کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
راهنمای قدم به قدم
(2011-12-14 ساعت 21:41)REZA1390 نوشته:  از دوستانی که ثبت نام کردن یک سوال دارم .
ایا با دبیت کارت یا کردیتی که از امریکا داریم می تونیم توی ایران هزینه ثبت نام رو بصورت ان لاین پرداخت کنم ؟ایا کسی تجربه ای تو این زمینه کرده ؟ من چند روز پیش امدم موجودی حسابم رو بصورت انلاین از ایران چک کنم که حسابم بلوک شد . از دوستانی که تجربه کرده اند می شه لطفا راهنمایی کنین که باید چیکار کنم ؟ وهزینه امتحان رو چه طوری از ایران پرداخت کنم ؟

سوال خوبی هست. من هم در این مرحله گیر سه پیچ کردم. ظاهرا بانک پارسیان که تا این اواخر debit card برای افراد متقاضی با همکاری یک بانک در گرجستان یا نمی دونم تاجیکستان صادر می کرده دیگه قادر به این کار نیست (این رو چند روز پیش از یکی از دوستام شنیدم). اگه کسی از دوستان اطلاعات جامع تر و کاملتری داره راهنمایی کنه که چه مسیری بریم که بتونیم پول رو واریز کنیم. در ضمن در صفحه 15 در ECFMG information booklet 2012 نوشته که شما می تونید با Visa card, Master card, discover و American express هزینه رو پرداخت کنین و اشاره ای به debit card نشده. کسی نظر یه ای نداره؟ متشکر
پاسخ
تشکر کنندگان: REZA1390 ، SH1A2R3 ، OverLord ، kourosh2011 ، lingni
(2011-12-15 ساعت 00:36)raminmedic نوشته:  
(2011-12-14 ساعت 21:41)REZA1390 نوشته:  از دوستانی که ثبت نام کردن یک سوال دارم .
ایا با دبیت کارت یا کردیتی که از امریکا داریم می تونیم توی ایران هزینه ثبت نام رو بصورت ان لاین پرداخت کنم ؟ایا کسی تجربه ای تو این زمینه کرده ؟ من چند روز پیش امدم موجودی حسابم رو بصورت انلاین از ایران چک کنم که حسابم بلوک شد . از دوستانی که تجربه کرده اند می شه لطفا راهنمایی کنین که باید چیکار کنم ؟ وهزینه امتحان رو چه طوری از ایران پرداخت کنم ؟

سوال خوبی هست. من هم در این مرحله گیر سه پیچ کردم. ظاهرا بانک پارسیان که تا این اواخر debit card برای افراد متقاضی با همکاری یک بانک در گرجستان یا نمی دونم تاجیکستان صادر می کرده دیگه قادر به این کار نیست (این رو چند روز پیش از یکی از دوستام شنیدم). اگه کسی از دوستان اطلاعات جامع تر و کاملتری داره راهنمایی کنه که چه مسیری بریم که بتونیم پول رو واریز کنیم. در ضمن در صفحه 15 در ECFMG information booklet 2012 نوشته که شما می تونید با Visa card, Master card, discover و American express هزینه رو پرداخت کنین و اشاره ای به debit card نشده. کسی نظر یه ای نداره؟ متشکر

همکار عزیزم دبیت وکردیت عملکردشون یکیه با این تفاوت که در دبیت کارت شما از پولی که توی حسابتون هست خرج می کنین ولی در کردیت کارت شما از اعتبارتون خرج می کنین وبعدا پولشو به موسسه مالی می دین . این کارتهای که پارسیان می داد در واقع یک نوع دبیت کارت محسوب می شدن .من حساب توی امریکا دارم که بهم دبیت وکردیت دادن ولی چند روز قبل که امدم حسابم رو بصورت ان لاین چک کنم حسابم بلوک شد و ورود به اون دیکه امکان پذیر نیست . حالا نگران اینم که برای خریدهای اینترنتی وهمچنین ثبت نام برای امتحان باید چیکار کرد .
پاسخ
تشکر کنندگان: SH1A2R3 ، raminmedic ، OverLord ، kourosh2011 ، lingni
سلام دوستان من دانشگاه ازاد عمومی خوندم ازشون فرم 12 رو خواستم اصلا نمیدونستن چی هست میگین چی کار کنم؟
2012as55XXX
مصاحبه: 27 JUNE
کلیرنس: 8 august پس از 42 روز انتظار بسیار سختBig Grin
ورود به امریکا: 3 سپتامبر2012
مقصد:کالیفرنیا/اورنج کانتی
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2011-05-27 ساعت 15:51)یاشار و ماری نوشته:  سلام به gadfly خان
ببین فکر کنم که فقط من و تو اینجاییم. محفل خصوصیه. البته جسارت نباشه ها. این حقیر می دونه که شما خیلی از این چیزایی که می خوام بنویسم رو می دونی، فقط گفتم اگه شخص دیگه ای هم اومد یه چیزی بهش بماسه. پس برو بریم:
ECFMG چیه؟
حتماً می دونین که وارد شدن به رشته پزشکی در آمریکا سخته. شما باید recommendation های درست و حسابی داشته باشین، در کالج های خوبی درس خونده باشین و نمره هاتون هم بالا باشه. ECFMG بررسی می کنه تا ببینه شما در یک کشور خارجی واقعاً دانشجوی پزشکی یا پزشک هستین یا نه. علاوه بر اون یه سری کارها هم در زمینه کاغذ بازی و اینجور چیزها انجام می ده.
نکاتی که باید در کل پروسه ثبت نام به یاد داشته باشین:
همونطور که قبلاً گفتم پروسه ثبت نام در ECFMG و USMLE کلی مطلب داره. در مورد USMLE یه کتابچه ای هست به اسم USMLE Bulletin of Information و در مورد ECFMG هم یه کتابچه دیگه ای هست به اسم 2011 Information Booklet توصیه می کنم که حتماً این دو تا رو دانلود کنین و بخونین. این دو تا لینک مربوط به سال 2011 هستش. اگه سال بعد هم این پست سرجاش مونده بود شما باید کتابچه های مربوط به سال 2012 رو بخونین آدرس انتشارات ECFMG اینجاست که توی این آدرس شما تمامی فرم ها و ... رو می تونین پیدا کنین.
توجه داشته باشین در کل پروسه ثبت نام (از گرفتن Identification number تا پر کردن تمامی فرم ها) خیلی دقت کنین. اگه در یکی از مراحل اشتباه کردین (که امیدوارم چنین خبطی ازتون سر نزنه) سعی کنین که اصلاحش کنین و سعی نکنین که پروسه ثبت نام رو یک بار دیگه از اول شروع کنین. ECFMG یه سرویس دهنده Email نیست که هروقت خوشتون نیومد یه Email دیگه درست کنین. تلاش برای دو بار ثبت نام و دریافت دو Identification number برای یک نفر ممکنه به عنوان irregular behavior براتون ثبت بشه.
کلاً دو گروه تو ECFMG ثبت نام می کنن. کسانی که درسشون رو تموم کردن و کسانی که در حال گذروندن دوره پزشکی هستن. هر دو گروه، اول باید مطمئن بشن که اسم دانشگاهشون در IMED ثبت شده. شما باید در IMED جستجو کنین و اسم دانشگاهتون رو پیدا کنین. اگه در این قسمت تحت عنوان Graduation years تاریخ فارغ التحصیلی شما رو هم شامل می شد (یا اینکه Current نوشته بود) شما می تونین تو ECFMG ثبت نام کنین.
اول بریم سراغ دانشجوها. شما می تونین قبل از فارع التحصیلی تو امتحانات شرکت کنین ولی چند تا شرط داره. 1- شما باید حداقل دوره علوم پایه رو گذرونده باشین. 2- باید به محض اینکه مدرکتون (منظورم همون دانش نامه است) صادر شد اون رو براشون بفرستین. 3- حواستون به اون 7 سالی که تو پست مربوط به USMLE نوشتم باشه. در پروسه ثبت نام شما اگه دانشگاهتون عضو EMSWP باشه IWA برای شما فرم 186 رو می فرسته (که بعد از تایید 5 سال اعتبار داره) ولی اگه نباشه (که احتمالاً دانشگاههای ایران عضو EMSWP نیستن) فرم 183 رو براتون می فرسته (که برای هر بار ثبت نام در هریک از امتحان ها باید پر بشه). حالا اینکه IWA و فرم 186 چی هستن رو در ادامه می گم. فرم 183 رو نمی دونم چه شکلی یه چون شامل حال من نمی شد.
خوب رسیدیم به قسمت اصلی ماجرا
دادادادام
ثبت نام در ECFMG برای پزشکان فارغ التحصیل
1- شما باید در وب سایت ECFMG در قسمت IWA ثبت نام کنین و یک Identification number و یک password بگیرین. ثبت نام اولیه در IWA ساده است، یک سری اطلاعات جزئی می خواد و بعد از 3 روز (یا کمتر) Identification number و password یکبار مصرفتون رو برای شما Email می کنه. Identification number یک شماره 8 رقمی با فرمت X-XXX-XXX-X هستش. این شماره از این به بعد شماره ثبت نامی شما در ECFMG هستش و از این به بعد کارهاتون با این شماره انجام می شه. بعد از اینکه Identification Number و password خودتون رو گرفتین با اولین ورود به IWA باید password دائمی خودتون رو تعریف کنین. بازهم می گم در وارد کردن اطلاعات خیلی دقت کنین.
2- برای ثبت نام در ECFMG چهار فرم باید پر بشه. فرم های 186، 187، 344 و 345. فرم 186 توضیحش زیاده بعداً براتون می گم (اینم غول این مرحله است). فرم های 187 و 344 و 345 رو هم fillable کردم تو ضمائم براتون گذاشتم. می تونین دانلودش کنین و پرشون کنین. پر کردن این فرم ها آخری خیلی سخت نیست. توجه کنین فرم 345 دو صفحه مشابه هم داره که هر دو رو باید پرینت بگیرین و بفرستین دلیلش رو بعداً براتون می گم. فقط یادتون باشه یه امضای انگلیسی تمرین کنین (یعنی اسمتون را با حروف لاتین بنویسین) چون تمامی فرم ها باید توسط شما و به زبان انگلیسی امضاء بشه. بازهم می گم امضاتون باید یه طوری باشه که بشه خوندش (مثل امضاهای معمول ما در ایران مجموعه ای از خطوط غیرقابل خوندن نباشه). فرم 186 باید در مقابل مسئولی که باید فرم شما رو تایید کنه امضاء بشه ولی بقیه رو می تونین از همین الان امضاء کنین.
3- فرم 186: فرم 186 رو هیچ جا نمی تونین پیدا کنین، چون IWA در حین ثبت نام این فرم رو براتون تولید می کنه. برای پر کردن این فرم باید یه سری اطلاعات رو از قبل آماده کنین. این اطلاعات از این قرار هستن:
الف- یک سری تاریخ رو باید از شمسی به میلادی تبدیل کنین این تاریخ ها به این ترتیب هستن: تاریخ ورود به دانشگاه، فارغ التحصیلی، تاریخ صدور دانشنامه، تاریخ ورود و اتمام هریک از بخشهای اینترنی، تاریخ ورود و اتمام سربازی یا طرح، تاریخ تولد و تاریخ ورود به شغل فعلی. من برای این تاریخ ها یک فایل Excel درست کردم که در ضمائم هست. با وارد کردن تاریخ شمسی در ستون بعدی خودش تاریخ میلادی رو بهتون می ده. فقط چون مهاجرسرا اجازه نمی ده فایل excel به عنوان ضمیمه استفاده بشه من اون رو zip کردم و از طرف دیگه این فایل از یک ماکرو برای تبدیل تاریخ شمسی به میلادی استفاده می کنه. برای این که درست کار کنه شما باید enable macro رو بزنین.
ب- در مورد تاریخ ورود و خروج به بخشهای اینترنی باید بگم که اولاً این بخشها در ECFMG به عنوان Clinical clerkship معرفی می شن و ثانیاً من این بخشها رو بر اساس ریز نمراتم پر کردم (هرچند اطلاعات درج شده در ریز نمرات با واقعیت تطابق نداشت) ولی با خودم گفتم هر چی باشه من که دارم ترجمه ریزنمراتم رو هم براشون می فرستم، پس بهتره بر اساس اونها بخشهای اینترنی رو پر کنم. اوه اوه راستی یادم رفته بود. شما باید اسم استاداتون در بخشهای اینترنی رو هم در این قسمت اضافه کنین. (به روز شد. من در این قسمت اشتباه کردم. شما بهتره بخش های اینترنی رو بر اساس واقعیت پر کنین نه بر اساس ریز نمره. چون بعد از فرستادن فرم ها، ECFMG با دانشگاه مکاتبه و صحت مطالب درج شده رو بررسی می کنه. دانشگاه هم از دانشکده شما دوره ها و تاریخ گذروندن بخش های اینترنی رو استعلام می کنه و به ECFMG گزارش می ده.)
ج- برای ثبت نام شما باید در یکی از امتحانات USMLE ثبت نام کنین. پس اطلاعات زیر رو آماده کنین: 1- یک بازه 3 ماهه که تصمیم دارین در اون بازه در امتحان شرکت کنین. 2- محل امتحان که می تونین از سایت prometric محل امتحان رو پیدا کنین (البته در این قسمت باید منطقه رو وارد کنین مثلاً منطقه خاورمیانه. این وارد کردن منطقه برای محاسبه مقدار خونیه که باید تو شیشه کنین و برای ثبت نام به حسابشون واریز کنین. آنکارا جزء منطقه اروپا محسوب می شه). 3- اطلاعات مربوط به یک کارت اعتباری برای ارسال مبلغ لازم (که برای اروپا در مورد امتحان های step 1,2ck حدود 950 دلار می شه).
د- در مورد این بازه 3 ماهه یادتون باشه که شما فقط یکبار اون هم برای بازه 3 ماهه بعدی می تونین به تعویقش بندازین. به این بازه 3 ماهه می گن eligibility period. مثلاً اگه شما برای بازه 3 ماهه جولای تا سپتامبر ثبت نام کرده باشین و نتونین تا سپتامبر خودتون رو برای امتحان آماده کنین شما می تونین این بازه رو به اکتبر تا دسامبر (ولی فقط یکبار) انتقال بدین. یه سری اطلاعات تکمیلی دیگه هم هست که برای اینکه ثابت کنین که شامل اون مجموعه دچار دیلاتاسیون نیستین برین از ECFMG information Booklet بخونین.
ه- شما باید یک آدرس خارج ایران رو برای نامه نگاری در اختیار ECFMG قرار بدین. همونطور که تا حالا متوجه شدین ایران جزء این دنیا محسوب نمی شه.
و- اطلاعات شناسنامه ای تون دم دست باشه. این اطلاعات شامل شماره ملی هم می شه.
ز- آدرس محل کارتون رو به انگلیسی داشته باشین.
ح- آدرس محل دانشگاهتون رو به انگلیسی داشته باشین. شماره دانشجویی خودتون رو هم همراه داشته باشین.
ط- اگه دوره های مرتبط با پزشکی دیگه ای هم داشتین اون ها رو هم باید لیست کنین (تاریخ ورود و خروج به میلادی یادتون نره)
ی- عنوان مدرکتون رو Doctor of Medicine Diploma وارد کنین. چون تو ECFMG این طوری ثبت شده که فارغ التحصیل های پزشکی در ایران تحت این عنوان فارغ التحصیل می شن. موقع ترجمه دانشنامه هم به آقا یا خانم مترجم بفرمایین که عنوان دانشنامه باید Doctor of Medicine Diploma باشه.
4- بعد از این که مجموعه اطلاعات بالا رو ریختین تو حلقوم IWA اون براتون دو جور فرم 186 استفراغ می کنه. هر دو تا فرم 186 هستند و قابلیت تایید شدن دارن ولی یکی از اون ها لازمه. یکی از اونها توسط notary public تایید می شه و اون یکی توسط Medical official. توجه کنین که فقط یکی از اونها رو نیاز دارین و لازم نیست هم Notary public و هم medical official فرم هاتون رو تایید کنن. هدف از فرم 186 اینه که مشخص بشه صاحب اون فرم 186 شما هستین، عکستون مال خودتونه و اطلاعاتتون درسته. Notary public در ایران همون Officer سفارت سویس هستش. شما اگه تصمیم گرفتین notary public مدارک شما رو تایید کنه باید فرم ها رو به همراه پاسپورت، اصل و ترجمه دانشنامه، اصل و ترجمه ریز نمرات و خلاصه هر چی که دارین رو با خودتون ببرین پهلوی آفیسر محترم و به انگلیسی بهش بفهمونین که چی می خواین و بعدش فرم رو امضاء کنین و بدین دستشون تا تایید کنن. بعد از تایید کردن، تمام اون مدارکی که لازمه شامل فرم های 186، 187، 344، دوتا 345، دو تا کپی از دانشنامه، دوتا کپی از ریزنمرات، ترجمه دانشنامه و ریز نمرات که به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه رسیده باشه (البته قسمت وزارت امور خارجه اش برای محکم کاریه) و یک عکس 5 در 5 جدید خودتون رو بذارین تو یه پاکت و برای آدرس ECFMG که در ECFMG information Booklet هست بفرستین. راستی دو تا نکته 1- عکس ها تون رو پشت نویسی کنین (اسمتون رو به همراه Identification number پشت عکس بنویسین) 2- یکی از عکس ها رو باید روی فرم 186 بچسبونین.
از طرف دیگه اگه Medical official قرار باشه فرمتون رو تایید کنه مراحل مشابه هست فقط 2 تا فرق داره 1- Medical official که معمولاً معاون دانشجویی دانشگاهتونه باید فرم 186 ی رو تایید کنه که بالاش Medical Official نوشته. 2- دانشگاه خودش باید شخصاً مدارک رو داخل یه پاکت مهر و موم شده پست کنه (البته هزینه پست رو از شما می گیرن).
5- خوب حالا که این همه مطلب رو خوندین باید بهتون بگم که من Notary public رو پیشنهاد نمی کنم. چون بعد از پست کردن و رسیدن مدارک به ECFMG اونها یک کپی از فرم 345 (حالا فهمیدین چرا دو تا فرم 345 لازم بود) رو به همراه بعضی از مشخصات، یک کپی از ریزنمرات و یک کپی از دانشنامه تون رو به دانشگاه می فرستن و از اونها می خوان که این اطلاعات رو تایید کنن. در ضمن اونها از دانشگاه می خوان که ترجمه دانشنامه و ریز نمرات رو براشون بفرستن. پس من فکر می کنم اگه دانشگاه مدارک شما رو بفرسته دو تا فایده داره 1- چون خودشون تو پاکت مهر و موم شده می فرستن معتبر تره 2- چون از اول در جریان امور قرار داشتن احتمال بروز مشکلات بعدی کمتره. اگه دانشگاه مدارک شما رو تایید کنه ولی ترجمه دانشنامه و ریز نمرات رو براشون نفرسته اونها خودشون برای ترجمه دانشنامه و ریز نمرات اقدام می کنن ولی در ازای این کار مجدداً 205 دلار از خونتون رو تو شیشه می کنن (فکر کنم یواش یواش برین تو شوک).
6- بعد از فرستادن این مدارک شما می تونین وضعیت تایید مدارکتون رو از پورتال OASIS پی گیری کنین. در پورتال OASIS به شما می گه که مدارکتون رسید، نرسید، تایید شد، نشد، چی شد، من کجام، اینجا کجاست، بچه کو
7- معمولاً طی 3 هفته بعد از وصول مدارک، مدارک تایید می شه و از تاریخ تایید تا 5 سال فرم 186 شما معتبره.
8- اگه فرم 186 خودتون رو گم کردین دچار حمله پانیک نشین. کافیه دوباره برین IWA. اونجا فرم 186 شما وجود داره و می تونین مجدداً پرینتش کنین.
9- اگه اسمی که در دانشنامه شما ذکر شده با اسم پاسپورتتون هماهنگ نباشه شما باید مدارکی رو که اثبات می کنه این دانشنامه مربوط به دارنده پاسپورت هست رو هم به همراه باقی مدارک براشون بفرستین. این مشکل وقتی پیش می یاد که بعد از صدور دانشنامه، شخص اقدام به تغییر نام یا نام خانوادگی خودش بکنه و پاسپورتش با این نام جدید صادر بشه.
خوب این هم از این
حالا نوبت شماست
اون سئوال من رو در مورد دیلاتاسیون بررسی کردین یا نه؟
جوابتون چیه؟
جلسه بعد در مورد نحوه آماده شدن برای step 1 هستش. از همه بچه ها و بزرگ ها ممنون. اگه سئوالی بود در خدمتم.
ارادتمند
یاشار
پ.ن: فرم 12:

قبل از اینکه از ایران برم خانمی که کارهای نامه نگاری من با ECFMG رو از طرف دانشگاه انجام می داد با من تماس گرفت و گفت که شما باید برین وزارت بهداشت و فرم 12 رو پر کنین. اون گفت که تا وقتی که جواب فرم 12 رو براش نبرم دانشگاه اجازه نامه نگاری با ECFMG رو نداره. فرم 12 ظاهراً فرمی یه که حراست وزارت بهداشت بررسی می کنه تا ببینه ما اجازه داریم خارج از ایران تحصیل کنیم یا نه! من این فرم رو در ضمائم می ذارم. در این فرم هر چیزی که شامل حال شما نمی شد رو خالی بذارین یا خط بکشین (مثل موردی که شما در خارج در کدام دانشگاه تحصیل می کنین و یا اینکه در خارج از کشور کجا ساکن هستین). پایین این فرم ذکر کرده که شما باید 3 مدرک رو هم براشون ببرین که در حقیقت 4 مدرکه و یکیش اون پایین ذکر نشده. این 4 مدرک شامل موارد زیر هستن:
1- کپی صفحه اول پاسپورت و تمامی صفحات پاسپورتی که ویزا خورده باشه یا دارای مهر ورود و خروج باشه
2- یک قطعه عکس 6 در 4 جدید (طی یک سال گذشته گرفته باشین).
3- درخواست موسسه مربوطه (در مورد ECFMG همون نامه ای هستش که ECFMG براتون Email می کنه. در مورد من که برای step 1 ثبت نام کرده بودم عنوانش بود: ECFMG registration for step 1)
4- کپی مجوز تحویل مدرک تحصیلی (این همون مجوزی که دانشگاه شما بعد از اتمام طرح یا خدمت سربازی صادر می کنه تا شما بتونین ریز نمرات یا دانشنامه خودتون رو بگیرین)
بعد اینکه این فرم رو پر کردین و مدارک رو آماده کردین همه رو با هم ور می دارین می برین وزارت بهداشت شهرک غرب، طبقه 6، ورودی 4، پهلوی خانم عباسی یا محسنی. مدارک رو تحویل می گیرن و 2 تا 3 هفته بعد بهتون جواب می دن که این جواب رو باید ور دارین ببرین دانشگاه خودتون تحویل کسی بدین که مسئول نامه نگاری با ECFMG هستش.
نکته: لازم نیست که حتماً خودتون این کارها رو بکنین و می تونین این کارها رو به عهده کس دیگه ای بذارین.
پ.پ.ن. فرم 186
در راستای درخواست های متعدد دوستان و همکاران، من فرم 186 خودم رو به صورت PDF براتون تو قسمت ضمائم گذاشتم. البته اطلاعات منجر به فاش شدن ماهیت خودم رو حذف کردم، فقط اسم دانشگاه رو گذاشتم بمونه Cool باور کنین Big Grin
ارادتمند
یاشار و ماری از هاروارد

(2011-12-19 ساعت 14:31)SH1A2R3 نوشته:  سلام دوستان من دانشگاه ازاد عمومی خوندم ازشون فرم 12 رو خواستم اصلا نمیدونستن چی هست میگین چی کار کنم؟

با سلام خدمت همکاران گرامی‌. یک ماهی‌ میشود که ما در آمریکا هستیم. در طول این مدت و نیز سه‌ الی‌ چار ماه آخری که در ایران بودیم همه وقت ما صرف کندن از ایران و شروع زندگی‌ تازه در اینجا شد، به طوری که بکلی از درس و ثبت نام دور افتادیم. سوالام از دوستان و همکاران این که آیا ثبت نام برای امتحان usmleاز آمریکا مشکلی ایجاد میکند یا نه؟
و دوم اینکه نظرتان در مورد کلاسهای‌ حضوری کاپلان چیست؟ و اصلا چنین کلاسی‌ وجود دارد؟

پاسخ
تشکر کنندگان: SH1A2R3 ، lingni
ضمن تشكر از تمامي دوستان كه اطلاعاتشون رو به اشتراك ميگذارند من در مورد انتخاب رشته به كمي راهنمائي نياز دارم.من در ابتدا رشته پرستاري رو در نظر داشتم و بعدا شنيدم كه بهداشت دهان و دندان هم بازارش خوبه.ايا ممكنه من رو راهنمائي كنيد كه كدام بهتره و خوندنش اسان تره يا كدام پر درامدتره و اينكه چطوري بايد اقدام كنم و كالج هاي معتبر رو پيدا كنم. من تافل ندارم. و قصد دارم يكسال بعد از اقامتم شروع كنم تا instate بشم. دوستان با تجربه لطفا در صورت امكان راهنمايي كنند.
2012AS00041XXX
دریافت نامه قبولی: 2011 , 15 Jul
سفارت: آنكارا
ارسال فرمها: 2011 , jul 25
کارنت شدن:june
دریافت نامه دوم:19 april
مصاحبه:12 june
دریافت کلیرنس:در انتظار كلير
2 نفر
هزینه ها:14000عکس+74000 DHl+ عكس12000+10000 بانك+200000 ترجمه+ 64000dhl+واكسنها 141000 +بليط 560000 تركيش فقط رفت

پاسخ
تشکر کنندگان: SH1A2R3
(2011-12-19 ساعت 14:31)SH1A2R3 نوشته:  سلام دوستان من دانشگاه ازاد عمومی خوندم ازشون فرم 12 رو خواستم اصلا نمیدونستن چی هست میگین چی کار کنم؟
سلام
دانشکده پزشکی معمولاً چیزی در مورد ECFMG نمی دونه. اگه می خواین اطلاعات کسب کنین برین دفتر امور فارغ التحصیلان پزشکی که تو پاسدارانه. طبقه 5 خانم حمدی. فرم 12 رو باید از وزارت بهداشت شهرک غرب بگیرین. در ضمن توضیح مربوط به اینا رو تو صفحه 2 همین تاپیک گذاشتم.
دوباره ارادتمند
دوباره یاشار و ماری
شماره کیس :2011AS35XXX
دریافت نامه: 9 خرداد -- 30 می
ارسال فرمها: 11 خرداد-- 1 ژوئن
کنسولگری:آنکارا
مصاحبه: 10 مرداد-- 1 آگوست
دریافت ویزا:23 شهریور-- 14 سپتامبر
ورود به آمریکا: ۱۴ مهر--۶ اکتبر
دریافت سوشال:۱۵ روز بعد از ورود
دریافت گرین کارت: ۲۱ روز بعد از ورود

پاسخ
با سلام خدمت YASHAR & MARYگرامی‌. یک ماهی‌ میشود که ما در آمریکا هستیم. در طول این مدت و نیز سه‌ الی‌ چار ماه آخری که در ایران بودیم همه وقت ما صرف کندن از ایران و شروع زندگی‌ تازه در اینجا شد، به طوری که بکلی از درس و ثبت نام دور افتادیم. سوالام از دوستان و همکاران این که آیا ثبت نام برای امتحان usmleاز آمریکا مشکلی ایجاد میکند یا نه؟
و دوم اینکه نظرتان در مورد کلاسهای‌ حضوری کاپلان چیست؟ و اصلا چنین کلاسی‌ وجود دارد؟
پاسخ
(2011-12-20 ساعت 15:11)كاميلا نوشته:  ضمن تشكر از تمامي دوستان كه اطلاعاتشون رو به اشتراك ميگذارند من در مورد انتخاب رشته به كمي راهنمائي نياز دارم.من در ابتدا رشته پرستاري رو در نظر داشتم و بعدا شنيدم كه بهداشت دهان و دندان هم بازارش خوبه.ايا ممكنه من رو راهنمائي كنيد كه كدام بهتره و خوندنش اسان تره يا كدام پر درامدتره و اينكه چطوري بايد اقدام كنم و كالج هاي معتبر رو پيدا كنم. من تافل ندارم. و قصد دارم يكسال بعد از اقامتم شروع كنم تا instate بشم. دوستان با تجربه لطفا در صورت امكان راهنمايي كنند.
سلام
من اطلاع دقیقی ندارم ولی تا اونجایی که می دونم اینجا درآمد پرستارها خیلی خوبه و البته کار و مسئولیت شون سنگینه. در مورد بهداشت کار دهان و دندان هیچ اطلاعی ندارم، فقط اینو می دونم که برخلاف ایران کلاس کاری و درآمد پزشکای اینجا بالاتر از دندان پزشکها است. در مجموع اینجا دندان پزشک ها رو خیلی دکتر حساب نمی کنن Wink (از دندان پزشکای عزیز پوزش می طلبم)
ارادتمند
یاشار و ماری

پاسخ
تشکر کنندگان: SH1A2R3 ، OverLord ، behzad84 ، delir

[/quote]

با سلام خدمت همکاران گرامی‌. یک ماهی‌ میشود که ما در آمریکا هستیم. در طول این مدت و نیز سه‌ الی‌ چار ماه آخری که در ایران بودیم همه وقت ما صرف کندن از ایران و شروع زندگی‌ تازه در اینجا شد، به طوری که بکلی از درس و ثبت نام دور افتادیم. سوالام از دوستان و همکاران این که آیا ثبت نام برای امتحان usmleاز آمریکا مشکلی ایجاد میکند یا نه؟

[/quote]

سلام
اتفاقاً ثبت نام از اینجا اصلاً بد نیست، تنها مشکلی که داره انجام دادن قسمت مربوط به ایرانشه که یه کمی هم پیچیده است. به نظر من یه کسی رو داشته باشین که تو ایران کارهاتون رو پیگیری کنه خوبه. در مورد کلاسهای کاپلان هم تا اونجایی که من اطلاع دارم برگذار می شه و خوبم هست ولی اینکه بخواین تو این کلاسها شرکت کنین بستگی به خودتون داره: این که این سبک درس خوندن رو دوست دارین یا نه و اینکه حاضر هستین هزینه مالیش رو پرداخت کنین یا نه.
ارادتمند
یاشار و ماری

پاسخ
تشکر کنندگان: SH1A2R3 ، OverLord ، kourosh2011 ، lingni ، delir ، Amir-Behnaz
(2011-12-13 ساعت 22:32)cmbt نوشته:  
(2011-12-13 ساعت 21:35)یاشار و ماری نوشته:  سلام به همگی.
یکی دو تا نکته.
1- رامین جان دستت درد نکنه داداش. ما خیلی مخلصیم.
2- CMBT خان سلام. من دقیقاً نمی دونم اون شماره ای رو که می گی چیه ولی بعید می دونم مال آمریکا اینطوری باشه. ECFMG در مراحل اولیه یه ID به
یاشار و ماری
سلام یاشار خان.من cmbtخانوم هستم .Smileهمانطور که گفتم من از ثبت نام برای USMLEچیزی نمیدونم .من به جای اقدام از طریق OASISاز طریق PCRCاقدام کردم چون می‌خواستم امتحان‌های کانادا را بدم.کانادا به من گفت که مدارک من را برایECFMG میفرستند و وقتی‌ ECFMG Numberگرفتم می‌تونم امتحانهای کانادا را بدم.(ECFMGرفرنس است ،تا جاییکه من میدونم برای آمریکا،کانادا و استرالیا)حق با شماست این مراحل کمی‌ طولانی‌ است من آخرش را گفتم.وگرنه اول یک سری مدرک فرستادم برای کانادا اونا هم فرستادند برای ECFMG،بدECFMG از دنشگاه استعلام کرد ولی‌ جواب دانشگاه را من خودم رفتم گرفتم و با پست سفارشی پست کردم که کمتر طول کشید.راستش منظور من از بیان اینها این است که بگم دوستان میتونند مراحل تایید مدارک را بدون اینکه در امتحانUSMLE ثبت نام کنند هم انجام بدهند و تا ایران هستند خودشون پیگیر باشند که دانشگاه جواب را بدهد.
با آرزوی موفقیت تمام شما دوستان در امتحاناتUSMLE .امیدوارم همتون 99 بیارینBig Grin
CMBT خانوم. پوزش من رو پذیرا باشید. بابا تقصیر خودتونه یه ID انتخاب می کنین آدم نمی فهمه طرف خانوم یا آقا یا کامپیوتر. من که هر وقت CMBT می بینم نمی دونم چرا یاد ctrl + alt + delete می افتم Big Grin
ارادتمند
یاشار و ماری

(2011-12-14 ساعت 17:50)cmbt نوشته:  
(2011-12-14 ساعت 02:01)SH1A2R3 نوشته:  دوستان خوبم من اصلا با اصطلاحاتی که میگین اشنا نیستم.میشه از اول یکه بزبون ساده تر بگه مرحله به مرحله چطور اقدام کنم ؟
مدارک چی لازمه؟
من متخصصم .مدارک عمومی و تخصص لازمه؟
سایتش چیه؟
همکار عزیزم.برای متخصص و عمومی‌ فرقی‌ نمیکنه.من هم تخصص دارم ولی‌ همانطور که می‌دانید آنها مدرک تخصص ما را قبول ندارند و باید از اول وارد رزیدنسی شوید.کاش وقت خود را برای گرفتن تخصص ایران هدر نمیدادیم
فرمایش CMBT خانم درسته. ولی باید بدونین که گرفتن تخصص در ایران اصلاً بد نیست چون اینجا هم راحتتر می تونین پذیرش بگیرین و هم این که اگه استاد مسئول شما تشخیص بده که شما نیازی به گذروندن دوره رزیدنتی ندارین ممکنه شما رو بعد از یک سال برای امتحان برد eligible قلمداد کنه و معرفی تون کنه و شما مجبور نباشین کل دوره رزیدنتی رو بگذرونین.
ارادتمند
یاشار و ماری
پ.ن جای Gadfly خالیه Sad

پاسخ
تشکر کنندگان: SH1A2R3 ، OverLord ، kourosh2011 ، lingni ، delir ، الدورادو
رضا خان سلام. شما می تونین هزینه ثبت نام رو با دبیت یا کردیت کارد پرداخت کنین. شما مشخصات کارت اعتباری تون رو به ECFMG می دین و اونها شما رو شارژ می کنن (یعنی پول رو از حسابتون برداشت می کنن) و چون برداشت پول توسط ECFMG انجام می شه (که یه سازمان مستقر در آمریکاست) مشکلی برای شما ایجاد نمی شه. ولی به دلیل روابط طلایی ایران و آمریکا هرگونه دسترسی به حسابتون با ip های مربوط به ایران منجر به بلاک شدن حساب شما می شه. توصیه می کنم با Customer service بانک خودتون تماس بگیرین و شرایط رو براشون توضیح بدین. شاید بشه به صورت غیر حضوری حساب رو unblock کرد. در ضمن اگه خواستین از ایران به حسابتون دسترسی داشته باشین بهتره از وی - پی - ان استفاده کنین. فکر می کنم اینطوری مشکلی پیش نیاد البته مطمئن نیستم.
ارادتمند
یاشار و ماری

پاسخ
تشکر کنندگان: OverLord ، REZA1390 ، kourosh2011 ، SH1A2R3 ، ali_kuchulu ، lingni ، delir ، الدورادو
با سلام خدمت خانم دکتر CMBT
من کتاب راهنمای PCRC رو دارم,ولی همونطور که میدونید,اینجور کتابها به درد ما که سیستممون کاملا فرق داره ,نمیخوره و مثلا واسه دانشگاه خدا بیامرز ما(IUMS) یه کارمندی به نام خانم خراطی,همه کارها رو انجام میده و فقط اون کاری رو که بلده و براش تعریف شده, انجام میده و چیزی از مکاتبه کردن با دانشگاه های خارج به معنای واقعیش, نمیدونه و فقط در مورد USMLE اطلاعاتی داره.
حالا اگه میشه,میتونید کمی از مراحل ثبت نام در PCRC رو واسمون توضیح بدید(البته نسخه وطنی شده)
با سپاس و درود
پاسخ
تشکر کنندگان: SH1A2R3 ، kourosh2011 ، lingni
(2012-01-02 ساعت 12:08)behzad84 نوشته:  با سلام خدمت خانم دکتر CMBT
من کتاب راهنمای PCRC رو دارم,ولی همونطور که میدونید,اینجور کتابها به درد ما که سیستممون کاملا فرق داره ,نمیخوره و مثلا واسه دانشگاه خدا بیامرز ما(IUMS) یه کارمندی به نام خانم خراطی,همه کارها رو انجام میده و فقط اون کاری رو که بلده و براش تعریف شده, انجام میده و چیزی از مکاتبه کردن با دانشگاه های خارج به معنای واقعیش, نمیدونه و فقط در مورد USMLE اطلاعاتی داره.
حالا اگه میشه,میتونید کمی از مراحل ثبت نام در PCRC رو واسمون توضیح بدید(البته نسخه وطنی شده)
با سپاس و درود
با سلام به شما دوست عزیز.همانطور که میدونید PCRCمربوط به کانادا است ولی‌ در نهایت مدارک شما را به ECFMمیفرستد و به شماECFM Number میدهد. راستش من از کتاب راهنمایPCRC چیزی نمیدونم.اصلا برای چی‌ هست؟من تمام اطلاعات لازم را از سایتPCRC گرفتم مراحل ثبت نم بسیار آسان :

وارد سایتPCRC میشوید و ثبت نام می‌کنید.(www.pcrc.org)در سمت چپ siteکاملا توضیح داده که چه مراحلی را باید طی‌ کنید.بد از پرداخت پول(به صورت اون لین و فکر کنم ۲۵۰ دلار کانادا)،به شما FILE BUMBERمیدهد و برای شما یک فایل اختصاصی باز میشود.بد باید مدارکی که از شما میخواهند(در سایت به طور کامل توضیح داده شده است) را برایشان پست کنید(توجه داشته باشید که در این مرحله باید اصل دانشنامه خود را همراه با ترجمه رسمی‌ آن به سفارت کانادا ببرید تا برای شماcertified بکنند،علاوه بر این یک برگی هم که از سایت میگیرید را عکس روش میچسبانید و آن را هم certifiedمیکنند).بد از پست این مدارک به آنها (PCRC)یک بررسی اولیه انجام میدهند و به شما اجازه شرکت در اولین امتحان کانادا یعنی‌ MCCEEرا میدهند ولی‌ برای امتحانهای بعدی شما بایدECFMG Number داشته باشید،پس مدارک شما را برای ECFMGمیفرستند و این مرحله ببعد دیگر شما با ECFMGطرف هستید که آنها از دانشگاه استعلام میکنند،و سپس پاسخ نهایی را برایPCRCمیفرستند و آنها هم به شماECFMG Number میدهند.حالا شما مجاز به شرکت در امتحان‌های کانادا (MCCQ1,MCCQ2)و (USA(USMLEهستید.تا یادم نرفتن به ازای هر مدرکی‌ که در PCRCثبت نام می‌کنید فکر کنم100 دلار باید بدهید.مثلا برای مدرک عمومی‌ کل خرج شما میشود:250+100=350و هر وقت خواستید میتوانید هر مدرکی‌ گرفتید به فایل خود اضافه کنید.امیدوارم که این توضیحات کمک کننده باشد.من تایپ فارسی بلد نیستم و از بهنویس استفاده می‌کنم.اگر ایرادی بود عذرخواهی می‌کنم.
به امید موفقیت شما وتمام پزشکان ایرانی‌

***2012AS16
تاریخ دریافت ویزا:29 March
تاریخ ورود به آمریکا :June 1
تاریخ دریافت گرین کارت : 20 June,Big Grin
تعداد افراد با این کیس:3
پاسخ
تشکر کنندگان: behzad84 ، یاشار و ماری ، OverLord ، SH1A2R3 ، kourosh2011 ، ali_kuchulu ، lingni ، BitaM
(2012-01-02 ساعت 14:17)cmbt نوشته:  
(2012-01-02 ساعت 12:08)behzad84 نوشته:  با سلام خدمت خانم دکتر CMBT
با سپاس و درود
با سلام به شما دوست عزیز.همانطور که میدونید مربوطPCRC به کانادا است ولی‌ در نهایت مدارک شما را به ECFMمیفرستد و به شماECFM Number میدهد. راستش من از کتاب راهنمایPCRC چیزی نمیدونم.اصلا برای چی‌ هست؟من تمام اطلاعات لازم را از سایتPCRC گرفتم مراحل ثبت نم بسیار آسان :

وارد سایتPCRC میشوید و ثبت نام می‌کنید.(www.pcrc.org)در سمت چپ siteکاملا توضیح داده که چه مراحلی را باید طی‌ کنید.بد از پرداخت پول(به صورت اون لین و فکر کنم ۲۵۰ دلار کانادا)،به شما FILE BUMBERمیدهد و برای شما یک فایل اختصاصی باز میشود.بد باید مدارکی که از شما میخواهند(در سایت به طور کامل توضیح داده شده است) را برایشان پست کنید(توجه داشته باشید که در این مرحله باید اصل دانشنامه خود را همراه با ترجمه رسمی‌ آن به سفارت کانادا ببرید تا برای شماcertified بکنند،علاوه بر این یک برگی هم که از سایت میگیرید را عکس روش میچسبانید و آن را هم certifiedمیکنند).بد از پست این مدارک به آنها (PCRC)یک بررسی اولیه انجام میدهند و به شما اجازه شرکت در اولین امتحان کانادا یعنی‌ MCCEEرا میدهند ولی‌ برای امتحانهای بعدی شما باید داشته باشید،پس مدارک شما را برای ECFMGمیفرستند و این مرحله ببعد دیگر شما با ECFMGطرف هستید که آنها از دانشگاه استعلام میکنند،و سپس پاسخ نهایی را PCRCبرای میفرستند و آنها هم به شماECFMG Number میدهند.حالا شما مجاز به شرکت در امتحان‌های کانادا (MCCQ1,MCCQ2)و (USA(USMLEهستید.تا یادم نرفتن به ازای هر مدرکی‌ که در PCRCثبت نام می‌کنید فکر کنم100 دلار باید بدهید.مثلا برای مدرک عمومی‌ کل خرج شما میشود:250+100=350و هر وقت خواستید میتوانید هر مدرکی‌ گرفتید به فایل خود اضافه کنید.امیدوارم که این توضیحات کمک کننده باشد.من تایپ فارسی بلد نیستم و از بهنویس استفاده می‌کنم.اگر ایرادی بود عذرخواهی می‌کنم.

خیلی عالی بود خانم دکتر
راستش من هم با تایپ فارسی مشکل دارم.
من هم در حال مهاجرت به کانادا هستم,ولی اینقدر که از سختی راه در کانادا شنیدم,میخواستم واسه USMLE اقدام کنم,ولی این راه نمایی شما کمک بزرگی کرد که حدافل هنوز که از ایران نرفتم مدارکم رو که تازه آزاد کردم رو در PCRC ثبت کنم.
خیلی لطف کردید و ممنون که وقتتون رو در اختیارم گذاشتید
پاسخ
تشکر کنندگان: cmbt ، SH1A2R3 ، kourosh2011 ، lingni
(2012-01-02 ساعت 14:44)behzad84 نوشته:  
(2012-01-02 ساعت 14:17)cmbt نوشته:  
(2012-01-02 ساعت 12:08)behzad84 نوشته:  ب
با سپاس و درود
با سلام به شما دوست عزیز.همانطور که میدونید مربوطPCRC به کانادا است ول

خیلی عالی بود خانم دکتر
راستش من هم با تایپ فارسی مشکل دارم.
من هم در حال مهاجرت به کانادا هستم,ولی اینقدر که از سختی راه در کانادا شنیدم,میخواستم واسه USMLE اقدام کنم,ولی این راه نمایی شما کمک بزرگی کرد که حدافل هنوز که از ایران نرفتم مدارکم رو که تازه آزاد کردم رو در PCRC ثبت کنم.
خیلی لطف کردید و ممنون که وقتتون رو در اختیارم گذاشتید
سلام.خواهش می‌کنم.Smileیک پیشنهاد و آن اینکه اگر میتوانید به آمریکا بیشتر از کانادا فکر کنید چون وارد شدن به رزیدنسی کانادا حتا بد از گذراندن تمام امتحان‌های لازم بسیار سخت است(غیر ممکن نیست ولی‌ سخت است)،ولی‌ بد از گذراندن امتحان‌هایUSMLE مخصوصا اگر نمرات بالایی بگیرید (>95)شانس زیادی دارید که وارد رزیدنسی شوید به خصوص اگر با رفتن با شرق آمریکا مشکلی‌ ناداشته باشید .موفق باشید

***2012AS16
تاریخ دریافت ویزا:29 March
تاریخ ورود به آمریکا :June 1
تاریخ دریافت گرین کارت : 20 June,Big Grin
تعداد افراد با این کیس:3
پاسخ
تشکر کنندگان: behzad84 ، SH1A2R3 ، lingni ، delir ، الدورادو

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان