کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
شیکاگو، ایالت ایلینوی
(2015-05-15 ساعت 01:40)elahe mousavi نوشته:  
(2011-11-15 ساعت 10:47)kavoshgarnet نوشته:  همانطور که بعضی از دوستان می دانند من هم در شیکاگو زندگی می کنم. متاسفانه من تا به امروز این تاپیک را ندیده بودم چون بعد از مهاجرت من ایجاد شده و من تا مدت زیادی بعد از سفر در سایت فعال نبودم و از زمانی هم که فعال شده ام فقط ارسال امروز را جستجو و موارد مورد علاقه ام را باز و می خوانم و گاهی هم می نویسم اما قبلا در ایران تقریبا همه ارسالها را می خواندم و گاهی هم بخشهای مختلف را که قبلا ایجاد شده بودند را بررسی می کردم. از این به بعد سعی می کنم بخشی از اطلاعاتم را در اینجا بنویسم.

همانطوری که دوستان نوشته اند شیکاگو شهری سرد و باد خیز است و تابستانهای نسبتا گرم و تقریبا شرجی مانند لاهیجان دارد شاید بشود آب و هوای اینجا را با چالوس هم مقایسه کرد اما برف خیلی زیادی در اینجا می بارد و زمستانهای طولانی تری دارد به علاوه اینکه اینجا کوهستانی نیست و حتی تپه با ارتفاع خیلی پایین هم خیلی کم در اینجا دیده می شود. اینجا هزینه ها کمی نسبت به متوسط آمریکا بالاتر است ولی هزینه مسکن بعد از نیویورک و کالیفرنیا در بالاترین سطح قرار دارد. اینجا به نظر می رسد از نظر اشتغال کمی از کالیفرنیا بهتر باشد و سطح دستمزد در اینجا به گمانم بعد از نیویورک (آلاسکا را در نظر نمی گیریم) در سطح بالاتری نسبت به بقیه شهرها قرار دارد. به لحاظ فرهنگ و پراکندگی قومی و نژادی اینجا از تنوع زیادی برخوردار است و حدود بیست هزار ایرانی در کل ایالت پراکنده اند اما هیچ آماری از تعداد ایرانیان داخل شیکاگو پیدا نکرده ام و از لحاظ برخورد با ایرانیانیان این شهر به نظر می رسد که مناسبترین شهر برای ایرانیان باشد. در خروجی فرودگاه اوهیر تا جایی که شنیده ام وسایل ایرانیان را جستجو نمی کنند اما در زمان ورود من، خودم دیدم که وسایل شش تا هفت چشم بادامی را جدا کرده و کاملا بررسی کردند ضمن اینکه هیچیک از وسایل خودم را در همان زمان نگاه هم نکردند. در ادارات دولتی هم همین جو برای ایرانیان حاکم است و خود آمریکاییان هم احترام زیادی برای ایرانیان قایل هستند.

دوستانی که واقعا به سرما عاجز هستند باید کمی در انتخاب این شهر و ایالت ایلینویی تامل کنند. اما دوستانی که تجربه سرما ندارند و از نظر جسمی معمولی هستند نباید زیاد به خودشان نگرانی بدهند چون در اینجا سه میلیون نفر به راحتی زندگی می کنند.
شیکاگو سیستم حمل و نقل بسیار منظم و سریع و قدرتمندی دارد که با داشتن کارت ترانزیت CTA می شود از ترن های درون شهری و اتوبوسها استفاده کرد البته ترن ها و اتوبوسها، بعضی از شهرهای اطراف را هم پوشش می هند. برای سفرهای داخل ایالتی سیستم دیگری به نام مترا وجود دارد که از مرکز شیکاگو شروع شده و در سه جهت شمال و جنوب و غرب مسیر داشته که با سرعت بیشتر از ترن و با ایستگاههای با فاصله بیشتر و تعداد حرکت کمتر از ترن دارد اما تا فاصله های خیلی دورتری را پوشش می دهد. با این اوصاف برای تازه واردینی که که تهیه ماشین مشکل است سیستم حمل و نقل عمومی اینجا کمک بسیار بزرگی است. این شهر بیشتر مزایای شهرهای بسیار بزرگ را داشته ولی بسیاری از معایب آنها را ندارد. زیبایی استثنایی و نقاط دیدنی فراوان این شهر این شهر را در تابستان ها برای توریست ها بسیار جذاب می کند اما به لحاظ فرهنگ مذهبی شدید حاکم بر این شهر این شهر را شهر شاد با مردمان خونگرم نشان نمی دهد. مردمان سفید پوست اینجا بسیار آرام و مودب هستند و رنگین پوستان کمی اکتیوتر با تحرک بیشتری هستند. این موضوع آرامش و مودب بودن برای توریست های هیجانی که دنبال تخیلیه هیجانات خود هستند تقریبا جای مناسبی نیست و برای مهاجرینی که ذاتا پر جنب و جوش و اهل شادی و خنده و جوک باشند شاید مکان افسرده آوری به نظر برسد. اما از طرف دیگر برای کسانی که دنبال موضاعات جدی، آرامش و برخورداری از احترامهای فردی هستند مکان فوق العاده ای است.
این شهر به لحاظ دانشگاهها و کالجها، کتابخانه ها و موزه ها و همچنین به لحاظ مراکز آموزشی و پژوهشی و فرهنگی بسیار غنی است. ضمن اینکه در سوی دیگر این شهر مرکز پرورش بزرگترین تبهکاران تاریخ بوده و مرکز بزرگ گانگسترهای آمریکا نیز هست.

اینجا مرکز پرورش اوباما و همچنین مرکز پرورش و فعالیت آل کاپون نیز بوده است. دانشگاه شیکاکو جزو ده دانشگاه برتر دنیاست و خاستگاه مک دونالد نیز شیکاگوست.

معماری شهر شیکاگو بسیار شاخص و برجسته است اما برای بسیاری از ایرانیانی که عادت به زندگی در خانه های تازه ساز و امروزی با سیستم های تهویه مدرن و ضد صدا (آکوستیک) دارند، خانه های قدیمی و بسته با کف(پارکت) و دیواری های چوبی (فشرده مخصوص ضد حریق ولی تقویت کننده صدا) و نمای بیرونی قهوه ای تیره شیکاگو خسته کننده است. مگر برای کسانی که قادر به پرداخت اجاره ای بالای دو هزار دلار یا خرید خانه های شخصی و یا خرید نادر آپارتمانهای مدرن ولی بسیار گرانقیمت باشند. اما با همه این مشکلات زندگی در شیکاگو بسیار لذت بخش است.

حداقل اجاره خانه یک استودیو کوچک سی تا چهل متری 500 تا 600 دلار، خانه یک خوابه 700 تا 900 و دوخوابه 1000 تا 1300 دلار در ماه است و متوسط اجاره 2000 دلار است. زندگی در جنوب برای ایرانیان بسیار سخت است و تعداد بسیار کمی از ایرانیان در آنجا زندگی می کنند و بیشتر آنها در سمت شمال، شمال غرب و غرب و تعداد زیادی هم در شهرهای اطراف زندگی می کنند و تمرکز بسیار کمی دارند و بر خلاف بیشتر گروههای نژادی یا زبانی که به صورت کامیونیتی یا اجتماع محله ای زندگی می کنند ایرانیهای شیکاگو و ایالت ایلینویی دارای بیشترین پراکندگی هستند.
بسیار کامل و عالی بود
بسیار ممنونم الهه جان ، خیلی مفید بودن صحبتهاتون .میشه درباره این جمله بیشتر توضیخ بدید :
" اما به لحاظ فرهنگ مذهبی شدید حاکم بر این شهر این شهر را شهر شاد با مردمان خونگرم نشان نمی دهد."
مذهبی هستند ؟ یعنی کارفرماها ، همکاران و همسایه ها مسیحی متعصب هستند و یا اینکه مذهب در رفتارشون خیلی برای ما آزار دهنده است !!؟
پاسخ
تشکر کنندگان: hamedrouhi ، elahe mousavi ، golia ، chefpeymi ، سعید6524
(2015-05-25 ساعت 19:38)مونا10 نوشته:  
(2012-08-12 ساعت 11:52)Omidooo نوشته:  دوستان گرامی

امروزم با یه سایت اومدم که راست کار کسانیه که بچه کوچیک مدرسه رو دارن و نگران درس و مشق بچه هاشونند.

به این سایت که تشریف ببرید میتونید اطلاعات مفیدی راجع به مدرسه های دولتی بچه ها بگیرید . مثلا :
مدرسه های نزدیک محله شما کجا هستن؟
برنامه هاشون چیه؟
تقویم تحصیلیشون چه طوریه؟
بچه ها رو با چه تشکل هایی آشنا میکنن
خصوصیات مدرسه چیه؟
و خیلی اطلاعات دیگه که خیلی مفید خواهند بود.

موفق باشید.

ببخشيد تو شيكاگو مدرسه ي ايراني زير نظر آموزش و پرورش ايران نداره؟
ممنون بابت آدرس وبسایت مدارس دولتی ، ..............................................اما بعضی از پدرومادرهای عزیزی که الان یه مدتی هست بچه هاشون رو فرستادن مدرسه ، میشه راجع به کیفیت مدرسه ، مواد آموزشی ، تفریحی و ساعت شروع وپایان مدرسه ها هم در شیکاگو به ما اطلاع بدن . ممنونم عزیزان
پاسخ
تشکر کنندگان:
سلام به همه شیکاگو نشینان عزیز.
من یه سوال بسیار مهم دارم اگه ممکنه کسایی که در موقعیت تحقیق و یا مقایسه ایالتها و حتی شهرها هستند از تجربیات خودشون و نتیجه تحقیقشون با ما شیر بکنند !
من وهمسرم و2 تا بچه مدرسه ای به امید خدا تا چند ماه دیگه میایم امریکا :
اگر فرض کنیم که آب وهوا آخرین معیار ما باشه واسه انتخاب شهر ( ما دو نفر در هر شرایطی زندگی را دوست داریم Smile )
در مقایسه آتلانتا و شیکاگو از لحاظ کار ، مالیات ، هزینه ها ، لایف استایل مردم (خیلی مهم است !)تفریحات و مدارس بچه ها ، کالج زبان و...... کدام را وچرا می پسندید و یا انتخاب کردید برای زندگی ...؟ من خیلی به جوابهای شما عزیزان احتیاج دارم ...بسیار سپاسگذارم پیشاپیش
پاسخ
تشکر کنندگان: 123a
سلام به همگی !
کسی اینجا نیست ؟ یعنی آدمایی که می خواستن به شیکاگو بیان به صفر رسیدن بجز من !
اما شیکاگو نشینان هم اینجا نیستن !حتی یکیشون !... امروز شنبه هست تعطیله دیگه ، یه جواب کوچولو به سوالهای ما بدید .بخصوص مادرهای عزیز و مهربونی که بچه دارن و اونجا مدرسه می فرستن ..یکم از وضعیت کمپ ها و سرگرمیهای بچه ها در تابستان بگید ماد ر پدرها میرن سرکار بچه ها وضعیتشون چجوریه ؟
پیشاپیش مرسی
پاسخ
تشکر کنندگان:
سلام من فرزندی ندارم بنابراین اطلاعاتم محدود هست .
* اول اینکه در شیکاگو یک مدرسه ی ایرانیان وجود داره که شاید با تماس با اونها راحت تر بتونید اطلاعات دقیق بگیرید
http://www.chicagopersianschool.org/

* دوم اینکه در داون تاون و محله های شلوغ از ۲ یا حتی ۳ سال قبل باید ثبت نام بچه را در مدرسه (پابلیک - رایگان)‌ رزرو کرد
چون ظرفیت محدودی به نسبت تقاضا دارند.

* سوم اینکه در هنگام انتخاب محل اقامت باید نقشه را چک کنید که در محله مدارس خوب وجود داشته باشد.
جابجایی بچه ها در فصل سرما در شیکاگو کار سختی است بنابراین بهترین کار انتخاب محل اقامت نزدیک به مدرسه است
روی نقشه ی سایت زیلو zillow.com می توانید روی گزینه نمایش مدارس را فعال کنید تا مدارس را ببینید
پاسخ
تشکر کنندگان: elahe mousavi
(2015-08-03 ساعت 10:19)mehdym نوشته:  سلام من فرزندی ندارم بنابراین اطلاعاتم محدود هست .
* اول اینکه در شیکاگو یک مدرسه ی ایرانیان وجود داره که شاید با تماس با اونها راحت تر بتونید اطلاعات دقیق بگیرید

* دوم اینکه در داون تاون و محله های شلوغ از ۲ یا حتی ۳ سال قبل باید ثبت نام بچه را در مدرسه (پابلیک - رایگان)‌ رزرو کرد

* سوم اینکه در هنگام انتخاب محل اقامت باید نقشه را چک کنید که در محله مدارس خوب وجود داشته باشد.
جابجایی بچه ها در فصل سرما در شیکاگو کار سختی است بنابراین بهترین کار انتخاب محل اقامت نزدیک به مدرسه است
روی نقشه ی سایت زیلو zillow.com می توانید روی گزینه نمایش مدارس را فعال کنید تا مدارس را ببینید

ممنون mehdym ، من یه سوالی درباره مذهبی بودن مردم شیکاگو تو این صفحه پرسیدم ، می تونم خواهش کنم رفتار وبرخورد مردم شیکاگو : مغازه ها ، کارفرماها ، همسایه ها رو شما توضیح بدید ؟ سپاس
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2015-08-03 ساعت 11:03)نیلوفرآبی نوشته:  لطفا در مورد زمستونهای شیکاگو بنویسید.

اینطور که من از دوستان این پیج فهمیدم ، زمستان : سرد و بادخیز زیاد کمترین دما -10 بوده
تابستان : هوای گرم به معتدل همراه با کمی شرجی (2هفته د کل تابستان خیلی گرم میشه )

من در حال تحقیق راجع به شیکاگو ویه شهر دیگه هستم ، خودم اونجا نیستم !Sad
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2015-08-03 ساعت 12:46)Nataliea نوشته:  
(2015-08-03 ساعت 10:19)mehdym نوشته:  سلام من فرزندی ندارم بنابراین اطلاعاتم محدود هست .

ممنون mehdym ، من یه سوالی درباره مذهبی بودن مردم شیکاگو تو این صفحه پرسیدم ، می تونم خواهش کنم رفتار وبرخورد مردم شیکاگو : مغازه ها ، کارفرماها ، همسایه ها رو شما توضیح بدید ؟ سپاس

من یه چیزی می خواستم به توضیحات مهدی عزیز اضافه کنم که یه دوستی قبلا پرسیده بودن راجع به مدرسه ایرانی یا فارسی زبان زیر نظر آموزش و پرورش ایران .اما در لینکی که در بالا آمده ، این مدرسه غیر دولتی و درواقع NGO هست و زیر نظر جایی کار نمی کنه ، اما برنامه هاشون کث من چک کردم عالی هستن ، دوست داشتم مدرسه رو از نزدیک می دیدم ! برای تعلیم بچه هامون به زبان فارسی خیلی خوب هستش Smile ممنون از همه دوستان این پیج
پاسخ
تشکر کنندگان: maral-map
[/quote]

[/quote]

سلام

در آمریکا تقریبا در همه شهر ها افراد مذهبی و اهل کلیسا زیاد هستند اما مذهبی به مفهوم متعصب در شیکاگو کم ممکن است پیدا شود. متعصب ترین ایالت های آمریکا به لحاط مذهبی و همچنین قومی ایالت هایی هستند که در انتخابات کامل به جمهوریخواهان رای می دهند مانند آریزونا - ارکانزاس - جورجیا - اکلاهاما و تگزاس.
در شیکاگو اونقدر تنوع قومی زیاد هست که عملا هویت جدیدی از همه قومیت ها شکل گرفته. مثلا در همین ساختمان که بنده هستم ایرانی و عراقی و هندی و چینی و فرانسوی و امریکایی کنار هم هست. بچه هایشان هم با هم در یک مدرسه بدون مشکل با هم بزرگ می شوند.
دیگر اینکه شیکاگو مثل تهران- شبانه روزی زنده و شلوغ است.
از معدود شهرهای امریکاست که بدون ماشین هم می توانید زندگی کنید- چون هم متروی کامل و هم سیستم اتوبوس کاملی دارد. اگر هم اهل دوچرخه باشید شیکاگو یکی از بهترین هاست.
در مورد سرما - اشتباه گفتید اینجا در زمستان سرما به -۳۵ هم می رسد و معروف است که در زمستان شیکاگو همه می خواهند شهرشان را عوض کنند و در تابستان دوباره عاشقش می شوند و باز هم می مانند.
در مورد امنیت هم مثل اکثر شهرهای آمریکا - هم مناطق امن و هم مناطق نا امن دارد ولی مناطق شمالی و شرقی شهر کاملا امن است.
شیکاگو به دلیل تعداد کم ایرانی جامعه ایرانی متمرکزی ندارد و آن تعداد محدود هم معمولا نسل جدید مهاجران و دانشجویان هستند.
در مجموع برای کسانی که زندگی در شهرهای بزرگ و پر جنب و جوش رو دوست دارند به نظرم شیکاگو یکی از بهترین گزینه هاست.
پاسخ
تشکر کنندگان: Nataliea ، Abdorrezaa ، inforfang ، arashmoradi ، elahe mousavi ، golia ، maral-map

[/quote]

سلام

در آمریکا تقریبا در همه شهر ها افراد مذهبی و اهل کلیسا زیاد هستند اما مذهبی به مفهوم متعصب در شیکاگو کم ممکن است پیدا شود. متعصب ترین ایالت های آمریکا به لحاط مذهبی و همچنین قومی ایالت هایی هستند که در انتخابات کامل به جمهوریخواهان رای می دهند مانند آریزونا - ارکانزاس - جورجیا - اکلاهاما و تگزاس.
در شیکاگو اونقدر تنوع قومی زیاد هست که عملا هویت جدیدی از همه قومیت ها شکل گرفته. مثلا در همین ساختمان که بنده هستم ایرانی و عراقی و هندی و چینی و فرانسوی و آمریکایی کنار هم هست. بچه هایشان هم با هم در یک مدرسه بدون مشکل با هم بزرگ می شوند.
دیگر اینکه شیکاگو مثل تهران- شبانه روزی زنده و شلوغ است.
از معدود شهرهای آمریکاست که بدون ماشین هم می توانید زندگی کنید- چون هم متروی کامل و هم سیستم اتوبوس کاملی دارد. اگر هم اهل دوچرخه باشید شیکاگو یکی از بهترین هاست.
در مورد سرما - اشتباه گفتید اینجا در زمستان سرما به -۳۵ هم می رسد و معروف است که در زمستان شیکاگو همه می خواهند شهرشان را عوض کنند و در تابستان دوباره عاشقش می شوند و باز هم می مانند.
در مورد امنیت هم مثل اکثر شهرهای آمریکا - هم مناطق امن و هم مناطق نا امن دارد ولی مناطق شمالی و شرقی شهر کاملا امن است.
شیکاگو به دلیل تعداد کم ایرانی جامعه ایرانی متمرکزی ندارد و آن تعداد محدود هم معمولا نسل جدید مهاجران و دانشجویان هستند.
در مجموع برای کسانی که زندگی در شهرهای بزرگ و پر جنب و جوش رو دوست دارند به نظرم شیکاگو یکی از بهترین گزینه هاست.
[/quote]

بسیار ممنونم Mehdym
من این لینک رو از زمستون شیکاگو دیدم ..خیلی سرده
واقعا این فوریه 2015 هست ؟
https://www.youtube.com/watch?v=kxLxztT2leg
پاسخ
تشکر کنندگان: inforfang
خود خودشه Smile
پاسخ
تشکر کنندگان: Nataliea ، inforfang
(2015-08-04 ساعت 23:29)mehdym نوشته:  خود خودشه Smile

wow , واقعا شیکاگو سرد هست ، اما احتمالا امکانات خانه ها ، وسایل گرمایشی و رفاه باید بالا باشه که کسی احساس سرما و سختی را در داخل خونه نداره ! درسته ؟همه خونه ها مجهز هستند وگرم آیا ؟!

پاسخ
تشکر کنندگان:
سلام به همه عزیزان :
برای پیداکردن کار در شیکاگو از 1-2 ماه قبل از آمدن از سایت craiglist استفاده بکنیم اپلای کنیم بهتر هست یا اینکه با بزرگ کردن دامنه دوستیهای اجتماعی وکاری یعنی معرفی ما توسط دیگران وداشتن معرف(چه ایرانی ویا امریکایی !) زودتر میشه کار پیداکرد ؟
اگر حالت اول بهتر است Cool ، معمولا چند روز پس از ارسال رزومه ، زنگ می زنند واسه مصاحبه حضوری ویا اسکایپی مثلا؟
میشه در باره کارگرفتن از سایت بالا بیشتر توضیح بدید ؟
با سپاس
پاسخ
تشکر کنندگان:
اگر رشته تون مورد نیاز باشه خیلی سریع تماس می گیرند . بهتر هست رزومه تون رو آماده کنید و در Indeed و
CareerBuilder
هر روز با کلمات کلیدی مربوط به کارتون سرچ کنید تا با محدوده حقوق و فرصت های مناسب آشنا بشید
ولی تا وارد نشده اید و SSN نگرفته یاد بهتر هست برای کاری درخواست نفرستید
پاسخ
تشکر کنندگان: elahe mousavi ، maral-map
از اول جولی، حداقل دستمزد در شیکاگو به از 8.25 به 10 دلار در ساعت افزایش پیدا کرد. خبرش دست اول نیست ولی چون خودم تازه مطلع شدم نوشتم براتون.

The minimum wage for Chicago workers jumped to $10 an hour.
http://abc7chicago.com/news/minimum-wage-increases-to-$10-per-hour-in-chicago/820731/
پاسخ
تشکر کنندگان: Nataliea ، Abdorrezaa ، smpf ، shahab2000 ، elahe mousavi ، golia ، maral-map

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان