کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
تحصیل در دانشگاه های آلمان
(2014-01-26 ساعت 14:46)King Eagle نوشته:  با سلام خدمت دوستان
من در حال حاضر دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته میکروبیولوژی در یکی از دانشگاه های آزاد تازه تاسیسم.
دوران کارشناسیم خیلی بد گذشت با معدل خیلی پایین اما الان ارشدم با نمرات بالا داره سپری میشه.

سلام king eagle جان
بعضی از دانشگاه ها رو معدل لیسانس هم حساس هستن یعنی بودن کسانی که معدل لیسانس خوبی نداشتن و ارشدشون خوب بود ولی پذیرفته نشده بودن
آلمان هم یکم نسبت به دانشگاه های آزاد سخت گیره
ولی با این برنامه هایی که دارید + نمره GRE بالا و تافل/آیلتس بالا تا حدودی میشه ضعف معدل لیسانس رو پوشوند البته امیدوارم معدلتون زیر 12 نباشه چون فکر نمی کنم بشه پذیرش گرفت. من نمیدونم خیلی پایین شما یعنی چند Big Grin ولی دیدم با معدل 13 هم پذیرش گرفتن
شما سایت دانشگاه ها رو چک کنید خیلی هاشون مینیمم معدل گذاشتن حتما اینارو چک کنید
در رابطه با زبان: خوندن همزمان 2تا زبان واقعا کار سختیه + فک نمی کنم نیازی داشته باشید مگر اینکه خودتون علاقه دارید به یادگیری زبان وگرنه تو مقطع دکترا به زبان انگلیسیه
پیشنهاد من اینه که تمرکزتون رو بذارید رو نمره های مسترتون و همین طور پایان نامه مقاله و همین طور جی آر ای و زبان انگلیسی

موفق باشید
we fight for a better life
پاسخ
تشکر کنندگان: King Eagle ، سرباز هخامنشی ، battosai
(2014-01-28 ساعت 01:46)fairy نوشته:  با سلام خدمت دوستان
من در حال حاضر دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته میکروبیولوژی در یکی از دانشگاه های آزاد تازه تاسیسم.
دوران کارشناسیم خیلی بد گذشت با معدل خیلی پایین اما الانسلام king eagle جان
بعضی از دانشگاه ها رو معدل لیسانس هم حساس هستن یعنی بودن کسانی که معدل لیسانس خوبی نداشتن و ارشدشون خوب بود ولی پذیرفته نشده بودن
ولی با این برنامه هایی که دارید + نمره GRE بالا و تافل/آیلتس بالا تا حدودی میشه ضعف معدل لیسانس رو پوشوند البته امیدوارم معدلتون زیر 12 نباشه چون فکر نمی کنم بشه پذیرش گرفت. من نمیدونم خیلی پایین شما یعنی چند Big Grin ولی دیدم با معدل 13 هم پذیرش گرفتن
شما سایت دانشگاه ها رو چک کنید خیلی هاشون مینیمم معدل گذاشتن حتما اینارو چک کنید
در رابطه با زبان: خوندن همزمان 2تا زبان واقعا کار سختیه + فک نمی کنم نیازی داشته باشید مگر اینکه خودتون علاقه دارید به یادگیری زبان وگرنه تو مقطع دکترا به زبان انگلیسیه
پیشنهاد من اینه که تمرکزتون رو بذارید رو نمره های مسترتون و همین طور پایان نامه مقاله و همین طور جی آر ای و زبان انگلیسی

موفق باشید

سلام برشما.بابا پرچم بروبچ دی وی اینجاهم بالاس Smile
معدلم دیگه زیر 12 نیست چون در اون صورت نمیتونستم توی آزمون ارشد شرکت کنم.
تااونجایی که شنیدم GRE برای آمریکا و گاها استرالیاو کاناداس.ینی اروپاهم این مدرک رو میخواد؟ Sad
درضمن خوندن دوزبان به طور همزمان سخت هست اما خیلی مواقع باعث میشه بهتر یادبگیرین
یکی این گوشـه دنیا تو رو میخونه پیوسـتهRolleyesDV میخواد خدا جونم نذارش اونو دست بستهWink

راه حل دیپلم 11 ساله ی فنی حرفه ای و کار و دانش

خدمت سربازی و قوانین راه های خروج از کشور
پاسخ
تشکر کنندگان: saeed_gh ، alirezanz
(2014-01-28 ساعت 10:20)King Eagle نوشته:  
(2014-01-28 ساعت 01:46)fairy نوشته:  با سلام خدمت دوستان
دوران کارشناسیم خیلی بد گذشت با معدل خیلی پایین اما الانسلام king eagle جان

موفق باشید

سلام برشما.بابا پرچم بروبچ دی وی اینجاهم بالاس Smile
معدلم دیگه زیر 12 نیست چون در اون صورت نمیتونستم توی آزمون ارشد شرکت کنم.
تااونجایی که شنیدم GRE برای آمریکا و گاها استرالیاو کاناداس.ینی اروپاهم این مدرک رو میخواد؟ Sad
درضمن خوندن دوزبان به طور همزمان سخت هست اما خیلی مواقع باعث میشه بهتر یادبگیرین

شنیده ها رو بذارید کنارBig Grin
تو قسمت requirement دانشگاه ها که نگاه کنید نوشتن چه چیزایی مورد نیازه
من برا رشته خودم که چک می کردم دانشگاه های خوب اروپا اکثرا جی مت رو می خواستن برا شما جی آر ای
تو سایت
Masterportal.eu می تونید خیلی راحت دانشگاه هایی که تو آلمان یا هر جای دیگه مد نظرتون هست رشته ی شمارو دارن پیدا کنید
بعد برید تو سایت اصلی خود دانشگاه از اونجا همه چیز می تونید پیدا کنید Rolleyes
we fight for a better life
پاسخ
تشکر کنندگان: King Eagle ، سرباز هخامنشی ، battosai ، alirezanz
سلام
من فوق لیسانس مهندسی شیمی دارم از دانشگاه فردوسی. 2تا ISI و 1 کنفرانسی بین المللی دارم. معدلمم 17.33. میخوام یه بورس تحصیلی واسه دکترا پیدا کنم.اما نمیدونم باید از کجا شروع کنم؟لطفا راهنماییم کنید
پاسخ
تشکر کنندگان: alirezanz
(2014-03-12 ساعت 15:07)shaham نوشته:  سلام
من فوق لیسانس مهندسی شیمی دارم از دانشگاه فردوسی. 2تا ISI و 1 کنفرانسی بین المللی دارم. معدلمم 17.33. میخوام یه بورس تحصیلی واسه دکترا پیدا کنم.اما نمیدونم باید از کجا شروع کنم؟لطفا راهنماییم کنید
یک هم دانشگاهی پیدا کردمRolleyes.
تا جایی که من در جریانم شما باید یک CV درست کنی و با استادهای بخش مربوطه در دانشگاه مورد علاقه ات ایمیل بفرستی و CV رو هم به ایمیلت ضمیمه کنی. باید صفحه مربوط به استاد ها در وبسایت دانشگاه رو مطالعه کنی و به کسانی ایمیل بزنی که از لحاظ تحقیقاتی ممکنه به کاری که شما در پایان نامه فوق لیسانست انجام دادی علاقمند باشن. همچنین اگر استاد مورد نظرت دانشیار (Associate Professor) یا استاد (Professor) باشه احتمال موفقیتت نسبت به استادیارها (Assistant Professor) بیشتر هست چون معمولاً مراتب بالاتر علمی آزمایشگاه اختصاصی و بودجه بیشتری برای کارهای تحقیقاتی و جذب دانشجو دارند. وقتی جوون بودم برای گرفتن پذیرش در دانشگاه های اروپایی از بورسی به نام اراسموس موندوس هم استفاده می کردند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این بورس تحصیلی به این صفحه مراجعه کنید. موفق باشید. سعید
پاسخ
تشکر کنندگان: ParsTrader ، puryapurya ، alirezanz ، King Eagle
سلام دوستان.
من 1 سال دیگه مقطع لیسانسم داره تموم میشه و میخوام برم آلمان.
البته بیشتر نظرم روی هامبورگ هست ولی خب هرجا که از نظر رشتم و بازار کارش بهتر باشه رو میپسندم.
رشته ام فناوری اطلاعات هست و چون خیلی درس خون بودم معدلم حدود 12.5 13 است Smile)
بعد طراحی وب و اپ موبایل رو بلدم و فکر میکنم که بشه یه کارایی باهاش اونجا کرد.
یه خانوم هم دارم که معدل الف یه دانشگاه غیرانتفاعی (دولتی) هست و زبانش هم قویه .
میخوام ببینم از طریق ایشون میشه اقامت گرفت؟
بعد مدرک A1 یا ... هم میگن کافیه اگه ایشون آلمانیش خوب باشه و بتونه بره پذیرش بگیره؟
میتونم اونجا با رفتنش دانشگاه هم پذیرش بگیرم؟
راهنماییم کنید؟
پاسخ
تشکر کنندگان: alirezanz
(2014-03-13 ساعت 10:38)samansalari نوشته:  سلام دوستان.
البته بیشتر نظرم روی هامبورگ هست ولی خب هرجا که از نظر رشتم و بازار کارش بهتر باشه رو میپسندم.
رشته ام فناوری اطلاعات هست و چون خیلی درس خون بودم معدلم حدود 12.5 13 است Smile)
یه خانوم هم دارم که معدل الف یه دانشگاه غیرانتفاعی (دولتی) هست و زبانش هم قویه .
بعد مدرک A1 یا ... هم میگن کافیه اگه ایشون آلمانیش خوب باشه و بتونه بره پذیرش بگیره؟
راهنماییم کنید؟
دوست عزیز بهتر بود دانشگاهتون هم میگفیتن توی دو سه ماه اخیر پذیرش در سفارت از دانشگاه ازاد خیلی سخت تر شده اگر دانشگاه ازادی هستین حتما B2 رو بگیرین یا حداقل B1 را با نمرات خیلی بالا قبول بشین چون با توجه به کم بودن معدلتون با نشون بدین زبانتون خوب هست و سعی کنین از ابتدا دانشگاههای تاپ رو انتخاب نکنین اول شهر های ارزان مثل برلین یا اسن بعد از اینکه جا افتادین شهرهای گرانتر و خوب دانشگاهای بهتر
پاسخ
تشکر کنندگان:
سلام دوستان
من یک سال و نیمه که لیسانسمو گرفتم برای ارشد قصد دارم پذیرش واسه آلمان بگیرم رشتۀ خودم مدیریت جهانگردی بود ولی الان برای ادامه می خوام marketing انتخاب کنم دانشگاه انگلیسی با آیلتس. کسی هست بتونه راهنماییم کنه؟ Sad
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2014-05-29 ساعت 11:33)payam.firouzi نوشته:  
راهنماییم کنید؟
دوست عزیز بهتر بود دانشگاهتون هم میگفیتن توی دو سه ماه اخیر پذیرش در سفارت از دانشگاه ازاد خیلی سخت تر شده اگر دانشگاه ازادی هستین حتما B2 رو بگیرین یا حداقل B1 را با نمرات خیلی بالا قبول بشین چون با توجه به کم بودن معدلتون با نشون بدین زبانتون خوب هست و سعی کنین از ابتدا دانشگاههای تاپ رو انتخاب نکنین اول شهر های ارزان مثل برلین یا اسن بعد از اینکه جا افتادین شهرهای گرانتر و خوب دانشگاهای بهتر
دوست عزیز میشه در مورد هزینه ها و همچنین بازار کار در اسن هم توضیح بدید؟ممنون میشم ازتون
این B1 یا A1 منظورتون چیه؟
با تشکر
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2014-06-05 ساعت 11:00)puryapurya نوشته:  
(2014-05-29 ساعت 11:33)payam.firouzi نوشته:  
راهنماییم کنید؟
دوست عزیز میشه در مورد هزینه ها و همچنین بازار کار در اسن هم توضیح بدید؟ممنون میشم ازتون
این B1 یا A1 منظورتون چیه؟
با تشکر
دوست عزیز اسن شهر جز شهرهای صنعتی المان حساب میشه و اکثر کارخونه ای فولاد در این شهر است و همچین جز شهرهای دانشجویی حساب میشه برا بازار کار بستگی به توانایی هاتون در رشتتون داره من این شهرو بیشتر به دانشجویان مکانیک مواد یا برق پیشنهاد میکنم
درباره ی A1 اولین سطح اموزش زبان المانیه که اصلا با داشتن این مدرک برای هیجا اقدام نکنید بلافاصله ردتون میکنن حداقل B1 با نمرات بالا ویا B2 چون معدل درسی خوبی ندارید بیشتر از همه زبانتونو قوی کنین چون برای پذیرش اول نمره زبان را نگاه میکنن بعد معدل دروس
پاسخ
تشکر کنندگان: alirezanz ، سرباز هخامنشی ، maral-map
سلام دوستان

کسی درباره آپولونیا کالج میدونه؟
تبلیغ میکنه که مقطع لیسانس و فوق لیسانس و دکتری تحصیل رایگان در آلمان....

کسی اطلاعاتی داره بگه...
مرسیSmile
پاسخ
تشکر کنندگان:
درود و سپاس به گردانندگان این سایت، و نیز خوانندگان،
بدلیل کند پیش رفتن پاسخها در بخش مهاجرت دانشجویی به کشور آلمان، که خود نیز گرفتارش بودم، به این نتیجه رسیدم که کمی از دونسته هام و راهکارهایی که میتونم از سایت ها و دانشجویانی که در این کشور دانشجو هستن و یا به کار مشغول هستن رو در این سایت به اشتراک بگذارم.
پست هایی که انتشار میکنم پی در پی بوده و در زمینه های مختلف مانند دانشجویی{دانشگاه، آموزشگاه عالی، کالج}،کاریابی، و...............هست.
این پست ها میتونه در این بخش و یا بخش راهبردی خودش باشه، که شما با رفتن به هر بخش از نیازمندی های کشور آلمان میتونید بخونیدش که امیدوارم ارزشمند باشه.
...........................................................................................................
انتخاب رشته، از شاخه ای به شاخه ای دیگر

با روند تصاعدی پیشرفت علم، روز به روز بر تخصصی شدن و میان رشته ای شدن علوم افزوده می شود. برای همین است که در دانشگاه ها همواره رشته ای فرعی (Nebenfach) در کنار برخی رشته های اصلی (Hauptfach) ارائه داده می شود.
در آلمان برای دانشجویان آزادی تحصیل قائل می شوند و برای همین است که در هر دانشگاهی آزادید ثبت نام کنید و یا انصراف و تغییر رشته بدهید.
تغییر رشته امری عادی در آلمان محسوب می شود. زیرا آمارهای رسمی نشان میدهد که بیش از 50 درصد دانشجویان در آلمان رشته ی تحصیلی خود را تغییر و یا از ادامه تحصیل منصرف می شوند.
اما چگونه تغییر رشته بدهیم:
دانشگاه:
به طور معمول برای تغییر رشته از لیسانس به فوق لیسانس میبایستی که حداقل مشاهبت هایی بین رشته ی قبلی و جدید وجود داشته باشد. اغلب دانشگاه ها در آلمان در صفحه های اینترنتی خود، پیش نیازهای تحصیلی و نیز عنوان و محتویات آموزشی همه ی واحدهای تحصیلی رشته های ارائه داده شده را منتشر کرده و بدین وسیله شما با مطالعه و برآوردی کلی میتوانید به این نکته دست پیدا کنید که آیا تغییر رشته ی شما برای دانشگاه توجیح پذیر است و یا نه.
اما یک نکته ی مهم: جدای از توجیح کردن دانشگاه برای تغییر رشته، متقاضیان ایرانی میبایستی بتوانند از انتخاب رشته ی جدید خود در روز مصاحبه در سفارت دفاع کرده.
شما میبایستی با استناد به مدارک دانشگاهی بتوانید نظر کنسول را جهت صدور ویزا جلب کنید. بدین معنا که پس از اخذ پذیرش در رشته ی جدید میبایستی واحدهای ارائه داده شده در رشته ی جدید را در روز سفارت به همراه داشته و تشابهات واحدهای تحصیلی لیسانس خود را با رشته ی جدید فوق لیسانس اثبات کنید. همچنین با نوشتن انگیزه-نامه ای قوی و ذکر تشابهات بین دو رشته میتوانید در قانع کردن کنسول موفق باشید.
یک مثال:
فرض کنیم که شما رشته ی برق خوانده اید. از طرفی علاقه مند هستید در آلمان تغییر رشته بدهید. رشته هایی وجود دارند که با دروسی که شما در لیسانس پاس کرده ای همخوانی دارند. مانند رشته ی انرژی های نو و تجدید پذیر. در اینجا میدانیم که یکی از اهداف بزرگ این رشته مباحث تولید برق خواهد بود. منطقا درسی که شما خوانده اید (برق) همسو با رشته ی جدید خواهد بود. چون واحدهای علوم پایه پاس کرده اید و تسلط کاملی بر مباحث پایه ای برق دارید. در نتیجه منطقا شما نه تنها تغییر رشته نداده اید بلکه گرایش خود را انتخاب کرده اید که این بسیار قابل قبول برای هر عقل سلیمی خواهد بود.
مثالی دیگر:
فرض کنید شما در ایران یکی از رشته های هنر را خوانده اید. مثلا مجسمه سازی یا نقاشی. از آنجایی که مبحث تاریخ و مطالعات هنر پایه و اساس رشته های عملی و تئوری هنر خواهد بود، شما نه تنها به راحتی میتوانید در این رشته پذیرش بگیرید بلکه با اثبات این مطلب که در دوره ی تحصیلی در ایران تاریخ و تئوری هنر خوانده اید و نیز در آلمان این تجربه به کار شما می آید میتوانید با آن نامه ای نوشته و از هدف خود دفاع کنید.
جمع بندی:
سفارت صلاحیت ارزشیابی مدارک و مدارج علمی را ندارد. زمانی که دانشجو از دانشگاه های آلمان پذیرشی گرفته که دقیقا هم اسم دوره ی لیسانسش نیست، و به قولی تغییر رشته تلقی میشود، این بدین معناست که دانشگاه آن فرد را لایق تحصیل میداند و برای همین به او پذیرش داده است. در نتیجه شما اگر هدف خود را بتوانید روشن و واضح با اسناد و مدارک برای کنسول شرح بدهید، مطمئن باشید که با درخواست شما موافقت خواهد شد.
پس اگر به دنبال رشته ی جدیدی هستید حتما واحدهای درسیتون رو مطالعه کنید تا اشراف کاملی بر آینده ی تحصیلی خود داشته باشید و آنرا برای کنسول به اثبات برسانید.
پاسخ
تشکر کنندگان: Ehaqiqi ، asher ، maral-map
شرایط ورود به دانشگاههای آلمان برای متقاضیان ایرانی چیست؟

قبولی در آزمون دانشگاههای آزاد، غیرانتفاعی و پیام نور، به تنهایی کفایت میکند؟
در چه صورتی باید برای کالج درخواست داد؟ پاسخ به سووالاتی از این نوع.

در آلمان ۳۷ کالج با سه هزار متقاضی خارجی وجود دارد

در آلمان ۳۷ کالج با سه هزار متقاضی خارجی وجود دارد

اتمام تحصیلات متوسطه و دریافت مدرک دیپلم از برخی از کشورها، شرط کافی برای ورود به دانشگاههای آلمان نیست. علاقمندان به تحصیل در دانشگاههای آلمان که از ایران اقدام می‌کنند نیز شامل همین گروه می‌شوند. این افراد علاوه بر مدرک دیپلم، به قبولی در آزمون دوره‌های روزانه یا شبانه دانشگاه‌های دولتی ایران نیز نیاز دارند. آنها پس از احراز شرایط ذکر شده و در صورتی که تمایل دارند پس از دریافت مدرک دیپلم و بدون شروع تحصیل یا فارغ‌التحصیلی از دانشگاههای ایران، در دانشگاه‌های آلمان تحصیل کنند، بایستی درخواست خود را برای کالج‌های آلمان و نه دانشگاه‌های این کشور ارسال کنند.

البته برخی از دانشگاه‌ها در آلمان بررسی مدارک برای موافقت با پذیرش در کالج را نیز بدون واسطه انجام می دهند، اما با این حال افرادی که بدون تحصیل در دانشگاه‌های ایران اقدام می‌کنند، بایستی ابتدا اقدام به اخذ پذیرش از کالج کنند. مطمئن‌ترین راه برای آگاهی از این موضوع مراجعه به سایت دانشگاه، سایت کالج و یا وب سایت "اونی اسیست" است.

تحصیل رایگان در کالج‌های آلمان

کالج مرکزی آموزشی و وابسته به دولت است که از جمله وظایف آن آمادگی متقاضیان خارجی تحصیل در آلمان در دورهای یک ساله (متشکل از دو نیم سال تحصیلی) است. این دوره‌ی یک ساله در واقع کلاس آمادگی‌ای است برای شرکت در امتحان پایانی یا "Feststellungsprüfung". افرادی که در این امتحان پذیرفته میشوند، با توجه به نمرات و انتخاب رشته‌شان در دانشگاه‌های آلمان پذیرفته می‌شوند.

در آلمان ۳۷ کالج وجود دارد که تعداد سه هزار متقاضی خارجی از بیش از ۴۰ کشور، در آنها مشغول به آمادگی برای شرکت در امتحان ذکر شده هستند. تحصیل در کالج به غیر از کالج شهر درسدن رایگان است. دانشجویان برای گذراندن کلاس و امتحانات هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. تنها مورد هزینه خدمات دانشجویی است که آن را به دانشگاه مرتبط با کالج پرداخت می‌کنند. این هزینه از ۳۰ تا ۲۰۰ یورو برای هر ترم تحصیلی و در هر دانشگاهی متفاوت است. هزینه خدمات دانشجویی، استفاده رایگان از وسایل حمل و نقل عمومی در شهر محل سکونت و در مواردی در شهرهای مجاور و همچنین استفاده از امکانات دانشگاه را ممکن می‌سازد.

شرایط ورود به کالج

پیش از شروع به تحصیل در کالج، قبولی در آزمون ورودی آن الزامی است، که معمولا در قالب یک امتحان زبان آلمانی برگزار می‌شود. بنابراین، دانستن زبان آلمانی برای ورود به کالج الزامی است. داوطلبان بایستی پیش از درخواست، بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ ساعت زبان آلمانی آموخته باشند. این میزان در کالج‌ها یکسان نیست و در برخی موارد، سطح بالاتری انتظار می‌رود که جزییات آن را می‌توان از طریق وب سایت کالج و مکاتبه جویا شد.

داوطلبان بایستی اصل مدارک تحصیلی و ترجمه مورد تایید قرار گرفته آن را به کالج و یا دانشگاه ارسال کنند. تامین مخارج زندگی در این مورد با داوطلب است. توجه به این نکته لازم است که دانشجویان کالج، برخلاف دانشجویان دانشگاه تنها در دوران تعطیلات بین دو ترم اجازه کارکردن خواهند داشت و از این رو بایستی برای تامین مخارج زندگی در این دوره یک ساله از پشتوانه مالی برخوردار باشند.

اما از همه مهمتر ارسال مدارک است. در این مورد در هر کالج شرایطی وجود دارد. در برخی از کالج‌ها مدارک بایستی به طور مستقیم به دانشگاهی که کالج تحت پوشش آن است، ارسال شود و نه به کالج. در برخی از ایالت‌ها مرکز مشخصی برای بررسی پذیرش در کالج مشخص شده است که طبیعتا داوطلبان بایستی مدارک خود را به آن‌ مرکز ارسال کنند. با مراجعه به وب سایت کالج مورد نظرتان و همچنین تماس و مکاتبه با کالج، از جزییات بیشتر در موارد ذکر شده مطلع می‌شوید.

پس از احراز شرایط ذکر شده و دریافت پذیرش در کالج، دریافت ویزا آخرین مرحله پیش از شروع به تحصیل در آلمان است. داشتن ویزای تحصیلی برای گذراندن این دوره الزامی است. شرکت در کلاس‌های کالج با عنوان‌هایی همچون سفر توریستی ممکن نیست.
--دویچوله--
پاسخ
تشکر کنندگان: Ehaqiqi ، asher
شرایط عمومی و مدارک لازم جهت تحصیل در مقاطع مختلف

--- الف) برای دوره ی کالج (برای آن دسته از متقاضیانی که قبل از تاریخ ۱۱.دی.۱۳۸۹ مدرک پیش دانشگاهی خود را اخذ نموده اند.)

۱. دانشنامه دیپلم و ریز نمرات آن
۲. دانشنامه پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن
۳. گواهی سازمان سنجش مبنی بر قبولی در دانشگاه سراسری و یا
۳/۱. اشتغال به تحصیل و ریز نمرات دو ترم دانشگاه آزاد (دست کم گذراندن ۳۰ واحد الزامیست)
۴. مدرک زبان آلمانی (دست کم مدرک B1)
۵. مدارک و برگه های مربوط به اشتغال به کار و یا کارآموزی (در صورت موجود بودن، الزامی نمیباشد)
۶. مدارک و برگه های مربوط به فعالیت های علمی/هنری (در صورت موجود بودن، الزامی نمیباشد)

--- ب) برای دوره ی کالج (برای آن دسته از متقاضیانی که بعد از تاریخ ۱۱.دی.۱۳۸۹ مدرک پیش دانشگاهی خود را با معدل بالای ۱۵ اخذ نموده اند.)

۳. مدارک و برگه های مربوط به اشتغال به کار و یا کارآموزی (در صورت موجود بودن، الزامی نمیباشد)
۴. مدارک و برگه های مربوط به فعالیت های علمی/هنری (در صورت موجود بودن، الزامی نمیباشد)
۵. مدرک زبان آلمانی (دست کم مدرک B1)

--- پ) برای ورود به دوره ی لیسانس اما مشروط به گذراندن دوره ی زبان پیشرفته DSH

۳. اشتغال به تحصیل و ریز نمرات دو ترم دانشگاه سراسری (دست کم گذراندن ۳۰ واحد الزامیست)
۳/۱. دانشنامه ی کاردانی یکی از دانشگاه های ایران (منجمله دانشگاه علمی-کاربردی بدون کنکور*)
۴. مدرک زبان آلمانی (دست کم مدرک زبان B1)
۵. مدارک و برگه های مربوط به اشتغال به کار و یا کارآموزی (در صورت موجود بودن، الزامی نمیباشد)
۶. مدارک و برگه های مربوط به فعالیت های علمی/هنری (در صورت موجود بودن، الزامی نمیباشد)

--- ت) برای ورود مستقیم به دوره ی لیسانس

۳. اشتغال به تحصیل و ریز نمرات دو ترم دانشگاه سراسری (دست کم گذراندن ۳۰ واحد الزامیست)
۳/۱. دانشنامه ی کاردانی یکی از دانشگاه های ایران (منجمله دانشگاه علمی-کاربردی بدون کنکور)
۴. مدرک زبان آلمانی (دست کم مدرک زبان TestDaf 4 و یا C1)
۴/۱. برای رشته های انگلیسی مدرک آیلتس 6.5 یا معادل آن

--- ث) برای ورود به دوره ی فوق لیسانس اما مشروط به گذراندن دوره ی زبان پیشرفته DSH

۳. دانشنامه فوق لیسانس و ریز نمرات آن
۴. مدرک زبان آلمانی (دست کم مدرک زبان B1)
۵. معرفی نامه از دو استاد (برای برخی از رشته ها بنا به تصمیم دانشگاه آلمان الزامیست)
۶. مدارک و برگه های مربوط به اشتغال به کار و یا کارآموزی (در صورت موجود بودن، الزامی نمیباشد)
۷. مدارک و برگه های مربوط به فعالیت های علمی/هنری (در صورت موجود بودن، الزامی نمیباشد)

--- ج) برای ورود مستقیم به دوره ی فوق لیسانس

۳. دانشنامه لیسانس و ریز نمرات آن
۴. مدرک زبان آلمانی (دست کم مدرک زبان TestDaf 4 و یا C1)
۴/۱. برای رشته های انگلیسی مدرک آیلتس 6.5 یا معادل آن
۵. معرفی نامه از دو استاد (برای برخی از رشته ها بنا به تصمیم دانشگاه آلمان الزامیست)
۶. مدارک و برگه های مربوط به اشتغال به کار و یا کارآموزی (در صورت موجود بودن، الزامی نمیباشد)
۷. مدارک و برگه های مربوط به فعالیت های علمی/هنری (در صورت موجود بودن، الزامی نمیباشد)

--- چ) دوره ی دکترا / تمامی گرایشات

‍‍۱. دانشنامه دیپلم و ریز نمرات آن
۳. دانشنامه لیسانس و ریز نمرات آن
۴. دانشنامه فوق لیسانس و ریز نمرات آن
۵. مدرک زبان آلمانی (دست کم مدرک زبان TestDaf 4 و یا C1)
۵/۱. برای گذراندن دوره به انگلیسی، مدرک آیلتس 6.5 یا معادل آن
۶. معرفی نامه از دو استاد (الزامیست)
۷. مدارک و برگه های مربوط به اشتغال به کار و یا کارآموزی (در صورت موجود بودن مفید است)
۸. مدارک و برگه های مربوط به فعالیت های علمی-پژوهشی/هنری (در صورت موجود بودن مفید است)
۹. دارا بودن مقاله چاپ شده (الزامی نیست)
۱۰. ارائه پروپزال (حداقل در ۱۲ صفحه)

--- ح) دوره ی پزشکی تخصصی بالینی-کلینیکال (دستیاری)

۱. دانشنامه دوره ی دکتری و ریز نمرات آن
۲. مدارک مربوط به نظام پزشکی
۳. مدارک مربوط به مجوز مطب
۴. مدرک زبان آلمانی (دست کم مدرک زبان B2)
۵. مدارک و برگه های مربوط به اشتغال به کار و یا کارآموزی (توصیه میشود)
۶. مدارک و برگه های مربوط به فعالیت های علمی-پژوهشی (در صورت موجود بودن مفید است و توصیه میشود)
۷. دارا بودن مقاله چاپ شده (الزامی نیست اما توصیه میشود)
۸. دانشنامه دیپلم و ریز نمرات آن (الزامی نیست اما توصیه میشود)
۹. دانشنامه پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن (الزامی نیست اما توصیه میشود)
۱۰. معرفی نامه از دو استاد

پانوشت:

تمامی مدارک بالا میبایستی یا به انگلیسی و یا به آلمانی ترجمه شودند و هیچ فرقی بین ترجمه به زبان آلمانی و انگلیسی وجود ندارد.
به مدت یکسال است که اونی اسیست مدارک کاردانی جامع علمی-کاربردی را معادل یکسال تحصیل محاسبه و معادل سازی میکند.
-یونی اسیست-
پاسخ
تشکر کنندگان: Ehaqiqi ، asher ، maral-map
--نکته ها--

۱. تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان رایگان است.

۲. مدارک دانشگاه آزاد در آلمان معتبر شناخته میشوند و به مانند دانشگاه سراسری ارزیابی میشوند.

۳. رشته های انگلیسی زبان الزاما پولی نیستند.

۴. حداقل مدرک زبان جهت اقدام به پذیرش مشروط (برای رشته های آلمانی زبان) مدرک B1 است.

۵. حداقل مدرک زبان برای رشته های انگلیسی IELTS 6.5 است. ( برای برخی از دانشگاه ها آیلتس 6 کفایت میکند.)

۶. برخی از دانشگاه ها در آلمان دوره ی زبان رایگان ارائه میدهند و برخی برای 6 ماه دوره ی زبان مبلغی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو دریافت میکنند.

۷. در آلمان آزادی تحصیل وجود داشته و شما طبق قوانین میتوانید هر زمان تغییر رشته داده و محل تحصیلتان را عوض کنید.

۸. پس از تحصیل در دوره ی زبان، دانشجو حق دارد برای هر دانشگاهی که تمایل دارد درخواست بدهد.

۹. به منظور ارائه ی درخواست ویزا حتما میبایستی مبلغ ۸۰۰۰ یورو و یا نامه ی تامین مالی از آلمان داشته باشید.

۱۰. نامه ی تامین مالی را تنها یک شهروند قانونی آلمان میتواند با مراجعه به اداره ی خارجی ها تقاضا کند.

۱۱. برای صدور نامه ی تامین مالی میبایستی کلیه ی اوراق هویتی و درآمدی/مالیاتی به همراه فرد مورد نظر باشد.

۱۲. برای سال دوم اقامت در آلمان، دانشجو این امکان را خواهد داشت تا با ارائه ی قرارداد کار (کار ساده ی دانشجویی) ویزای خود را تمدید کند. در اینجا دیگر نیازی به ارائه ۸۰۰۰ یورو نمی باشد.

۱۳. تمامی دانشجویان در آلمان اجازه کار خواهند داشت. (۸۰ ساعت در ماه)

۱۴. حقوق "میانگین" کار دانشجویی ساعتی ۷ یورو است.

۱۵. به منظور تغییر رشته در مقطع فوق لیسانس در آلمان و یا اخذ پذیرشی غیرمرتبط با تحصیلات پیشینتان، میتوانید با شرکت در کنکور همان رشته ی مورد علاقه تان که در آلمان میخواهید تحصیل کنید، موجبات توجیه علمی انتخاب رشته ی جدید خود را برای دانشگاه و سفارت فراهم آورید.

16. هزینه ی بیمه ی درمانی در دوره ی زبان آموزی (DSH و Studienkolleg) حدودا 33 یورو در ماه است.

17. هزینه ی بیمه ی درمانی دانشجویی (دولتی) برای دانشجویان زیر 30 سال، ماهانه 78.5 یورو می باشد. (بیمه ی TK و AOK)
جهت محاسبه ی قیمت و آگاهی از خدمات بیمه:
https://www.tk.de/tk/beitraege/beitragsr...ten/208138

18. هزینه ی بیمه ی درمانی دانشجویی (دولتی) برای دانشجویان بالای 30 سال، ماهانه حدودا 137 یورو می باشد. (بیمه ی TK و AOK)

19. هزینه ی بیمه ی درمانی دانشجویی (خصوصی) برای دانشجویان بالای 30 سال، ماهانه حدودا با توجه به نوع تعرفه بین 33 تا 104 یورو می باشد. (برای مثال تعرفه ی College Premium بیمه ی Care Concept ماهانه 57 یورو می باشد.)
جهت محاسبه ی قیمت و آگاهی از خدمات بیمه:
http://www.care-concept.de/scripte/produ...finder.php

20. در آلمان هم به مانند ایران، قریب به اتفاق مراکز آموزش عالی برای ترم زمستانی دانشجو پذیرش می کنند.

21. لیست مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در آلمان:
https://www.facebook.com/IranianGermany/...eam_ref=10

22. هزینه ی سفارت جهت بررسی پرونده متقاضی و صدور ویزا 60 یورو می باشد.

23. متقاضیان با بورسیه، معاف از ارائه ی 8000 یورو و نامه ی ضمانت مالی می باشند.

24. هزینه ی Semesterticket) Semesterbeitrag) جهت استفاده ی رایگان به مدت شش ماه از حمل و نقل شهری (در برخی از استان ها شهری و بین شهری) از 80 یورو تا به 400 یورو (بنا به تعرفه ی استانی) متغیر است. (پرداخت این مبلغ اجباریست!)

25. آزمون جامع زبان DSH آزمونی الزامی جهت ورود به دانشگاه است. این آزمون را می توان با آزمون زبان انگلیسی IELTS مقایسه کرد. (متقاضی با ارائه ی مدرک قبولی آزمون زبان TestDaf-4 و یا C1 یعنی معادل 1200 ساعت دوره ی زبان، از این آزمون معاف خواهد شد.)

26. متقاضیان با در دست داشتن مدرک زبان مقطع B1 و ارائه ی ریز نمرات حداقل دو ترم تحصیل در دانشگاه های ایران و دیگر مدارک الزامی، می توانند جهت گذراندن دوره ی آموزش زبان DSH زیر نظر دانشگاه در آلمان اقدام کنند. (رجوع به نکته ی شش)

27. متقاضیان با در دست داشتن مدرک زبان مقطع B1 و مدرک پیش دانشگاهی ای که پس از تاریخ 11 دی ماه 1389 صادر شده است (با معدل بالای 15)، بدون نیاز به قبولی در آزمون سراسری می توانند اقدام به پذیرش دوره ی کالج نمایند.

28. دوره ی کالج 2 ترم (10 ماه) می باشد و به جز درس زبان آلمانی، با توجه به رشته ی تحصیلی 3 الی 4 درس تخصصی دیگر نیز در این دوره تدریس می شود که بسیار مفید خواهد بود.

29. شاخه های تحصیلی در دوره ی کالج:
ریاضی (فنی مهندسی، کامپیوتر و...)
تجربی (پزشکی، علوم تغذیه، علوم زیستی-جانورشناسی و...)
انسانی (هنر، زبان و...)
اقتصاد

30. اگر قرارداد کاری به صورت پاره وقت دانشجویی (Teilzeit: Student) باشد بدون هیچ منع قانونی میتوان بیشتر از 80 ساعت کار کرد. به همان میزان افزایش ساعت کاری میبایستی مالیات پرداخت شود.
اینکه میگن در ایران باید ( ۸ ) هزار یویورو در بانک داشته باشی‌ که بتونی وارد دانشگاه آلمان بشی‌ چیست?
هشت هزار یورو مال شما باقی خواهد ماند و برای جایی واریز نخواهد شد.
سفارت صرفا برای اطمینان خودش نامه ای از بانک شما در ایران (مهم نیست کدام بانک) که نشان دهنده ی موجودی حساب شما باشد.
این حساب میبایستی به نام خود شما باشد.

یک پیشنهاد برای آندسته از متقاضیان تحصیل در مقطع ارشد در آلمان که معدل لیسانس پایین تر از پانزده اخذ نموده اند !

با قبولی در کنکور ارشد دانشگاه سراسری میتوانید روند تحصیلی خود را بهبود بخشیده و توانایی علمی خود را بدینوسیله برای دانشگاه های آلمان جهت پذیرش تحصیلی و سفارت آلمان به منظور اخذ ویزا اثبات کنید.
-
۱. این تنها یک پیشنهاد است. بدین معنا نیست که شما با معدل پایین نمیتوانید پذیرش و ویزا اخذ کنید.
۲. با داشتن قبولی سراسری اگر زمانی روند مهاجرت شما بطول انجامید میتوانید دست کم در ایران به تحصیل ادامه دهید.
۳. قبولی باید قطعی باشد و اسم رشته و دانشگاه شما مشخص باشد.
۴. بین شبانه و روزانه ی دانشگاه دولتی فرقی نیست در این مورد.
۵. ما پیشنهادمان دانشگاه سراسری است، اما قبولی دانشگاه آزاد یا هر دانشگاه دیگری به هر حال از هیچی بهتر است

- اونی اسیست-
پاسخ
تشکر کنندگان: mona_ir ، ofrfar ، barvos ، ben123 ، maral-map

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان