44)wushu kung fu نوشته:  
نقل قول:
(2010-07-10 ساعت 13:28)seravin نوشته:  من تصمیم داشتم دیگه این بحث رو ادامه ندم
وشو کونگ فو جان
من از تاریخمون بیزار نیستم برعکس خیلی دوستش هم دارم ولی نمیدونم چرا شما اینطوری فکر میکنی البته تقصیر شما نیست این برگرفته از فرهنگمونه که اگه کسی چیزی بگه و شما بخوای یک "و" به فرمایشاتش اضافه کنی یعنی اینکه با کل فرمایشات طرف مخالفی!!!
خوب من دقیقا همین سوال رو قبلا از شما پرسیدم! چرا شما فقط تو کل تاریخمون به 2500 سال قبل گیر دادی و تکون نمیخوری یعنی فقط تاریخ ما همون یه تیکه اتفاق افتاده
آخه برای من جالبه که دوستان نشستن زیر نور لامپی که غربی ها اختراعش کردن و با کامپیوتری که باز هم غربی ها اختراعش کردن و تو اینترنتی که باز هم غربی ها اختراعش کردن بعد در مورد خود غربی ها مینویسن ((ال و بل و جیمبل ))
به نظر من این هم دور از انصافه و این نشون دهنده یک تعصب خشک نسبت به تاریخ خودمونه یعنی اینکه هیچکس هیچی نداشته فقط ماداشتیم خوب همینجوری تا حالا فکر کردیم که وضعمون اینه دیگه!!
دوست من سراوین

آیا فقط غربی ها هوش دارند آیا اون ها شبیه ما نیستند؟ همه یکی هستیم
اما در مورد اختراعات بگم که در کشور ما استعداد میمیره و میمرد ( به جز زمان هخامنشیان ) و این که من اینقدر از پادشاهان بزرگ آن دوران میگم چون قابل تحسین بودند هستند و خواهند بود برای مثال فردوسی سی سال زحمت کشید پادشاه غزنوی با وی چه کار کرد در حالی که اگر یک دانشمند در غرب چیزی رو اختراع کنه اونقدر تبلیغ و حمایت می شه که نگو
شما احیانا نوشته های منو با کسی دیگه اشتباه نمیگیره
تو این چند صفحه ای که از این تاپیک گذشته شما گفتید افتخار کنیم ما هم گفتیم (( همه یکی هستیم ))
اونوقت شما بعد 5 صفحه تاپیک اونم تاپیکی که خودت زدی میای حرف خودمون رو با حالت سوالی از خودمون میپرسی بعدش هم نظر ما رو در جواب به خودمون پس میدی واقعا عجبا یا من خول شدم یا ........
شما میای فردوسی رو مثال میزنی بعد میای میگی شاهان ایران بجز دوره فلان همیشه زرت دانشمندان را غمسور میکردند بعد میای از کتیبه حقوق و آزادی های بشر کوروش بزرگ حرف میزنی
به نظرم بهترهیکبار تاپیک رو از اول تا آخر بخونی
2010AS3xxx
تشکر کنندگان: ALIREZA205 ، OverLord ، laili ، Ali Sepehr
و در آخر آقای سراوین و خانم لیلی اگر بنده حرفی زدم که باعث ناراحتی شما شد بنده رو ببخشید
یه تصمیم یه هدف یا شکست یا پیروزی .... در جاده ی موفقیت دور زدن ممنوع
تشکر کنندگان:
(2010-07-11 ساعت 00:26)wushu kung fu نوشته:  جواب( دوستان) خاموشیست

به کدوم سوال؟ اگه نشون بدید ممنون میشم
2010AS3xxx
تشکر کنندگان: wushu kung fu
نقل قول:
(2010-07-11 ساعت 00:42)seravin نوشته:  
(2010-07-11 ساعت 00:26)wushu kung fu نوشته:  جواب( دوستان) خاموشیست

به کدوم سوال؟ اگه نشون بدید ممنون میشم

دوست من

من ترجیح میدم چیزی نگم ولی ...

نقل قول:اونوقت شما بعد 5 صفحه تاپیک اونم تاپیکی که خودت زدی میای حرف خودمون رو با حالت سوالی از خودمون میپرسی بعدش هم نظر ما رو در جواب به خودمون پس میدی واقعا عجبا یا من خول شدم یا ........
شما میای فردوسی رو مثال میزنی بعد میای میگی شاهان ایران بجز دوره فلان همیشه زرت دانشمندان را غمسور میکردند بعد میای از کتیبه حقوق و آزادی های بشر کوروش بزرگ حرف میزنی
به نظرم بهترهیکبار تاپیک رو از اول تا آخر بخونی

من فقط خواستم یاد آوری کنم ولی من نمی تونم شما رو به زور وادار به کاری کنم که دوست ندارید
تشکر کنندگان:
عزیر دل من شما طفره رفتن رو دوست داری شما گفتی جواب دوستان خاموشیست من هم گفتم به کدوم سوال ولی شما به سوال اشاره نکردی
باز هم میپرسم کدوم سوال؟ نشون بده پستش رو
2010AS3xxx
تشکر کنندگان:
نقل قول:
(2010-07-11 ساعت 01:00)seravin نوشته:  عزیر دل من شما طفره رفتن رو دوست داری شما گفتی جواب دوستان خاموشیست من هم گفتم به کدوم سوال ولی شما به سوال اشاره نکردی

دوستم من این
نقل قول:شما میای فردوسی رو مثال میزنی بعد میای میگی شاهان ایران بجز دوره فلان همیشه زرت دانشمندان را غمسور میکردند بعد میای از کتیبه حقوق و آزادی های بشر کوروش بزرگ حرف میزنی
به نظر من یه سواله که خود شما باید جواب بدید نه من

مگه ما همیشه قسمت پر لیوان رو برای یکدیگر تعریف می کنیم و قسمت خالی اون رو فراموش می کنیم

من بارها میگم ما به چیز های افتخار میکنیم که ارزش افتخار کردن رو داشته باش
تشکر کنندگان:
نه ووشو جان چرا باید ناراحت بشیم؟من که ناراحت نیستم سراوین هم از شناختی که ازش دارم مطمئنم ناراحت نمیشه....
ولی واقعا دقت کردید که ماها اصلا نمیتونیم بدون ایجاد کدورت و ناراحتی با هم بحث کنیم و همیشه آخر همه ی بحثهامون بزن بزن میشه...
واقعا چرا اینطوریه؟ بهتر نیست به جای هم زدن گذشته ها فکری به حال الانمون کنیم؟
در ضمن ووشو جان اون دوستانی که داخل پرانتز نوشتی و اشاره به اون ضرب المثل معروف کردی به نظرم زیاد جالب نیست.
حالا ما به خودمون نمیگیریم ولی بهتره شما بیشتر مراعات کنی Smile
جهت تبلیغات در سایت با رایانامه ads@mohajersara.com تماس بگیرید.
تشکر کنندگان: seravin ، wushu kung fu ، hvm ، OverLord ، یه مهاجر
(2010-07-11 ساعت 01:05)wushu kung fu نوشته:  
نقل قول:
(2010-07-11 ساعت 01:00)seravin نوشته:  عزیر دل من شما طفره رفتن رو دوست داری شما گفتی جواب دوستان خاموشیست من هم گفتم به کدوم سوال ولی شما به سوال اشاره نکردی

دوستم من این
نقل قول:شما میای فردوسی رو مثال میزنی بعد میای میگی شاهان ایران بجز دوره فلان همیشه زرت دانشمندان را غمسور میکردند بعد میای از کتیبه حقوق و آزادی های بشر کوروش بزرگ حرف میزنی
به نظر من یه سواله که خود شما باید جواب بدید نه من

مگه ما همیشه قسمت پر لیوان رو برای یکدیگر تعریف می کنیم و قسمت خالی اون رو فراموش می کنیم

من بارها میگم ما به چیز های افتخار میکنیم که ارزش افتخار کردن رو داشته باش

جالب شد برو از پست اولی که زدی تا این پستت ببین چقدر نرم شدی و موضعت عوض شده اول تاپیک فقط افتخار میکردی الان به جاهای خوبش فکر میکنی یکی دو صفحه که بگذره جاهای بدش رو هم میبینی و هم میتونی بهش فکر کنی
دوست خوبم شما هم مثل برادر کوچکتر ما چه فرقی میکنه مطمئن باش از دستت ناراحت نیستیم و اگر یه موقع هم حرفی زدی میزاریم رو حساب ( بزرگیت )Smile
2010AS3xxx
تشکر کنندگان: wushu kung fu ، laili ، hvm ، Ali Sepehr ، OverLord
نقل قول:ارسال شده توسط laili - امروز 12:07 AM

در ضمن ووشو جان اون دوستانی که داخل پرانتز نوشتی و اشاره به اون ضرب المثل معروف کردی به نظرم زیاد جالب نیست.
حالا ما به خودمون نمیگیریم ولی بهتره شما بیشتر مراعات کنی

خانم لیلی ما کوچیک شما هستیم قصد من توهین به کسی نیست و اون جمله ی که نوشتم از اون ضرب المثل نیست بلکه این که من جوابی ندارم که بدم چشم اون رو هم پاک می کنمBig Grin

و آقای سراوین ما کوچیک شما هم هستیماBig Grin

موفق باشید
تشکر کنندگان: laili ، hvm ، seravin ، OverLord ، Hossein81
دلیل فارسی بودن گوگل ( افتخار ایرانیان)
--------------------------------------------------

امید کردستانی، نایب‌رئیس ارشد بخش فروش و عملکرد جهانی در شرکت

اینترنتی گوگل است.

در حالی که یاهو ایران را از لیست کشورهای موجود در این سایت حذف کرده است

اما گوگل به لطف مدیر ایرانی خود همچنان زبان فارسی را به رسمیت می‌شناسد.

وی مدرک کارشناسی مهندسی برق خود را از دانشگاه ایالتی سن‌خوزه

گرفته‌است. وی همچنین در سال 1991 مدرک کارشناسی‌ارشد خود را در رشته

«مدیریت بازرگانی» (MBA) از دانشگاه استنفورد گرفت.

او دارای سابقه‌ای بیش از 12 سال در زمینه فناوری سطح بالا در شرکت‌های

پیشروی اینترنتی مانند نت‌اسکیپ است. او همچنین نائب‌رئیس بخش توسعه،

کسب و کار و فروش در این شرکت بود و توانست بازده مالی وب‌گاه نت‌اسکیپ را در

عرض 18 ماه از 88 میلیون دلار در سال به بیش از 200 میلیون دلار در سال برساند.

او کارش را در نت‌اسکیپ در بخش فروش اُای‌ام (OEM) آغاز کرد و در طی دوره چهار

ساله که در آن شرکت حضور داشت مسئولیت برقراری ارتباطات تجاری با

شرکت‌هایی چون ای‌بِی، سیتی‌بانک، آمریکن‌آن‌لاین، آمازون، تراولاسیتی، اینتل و

اکسایت را برعهده داشت.

کردستانی پیش از آغاز کار در نت‌اسکیپ در بخش‌هایی چون بازاریابی، مدیریت

محصول و توسعه،کسب و کار در شرکت‌هایی چون 3DO، Go و هیولت-پکارد فعالیت

می‌کرده‌ است.

خودش همیشه می‌گوید که خوش‌بینی و امیدواری به آینده ، که از خصلت های

مهاجرین است، نقش موثری در موفقیت شغلی اش داشته است.

دیپلماسی امید کردستانی
--------------------------------

کردستانی را در گوگل بعنوان یک دیپلمات هم می شناسند: در فضای استرس

آلود و شتابنده چنین شرکتی تقریبا هر روزه در اتاق مدیران ارشد جر و بحث های

شدیدی در می گیرد و امید همیشه میانجی و قاضی است. برای مثال گوگل، وجود

چنین خصلت هایی در یک کارمند ، در لحظات بحرانی بسیار ارزشمند و حساس

است. شعار همیشگی کردستانی: ایجاد رابطه، اعتمادسازی، انجام وعده و قول

ها ، و نهایتا پولدارتر کردن سهامداران و شرکا است .

کردستاني در 8 مي 2006 در مجله تايم به عنوان يکي از صد نفري که دنيا را

شکل داده‌اند نام گرفته‌است. وي هم اکنون يکي از بزرگترين مديران ارشد شرکت

گوگل است.

Smile
Smile
تشکر کنندگان: Hossein81 ، frozen mind ، OverLord ، wushu kung fu ، M!LAD ، hvm ، یه مهاجر
آیا میدانید ایرانیان برق را در ۲۲۰۰ سال پیش کشف کردند ! باتریهای برق پیدا شده توسط باستان شناسان آلمانی و انگلیسی در خرابه های تیسفون پایتخت هزار ساله امپراتوریهای اشکانی و ساسانی در کشور عراق که در سال۱۷۸۰ کشف شدند که این باتریها هم اکنون در موزه های بغداد و برلن و لندن نگاه داری میشوند( از گوگل تصویری ببینید ) گفته میشود ایرانیان از برق برای هنر و صنعت فلز کاری و نیز لامپهای اولیه استفاده میکردند و البته باتوجه به آثار کشف شده از دوران هخامنشی میتوان گفت که برق را ایرانیان در این دوران یعنی ۲۵۰۰ سال پیش کشف نمودند ( لازم به یاد آوری است که خبر این کشفیات بسیار مهم و با اهمیت هیچگاه از سوی دولتهای اروپائی منتشر نشد اما سالها بعد با کپی برداری از روی آنها کشف برق را به نام خودشان ثبت کردند)
تشکر کنندگان: wushu kung fu ، OverLord
(2010-07-13 ساعت 17:25)babak2010 نوشته:  آیا میدانید ایرانیان برق را در ۲۲۰۰ سال پیش کشف کردند ! باتریهای برق پیدا شده توسط باستان شناسان آلمانی و انگلیسی در خرابه های تیسفون پایتخت هزار ساله امپراتوریهای اشکانی و ساسانی در کشور عراق که در سال۱۷۸۰ کشف شدند که این باتریها هم اکنون در موزه های بغداد و برلن و لندن نگاه داری میشوند( از گوگل تصویری ببینید ) گفته میشود ایرانیان از برق برای هنر و صنعت فلز کاری و نیز لامپهای اولیه استفاده میکردند و البته باتوجه به آثار کشف شده از دوران هخامنشی میتوان گفت که برق را ایرانیان در این دوران یعنی ۲۵۰۰ سال پیش کشف نمودند ( لازم به یاد آوری است که خبر این کشفیات بسیار مهم و با اهمیت هیچگاه از سوی دولتهای اروپائی منتشر نشد اما سالها بعد با کپی برداری از روی آنها کشف برق را به نام خودشان ثبت کردند)

فقط نمی دونم چرا حدود 2100 سال بعد از کشف برق، کاشفان! آن، روشنایی برق رو قسمتی از "قدرت شیطان" می نامند و به قطع این سیم های شیطانی می پردازند!!!

تشکر کنندگان: ADONIS ، OverLord
در دورانى كه ديگر كمتر از معجزه اقتصاد نوين ياد مى شود، يك ايرانى مقيم آمريكا باعث شده تا هنوز هم اعتبار دست اندركاران اقتصاد نوين و آينده آن حفظ شود. طى دهه نود چنان اقتصاد نوين همه كس و همه چيز را متوجه خود ساخت كه همگان باور كردند به زودى ساختارهاى سنتى اقتصاد و صنعت تحت تأثير آن بسيار كمرنگ و كم رونق خواهند شد.

رشد سرسام آور اينترنت و شركت هاى نوپاى اينترنتى حتى نوعى فرهنگ جديد را در بين مديران و فعالان اقتصادى ايجاد كرد. اين فرهنگ از پوشش و لباس گرفته تا نحوه حرف زدن و فكر كردن را تحت تأثير خود قرار مى داد.

در دوران رياست جمهورى بيل كلينتون رشد بسيار بالا و بى سابقه بورس اين تحول را مضاعف كرد. اما اكنون خبر چندانى از آن سرو صداها و جار و جنجال هاى خيره كننده نيست. بااين حال پى يراميديار بيش از هر كس ديگرى باعث مى شود تا تصور گذشت از اقتصاد نوين حفظ شود. اين مرد ايرانى الاصل با بنيان نهادن سايت حراج اينترنتى Ebay به يكى از سردمداران اقتصاد نوين بدل شده است.

قصه از كجا شروع شد

همانند بسيارى از داستان هاى موفقيت آميز در رشته اينترنت داستان سايت Ebay هم در يك اتاق نشيمن آغاز شد. پيراميديار كه تخصص وى در زمينه برنامه سازى رايانه اى است در اوقات فراغت خويش و در اتاق نشيمن خانه اش چند سايت اينترنتى را تحت يك مجموعه واحد و با آدرس www.ebay.com گرد آورده و اداره مى كرد. يك بار وقتى كه تعطيلات آخر هفته اش طولانى شد تصميم گرفت جايى را براى برگزارى حراج در اينترنت شكل دهد. وى اين كار را انجام داد و حاصل كارش را «حراج شبكه» ناميد. براى آن كه كارايى سايت خود را امتحان كند يك دستگاه سوراخ كن ليزرى را كه ايراد فنى هم داشت به حراج گذاشت دو هفته بعد اين دستگاه به قيمت ۱۴ دلار حراج شد. بدين ترتيب اولين كالا در اين سايت حراج شد و رسماً سايت مذكور آغاز به كار كرد. اين اتفاق در سال ۱۹۹۵ روى داد و از آن به بعد چنان رشدى در Ebay پديد آمد كه وضعيت فعلى آن با شرايط سال ۱۹۹۵ اصلاً قابل مقايسه نيست. سايت مذكور پس از شكل گيرى در سال ۱۹۹۵ تا مدتى با همان نام «حراج شبكه» فعاليت مى كرد. پس از مدتى اميديار نامش را تغيير داد و آن را Ebay ناميد. ايده تشكيل اين سايت به گفته خود اميد يار خيلى ساده و البته ايده آليستى بود: «از طريق اينترنت مى توان بازارى كامل و جامع ايجاد كرد كه در آن وضعيت عرضه و تقاضا براى همگان شفاف و روشن باشد.» اخيراً مصاحبه اى از اميديار چاپ شده كه وى طى آن با يادآورى آن دوران مى گويد: «مى خواستم چيزى متفاوت انجام داده باشم تا هر فرد خود به تنهايى بتواند هم توليد كننده و هم مصرف كننده باشد.» به تازگى هم يك نويسنده آمريكايى به نام آدام كوهن كتابى را با نام يى بى (Ebayمن) منتشر ساخت كه در آن به رموز موفقيت اميديار و سايتش پرداخته است. به اعتقاد كوهن، اميديار خيلى زود دريافت كه ايده ساده اش يعنى همان چيزى كه چند سطر بالاتر از آن ياد كرديم مى تواند بسيار موفقيت آميز باشد و ثروت كلانى را نصيب وى سازد. او ابتدا كارش را براى تفريح و سپرى كردن اوقات فراغت انجام مى داد اما همين سرگرمى بدل به شركتى با رشد فوق العاده بالا شد. دو سال بعد از آن كه اولين حراج در سال ۱۹۹۵ صورت گرفت شركت به حدى رشد كرده بود كه روزانه بيش از يك ميليون نفر از سايت Ebay بازديد مى كردند.

بزرگ ترين فروشگاه دنيا

رشد اين شركت اينترنتى و سايت آن به حدى بالا است كه امروز ديگر هيچ فروشگاهى را چه در ميان سايت هاى حراج اينترنتى و چه در ميان ليست بزرگترين فروشگاه ها و سوپر ماركت هاى جهان نمى توان با آن مقايسه كرد. هيچ فروشگاهى را نمى توان در دنيا پيدا كرد كه ميزان خريد و فروش كالا در آن به اندازه اين سايت اينترنتى باشد. امروز به طور متوسط روزانه ۱۲ ميليون عدد كالا در سایت EBAY به فروش مى رود. تعداد مشتريان ثبت شده Ebay هم ۱۴۴ ميليون نفر است. به عبارت ديگر ۱۴۴ ميليون نفر از مردم كره زمين مشتريان رسمى و دائم آن محسوب مى شوند. يكى از بهترين سال هاى اميديار و سايتش سال ۱۹۹۷ بود كه در آن سال بالاترين رشد اين فروشگاه اينترنتى به دست آمد. در آن سال همچنين اولين مديران شركت منصوب شدند. اميديار در همين سال هم تصميم گرفت كه براى تداوم رشد شركتش مديران با تجربه را وارد Ebay كرده و خود نقش مشاور و «رئيس در سايه» را برعهده گيرد. او در تأسيس شركت يك شريك زيرك هم داشت: جف اسكول. اسكول نيز اين ديدگاه اميديار را قبول داشت كه اگر چه ايده وى بسيار خوب بوده اما آنها خود به تنهايى نمى توانند در اقتصاد پر رقابت امروز هر كارى را انجام دهند. اين دو مديرى را به رياست شركت خويش برگزيدند كه هنوز هم رياست Ebay را برعهده دارد. وى كه مگ ويتمن نام دارد اندكى پس از آغاز رياست خود، توانست در سال ۱۹۹۸ Ebay را با موفقيت وارد بورس سازد. حضور موفق Ebay در بورس ثروت بنيانگذار آن يعنى اميديار را چند برابر كرد. در آن زمان ديگر ايده ساده مرد جوان موجب پديد آمدن بزرگ ترين فروشگاه و مركز حراج دنيا شده بود. آدام كوهن كه براى نوشتن كتاب خود اجازه يافته بود تمامى سوراخ ها و گوشه هاى ناديده شركت را مورد بررسى قرار دهد، در كتاب خودمصاحبه هاى متعددى با اميديار و تعداد زيادى از پرسنل شركت انجام داده و حتى نظرات سرمايه گذاران را هم جويا شده است. وى در پايان تمامى اين اقدامات نتيجه مى گيرد كه در ميان شركت هاى بزرگ دنيا، نهاد اداره كننده سايت Ebay يكى از كم تنش ترين هاى آنهاست. او يكى از دلايل اين امر را نوع نگاه و رفتار مديريتى اميديار مى داند. وى خود نيز طى مدت تحقيقات خويش به يكى از شيفتگان و طرفداران سرسخت اميديار و سايت وى بدل شده است. لذا تقريباً تمام كتابش كه بيش از ۳۰۰ صفحه است صرف تعريف و تمجيد از مرد جوان شده است.

مشابهت با بيل گيتس

بسيارى معتقدند آن كارى كه اميديار انجام مى دهد نمونه مشابهى است با عملكرد غول نرم افزارسازى دنيا يعنى بيل گيتس و شركت وى- مايكروسافت. هر دوى اينها در عالم رايانه سير مى كنند و هر دو نيز انحصارگرند. گيتس در رشته نرم افزارسازى قدرت بلامنازع دنياست و او از اين جايگاه نيز به هر وسيله اى كه شده دفاع مى كند- ولو با شيوه هاى نه چندان اخلاقى. مخالفان سايت Ebay و شخص امیدیار هم مى گويند همه چيز آن پول و مسائل مادى است و آنقدر بر اين امر اصرار مى شود كه حتى حاضرند برخى موضوعات و پيش شرط هاى لازم را ناديده بگيرند. در حال حاضر مى توان گفت Ebay تنها سايت جدى حراج در اينترنت است و سايرين در مقابل آن به هيچ وجه مجالى براى فعاليت ندارند. اميديار در مقابل اين مخالفان بارها كوشيده با يك عبارت خاص و كلى جواب بدهد: «انسان اساساً موجود خوبى است. اگر به او فرصت خوب عمل كردن داده شود عموماً رفتارش نيز خوب خواهد بود.» در بسيارى از صفحات اينترنتى مرتبط با Ebay وى همين عبارت را هم به صورت يك پند اخلاقى در گوشه اى از صفحه آورده است.

زندگی خصوصی

اميديار به رغم مشابهت در رفتار به بيل گيتس برخى ويژگى هاى جالب دارد. غالباً لباس ساده به تن دارد و در اغلب عكس هايى كه از وى به چاپ مى رسد كراوات و كت و شلوار نپوشيده است. پيراهن معمولى و كاپشن چرمى ظاهراً لباس هاى محبوبش هستند- درست مثل مديران اقتصاد نوين.

در سايت اينترنتى شخصى خويش كه در آن با مخاطبان و علاقه مندان پيغام رد و بدل مى كند، خودش را چنين معرفى كرده است: «من بيشتر عمرم فردى طرفدار تكنولوژى بوده ام. اگر چه شهرتم به واسطه ابداع Ebay است. اما سعى ام بر آن است كه دنيا را به مكانى بهتر بدل كنم.»

اميديار در حال حاضر ثروتمندترين ايرانى است و در ليست ثروتمندترين ساكنان آمريكا هم مكان بيست و هفتم را به خود اختصاص داده است. البته به رغم بحث ايرانى بودن وى، تنها يكى از والدينش ايرانى است و خودش هم در پاريس به دنيا آمده.

در سال ۱۹۶۷ يعنى زمانى كه خانواده اش در پاريس زندگى مى كردند، به دنيا آمد. پس از آن پدرش براى تحصيل در رشته فيزيك عازم مريلند آمريكا شد تا در دانشگاه جان هاپكينز رشته محبوبش را دنبال كند.

پى ير اميديار كه به همراه پدر و مادرش به آمريكا رفته بود طى دوران دبيرستان عاشق رايانه شد. بالاخره هم توانست در سال ۱۹۸۸ در رشته رايانه از دانشگاه «تافتس» فارغ التحصيل شود. پس از فارغ التحصيلى در شركت اپل (Apple)- سازنده رايانه- مشغول به كار شد. طى همين دوران با خانمى به نام پاملا آشنا شد و مدتى بعد هم با وى ازدواج كرد. جالب است بدانيد كه خانم پاملا نيز فاميل خود را به اميديار تغيير داده است.

اين زوج همانند بيل گيتس و همسرش اعلام كرده اند كه قصد دارند طى سال هاى آينده بخش عمده ثروت خود را خرج كنند. آنها گفته اند كه تابيست سال آينده به جز يك درصد از ثروتشان بقيه آن را خرج مى كنند.

اميديار چندان علاقه اى به موضوعات سياسى ندارد و معمولاً در مورد ايران نيز اظهار نظر چندانى نمى كند. او چند سال قبل بخشى از ثروت خود را در سايت گوگل كه بزرگ ترين موتور جست و جوى دنياست سرمايه گذارى كرد. چند ماه قبل ورود موفق گوگل به بورس باعث شد تا از اين رهگذر نيز مبلغ كلان ديگرى نصيبش شده و باز هم بر ثروتش افزوده شود. مى گويند كسى تاكنون چهره او را بدون ريش نديده است
شماره کیس: AS30XXX
نامه اول: 2008 may
ارسال مدارک: june 2008
تاريخ مصاحبه : 2009 13 july
دریافت نامه دوم: 5june 2009
تاريخ گرفتن ويزا بدون كليرنس :2009 14 july
تاریخ ورود به غربت : 24 october
تشکر کنندگان: wushu kung fu ، shahram1347
ایرانیان آمریکا

کل جمعیت
آمار سال ۲۰۰۰:
۳۷۸٬۰۰۰ نفر[۱]
نواحی با بیشترین جمعیت
کالیفرنیا، نیویورک، تگزاس، واشنگتن دی سی، آتلانتا، سیتل، لاس وگاس
زبانهای رایج
انگلیسی آمریکایی، فارسی
ادیان و مذاهب
مسلمان اكثرا شيعه 40%[۲]
،سكولار 40%[۳]
،یهودی،مسیحی، زرتشتی ، بهائی و مندايي20%

ایرانیان مقیم آمریکا یکی از گروه‌های مهاجر ایالات متحده آمریکا می‌باشند.

فهرست مندرجات [نهفتن]توزیع جغرافیایی

تنها آمار رسمی نشانگر جمعیت ایرانیان آمریکا متعلق به یک همه پرسی سال ۲۰۰۰ میلادی است، که در آن بیش از ۳۷۰ هزار نفر داوطلبانه خود را «ایرانی» (یا ایرانی‌تبار)[۱][۴] معرفی کردند.

اما گفته می‌شود دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن دی سی مدعیست که ۹۰۰٬۰۰۰ پرونده گذرنامه از ایرانیان در آمریکا در اختیار دارد.[۵] شورای ملی ایرانیان آمریکا معتقد است که جمعیت ایرانیان در آمریکا بیش از یک میلیون نفر است.[۶]

برخی گزارشات جمعیت ایرانیان در جنوب کالیفرنیا را به تنهایی تا نیم میلیون نفر گزارش کرده اند[۷]. یک مطالعه غیر رسمی در ام آی تی نیز این تعداد را در جنوب کالیفرنیا ۶۰۰٬۰۰۰ نفر ذکر کرده‌است.[۸]

صحت هیچ یک این تخمین‌ها بطور رسمی و اصولی تایید نشده‌اند.

[ویرایش]پیشینه

ایرانیان سالهای زیادیست که در جامعه آمریکا حضور دارند، بطوریکه نخستین ایرانی که رسما تابعیت ایالات متحده آمریکا را پذیرفت میرزا محمد علی حاج سیاح بود که در انقلاب مشروطیت نیز شرکت داشت.

[ویرایش]ایرانیان در عرصه سیاست آمریکا

یک سرباز آمریکایی ایرانی-تبار مشغول به خدمت در ارتش آمریکا در عراق.
ایرانیان آمریکایی در مقام والایی مثل معاونت وزیر در دولت ایالات متحده هم خدمت نموده‌اند.[۹] در حال حاضر، ارشدترین سیاست‌مداران ایرانی در آمریکا عبارتند از:

گلی عامری، از ایالت اورگن
جیمی دلشاد، شهردار بورلی هیلز[۱۰] در کالیفرنیا از سال ۲۰۰۳ تا کنون
ناتاشا کامرانی، معاون دوم در سازمان آموزش پرورش در تگزاس[۱۱]
فرید جواندل، عضو ارشد شورای شهری آلبانی، در کالیفرنیا[۱۲]
راس میرکریمی، عضو هیئت ناظر در شورای شهری سانفرانسیسکو[۱۳]
سوزان اعتضادی، قاضی ارشد دادگاه عالی شهرستان سان ماتئو در کالیفرنیا[۱۴]
شیلا مشکین هنسون، قاضی ارشد دادگاه عالی شهرستان ارنج در کالیفرنیا[۱۵]
تامیلا ابراهیمی، قاضی ارشد دادگاه عالی سن دیگو[۱۶] (انتصاب توسط فرماندار کالیفرنیا[۱۷])
ولی نصر، مشاور ارشد ریچارد هولبروک در کابینه اوباما[۱۸]
با اینحال ایرانیان آمریکا هنوز دارای یک لابی واحد و منسجم در صحنه سیاست در واشنگتن نیستند.[۱۹] بسیاری خلأ حضور ایرانیان، در صحنهٔ سیاسی آمریکا را بخاطر کشمکش‌های داخلی و چنددستگی درونی بین خود ایرانیان دانسته‌اند.[۲۰]

[ویرایش]توزیع جغرافیایی

توزیع جمعیتی ایرانیان آمریکا بر حسب درصد جمعیت هر ایالت بر طبق تخمین اداره آمار آمریکا در سال ۲۰۰۳:
بیش از ۰٫۴٪ جمعیت ایالت (کالیفرنیا)
بین ۰٫۲٪ - ۰٫۴٪ جمعیت ایالت (تگزاس، نیویورک)
بین ۰٫۱٪ - ۰٫۲٪ جمعیت ایالت (واشینگتن، ویرجینیا، مریلند)
بین ۰٫۰۶٪ - ۰٫۱٪ جمعیت ایالت (ماساچوست، نیوجرزی، میشیگان، ایلینوی، فلوریدا، جورجیا، اوکلاهوما، کانزاس، اورگن، نوادا، و آریزونا)
کمتر از ۰٫۰۶٪ جمعیت ایالت، اما باز قابل توجه (کلرادو، پنسیلوانیا، و کارولینای شمالی)
اکثر ایرانیان مقیم آمریکا در کالیفرنیا متمرکز شده‌اند. در این میان تهرانجلس دارای شهرت همگانی در میان ایرانیان است.[۷] با این حال گروه‌های بسیار بزرگی از ایرانیان آمریکایی نیز در ایالات نیویورک، تگزاس، ویرجینیا، مریلند، و در شهرهای سیتل و آتلانتا قرار دارند، و تقریباً هر دانشگاه بزرگ آمریکایی یک کلوپ دانشجویی و یا انجمن ایرانی و یا فارسی زبان دارد.

گاهاً نیز دیده شده که برخی زیرگروه‌های خاص مذهبی و یا اقوام معینی در برخی شهرها در تعداد بیشتری متمرکز شده‌اند. بطور نمونه، شهر نشویل در تنسی دارای جمعیت بالایی[۲۱] (نزدیک به ۸۰۰۰ نفر[۲۲]) کرد (و در واقع بیشترین تمرکز جمعیتی اکراد در میان شهرهای آمریکا[۲۳]) می‌باشد. و یا بطور نمونه در سالهای اخیر، منداييان زیادی در شهر سن آنتونیو اقامت داده شده اند.

[ویرایش]موفقیت

ایرانیان مقیم آمریکا، تحصیلکرده ترین گروه نژادی در کشور آمریکا محسوب می‌شوند.[۲۴]

بر طبق یکی از محاسبات دانشگاه ام آی تی، این گروه مهاجر ۵۰٪ بالاتر از حد میانگین جامعه در ایالات متحده درآمد کسب می‌کنند[۲۵] و از گروه‌های موفق جامعه آمریکا محسوب می‌گردند.[۲۶] بگفته برخی منابع، سهم ايرانيان در اقتصاد ايالات متحده ۴۰۰ ميليارد دلار است.[۲۷]

بر طبق اداره آمار آمریکا در سرشماری سال ۲۰۰۰، نزدیک به ۲۷٪ ایرانیان آمریکایی دارای مدرک کارشناسی ارشد به بالا بودند، که این میزان در میان گروه‌های مهاجر آمریکایی دارای رتبه نخست است. و بیش از ۵۶٪ ایرانیان مقیم آمریکا دارای مدرک کارشناسی می‌باشند، که در میان ۶۷ گروه مهاجر آمریکا دارای رتبه دوم است.[۲۸] اما از طرفی نیز بر طبق گزارشی دیگر، تعداد دانشجویان ایرانی در مقاطع پیشرفته دانشگاهی در سالهای اخیر سیر نزولی داشته‌است.[۲۹]

[ویرایش]حضوری فعال در جامعه

کاترین بل بازیگر اصلی سریال تلویزیونی JAG در شبکه‌های سراسری آمریکا. او نقش یک افسر ارتشی را بازی می‌کند.
به غیر از مشاهیر ایرانیان-آمریکایی همانند پیر امیدیار، بیژن پاکزاد، فیروز نادری، لطفی علی‌عسکرزاده، شهره آغداشلو، آندره آغاسی، علی جوان، سینا تمدن (Apple computers)، امید کردستانی، رودابه بختیار (CNN)، کریستین امانپور، کاترین بل و انوشه انصاری که شناخته شده همگان در امواج خبری بوده‌اند، بسیاری از ایرانیان آمریکا در سطوح شهری و در محل زندگی خود حضوری بسیار فعال داشته‌اند.

بطور نمونه، در سال ۲۰۰۶ در تگزاس، گیتی و علی صابریون مقیم هیوستون ۱۰ میلیون دلار به مرکز سرطان ام دی اندرسون دانشگاه تگزاس اهدا نمودند[۳۰][۳۱] ، و شهردار هیوستون به افتخار فیلم عمر خیام (The Keeper: The Legend of Omar Khayyam) ساخته کیوان مشایخ اهل هیوستون، ۲۶ جولای ۲۰۰۵ را روز خیام (Keeper Day) نامید.[۳۲]

در سال ۲۰۰۴، هوشنگ انصاری و شهلا انصاری با اهدای ۱۵ میلیون دلار، مرکز پژوهشهای سلول‌های بنیادین را در دانشگاه کرنل تاسیس نمودند.[۳۳][۳۴]

در لس آنجلس دانشگاه جنوب کالیفرنیا نیز در سال ۲۰۰۷ دریافت کننده اهدای ۱۷ میلیون دلاری یک مهندس ایرانی بود[۳۵]، در حالیکه دانشگاه کالیفرنیا در ایرواین هدیه‌ای ۳۰ میلیون دلاری از آقای معراج دریافت نمود.[۳۶][۳۷]

در سانفرانسیسکو، دانشگاه ایالتی سان فرانسیسکو بزرگ‌ترین هدیه خود را از یک زوج دیگر ایرانی بنام ندا و مانی مشعوف بمبلغ ۱۰ میلیون دلار دریافت کرد[۳۸]، و بیمارستان Swedish Covenant Hospital در شیکاگو دریافت کننده هدیه ۴ میلیون دلاری[۳۹] از یک ایرانی خیّر دیگر بود.

دانشگاه ایالتی پورتلند حتی به پاس هدیه ۸ میلیون دلاری دکتر فریبرز مسیح، دانشکده مهندسی خود را بنام او گردانید.[۴۰].

در حیطه صنعت نمایش و فیلمسازی نیز می‌توان از داریوش خنجی مدیر فیلم‌برداری بسیاری از فیلم‌های موفق سینمای هالیوود، فرهاد صفی نیا فیلمنامه‌نویس و رامین جوادی آهنگساز معروف هالیوود و آهنگساز سریال فرار از زندان. و باب یاری تهیه کننده سینمای هالیوود و مالک چهار شرکت تولید فیلم در کشور آمریکا نام برد.

ایرانیان حتی در نیروهای مسلح ایالات متحده آمریکا حضور داشته[۴۱][پیوند مرده]و حتی در راه دفاع از میهن جدید خود (آمریکا) جان باخته‌اند.[۴۲][۴۳]

[ویرایش]ایرانیان مشهور مقیم آمریکا

نوشتار اصلی: ایرانیان مشهور مقیم آمریکا
همچنین امید جلیلی کمدین و صدا پیشهٔ مشهنور ومازیار MAZ جبرانی کمدین و بازیگر هالیوود
============================================================
منبع : ویکی پدیا
http://fa.wikipedia.org/wiki/ایرانیان_آمریکا
شماره کیس: AS30XXX
نامه اول: 2008 may
ارسال مدارک: june 2008
تاريخ مصاحبه : 2009 13 july
دریافت نامه دوم: 5june 2009
تاريخ گرفتن ويزا بدون كليرنس :2009 14 july
تاریخ ورود به غربت : 24 october
تشکر کنندگان: Soofia ، Ashkan78 ، wushu kung fu ، Hossein81 ، shahram1347 ، babak2010
(2010-07-13 ساعت 17:25)babak2010 نوشته:  آیا میدانید ایرانیان برق را در ۲۲۰۰ سال پیش کشف کردند ! باتریهای برق پیدا شده توسط باستان شناسان آلمانی و انگلیسی در خرابه های تیسفون پایتخت هزار ساله امپراتوریهای اشکانی و ساسانی در کشور عراق که در سال۱۷۸۰ کشف شدند که این باتریها هم اکنون در موزه های بغداد و برلن و لندن نگاه داری میشوند( از گوگل تصویری ببینید ) گفته میشود ایرانیان از برق برای هنر و صنعت فلز کاری و نیز لامپهای اولیه استفاده میکردند و البته باتوجه به آثار کشف شده از دوران هخامنشی میتوان گفت که برق را ایرانیان در این دوران یعنی ۲۵۰۰ سال پیش کشف نمودند ( لازم به یاد آوری است که خبر این کشفیات بسیار مهم و با اهمیت هیچگاه از سوی دولتهای اروپائی منتشر نشد اما سالها بعد با کپی برداری از روی آنها کشف برق را به نام خودشان ثبت کردند)
از اول تایپیک بنده فقط مطالعه کردم و هیچ ارسالی نکردم اما این یک ارسال به شدت موجب تحیرم شد و نتوانستم جلوی خودم را بگیرم
کدام برق؟و کدام باطری؟
اگر چنین چیزی درست بود باید یه جایی نوشته میشد مگر آنکه تمام سنگ نبشته ها و اسناد مستحکم تاریخی را جعلی بدانیم
میترسم آن قدر غلو کنیم که بعدا بگوییم 4000 سال پیش ایرانی ها رایانه داشتند
کردستانی عزیز و صدها عزیز دیگر ایرانی اند اما نبوغشان هیچ ربطی به ایرانی بودنشان ندارد همانطوریکه نبوغ ادیسون نیز به ملیتش مربوط نبود
من عاشق ایرانم اما هرگز در مورد آن غلو نخواهم کرد

به دلایل شخصی از مدیریت استعفا داده ام لطفا سولات مربوط به مدیریت را از من نپرسید
تشکر کنندگان: seravin ، M!LAD ، Ashkan78 ، laili ، wushu kung fu ، ADONIS ، kianoush ، یه مهاجر ، miladtorfi ، aazitaa

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان