کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
مهاجرت به گرجستان
با اجازه از دوست عزیزم اندرو
یه مساله ای هست که همه باید برای یک بار هم که شده دقت کافی داشته باشن بهش
اول اینکه در گرجستان, ارمنستان, آذربایجان, اربیل, حتی الان در ترکیه و دوبی هم بدون سرمایه و تخصص خاص نمیتونید شاغل به کاری بشید. اینی که میگم تخصص خاص یعنی تخصصی که تقریبا 95 درصد مردم نداشته باشن و اگر شما جزو اون 5 درصد باشید حتما تا الان کانادا , استرالیا, آمریکا یا اروپایید یا دارید میرید یا باید برید اونجا.
دوم اینکه فکر نکنید با ایده های ساده کار عجیبی بکنید, مثلا یه اتفاق جالب اینه که هرکی میاد یه بار دور میزنه تو این کشورا زود به این ایده میرسه که اینجا رستوران ایرانی خوب میگیره میتونیم به اصطلاح بترکونیم غافل از اینکه مردم کشورهای دیگه چندان غذاهای مارو دوست ندارند که عاشق و شیفته اونها بشن, همونطور که ما ممکنه از غذاهای ملل دیگه خوشمون نیاد, در ضمن اینکه اینکار نیاز به سرمایه داره و قابلیت عرضه پایینی داره, یعنی مردم یک کشور بطور طبیعی غذای کشور خودشون رو میخورن و ممکنه یک یا دو بار در سال برای کنجکاوی به شما سر بزنند و شما باید مدام منتظر ایرانی یا افراد جدیدی باشید که تو جمعیت کم گرجستان رستورانهای گرجی و اروپایی و چینی و غیره رو ول کنند و بیان به رستوران شما.
دوم اینکه جمعیت این کشورها مورد توجه اکثر دوستان نیست, شما با راه انداختن یک کار جدید تو ایران بخاطر جمعیت بالا میتونید حتی اگر کارتون هم ضعیف باشه به رهگذرها بفروشید و بعد هم پول خوبی بدست بیارید و برید سراغ کار دیگه اما تو جایی مثل گرجستان بدست آوردن اعتماد مشتری یک طرف و جذب مشتری تو این جمعیت کم و نه چندان پولدار یک طرف دیگه
سوم مساله زیربنای کاری خودتونه, نمیشه آدم امروز تصمیم بگیره بره ژاپن و دنبال کار بگرده و درآمد داشته باشه و نتونه با ژاپنی ها حرف بزنه, حالا تو قفقاز که نسبتا تازه مسیر رشد کردن رو پیش گرفته بدون دونستن حداقل زبان روسی چطوری میتونید کار پیدا کنید؟ بدون دونستن فرهنگ مردم اون کشور , شرایط تحصیلی و شغلی نمیشه زندگی کرد
شما باید یکبار دیگه برید تو ویکی پدیا و سایتهای دیگه و تفاوتهای گرجستان و کانادا و استرالیا رو بخونید تا بدونید اینجا اصلا ربطی به اونجاها نداره و اینطوری نیست.
به نظر من بدون سرمایه, بدون دانستن زبان و بدون دانش کافی نسبت به گرجستان و دست کم بدون داشتن حداقل ساپورت مالی برای تامین بودن در این کشور. بهترین راه شما رفتن به کشورهایی مثل سوئد, آلمان, فنلاند یا همون کشورهای مهاجر پذیر معروفه مثل کانادا و استرالیا.
در هر صورت سرتون رو درد آوردم برای اینکه بگم تخصصتون ارزشمنده اما توی این کشورهای کوچیک برای خودشون هم کار کمه, اما برای اینکه مطمئن بشید بهترین کار اینه که بیاید یه سری بزنید , ببینید اینجا جایی هست که شما بتونید از فضاهای خالی کاری استفاده ای ببرید یا نه.
پاسخ
تشکر کنندگان: Saeedv13 ، hesam1 ، andrewlachina ، gbtm ، tabim4 ، rs232 ، Seyedreza mah1351
در تکمیل فرمایشات دوست عزیزمون ارش مازیار . منم چند نکته رو اضافه کنم .
اول: زبان زبان زبان زبان زبان . هیچ چیز از این مهمتر نیست فکر این که زبان رو تو محیط یاد میگیرید از سرتون بیرون کنید مگه این که حد اقل برای یک سال پول کنار گذاشته باشید که تو تفلیس برید کلاس زبان . روسی برای کارهای تجاری کارتون رو تقریبا راه میندازه ولی بدون دونستن روسی یا گرجی به هیچ عنوان فکر مهاجرت نیفتید . یه بار دیگه هم گفتم گرجی یه زبان بسیار گستره تر و غنی تر و پیچیده تر از فارسیه به جرات 5 برابر فارسی لغت داره و قواعد دستوری کاملا متفاوت با فارسی داره . ضمن این که مناطق مختلف گرجستان لهجه های مختلف دارن من گرجی تفلیسی رو تقریبا به طور کامل میفهمم و صحبت میکنم ولی وقتی میرم استان گوریا نصف حرف هاشونو به زور میفهمم .
دوم : رستوران - سوپر مارکت - کافی شاپ - فست فود و واردات از ایران به احتمال بسیار بالایی یعنی نابودی سرمایه شما . ببینید تو شهری مثل اصفهان که تقریبا با تفلیس جمعیتی مساوی داره هیچ سوپر مارکت زنجیره ای وجود نداره بنابراین یه نفر به راحتی میتونه با خیال اسوده یه سوپر مارکت تو یه محله باز کنه و در امد خوبی هم داشته باشه . در تفلیس این داستان ها نیست چند شرکت سوپر مارکت زنجیره ای ( قویترینشون پوپولی ) تقریبا هر جای شهر که فکر کنید شعبه دارن . کیفیت و قیمت جنساشون هم اونقدر خوبه که تقریبا غیر قابل رقابتن . همین در مورد چیزای دیگه هم صدق میکنه یه فست فودی تو تفلیس باید با مک دونالد رقابت کنه چون خود گرجی ها فست فود به اون صورت نمیخورن و خارجی ها هم نمیان مک دونالد رو ول کنن از شما غذا بخرن . رستوران هم همینطور غذاهای ایرانی از نظر گرجی ها خیلی بیش از حد چرب و سنگین طلقی میشن ضمن این که به برنج علاقه ای ندارن .
سوم : بعضی از دوستانی که قصد مهاجرت دارن کسانی هستند که تو ایران نتونستن موفق باشن . نمیخوام ایه یاس بخونم ولی کسی که تو ایران نتونسته موفق باشه تو گرجستان خیلی سخت تر میتونه به جایی برسه . من قبل این که به فکر اومدن به گرجستان بیفتم در امدم تو ایران 5 برابر متوسط دستمزد بود ولی اینجا به زور تونستم جا بیفتم و یه زندگی متوسط داشته باشم .
پاسخ
تشکر کنندگان: Saeedv13 ، hesam1 ، gbtm ، tabim4 ، rs232 ، Seyedreza mah1351
من چند تا مورد رو که دیدم مشکل ساز شده برا ایرانی ها رو هم متذکر میشم دوباره چون خیلی هاش ناشی از نا اگاهیه .
اول :گرجستان یه کشور ازاده و شراب هم یکی از نماد هاش ولی این دلیل نمیشه که شما مجاز به هر کاری باشید خوردن مشروب الکلی توی پارک ها و اماکن و وسایل نقلیه عمومی ممنوعه .
دوم : اسیب زدن یا الوده کردن محیط زیست ( اشغال ریختن - شکستن شاخه درختان - اتیش روش کردن تو جای غیر مجاز و....) 200 لاری جریمه داره و شک نکنید که پلیس برخورد میکنه .
سوم : چادر زدن و زیر انداز پهن کردن و بساط جوجه کباب راه انداختن تو پارکهای شهری گرجستان مرسوم نیست و منع قانونی داره پارک جایی برای قدم زدن ورزش و نشستن روی نیمکت هاشه اینو در نظر داشته باشید .
چهارم : توی کلیساها سیگار کشیدن ممنوعه و با لباس مناسب هم باید برید خانوم ها روسری و لباس معقول باید داشته باشن و اقایون هم لباس کامل ( با شلوارک را نیفتید برید کلیسا ) و بدون کلاه باید وارد بشن . ضمنا به هیچ عنوان حیوان با خودتون نبرید کلیسا . بی خیال ناقوس زدن هم بشید .
پنجم : توی گرجستان مواد مخدر یعنی هر چیز مخدر حتی همراه داشتن استومینفن کدیین ( که تو ایران جای پول خورد داروخونه ها بهتون میدن ) مجازات زندان داره حتی یه دونه ترامادول و متادون 5 سال زندان داره مخدر های سنگین تر که دیگه هیچی .
ششم : تو فرودگاه تفلیس چمدان ها و اشخاص را نمیگردند این باعث توهم یه عده شده که هیچ کنترلی تو این فرودگاه وجود نداره و تو پرواز بعد متاسفانه اقلام ممنوعه با خودشون میارن . خیر . این فرودگاه یه سیستم اسکن سه بعدی بسیار پیشرفته داره که به شکل بسیار ماهرانه ای توی معماری فرودگاه مخفی شده تمام مسافرین اسکن میشن ولی کسی حتی متوجه نمیشه که کی از جلوی اسکنر رد شده .
و از همه مهمتر هفتم : خارج از ایران فیلم امریکن پای نیست . دست درازی کردن به خانوم ها . بد مستی . رفتار خارج از ادب برخورد شدید جامعه گرجستان رو در پی دارد و در ضمن یادتون باشه رفتارتون به پای ایران و ایرانی نوشته میشه نه شخص شما . مختصر ابروی باقی مانده برای این ملت رو بر باد ندید .
پاسخ
تشکر کنندگان: arashmaziar ، Saeedv13 ، hesam1 ، tabim4 ، rs232
سلام دوستان من چند تا سوال دارم
من میخوام برای زندگی به همراه همسرم به گرجستان برم. فقط هم زبان انگلیسی بلدم. کارم هم اینترنتی هست و اونجا نیازی به کار فیزیکی ندارم. فقط به خاطر مشکلاتی که اینترنت ایرانه داره میخوام برم یه جایی که اینترنتش قوی باشه . حالا میخوام نظر دوستان رو بدونم به چه صورت میتونم برم اونجا؟ متوسط هزینه زندگی برای دو نفر چقدره؟ میشه راحت رفت موند؟ امنیت مشکلی نداره؟ ممنون میشم کسی سوالهام رو پاسخ بده . اگر اطلاعاتی دیگه نیاز بود بفرمایید تا بگم
ممنون
پاسخ
تشکر کنندگان:
سلام به همگی

یه سوالی برام پیش اومده که شاید کمتر کسی بهش توجه کنه

اگه کسی بخواد یه اتاق رو واسه یک ماه اجاره کنه، مثلا تو تفلیس، شرایطش چطوره؟ منظورم اینه که قراردادی چیزی نوشته میشه یا مجبوریم پول رو به طرف بدیم و بهش اعتماد کنیم؟
اگه قرارداد نوشته میشه به چه زبانی هستش؟

دوم اینکه اگه بخوام یک اتاق رو یک ماهه اجاره کنم حدودا چند دلار میشه تو یه جای معمولی با امکانات نه چندان بالا؟ (بشدت اقتصادی باشه!)
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2013-06-12 ساعت 22:07)farhadjr نوشته:  سلام به همگی

یه سوالی برام پیش اومده که شاید کمتر کسی بهش توجه کنه

اگه کسی بخواد یه اتاق رو واسه یک ماه اجاره کنه، مثلا تو تفلیس، شرایطش چطوره؟ منظورم اینه که قراردادی چیزی نوشته میشه یا مجبوریم پول رو به طرف بدیم و بهش اعتماد کنیم؟
اگه قرارداد نوشته میشه به چه زبانی هستش؟

دوم اینکه اگه بخوام یک اتاق رو یک ماهه اجاره کنم حدودا چند دلار میشه تو یه جای معمولی با امکانات نه چندان بالا؟ (بشدت اقتصادی باشه!)
تو تفلیس معمولا قراداد های اجاره 6 ماهه هست و دو ماه رو هم پیش میگیرن که اگه گرجی نباشید احتمالا کل 6 ماه رو پیش میگیرن ضمنا اتاق تک معمولا به خارجی کرایه نمیدن ( داخل خود گرجی ها مرسومه که یه جوون بره یه اتاق از یه خانواده کرایه کنه ولی در مورد خارجی به خصوص خاور میانه ای اینکار رو نمیکنن ) میمونه این خونه هایی که به شکل روزانه و هفتگی به توریست ها کرایه داده میشه و این دفاتر ایرانی معمولا تعداد زیادیشو تو دست و بالشون دارن برا یه ماه فکر کنم بتونید با 800-700 لاری یه استدیو کرایه کنید ( تو جای غیر توریستی شهر )
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2013-06-11 ساعت 15:41)mohammad1980 نوشته:  سلام دوستان من چند تا سوال دارم
من میخوام برای زندگی به همراه همسرم به گرجستان برم. فقط هم زبان انگلیسی بلدم. کارم هم اینترنتی هست و اونجا نیازی به کار فیزیکی ندارم. فقط به خاطر مشکلاتی که اینترنت ایرانه داره میخوام برم یه جایی که اینترنتش قوی باشه . حالا میخوام نظر دوستان رو بدونم به چه صورت میتونم برم اونجا؟ متوسط هزینه زندگی برای دو نفر چقدره؟ میشه راحت رفت موند؟ امنیت مشکلی نداره؟ ممنون میشم کسی سوالهام رو پاسخ بده . اگر اطلاعاتی دیگه نیاز بود بفرمایید تا بگم
ممنون

دوستان کسی نمیتونه راهنمایی کنه؟
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2013-06-14 ساعت 19:49)mohammad1980 نوشته:  
(2013-06-11 ساعت 15:41)mohammad1980 نوشته:  سلام دوستان من چند تا سوال دارم
ممنون

دوستان کسی نمیتونه راهنمایی کنه؟
جوابتون تو همین تاپیک بارها داده شده کمی حوصله کنید و صفحات قبل رو بخونید .
پاسخ
تشکر کنندگان: arashmaziar
من اصالتاً گرجی هستم برای من شرایط خاصی وجود داره؟
یعنی پدر بزرگ و پدر پدر بزرگ و مادر بزرگ و.. در گرجستان به دنیا امدن!
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2013-06-19 ساعت 23:33)ehsan111 نوشته:  من اصالتاً گرجی هستم برای من شرایط خاصی وجود داره؟
یعنی پدر بزرگ و پدر پدر بزرگ و مادر بزرگ و.. در گرجستان به دنیا امدن!
شرایط دقیق خود را برایم پیام خصوص کنید .
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2013-05-31 ساعت 14:00)arashmaziar نوشته:  با اجازه از دوست عزیزم اندرو
اول اینکه در گرجستان, ارمنستان, آذربایجان, اربیل, حتی الان در ترکیه و دوبی هم بدون سرمایه و تخصص خاص نمیتونید شاغل به کاری بشید. اینی که میگم تخصص خاص یعنی تخصصی که تقریبا 95 درصد مردم نداشته باشن و اگر شما جزو اون 5 درصد باشید حتما تا الان کانادا , استرالیا, آمریکا یا اروپایید یا دارید میرید یا باید برید اونجا.
دوم اینکه فکر نکنید با ایده های ساده کار عجیبی بکنید, مثلا یه اتفاق جالب اینه که هرکی میاد یه بار دور میزنه تو این کشورا زود به این ایده میرسه که اینجا رستوران ایرانی خوب میگیره میتونیم به اصطلاح بترکونیم غافل از اینکه مردم کشورهای دیگه چندان غذاهای مارو دوست ندارند که عاشق و شیفته اونها بشن, همونطور که ما ممکنه از غذاهای ملل دیگه خوشمون نیاد, در ضمن اینکه اینکار نیاز به سرمایه داره و قابلیت عرضه پایینی داره, یعنی مردم یک کشور بطور طبیعی غذای کشور خودشون رو میخورن و ممکنه یک یا دو بار در سال برای کنجکاوی به شما سر بزنند و شما باید مدام منتظر ایرانی یا افراد جدیدی باشید که تو جمعیت کم گرجستان رستورانهای گرجی و اروپایی و چینی و غیره رو ول کنند و بیان به رستوران شما.
دوم اینکه جمعیت این کشورها مورد توجه اکثر دوستان نیست, شما با راه انداختن یک کار جدید تو ایران بخاطر جمعیت بالا میتونید حتی اگر کارتون هم ضعیف باشه به رهگذرها بفروشید و بعد هم پول خوبی بدست بیارید و برید سراغ کار دیگه اما تو جایی مثل گرجستان بدست آوردن اعتماد مشتری یک طرف و جذب مشتری تو این جمعیت کم و نه چندان پولدار یک طرف دیگه
سوم مساله زیربنای کاری خودتونه, نمیشه آدم امروز تصمیم بگیره بره ژاپن و دنبال کار بگرده و درآمد داشته باشه و نتونه با ژاپنی ها حرف بزنه, حالا تو قفقاز که نسبتا تازه مسیر رشد کردن رو پیش گرفته بدون دونستن حداقل زبان روسی چطوری میتونید کار پیدا کنید؟ بدون دونستن فرهنگ مردم اون کشور , شرایط تحصیلی و شغلی نمیشه زندگی کرد
شما باید یکبار دیگه برید تو ویکی پدیا و سایتهای دیگه و تفاوتهای گرجستان و کانادا و استرالیا رو بخونید تا بدونید اینجا اصلا ربطی به اونجاها نداره و اینطوری نیست.
به نظر من بدون سرمایه, بدون دانستن زبان و بدون دانش کافی نسبت به گرجستان و دست کم بدون داشتن حداقل ساپورت مالی برای تامین بودن در این کشور. بهترین راه شما رفتن به کشورهایی مثل سوئد, آلمان, فنلاند یا همون کشورهای مهاجر پذیر معروفه مثل کانادا و استرالیا.
در هر صورت سرتون رو درد آوردم برای اینکه بگم تخصصتون ارزشمنده اما توی این کشورهای کوچیک برای خودشون هم کار کمه, اما برای اینکه مطمئن بشید بهترین کار اینه که بیاید یه سری بزنید , ببینید اینجا جایی هست که شما بتونید از فضاهای خالی کاری استفاده ای ببرید یا نه.
خب شما میشه درباره فرهنگ و غیره راهنماییمون کنید؟
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2013-06-20 ساعت 19:53)ehsan111 نوشته:  

خب مطمئنا نمیشه تو یه پست من فرهنگ گرجی ها و غیره رو برای شما توضیح بدم, میتونید پستهای مختلف رو بخونید تا اطلاعات رو بدست بیارید
پاسخ
تشکر کنندگان:
برای زبان چه کنیم خیلی سخته بنظرتون اول رو ورسی کار کنم یا گرجی؟

شما چه جوری یاد گرفتید؟

(2013-06-20 ساعت 23:33)arashmaziar نوشته:  
(2013-06-20 ساعت 19:53)ehsan111 نوشته:  

خب مطمئنا نمیشه تو یه پست من فرهنگ گرجی ها و غیره رو برای شما توضیح بدم, میتونید پستهای مختلف رو بخونید تا اطلاعات رو بدست بیارید
این پست های مختلف این جا هست یا باید به جای دیگه ای سر بزنم؟
پاسخ
تشکر کنندگان:
با سلام خدمت دوستان.گله ای داشتم از برخی دوستان.دوستان من چرا اینقدر سیاه نمایی میکنید.چرا کورسوی امید بعضی از عزیزان را که به هر دلیل قصد مهاجرت دارند با اطلاعات بعضا نادرست به یاس تبدیل میکنید.عزیزان من مگر قراره کسی جای من و شما را تنگ کند که اینگونه مخ طرف را میزنید که اینجا کار نیست یا با فلان قدر سرمایه کمتر نمیتوانید کسب و کاری راه بیندازید یا اینکه دیگر کارت اقامت به ایرانیها نمیدهند یا سوپر مارکت دیگه جواب نمیده یا مردم گرجستان اهل خوردن فست فود نیستند وهر کس فست فود زده با ضرر جمع کرده.اینها بخش کوچکی از پست هاییست که متاسفانه بیشتر هم از طرف قدیمیهای انجمن گذاشته میشود.دوستان عزیز من شما با سرمایه کم هم میتوانید در تفلیس کسب و کاری متناسب با میزان سرمایتان راه بیندازید .شما بدون طی کردن مراحل اداری مانند ایران مثل جواز کسب و اماکن و...میتوانید بیزنس مورد نظرتان را راه بیندازید.ولی قبل از هرچیز چند روزی را تشریف بیاورید تفلیس و زیر وبم کارتان را در بیاورید و بی گدار به آب نزنید.دوستان من سوپر مارکت یکی از بیزنس های موفق در تفلیس است که بسته به شرایطی میتوانید در آن موفق باشید.مانند جور بودن اجناس و شبانه روزی بودن. در مورد فست فود هم ملت گرجستان شاد و سر زنده هستند و بیشتر دوست دارند دور هم باشند حال یادر کافه یا در رستوران یا... .مک دونالد فقط 4 شعبه شبانه روزی دارد .
پاسخ
تشکر کنندگان: arashmaziar ، ramy1000
برای زبان چه کنیم خیلی سخته بنظرتون اول رو ورسی کار کنم یا گرجی؟
شما چه جوری یاد گرفتید؟
پاسخ
تشکر کنندگان:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان