کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
سفرنامه و تجربه مصاحبه در آنکارا
سلام
من خیلی حوب بلد نیستم بنویسم ولی به جای سفر نامه ، نکاتی رو که بهش برخوردم میگم براتون.
از ثبت نام شروع کنم:
اولین بارمون بود و وقتی ثبت نام کردم متوجه شدم اسم و فامیلم رو یکی نوشتم و کیس خودم عملاً باطل شد، تنها امیدم به کیس همسرم بود که خدا رو شکر برنده شد.
با مهاجرسرا بعد فرستادن فرمها آشنا شدم که ایکاش این طور نبود .
سفر به آنکارا:
برای سفر پرواز ترکیش رو خودم رزرو کردم و خیلی قیمتش مناسب شد و هتل رو هم از جزیره بهشت گرفتم.
بعداً دیدم هیچ ارزونی بی علت نیست و پرواز ایرلاین آنادولوجت بود(زیر مجموعه ترکیش و بسیار فضای کوچیک)
هتل ددمان خوب و تمیز بود ولی صبحانش در حد 5* نبود.
آژانس تهران تراول خوبه ولی از اونا بهتر اونجا زیادن که همه ایرانین ولی کارمند پوریا(مصطفی) ترک بود و خیلی خوب فارسی حرف نمیزد.
هوا:
عالی و آفتابی
مدیکال:
خیلی خوب بود، واقعاً دنیا ، دنیا انرژی هاست.من ارادت خاصی به پزشک ها دارم و این در مورد آقای دکتر اونگان هم صدق میکنه و همین تفکر مثبت و البته کارت واکسن کامل که به مدد مادر عزیزم که تمام کارت واکسن ها از بچگی تا الان رو نگه داشته بود،نه واکسن اضافه خوردم و نه حتی تست آنتی بادی دادم و جمعاً 117.5$ هزینم شد. و لی بقیه مثل همسرم همه آزمایش رو میدادن.و در کل ایشون یک پزشک بودن نه تاجر...
مصاحبه:
روز مصاحبه ما اتفاقای خاصی افتاد ، از جمله اینکه اون آفیسر خانم متاسفانه نبود و آقای آفیسر تنها مصاحبه میکرد.
یه اتفاق اورژانسی هم افتاد که یه ربع همه چی به تعویق افتاد و در کل زمان برای همه تو روز ما خیلی کم بود
قبل از ما هر که مصاحبه داشت سربازی رفته بودن و بهشون آبی داد به یه کیس مهاجرت خانوادگی هم به نقص کوچیک مدرک زد که کپی شناسنامه همسر اسپانسر رو بعداً بیارین.
نوبت رسید به ما....ما واقعاً نفهمیدیم که اصلاً تا حالا به پروندمون نگاه کرده بود یا نه ...اون سوتیم که فکر میکردم بزرگترین سوتی قرنه!!!!!!!!!! اصلاً بزرگ نبود همون اشتباه در درج تاریخ عروسی به جای عقد...خیلی راحت درستش کرد. و بعد قسم خوردیم ،همسر من سربازی معاف شده ولی نمیدونم چرا ازش پرسی همون جا که کار میکنی سربازی میری؟ که همسرم توضیح داد من معاف شدم به خاطر تک فرزندی گفت آها...کارتشو آوردی؟ که من همون جا نشونش دادم و گفتم تو مدارک هست
بعد راجع به شغل من پرسید که خیالش راحت شد اصلاً حساس و تکنینکی نیست و بعد به همسرم گفت من زیاد متوجه کار شما نشدم که همسرم خیلی کم براش توضیح داد و گفت که خوب من باید بیشتر بدونم و الان وقت ندارم ، پس شب برات سوالاتم رو ایمیل میکنم که جواب بدی و ما یکی از بدشانسترین ها بودیم که به دلیل ذیق وقت ، برگه آبی گرفتیم (اسممون هم تایپ نشده بود و همون وقت دستی نوشت)و من با دلی اندوهگین بدون اینکه حرف دیگه ای بزنیم یا حتی سعی کنیم توضیح بدیم اومدیم بیرون که سریع برسیم به چک اوت هتل.
من در کل 8 کیس لاتاری دیدم ، که روز مصاحبه خودمون که همه آبی گرفتن، البته یه خانوم تنها اول صف بود که کس دیگه ای گفتن ایشون هم لاتاری بودن و همون اول گرفتن ولی من متوجه نشدم
قبل ما هم یه خانم و آقای مسن بودن که آقا برنده اصلی بود و خوب کلیر خوردن و همش از مهاجرسرا حرف میزدن و فکر کنم از اعضا بودن
و همین طور خانواده دیگه ای با یک بچه کوچیک که آنها هم آبی گرفتن.
تو مدیکال هم یه خانواده 4 نفری بودن که میگفت مهاجرسرایی نیستن ولی مطمئنم آشنا بود چون تا گفتم بدون مکس گفت نه عضو نیستیم
ولی یه کیس بود که واقعا آشنا نبودن و چقدر از لحاظ مالی این عدم اطلاعات به ضررشون شده بود.
به دختر تنها هم بود که مهاجرسرایی نبود
به زن و شوهر هم بودن که با کسی هم کلام نشدن.
از اعضای فعال مهرآفرین عزیز و خواهرشون رو تو هتل دیدم که خدا رو شکر خواهرشون روز قبل از ما با آفیسر خانوم مصاحبه کرده بود و یه ضرب گرفتن
یه زوج جوون هم از خوانندگان مهاجرسرا بودن که آقا کلیر خورد و خانوم ایشون هم یک ضرب گرفت(با خانوم مصاحبه کرده بودن)
این هم شبه سفرنامه ما
برامون دعا کنید، خیلی دوست دارم مثبت فکر کنم ولی سخته....راستی افسر وقتی برگه آبیو داد به حجم زیاد پرونده های ایرانیا اشاره کرد و به طبع به طولانی شدن روند کلیر به همین دلیل
از اسپانسر و تمکن مالی هیچی نخواست و نپرسید و کلاً هیچ چیز غیر از اینها نپرسید.......و همین من رو نگران میکنه .

شماره کیس :2012AS10XXX
کنسولگری: ANKARA
تاریخ مصاحبه:7Dec
کلیر:25 jan

در نبرد بين روزهاي سخت و آدمهاي سخت، روزهاي سخت مي روند و آدمهاي سخت مي مانند
سلام به همه
اول می خوام از همه بچه های مهاجرسرا تشکر کنم چون پاسخهاشون واقعا به ما کمک کرد و باعث شد ما اونجا مشکل خاصی نداشته باشیم. سفر من و خواهرم موفقیت امیز بود. و ایشون یکضرب ویزا گرفتند. نمی خوام تکرار مکررات بکنم روند کلی مثل بقیه بود

مدیکال خیلی خوب بود. خواهرم واکسن هاش کامل بود فقط چون قبلا آبله مرغان گرفته بودند در تهران آزمایش آنتی بادی داد که نشون می داد مصون هست. ولی دکتر اونگان به آزمایش های آنتی بادی ایران اعتمادی ندارند و خودشان دوباره آزمایش انتی بادی انجام دادند (70 لیره) که تایید شد و خواهرم هیچ واکسنی نخوردند. تمام کسانی که در بچگی ابله مرغان گرفته بودند و شفاها به دکتر اینو اعلام کردند و یا اینکه در تهران آزمایش آنتی بادی داده بودند و برگه را آورده بودند آزمایش آنتی بادی را دوباره در ترکیه انجام دادند. در کل باید بگم دکتر اصلا بی انصاف نبودند و اینطور نبود که الکی واکسن بزنند (برای ما که اینطور بود). فردای مدیکال هم جواب آماده بود.

مصاحبه هم خوب بود.ما در فرمها چندتا اشتباه داشتیم و به همین دلیل فرمهای تصحیح شده رو با خودمون برده بودیم البته خانم افیسر یه کم عجول و بداخلاق بود و وقتی خواهرم قبل از قسم گفتن که فرمهام چندتا اشتباه داره با کمی تندی فرمهای قبلی رو که به کی سی سی فرستاده بودیم رو به خواهرم دادن و گفتن" خیلی خب درستش کن". بعد خواهرم قسمتی از اشتباهات رو درفرم درست کرد و وقتی خواست بقیه را درست کنه خانم افیسر با تندی گفت " اصلا اونا رو بده به من" و فرمهای تصحیح شده جدید رو که همراه آورده بود و داشت از روی اونا اشتباهات فرم قبلی درست می کرد رو ازش گرفت. و چندین سوال و جواب در مورد کارش و محل کارش و فعالیت هاش و اینکه چرا می خواد بره امریکا. در مورد کارش ازش پرسید که واقعا کارت اینه؟ و خواهرم پاسخشو دادند. و در آخر افیسر گفت "شما ویزاتو گرفتی" . در کل به نظر میومد پرونده خواهرم از قبل بررسی شده و جواب مصاحبه قبلا معلوم شده بود و ارتباط چندانی به افیسر نداشت. فردای مصاحبه هم پاسپورت و مدارک رو به آدرس هتل فرستادند.

شخصا دو کیس لاتاری دیگه رو هم دیدم که همراه با خواهرم مصاحبه داشتند. یکی از آنها زن و شوهر مسن بسیار مهربون بودند که به دلیل اینکه هر دو کار دولتی داشتند اف بی آِی چک خوردند. یکی دیگه زن و شوهر جوانی که اونها هم اف بی آِی چک خوردند ( البته مصاحبه این زوج اون روز انجام نشد جون اونها مدارکشونو به موقع به سفارت نفرستاده بودند به همین دلیل افیسر باهاشون مصاحبه نکرد و به فردای آن روز موکول شد )
sima s عزیز به همراه همسرشون روز بعد مصاحبه داشتند و برگه آبی گرفتند . ولی مطمئن هستم که به زودی کلیر می شن. اینو برای روحیه دادن نمی گم واقعا مطمئنم چون پروندشون مورد خاصی نداره و فقط یک سری روند اداری باید طی بشه
آقای دیگری هم از مهاجر سرا دیدم که وقتی ما کارهای مدیکال را انجام می دادیم مصاحبشون انجام شده بود و خوشبختانه برگه آبی گرفتند .
تاریخ ورود به آمریکا: دسامبر 2011
تشکر کنندگان: SH1A2R3 ، saher ، kamranjon ، sima s ، faranak.n ، afshin4749 ، ali72 ، Serendipity ، vroom ، emrah66 ، hoda2012 ، parsy631 ، shadin_n ، MPU ، daria ، rose_2000 ، lottory ، آلیس-1980
ما هم کلیرنس خوردیم
از همه بچه‌های مهاجرسرا متشکرم بخاطر راهنمایی‌‌هایی‌ که کردن

من هم نمی‌خوام تکرار مکررات بکنم

ولی‌ اگر کسی‌ سوالی داشت در خدمتم

بلیتمو به صورت تور از جزیره بهشت گرفتم به قیمت ۱.۸۲۰.۰۰۰ تومن برای خودمو همسرم و بچه زیر ۲ سالمان

هتلمان هیلتون بود و پروازمان ترکیش بود

مدت موندنمون ۶ روز بود
شماره کیس:2012AS10XXX
ارسال فرمهای سری اول:Sep. 2011
کنسولگری:ANKARA
تاریخ مصاحبهBig Grinec. 2011
کلیرنس: بعد از 28 روز
تاریخ دریافت ویزا:2012 .Feb
نفرات این کیس:3
تاریخ ورود: 2012 May
تشکر کنندگان: sima s ، ali72 ، Serendipity ، vroom ، emrah66 ، SH1A2R3 ، afshin4749 ، parsy631 ، آلیس-1980
پرواز به موقع بود
ولی‌ صندلیهای هواپیما خیلی‌ تنگ بود
میهماندرها که اصلا انگلیسی‌ بلد نبودند ولی‌ خیلی‌ خوش اخلاق بودن و در زمینه جابجایی‌ ما خیلی‌ همکاری کردن
ضمنا صندلیهای خالی‌ هم کم نبود
وقتی‌ رسیدیم آنکارا آقا مصطفی اومد دنبالمون
یادتون باشه سعی‌ کنید از فرودگاه دلاراتونو به لیر تبدیل نکنین توی شهر بهتره
وقتی‌ به هتل رسیدیم فکر کنم ۸ صبح بود هتل ما رو قبول کرد
ضمنا موقع رفتن هم ما رو موقع خروج قبول کرد که ساعت ۴ تحویل بدیم
ولی‌ اینترنت رایگان نداشت
صبحانش عالی‌ بود
تشکر کنندگان: ali72 ، vroom ، afshin4749 ، parsy631 ، MPU
اما مدیکال:
ما اشتباه بزرگی‌ کردیم که آدرس دکتر رو ننوشتیم چون از هتل که اومدیم بیرون از هر کی‌ میپرسیدیم دکتر اونگن کجاست گفتن نمی‌دونیم، البته شاید اگر از هتل میپرسیدیم میدونستند.
خلاصه زنگ زدیم به شماره تلفنی که جزیره‌ بهشت داده بود و اون شخص راهنمایی‌ کرد و تونستیم دفترشو پیدا کنیم. باید به همه میگفتیم که دوزان کجاست
تشکر کنندگان: ali72 ، vroom ، afshin4749 ، parsy631
حدودا ۱۰.۵ رسیدیم به دکتر.منشی اش پاسپورت و عکس خواست و اصلا براش وقتی‌ رو که گرفته بودیم مهم نبود سپس گفت برین یک طبقه بالاتر اونجا آزمایش خون و عکس رو انجام بدین. واسه من و خانومم شد ۹۵ دلار.واسه بچمون گفت لازم نیست. بعدش رفتیم دکتر گفت برین ۱۶.۴۵ بیایین. ما هم که هتل نزدیک بود رفتیم و برگشتیم. دکتر ما رو که دید چند تا سوال که عینک میزانی‌ یا نه و اندازه قدو وزن و چند تا سوال ساده دیگه کردو‌‌ تمام شد و در آخر ۲۱۰ دلار بابت ۳ نفرمان گرفت و منشیش گفت برین یک طبقه پایینتر و اونجا آزمایش آنتی بادی رو بدین و فردا ساعت ۱۷ بیایین . ما هم رفتیم یک طبقه پایینتر و بابت آزمایش خون ۲ نفرمون ۱۳۵ لیر دادیم و بعدش رفتیم هتل.
تشکر کنندگان: vroom ، Nazgol66 ، afshin4749 ، parsy631
فرداش که رفتیم دکتر پاکتها و سی‌دی‌ها رو داد و تمام.
اما سفارت:
صبح ساعت ۹ رسیدیم اونجا بعد از اینکه از ۲ تا در رد شدیم خانومی که فارسی بلد بود مدارکو ازمون خواست سپس شماره داد رفتیم تو، دیدم کلا تقریبا تمام صندلیها پره، بعدش مارو واسه انگشت نگاری صدا کردن ، بعدش واسه پول که مبلغ ۲۴۵۷ دلار دادیم، و بعدش نوبت مصاحبه با یه آقای خوش برخورد .
تشکر کنندگان: vroom ، SH1A2R3 ، emrah66 ، ali72
سلام دوستان . امروز رسیدیم مشهد
این هم از سفرنامه من . البته بیشتر نکات رو میگم .

1- پرواز :
پرواز مشهد - استانبول - آنکارا با پرواز ترکیش نفری 580 هزار تومان

2-هتل :
هتل ریکسوس Grand Rixos .
6 شب 1700 لیره با صبحانه . اینترنت واسه یه هفته 100 لیره . ترانسفر از فرودگاه به هتل و بالعکس 200 لیره (البته با ماشین لوکس) -
جمعا : 2000 لیره
پنچ ستاره و بسیار بسیار لوکس .
همه چیز عالی . صبحانه غیر قابل وصف . تو اتاق جکوزی . و .........
سیستم گرمایشی عالی .
روبروی سفارت آمریکا . مسافت تا سفارت : پیاده کمتر از 5 دقیقه - مسافت تا مطب دکتر : پیاده 10 دقیقه

اگر مشکل مالی ندارین این هتل رو بهتون پیشنهاد میکنم . اگر پشیمون شدیدن همه مسولیتهاش با من

3- تست پزشکی :
هزینه : برای 2 نفر 315 دلار (حدودا)
من یه واکسن آبله مرغون خوردم و خانمم هیچ واکسنی نخورد ( من آبله مرغون نگرفته بودم ولی خانمم تو بچگی گرفته بود و تست آنتی بادی داد .
منشی : خیلی مودب و خوش اخلاق و سعی میکنه باهاتون خوب باشه ، مگه اینکه خودتون باهاش بد رفتار کنین
دکتر : به نظر من آدم منطقی بود و خوش اخلاق مگه اینکه خودتون .........
ما نیازی به لیدر نداشتیم چون مشکل زبان نداشتبم.
در کل اگر زبان بلد نیستین بهتره از این لیدرها بگیرین چون من دیدم کسایی رو که توقع داشتن منشی فارسی رو مثل بلبل بفهمه و در نهایت هم اونا و هم منشی عصبی میشدن. یه خانمی هم بدلیل ندانستن زبان داشت همه مراحل رو اشتباه میرفت. پس حداقل لیدر ها میتونن به عنوان مترجم واستون کار کنن.

4 - مصاحبه :
ساعت 7:45 دقیقه جلوی سفارت - نگهبان ها اصلا بی ادب نیستن و خیلی محترم هستن
ساعت 8:40 دقیقه انگشت نگاری
ساعت 11 پایان مصاحبه

در مورد مصاحبه : زبان مصاحبه انگلیسی بود و با یه آقای جوون عینکی ریشدار . خیلی باحال و خوش گذشت .
خانمم برنده اصلی بود . کل مصاحبه 2 دقیقه و به هیچ چیزمون هم گیر نداد. (البته آیتم مبهمی هم تو پروندمون نبود)
اسپانسر نداشتیم و سه تا حساب داشتیم که دوتاش ماله 2 سال پیش بود و یکیش مال 1 سال پیش . واریز پول هم همون موقع افتتاح حساب بود . جمعا مبلغ 58 میلیون تومان . اصلا هیچ صحبتی ازش نکرد. من هم چون تو شرکت خارجی کار میکنم خودش شروع کرد از مشخصات شرکتم صحبت کردن و فقط من تایید کردم.

سوال ها :
خانمم :
1- شغل ؟

خودم :
1- کارت تو سربازی چی بود ؟ (ارتش)
2- در مورد شرکت محل کارم فقط اون حرف زد و من تایید کردم . (اطلاعات اون بیشتر از من بود !!!!)

نتیجه : برگه آبی .
آفیسر گفت پروندتون مشکلی نداره و همه چیز عالیه ولی نیاز به طی مراحل اداری داره.
آفیسر گفت بین 1 تا 2 ماه دیگه بیاین واسه ویزا . موقع خداحافظی هم گفت از هفته دیگه سایت رو چک کنین !!!!

در کل تصمیمات از قبل گرفته شده و تو اون 2 دقیقه فرقی نمیکنه . مگر اینکه دروغ بگین و آفیسر شک کنه . کل زمان FBI چک به نظر آفیسر بستگی داره .

مشخصات کلی ما :
برنده اصلی : خانمم
رشته تحصیلی : لیسانس شیمی
شرکت محل کار : خصوصی
سفر خارجه : 2 بار

نفر دوم : خودم
رشته تحصیلی : مهندسی شیمی
شرکت محل کار : خصوصی - خارجی
سربازی : ارتش
سفر خارجه : 3 بار

بدون اسپانسر

دوستان اگر کسی سوالی داشت لطفا پیام خصوصی بده من در خدمتم .
الان در هیوستون
شماره کیس :2012AS00014xxx
کنسولگری:آنكارا
تاریخ مصاحبه : 8 دسامبر 2011
تاریخ کلیرنس : 13 ژانویه 2012
تاریخ ویزا : 24 ژانویه 2012
تاریخ ورود به آمریکا : 19 آپریل 2012
تعداد نفرات با این کیس : 2 نفر
خدایا من فدات بشم.......

خوب، بالاخره نوبت ما شد تا دینمون رو به مهاجر سرا ادا کنیم. سفرنامه ما کمی متفاوته از این نظر که ما از مرز زمینی سرو (ارومیه) رد شدیم و در آنکارا به جای رفتن به هتل در منزل یکی از اقوام ساکن بودیم.
1- رفت: ما صبح ساعت 8به وقت ایران و 6:30 به وقت ترکیه از مرز رد شدیم و با تاکسی به سمت شهر وان راه افتادیم. پس از طی یک مسیر 3 ساعته و عبور از شهر زلزله زده وان ساعت 10 فرودگاه بودیم و بدبختانه بلیطمون برای ساعت 16:45 بود. دمای سالن فرودگاه 2 درجه زیر سفر بود و مردم برای اینکه یخ نزنند هوای بیرون رو که آفتابی بود ترجیح می دادند Smile شانس آوردیم که بلیطمون اپن بود و بعد از کمی سریش بازی بلاخره تونستیم ساعت 11:30 به سمت آنکارا پرواز کنیم. پرواز 1 ساعت و 20 دقیقه طول کشید. اتوبوس های هاواش جلوی فرودگاه منتظر هستن و با پرداخت 10 لیر شما رو تا اولوس می رسونند.
**نکته کنکوری: اتوبوس های شهرداری یا همون خط واحد های خودمون هم 20 قدم جلوتر از هاواش ها ایستگاه دارند و با پرداخت پنج و نیم لیر تا میدان کیزیلای میرن یعنی هم با صرفه تر و هم نزدیک هتل هایی که معمولا ایرانی ها میرن.
هزینه رفت برای ما شد: 22000 تومان عوارض خروج برای 2 نفر + 60 لیر تاکسی تا مرز+ 240000 هزار تومان پرواز از وان تا آنکارا.
2- دکتر: صبح ساعت 9 وقت دکتر داشتیم. دکتر اونگان آدم مودب، خوش برخورد و محترمی هستش (به نظر بنده) و کلی با هم گپ زدیم. 195 دلار برای معاینه و واکسن دیفتیری و کزاز برای خانمم. 95 دلار برای آزمایش و باز هم نکته کنکوری ** 135 لیر برای آزمایش تیترآنتی بادی آبله مرغان که اگر نگرفتیم واکسنشو بزنیم با اینکه هر دومون گرفته بودیم و من اثرش رو رو بدنم دارم دکتر اعتماد نمیکنه و آزمایشو می نویسه پس بحث بی خود نکنین چون این 135 لیر جریمه دروغی هستش که یکی از هموطن های عزیز گفتن پس با لبخند بپردازید. فردای اون روز طبق وعده خانم منشی که پا به ماه هم هستن، ساعت 17:30 برای گرفتن جواب رفتیم که آماده بود و گرفتیم.
3- ولگردی و خرید: به مواردی که بچه ها تو سفر نامه های دیگه ذکر کردن، مرکز خرید 365رو هم اضافه کنید. ( محله چانکایا هستش و کافیه به تاکسی بگید " اوچ یوز آتمیش بش آلیش وریش مرکزی" از کیزیلای 13 لیر می گیره و شما رو می رسونه دم درش. تمام مارک ها اونجا هستن و قیمت ها از آنکامال کمی مناسب تره. کوچه های ضلع شرقی میدان کیزیلای رو برای ولگردی و خوردن و نوشیدن توصیه می کنم. برای خرید لباس به فروشگاه های LCWAIKIKI و DEFACTO و COLIN`S برید. جنس هاشون خوبه و قیمت ها مناسب.
4- سفارت: سفارت در ضلع غربی بلوار آتاترک و 200 متر پایین تر از میدان کیزیلای قرار داره یعنی پیاده می تونید برید بی خود پول ندین به این تاکسی ها ولی نه اگه پول تو جیبتون سنگینی می کنه و دوست دارین خرجش کنید و به من هیچ ربطی نداره، هر جایی تاکسی گرفتین به راننده بگید"آمریکان بویوک ائلچیلیغی". بی خود زور نزنید کسی تو آنکارا یک کلمه انگلیسی بلد نیست.Smile اگر ترکی بلد نیستین کمی زبان اشاره تمرین کنید بیشتر کارتون راه میفته.
کل روند سفارت و مصاحبه فرمالیته هستش و قبلا برگتون حاضره، دعوتتون کردن دو دقیقه صورت ماهتون رو ببینند پس زیادی جوش نزنید و استرس نداشته باشید.
آفیسر: سلاااااااااااااااام خوبید؟
ما: مرسی، خوبیم
آفیسر: آیا قسم می خورید تمام گفته ها و نوشته هاتون درسته؟
ما: بله
آفیسر: شغلتون چیه؟ راستی به پزشک حیوانات فارسی چی میگن؟
ما: (با خنده) دامپزشک
آفیسر: شما تو ....... خدمت سربازی کرذیذ؟ (با شک پرسید و دقیقا به منظور یه دستی زدن)
من: نه من ....... بودم
آفیسر: دقیقا چی کار می کردید؟
من: توضیح در حد یک جمله
آفیسر: شروع کرد به شوخی و چند تا سوال در حد این که شما طرح دارید بعد از فارغ التحصیلی و ....
آفیسر: شما هیچ مشکلی ندارید و پروندتون کامله فقط یه پروسه اداری دارید. بعد از یک هفته سایت و چک کنید و تا یک الی دو ماه دیگه هر وقت اسمتون اومد یکیتون بیاد برای ویزا.
روبروی در سفارت یکی یه بنگاهی زده به نام آژانس بیژن. خدماتشو که ارائه میده زده رو شیشه. حتما بخونید و به حال ایرانی های مهاجر و سطح تواناییهاشون غبطه بخورید. آها داشت یادم می رفتش...... اگر جویای حال ما هستید برگه آبی گرفتیم که از اول رو میز بود.
5- برگشت: برعکس رفت Smile یعنی رفتن به فرودگاه، پرواز آنکارا- وان، تاکسی از وان تا مرز و مهر ورود و روز از نو، روزی از نو.
6- خلاصه کیس: توی لیست احسان عزیز همش رو می تونید پیدا کنید.Cool
هر سوالی عارض شد به قول خارجی ها Do Not HesitateBig Grin
و نهایتا از تمام دوستان مهاجر سرایی و بانیان این سایت ممنونم و برای همتون ویزای یک ضرب و کلیرنس کوتاه مسئلت دارم.
از الی الی عزیز هم ممنونم که تنها عضو مهاجر سرایی بود که نگران ماستTongue
شماره کیس : 2012AS00012XXX
تاریخ رویت قبولی در سایت:17جولای
تاریخ ارسال فرمهای سری اول:01 آگوست 2011 TNT
کنسولگری: آنکارا
تاریخ کارنت شدن کیس:Oct 6
تاریخ دریافت نامه دوم:14 Oct
تاریخ مصاحبه: 5 Dec.
تاریخ دریافت کلیرنس: 12 Jan
تاریخ دریافت ویزا: 19 Apr
تاریخ ورود:Tongue
سلام به تمامی دوستان خوب مهاجرسرا

من تا به الان فقط مصرف کننده سایت مهاجرسرا بودم...اونم به این دلیل که همه چیز اینجا گفته شده بود و من چیز جدیدی برای اضافه کردن نداشتم...ولی تجربیات دوستان به من خیلی کمک کرد...و من با خودم عهد بستم که بعد از بازگشت از مصاحبه سفرنامه خودمون رو بنویسم:

من و همسرم هفته پیش مصاحبه داشتیم که به لطف خدا و کمک شما دوستان ویزا یکضرب گرفتیم... برنده اصلی همسرم بود و اینو بگم که به قول دوستان مصاحبه خیلی راحت تر از اونی هست که فکرش رو میکنید، اگر فرم هاتون مشکل خاصی نداشته باشه...

همسرم: مهندس عمران - سربازی معاف - مسافرت خارجی نداشت - شرکت خصوصی

خودم: خانه دار - یک مسافرت خارجی

ما برای یک هفته هتل ددمان رو رزو کردیم و با پرواز ایران ایر از تهران به آنکارا رفتیم ...فردای روزی که رسیدیم رفتیم دکتر که از ما حتی نپرسید که آبله مرغان گرفتید یا نه و 2 تا واکسن زد یکی نوبت دوم دیفتیری کزاز و دیگری آبله مرغان...و منشی گفت فردا ساعت 3 بیایید جوابتون رو بگیرید...
ما چون تا روز مصاحبه کلی وقت داشتیم آنکارا رو حسابی گشتیم و چون به فیلم علاقمندیم 4 بار سینما رفتیم که 2 بارش 3 بعدی بود که تجربه جالبی بود...4 روز رو بدون فکر کردن به مصاحبه از فرصت استفاده کردیم تا رسیدیم به روز قبل از مصاحبه که فکر کردیم زیاد خودمون رو خسته نکنیم و اون روز رو فقط سینما رفتیم و غذا هم گیاهی خوردیم که یه وقت مسموم نشیم...Big Grin
روز مصاحبه هم سعی کردیم خونسردیمون رو حفظ کنیم تا اینکه نوبت به ما رسید و یک خانوم خیلی مودب و خوش بر خورد مصاحبه رو انجام داد که فکر کنم 2 دقیقه شد...از من که فقط پرسید چیکار میکنید و از همسرم هم در مورد کار و سربازیش پرسید...ما مصاحبه فارسی رو انتخاب کرده بودیم که بعدش وسطا از همسرم پرسید انگلیسیش خوبه؟ و کمی هم انگلیسی صحبت کرد...در آخر گفت همه جیز خوبه و کارت سفید رو درآورد و گفت برید ups ... به امید اینکه قسمت همه شما دوستای خوب بشه (:

در ضمن ما اسپانسر نداشتیم ولی 2 تا تمکن مالی 40 و 20 میلیونی که به دلار مبلغش نوشته شده بود و یک سند خونه به همراه ارزش گذاری و یک سند ماشین بردیم...
البته ما هزینه های ترجمه زیاد دادیم چون هر چی دستمون رسیده بود رو ترجمه کردیم که شاید خیلی هاش نیازی نبود...فکر کنم هزینه ارزشگذاری هم بی مورد بود چون دوستان با همون تمکن مالی کارشون راه افتاده بود

نکته: ما به توصیه دوستان مهاجرسرایی هتل ددمان رو انتخاب کردیم که هتل خوبی بود مخصوصا اینکه اینترنت رایگان بود و ما دیگه سیم کارت نگرفتیم و از طریق اینترنت با خانواده در ارتباط بودیم و قبل از اینکه از هتل بیرون بریم آدرس جایی که مد نظرمون بود رو از روی گوگل مپ چک میکردیم و تقریبا برای پیدا کردن آدرس ها راحت بودیم...همه جا رو هم با مترو یا پیاده میرفتیم و از تاکسی استفاده نکردیم

توصیه : دوستانی که تو فصل سرد مصاحبه دارن مواظب سلامتیشون باشن خدای نکرده قبل از مصاحبه سرما نخورن...در آنکارا آب میوه فروشی های خوبی هست که میوه تازه رو جلو چشمتون آب میگیره و ما چون اونجا به میوه دسترسی نداشتیم سعی میکردیم روزی یک لیوان آب میوه بخوریم مخصوصا آب سیب که ضد ویروس هست...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

شماره کیس :10xxx
تاریخ ارسال فرمهای سری اول: Sep
کنسولگری:آنکارا
تاریخ مصاحبه: Dec
تاریخ دریافت ویزا: یکضرب
تاریخ دریافت گرین کارت : نامعلوم
هزینه ها(2نفر) : حدودا 6000000 T
سلام به همه
با تشکر از شما دوستان عزیز مهاجرسرا که بدون شک بدون راهنمایی شما موفق به اخذ برگ آبی نمی‏شدم. بر حسب وظیفه خاطرات پروسه لاتاری 2012 خودم رو براتون می‏نویسم تا دین خودم را به شما عزیزان ادا کرده باشم. سعی می‏کنم از روز اول بصورت خلاصه بنویسم تا برسیم به روز مصاحبه ، کلیر ، دریافت ویزا ، ورود به آمریکا و دریافت گرین کارت و رفت و آمد و آغاز زندگی در آمریکا ...

ثبت نام:
من و همسرم که قبلاً چند بار برای دریافت ویزای توریستی آمریکا از طریق دبی اقدام کرده بودیم و موفق نشده بودیم ، در آخرین ساعات روز آخر ثبت نام، بصورت جداگانه در سایت و در عین ناامیدی ثبت نام کردیم.
بعد از ثبت نام پاسپورت همسرم گم شد و مجدداً بعد از طی مراحل قانونی درخواست پاسپورت جدید کردیم. در پاسپورت جدید همسرم، اسم یه جور دیگه نوشته شده بود(به جای y حرف i نوشته شده بود). بعد از دریافت پاسپورت جدید پاسپورت قبلی پیدا شد. بعداً در روز مصاحبه پاسپورت قدیم رو با خودمون بردیم و قبل از قسم خوردن توضیح دادیم که جریان از چه قراره و چرا اسم روز ثبت نام با اسم توی پاسپورت همخونی نداره. مشکلی هم پیش نیومد.
من هم مثل بقیه روز 15 جولای در نهایت ناباوری متوجه شدم که قبول شدم.
بعد از چند روز جستجو در اینترنت با مهاجرسرا آشنا شدیم و حسابی آن را مطالعه کردیم. بعد از تهیه فرم ها و دریافت راهنمایی ها از مهاجرسرا ، فرم ها رو تکمیل و در تاریخ 23 جولای 2011 با پست TNT با 69.000 تومان به KCC ارسال کردیم و منتظر کارنت شدن شدیم. بعد از 15 روز ایمیل زدیم که بپرسیم مدارک ما به KCC رسیده یا نه اما چون بار اول دیر جواب دادن یه بار دیگه به فاصله یک هفته ایمیل زدیم(کلاً 2 بار). یک بار ایمیل اومد که بله مدارک رسیده، یه بار دیگه ایمیل اومد که نه مدارک شما نرسیده!!! فهمیدیم قاطی کردن(زیاد مهم نبود)
تو این فاصله تمام خاطرات مصاحبه دوستان 2011 رو به صورت یک جزوه آماده و چاپ کردم و در اوقات فراغت به همراه همسرم مطالعه می کردیم و نکته یادداشت می کردیم. این کار خیلی کمک کرد که با جو مصاحبه آشنا بشیم یه جوری که انگار 100 بار رفتیم مصاحبه و روز مصاحبه اصلاً استرس نداشتیم. هر روز هم به مهاجرسرا سر میزدم و از تجربه ها و سوال و جواب ها چیزهای جدیدتری یاد می گرفتم.
بعد از کارنت شدن(8 نوامبر 2011) یک ایمیل دریافت کردیم که باید وارد سایت بشیم تا روز مصاحبه رو بفهمیم.
روز مصاحبه مشخص شده بود. روز 7 دسامبر 2011.
برای ترجمه مدارک اقدام کردیم. هرچی داشتیم رو دادیم برای ترجمه رسمی(با مهر تأیید دادگستری).
تقریباً یک ماه مونده به روز مصاحبه رفتیم انستیتوپاستور و همه واکسن های لازم رو زدیم و کارت واکسن بین‏المللی گرفتیم.
وقت دکتر هم برای 2 روز قبل از مصاحبه گرفتیم. یکی برای خودم و یکی برای همسرم.
موقع پست کردن مدارک متوجه شدیم چندتا از ترجمه ها مشکل دارند. البته چیزهای مهمی نبود. ترجمه گواهی اشتغال بکار همسرم و ترجمه سند ماشین و ... . اشتباه در تایپ و تاریخ و ... بودن.
دوباره دادیم برای ترجمه ولی از اونجایی که فرصت زیادی نداشتیم این بار بدون مهر تأیید دادگستری.
راجع به اینکه بالاخره تایید دادگستری لازمه یا نه باید بگم فکر نمی کنم تایید دادگستری لازم باشه چون خیلی ها هم بدون تایید دادگستری ویزا هم گرفتن. تا حالا روز مصاحبه به کسی نگفتن آفرین حالا که مدارکت به تایید دادگستری رسیده قبوله یا چون فلان مدرکت به تایید دادگستری نرسیده مورد قبول نیست!!! بازهم خودتون تحقیق کنید و بعد تصمیم بگیرید. اما اگر شما هم مثل من آدم نگران و دلواپسی هستید، اگر فرصت دارید و هزینه براتون اهمیت نداره، ترجمه ها رو به تایید دادگستری هم برسونید که روز مصاحبه خیالتون راحت باشه.
خلاصه مدارک رو با آرامکس فرستادیم. مامور آرامکس میاد دم در خونه با ترازو وزن میکنه، حساب میکنه که چقدر میشه و رسید میده. مدارک سری دوم ما شد 80.000 تومان. با رسیدی که داد هرروز تو سایت چک می کردیم که الان بسته های ما کجاست. بعد از 3 یا 4 روز رسیده بود.
بلیط و هتل هم از آژانسی که دیگه همتون میشناسین ( جزیره ... ) تهیه کردیم.یک هفته هتل بیوک آرشان با ایران ایر شد نفری 733 هزار تومان.
ما نمی تونستیم 3 روز بمونیم آنکارا و مجبور شدیم 7 روز بمونیم. چون ما روز یکشنبه صبح پرواز داشتیم و روز چهارشنبه صبح مصاحبه. از اونجایی که پروازهای ایران ایر ، هم رفت و هم برگشت ، صبح بود ما نمی تونستیم چهارشنبه صبح برگردیم(مصاحبه رو از دست میدادیم خوب !!! ) . ولی اگر کسی با 3 روز موندن (یکشنبه صبح تا چهارشنبه صبح) یا 4 روز موندن (چهارشنیه صبح تا یکشنیه صبح) کارش انجام میشه بهتره 3 یا 4 روزه بلیط بگیره و اگر روز مصاحبه یک ضرب ویزا گرفتن بلیط برگشت رو به تعویق بندازه(حواستون به روزهای تعطیلی مطب و سفارت باشه و موارد پیش بینی نشده هم از قبیل تکرار شدن آزمایش و ... رو در نظر بگیرید)
در سایت سفارت ترکیه کیس نامبر ما خیلی دیر اعلام شد. کم کم داشتیم نگران میشدیم. اما بی مورد بود چون تاریخ و ساعت مصاحبه رو دریافت کرده بودیم و حتی اگه کیس نامبرمون هم در سایت اعلام نمیشد روز مشخص شده می رفتیم سفارت.
چند روز قبل از مسافرت هم ارز مسافری خریدیم. نفری 2 هزار دلار. با خودمون دلار بردیم.
چند روز قبل از پرواز از آژانس هواپیمایی زنگ زدن که ساعت پرواز به صبح زود تغییر کرده. قبلاً ساعت پرواز هم رفت و هم برگشت بعدازظهر بود که خیلی بهتر بود چون بعد از تغییر ساعت پرواز ما یکشنبه صبح زود یک روز تعطیل رسیدم آنکارا و عملاً یک روزمون هدر رفت و از طرف دیگه تصمیم داشتیم اگر چهارشنبه صبح روز مصاحبه یکضرب ویزا نگرفتیم همون چهارشنبه بلیط رو عوض کنیم و عصر برگردیم ایران. پرواز ایران ایر مسیر آنکارا - تهران و بالعکس صندلی خالی زیاد داره و مطمئن بودم که حتماً جا گیر میاد که برگردیم. که با عوض شدن ساعت های پرواز این امر میسر نشد و یه توفیق اجباری حاصل شد که بعد از مصاحبه با خیال راحت چند روزی در آنکارا بگردیم.
چند روز قبل از سفر یه ایمیل از سفارت اومد که مدارک شما به دست ما رسید. روز مصاحبه مدارک فلان و فلان همراهتون باشه(همون چیزهای همیشگی و صحبتی از کپی پاسپورت اسپانسر هم نبود)
این نامه رو هم پرینت کردیم و همراه خودمون بردیم.

مسافرت به آنکارا (یک شنبه):
پرواز ایران ایر (ایران ایر یک شنبه ها و چهارشنبه ها به آنکارا پرواز رفت و برگشت داره و شما یک بار به رایگان می توانید تاریخ پرواز خود را عوض کنید، یا عقب بندازید یا جلو). به همین دلیل من ایران ایر رو ترجیح دادم.
هتل (مسافرخانه):
بیوک آرشان: اتاق ها، سرویس ها خیلی خیلی معمولی. واقعاً در حد یک مسافرخانه. واقعاً نقطه ضعف سفر ما همین مسافرخانه بود. البته نمیخوام تو دل کسانی رو که اینجارو برای اقامت چند روزه انتخاب کردن خالی کنم اما از الان بگم اصلاً انتظار یک هتل نداشته باشید. فکر کنید تو میدان راه آهن یا میدان توپ خونه تهران رفتین مسافرخونه.
هوای آنکارا واقعاً سرده. هردوی ما حسابی سرما خوردیم. از آنجا که ما روز یکشنبه وارد آنکارا شدیم، به سراغ مطب دکتر رفتیم تا برای فردا برای پیدا کردنش مشکلی نداشته باشیم. خیلی راحت پیدا کردیم و در راه برگشت هم سفارت رو پیدا کردیم.حدود 20 دقیقه پیاده روی بود تا هتل(مسافرخانه) بیوک آرشان.
هم همراه اول آنتن میده، هم ایرانسل. اما علاوه بر هزینه رومینگ حتی وقتی با شما تماس بگیرن خیلی زیاد هزینه برای شما داره. من یه خط اعتباری ایرانسل با خودم برده بودم. وقتی رسیدم هتل زنگ زدم تهران گفتم: "سلام. خوبید؟ ما رسیدیم هتل. حالا بعداً بهتون زنگ میزنم" بعدش اعتبارمو چک کردم دیدم نزدیک 3 هزار تومن ازش کم شده بود. دیگه حالا خودتون هزینه موبایل رو در نظر بگیرید. بهتره یه سیم کارت از ترکیه بخرید تا از ایران با شما تماس بگیرن. اس ام اس هم از ایران بهتون میرسه.

وقت دکتر(دوشنبه):
2 شنبه ساعت 9 و 9:05 صبح وقت دکتر داشتیم (یکی برای خودم و یکی برای همسرم) که منشی هم راس ساعت 9 آمد درو باز کرد.
منشی دکتر دست و پا شکسته و فقط در حدی که منظورشو بفهمونه فارسی حرف میزنه. البته اگه ترکی گفت هم اصلاً نگران نباشید. چیز زیاد مهمی هم نمیگه. یا داره میگه برو بشین یا میگه منتظر باش یا ... از این جور چیزها دیگه.
مثل اینکه وقت دکتر اصلاً مهم نبود چون منشی به ما گفت : اِ، وقت دارید؟!؟! انگار تا اون روز یکی با تعیین وقت قبلی نرفته بود!!! اما شما حتماً وقت بگیرید که یه وقت به بهونه نداشتن وقت دکتر کارتون به مشکلی بر نخوره.
در ابتدا مدارک لازم برای روز مدیکال رو تحویل منشی دادیم و برای 2 نفرمون 90 دلار (نفری 45 دلار) پرداخت کردیم. منشی گفت منتظر باشید تا صداتون کنم.
بعد از آزمایش خون و عکس قفسه سینه و معاینه به تشخیص دکتر مجدداً از ما نمونه خون گرفته شد که کلاً بابت این آزمایشات و عکس ها کلاً 164 لیر دیگه پرداخت کردیم. چون همه واکسن هارو در تهران در انستیتوپاستور زده بودیم، دکتر هیچ واکسنی به ما نزد. فقط موقع معاینه (که هرکدام جداگانه معاینه شدیم) سوالاتی از قبیل سن، سابقه بیماری، قد، وزن، سابقه عمل جراحی و ... پرسید. مثل اینکه اگه قد و وزنتون رو ندونید یه پولی هم بابت اون ازتون میگیرن که شما رو وزن کنند و سانت بزنن!!!
طبق اطلاعات مندرج در سایت دکتر هزینه ها اینجوریه:
معاینات : نفری 70 دلار ، تست خون : نفری 60 دلار ، عکس قفسه سینه : 45 دلار ، واکسیناسیون : نفری از 5 دلار تا 220 دلار ( بستگی به نوع واکسن داره )
یه چیز دیگه این که زیاد دنبال اینکه بفهمید بالاخره هزینه دکتر چقدر میشه نباشید. انگار حساب کتاب نداره ،از هرکی یه مبلغی گرفتن، البته حتماً به سن و سال و تعداد و نوع آزمایش ها بستگی داره.همونطور که میبینید هزینه هایی که ما پرداخت کردیم با هزینه های توی سایت همخونی نداره !!!
دکتر که فارسی صحبت میکنه یه آدم جدی و خشکه. البته ما یکم باهاش شوخی کردیم و خندشو دیدم. بهش گفتیم همه میگن شما خیلی بداخلاقی. خندید و گفت نه بابا کی میگه؟ گفتیم همه میگن. جواب داد چون کار من خیلی زیاده. ما هم گفتیم برای شما که بد نمیشه، پول بیشتری گیرتون میاد که این دفعه حسابی زد زیرخنده.
کل معاینه و آزمایشات و عکس قفسه سینه در طبقه 3 و 4 انجام میشه.
بعد از این مراحل قبض به ما دادند و خانم منشی گفت فردا (سه شنبه) تا ساعت 5 بعد از ظهر جوابتون حاضره.
فرداش ساعت 3 رفتیم و جواب آزمایش ها را گرفتیم که اتفاقاً خیلی هم خلوت بود مطب.
نفری 2 پاکت که یکی جواب آزمایش ها بود و دیگری سی دی که هیچکدومو نباید باز کنید تحویل میدن و پاکتی که حاوی جواب مدیکال هست رو دربسته روز مصاحبه تحویل سفارت بدید. مثل اینکه سی دی هم باید همون جوری باز نشده با خودمون ببریم آمریکا.
مراحل روز مدیکال واقعاً ساده و راحته و احتیاجی به صرف هزینه برای همراه داشتن مترجم و ... نیست.

روز مصاحبه(چهارشنبه):
ساعت 7:30 صبح دم در سفارت بودیم.
قبل از ساعت 8 کارکنان مودب سفارت مراجعین رو به 2 صف جداگانه 1-مهاجرتی و 2-کیس های دیگر تقسیم کردن. بیشتر نفرات صف ها رو خود ترک ها تشکیل میدن.
ساعت 8 بعد از بازرسی بدنی و تحویل موبایل وارد سفارت شدیم.
در ابتدا خانومی که فارسی صحبت می کرد مدارک رو از ما گرفت و یک شماره به ما داد.
دقت کنید هرچی میگه رو بهش بدید و چیز اضافه ندید(این مطلب رو روی دیوار هم نوشته بود).
رفتیم نشستیم که شمارمون اعلام بشه برای انگشت نگاری.
بر خلاف آنچه از قبل در سفرنامه ها خوانده بودم وقتی شماره ما اعلام شد از انگشت نگاری خبری نبود!!! خانومی به زبان انگلیسی سوالی راجع به کار من (برنده لاتاری) پرسید(چند سال سابقه کار دارید؟) من گفتم مصاحبه من قراره به زبان فارسی باشه، چرا شما انگلیسی صحبت می کنید؟؟؟ در جواب گفت: این فقط یک سواله و مصاحبه شما تا چند لحظه دیگر به زبان فارسی خواهد بود. من هم جواب سوالشو دادم و سرش رو به نشونه OK تکون داد و گفت بفرمائید بنشینید و منتظر اعلام شماره باشید.
مشخص بود که این خانوم محتویات مدارکی رو که در ابتدای ورود به سفارت تحویل دادیم و مدارکی که قبلاً پست کرده بودیم رو داره طبقه بندی و مرتب و منظم و به ترتیب میکنه و در کامپیوتر مواردی رو وارد میکنه (یه همچین چیزی). به هرحال مهم به نظر نمی رسید.
خلاصه دوباره رفتیم نشستیم و منتظر اعلام شماره برای انگشت نگاری شدیم.
شماره ما اعلام شد و رفتیم برای انگشت نگاری. طریقه صحیح انگشت نگاری روی دیوار نمایش داده شده. خیلی راحت انجام شد.
رفتیم نشستیم منتظر اعلام شماره برای پرداخت پول شدیم.
شماره ما اعلام شد و رفتیم برای پرداخت پول. اگه گفتید نفری چقدر؟ بله درست حدس زدید، نفری 819 دلار ;-)
رفتیم نشستیم و منتظر اعلام شماره برای مصاحبه شدیم.
شماره ما اعلام شد و رفتیم برای مصاحبه.
همون آفیسر ریش حنایی معروف و خندان و مودب و سرشار از انرژی مثبت. مطمئن باشید همون لحظه همه استرسی که احتمالاً خواهید داشت رو با برخورد خوب و مناسبش از بین میبره.
آفیسر ضمن خوش آمدگویی به ما گفت: پرونده شما کامله و این فقط یک پروسه و تشریفات اداریه که باید انجام بشه.
پرسید آیا قسم میخورید که فرم ها را با صداقت پر کردید و الان با صداقت جواب خواهید داد؟
ما گفتیم قبل از قسم چند نکته هست که باید توضیح بدیم.همون مشکل اسم همسرم در پاسپورت فعلی و پاسپورت در زمان ثبت نام و چند مشکل در ترجمه مدارک که توضیح دادیم.
آفیسر لبخندی زد و گفت: این چیزها اصلاً مهم نیست و به هرحال خیلی متشکرم و ممنونم از صداقت شما. شاید هم مهم بود و منتظر بود ببینه ما توضیح میدیم یا نه. یه جورایی خیلی حال کرد با این موضوع که ما اشتباهات رو قبل از قسم توضیح دادیم. انگار از این آزمایش سربلند بیرون اومدیم.
بعدش قسم خوردیم (آقا به خدا ما راست می گیم)
دوباره آفیسر گفت مدارک شما تکمیله اما این سوال ها رو از روی کنجکاوی خودم و خارج از روند مصاحبه می پرسم (شاید شگردش این بود!!!)
از شغل من (برنده لاتاری) و اینکه کی و کجا و در چه سمتی کار می کردم پرسید. البته خودش کاملاً به شغل من آشنا و مسلط بود و سوالاتش رو صریح و مستقیم نپرسید. اینجوری می پرسید: تو فلان قسمت فلان کار هم میکنید؟ یا فلان قسمت زیر نظر فلان قسمته؟ مگه تو ایران فلان کار هم می کنید؟
من هم جواب دادم و آفیسر هم گفت بسیار عالی، شما باعث افتخار ما هستید!!! (شغل من دولتی بود)
بعد از همسرم پرسید، اما این بار خیلی ساده و راحت: شما خانوم شغلتون چیه؟ چیکار می کنید؟
همسرم هم جواب داد. آفیسر هم گفت: آفرین آفرین آفرین (دقیقاً 3 بار گفت) واقعاً عالیه و خیلی شغلتون و تجربتون به درد میخوره (شغل همسرم خصوصی بود)
آفیسر برگ آبی رو داشت پر میکرد که همسرم که خیلی ذوق زده شده بود بلند گفت هورااا ، آفیسر هم همراه با خوشحالی ما خوشحالی می کرد و می خندید و دوباره گفت همه مدارکتون کامله و فقط یک پروسه اداریه و باید طی بشه. از یک هفته دیگه سایت ترکی (سایت انگلیسی) رو چک کنید و هروقت کیس نامبر شما در سایت ترکی (سایت انگلیسی) اعلام شد یکی از شما بیاد ویزاهارو بگیره.
سایت انگلیسی یه مقدار دیرتر از سایت ترکی سفارت آپدیت میشه. (عاشقان منتظر سایت ترکی رو مدام چک کنند !!!)
به نظر من قبلاً راجع به ما تصمیم گیری شده بود و مشخص بود برگ آبی خواهیم گرفت. چون تو دستش اصلاً برگ رنگ دیگه ای نبود.
در طی مصاحبه چند دقیقه ای و کوتاه ما آفیسر مدام مطالبی رو از توی کامپیوترش میخوند و گاهی چیزی تایپ می کرد.
در نهایت ساعت 10 صبح کار ما تموم شد و از سفارت اومدیم بیرون.
یه چیز دیگه اینکه روزی که ما سفارت بودیم و منتظر بودیم که شماره هارو اعلام کنند نمیدونم چی شد که یهو همه رو از سفارت بیرون کردند و با کپسول های آتش نشانی اینور اونور می رفتن و با بیسیم هاشون حرف میزدن!!! نمیدونم جایی آتیش گرفته بود، جایی زلزله اومده بود، مانور بود، خشم شب بود، خشم روز بود، بمب گذاری بود، حمله انتحاری بود، حمله تروریستی بود، چی بود ما که نفهمیدیم ولی خیلی نگران شدیم که ای بابا حالا چرا از شانس بد ما درست روزی که ما اومدیم سفارت اینجوری شد! اما بعد از چند دقیقه دوباره همه رو به داخل سفارت راهنمایی کردن و کلی هم عذرخواهی کردن. مخصوصاً از ایرانی ها!!!

توضیحات تکمیلی:
ما اسپانسر داشتیم(فامیل درجه یک). اسپانسر ما فرم I-134 رو در 2 نسخه (یکی برای خودم و یکی برای همسرم) تهیه کرده بود و گواهی امضاء کرده بود و همراه با کپی مدارک مالیاتی 3 سال گذشته خودش برامون فرستاده بود.
اسپانسر ما شاغل بود و تو مدارک مالیاتی 3 سال گذشته اسم خودش و همسرش هم بود.
تو بند 11 فرم I-134 چیزی شبیه به این نوشته بود(البته مبلغ ها رو اینجا حذف میکنم)
ROOM AND BOARD, TRAVEL EXPENSES, POCKET MONEY AS NEEDED UP TO MAX $..... MONTHLY.
I HAVE GROSS RENTAL INCOME FROM VARIOUS RENTAL PROPERTIES FOR A TOTAL OF $.....s
پایین فرم I-134 یه تاریخ نوشته شده که در فرم ما این تاریخ مال 7 ماه قبل از روزی بود که اسپانسر اونهارو پر کرده بود.فکر نمیکنم این تاریخ ، تاریخ انقضاء فرم باشه. ولی شما برای احتیاط در آخرین روزها این فرم رو تهیه کنید که تاریخش خیلی قدیمی نباشه.
کپی پاسپورت اسپانسر از ما خواسته نشد(ما هم همراهمون نبود). اصلاً کوچکترین صحبتی از اسپانسر و مدارک اون(فرم I-134 و فرم های مالیاتی 3 سال گذشته) که قبلاً فرستاده بودیم نشد.
برندگان لاتاری در صورت داشتن اسپانسر احتیاج به فرم I-134 دارند. فرم I-864 مربوط به نوع دیگری از مهاجرت به آمریکاست نه لاتاری. اسپانسر باید فرم I-134 رو تکمیل ، پرینت و امضاء کنه و اصل فرم امضاء شده رو براتون پست کنه و شما هم اصل فرم امضاء شده رو به همراه سایر مدارکتون پست کنید به سفارت.
فرم های مالیاتی 1040 و/یا w2 برای 3 سال اخیر ( 2011 - 2010 - 2009 ) . من نمیدونم مالیات سال 2012 رو چه زمانی پرداخت می کنند . اگر پرداخت کردند باید 2012 - 2011 - 2010 رو برای شما ارسال کنند. دقیق نمی دونم اما گویا یکی از این فرم ها مربوط به کارفرماست و یکی مربوط به کارمند. در این صورت اسپانسر شما اگر فقط کارفرما یا اگر فقط کارمند باشد ، یک مدل از این فرم ها را در اختیار خواهد داشت و برای شما ارسال خواهد کرد (نگران نباشید چون خود اسپانسر میدونه باید کدوم فرم را بفرسته برای شما). اسپانسر این فرم ها رو اسکن و برای شما ایمیل کنه و شما اینجا پرینت بگیرید و به همراه سایر مدارکتون پست کنید به سفارت.
از برخی هم کپی پاسپورت اسپانسر خواسته شده. بهتره اسپانسر پاسپورتشو (حتی اگر شده فقط صفحه اول) اسکن و برای شما ایمیل کنه و شما اینجا پرینت بگیرید و به همراه سایر مدارکتون پست کنید به سفارت.
گواهی تمکن مالی برای خودم یک 25 میلیون تومان و یک 12 میلیون تومان و برای همسرم هم 20 میلیون تومان (تاریخ افتتاح حساب ها قدیمی بود)(فقط موجودی گرفته بودیم نه گردش ماهانه و سه ماهه و سالانه و این جور چیزا). راجع به مسائل مالی هم صحبتی نشد.
سند ملک و ماشین هم ترجمه کرده بودیم و فرستاده بودیم. راجع به این هم صحبتی نشد.
هیچ صحبتی از سایر مدارک و ترجمه ها از قبیل کارت پایان خدمت و سایر مدارک تحصیلی و سوابق کاری و ... نشد.
اصل ترجمه ها و اصل گواهی های تمکن مالی رو قبلاً با پست آرامکس فرستاده بودیم و اصل مدارک رو همراهمون برده بودیم. بیشتر ترجمه های ما به تأیید دادگستری هم رسیده بود (برای یک سری از مدارک فرصت کافی نداشتیم که به تأیید دادگستری برسونیم)
کل سوال های مصاحبه 2 سوال راجع به شغل من و شغل همسرم بود و هیچ سوال دیگری مطرح نشد.
من 2 سفر و همسرم 4 سفر خارج از کشور داشتیم. قبلاً شینگن هم گرفته بودیم.
قبل از سفر به آنکارا هم من هم همسرم مجدداً در لاتاری 2013 ثبت نام کردیم تا اگر به هر دلیلی (نرسیدن به پرواز ، رد شدن در مصاحبه و ... و یا هر دلیل دیگه) امسال موفق نشدیم دوباره برای سال دیگه شانس خودمون رو امتحان کنیم. روز مصاحبه هم مشکلی در این مورد پیش نیومد. پس کسانی که مثل ما دوباره ثبت نام کردند نگران نباشند.

برگ آبی رو که من دریافت کردم هم رو اینجا(روی صفحه) و اینجا(پشت صفحه) آپلود کردم تا ببینید این برگ آبی که میگن چه شکلیه و چه رنگیه!!! اتفاقاً تو این برگه همه مدارک لازم برای روز مصاحبه رو نوشته که موقع جمع و جور کردن مدارک و ترجمه و ارسال اونها خیلی بهتون کمک میکنه.
برای اطمینان بیشتر لیست مدارک رو مینویسم:
1- گذرنامه 2- عکسهای مناسب(دو عکس تمام رخ) لطفاً اسم کامل خود را پشت هر عکس به انگلیسی بنویسید 3- معاینه پزشکی:لطفاً عکس رادیولوژی را نفرستید 4- شناسنامه/کارت ملی(اصل) 5- فتوکپی کامل از تمام صفحات (شناسنامه/کارت ملی) 6- ترجمه انگلیسی(شناسنامه/کارت ملی) 7- سند ازدواج(اصل) 8-فتوکپی کامل از تمام صفحات(سند ازدواج) 9- ترجمه انگلیسی(سند ازدواج) 10- سند طلاق یا گواهی فوت(اصل) 11- فتوکپی کامل از تمام صفحات(سند طلاق یا گواهی فوت) 12- ترجمه انگلیسی(سند طلاق یا گواهی ف) 13- مدرک دیپلم/مدرک پیش دانشگاهی/لیسانس(اصل) 14- فتوکپی کامل از تمام صفحات(مدرک دیپلم/مدرک پیش دانشگاهی/لیسانس) 15- ترجمه انگلیسی(مدرک دیپلم/مدرک پیش دانشگاهی/لیسانس) 16- ضمانت مالی(فرم آی-864) ، (آی-134) باید اصل مدرک فرستاده شود.فاکس یا کپی این مدرک قابل قبول نمیباشد(از شخص درخواست کننده) 17- ضمانت مالی(فرم آی-864) ، (آی-134) باید اصل مدرک فرستاده شود.فاکس یا کپی این مدرک قابل قبول نمیباشد(از ضامن دوم) 18- فتوکپی گذرنامه آمریکا و یا گرین کارت از شخص درخواست کننده/ضامن 19- قرارداد بین ضامن و عضو خانواده(آی-864) بین ... و ... . باید اصل مدرک فرستاده شود. فاکس و یا فتوکپی این مدرک قبول نمی باشد. 20- فرمهای مالیاتی 1040 و 2W سال یا سالهای ...(از شخص درخواست کننده) 21- فرمهای مالیاتی 1040 و 2W سال یا سالهای ...(از ضامن دوم) 22- اظهارنامه ای با امضای شخص درخواست کننده که در آن دلیل عدم پرداخت مالیات از طرف ایشان به دولت آمریکا در سال یا سالهای ... توضیح داده شده باشد. 23- مدرکی برای ثبوت سکونت شخص درخواست کننده در آمریکا 24- مدرکی در رابطه با اجازه اقامت قانونی و دائمی درخواست کننده ، بلیط هواپیما که نشان دهنده تاریخ آخرین خروج شخص درخواست کننده از آمریکا باشد ، فتوکپی پاسپورت و فتوکپی کارت سبز(گرین کارت) شخص درخواست کننده 25- مدارک نشان دهنده ارتباط بین شما و همسرتان مثلاً عکس ، پست الکترونیکی ، قبض تلفن 26- آدرس در آمریکا 27- غیره
همونطور که میبینید برخی از موارد بالا مورد نیاز نیست.

توصیه:
دقت کنید که در ایران مترجم ها خیلی در ترجمه ها اشکال دارند. مخصوصاً در تاریخ ها. حتماً قبل از ارسال خیلی دقیق و کامل خودتون بارها و بارها بررسی کنید که اگر اشکالی داشت فرصت برای اصلاحش داشته باشید. به نظر من بهتره ترجمه ها به تأیید دادگستری برسه هرچند ممکنه برخی از دوستان با نظر من مخالف باشند. شخصاً در آنکارا شخصی رو دیدم که به گفته خودش 2 ماهه تو آنکارا مونده و مشکلش فقط یک اشتباه در ترجمه مدارک بوده. اونهم در تاریخ. پس قبل از ارسال مدارک خیلی دقت کنید تا مدارک درست ترجمه شده باشند و چیزی از قلم نیافتاده باشه تا روز مصاحبه نگرانی نداشته باشید. اگر بعد از ارسال هم متوجه شدید که اشتباهی داشته نگران نباشید، دوباره ترجمه کنید و اگر فرصت ارسال دارید دوباره بفرستید یا اگر فرصت ندارید با خود ببرید سفارت و قبل از قسم برای آفیسر توضیح بدید. مطمئن باشید مشکلی پیش نخواهد آمد.
در کل اصلاً استرس نداشته باشید. پروسه واقعاً ساده و راحته. دوباره تأکید می کنم فقط و فقط هنگام ارسال مدارک دقت کنید مدارکتون کامل و صحیح باشه. به نظر من حالا که شانس به ما رو کرده بهتره خودمون این شانس رو از دست ندیم. حرفم اینکه که دست پر برید برای روز مصاحبه و بهونه ای برای مردود شدن یا طولانی شدن مدت کلرنس دست سفارت ندید. مثلاً ممکنه واقعاً ترجمه مدارک مهر تأیید دادگستری لازم نداشته باشه ولی اگر این مهر رو نداشته باشه تا روز مصاحبه نگران خواهید بود که نکنه باید به تأیید دادگستری میرسوندم؟؟؟ چون یکی میگه لازمه کلی هم سند و مدرک برای حرفش میاره یکی دیگه میگه نه لازم نیست اونم کلی سند و مدرک برای حرفش میاره!!! یا ممکنه واقعاً احتیاجی به ترجمه سند ملک نباشه اما تا روز مصاحبه نگران خواهید بود که نکنه گواهی تمکن مالی من کم باشه؟؟؟ یا مسائلی از این قبیل.

کلیر،دریافت ویزا،سفر به آمریکا،دریافت گرین کارت:
دوستان عزیز کیس نامبر ما روز 13 ژانویه(23دی) بعد از 37 روز در سایت اعلام شد و ما کلیر شدیم.
روز 18 ژانویه(28دی) من تنها رفتم ترکیه.
19 ژانویه، بعدازظهر رفتم سفارت و پاسپورت ها را تحویل دادم.
2 روز بعد، 21 ژانویه(1بهمن) در هتل پاسپورت های ویزا خورده رو تحویلم دادن.
22 ژانویه(2بهمن) هم برگشتم ایران.
بلیت رفت و برگشت آمریکا(لس آنجلس) هم KLM گرفتیم نفری 1.610.000 تومان (تهران-آمستردام-لس آنجلس)
1 اسفند 1390(20فوریه2012) هم رفتیم آمریکا(لس آنجلس).
پیشنهاد میکنم با پرداخت هزینه اضافی (یا در بعضی از شرکت های هواپیمایی به رایگان) صندلی خوبی در هواپیما در پروازهای خود به مقصد آمریکا یا از مبدا آمریکا ، انتخاب کنید. چون طول پرواز(ساعت پرواز) این سفر طولانیه ، بهتره جای راحتی در کابین هواپیما انتخاب کنید.
لینک دسترسی به چندین شرکت هواپیمایی برای سفر به آمریکا:

Aeroflot هواپیمایی کشور روسیه - پرواز تهران ، مسکو ، بعضی شهرهای آمریکا
Turkish Airlines هواپیمایی کشور ترکیه - پرواز تهران ، استانبول ، بعضی شهرهای آمریکا
KLM هواپیمایی کشور هلند - پرواز تهران ، آمستردام ، بعضی شهرهای آمریکا
Lufthansa هواپیمایی کشور آلمان - پرواز تهران ، فرانکفورت ، بعضی شهرهای آمریکا
Emirates Airlines هواپیمایی کشور امارات - پرواز تهران ، دبی ، بعضی شهرهای آمریکا
Qatar Airways هواپیمایی کشور قطر - پرواز تهران ، دوحه ، بعضی شهرهای آمریکا
Etihad Airways هواپیمایی کشور امارات - پرواز تهران ، دبی ، بعضی شهرهای آمریکا
Alitalia هواپیمایی کشور ایتالیا - پرواز تهران ، رم ، بعضی شهرهای آمریکا

برای اطلاعات بیشتر به سایت SeatGuru مراجعه کنید. در این سایت بعد از انتخاب شرکت هواپیمایی مورد نظر ، انواع هواپیماها رو به همراه اطلاعات کافی در مورد آن نوع هواپیما نمایش میده.با استفاده از اطلاعاتی که در این سایت پیدا خواهید کرد ، تا چند روز قبل از پرواز میتوانید با پرداخت هزینه اضافه (یا در بعضی از شرکت های هواپیمایی به رایگان) از طریق سایت شرکت هواپیمایی یا آژانس هواپیمایی که براتون بلیط گرفته صندلی و حتی غذای مورد علاقه تون رو سفارش بدید. البته پیشنهاد می‏کنم این کار رو زودتر انجام بدید چون صندلی های خوب ، خیلی زود رزرو می‏شوند.
از اونجایی که اکثر هواپیماهای مسیر آمریکا ( در قسمت اکونومی ) چیدمانی 3-4-3 (3صندلی سمت راست،4صندلی وسط،3صندلی سمت چپ) دارند به نظر من ، اگر تنها هستید بهترین موقعیت صندلی ، صندلی راهرو ( Aisle ) هاست.چون میتونید کمی پاتون رو در راهرو دراز کنید. البته ممکنه هر چند ساعت نفر کناریتون شمارو برای استفاده از سرویس بهداشتی بیدار کنه ! اگر 2 نفری هستید بهترین موقعیت ردیف وسط هواپیما(4صندلی) به سمت یکی از راهرو هاست. اینجوری نفر سوم برای استفاده از سرویس بهداشتی مسلماً شمارو بیدار نمیکنه و سمت دیگه رد میشه. البته در انتهای هواپیما نیز ردیف های 2 صندلی وجود داره (2-4-2) که چون به راهروی پهن تری دسترسی دارید حسن به حساب میاد و از طرفی چون به سرویس های بهداشتی انتهای هواپیما نزدیک هستید عیب به حساب میاد. بهترین ردیف ها هم ردیف های نزدیک به قسمت بیزینس کلاسه. البته دقت کنید زیاد به سرویس های بهداشتی نزدیک نباشید چون صدای باز و بسته شدن درب ها و یا حتی سیفون ، ممکنه شمارو اذیت کنه.

فرم های مورد نیاز(تمامی این فرم ها در صورت لزوم به رایگان به شما ارائه داده خواهد شد و هدف از این قسمت آشنایی شما با این فرم ها و نحوه تکمیل آنهاست، پیشنهاد می‏شود آنها را با دقت مطالعه کرده تا هنگام تکمیل و تحویل دادن آنها به مشکلی مواجه نشوید):

قبل از هرچیز بگم به محض ورود شما به آمریکا ، در فرودگاه قسمت گیت Immigration راهنمای فارسی زبان به درخواست شما برای راهنمایی و توضیحات در مورد تکمیل فرم ها و بقیه مسائل در اختیار شما خواهد بود. فقط ممکنه برای رسیدن این مامور فارسی زبان کمی معطل شوید(شاید چند ساعت). پس اگر حتی کمی به زبان انگلیسی آشنایی دارید و به شرطی که تکمیل کردن فرم ها را قبلاً تمرین و مرور کرده باشید احتیاجی به کمک مامور فارسی زبان نخواهید داشت. بازهم اگر نگران هستید در کمال خونسردی و آرامش منتظر مامور فارسی زبان بمانید.

دریافت نمونه فرم CBP Traveler Entry Forms - Form 6059B I94 I94W از سایت اصلی یا اینجا
دریافت فرم I-94 Arrival/Departure Record از سایت اصلی یا اینجا
اشخاصی که قصد ورود به آمریکا را دارند باید این فرم را تکمیل کنند. این فرم توسط اداره مهاجرت آمریکا به هنگام ورود به تمام افرادی که ملیّت غیر آمریکایی دارند، داده می‌شود. به احتمال زیاد این فرم(آبی رنگ) به همراه فرم گمرک در هواپیما به شما داده خواهد شد.(گویا فرم دیگری هم در هواپیما پخش میشه که مربوطه به گرین کارتی ها و ویزاهای مهاجرتی نیست) چیز خاصی نیست. یک سری اطلاعات شامل : نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، تعداد نفرات همراه شخص برنده، آدرس آمریکا، تبعه کدام کشور ، شماره گذرنامه، کشور مبدا، .... ، شماره پرواز، سفرتان تجاری است؟، چیزهایی که همراه دارید: سبزیجات و گیاه و میوه و ... هست یا نه؟ حیوانات و موجودات خانگی همراه دارید؟ بیماری و ... دارید یا نه؟ مبلغ همراهتان بیش از 10000$ هست یا خیر؟ (اگر هست حتما بنویسید، مالیات هم نداره) ، ارزش اشیاء با ارزشی که همراه دارید؟ (تا 800$ مشکلی ندارد) ==> برگرفته از پست دوست عزیز aarshidaaa

فرم I-94 مهم‌ترین مدرک نشان‌دهنده ورود قانونی شما به این کشور و شرط لازم برای ادامه اقامت شما و گرفتن کارت Social Security می‌باشد. حتماً آن را با دقت کامل و مطابق با سایر مدارک قانونی خود تکمیل نمایید.

دریافت فرم FinCen Form 105 از سایت اصلی یا اینجا
فرم گمرک

دریافت فرم Change of address - Form AR-11 از سایت اصلی یا اینجا
اشخاصی که قصد تغییر آدرس(محل اقامت شما در آمریکا که کارت Social Security و گرین کارت به آن ارسال خواهد شد) را دارند باید این فرم را تکمیل کنند.در ضمن می توانند از طریق این سایت بصورت آنلاین اقدام به تغییر آدرس نمایند.

دریافت فرم Application for a Social Security Card - Form ss-5 از سایت اصلی یا اینجا
اشخاص برای دریافت کارت Social Security باید این فرم را تکمیل کنند. این فرم در فرودگاه (هنگام اولین ورود به آمریکا) تحویل داده خواهد شد که باید آن را تکمیل و تحویل دهید. پیشنهاد می‏شود بعد از چند روز به یکی از دفاتر Social Security (یه چیزی مثل پلیس + 10 یا دفاتر بیمه تأمین اجتماعی در ایران) در نزدیکی محل اقامتتان بروید و از فعال شدن پروسه صدور کارت Social Security مطمئن شوید. گویا باید برای دریافت Social Security و گرین کارت که همزمان به آدرس محل اقامت شما در آمریکا ارسال خواهد شد ، بین 20 تا 40 روز منتظر بمانید.
در برخی موارد این فرم در فرودگاه تکمیل نمیشه و شما باید فردای روز ورود به آمریکا به مراکز Social Security برید و فرم را تکمیل و ارائه دهید.

دریافت فرم I-131, Application for Travel Document از سایت اصلی و توضیحات و راهنمای فرم از اینجا

دریافت فرم G-1145, E-Notification of Application/Petition Acceptance از سایت اصلی

برای بازکردن و مطالعه این فایل ها به برنامه Adobe Reader نسخه 8 به بالا نیاز دارید.
دوستانی که توضیح تکمیلی در مورد این فرم ها و کاربرد آنها و محل هایی که به آنها نیاز است ، دارند لطفاً با پیغام خصوصی به من اعلام کنند تا در همین پست اضافه کنم تا منبع کاملی برای استفاده سایر عزیزان باشد.
لطفاً موارد از قلم افتاده را با پیغام خصوصی یادآوری کنید.

بعد از ورود به آمریکا و انجام دادن کارهای مقدماتی برای دریافت کارت و ... و همچنین دریافت کردن نامه های ولکام و ... از طریق پست ، منتظر رسیدن کارت شدیم و در این فاصله از طریق سایت USCIS و قسمت Case Status با استفاده از Receipt Number که توسط نامه ها در اختیارمون بود ، وضعیت پرونده و پروسه را چک می کردیم. یک بار هم حضوری مراجعه کردیم ، چون به نظرمون پروسه ما طولانی شده بود ، که گفتند پرونده داره مسیر نرمالشو طی می کنه و اصلاً دیر نشده.
در نهایت روز 26 فروردین 1391(14آپریل2012) ، بعد از حدود 56 روز بعد از رسیدن به خاک آمریکا ، گرین کارت به دستمون رسید و چند روز بعد هم به ایران برگشتیم.
دوباره 8 مرداد 1391(30جولای2012) و این بار با پرواز امارات با قیمت نفری 1.880.200 تومان (تهران-دبی-لس آنجلس) و مجدداً برای تقریباً 2 ماه دیگر راهی آمریکا شدیم و قبل از اون توسط بستگانمان در آمریکا یک سوئیت (استودیو) برای این 2 ماه در Alicia Blvd به قیمت 3500 دلار (برای 2 ماه) اجاره کردیم. گویا از این جور سوئیت ها زیاده. یک خانواده که در کنار منزل اصلیشون ، یک سوئیت برای اجاره دادن دارن که حتی ممکنه برخی از امکانات مشترک باشه. اتفاقاً از شانس ما صاحب خونه ما ایرانی هستند و از این بابت خیلی برای ما خوب شد. البته بعضی ها اعتقاد دارن اینجوری خوب نیست ، چون به آنها متکی میشین و نمی تونید در صحبت کردن زبان انگلیسی پیشرفت کنید.
چون از حدود 1 ماه قبل بلیت گرفته بودیم ، با اینکه میدونستم به ما ارز مسافرتی تعلق نمیگیره ، برای اطمینان بیشتر به بانک مراجعه کردم ( اون موقع هنوز ارز مسافرتی حذف نشده بود ) که گفتند شما چون گرین کارت دارید نمیتونید ارز مسافرتی بگیرید. اگر هم بگی گرین کارت ندارم ، به شرطی که ویزاتون هنوز معتبر باشه (که مال ما دیگه نبود) ارز مسافرتی به شما تعلق میگیره. به هرحال دیگه این قضیه مهم نیست چون دقیقاً چند روز قبل از سفر دوم ما به آمریکا (اوایل مرداد 1391) ارز مسافرتی حذف شد !

در این سفر برای درخواست ویزای دخترم ( Family Second Preference - F2 ) که در زمان ثبت نام DV-2012 بالای 21 سال بود اقدام کردیم و تشکیل پرونده دادیم که به زودی جزئیات بیشتری در این مورد در همین پست خواهم نوشت.

منتظر تجربه های جدید من باشید ...

خواهش:
به علت طولانی بودن این پست لطفاً نقل قول نکنید
اگر سوالی داشتید بصورت پیغام خصوصی بپرسید که من در همین پست ویرایش و اضافه کنم . اینجوری صفحات تاپیک بیخودی زیاد نمیشه.

به امید موفقیت برای تک تک شما عزیزان
تشکر کنندگان: sahel-2012 ، SH1A2R3 ، storagemeter ، shahab2012 ، gol1 ، Marjan 46 ، sima s ، 3rip ، Serendipity ، samgh ، faranak.n ، edge ، armanbala ، shabnam 88 ، parsy631 ، ParsTrader ، vroom ، afshin4749 ، الی الی ، ozone ، t.azimaie ، alexander ، azin_sh ، sal ، cmbt ، ehsan_iuc ، saher ، ماندانا ، SallyD ، tartar ، smk2 ، كاميلا ، alis60 ، a.behzadi ، Us1346 ، majid89 ، پریچهر م ، Ali Sepehr ، shadin_n ، MPU ، tehran_iran ، Seattle2015 ، parisa6023 ، mohammadm64 ، masih sh ، ghorbat ، karbar123 ، mavarfan ، به گل ، jordanir ، Mohammad.Sadeq ، hamid.0711 ، majidusa01 ، viona ، pr.kia ، marjan_almasian ، msi ، behzad7 ، aziking ، mandana12 ، ASALI ، RunnerNewAge ، ali1234 ، shawn ، باران90 ، Hediyeh ، amin_gholian ، glee ، byousefi_p ، Saeedv13 ، arman_m ، rose_2000 ، vm1974 ، amir0_0amir ، MEHDIREZAEI ، Saiban ، Ali DV-2013 ، soheil_m ، Afies ، اردوان ، khmp ، pariya2 ، پرنیان90 ، shahin2737 ، mgolchin13 ، benimclaren ، mohajer13 ، asarfaraz ، Warrior ، Danoosh ، ali234 ، parastoo mohajer ، parsush ، perna ، parto ، Aidin.Y ، reza6966 ، Naz_jo ، Almond ، dash_ebi1 ، farnaz14 ، Tasnim banou ، afsoon77 ، Root ، itsmasoud ، faranak56 ، rezaahmadi ، sayeh_m ، meisamail ، peyman1355 ، mdna ، AsemanAbee ، HRSH ، ali usa ، yashim ، ensan ، hellen segara ، farzad021 ، گل نهال ، mtcanada ، MCPD ، amiro0008 ، philter ، behzad2013 ، آلیس-1980
آفیسر: سلاااااااااااااااام خوبید؟
ما: مرسی، خوبیم
آفیسر: آیا قسم می خورید تمام گفته ها و نوشته هاتون درسته؟
ما: بله
آفیسر: شغلتون چیه؟ راستی به پزشک حیوانات فارسی چی میگن؟
ما: (با خنده) دامپزشک
آفیسر: شما تو ....... خدمت سربازی کرذیذ؟ (با شک پرسید و دقیقا به منظور یه دستی زدن)
من: نه من ....... بودم
آفیسر: دقیقا چی کار می کردید؟
من: توضیح در حد یک جمله
آفیسر: شروع کرد به شوخی و چند تا سوال در حد این که شما طرح دارید بعد از فارغ التحصیلی و ....
آفیسر: شما هیچ مشکلی ندارید و پروندتون کامله فقط یه پروسه اداری دارید. بعد از یک هفته سایت و چک کنید و تا یک الی دو ماه دیگه هر وقت اسمتون اومد یکیتون بیاد برای ویزا.
شماره کیس : 2012AS00012XXX
تاریخ رویت قبولی در سایت:17جولای
تاریخ ارسال فرمهای سری اول:01 آگوست 2011 TNT
کنسولگری: آنکارا
تاریخ کارنت شدن کیس:Oct 6
تاریخ دریافت نامه دوم:14 Oct
تاریخ مصاحبه: 5 Dec.
تاریخ دریافت کلیرنس: 12 Jan
تاریخ دریافت ویزا: 19 Apr
تاریخ ورود:Tongue
با سلام خدمت تمامی اساتید
بالاخره نوبت ما شد که سفرنامه بنویسیم
فکر کنم قبلا قسمت مربوط به مدیکال رو نوشته باشم. پس اینجا بقیشو مینویسم
اول لازم میدونم برای بعضی از کلمات مترادف ملموس تری رو براتون معرفی کنم:
1- کلیر خوردن یا رفتن تو مراحل اداری = به کما رفتن
2-آمدن جواب کلیر = به هوش آمدن و رفتن تو بخش
3- کلیر خوردن در ماههای آخر = مرگ مغزی شدن. چون احتمال به هوش اومدن خیلی کمه و فقط باید دعا کرد. ویا اعضای بدن (فتوکپی فرمهایی که تا حالا پر کردی) رو به نیازمندان اهدا کردن.
4-آمدن جواب کلیر در ماههای آخر = معجزه
خوب از هر چه بگذریم سخن دوست خوشتر است
من و همسرم ساعت دوازده شب با اتوبوس از استانبول به سمت آنکارا حرکت کردیم و ساعت پنج صبح در ترمینال آشتی آنکارا بودیم. چون خیلی زود بود و مترو هم ساعت شش صبح شروع به کار میکرد تصمیم گرفتیم همونجا یه صبحونه ای بخوریم و به این ترتیب ساعت شد پنج و نیم. نیم ساعت هم جلوی کرکره های مترو منتظر شدیم و ساعت شش سوار مترو شدیم. ساعت شش و پانزده دقیقه در میدان کزل آی از مترو پیاده شدیم و چون خیلی زود بود و هوا هم هنوز تاریک بود تصمیم گرفتیم پیاده و خیلی آهسته بسمت سفارت حرکت کنیم. هر چقدر که آهسته رفتیم باز هم یک ربع مونده به هفت جلوی سفارت بودیم. یک دفعه چشممون به یک شیرینی فروشی رو بروی سفارت افتاد که باز بود و چون هوا هم خنک بود رفتیم اون تو و سفارش دو تا چایی با شیرینی دادیم و تا هفت و نیم اون تو نشستیم.بعدش اومدیم بیرون و رفتیم جلوی در سفارت. اونجا دوتا ردیف بود. یکی مال مهاجرها و دیگری توریست ها. در صف مهاجرها ما نفر اول بودیم ولی صف توریستها نسبتا شلوغ بود و اکثرا هم ترک بودند. نکته قابل توجهی که من در سفرنامه های قبلی خونده بودم اینه که بعضی ها نوشته بودن که اونجا پارتی بازی میشه و ترکها رو زودتر میفرستن تو. در صورتی که اصلا اینطور نیست. هر کسی توی برگش یه ساعت مشخص برای مصاحبه داره. مال مهاجر ها از ساعت هشت و نیم شروع میشه و مال توریستها از ساعت هفت و نیم و به فاصله پانزده دقیقه ای. بعد از ما یک مادر و دختر ایرانی و یک دختر خانوم ایرانی هم اومدن. البته دو تا خانواده ایرانی دیگه هم بودن. بعدش نگهبان اومد و پاسپورتها رو جمع کرد و برد داخل تا با لیستش چک کنه و خیلی زود اومد و به ترتیب پاسپورتها رو پس داد و به داخل راهنمایی کرد. بعدش مرحله رد شدن از دستگاه و تحویل موبایل ها بود. بعد رفتیم داخل یک حیاط کوچیک و دوباره منتظر شدیم تا ساعت هشت و نیم بشه و رامون بدن تو. بعد رفتیم تو و با یک خانوم که واستاده بود تا اصل مدارک رو بگیره روبرو شدیم. از ما پاسپورتها و مدارک پزشکی و اصل سند ازدواج و گواهی مالی و آخرین مدرک تحصیلی برنده و شناسنامه و کارت ملی و نفری دو قطعه عکس رو خواست و ماهم تقدیم کردیم.(پایان خدمت رو نخواست و ما هم چیزی نگفتیم) نکته: ما مدارکمون رو بصورت تفکیکی و منظم داخل اون پوشه های پلاستیکی که توشون تفکیک شده هست گذاشته بودیم و این کارمون رو خیلی راحت کرد. بعد یه شماره بهمون داد و گفت برین و بشینین ما هم گفتیم چشم.
اول شمارمون برای باجه شماره هفت اعلام شد و رفتیم پیش یه خانوم خیلی بامزه و خنده رو و انگشت نگاری کردیم. نکته:موج مثبت از سر و روی این خانوم میباره و اصلا بهش نمیاد که در طول عمرش حتی یک بار هم کسی رو ناراحت کرده باشه. بعدش دوباره نشستیم و اینبار شمارمون رو برای پرداخت پول صدا زدن و رفتیم پرداخت کردیم. بعدش هم برای مصاحبه. و اما مصاحببببببببببببببببببببببببببه.....
تا رسیدیم جلوی باجه با یه صحنه رو برو شدیم که نمیدونستم ناراحت بشم یا خوشحال. میدونید چی دیدم؟ این چه سوالیه. خوب معلومه که نمیدونین چون اون موقع اونجا نبودین. بگذریم. دیدیم که خیلی قشنگ اصل مدارک ما رو (شناسنامه و مدرک تحصیلی و ...) گذاشته جلوی شیشه که بهمون پس بده. خوب حالا شاید فکر کنین که این خیلی عادیه و چرا من اینو گفتم. ولی شاید وقتی بدونین که پاسپورتهامون هم بین اون مدارک بود یکم قضیه فرق کنه و این یعنی حداقل کما رو داریم. چون اونایی که قراره یک ضرب بگیرن پاسپوتشون رو پس نمیدن و با یو پی اس براشون میفرستن.بعدش هم قبل از اینکه چیزی بپرسه داشت با برگ آبی ور میرفت و این یعنی صد در صد کما.
و اما سوالاتی که کرد و حتی به جوابشون توجه هم نمیکرد اینا بودن: آیا الان در ترکیه دانشجو هستین و ما گفتیم بله. چه رشته ای و ماهم جواب دادیم. بعدش از خانومم پرسید در ایران چه کاره بودی و بعد از من همین سوال رو کرد. راستی قبل از این سوالها با همدیگه قسم خوردیم. بعدش هم فرمها رو داد امضا کردیم و برگ آبی رو تقدیم کرد و گفت که وقتی شمارتون رو تو سایت دیدین بیاین و ویزاتون رو بگیرین و به این ترتیب ما هم رفتیم تو کما. بعد یه دفعه گفت آها شما در استانبول زندگی میکنید و نیازی نیست که حضوری بیاین و یک برگه سبز رنگ هم ضمیمه برگ آبی کرد و گفت میتونین پاسپورتهاتون رو با یو پی اس بفرستین. در اون برگ سبز رنگ هم دیقیقا همون چیزهایی رو نوشته که تو برگ آبی هست. تنها فرقشون اینه که برگ آبی فارسی و انگلیسیه و برگ سبز ترکی و انگلیسی.
و اما نکات آموزنده:
1- نویسنده این سفرنامه و کامنتهای قبلی آقا هستش نه خانوم. رقیه اسم همسر منه که برنده اصلیه و چون اعصاب معصاب نداره من بجاش مینویسم.
2- فاصله استانبول و آنکارا بین هفت تا پنج ساعته و این بستگی داره که کجا سوار اتوبوس بشین. چون استانبول خیلی بزرگه.
3- تکلیف همه قبل از مصاحبه معلومه و این فقط یه مرحله تشریفاتیه. البته میتونین در مصاحبه سرنوشت مثبتتون رو منفی کنین. مثلا تو سالن بلند شین و علیه آمریکا شعار بدین و ... اما برعکس این موضوع امکان نداره
4- آنکارا خیلی سردتر از استانبوله
در پایان از همه اعضای محترم تقاضا دارم که برای بهوش اومدن ما و تمامی به کما رفتگان دعا کنن.
2012AS14XXX
ankara
تاریخ دریافت ویزا:اول مارس 2012
تاریخ ورود به آمریکا:دوم آگوست
هزینه ها:خیلی میلیون تومن
یکماهه کلیر شدم
دیگه چیزی یادم نیست که بنویسم
Big Grin
دروود به همه دوستان مهاجرسرايي
اول لازم مي دونم از مديران اين سايت و دوستاني كه زحمت مي كشن تا به ديگران صادقانه كمك كنند تشكر كنم. چون اين سايت و پاسخهاي دوستان كمك بسيار زيادي به من كرد و اميدوارم من هم بتوانم سهم خودم را در كمك به ديگران ايفا كنم تا اين زنجيره عشق باقي بماند.
يه مدتي بود كه به دلايلي نتونستم به مهاجرسرا سر بزنم ولي الان با دست پر برگشتم.
اما بگم از داستانهاي مربوط به مصاحبه:
حدود 2 ماه قبل به واسطه يكي از دوستاني كه برنده 2010 بود با شخصي آشنا شدم كه فعاليتش در آنكارا و مربوط به كارهاي مهاجرتي بود و در آنكارا كمك خيلي زيادي به ما كرد.
به پيشنهاد ايشان بليط ايران اير تهيه كرده بودم كه البته بهتر از تركيش بود. فاصله صندلي ها. نوع پذيرايي. و ساعت پرواز خيلي بهتر بود.
چهارشنبه ساعت 18:45 پرواز بود و ما براي اينكه بتونيم در رديفهاي جلو جا بگيريم تا بچه دچار گوش درد نشه حدود ساعت 16 فرودگاه بوديم. پرواز بدون تاخير انجام شد و خيلي خوب بود بعد از 2 ساعت و 20 دقيقه در ساعت 17:30 به وقت محلي رسيديم. خانم مرادي طبق قرار قبلي منتظر بود و به آپارتماني كه هماهنگ كرده بودند رفتيم. روز 5شنبه ساعت 9 صبح رفتيم به طرف مطب دكتر اونگان ، 105 لير بابت تشكيل پرونده و 280 $ بابت عكس سينه ،‌معاينه ،‌ و 1 واكسن آبله و 58 $ بابت آزمايش تست آبله و در كل كار 3 نفرمان حدود 500 تومان خودمان هزينه برداشت. تمام كارها تا ساعت 12 تمام شد و روز بعد يعني جمعه بعد از ظهر 3 تا پاكت و 2 تا CD تحويل گرفتيم.
چند تا نكته كه در مورد مديكال پزشكي ممكنه به درد دوستان بخوره:
من چون قبلا بيماري آبله را داشتم احتياجي به واكسن آبله نداشتم و در پاستور بعد از آزمايش مربوطه در كارت واكسنم زدند كه واكسن آبله تزريق شده تا آنجا دوباره كاري نشه ولي ظاهرا چند وقت پيش خانمي به آنكارا رفته بودند و اعلام كردند كه من در ايران واكسن آبله نزدم ولي در كارت واكسن قيد شده كه واكسن زدم. به همين خاطر از حدود 1 ماه قبل به اين طرف دكتر اونگان به كارتهاي واكسن پاستور خيلي اعتماد نداره و براي كسانيكه واكسن آبله در كارتشان قيد شده ،‌يك آزمايش مي نويسه كه هم زمان بره و هم 58$ خرج الكيه.
پس اگر واكسن آبله بايد بزنيد و هنوز اين كار را نكرديد، اجازه بديد اين واكسن را در تركيه بزنيد. هم ارزانتره ( چون اينجا انحصاري شده و قيمتش خيلي گرون شده) و هم كيفيتش بالاتره و هم اينكه اگر اينجا بزنيد در آنجا بايد يه هزينه اضافه بابت تست آبله بديد كه زمان كارتان را هم بيشتر مي كنه.
نكته ديگه اينكه من يه بچه 1 ساله دارم و شنيده بودم كه ممكنه دكتر تست سل بگيره و اگر اينطور باشه 3 روز زمان مي بره. به خاطر همين 1 هفته زودتر رفتيم ولي آنجا تست سل انجام نشد.
قابل توجه كسانيكه فرزند دارند، ‌تست سل بين سنين 2 تا 15 سال انجام مي شه و اين را در برنامه ريزي سفرتان لحاظ كنيد تا دچار مشكل نشويد.
ما از روز جمعه تا 4 شنبه بيكار بوديم و از آنجا كه آنكارا جاي ديدني خاصي نداره، در اين چند روز فقط به مقبره آتا ترك (كه اصلا ترك نبوده) رفتيم . قلعه آنكاراي قديم را ديديم و يه آبشار مصنوعي كه جديدا ساخته شده. يه كمي هم گشت و گذار در مراكز خريد و ...، به طور كلي آنكارا جاي خاصي براي رفتن نداره مخصوصا در فصل سرما
از نظر قيمت هم به ندرت چيزي پيدا مي كرديم كه از ايران ارزانتر باشه، چون تركيه و به خصوص آنكارا شهر گراني هستش.
يه نكته ديگه، دوستان، اگه به بارها يا جاهاييكه نوشته شده كازينو رفتيد (كه البته اين ها نمي دونند كازينو چيه چون به بارها و ديسكوها مي گن كازينو) و يه دفعه بابت يه ليوان نوشيدني يه فاكتور 500 دلاري بهتون دادن اصلا ناراحت نشيد و خيلي آرام اين پول زور را بديد و بيايد بيرون وگرنه با چند تا غول بيابوني مواجه مي شيد و هم كتك مي خوريد و هم مجبور مي شيد اين پول را پرداخت كنيد.(مخصوصا اينكه دادگاههاي آنجا اصلا از غير ترك دفاع نمي كنه و بايد 100 هزار دلار خرج كنيد تا دادگاه تشكيل بشه و بعدش هم راي به ضد شما صادر مي شه) پس اگه يه كمي تحمل كنيد و قيدش را بزنيد بهتره ، اگه نه كه.... ما بلايي را كه به سر يه ايراني اومده بود تعريف كرديم.
و اما روز قشنگ مصاحبه فرا رسيد. البته قبلش حال عجيبي داشتيم. روز چهارشنبه (ديروز) 8 راه افتاديم وقبل از 8:30 جلوي سفارت بوديم.
اول پاسها را گرفتند و اسامي را چك كردند ، از همان ابتدا، صف گريين كارتي ها و ويزاها جدا بود. وارد سفارت كه شديم به اتاقي رسيديم و دستاگاه X-RAY بود و بعد از كنترل پاسپورت، در يك محوطه منتظر بوديم. كيس به كيس به باجه اي رسيديم كه يك خانم با زبان فارسي به ما خوش آمد گفت. و مدارك ما را خواست:
پاسپورت، پاكتهاي پزشكي،آخرين مدرك تحصيلي شخص برنده ، نفري 2 قطعه عكس (حتما اسم را پشت عكسها مطابق پاسپورت بنويسيد)، اصل شناسنامه ، اصل كارت ملي، اصل عقد نامه، و مدارك مالي يا اسپانسر را تحويل داديم. (دقت كنيد در عكسها حتما بايد گوشها معلوم باشد) و از ما پرسيدند كه مصاحبه فارسي مي خواهيد يا انگليسي. ما مصاحبه فارسي را انتخاب كرديم كه يه وقت در صحبت كردن انگليسي اگه چيزي را متوجه نشيم يا نتونيم منظورمان را برسونيم دچار مشكل نشيم. يه نوبت به ما دادند و در سالن انتظار منتظر شديم.
مرتبه اول شماره ما را خواندند و به پشت باجه رفتيم. يه آقايي چند سوال از ما پرسيد مثل اينكه غير از تهران جاي ديگري سكونت داشتيد؟ يا اينكه اعلام كرديد در فلان محل 2 سال كار مي كرديد از چه سالي تا چه سالي بوده و ... و اين اطلاعات را در فرمهايي كه فرستاده بوديم نوشتند. مرتبه دوم براي انگشت نگاري شماره ما را اعلام كردند و بعد از آن براي واريز وجه ويزا به صندوق خوانده شديم. در مرحله آخر هم براي مصاحبه كه يك خانمي كه فارسي صحبت مي كردند. ابتدا سوگند خورديم (اميدوارم كساني كه نخوردند به زودي بخورند...) و بعد به خاطر يه سري روال اداري يه كارت آبي گرفتيم و برگشتيم. و قرار شد تا 1 الي 2 ماه آينده به سايت سر بزنيم و هر وقت كيس نامبر مان را ديديم براي دريافت ويزا بريم. و گفتند كار ما تمام شده و هيچ مشكلي نيست و بعدا يكي از ما ( من يا همسرم) بريم تا 3 تا ويزا را دريافت كنيم و .....، خداييش از آنچه كه فكر مي كردم خيلي راحتتر بود.
اگر كمكي از بنده ساخته باشه با كمال ميل در خدمتم.
به اميد موفقيت همه دوستان
شاد باشيد.
CN:2012AS12000
SEND FORM:17 AUG
3ﻧﻔﺮ (فرزند 1ساله)
ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ:14 DEC
هزینه ها:6 میلیون تومان + 5078$
کلیرنس:20 JAN
ویزا:14 FEB
اولین سفر:26 FEB
با سلام
دوستان اين سفرنامه من نيست اما بي واسطه بهم رسيده گفتم بذارمش اينجا.
برنده اصلي يه مرد تقريبا ٧٠ ساله بوده و همسرش ٦٥ سال كه بردن اونها به نوبه خودش خط بطلاني بر اينكه بعضي ها مي گن لاتاري سلكتيو عمل مي كنه و ادم خوبا رو سوا ميكنه.
هر دو دبير بازنشسته بودن
دو سه روز پيش مصاحبشون بوده. كيس حدود ١٥٠٠٠.
اسپانسر داشتن
حساب بانكي حدود نفري ٢٠ ميليون.
نفري يه سند
واكسناشونو پاستور زده بودن
هيچ واكسن اضافه اي هم انكارا بهشون نزدن. فقط معاينه و عكس برداري از سينه. جمع هزينه حدود ٣٠٠ دلار.
مصاحبه فارسي بوده.
افيسر پرسيده شما دبير بازنشسته ايد. گفتن بله. پرسيده چي درس ميدادين. گفتن زبان و رياضي.
خيلي خوشرو و خوش برخورد گفته يعني انگليسي بلديد حرف بزنيد. اونام گفتن بله.
نهايتا گفته بهشون كيستون اوكيه ولي چون معلم بوديد و دولتيه بريد ايران و بين ٤ تا ٦ هفته منتظر كليرنس باشيد.
ارادتمند
تشکر کنندگان: faranak.n ، tamanna ، frz61 ، edge ، الی الی ، afshin4749 ، t.azimaie ، MAHDI2012 ، shadin_n ، MPU ، byousefi_p ، آلیس-1980

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان