کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
سیتیزن شیپ
(2017-02-23 ساعت 21:07)American Darlin نوشته:  درود
دوستان اطلاع دارید قوانین در سال جدید تغییری کرده یا نه ؟

نکرده.
Category: EB2 (Advance Degree) - PERM filed with DOL: Sep2014 - PERM Approved: Feb2015 - I-140 Filed with USCIS: Mar2015 - I-140 Approved: Apr2015- I-485 Approved: Jun2015 - Green Card Received: July2015

N400 Filed: April2020
پاسخ
تشکر کنندگان: copol ، gbtm ، American Darlin
(2017-02-23 ساعت 08:16)hodaara نوشته:  
(2017-02-23 ساعت 04:33)soufia نوشته:  حدود ۸ ماه

و تو این مدت هم از آمریکا خارج نشدید؟

نه دوست عزیز. فعلا منتطریم خیلی کند پیش رفت واسه ما متاسفانه.
پاسخ
تشکر کنندگان: hodaara
(2017-02-25 ساعت 04:10)soufia نوشته:  
(2017-02-23 ساعت 08:16)hodaara نوشته:  
(2017-02-23 ساعت 04:33)soufia نوشته:  حدود ۸ ماه

و تو این مدت هم از آمریکا خارج نشدید؟

نه دوست عزیز. فعلا منتطریم خیلی کند پیش رفت واسه ما متاسفانه.

می‌تونید یک وقت از  infopass بگیرید و حضوری باهاشون در این رابطه صحبت کنید.
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2017-02-25 ساعت 02:35)lordsaroman نوشته:  
(2017-02-23 ساعت 08:21)Pay نوشته:  [quote='hasti_banoo' pid='65805' dateline='1280473447']
فکر کنم به جای حدس و گمان بهتره سری به مراجع رسمی دولت آمریکا در این مورد بزنیم:

A guide to Naturalization راهنمای کامل ای برای سیتیزن شدن و شرایط اون هست که اداره مهاجرت آمریکا منتشر کرده. توجهتون رو به صفحه 18 به بعد اون جلب می کنم که در یک جدول و با ذکر تمام جزئیات شرایط افرادی رو که می خوان سیتیزن بشن شرح داده.

اما اگر به اختصار بخواهیم به این شرایط اشاره کنیم و البته از موارد بسیار استثنائی هم بگذریم ، به روایتی ، شرایط زیر رو هر کسی که بخواد سیتیزن بشه باید داشته باشه. البته این در مورد افرادی هست که از طریق گرین کارت به آمریکا وارد شدند:

1- حداقل 18 سال در زمان تقاضا برای سیتیزن شیپ

2- دارا بودن اجازه اقامت دائم در آمریکا برای 5 سال گذشته ( منهای 90 روز)

نکته: در مورد افرادی که از طریق ازدواج با یک سیتیزن به آمریکا وارد می شوند، چنانچه
الف) سه سال با این فرد سیتیزن در آمریکا زندگی کنند
ب) همسر سیتیزن آنها هم پیش از اقدام برای سیتیزن شیپ همسر ، حداقل سه سال از زمان سیتیزن بودنش گذشته باشد.

مدت 5 سال به 3 سال کاهش می یابد.

3- افرادی که مدت 5 سال برای ایشان ذکر شد باید حداقل 30 ماه از 60 ماه ( یعنی 2.5  سال ) را در آمریکا باشند.

نکته : اگر در طول 60 ماه ، فرد متقاضی به مدت 6 ماه مداوم یا بیشتر در خارج از آمریکا زندگی کند، واجد شرایط سیتیزن شدن نخواهد بود . در موارد خاص این مدت به یک سال قابل افزایش است.

4- فرد متقاضی باید علاوه بر توانایی صحبت کردن به انگلیسی ، آزمونی را در مورد  تاریخ و دولت آمریکا ( United States history and government) بگذراند .

نکته:
- از سال 1990 به بعد استثناهایی هم در این مورد گذاشته شده : افراد مسن بالای 50 سال که حداقل 20 سال در مجموع آمریکا زندگی کرده اند از آزمون زبان انگلیسی معاف  هستند و می توانند سوالات تاریخ و .. را به زبان خود پاسخ دهند.

- اگر فردی بالای 55 سال دارد و حداقل 15 سال در مجموع در آمریکا زندگی کرده هم به شیوه فوق از ازمون زبان معاف است.

- اگر فردی بالای 65 سال دارد و 20 سال هم در مجموع آمریکا بوده، علاوه بر معافی زبان، سوالات آزمون تاریخ هم برای وی به صورت گزینشی داده می شود. یعنی سوالات را قبل از آزمون به او می دهند و سپس از بین همان سوالات پرسیده می شود.

( شرایط کاملتر را از pdf رسمی دولت آمریکا که در اول متن آورده ام می توانید مطالعه کنید . صفحه 26)

فرد متقاضی پس از حضور 4 سال و نه ماهه ( 5سال منهای 90 روز) می تواند در صورت داشتن تمام شرایط فوق برای سیتیزن شدن تقاضا دهد.

افرادی که از طریق ازدواج به آمریکا می روند با شرایط خاصی که در بالا ذکر شد ، هم می توانند 90 روز پیش از سه سال ، تقاضا دهند.

---

علاوه بر سایتهایی که در بالا معرفی کردم، این سایت هم اطلاعات خوبی در مورد شرایط و نحوه سیتیزن شدن دارد.

سلام دوستان. من مدت 5 ساله به همراه همسرم و دو فرزند 13 و 8 ساله همگی دارای گرین کارت مقیم آمریکا هستیم. برای خودم و همسرم فرم N-400  را پر کردم ولی نمیدونم برای بچه ها جه فرمی را پر کنم و چطور درخواست کنم؟ آیا برای بچه ها هم باید معادل خودمان هزینه درخواست را پرداخت کنم؟ متاسفانه توضیح وبسایت USCIS برای شرایط ما مفهوم نیست! اگر کسی اطلاعات کاملتری داره لطف کنه منو راهنمایی کنه. ممنون.

من قبلا جواب این سوال رو تو همین تاپیک چند صفجه پیش داده بودم اما د.باره کپی می کنم:

اگر چهار شرط زیر هم زمان برقرار باشه فرزند شما به صورت اتوماتیک تبدیل به سیتیزن می شه و فقط لازمه که فرم ‎N-600‎ رو پر کنید که درحقیقت درخواست مدرک سیتیزنی هست (این با ‎N-400‎ خیلی فرق داره که شما درخواست قبولی سیتیزنی می کنید. ‎N-600‎ موقعی کاربرد داره که فرد سیتیزن هست و فقط نیاز به مدرک دارد برای کارهای دیگرش مثل گرفتن پاسپورت و غیره)
اما 4 شرطی که گفتم اینه:

1- فرزند شما باید گرین کارت داشته باشد
2- فرزند شما باید هنوز 18 سالش نشده باشد
3- شما باید سیتیزن شده باشید (نه فقط فایل کردن)
4- فرزند شما در داخل آمریکا و تحت سرپرستی شما با شما زندگی کند (مثلا نمی تواند در ایران باشه شما آمریکا باشید)

دقت داشته باشید اگر در زمان فایل کردن فرم ‎N-400‎ فرزند شما زیر 18 سال باشد و موقعی که در سیتیزنی قبول می شوید بالای 18 سال، اون موقع فرزند شما نمی تواند از قانون بالا استفاده کند و خود به خود سیتیزن نمی شود و باید مثل افراد عادی فرم ‎N-400‎ را با تمام ‎requirement‎ هاش پرکند. اما اگر روزی که به صورت رسمی سیتیزن شدید فزندتون زیر 18 سال باشه هنوز و شرایط بالا رو داشته باشه به صورت اتوماتیک سیتیزن می شند و فقط باید درخواست مدرکش رو بکنید. پس ملاک روز سیتیزن شدن هست نه روز فایل کردن فرم ‎N-400‎

منبع
‎https://www.uscis.gov/us-citizenship/citizenship-through-parents
ممنون و متشکرم از راهنمایی شما. مجدد برای جا افتادن موضوع لطف کنید بفرمایید همزمان با ارسال فرم N-400 خودمان باید فرم N-600 بچه ها رو پر کنیم و بفرستیم یا بعد از گرفتن مدرک سیتیزن شیپی باید فرم N-600 را پر کنیم و بفرستیم؟
درخواست گرین کارت برای والدین:
Case number: YRV2019
Visa Class: IR5
Your case is currently at: NVC
Foreign state of chargeability: Iran
Interview Location: Yerevan
Priority Date:  09-Feb-2018
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2017-02-25 ساعت 13:51)Pay نوشته:  ممنون و متشکرم از راهنمایی شما. مجدد برای جا افتادن موضوع لطف کنید بفرمایید همزمان با ارسال فرم ‎N-400‎ خودمان باید فرم ‎N-600‎ بچه ها رو پر کنیم و بفرستیم یا بعد از گرفتن مدرک سیتیزن شیپی باید فرم ‎N-600‎ را پر کنیم و بفرستیم؟

شما فقط موقعی می تونی N-600 رو برای بچه هاتون فابل کنید که مدرک سیتیزنشیپی خودتون تو دستتون باشه. شما وقتی N-400 رو فایل می کنی هنوز سیتیزن نیستی.
Category: EB2 (Advance Degree) - PERM filed with DOL: Sep2014 - PERM Approved: Feb2015 - I-140 Filed with USCIS: Mar2015 - I-140 Approved: Apr2015- I-485 Approved: Jun2015 - Green Card Received: July2015

پاسخ
تشکر کنندگان: gbtm ، tabrizi ، Pay
(2017-02-25 ساعت 02:36)lordsaroman نوشته:  

نکرده.
تشکر از پاسختون
خب من چندتا سوال دیگه دارم
1- کلا «گرین کارت» دقیقا چی هست ؟ و از هر طریقی اقامت دائم در آمریکا رو بدست بیاریم «گرین کارت» بهمون تعلق میگیره ؟
2- میشه کسی به قصد ورود به دانشگاه به آمریکا بره و بعد از تموم شدن دوره ی تحصیلاتش درخواست اقامت دائم کنه ؟
3- آیا ویزایی وجود داره که طی اون بشه کسی به آمریکا بره به قصد فرا گرفتن علم در یک آموزشکده (مثلا آموزش گرافیک) و نه در یک دانشگاه ؟ و آیا در این حالت هم میشه بعد از تموم شدن دوره ی آموزش درخواست اقامت دائم داد ؟
4- اگر کسی گرین کارت داشته باشه ، برای سفر به کشورهای مختلف ویزای هر کشور رو لازمه بگیره یا به راحتی میتونه به کشورهای مختلف بره ؟
5- برای سفر به ایران محدودیت و قوانین خاصی نداره ؟ (وضعیت رو مثل قبل از ترامپ در نظر بگبرید)
6- سایت معتبری رو میشناسید که ارزش ارزها رو دقیق داشته باشه و آپدیت روزانه انجام بده ؟ بعضی سایتها رو میشناسم ولی خب کم کم به این نتیجه رسیدم که رفرش های خودکارشون (یک دقیقه یک دقیقه) حقیقی نیست و بعد از یک ماه هم نرخ ها تغییری نکرده !!
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2017-02-25 ساعت 13:51)Pay نوشته:  
(2017-02-25 ساعت 02:35)lordsaroman نوشته:  [quote='Pay' pid='744369' dateline='1487821891']
[quote='hasti_banoo' pid='65805' dateline='1280473447']
فکر کنم به جای حدس و گمان بهتره سری به مراجع رسمی دولت آمریکا در این مورد بزنیم:

A guide to Naturalization راهنمای کامل ای برای سیتیزن شدن و شرایط اون هست که اداره مهاجرت آمریکا منتشر کرده. توجهتون رو به صفحه 18 به بعد اون جلب می کنم که در یک جدول و با ذکر تمام جزئیات شرایط افرادی رو که می خوان سیتیزن بشن شرح داده.

اما اگر به اختصار بخواهیم به این شرایط اشاره کنیم و البته از موارد بسیار استثنائی هم بگذریم ، به روایتی ، شرایط زیر رو هر کسی که بخواد سیتیزن بشه باید داشته باشه. البته این در مورد افرادی هست که از طریق گرین کارت به آمریکا وارد شدند:

1- حداقل 18 سال در زمان تقاضا برای سیتیزن شیپ

2- دارا بودن اجازه اقامت دائم در آمریکا برای 5 سال گذشته ( منهای 90 روز)

نکته: در مورد افرادی که از طریق ازدواج با یک سیتیزن به آمریکا وارد می شوند، چنانچه
الف) سه سال با این فرد سیتیزن در آمریکا زندگی کنند
ب) همسر سیتیزن آنها هم پیش از اقدام برای سیتیزن شیپ همسر ، حداقل سه سال از زمان سیتیزن بودنش گذشته باشد.

مدت 5 سال به 3 سال کاهش می یابد.

3- افرادی که مدت 5 سال برای ایشان ذکر شد باید حداقل 30 ماه از 60 ماه ( یعنی 2.5  سال ) را در آمریکا باشند.

نکته : اگر در طول 60 ماه ، فرد متقاضی به مدت 6 ماه مداوم یا بیشتر در خارج از آمریکا زندگی کند، واجد شرایط سیتیزن شدن نخواهد بود . در موارد خاص این مدت به یک سال قابل افزایش است.

4- فرد متقاضی باید علاوه بر توانایی صحبت کردن به انگلیسی ، آزمونی را در مورد  تاریخ و دولت آمریکا ( United States history and government) بگذراند .

نکته:
- از سال 1990 به بعد استثناهایی هم در این مورد گذاشته شده : افراد مسن بالای 50 سال که حداقل 20 سال در مجموع آمریکا زندگی کرده اند از آزمون زبان انگلیسی معاف  هستند و می توانند سوالات تاریخ و .. را به زبان خود پاسخ دهند.

- اگر فردی بالای 55 سال دارد و حداقل 15 سال در مجموع در آمریکا زندگی کرده هم به شیوه فوق از ازمون زبان معاف است.

- اگر فردی بالای 65 سال دارد و 20 سال هم در مجموع آمریکا بوده، علاوه بر معافی زبان، سوالات آزمون تاریخ هم برای وی به صورت گزینشی داده می شود. یعنی سوالات را قبل از آزمون به او می دهند و سپس از بین همان سوالات پرسیده می شود.

( شرایط کاملتر را از pdf رسمی دولت آمریکا که در اول متن آورده ام می توانید مطالعه کنید . صفحه 26)

فرد متقاضی پس از حضور 4 سال و نه ماهه ( 5سال منهای 90 روز) می تواند در صورت داشتن تمام شرایط فوق برای سیتیزن شدن تقاضا دهد.

افرادی که از طریق ازدواج به آمریکا می روند با شرایط خاصی که در بالا ذکر شد ، هم می توانند 90 روز پیش از سه سال ، تقاضا دهند.

---

علاوه بر سایتهایی که در بالا معرفی کردم، این سایت هم اطلاعات خوبی در مورد شرایط و نحوه سیتیزن شدن دارد.
سلام من ی  سوال داشتم
نامزد من اردیبهشت 4 سالش کامل میشه که تو امریکاس . گرین کارت داره و از لحظه ورودش به امریکا از امریکا خارج نشده حتی یک روز . چن روز قبل از یکی از همکااراش ( غیر ایرانی ) شنیده که 3/5 سال مداوم تو خاک امریکا باشی میتونی کارای مربوط به سیتیزن شدن رو انجام بدی
خواستم بدونم صحت داره ؟
ممنون
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2017-02-27 ساعت 18:06)محبوبه. 68 نوشته:  سلام من ی  سوال داشتم
نامزد من اردیبهشت 4 سالش کامل میشه که تو آمریکاس . گرین کارت داره و از لحظه ورودش به آمریکا از آمریکا خارج نشده حتی یک روز . چن روز قبل از یکی از همکااراش ( غیر ایرانی ) شنیده که 3/5 سال مداوم تو خاک آمریکا باشی میتونی کارای مربوط به سیتیزن شدن رو انجام بدی
خواستم بدونم صحت داره ؟
ممنون

خیر.

پاسخ
تشکر کنندگان: محبوبه. 68 ، p.nsz
(2017-02-27 ساعت 01:17)American Darlin نوشته:  
(2017-02-25 ساعت 02:36)lordsaroman نوشته:  

نکرده.
تشکر از پاسختون
خب من چندتا سوال دیگه دارم
1- کلا «گرین کارت» دقیقا چی هست ؟ و از هر طریقی اقامت دائم در آمریکا رو بدست بیاریم «گرین کارت» بهمون تعلق میگیره ؟
2- میشه کسی به قصد ورود به دانشگاه به آمریکا بره و بعد از تموم شدن دوره ی تحصیلاتش درخواست اقامت دائم کنه ؟
3- آیا ویزایی وجود داره که طی اون بشه کسی به آمریکا بره به قصد فرا گرفتن علم در یک آموزشکده (مثلا آموزش گرافیک) و نه در یک دانشگاه ؟ و آیا در این حالت هم میشه بعد از تموم شدن دوره ی آموزش درخواست اقامت دائم داد ؟
4- اگر کسی گرین کارت داشته باشه ، برای سفر به کشورهای مختلف ویزای هر کشور رو لازمه بگیره یا به راحتی میتونه به کشورهای مختلف بره ؟
5- برای سفر به ایران محدودیت و قوانین خاصی نداره ؟ (وضعیت رو مثل قبل از ترامپ در نظر بگبرید)
6- سایت معتبری رو میشناسید که ارزش ارزها رو دقیق داشته باشه و آپدیت روزانه انجام بده ؟ بعضی سایتها رو میشناسم ولی خب کم کم به این نتیجه رسیدم که رفرش های خودکارشون (یک دقیقه یک دقیقه) حقیقی نیست و بعد از یک ماه هم نرخ ها تغییری نکرده !!

سلام دوست عزیز، سوال هاتون خوبه اما متاسفانه این تاپیک فقط مربوط به سیتیزن شیپی هست و در اینجا درموردن گرفتن گرین کارت بحث نمی کنیم. پیشنهاد می کنم به تاپیک های دیگه سر بزنید. ممنون.

پاسخ
تشکر کنندگان: American Darlin
(2017-02-27 ساعت 19:04)lordsaroman نوشته:  
(2017-02-27 ساعت 18:06)محبوبه. 68 نوشته:  سلام من ی  سوال داشتم
نامزد من اردیبهشت 4 سالش کامل میشه که تو آمریکاس . گرین کارت داره و از لحظه ورودش به آمریکا از آمریکا خارج نشده حتی یک روز . چن روز قبل از یکی از همکااراش ( غیر ایرانی ) شنیده که 3/5 سال مداوم تو خاک آمریکا باشی میتونی کارای مربوط به سیتیزن شدن رو انجام بدی
خواستم بدونم صحت داره ؟
ممنون

خیر.

ممنون
بند سوم که چن پست بالاتر نوشته شد که ا ز 60 ماه حداقل سی ماه
منظورش دقیق چی هست ؟ ینی 30 ماه پیوسته بودن در خاک امریکا ؟
پاسخ
تشکر کنندگان:
با سلام. ممنون از پاسختون.

در مورد بند 3 که نوشتید (3- افرادی که مدت 5 سال برای ایشان ذکر شد باید حداقل 30 ماه از 60 ماه ( یعنی ‎2.5‎ سال ) را در آمریکا باشند. )

بقیه ی 2ونیم سال چی؟
پاسخ
تشکر کنندگان: محبوبه. 68
(2017-02-28 ساعت 14:01)atlantis770 نوشته:  با سلام. ممنون از پاسختون.

در مورد بند 3 که نوشتید (3- افرادی که مدت 5 سال برای ایشان ذکر شد باید حداقل 30 ماه از 60 ماه ( یعنی ‎2.5‎  سال ) را در آمریکا باشند. )

بقیه ی  2ونیم سال چی؟

فک کنم ینی 2/5 سال رو حتما باید در خاک امریکا باشن تا بتونن بعد از 5 سال سیتیزن بشن البته این برداشت شخصیمه دقیق نمیدونم
پاسخ
تشکر کنندگان: gbtm ، atlantis770
(2017-02-28 ساعت 19:14)محبوبه. 68 نوشته:  
(2017-02-28 ساعت 14:01)atlantis770 نوشته:  با سلام. ممنون از پاسختون.

در مورد بند 3 که نوشتید (3- افرادی که مدت 5 سال برای ایشان ذکر شد باید حداقل 30 ماه از 60 ماه ( یعنی ‎2.5‎  سال ) را در آمریکا باشند. )

بقیه ی  2ونیم سال چی؟

فک کنم ینی 2/5 سال رو حتما باید در خاک آمریکا باشن تا بتونن بعد از 5 سال  سیتیزن بشن البته این برداشت شخصیمه دقیق نمیدونم
ممنونم.
کسی نظری نداره؟
شاید منظورش اینه که 2ونیم سال اول رو نمیشه از امریکا خارج شد. ولی در 2ونیم سال بعدی میشه تا کمتر از 6 ماه از امریکا خارج شد. نمیدونم!
پاسخ
تشکر کنندگان: محبوبه. 68
(2017-03-08 ساعت 00:50)melisa نوشته:  دو سال ونیم در مجموع باید تو آمریکا باشین ، هر سال شیش ماه و یک روز باید در آمریکا باشین .

خیر لزومی نداره هر سال 6 ماه و یک روز در امریکا باشید.

مهم اینه که:
1- از 5 سال 2.5 سال را در مجموع داخل امریکا باشید. حالا این دو و نیم سال می تونه پراکنده باشه
2- در این مدت 5 سال continuous residence شما شکسته نشده باشه. حالا یکی از چندین محرک هایی که continuous residency شما رو می تونه بشکنه اینه که سفر بیش از 6 ماه بیرون امریکا داشته باشید. (اگه بین 6 ماه تا 1 سال بیرون باشید با یک سری مدارک می شه اوکی کرد ولی اگه بیش از 1 سال بیرون باشید هیچ جوری نمی شه) نکته ی مهم اینه که طول سفر بیش از 6 ماه تنها محرک نیست بلکه چندین محرک دیگه می تونه عملا continuous residency شما رو بشکنه. مثلا اگه یک lease در خارج امریکا امضا کنید یا یک شغلی خارج امریکا قبول کنید یا اینکه مثلا برای PR کانادا یا هر کشور دیگه اقدام کنید حتی اگر 2 روز بیرون امریکا باشید صرف اون عمل می تونه continuous residency شما را بشکنه و اون کونتور 5 سال ریست می شه.

به عنوان مثال کیس زیر می تونه واسه سیتیرنی اقدام کنه:

سال اول:
1 ماه داخل امریکا
5 ماه خارج
1 ماه داخل امریکا
5 ماه خارج

سال دوم:
1 ماه داخل امریکا
5 ماه خارج
1 ماه داخل امریکا
5 ماه خارج

سال سوم:
1 ماه داخل امریکا
5 ماه خارج
1 ماه داخل امریکا
5 ماه خارج

سال چهارم و پنجم:
24 ماه داخل امریکا

ولی این فرد ولو اینکه بیش از 6 ماه بیرون امریکا نبوده اما باید ثابت که که در سه سال اول continuous residence اش شکسته نشده و آفیسر ممگنه challenge اش کنه که من در پست های قبلیم مفصل در این مورد صحبت کردم که چه مدارکی می شه ارائه کرد در این مواقع.

پاسخ
تشکر کنندگان: sina454 ، tabrizi ، mrhj50 ، farrokh33
سلام دوستان, اگر کسی لطف کنه جواب سوال منو بده ممنون میشم . من و خانواده ام مقیم آمریکا هستیم. ظرف چند روز گذشته برای سیتیزن شیپ اقدام کردیم. حالا برای تعطیلات نوروز تصمیم گرفتیم به مدت ۲ هفته سفری به ایران داشته باشیم. آیا این مشکلی در روند سیتیزن شیپی بوجود میاورد؟
درخواست گرین کارت برای والدین:
Case number: YRV2019
Visa Class: IR5
Your case is currently at: NVC
Foreign state of chargeability: Iran
Interview Location: Yerevan
Priority Date:  09-Feb-2018
پاسخ
تشکر کنندگان:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان