کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
سفرنامه و تجربهٔ مصاحبه در ایروان
(2012-10-24 ساعت 12:24)شهلا 1346 نوشته:  افشین جان تبریک میگم و ممنون بابت سفرنامه کاملت ...
دیروز kcc به من پاسخ داد که فرم هامو دریافت کرده و گفته نوبت شما شاید دسامبر باشه و 15 هر ماه سایت را چک کنید
من درخواست تغییر سفارت به ارمنستان را دارم.
آیا کسی متن انگلیسی اونو داره برام بفرسته ؟؟
و اصلا درسته تغییر سفارت بدم؟؟
ایا هزینه های ارمنستان کمتر از ترکیه و ابوظبی هست ؟؟ ما سه نفریم
متشکرم ار پاسختون
shahla_sha@yahoo.com
برا هر نفر چند دلار پول سفارت دادین

خواهش می کنم
فقط در مورد هزینه ها من فکر می کنم با صرفه تر هست
کل هزینه سفر برای من 1 نفر برای 10 شب و 11 روز به این صورت شد:
330 دلار سفارت
113 دلار تست پزشکی
290 دلار اسکان (در آپارتمانی که 4 نفر هم با همین قیمت می تونستند مستقر بشند)
147 دلار ترنسفر، تاکسی، خورد و خوراک و هزینه های جانبی مانند هزینه تغییر بلیط هواپیما و ...
520 هزارتومان بلیط هواپیما رفت و برگشت

جمع هزینه های برای من به صورت
880 دلار + 570 هزارتومان
در اومد

توی یک پست به صورت مفصل جزییات اون رو هم شرح می دم
2013AS1017 ≈≈ ویزا از سفارت ایروان ≈≈ ساکن مریلند، ویرجینیا از ۱ اپریل ۲۰۱۳ ≈≈ داستان من و لاتاری ۲۰۱۳
دوستان، قول داده بودم نامه‌ای رو که به کی سی سی برای تعویض سفارت ارسال کردم در صورت مؤثر بودن اینجا بگذارم. اما امروز ایمیلی دریافت کردم و همون متن همیشگی توش بود مبنی بر اینکه اگر آدرستون عوض شده باید آدرس قدیم و جدید رو بدید تا سفارت رو براتون عوض کنیم!
با توجه به اینکه کاملا در متن نامه شرایط خاص ایران رو توضیح دادم و اینکه اینجا سفارت آمریکا نداریم، تصور میکنم اپراتو اصلا متن ایمیل رو نخونده و خیلی سریع به دنبال آدرس بنده توی متن ایمیل بوده و وقتی پیدا نکرده این پاسخ رو داده. لازمه بگم از سابجکت ایمیلم مشخص بود که قصد تغییر سفارت رو دارم!

بنابر این تلفن کردم به کی سی سی و مکالمه زیر رو با خانمی داشتم:

ابتدا خانم اپراتور بعد از گرفتن کیس نامبر و مشخصات دیگر من و نسبتم با برنده اصلی با سرعت نور اطلاعاتی داد در این خصوص که پرونده‌ام پراسس شده و منتظر اسکجوله و در حال حاضر دارند پرونده‌های تا نمیدونم چند رو اسکجول میکنند (عددش رو فراموش کردم) و صحبتهای من:
‪Thank you for your information.
‪By the way, I have a problem that I could't fix via email.
‪About a week ago I sent an email to kcc and asked for the change of the place of interview to a different embassy.
‪Today I received a reply indicating that I need to provide KCC with my former and new physical addresses.
‪In fact we haven't moved to a new country, but we do not have a US embassy in our country. So we need to choose among some neighbor countries.

خانم از من خواست که منتظر بمونم و بعد از تقریبا دو سه دقیقه (و احتمالا مشورت با یک فرد مسؤول) برگشت و اینها رو به من گفت:

‪Please send your email again and this time mention in your email that you have spoken to a KCC operator and that you've been told that you are able to change your embassy.

من هم ایمیلم رو طبق دستور اپراتور تنظیم کردم و دوباره فرستادم. البته اینبار در سابجکت ایمیل نوشتم: I have spoken to a KCC Operator
البته این یه تاکتیک بود برای اینکه اپراتوری که ایمیل رو بررسی میکنه نتونه محتوای اونو حدس بزنه و مجبور بشه متن ایمیل رو بخونه.

لطفا باز هم منتظر باشید. این بار اگر پاسخ درستی گرفتم حتما متن ایمیل رو میگذارم. نمیخوام متنی که نتیجه نمیده اینجا گذاشته بشه و دوستانی رو که در جریان کار من نیستند به اشتباه بندازه.
(2012-10-27 ساعت 00:54)امیر مهاجر نوشته:  دوستان، قول داده بودم نامه‌ای رو که به کی سی سی برای تعویض سفارت ارسال کردم در صورت مؤثر بودن اینجا بگذارم. اما امروز ایمیلی دریافت کردم و همون متن همیشگی توش بود مبنی بر اینکه اگر آدرستون عوض شده باید آدرس قدیم و جدید رو بدید تا سفارت رو براتون عوض کنیم!
با توجه به اینکه کاملا در متن نامه شرایط خاص ایران رو توضیح دادم و اینکه اینجا سفارت آمریکا نداریم، تصور میکنم اپراتو اصلا متن ایمیل رو نخونده و خیلی سریع به دنبال آدرس بنده توی متن ایمیل بوده و وقتی پیدا نکرده این پاسخ رو داده. لازمه بگم از سابجکت ایمیلم مشخص بود که قصد تغییر سفارت رو دارم!

بنابر این تلفن کردم به کی سی سی و مکالمه زیر رو با خانمی داشتم:

ابتدا خانم اپراتور بعد از گرفتن کیس نامبر و مشخصات دیگر من و نسبتم با برنده اصلی با سرعت نور اطلاعاتی داد در این خصوص که پرونده‌ام پراسس شده و منتظر اسکجوله و در حال حاضر دارند پرونده‌های تا نمیدونم چند رو اسکجول میکنند (عددش رو فراموش کردم) و صحبتهای من:
‪Thank you for your information.
‪By the way, I have a problem that I could't fix via email.
‪About a week ago I sent an email to kcc and asked for the change of the place of interview to a different embassy.
‪Today I received a reply indicating that I need to provide KCC with my former and new physical addresses.
‪In fact we haven't moved to a new country, but we do not have a US embassy in our country. So we need to choose among some neighbor countries.

خانم از من خواست که منتظر بمونم و بعد از تقریبا دو سه دقیقه (و احتمالا مشورت با یک فرد مسؤول) برگشت و اینها رو به من گفت:

‪Please send your email again and this time mention in your email that you have spoken to a KCC operator and that you've been told that you are able to change your embassy.

من هم ایمیلم رو طبق دستور اپراتور تنظیم کردم و دوباره فرستادم. البته اینبار در سابجکت ایمیل نوشتم: I have spoken to a KCC Operator
البته این یه تاکتیک بود برای اینکه اپراتوری که ایمیل رو بررسی میکنه نتونه محتوای اونو حدس بزنه و مجبور بشه متن ایمیل رو بخونه.

لطفا باز هم منتظر باشید. این بار اگر پاسخ درستی گرفتم حتما متن ایمیل رو میگذارم. نمیخوام متنی که نتیجه نمیده اینجا گذاشته بشه و دوستانی رو که در جریان کار من نیستند به اشتباه بندازه.

دوستان همین الان پاسخ رو گرفتم و اینبار چقدر سریع!

تصور میکنم سابجکت ایمیل خیلی توی اولویت بندی خوندن ایمیل تأثیر داره!

این نامه اولی که نوشتم و جواب نگرفتم:

(subject: Change Interview Place)

‪I will appreciate if you change my place of interview to the US embassy in Yerevan, Armenia.

‪Since we do NOT have any US embassy in our country we need to choose among some of our neighbor countries.

‪Considering everything, Yerevan is my best choice.

‪I am looking forward to your kind reply.

این نامه دوم پس از تماس با کی سی سی و توصیه اپراتور کی سی سی:

(subject: I Have Spoken to a KCC Operator)

‪I have just spoken to a KCC operator and she told me that I am able to change my interview place to the US embassy in Yerevan, Armenia, WITHOUT providing a new address.

‪So please don't ask me to provide my new address and I will appreciate if you read the rest of my email.

‪This is the second time I write this email and this time KCC asked me to send my email again and mention that I have spoken to a KCC operator on the phone.

‪We have NOT moved to a new address, however since we do NOT have a US embassy in our country the operator in KCC told me that I can change the embassy without providing a proof of residency in a new country.

‪Here's my current physical address again:

#######################

‪I will appreciate if you change my place of interview to the US embassy in Yerevan, Armenia.

‪I am looking forward to your kind consideration.

و پاسخ کی سی سی:
‪‪Thank you for your inquiry.

‪‪The information you provided will be included in your case file for review.

چند نکته:

• قسمتهای ارغوانی مشخصاً مربوط به اتفاقاتیه که برای من افتاد و اگر از این متن میخواهید استفاده کنید توصیه میکنم حتما به فراخور ویرایش کنید.
• جاییکه خواستم از من آدرس جدید نخوان و خواهش کردم ادامه ایمیل رو بخونند کمی تنده و توصیه نمیکنم شما استفاده کنید. من مخصوصا این کارو کردم و شرایط رو مناسب دیدم.
• در کل به نظرم ایمیل اول هم مناسب بوده و احتمالا اپراتور اونو با دقت مطالعه نکرده.
• پیشنهاد میکنم آدرس فعلیتون رو بصورت Bold توی متن نامه بگذارید که به راحتی به چشم اپراتور بیاد و تا ایمیل رو نخونده، فوری اقدام به پاسخ و درخواست آدرس جدید و قدیم نکنند.

امیدوارم مفید واقع بشه.
ما دیروزمدیکال داشتیم با خانم دکترکریستیان خیلی ادم خوش برخورد و مثبتی بود و همه کارها بخوبی انجام شد اپارتمان هم از شرکت hyur گرفتیم خود اپارتمان بد نیست و همونی هست که فکر میکردیم ولی بیرون اپارتمان -راه پله و اسانسور -اسف بار بود و خیلی تو ذوقمون خورد البته بعد دیدیم تمام شهر داغونه و فضای جنگ جهانی دوم رو داره بیمارستانشون هم ازبدترین بیماستانهای ما خراب تره خلاصه بچه هایی که میان ارمنستان خیلی انتظار زیادی نداشته باشن انگلیسی هم که تعطیلند و حتی اعداد رو بلد نیستند.یک نکته هم در مورد فرم ویزا بگم کسانیکه میخوان اونو جلوتر پرینت بگیرند و پرکنند حتما پشت و روی یک صفحه بگیرند چون ما تو دو صفحه گرفته بودیم و قببول نکردند وعکس هم نمیخواد
(2012-11-01 ساعت 12:08)Saiban نوشته:  
(2012-11-01 ساعت 10:31)mojgan rezaee نوشته:  ما دیروزمدیکال داشتیم با خانم دکترکریستیان خیلی ادم خوش برخورد و مثبتی بود و همه کارها بخوبی انجام شد اپارتمان هم از شرکت hyur گرفتیم خود اپارتمان بد نیست و همونی هست که فکر میکردیم ولی بیرون اپارتمان -راه پله و اسانسور -اسف بار بود و خیلی تو ذوقمون خورد البته بعد دیدیم تمام شهر داغونه و فضای جنگ جهانی دوم رو داره بیمارستانشون هم ازبدترین بیماستانهای ما خراب تره خلاصه بچه هایی که میان ارمنستان خیلی انتظار زیادی نداشته باشن انگلیسی هم که تعطیلند و حتی اعداد رو بلد نیستند.یک نکته هم در مورد فرم ویزا بگم کسانیکه میخوان اونو جلوتر پرینت بگیرند و پرکنند حتما پشت و روی یک صفحه بگیرند چون ما تو دو صفحه گرفته بودیم و قببول نکردند وعکس هم نمیخواد

دوست عزیز
اگه امکان داره یه مقدار راجع به هزینه ها و چگونگی آدرس دارن به تاکسی و خلاصه ای از سفرنامتون رو برامون بنویسید . با تشکر ویژه

هزینه مدیکال 45000درام است (فقط باید درام پرداخت کنید) که شما به خود دکتر پرداخت میکنید و برای آزمایش خون و عکس پول دیگه ای پرداخت نمی کنید. و ادرس دکتر ها که در سایت سفارت ارمنستان هست به زبان روسی هست و اونو پرینت بگیرید چون اونجا اصلا با زبان انگلیسی میونه ای ندارن و باید کلی بپرسید تا کسی بتونه کمک کنه اما زبان روسی زبان رایجشون هست.
(2012-11-01 ساعت 15:06)امیر مهاجر نوشته:  دوستانی که برای مصاحبه تشریف میبرند ایروان، لطفاً بپرسید پرداخت هزینه‌های پزشکی با کردیت کارت (مستر، ویزا، ...) مقدور هستش یا نه و اینجا اعلام کنید، ممنون میشم .

چیزی که من دیدم این امکان وجود نداشت
حتی امکان پرداخت هزینه ها با دلار اسکناس هم ممکن نبود و در بیمارستان هم صندق و هم پزشک درام دریافت می کردند
البته تصور می کنم بتوان در بانکی مثل HSBC که همه پرسنل اون به خوبی انگلیسی صحبت می کردند و شعب زیادی در شهر داشت از کارت اعتباری برای خرید درام استفاده کرد
2013AS1017 ≈≈ ویزا از سفارت ایروان ≈≈ ساکن مریلند، ویرجینیا از ۱ اپریل ۲۰۱۳ ≈≈ داستان من و لاتاری ۲۰۱۳
سفرنامه من به ديار ارامنه،

خوب ديگه نوبتي هم باشه، نوبت منه که سفرنامم رو بنويسم.
آخرين پنجشنبه ماه اکتبر با پرواز آسمان به ايروان اومدم و حدود ساعت 21:30 در فرودگاه ايروان بودم. وقتي پا در سالن فرودگاه گذاشتم از اونجايي که اين اولين سفر خارجي من بود، همه چيز واسم جديد بود! اول رفتم توي صف واسه تبديل پول به درام ارمنستان. متاسفانه بانک موجود در فرودگاه يکم بي انصاف تشريف دارن و به ازاي هر دلار 399 درام پرداخت کردند، که حداقل 6 درام کمتر از مقداري است که در شهر ايروان به شما پرداخت ميشود.
به روش اخذ ويزاي 5 دقيقه اي ويزا رو توي 10 دقيقه گرفتم Big Grin و بعد به سالن اصلي واسه گرفتن چمدانم مراجعه کردم. متاسفانه روي چمدان با 1 چيزي مثل روغن يا گازوئيل سياه شده بود و هنوز هم نتونستم تميزش کنم! من از قبل با کمپاني Hyur Service واسه گرفتن آپارتمان از طريق ايميل مذاکره کرده بودم و 1 آپارتمان کلاس B واسه 7 شب به همراه ترانسفر يکطرفه از فرودگاه به آپارتمان مورد نظر گرفته بودم. البته همين جا بايد بگم که از آپارتمانم زياد راضي نبودم و احساس ميکنم يکم سرم کلاه گذاشتن، ولي از لحاظ امنيت،آرام بودن محيط و محل آپارتمان (انتهاي خيابان اميريان) راضي بودم. در هر صورت اگر قصد اجاره آپارتمان از کمپاني مذکور رو دارين، در انتخاب آپارتمان بيشتر دقت کنين و هر آپارتماني که خودشان پيشنهاد دادند را فورا قبول نکنين. من براي 7 شب به همراه ترانسفر جمعا 97000 درام پرداخت کردم. (ترانسفر 6000 درام)

انجام آزمايش مديکال:

آزمايش مديکال در ايروان در کمتر از 1 ساعت انجام مي شود و بسيار راحت تر از آن چيزي هست که فکرش رو ميکنين! اکثر دوستان در مورد کارت واکسيناسيون نگراني دارن. اول بايد بگم که پزشکان ايروان (کريستين و اورديان) هيچ تاکيدي بر روي کارت واکسيناسيون پاستور ندارن! شما حتي اگر از مطب پزشک سر خيابانتان هم کارت واکسن بين المللي بگيرين ازتون قبول ميکنن. پس دوستاني که تهران نيستند و هنوز کارت واکسن نگرفتن اصلا و ابدا نيازي به اينکه به پاستور تهران مراجعه کنند ندارند. در هر شهر ميتوان با مراجعه به مرکز هلال احمر به صورت رايگان کارت واکسن زرد بين المللي تهيه کرد. در مطب دکتر به صورت کلي اندازه گيري قد و وزن، گرفتن فشار خون، بينايي سنجي، معاينه بدن و پرسش راجع به اعتياد به موارد مختلف، سوابق جراحي، حساسيت دارويي، تشنج، بيماري قند و چند مورد ديگر سوال ميشود. اگر شما با دکتر کريستين وقت بگيرين حتي 1 کلمه هم نياز نيست انگليسي صحبت کنين! منشي دکتر (خانم لوسی) کل سوالات را با فارسی روان از شما ميپرسه و توضيح ميدهد و هر جا لازم بود واسه دکتر به ارمني ترجمه ميکند. کلا صحبت من با خود دکتر در 2 کلمه Hello و Goodbye خلاصه شد!

انجام مصاحبه در سفارت:

حدود ساعت 8 صبح با 2 تا ديگه از دوستان که اونا هم کيس لاتري بودن (يک خانم و يک آقا که روز مديکال با هم آشنا شديم و الان اونا جزو دوستاي خوبم هستن) با هم به سفارت رفتيم. بعد از يکوچولو انتظار حدود ساعت 8:15 يک خانمي اومد و ما رو يکي يکي بعد از کنترل پاسپورت با ليست اسامي کسايي که اونروز مصاحبه داشتن، به داخل ساختمان سفارت راهنمايي کرد. بعد از چک امنيتي و تحويل موبايل، به سالن اصلي که باجه ها در آن قرار داشتن رفتيم. بعد از کمي انتظار حدود ساعت 9 اولين نفر رو صدا زدن به باجه 7 واسه تحويل مدارک و انگشت نگاري. من نفر دوم بودم که اينبار به باجه 8 که يک خانم مو مشکي بود رفتم. مدارکي که از من گرفت عبارت بودن از: کپي صفحه اول پاسپورت، اصل مدرک ليسانس و ترجمه، اصل مدرک پيش دانشگاهي و ترجمه، اصل شناسنامه و ترجمه، اصل کارت پايان خدمت، نامه تمکن مالي، 2 عدد عکس 5 در 5 و تمام. بعدش 1 فيش بهم داد به مبلغ 330 دلار که در قسمت صندوق پرداخت کردم و برگشتم پيش همون خانم. بعد از آن خانم محترم رفت مدارک مديکالم رو چک کنه که از همين جا روند بدشانسي من شروع شد! بعد از 5 دقيقه برگشت و گفت اصلا شما مديکال دادين؟! گفتم بله در فلان تاريخ انجام دادم. گفت مدارک مديکالت اينجا نيست ولي مشکلي نداره ما خودمون از دکتر پيگيري ميکنيم و پيداش ميکنيم! بعد رفت عکسم رو اسکن بکنه. وقتي برگشت گفت عکستون واسه اسکن مناسب نيست و اسکنش بد ميشه! مشکل جنس کاغذ عکس بود که از نوع مات و در تار و پود کاغذ به صورت شش ضلعي بود. در نتيجه وقتي عکس رو اسکن ميکردن روي کل عکس شش ضلعي هاي کوچک نمايان ميشد و عکس رو خراب ميکرد. واسه همين گفت بايد بري عکس بگيري و برامون بياري! اين اتفاقات باعث شد يکم عصبي بشم. چون 1 اتفاقاتي داشت ميوفتاد که اصلا واسم قابل پيش بيني نبود! بعدش بهم گفت منتظر بشينم تا واسه مصاحبه صدام کنن. در همين جا متوجه يک اختلاف نسبت به سفرنامه افشين شدم. يکي اينکه مصاحبه براي فارسی زبان ها در دو باجه 10 و 11 انجام ميشد. در باجه 10 افسر مرد و در باجه 11 افسر خانم نشسته بودند. اول يکي از دوستان من رو صدا زدن به باجه 10 که بعد از 5 دقيقه با ويزاي يکضرب اومد بيرون و هممون رو خوشحال کرد. بعد از اون دوست ديگرم که يک دختر خانم محترم بود رو صدا زدند به باجه 11 که با کليرنس خارج شد! بعد از اونها 2 تا کيس ديگه رو صدا زدن که اونها هم کليرنس خوردن و بعد از يکم ديگه انتظار در شرايطي که داشتم دعا ميکردم به تور خانم افسر نخورم، همون چيزي که ميترسيدم به سرم اومد! توي بلندگو خانم افسر من رو دعوت به باجه 11 کرد! همون لحظه فهميدم که کليرنس رو نوش جان خواهم کرد! وقتي وارد اتاق شدم و نشستم اولين چيزي که روی پرونده به چشمم خورد برگه آبي کليرنس بود که مشخصات من از قبل در آن وارد شده بود و آماده تحويل به من بود! از اون لحظه ديگه با بي ميلي هرچه تمام بعد از خوردن قسم به سوالات تکراري آفيسر جواب دادم، فرم رو امضا کردم، و بعد از اينکه آفيسر براي گرفتن ويزا تبريک گفت و برگه آبي رو بهم داد، بهش گفتم که عکس ها مشکل داشتن، برگه رو گرفت و قسمت عکس رو هم ضربدر زد و گفت واسه ويزا که اومدي عکس هم بيار. بعدشم من برگه رو گرفتم و پا شدم خدافظي کردم و با لب و لوچه آويزون از سفارت اومدم بيرون!
سوالاتي که از من پرسيد:

1- واسه چي ميخواي بري آمريکا؟
2- شغلت چيه و توضيحات راجع به شغل قبلي؟
3- سربازي کجا بودي و چيکار ميکردي؟
4- آدرسی که دادي آدرس کي هست و اونجا چيکار ميکنه؟
5- پدر و مادرت چيکاره هستند؟

فکر کنم چند تا سوال ديگه هم پرسيد از داخل فرم ها که الان يادم نيست. ولي عمدتا چيزهايي بود که توي فرم ها قيد شده بود. به نظر من سوال ميکرد که مطمئن بشه جوابي که ميدم با چيزي که در فرم هست يکسان باشه.

نکته ديگه که قبلا گفتم اينه که روند مصاحبه به نظر مياد در گرفتن يکضرب يا دو ضرب هيچ تاثيري نداره. چون وقتي من وارد شدم برگه آبي آماده بود. حالا 2 حالت داره. يا توي همون 10 دقيقه قبل از مصاحبه که مدارک رو افسر مطالعه ميکنه تصميم به دادن کليرنس رو ميگيره يا اينکه اين تصميم با مشورت و شايد مقامات بالاتر سفارت قبلا اتخاذ شده است! در هر صورت من اطمينان دارم که سوال و جواب هاي من در حين مصاحبه هيچ تاثيري بر روي يکضرب يا کليرنس خوردن من نداشت!

نکته ديگه اينکه از من حتي ترجمه کارت پايان خدمت هم دريافت نشد. فقط خود کارت رو گرفتن و لحظه آخر آفيسر عزيز با مدارک ديگه بهم پس داد. کارت ملي و ترجمه هم اصلا نخواستن. مدارک تحصيلي هم فقط آخرين مدرک تحصيلي و پيش دانشگاهي گرفته شد.
1 نکته ديگه هم بگم. يکي از دوستام که اونم لاتري بود و 1 ضرب گرفت، بهش گفتن 2 روز ديگه ويزات آمادست و بيا و بگير. ولي فرداي روز مصاحبه بهش زنگ زدن و بعد از ظهر حدود ساعت 3 رفت و ويزا رو گرفت! يعني کلا مدت زمان صدور ويزاش 1 روز بود! ميخوام بگم که ظاهرا کارا بيشتر رو روال افتاده و مدت زمان صدور ويزا ها خيلي کمتر شده!
(2012-11-02 ساعت 21:49)Saiban نوشته:  
(2012-11-02 ساعت 17:39)ehsan_ati نوشته:  
آپارتمان من 1 عيب بزرگ داشت و اونهم قديمي بودن بيش از حد بافت آپارتمان بود. 1 ساختمان 10 طبقه بود. من طبقه 7 بودم. حتی پله ها سنگ هم نشده بود و سيماني بود! آسانسور هم ظاهرا از زمان جنگ جهاني باقي مونده بود. به طوریکه من هر وقت سوار ميشدم اشهدمو ميخوندم. احساس ميکردي هر لحظه ممکنه سقوط بکنه! که البته اين موضوع رو دوستان ديگه از جمله افشين هم اشاره کرده بودن. که نشون ميده اونها هم تقريبا توي مجتمع مشابه همين بودند. داخل آپارتمان هم مثلا تخت من زياد تشک راحت و خوبي نداشت. يا حتي 1 جفت دمپايي هم داخل آپارتمان نبود! کلا زياد خوب نبود و من احساس خوبي نداشتم. ولي از لحاظ امنيت و محل آپارتمان و آرام بودن محيط و سيستم گرمايش و سرمايش خيلي خوب بود. اينها شگردشون همينه. وقتي 1 آپارتمان انتخاب ميکنين ميگن اين فعلا موجود نيست و 1 آپارتمان قديمي و بنجل بهت معرفي ميکنن.
من 1 پيشنهادي واسه دوستان دارم. به نظر من حالا که ساعت پرواز شده 3 بعد از ظهر ميتونن به جاي اينکه از قبل اقدام به رزرو کنن، خودشون به شرکت Huyr Service مراجعه کنن و ازشون بخوان چند جا رو نشونشون بدن تا یکي رو انتخاب کنن. من دفعه بعد که بخوام برم مطمئنا از قبل رزرو نميکنم!
دوستان عزیز ،
ما دو تا اپارتمان تو ایروان گرفتیم هتل هم رفتیم یعنی تو یک هفته سه بار جا عوض کردیم، همه آپارتمان ها ساختمانشون داغونه ما کلاس A گرفتیم که بهترینش بود ولی توی آپارتمان خیلی خوب بود .کلاس B تشک هاش بد بود و واقعا درجه کیفیتش پایین تره.
روی صحبت من با دوستانیه که می خوان برن بدونن که بیرون همشون بده ، زیاد ناراحت نشین و داخلشون خوبه .
خلاصه همینه !!! توقعتون رو تنظیم کنید .
اگر سفرنامه ها مثلا سفرنامه بنده رو خونده بودین قبلا دقیقا به همین موضوع اشاره کرده بودم و پیشگیری می کردین و از باجه ATM کنار بانک به قیمت بهتر چنج می کردین.
موفق باشید ...
(2012-11-04 ساعت 22:43)SOROUSHSOFT نوشته:  
(2012-11-02 ساعت 17:39)ehsan_ati نوشته:  سفرنامه من به ديار ارامنه،
بعد از آن خانم محترم رفت مدارک مديکالم رو چک کنه که از همين جا روند بدشانسي من شروع شد! بعد از 5 دقيقه برگشت و گفت اصلا شما مديکال دادين؟! گفتم بله در فلان تاريخ انجام دادم. گفت مدارک مديکالت اينجا نيست ولي مشکلي نداره ما خودمون از دکتر پيگيري ميکنيم و پيداش ميکنيم! بعد رفت عکسم رو اسکن بکنه. وقتي برگشت گفت عکستون واسه اسکن مناسب نيست و اسکنش بد ميشه! مشکل جنس کاغذ عکس بود که از نوع مات و در تار و پود کاغذ به صورت شش ضلعي بود. در نتيجه وقتي عکس رو اسکن ميکردن روي کل عکس شش ضلعي هاي کوچک نمايان ميشد و عکس رو خراب ميکرد.

سلام آقا احسان
اين نكته اي كه اشاره كردي خيلي مهم هست.
آيا دوباره پيش خانم دكتر كريستين نرفتي ببيني مشكل از كجا بوده كه مدارك مديكالت به موقع تو سفارت نبود؟؟؟؟
اصلا" شايد بخاطر همين مورد بوده كه ويزاي يكضرب بهت ندادن چون به هر حال نقص مدرك حساب ميشه با وجود اينكه شما هيچ اشكالي نداشتي.
از بچه هايي كه مصاحبه رفتن كسي بوده كه اين اتفاق براش افتاده باشه و مدارك مديكالش به موقع به سفارت نرسيده باشه؟؟
من از وقتي سفرنامه شما رو خوندم به اين نتيجه رسيدم كه تو گرفتن وقت پيش دكتر كمي تامل كنم و با وجود اينكه زبان انگليسيم زياد قوي نيست پيش همون دكتر انوش وقت بگيرم چون فكر ميكنم خيلي ها به خاطر اينكه دكتر كريستين منشي فارسي زبان داره ايشون رو به دكتر انوش ترجيح بدن و به همين علت سر دكتر كريستين شلوغ شده و اين اشتباهات رخ داده!!!!
از دوستاني كه در ارمنستان تشريف دارند خواهش ميكنم در اين مورد بيشتر توضيح بدين.ممنون
سلام، سروش جان دکتر کريستين خيلي خانم خوب و محترم و کار درستيه! من به هيچ وجه فکر نميکنم اون مقصر بوده باشه. به احتمال خيلي زياد اون خانم باجه 8 توي اون لحظه نتونسته بود مدارک مديکال من رو پيدا بکنه. من فردا صبحش زنگ زدم به دکتر کريستين و مشکل رو براش توضيح دادم. بهم گفت همچين چيزي غير ممکن هست و اون مدارک رو به دست سفارت رسونده. با اين وجود اسپل دقيق اسم و فاميل من رو گرفت و گفت صبر کن زنگ ميزنم سفارت الان پيگيري ميکنم و باهات تماس ميگيرم. بعد از 5 دقيقه باهام تماس گرفت و گفت جاي هيچگونه نگراني نيست چون با سفارت تماس گرفته و اونا گفتند مدارک مديکالم توي سفارته و هيچ مشکلي نداره. در کل من فکر ميکنم اگر مديکال من پيدا نشده بود آفيسر به من نميگفت که مدارکت کامله و هيچ مشکلي نيست. اين نکته رو هم بگم که مصاحبه من با اينکه من دومين نفر بودم که مدارکم رو تحويل دادم بعد از ساير دوستان و با حدود 20 دقيقه تاخير انجام شد، که فکر ميکنم تو اين زمان داشتن دنبال مدارک مديکالم ميگشتن! Big Grin
سلام 
دوستان خوبم به علت پاره از مشكلات نميتونم سريع همه سفرنامه رو بگذارم ولي قول ميدهم در اولين فرصت اينكارو انجام بدم.
سفرنامه شماره ١ : فرود گاه ،ورود به ايروان و مديكال
روز ٥ شنبه ساعت ١.٣٠ به فرودگاه رسيديم . من هميشه تصورم از فرودگاه امام شبهاي شلوغ و روزهاي خلوت بود ، چون راستش هيچوقت تا حالا ساعت پروازهام وسط روز نبود . و هميشه از آژانسهاي سير و سفر مي شنيدم كه شبها كارشون خيلي زياده و روزها فقط پرواز از افغانستان و اين كشور هاهست كه به همين علت خيلياشون شيفت كاريشون رو شبها انتخاب ميكنند . ولي اون روز نظرم كلا عوض شد ، وقتي وارد فرودگاه شدم راستش شوكه شدم ، جاي سوزن انداختن نبود !بعدا متوجه شدم كه تقريبا همه پرواز ها با تاخير داره انجام ميشه و بعضي از پروازها تا ٨ ساعت تاخير داشتند!و علتش هم برگشت حجاج بود. 
با نگاه انداختن به بورد پروازها به نظر اومد پرواز ايروان سروقت قرار است انجام بشه كه البته  متوجه شديم كه ما هم از قانون تاخير مستثني نيستيم و حدود ٢.١٥ تاخير داشتيم. 
تصور اشتباه اول: ماتو سال ١٣٩١ دومين باري بود كه از كشور خارج مي شديم و تصورمون اين بود كه يك بار خروجي در سال بايد پرداخته بشه كه اينطور نبود و ١١٠ هزار تومان براي دو نفر پرداخت شد . اصولا باجه پرداخت خروجي شلوغ نبود ولي دوستاني كه دوست ندارند تو صف خسته كننده عوارض خروجي بايستند ميتوانند قبلا در بانك ملي پرداخت كنند.
چون قبلا... گرفته بوديم پس در پي ان نبوديم ولي به زوارها و همچنين به كساني كه رسيد پرداخت رو قبلا از بانك ملت گرفته بودند( خروج اول در سال)،پرداخت ميشد.
حدود ٢ ساعت در سالن ترانزيت با آقايي شمالي  آشنا شديم كه خودشون مي گفتند در ايروان تجربه زيادي  دارند و رفت و آمد كردند ولي بعدا كه بيشتر صحبت كردند ، ديدم به لطف مهاجرسرا و سفرنامه افشين خان و ديگر اطلاعات من تجربم از اون خيلي بهتر بود.Smile
در سالن ترانزيت نتونستم كسي رو شناسايي كنم البته همه نوع ادمي ميتونه كيس لاتاري باشه ولي من كه نشناختم و بعدا متوجه شدم كه اشتباه هم نكردم چون من اونا رو تو سفارت نديدم و با پرواز ما هم برگشتند (روز ديگه هم نبود چون تنها روز مصاحبه دوشنبه بود)
ساعت ٥.٣٠ حدودا سوار هواپيما شديم و حدود ٦ پرواز كرد ،هواپيما بوئينگ ٧٢٧ ،كوچك و قديمي بود ولي خلبان كار آزموده اي داشت. كاملا مسلط در زمان take off  و landing بود.پذيرايي در حدبسيار متوسط و ميتونست كمي بهتر هم باشه.اتوبوسهاي سير و سفر كمي بهترندSmile
مسير ١.١٥ طول كشيد. نكته جالب اينكه جلوي درهاي اضطراري صندلي گذاشته بودندو به اصطلاح درها كور شده بود و من خيلي گشتم تا در اضطراري ديگه اي ببينم كه نديدم!من دقيقا كنار اون نشسته بودند و فقط دعا كردم كه لزومي به استفاده از اون در نباشهSmileSmileچون احتمالا من بايد بليط ملتو چك ميكردم واسه خروج!!
ورود به فرودگاه : توصيف افشين خان بسيار كامل بود در اين مورد و من مجددا به اون نميپردازم.
پر كردن فرمهاي ويزا خيلي كمك كننده بود وارز رو با ماشين exchange كرديم و بنابراين از ايستادن تو صف ٧-٨ متري نجات يافتيم .بلافاصله به قسمت دريافت ويزا كه دقيقا روبروي قسمت ارز بود رفتيم. 
نكات مهم: ١-اگر فرمها رو تو ايران پر ميكنيد پرينت دو صفحه رو پشت و رودر ١ برگ بگيريد.
٢-تلفن ايران رو هم ميتونيد در برگه بنويسيد و بگيد اين خط موبايلم روشن هست.
٣- حتما ازتون يك ادرس در ايروان ميخواهند كه بهتره هر چند سوري داشته باشيد.
٣-اون قسمتي كه پرسيده كي دعوتتون كرده لازم نيست چيزي بنويسيد.
٤-ترجيحا امضاي پاسپورتتون با امضاي فرم يكي باشه.
با توجه به مراحل دريافت ويزاي ما ٥ تا ٧ دقيقه طول كشيد.وقتي ما ويزا رو گرفتيم همچنان كساني كه جلوتر از ما بودند در صف تعويض ارز به سر ميبردند!!
برخورد چك ويزا متاسفانه خوب نبود و حتي جواب سلام يا لبخند ساده منو هم نداد و وقتي كارم تموم شد و از اون قسمت عبور كردم منتظر همسرم تو قسمت اول freeshop ايستادم كه اونجا هم باز مورد بي انصافيشون قرار گرفتمSmile!بگذريم!
گروني از همونجا مشخص بود و قيمتهاي نجومي خودنمايي ميكرد. براي تاكسي گرفتن اقايي كه كارت كردنش بود اومد جلو و گفت من مسئول تاكسي فرودگاه هستم . من ادرس هتل رو گفتم و اون ٨٠٠٠ درام قيمت داد. با توجه به تجربه هاي ذهني من از اين قسمت از سفر من بهش پيشنهاد٤٠٠٠ هزارتا دادم كه در لحظه اول فكر كنم احساس كرد يكي از زشتترين حرفهاي عمرش رو شنيده و قهر كرد و بادست كاملا نشون داد كه بريم و ما هم رفتيم و اصلا نگاهش هم نكرديم!!Smile و همون شخص دوباره اومد و گفت ٦٠٠٠ تا و بالاخره ٥٠٠٠ تا راضي شد و همچنان هم به شغل رسمي و قيمتهاي ثابت خودش اصرار مي ورزيد...اگه حوصله چونه داشتم تا ٣٠٠٠ تا هم مي اومد...
و البته من در برگشت به فرودگاه متوجه شدم تاكسي با تاكسي متر ١٦٠٠ درام همين مسير رو ازمون گرفت!!!ا
مسير تا شهر حدود ٢٠ دقيقه طول كشيد . در راه پر از كازينوهاي رنگارنگ بود .تو راه به اين فكر كردم كه  مردمي كه وضع مالي خوبي ندارند اينهمه كازينو دارند!
هتلي كه من رزرو كرده بودم در خيابان پروشيان ، خيابانAygedzor،به نام   Hotel  Bass Boutique ،البته مركز شهر نبود اما تا ميدان جمهوري ٢٥ دقيقه پياده بود كه مسير بدي براي پياده روي نداشت.و من ميدونستم كه ايروان خيلي بزرگ نيست .حدود ٧-٨ دقيقه هم با مترو كه توصيه ميكنم يكبار حتما وارد فضاي متروهاي ارمنستان بشويد و قدر مملكت خودتون  رو بدونيدSmile)تا نريد نميتونيد تصور كنيد ك. م.و ن.ي.س.ت يعني چه؟!!!!!مگر قبلا تجربه اي ديگه اي داشته باشيد كه من نداشتم!
مهمتر از همه Lover park كنار هتل بود كه پارك بدي نبودSmileسر كوچه  نه چندان مرتب هتل كه معلوم بود در حال پيشرفت است ،سوپر ماركت بزرگ و منظمي بود كه مشكل خريد مايحتاج نداشتيم. فقط به عنوان مثال مغز گردو ٧٠٠٠٠ تومانSmile)البته اين ربطي به اون سوپر نداشت همه جا همين بود ، باجه exchangeارز هم بود كه به قيمت بسيار معقول اينكارو انجام ميداد .
هتل به تازگي remodelشده بود و دتايل هاي اجرايي ظريفي داشت.به علت وجودمعادن سنگ متنوع در ارمنستان ، سنگهاي زيادي با تراشهاي متفاوت در سطح شهر ميبينيد كه هتل ما هم از اين نكته مستثني نبود.عمده رنگ هتل قرمز اجري بود كه رنگهاي ديگه هم به تناسب وجود داشت.كلا براي من دلپذير بود خصوصا سالن صرف صبحانه اشSmile)
ادامه دارد.... 

(2012-11-07 ساعت 21:12)مانترا نوشته:  این عکسی که باید واسه مدیکال یا صدور ویزا ببریم باید جدید باشه یا از عکسای قبلی هم میشه استفاده کرد؟یه چیز دیگه تو فرمی که برای دریافت ویزا باید پر کرد یه جا نوشته تاریخ خروج از ارمنستان که قاعدتا نمیدونیم باید چی بنویسیم؟ چون یه قسمت دیگه هم نوشته مدت زمان ماندن در ارمنستان که افشین جان گفته بنویسیم بیشتر از 3 و کمتر از 2 روز!نوع پاسپورت هم که معمولیه و هدف از سفر رو OTHER بزنیم یا Tourism؟

از ما و كساني كه با ما بودند عكس نخواستند ، اما اگه دماغتونو عمل نكردي همون عكساي كه با فرماتون فرستادي رو ببرين،
خروج از ارمنستان هم مهم نيست هر چند روزي كه بليط برگشت رو گرفتي بزن حدود ٧ روز بزن چون ويزا رو ٢١ روزه ميدن بهتون
هدف سفر رو توريست بزنيد
اتاق در لول دوم قرار داشت. تركيب و اجراي پله و آسانسور كاملا حساب شده و دتايله بود .اتاق هتل پلان مربعي داشت با دكوراسيون مينيمال ،همه چيز خوب بود. من از خانه داري هتل ميز اتو كمي كوچك تر از ميز ٦ نفرهSmile، اتو و چايي ساز گرفتم و همينطورفنجان چايي وچيزهايي كه اتاق ما رو كاملا محيط راحتي كرد.همه چيز احساس خوب تازه و نو بودن داشت كه خيلي حس خوبي بود

مديكال: ساعت ٨ صبح در سالن دلنشين صبحانه بوديم،!خانمي با روي باز به ما خوشامد گفت و تور صبحانه شروع شد. مرباها  به سبك مرباي ايراني اما مرباي آلبالو با هسته بود!!نان لواش و ژامبون ها'و مدل هاي مختلف پنيررر كه اين نكته اخر  از همه بهتر بود!از قسمت خوشمزه روز بگذريم، ساعت ٨.٣٠ به سمت بيمارستان حركت كرديم. حدود ٢٠ دقيقه از هتل تا بيمارستان فاصله بود و حدود١٣٠٠ درام با تاكسي متر . تابلوي آبي معروف كه رويت شد!پياده شديم
نكته : در زير تابلو معروف بسته است و در ورود اصلي حدود ٢٠ قدم به سمت راست هست. در مورد جهت هاي داخل بيمارستان به سفر نامه كامل افشين مراجعه كنيد.
وقت ما ساعت ٩ بود اماهيچ كس در اتاق نبود. بعد از گذشت ١ ساعت كم كم داشتم نگران ميشدم كه نكنه كلا وقت ما يادداشت نشده و بدون اطلاع ما كنسل شده ، كه در همين اثنا ديدن ٣ خانواده ايراني و دلگرمي خوبي بود. روز دوشنبه متوجه شدم ٢ تااز خانواده ها كيس لاتاري بودند و يكي هم خانم ميانسالي بود كه ندونستم چه نوع ويزايي ميخواستند بگيرند كه مديكال داشتند اما لاتري نبود..!. ساعت ١٠ و ربع اول خانم دكتر اومدند و بعد منشي ايشون.نكته جالب وجود چند خانم خدمتكار بود كه كاملا با كارهاشون ميتونيد انتظار رو متوجه نشويدSmile
طبيعتا نفر اول ما به اتاق معاينه رفتيم.
نكات مهم:
- عكس ٣*٤ پشت نويسي شده شامل كيس نامبر و اسم و امضا ( من سريع در فرصت انتظار عكسها رو پشت نويسي كردم كه چون با روان نويس اين كار و انجام دادم و همه روي هم بودند همه عكسهاي ما خال خال آبي شدSmile) شما با رواننويس اين دسته گل رو آب نديدSmile)ااميدي به قبولي عكسها نداشتم كه خوشبختانه قبولشون كردند!
 - كپي از صفحه پاسپورت داشته باشيد
 -سوال در مورد بيماري مزمن، جراحي، شكستگي، تاتو و دخانيات و...
-گرفتن قد ، وزن ، فشار خون
-معاينه فيزيكي و چك مفاصل، چشم و دهان و دندان، تيروئيد...
- منشي فارسي زبان و خانم دكتر كريستين و منشي ديگشون خيلي هماهنگ بودند و بي وقفه كارشون رو انجام دادند. 
- كارتهاي واكسن رو در آخر من خودم بهشون دادم و يادشون رفت كه اصلا بگيرند.
- به دكتر براي هر نفرحدود ٣١٥٠٠ پرداخت شد و ٢ رسيد هم براي عكس و ازمايش خون دادند كه در صندوق پايين بايد پرداخت ميشد.حدود ١٣٠٠٠درام.
- بعد از مصاحبه دوباره براي دريافت مدارك بايد به بيمارستان مراجعه كنيد. 
مرحله معاينات كه تموم شد براي عكس قفسه سينه به طبقه پايين مراجعه كرديم و اين مرحله خيلي خوشايند نبود.ولي نكاتي كه اونجا جلب توجه ميكرد بيكاري خدمه و تعريف كردن اونا با هم بود و همينطور پيوسته بودن خانواده ها باهم و از اين نظر ديدم همچنان فرهنگ قديمي كه هنوز هم تو ايران هست اونجا هم كاملا مشهود بود. 
بعد از اين مرحله براي انجام آزمايشات بايد به پشت ساختمان ميرفتيم. بيمارستان چون دانشگاهي بود پر از دانشجويان پزشكي و پرستاري بود. در حياط بيمارستان فضايي براي شمع روشن كردن و دعا بود كه اگه بتونم عكسشو براتون اينجا ميگذارم. كاجهاي نوئل خيلي جذابي در سر راه كاشته شده بود كه با توجه به علاقه زياد من به گل و گياه از تك تكشون عكس گرفتمSmile
Laboratory آخرين ساختمان حياط بود و تقريبا داخل سالن انتظار بجز صندلي و ميز منشي چيز ديگري نبود . منشي هم فقط ارمني بلد بود و ما كلا تو ارمنستان زبان ايما و اشاره مون كلي خوب شدSmile
فضاي خونگيري اتاقي به ابعاد حدودي 2*4 بود و با رنگ آبي و خانم مهرباني خون ما رو تو شيشه كردندD:و البته سوزن خونگيريشون كمي ضخيمتر او سوزن هاي ايران بود( خيلي نگران كننده نيستDSmile عبارتfinishمعروف و تمام!
بعد از اين مرحله كه چقدر در موردش از ٦ ماه پيش حساسيت به خرج دادهبوديم و سوال پرسيده بوديم و تا حدود ١ ماه قبل تمام اين مراحل رو در كنار دكتر اونگان تصور ميكرديم!خيلي ساده و راحتتر از اون چيزي كه فكر ميكرديم به پايان رسيد. راستي من چند تا دوست ١تا ٣ ساله هم تو بيمارستان پيدا كردم كه حالا قراره در مورد مسائل پيچيده تبادل نظر كنيم..!
از بيمارستان خارج شديم به سوپر ماركت نزديكي رفتيم، ميخواستيم ازشون نحوه رفتن به ميدان جمهوري رو بپرسيم (چون روز اول بود و به سيستم و بعد مسافتي آشنا نبوديم)و از اونجايي كه فقط ما انگليسي صحبت ميكرديم واونا هم ارمني!، در نهايت منجر به اين شد كه صاحب مغازه برامون زنگ زد آژانس و يك تاكسي برامون اومد به در سوپر ماركت كه اصلا خيلي هم خوب شدSmile٦٠٠ درام تا ميدان خلوت جمهوري!

ادامه دارد....
گشت شهري 
افشین جان ما هم کلیرنس خوردیم ببخشید که بعلت مشغله کاری دیر خبر دادم قبل از هر چیزمیخواستم از سفرنامه کامل و مفیدی که نوشته بودی تشکر کنم خیلی بدرد خورد در اوایل مسافرت هی من میگفتم افشین این رو گفته افشین گفته این کار رو بکنیم و در اواخر مسافرت بچه هام میگفتند مامان افشین در این قسمت چی گفته افشین گفته چکار کنیم؟!!!
سفر ارمنستان تجربه بسیار جالب و خاطره انگیزی بود همه چیز روز مدیکال و در سفارت راحت و بدون استرس انجام شد ما با اون افیسر خوشتیپ مصاحبه داشتیم اولش هنگام ورود سلام کرد و خسته نباشید گفت و بعد از چند تا سوال فرمالیته گفت همه مدارک okهست و زحمت کشیده اید این مدارک رو با خودتون اورده اید و حالا باید فقط منتظر مراحل اداری باشیدو برید در کشورتون استراحت کنید و هفته ای 2بار اینترنت رو چک کنید
درضمن یک خاطره خوب دیگه این مسافرت اشنایی با دوست خوبی مثل پروا بود

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان