کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
سفرنامه و تجربه مصاحبه در آنکارا
شرمنده، هر کاری کردم نشد عکس بزارم
هم روز را تو می سازی ، هم روزگار را ، امروز را زیباتر بساز...

Case Number: 2011AS9700
تاریخ پرواز به ایالات متحده: 2011 Apr 21
BEAVERTON, OREGON

تشکر کنندگان: fereshtehh ، amiry ، SH1A2R3
(2010-11-14 ساعت 15:16)javidk نوشته:  شرمنده، هر کاری کردم نشد عکس بزارم

ممنون از خاطرات شيرينتان خيلي جالب ومختصر ومفيد.من به اتفاق همسرم 6 دسامبر وقت مساحبه داريم وبا تورروزيكم دسامبر عازم هستيم هتل ددمان بلوكBرزرو شده ميخواستم بدونم چه فرقي با Aداره؟ممنون ميشم راهنمايي كنيد.متشكر
تشکر کنندگان: SH1A2R3
(2010-11-14 ساعت 21:49)hossein93 نوشته:  
(2010-11-14 ساعت 15:16)javidk نوشته:  شرمنده، هر کاری کردم نشد عکس بزارم

ممنون از خاطرات شيرينتان خيلي جالب ومختصر ومفيد.من به اتفاق همسرم 6 دسامبر وقت مساحبه داريم وبا تورروزيكم دسامبر عازم هستيم هتل ددمان بلوكBرزرو شده ميخواستم بدونم چه فرقي با Aداره؟ممنون ميشم راهنمايي كنيد.متشكر

هتل ددمان بلوکA جدیدتره تا بلوک B ...و توی جفتشون وایرلس اینترنت هم داره و مجانی‌ هست.
https://docs.google.com/viewer?url=http:...Ankara.pdf
تشکر کنندگان: R.F ، mavarfan ، SH1A2R3
بچه ها من دو تا سؤال دارم:
1. آیا ممکنه موقع مصاحبه مدارک بیشتری بخواد که قبلاً نگفته بودن؟ مثلاً در مورد سفرهای خارجی تو فرمش نگفته که باید مدرکی براش ارائه بدیم، ولی آیا ممکنه آفیسر بگه شما رفتید فلان جا پاسپورتی که ویزاش توشه رو بیارید؟ چون خانوم من اصلاً پاسپورت های قبلی شو نداره. اگر بخواد و بگیم نداریم طرف بی خیال می شه؟
2. من مادرم اسمش رو تغییر داده بود، ولی تو شناسنامه من اعمال نشده بود. منم حواسم نبود و تو فرم های اولیه اسم مادرمو به اسم جدیدش نوشتم. به خاطر همین مجبور شدم برم ثبت احوال درخواست شناسنامه جدید کنم. حالا ممکنه آفیسر بگه چون شناسنامه ات المثنی است و توش نوشته اسم مادرت تغییر کرده، اون حکم دادگاهی که مامانت اسمشو تغییر داده ور دار بیار؟ چون اون هم موجود نیست! ثبت احوال تهران از ثبت احوال محل تولد مامانم استعلام کرد، اونا هم جوابشو دادن.
شماره کیس : 2011AS20xxx
دریافت نامه قبولی: اواسط خرداد، صندوق پستی دوستم در تهران
کنسولگری: آنکارا
تاریخ ارسال فرمهای سری اول: 25 جولای (1 هفته بعد رسید)
تاریخ کارنت شدن کیس: دست به دعاییم!
جمع تقریبی هزینه ها تا الآن: 12 عکس خودم و خانومم + 40 دی اچ ال + 85 گواهی عدم سوء پیشینه از روسیه برای خانومم + 80 ترجمه مدارک
تشکر کنندگان: tata63 ، SH1A2R3
(2010-11-18 ساعت 00:58)keivan1983 نوشته:  بچه ها من دو تا سؤال دارم:
1. آیا ممکنه موقع مصاحبه مدارک بیشتری بخواد که قبلاً نگفته بودن؟ مثلاً در مورد سفرهای خارجی تو فرمش نگفته که باید مدرکی براش ارائه بدیم، ولی آیا ممکنه آفیسر بگه شما رفتید فلان جا پاسپورتی که ویزاش توشه رو بیارید؟ چون خانوم من اصلاً پاسپورت های قبلی شو نداره. اگر بخواد و بگیم نداریم طرف بی خیال می شه؟
2. من مادرم اسمش رو تغییر داده بود، ولی تو شناسنامه من اعمال نشده بود. منم حواسم نبود و تو فرم های اولیه اسم مادرمو به اسم جدیدش نوشتم. به خاطر همین مجبور شدم برم ثبت احوال درخواست شناسنامه جدید کنم. حالا ممکنه آفیسر بگه چون شناسنامه ات المثنی است و توش نوشته اسم مادرت تغییر کرده، اون حکم دادگاهی که مامانت اسمشو تغییر داده ور دار بیار؟ چون اون هم موجود نیست! ثبت احوال تهران از ثبت احوال محل تولد مامانم استعلام کرد، اونا هم جوابشو دادن.
دوست عزیز
اول اینکه به دور از تمام مسائلی که شما بخواهید مثلا از FBI Check خلاصی پیدا کنید و به قول معروف اونها را دور بزنید یا اینکه واقعا مدارکی در دسترس ندارید، در زمان مصاحبه اصل صداقت در گفتار شما مطرح هست. (در زمان مصاحبه افسر سفارت از شما میخواد که دست راست خودتون را بالا ببرید و قسم بخورید، البته نه به خداوند و نه به هیچ کتاب مقدسی، بلکه این قول و تعهدی هست که شما میدید که تمام گفتار و نوشتارتون حقیقت هست، حتی با فرض اینکه اونها هیچ منبعی جهت تحقیق از شما نداشته باشند.)
در مورد اینکه شخص متقاضی سفر های خارج از کشور داشته باشه و از اونها کتمان کنه، و مثلا اگر شما اونها را در مدارک و فرمها نگفته باشید ولی اداره مهاجرت آمریکا به هر نحوی به این مسئله پی برده باشه یقین بدونید که کیس شخص متقاضی را بکلی باطل می کنند چون این فرض برای اونها پیش میاد که چه چیزی در سفرهای خارج از کشور متقاضی وجود داشته که خواسته اداره مهاجرت و سفارت از این سفرها بی اطلاع باشه.
ضمن اینکه اگر شما بیان کنید که به کشوری سفر کردید هیچ نیازی به ارائه ویزای اون کشور در زمان مصاحبه ندارید، نهایتا شما باید گواهی سوء پیشینه از آن کشور دریافت کنید و به سفارت آمریکا ارائه بدید.
پس اصل صداقت را هرگز فراموش نکنید، به نظر من شما با ورودتون به آمریکا قصد شروع یک زندگی جدید و به نوعی یک تولد دیگه ای را خواهید داشت، پس هرگز قدم اول را با دروغ برندارید.
در مورد سئوال دوم هم به نظر من بهتر شما با یک وکیل خبره تماس بگیرید و این سئوال را مطرح کنید.
بعید میدونم در مهاجرسرا کسی چنین مشکلی را تا حالا باهاش برخورد داشته باشه، ضمن اینکه عکس العمل اداره مهاجرت و سفارت در مقابل مسائل خاص و مهم در هر کیسی برای خودش تقریبا منحصر به فرد هست و نمیشه نظر دقیقی داد مگر اینکه کسی باشه که واقعا تبحر خاصی در این زمینه داشته باشه مثل یک وکیل.
و البته یک پیشنهاد شما هر مدرکی را که فکر میکنید ممکن هست نیاز داشته باشید ترجمه کنید و همراه داشته باشید. حتی کپی یا اصل نامه های ثبت احوال را ترجمه رسمی کنید. ضمن اینکه ترجمه رسمی و کپی شناسنامه قبلی هم همراه داشته باشید.
موفق باشید....
تشکر کنندگان: bbboys1981 ، keivan1983 ، satusa ، DLT ، tata63 ، Donantonio ، SH1A2R3
سلام
در مورد سفرهای خارجی: حتا اکر پاسپورت های قبلی را ندارید، سفرهای قبلی را اعلام کنید

در مورد تغییر نام: حکم دادکاه اکر در دسترس است، یا هر نامه و سند رسمی که دارید ترجمه کنید و به تایید دادکستری و خارجه برسانید و هنکام مصاحبه اراءه دهید.
موفق باشید
تشکر کنندگان: R.F ، emankh101 ، keivan1983 ، satusa ، maryam_goli ، rayan.s ، DLT ، free_free ، Linspire ، amiry ، SH1A2R3
سلام
اولا میخواستم کلی از مهاجرسرا به خاطر همه ی کمکای دوستان تشکر کنم و بخاطر تاخیرم در نوشتن جزییات سفرم معذرت میخوام!
-1--بلیط و هتل رو از جزیره ی بهشت گرفتم . از اول نوامبر ایران ایر هواپیماشو ایرباس کرده ولی من از چند نفری که با ایران ایر اومده بودن شنیدم که هواپیما مشکل داشته و بیشتر از 2 ساعت تاخیر داشته. من با ترکیش رفتم، رفت با هواپیمای اندولونو جت بود که خیلی کوجیک بود ولی اصلا تاخیر نداشت 2:15 دقیقه تو راه بود و برگشت هم ترکیش ایرلاین بود در ضمن قیمت ایران ایر و ترکیش یکی بود فقط ترکیش در صورت جابجایی تاریخ 50$ جریمه داره.
هتلم هم هیلتون بود دابلش شبی 90 یورو ،از ددمان بهتر بود ولی نه به خوبی ریکسوس !اطاقش خوب بود ، صبحانش هم کامل بود در کل تو هتل هیلتون ایرانی کمتر از بقیه هتلا بود ، اگه یه وقت رفتین هیلتون حتما از استخر و کلاپ ورزشش استفاده کنین! ایراد بزرگ هیلتون اینه که اینترنت رایگان نداره و برای یک ساعت 10 لیر و برای یک روز 50 لیر میگیره. به مدیکال خیلی نزدیکه تقریبا 5 دقیقه پیاده راهه و تا سفارت هم 20 دقیقه . (مدیکال کنار کوگولو پارک یا همون پارک قو قرار داره) (اگه دوست داشتین یه سر هم به دیسکو هیلتون بزنین به خصوص پنجشنبه ها!!)
2- من بخاطر تعطیلات ترکیه که 10 روز بود نتونستم مدیکال رو قبل از مصاحبه انجام بدم. روز 2شنبه 22 نوامبر مصاحبه داشتم ساعت 6.30 صبح رفتم دمه سفارت تا ساعت 7.30 فقط من بودم و یه سگ ولگرد !!! حتی نگهبان سفارت هم داشت چرت میزد!! ساعت 8 در سفارت باز شد و من اولین نفر رفتم تو و اخرین نفری بودم که واسه انگشت نگاری و پرداخت 819$ و مصاحبه صدام کردن . یه چیزی که باید بگم اینه که دوستان ادم خودش روز مصاحبه کلی استرس داره مخصوصا اگه مثل من یه اشتباه هم تو پروندش داشته باشه و وقتی که سفارت شوخیش گل کنه و مثل اون روز بعد از دو ساعت و نیم تازه یادش بیاد که اسم رو صدا کنه ،این درست نیست که دیگران با گفتن حرفایی مثل:" خیلی عجیبه که هنوز صدات نکردن، حتما یه مشکلی داری که صدات نمیکنن" رو خط اعصاب طرف راه برن متاسفانه یکی از دوستان لاتاری دقیقا همین کارو کرد و چیزی نمونده بود با حرفاش اشکمو در بیاره!!
بعد از رفتن داخل سفارت اولین باجه ،خانمی بود که مدارکو ازم تحویل گرفت،شناسنامه،کارت ملی،لیسانس،و مدارک مالی که پرینت حسابم بود،ازم مدارک پزشکی رو خواست که براش توضیح دادم بخاطر تعطیلات نرفتم مدیکال. شمارمو بهم داد و بعد از 2 ساعت برای انگشت نگاری و بعد برای پرداخت پول صدام کردن و اخرین بار هم برای مصاحبه!!
باجه ی شماره 5 ،افیسر یه خانم به شدت عصا قورت داده بود. ازم خواست دست راستمو ببرم بالا و قسم بخورم که هرچی در مصاحبه میگم حقیقت داره .منم قبل از قسم اشتباه تاریخ تولدمو براش توضیح دادم ، اونم گفت که از نظد من این کیس رده و نمیتونه 40 روز اختلاف رو بپذیره. دوباره واسش توضیح دادم و باز هم نپذیرفت ،دفعه ی سوم که قشنگ تر توضیح دادم بله رو گفت !!!!و بالاخره کوتاه اومد.ازم پرسید که کار میکنم؟ منم گفتم نه.گفت چرا کار نمیکنی؟ منم گفتم تازه درسم تموم شده. گفت برو مدارک پزشکیتو بیار و بعد برو !!ups
3-منم سریع بعد ازسفارت تاکسی گرفتم و رفتم مطب دکتر اونگان! ازمایش خون و عکس قفسه سینه رو انجام دادم و رفتم پایین واسه معاینه! دکتر به من هیچ واکسنی نزد ولی پولشو گرفت!!130$ واسه معاینه و 50$ واسه ازمایش و عکس قفسه سینه!! جواب هم روز بعد ساعت 3 حاظر بود.
کارای مدیکال خیلی سادست و نیازی نیست بابتش پولی به کسی بدین که واستون انجام بده .فقط یادتون باشه موقع تحویل مدارک پزشکی به سفارت سی دی رو پیش خودتون نگه دارین و به سفارت ندین!!! من اشتباهی دادم به سفارت که خدا رو شکر همراه پاسپورتم برام فرستادن!!!
منشی دکتر یه کم قاطی داره ،کلا زیاد به وقت گرفتن اهمیت نمیده ولی گاهی وقتا هم قاطی میکنه و میگه باید وقت میگرفتی!! وقت بگیرین که بهانه نداشته باشه! بعد از گرفن مدارک مدیکال ساعت 3:15 رفتم سفارت و مدارکو تحویل دادم و افیسر هم برگه ی سفیدو داد که ببرم باجه ی ups. ویزام هم بعد 4 روز اومد هتل
در اخر باید بگم که مردم انکارا خیلی ادمای خوبی هستن فقط وضع انگلیسیشون افتضاحه!! حتما یه کتاب ترکی در سفر ببرین!!
پوریا راهواری و اقای محمد موسوی که کارمند طهران تراولن هم ادمای خیلی خوبین و واقعا کمک میکنن من که واقعا ازشون بدی ندیدم. مصاحبه هم خیلی راحت و سادست و بچه هایی که مثل من اشتباه داشتن هم زیاد دلواپس نباشن !!
رایان ،یوزر ،فریفری ازهمتون بابت راهنمایی متشکرم!! 
سلام negin65انشاالله در زندگی همیشه یک ضرب باشی!! اشتباه تاریخ تولد شما در فرم کامپیوتری بود یا در فرم های ارسال شده به KCC ؟ و لطفا توضیح بده دفعه سوم چه جوری توضیح دادی که خانم عصا قورت داده مجاب شد ؟
همه هستی به ثنای تو زبان است ، حسین[font=Arial][/font]
تشکر کنندگان: mavarfan ، tata63 ، SH1A2R3
(2010-12-02 ساعت 15:31)minas نوشته:  سلام negin65انشاالله در زندگی همیشه یک ضرب باشی!! اشتباه تاریخ تولد شما در فرم کامپیوتری بود یا در فرم های ارسال شده به KCC ؟ و لطفا توضیح بده دفعه سوم چه جوری توضیح دادی که خانم عصا قورت داده مجاب شد ؟

سلام
اشتباه من در فرمهای ثبت نام اولیه یعنی همون فرم کامپوتری بود. دفعه ی سوم هم به افیسر گفتم : " من صادقانه برای شما توضیح دادم و توی نامه ها و ایمیل ها هم از قبل این مشکل رو گفتم. من قسم میخورم که فقط یه اشتباه بود ،و این شمایین که باید تصمیم بگیرین به کسی ویزا بدین یا نه!! ( تو دلم گفتم یه بار دیگه بگه ردی میگم خداحافظ و میرم . بعدش هم اگه بخواد بده میگم نمیخوام اصرار نکن!!!!)
تشکر کنندگان: rayan.s ، emankh101 ، R.F ، DLT ، free_free ، tata63 ، sinswimer ، SH1A2R3
(2010-12-02 ساعت 17:23)frozen mind نوشته:  آقايون و خانم‌ها، درسته كه من در گروه مهاجرت خانوادگي هستم، اما سفرنامه من هم تر وتازه و داغ و كمي تا قسمتي خواندنيه. اگر خواستين بخونينش به اينجا سر بزنين.

فروزن عزیز! خوشحالم که مصاحبه شما هم انجام شد! خوش آمدی به جرگه منتظران برحق! الان من چند وقتیه که فریز شدم در مرحله ادمین پراسس، شما هم بیا کار هم وایسیم تا خودمونو گرم کنیم! اوه! راستی یادم رفت شما که آلردی خودتون فروزن هستید! پس بیا که هوا بس ناجوانمردانه سرد است!Wink
تشکر کنندگان: rayan.s ، frozen mind ، free_free ، tata63 ، amiry ، SH1A2R3
فروزن عزیز شما بسیار لطف و محبت دارین! مرسی

مانفست ما هم میشه نماهنگ فروزن از مدونا! !

فروزن عزیز خوشحالم که کنار هم هستیم!
تشکر کنندگان: frozen mind ، rayan.s ، free_free
سلام دوستان
در خرداد ماه وقتي صبح از بيرون به خانه آمدم ديدم كه يك پاكت در داخل آبها (چون حياط را شسته بودند) نزديك خروجي آب افتاده برداشتمش و ديدم نام خانومم روش نوشته شده اول نمي دونستم چي هست بعد يكدفعه فكر كردم كه ممكنه نامه قبولي لاتاري باشه با خوشحالي تمام رفتم داخل خانه و به خانومم نشان دادم و بازش كردم وقتي براي خانومم خواندمش اصلا باور نمي كرد و به اين ترتيب بود كه زندگي ما راه ديگري پيدا كرد و دائم منتظر روز مصاحبه بوديم تا نوبتمون شد و حالا هنوز هم باور نمي كنم كه دارم سفرنامه ام را مينويسم.
روز پنجشنبه ساعت 6 صبح تهران را به مقصد آنكارا ترك كرديم. هواپيمايي تركيش البته به اسم تركيش اما شركتي ديگر كه زير مجموعه تركيش بود (Anadolujet) ، هواپيماي كوچكي بود ولي پرواز خوبي بود با لندينگ خوب.
از دوستان مهاجرسرا SMSipa و خانواده Tahsino از همسفران ما بودند. حدود ساعت 9 به وقت تهران و 7:40 به وقت آنكارا ما ساك ها را تحويل گرفته بوديم و داشتيم فرودگاه آنكارا را ترك مي كرديم. از فرودگاه كه بيرون مي آييد سمت راست تقريبا نزديك به انتهاي قسمت مسقف اتوبوسهاي 442 ايستاده اند كه با 7/3 لير تا ميدان كيزيلاي مي برند كه حدودا سه ربع طول مي كشد كه با همراهي دوستان طولاني بودن زمان را متوجه نشديم. از ميدان كيزيلاي تا هتل ازيلهان را پياده رفتيم البته كمي بيشتر از آنچه كه فكر مي كرديم راه بود. هتل ازيلهان هتلي دو ستاره است كه اتاق دابل لوكس آنرا از تهران فقط براي يك شب 70 دلار رزرو كرده بوديم. پس از مستقر شدن در اتاق همراه دوستان براي ناهار رفتيم بيرون . در نزديك هتل ازيلهان ساندويچ كوفته خورديم كه خوشمزه بود.
اتاق هتل خيلي سرد بود وقتي با مسئول هتل صحبت كرديم گفت كه شوفاژها را از ساعت 6 بعداز ظهر تا صبح روشن مي كنند و از آنجائيكه ظهر بارون آمده بود و ما بيرون بوديم و خيس شده بوديم و سرماي اتاق مزيد علت شد و من حسابي سرما خوردم. شب هم رفتيم رستوران 5 ليري كنار مترو و سوپ و برنج (رشته پلو) و خورشت و دسر و 1 ليوان نوشابه را 5 لير گرفتيم. البته يك رستوران 5 ليري ديگر هم كنار Mcdonolds در همان خيابان karantil SK است كه از 5 ليري كنار مترو تميزتر و بهتر است.
روز بعد رفيم براي صبحانه كه چنگي به دل نمي زد البته براي هتل دو ستاره خوب است اما نه براي شبي 70 دلار. با توجه به سرماي اتاق در شب قبل و اينكه بچه همراه ما بود تصميم گرفتيم هتل خود را عوض نماييم.
البته چند نفر ديگر هم بودند كه هتلشون را عوض كردند و با هماهنگي با عباس آقا توانستند هتل سگمان را كه بهتر بود با شبي 70 دلار براي دابل بگيرند. پس از صرف صبحانه رفتيم به مطب دكتر اونگان جهت معاينات پزشكي.
مطب دكتر اونگان در بلوار آتاتورك واقع شده است كه بالاتر از تقاطع جان اف كندي در لابراتور Dozen واقع شده است كه با وجوديكه ما براي دخترم كالسكه برده بوديم ولي مسيرش برامون طولاني بنظر آمد. ابتدا در طبقه چهارم مدارك را داديم و سپس در طبقه سوم آزمايش خون و عكس از قفسه سينه را براي دونفر با 95 دلار انجام داديم و بعد از آن برگشتيم طبقه چهارم كه به ما گفت ساعت 5 بعد از ظهر براي معاينه و واكسن برگرديم. در اين فاصله به هتل Neva palas نقل مكان كرديم كه بعدا كاملتر توضيح خواهم داد. بعد از ظهر وقتي رسيديم به مطب دكتر اونگان متوجه شديم كه كارت واكسنها را در هتل جا گذاشته ايم كه برگشتم هتل و همين سبب خير شد چون خدمت آقاي دكتر اونگان نرسيديم و خانم دكتر اونگان را زيارت كرديم. ابتدا من داخل رفتم و خانم دكتر بعد از احوالپرسي با سرعت شروع كرد به پرسيدن سوال.
جراحي داشتي ، بيماري ، ناراحتي قلبي ، اقدام به خودكشي و سيگار و ... البته بايد حواستون جمع باشد كه اين وسط ميگه آبله مرغان كه بايد شما سريعا بگويد كه گرفته ام به محض اينكه گفتم گرفته ام گفت اثر آن را نشان بده و من چون هيچ اثري از اين بيماري بر روي صورتم نمانده بود توضيح دادم كه من 5 سال قبل با خانومم با هم آبله مرغان گرفتيم و اثرش روي صورت خانمم هست كه نفر بعد مي آيد خدمتتان كه او هم قبول كرد و سپس معاينه را انجام داد. البته چون از اول انگليسي صحبت كرده بود و من هم انگليسي جواب داده بودم اصلا فارسي صحبت نكرد. به اين ترتيب من بدون واكسن آمدم بيرون و سپس خانومم رفت داخل و همين مراحل را اما با زبان فارسي طي كرد و بدون واكسن آمد بيرون و بعد از آن نوبت دختر 4 سالم شد كه با خانمم رفت داخل و دكتر پس از معاينه و ديدن كارت واكسن دخترم گفته بود كه نصف واكسن آنفولانزا و واكسن مننژيت را با تست سل بايد به دخترم تزريق كند و چون دخترم خيلي جيغ مي زد منشي من را هم صدا زد تا براي نگه داشتن دست دخترم براي زدن واكسن برم داخل اتاق. خانم دكتر خوش برخورد بود و قبل از زدن هر واكسن توضيح مي داد كه من مي خواهم واكسن آنفولانزا را بزنم و غيره. البته ما يك ماه پيش همگي واكسن آنفولانزا زده بوديم.
خلاصه بابت 3 ويزيت و دو واكسن مبلغ 320 دلار پرداخت كرديم كه اگر 95 دلار صبح را هم اضافه نماييم كلا مبلغ 415 دلار بابت معاينات پزشكي پرداخت كرديم و خانم منشي گفت كه روز دوشنبه 5 بعدازظهر براي گرفتن نتيجه و ديدن نتيجه تست سل دخترم مجددا به مطب مراجعه نماييم و همان موقع هم CD مربوط به عكس قفسه سينه را به ما تحويل داد و گفت نگهداريد تا در آمريكا از شما تحويل بگيرند. تست سل بچه 3 روز طول مي كشد و دوستان بچه دار حتما توجه داشته باشند كه تست سل بچه ها در روزهاي 5 شنبه انجام نمي شود.
روز دوشنبه هم مجددا رفتيم مطب و دست دخترمان را نگاه كرد و گفت مشكلي ندارد و سپس سه پاكت در بسته به ما تحويل داد و گفت آنها را باز نكنيد و به سفارت تحويل دهيد.
روز مصاحبه
صبح زود بيدار شديم و بعد از صرف صبحانه ساعت 15/7 رفتم جلو سفارت و تقريبا در جلو صف بودم. سپس ساعت 8 به بعد خانمم با دخترم آمدند كه سريع رفتيم داخل سفارت و پس از انجام مراحل بازرسي وارد سفارت شديم و بعد از آن اصل شناسنامه و پاسپورت و كارت ملي و مدارك پزشكي و اصل سند خانه و اصل سند ازدواج را تحويل داديم سپس گفت عكس ، كه ما گفتيم قبلا فرستاديم و گفت پس نمونه عكسها را بدهيد تا من ببينم. بعد از آن شماره را به ما داد و ما رفتيم داخل و منتظر نشستيم . براي دختر كوچكمان دفتر نقاشي برده بوديم و با وعده اينكه اگر دختر خوبي باشي برايت جايزه مي خريم توانستيم در مدتي كه آنجا بوديم آرام نگه داريمش.
منتظر بوديم كه شماره مان براي انگشت نگاري اعلام شود كه دخترمان گفت به WC (با عرض معذرت)احتياج دارد و با خانومم رفتند بيرون در همين لحظه شماره ما را براي انگشت نگاري اعلام كردند. رفتم جلو و ديدم يك خانم بسيار خوش اخلاق و خندان آنجاست كه به من گفت براي انگشت نگاري بايد همه اعضاء حاضر باشند و من هم براش قضيه را توضيح دادم و گفت پس بنشينيد تا من دوباره شما را صدا بزنم. پس از چند دقيقه دوباره ما را صدا زدند . ابتدا خانمم دست چپ ، دست راست و سپس دو انگشت شصتش را قرار داد و بعد نوبت من شد ، همين كه من دستم را روي دستگاه گذاشتم نفهميدم چه اتفاقي افتاد كه بهم گفت شما برو بشين يك قهوه بخور و وقتي صدات كردم برگرد چون مثل اينكه دستگاه مشكل پيدا كرده است. نشستم تا شماره ام اعلام شد و اين دفعه (تا سه نشه بازي نشه) انگشت نگاري با موفقيت انجام شد. دوباره منتظر نشستيم تا شماره ما براي پرداخت پول اعلام شد. 2457 دلار پرداخت كردم و منتظر مانديم تا شماره مان براي مصاحبه اعلام شود.
شماره ما براي مصاحبه در باجه 5 اعلام شد. شانس ما آفيسر آدم جدي و كمي بد اخلاق بود. پس از قسم خوردن و توضيح دادن دو مورد اشتباه كوچك در اطلاعات ارسالي از خانمم كه برنده اصلي است پرسيد چكاره هستيد و كجا كار مي كنيد. در مورد كار خانمم خيلي سوال پرسيد حتي پروسه توليد كارخانه را هم پرسيد نمي دانم چرا با اينكه كارخانه اي كه خانمم كار مي كند خصوصي است ولي خيلي سوال كرد. از من هم پرسيد خدمت سربازي رفتي يا نه ؟ كارت چيه؟ آيا مهندس هستي يا نه ؟‌ و اسم دو شركتي را كه قبلا كار كرده بودم پرسيد كه من با تاكيد به خصوصي بودن آنها پاسخ دادم. سپس بعد از وارد كردن اطلاعات در كامپيوترش برگه آبي را به ما مرحمت كردند و گفت 40 تا 60 روز ديگه سايت را چك نماييد و هر موقع كه شمارتون را ديديد يكي از افراد براي گرفتن ويزا بيايد.
من فكر مي كنم كه برگه آبي يا سفيد در پرونده همه هست و اين مسئله به نظر آفيسر بستگي دارد كه كدام برگه را تحويل دهد. البته مصاحبه چيزي جز ديدن افراد و چند سوال در رابطه با كار و سربازي نيست پس به خودتان استرس وارد نكنيد.

هتل
بعد از ديدن چند هتل از جمله هتل سگمن ، متروپل ، گلد و بست رفتيم به شيدا تور كه در زير ساختمان مطب دكتر اونگان بود و يك آقاي ايراني با دخترشان آنجا را مديريت مي كردند و از آنها خواستيم كه اگر مي توانند هتل ددمان را با قيمت مناسب براي ما بگيرد. ايشان فرمودند چرا ددمان ، هتل Neva palas همان پشت هتل ددمان است و 4 ستاره و با قيمت مناسب 80 دلار براي دابل همراه با صبحانه و اينترنت وايرلس براتون مي گيرم. البته اگر خودتون به اين هتل مراجعه كنيد دابل را شبي 120 يورو مي دهد. رفتيم هتل را ديديم خيلي هتل خوبي بود. گرم و تميز با اتاقي بزرگ و مهمترين قسمت اينكه در اتاقمان كتري برقي داشت و چند عدد قهوه و چايي ليپتون كنارش بود كه هديه هتل بود و free بود. پس از ديدن هتل رفتم شيداتور و پول 8 شب را يكجا پرداخت كردم و با خانم و دخترم از ازيلهان به Neva palas نقل مكان كرديم و از بابت راحتي خانواده خيالم راحت شد. مسئله جالب اينجاست كه اگر در آنكارا بگرديد مي توانيد هتل مناسب چند ستاره با قيمت مناسب پيدا كنيد و اگر از بابت مورد پسند بودن هتل شك داريد مي توانيد يكي از هتلها را براي يك شب از ايران رزرو كنيد و در صورت مورد پسند نبودن جايتان را عوض نماييد. حتي يكي از دوستان از تهران هتل ازيلهان را با تور گرفته بود و با اينكه اصلا راضي نبود مجبور شد 3 شب بماند و بعد از سه شب توانست بقيه روزها را كنسل كرده و به هتل بهتر با همان هزينه نقل مكان نمايد. راستي اگر از دوستان كسي شماره تلفن شيدا تور را خواست براي من پيام خصوصي بگذارد.
رستورانها
رستوران منقل كباب در خيابان bestekar SK مقابل رستوران 49 ، شش كباب و كفته منقل و چيكن وينگ و پيده فوق العاده اي دارد البته يك منقل كباب هم در اطراف ميدان كيزيلاي در خيابان selanik Cd هست كه آن هم دونر و شش كبابش حرف ندارن . اين دو رستوران منقل كباب بعد از صرف ناهار سماور زغالي را سر ميزتون ميارن و مي تونيد چايي را در استكانهاي كمر باريك آنجا صرف نماييد. يك رستوران به نام Kirakkumpir پايين تر از مسجد كجاتپه ، مقابل دانشگاه كجاتپه و سر چهارراه غذاهاي متنوع و متفاوتي داره مثل سوپ و سالادهاي خوب و Kumpir خوبي هم دارد – kumpir سيب زميني بزرگ تنوري است كه در آن سوس و زيتون و خيارشور و مواد مختلفي را اضافه مي كنند.
Mcdonolds, KFC و KingBurger هم كه لازم به تعريف نيست و همه با آنها آشنا هستند. ساندويچ هاي 3 ليري هم بد نبودند . همه قيمتي غذا هست از 3 لير تا 20 لير كه البته كيفت ها و حجم بسته به قيمت متفاوت است ولي همشون خوشمزه هستند. تنوع غذايي بسيار زياد هست ولي برنج خيلي كم هست و چون اكثر غذاهاشون تند هست ممكنه بچه ها دوست نداشته باشند. يك رستوران هم به نام Ayabakanbalikcilik بين هتل رامادا و خيابان bestekar در خيابان تونالي هيل هست كه ماهي را انتخاب مي كنيد و وزن مي كند بعد از آن همان ماهي را براتون طبخ مي كند و مي آورد. خلاصه در اين چند روز از غذاهاي تركيه كلي لذت برديم. (خوشحالم از اينكه براي گرفتن ويزاها يك بار ديگه بايد برم تركيهWink)

مكانهاي ديدني
- موزه و مقبره آتاتورك كه از ميدان كيزيلاي قطار آبي سوار مي شويد و سومين ايستگاه (تاندوگان) پياده شويد.
- مسجد كجاتپه بالاتر از هتل ددمان كه واقعا با عظمت و قشنگ هست حتما سري بزنيد.
- در ميدان كيزيلاي سمت چپ خيابان ، پارك است كه اگر بچه داشته باشيد مي تونه آنجا بازي كند و مجسمه و فواره هاي قشنگي هم دارد.
- برج آنكارا
- باغ وحش آنكارا

تور قونيه
روز سوم با همان شيدا تور رفتيم قونيه . اگر روز شنبه برويد به قونيه مي توانيد شب رقص سما را هم ببينيد اما روزهاي ديگر رقص ندارند. نفري 85 دلار براي تور داديم وقتي از خانم شقايق پرسيدم چرا تور شما گرانتر از تهران تراول است گفت تور ما همه افراد را بيمه مي كند و كامل است و شما هيچ خرجي در آنجا نمي كنيد. خلاصه ماشين تور ساعت 5/9 صبح آمد دنبالمون ، راهنمايمان آقاي تبريزي بود كه خيلي مرد با حالي بود. پنج خانواده بوديم از هتلهاي ديگر هم بودند كه كيس خانوادگي و نامزدي بودند. تقريبا 4 ساعت در راه بوديم. وسط راه براي چايي نگه داشت وقتي رسيديم قونيه اول رفتيم ناهار در خانه اي قديمي كه تبديل به رستوران شده بود، وارد يك اتاق شديم كه ميز و مبل داشت . ناهار خوبي خورديم و بعدش هم چايي. جاتون خالي خيلي چسبيد. سپس رفتيم مقبره حضرت مولانا و مقبره شمس و تپه علاء الدين و در نهايت مركز فرهنگي مولانا كه رقص سما در آنجا برگزار مي شود. پس از آن شام خورديم و بالاخره ساعت دو ونيم شب رسيديم هتل.
مراكز خريد
همانطوريكه دوستان قبلا نوشته بودند خيابانهاي اطراف ميدان كيزيلاي فروشگاههاي LC Wikiki,Colins, Koton قيمتها به نسبت جنسها مناسب بود. آنكامال اجناس گرانتر بودند اما كيفيت اجناس بهتر بود مخصوصا كفشهايش كه واقعا خوب بودند. البته چون نزديك ژانويه بود خيلي از اجناس indrim يا تخفيف داشتند. در مركز خريد Optimum فروشگاههاي پير گاردين و مانگو خوب بود و تخفيف خوبي داشتند. البته براي رفتن به optimum محمد آقا ترانسفر تهران تراول نفري 15 دلار مي گرفتند. در طبقه آخر optimum و آنكامال تمام شعبات غذايي مثل Mcdonold,KFC و ... هستند.
براي رفتن به آنكامال از ميدان كيزيلاي سوار متروي قرمز شده و ايستگاه چهارم پياده شويد.
خيابان تونالي هيل هم بد نبود.

چند نكته
- روز مصاحبه پاسپورتها و كارت هتل (آدرس هتل) را يادتان نرود. وسايل اضافي مثل موبايل و غيره را از كيفتان خارج كنيد.
- حتما قبلا از دكتر اونگان وقت بگيريد. چون يكي از دوستان بخاطر نگرفتن وقت جواب معايناتش در روز مصاحبه آماده شد البته اگر روز مصاحبه معاينات پزشكي نباشد مهم نيست و مي توانيد بعد از ظهر يا فرداي آن روز هم آنها را تحويل دهيد اما اگر مي خواهيد استرستان كمتر باشد قبلا وقت بگيريد.
- مديكال كاري ندارد و خودتان از عهده آن بر مي آييد و الكي پول اضافه به ليدرها ندهيد.
- اگر بچه داريد كالسكه تاشو يادتان نرود. دختر ما چهارساله است اما اگر كالسكه نبود مطمئنا يا هتل نشين بوديم يا دست به جيب براي كرايه تاكسي يا بايد دختر را بغل مي گرفتيم و موقع آمدن به ايران با كمر درد مي آمديم. البته مثل ما در موقع برگشت كالسكه را در فرودگاه امام جا نگذاريد.
- حتما از لبنيات آنكارا مثل ماست ، پنير، شير، بستني و دوغ استفاده كنيد. ما علاوه بر استفاده از دوغ همراه با غذا بقيه لبنيات را از فروشگاه زير مسجد كجاتپه مي خريديم. باقلوا هم مي توانيد به صورت كيلويي از اين مركز خريد تهيه نماييد.
- آب 6 ليتري باصرفه تر است.
- قهوه در كافه starBucks كنار colins هم مي تونه براتون جالب باشه.(مخصوصا قهوه Lotte)
- خانمها مراقب باشند چهره شان (آرايش و رنگ مويشان) در هنگام مراجعه به دكتر اونگان يا سفارت با آرايش عكسشان يكسان باشد چون در روز معاينات خانمي بودند كه چون رنگ موهايشان با رنگ موي عكسشان يكي نبود مجبور شدند مجددا عكس بگيرند.
- اگر دلار بانكي تهيه مي كنيد بهتر است كه فقط به اندازه روز اول از اينجا لير بخريد و در همانجا دلار را به لير تبديل نماييد.

تشكر و قدرداني
در طي اين سفر با دوستان خوبي مثل سميه و شهرام آشنا شديم كه چند باري با هم بيرون رفتيم و در خريد و ناهار با هم بوديم. شادي گرفتن ويزاي آنها شامل حال ما هم شد و واقعا از ته دل خوشحال شديم مخصوصا وقتي ويزاشون را در پاسپورتشون ديديم. و همچنين وقتي ما در روز مصاحبه با برگه آبي به هتلمان آمديم ما را دلداري دادند و خانمم را از ناراحتي در آوردند و با هم براي ناهار بيرون رفتيم و بودن با آنها ناراحتي گرفتن برگه آبي را براي همسرم كمتر كرد و بسيار باعث دلگرمي و خوشنوديمان شدند. در ضمن زوج بسيار با حالي بودند. همچنين smsaipa و frozenmind و همسر و دخترشان و عرشيا و Tahsino و همسر و پسرشان از دوستان خوبي بودند كه در اين چند روز باعث دلگرمي همديگر بوديم و اوقات خوبي را با هم داشتيم و از آنها تشكر مي كنم . بالاخره در نهايت از خانمم بسيار متشكرم كه در تهيه اين سفرنامه بسيار زحمت كشيد و همچنين لاتاري برنده شد.
در پايان از اينكه سفرنامه ام طولاني شد عذرخواهي مي كنم اما دوست داشتم كه تمام مراحل را بنويسم و توضيح بدهم چون خودم با خواندن سفرنامه هاي 2010 و 2011 دوستان توانستم بدون داشتن ليدر تقريبا در سفر با تمام مراحل آشنا باشم و سفر خوبي را تجربه كنم.
درد من تنهایی نیست؛ بلکه مرگ ملتی است که گدایی را قناعت؛ بی عرضگی را صبر و با تبسمی بر لب این حماقت را حکمت خداوند می نامند...... گاندی

كيس نامبر:2011As4800
تاريخ مصاحبه:2 دسامبر(انكارا)
تاريخ كلير:23 دسامبر
(2010-12-06 ساعت 18:12)frozen mind نوشته:  
(2010-12-06 ساعت 16:23)success نوشته:  سلام دوستان
... اين دو رستوران منقل كباب بعد از صرف ناهار سماور زغالي را سر ميزتون ميارن و مي تونيد چايي را در استكانهاي كمر باريك آنجا صرف نماييد. يك رستوران به نام Kirakkumpir پايين تر از مسجد كوك تپه ، مقابل ... .
[/color]
مكانهاي ديدني
- موزه و مقبره آتاتورك كه از ميدان كيزيلاي قطار آبي سوار مي شويد و سومين ايستگاه (تاندوگان) پياده شويد.
- مسجد كوك تپه بالاتر از هتل ددمان كه واقعا با عظمت و قشنگ هست حتما سري بزنيد.
- در ميدان كيزيلاي سمت چپ خيابان ، پارك است كه اگر بچه داشته باشيد مي تونه آنجا بازي كند و مجسمه و فواره هاي قشنگي هم دارد.
- برج آنكارا
- باغ وحش آنكارا
...

Success عزيز، خوشحالم كه بالاخره چشم ما به جمال سفرنامه شما روشن شد! Wink
ما هم از اين كه با شما و همسر و فرزند محترمتتان در سفرمان آشنا شديم خيلي خوشحاليم. مهرباني و بي‌ريايي شما در خاطرمان خواهد ماند.

اما يك نكته: من حدس مي زنم اون مسجدي كه شما با عظمتش خواندي و از مركز خريد زيرش هم چيزهايي خريدي، همان «مسجد كجاتپه» باشه نه «كوك تپه». كجاتپه به تركي استانبولي اينطوري نوشته ميشه «kocatepe» و چون c در اين زبان «ج» تلفظ ميشه، پس بايد «كجاتپه» خونده بشه. اينطور نيست؟
اين نكته رو از اين باب گفتم تا دوستاني كه به اونجا خواهند رفت گمراه نشن.

اميدوارم كليرنس شما و من و همه دوستان مهاجرسرا زود و بي‌دردسر بياد.

قربونت
سلام دوست خوبم
ممنون از راهنمايتون. من چون تركي را از بيخ عربم فقط به نوشته توجه كردم و اين مورد را نمي دونستم الان در سفرنامه درستش مي كنم.

درد من تنهایی نیست؛ بلکه مرگ ملتی است که گدایی را قناعت؛ بی عرضگی را صبر و با تبسمی بر لب این حماقت را حکمت خداوند می نامند...... گاندی

كيس نامبر:2011As4800
تاريخ مصاحبه:2 دسامبر(انكارا)
تاريخ كلير:23 دسامبر
تشکر کنندگان: emankh101 ، frozen mind
(2010-12-07 ساعت 00:20)success نوشته:  
(2010-12-06 ساعت 18:12)frozen mind نوشته:  
(2010-12-06 ساعت 16:23)success نوشته:  سلام دوستان
... اين دو رستوران منقل كباب بعد از صرف ناهار سماور زغالي را سر ميزتون ميارن و مي تونيد چايي را در استكانهاي كمر باريك آنجا صرف نماييد. يك رستوران به نام Kirakkumpir پايين تر از مسجد كوك تپه ، مقابل ... .
[/color]
مكانهاي ديدني
- مسجد كوك تپه بالاتر از هتل ددمان كه واقعا با عظمت و قشنگ هست حتما سري بزنيد.
- برج آنكارا
- باغ وحش آنكارا
...

Success عزيز، خوشحالم كه بالاخره چشم ما به جمال سفرنامه شما روشن شد! Wink
ما هم از اين كه با شما و همسر و فرزند محترمتتان در سفرمان آشنا شديم خيلي خوشحاليم. مهرباني و بي‌ريايي شما در خاطرمان خواهد ماند.

اما يك نكته: من حدس مي زنم اون مسجدي كه شما با عظمتش خواندي و از مركز خريد زيرش هم چيزهايي خريدي، همان «مسجد كجاتپه» باشه نه «كوك تپه». كجاتپه به تركي استانبولي اينطوري نوشته ميشه «kocatepe» و چون c در اين زبان «ج» تلفظ ميشه، پس بايد «كجاتپه» خونده بشه. اينطور نيست؟
اين نكته رو از اين باب گفتم تا دوستاني كه به اونجا خواهند رفت گمراه نشن.

اميدوارم كليرنس شما و من و همه دوستان مهاجرسرا زود و بي‌دردسر بياد.

قربونت
سلام دوست خوبم
ممنون از راهنمايتون. من چون تركي را از بيخ عربم فقط به نوشته توجه كردم و اين مورد را نمي دونستم الان در سفرنامه درستش مي كنم.

در ضمن به نظرم بهترین قیمتها رو هم میتونین تو همون فروشگاه بزرگ زیر کجاتپه پیدا کنین. رستورانش هم خیلی خوبه
دل کندن اگر کار آسانی بود ، فرهاد به جای بیستون دل می کند. Rolleyes
تشکر کنندگان: success
rokmita عزیز؛شما میتونید زحمت بکشید و با نوشتن یه سفرنامه دوستان را در تجربیات خود شریک نمایید و ضمنا" اگر لطف نمایید و دلیل عدم ارسال اطلاعاتتان را برای درج در جدول 2011 بفرمایید ممنون میشم.

نمی توانیم کاری بکنیم مرغان غم بالا سرمان پرواز نکنند ولی می توانیم کاری بکنیم که روی سرمان آشیانه نسازند. . .
تشکر کنندگان: satusa ، naeiji1974 ، tata63

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان