کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
گرفتن اقامت ترکیه
سلام میشه برای من هم اسم شرکتهایی که میتونن کمک کنن رو پیغام بذارید؟ ممنون میشم
پاسخ
تشکر کنندگان:
سلام
همسربنده میخواهد برای تحصیل تو یکی از دانشگاه های ارزورم تو مقطع دکترا بره
و منم میخواهام باهاش برم
چون ایشون نمیتونه اونجا تنها بمونه و رفت امدش هم سخته به همین خاطر تصمیم گرفتیم با هم بریم
ما در مورد هزینه هاش و اینا تحقیق کردیم اما در مورد موندن بنده در اونجا باید چیکار کنیم؟
چجوری میتونیم اونجا اقامت داشته باشم؟ چه راه حل های وجود داره؟
در ضمن بنده اذری هستم و در مورد صحبت کردن ترکی هم مشکلی ندارم میخواستم بدونم میتونم اونجا کار پیدا کنم؟
پاسخ
تشکر کنندگان:
با سلام
بنده اذری زبان هستم و دانشجوی دکترای شیمی دانشگاه دولتی با 9 سال سابقه کار در شرکت داروسازی میباشم.لطفا در مورد نحوه گرفتن اقامت از طریق خرید ملک بیشتر توضیح بدین.
ضمنا از این طریق میشه مشغول به کار تو یه شرکت مرتبط با رشته شیمی در ترکیه شد؟
ممنون
پاسخ
تشکر کنندگان:
دیدم بعضی از دوستان گفتند ترکیه به ایران ی ها اجازه خرید ملک نمیدهد . این خبر رو کامل گذاشتم تا بدونید هیچ مشکلی برای خرید ملک و گرفتن اقامت برای ایرانیان نیست.

تاريخچه قانون متقابليت

قانون شماره 2644 مورخه 22 نوامبر 1934: به 10 سال پس از تاريخ تحرير نخستين قانون اساس تركيه در سال 1924 ميلادي بر مي گردد. اين قانون در زمان رهبري آقاي مصطفي كمال پاشا (آتاترك) و پس از فروپاشي امپراطوري عثماني و تشكيل جمهوري تركيه در سال 1923 ميلادي ( 1302 شمسي) وضع گرديد . اين بند از قانون اساسي تركيه، دولت را مؤظف مي كرد به اتباع آن كشورهايي خدمات ارائه دهد كه كشور مذكور هم همان خدمات را به اتباع تركيه مي دهد. اخذ ويزا و حق خريد اموال غير منقول همچون زمين و ساختمان (املاك) نيز مشمول همين بند از قانون اساسي تركيه مي باشد .

كشورهای داراي اختيار خريد ملك در تركيه طبق اين قانون بشرح زير بودند:

انگلستان، ایرلند، آلمان، هلند، نروژ، سوئد، دانمارك، اتریش، سویس، بل‍ژیك ،آمریكا، اسپانیا، ایتالیا، كانادا، لوكزامبورگ، استرالیا، فرانسه، یونان، پرتغال، لهستان، كرواسی، اسراییل، فندلاند، استونی، مجارستان و روسیه.

در زمان اعتبار اين قانون، بسياري از ايراني های مقيم اروپا و آمريكا با پاسپورت غير ايرانی خود اقدام به دريافت سند مالكيت در تركيه مينمودند ولی ايرانيان فاقد تابعيت دوگانه، محروم از اين امتياز بودند.

حذف قانون متقابليت

بر اساس نتايج همه پرسی كه براي عوض نمودن قانون اساسی تركيه در 12 سپتامبر 2010 انجام شد (سی سال پس از آخرين كودتاهاي نظامی) اين اختيار به مجلس و دولت تركيه داده شد تا ضمن بررسی مجدد مفاد قانون اساسی تغييرات مورد نظر خود را كه در جهت حفظ منافع ملی و جذب سرمايه گذاری و ... مي باشد اعمال نمايند. يكسال بعد در اولين مرحله از طرح اصلاح قانون اساسی ، قانون متقابليت جهت حذف به مجلس تركيه ارائه گرديد و با حذف اين قانون كه با هدف جذب سرمايه های خارجی به تركيه انجام شد، كسانی كه دارای هر نوع پاسپورت و از هركشوری باشند، قادر شدند تا سند مالكيت بگيرند و خوشبختانه اين امتياز شامل اتباع كشور ايران نيز گرديد.

لينك هاي زير بخشي از اخبار حذف قانون متقابليت مندرج در روزنامه هاي رسمی تركيه مي باشد:

http://www.bugun.com.tr/haber-detay/1786...aberi.aspx
آیا نجات دهنده ای هست؟
پاسخ
تشکر کنندگان: mar308 ، mostafa69ir ، saeednasa
[b]با سلام من یه سوالی داشتم ممنون میشم جوابمو بدبد:
من در آنکارا کار پیدا کردم توی یک شرکت تازه تاسیس ترک....الان نزدیک 2 ماهه که اینجا هستم ..الان که ریس شرکت برای اقامت کاری به وزارت کار مراجعه کرده گفتن که باید 6-5 تا کارمند ترک داشته باشن تا بتونن یک کارمند خارجی بگیرن الان هینا در حال حاضر 2 تا کارمند ترک دارند ولی در چند ماه آینده به کارمند های ترکشون اضافه میشه...میخواهم بدونم من حال چجوری میتونم 3 ماهم و 6 ماه کنم تا اینها کارمند بگیرن؟ویا آیا هیچ تبصره ای وجود نداره که اینها بدون داشتن حد نصاب کارمند اقامت من رو در بیارن ؟یا تعهدی بدهند به امنیت فعلا 3ماه منو 6 ماه کنند؟
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2011-07-06 ساعت 14:45)khabaloo نوشته:  
(2011-07-06 ساعت 00:56)ARASH@MH نوشته:  دوستان اقامت ترکیه رو چطور میشه گرفت؟
ممنون

بستگی داره برای چه کاری بخواین بمونین
من اینجا راحت ترین راه رو عرض میکنم امیدورام مورد استفاده همه قرار بگیره
1: در کلاس آموزش زبان ترکی در موسسه تومر شرکت کنین
(تومر مرکز آموزش زبان وابسطه به دانشگاه آنکارا هست که در بیشتر شهرهای ترکیه برنچ دارن، بهترین موسسه آموزش زبان ترکی هم میباشد، هزینه ثبت نام برای یک ترم 420 دلار میگیرن)
2: بعد از ثبت نام و دریافت قبولی بهشون میگین که نامه قبولیتون رو به سفارت ترکیه در ایران بفرستن و یک کپی هم برای خودتون ایمیل بزنن که ببرین سفارت
3: به سفارت ترکیه در تهران (چهار راه استانبول) مراجعه کنین نامه قبولیتون رو نشون بدین و بگین قبلا به سفارت هم فاکس شده، و برای یک ویزای دانشجویی اقدام کنین
4: بعد حدودا یک ماه شاید کمتر یا بیشتر ویزاتون صادر میشه
5: بعد از ورود به ترکیه با ویزای دانشجویی (ما ایرانی ها برای ورود به ترکیه به ویزا نیازی نداریم اما فقط 90 روز اعتبار داره و ویزای توریستی محسوب میشه پس به هیچ وجه اون رو به اقامت تبدیل نمیتونین بکنین، حتی اگه تشریف بیارین و تومر هم ثبت نام کنین دوباره باید برگردین ایران و از سفارت ویزای دانشجویی دریافت کنین) به مرکز پلیس امنیت مراجعت میکنین با مدارکی که در دست دارین و ویزای دانشجوییتون بهتون اقامت تعلق میگیره
چند نکته مهم :
- بعد از دریافت اقامت از تومر میتونین برای کار یا دانشگاه اقدام کنین و فقط اقامتتون رو تحویل بدین به اسم دانشگاه یا محلی که کار میکنین
- معمولا زبان ترکی رو باید تا حدودی صحبت کنین تا کارهاتون راه بیفته و یا این که با یکی از دوستان یا آشناهاتون برین
سلام
تشکر میکنم از راهنمایی شما
من چند تا سوال برام پیش اومده
1. منظور از نامه قبولی همون قبول نمودن تومر برای شرکت در کلاسهاست دیگه؟
2. پس از دریافت ویزای اقامت از سفارت و ورود به ترکیه ایا میتونیم تو کلاسها شرکت کنیم تا زبان ترکی یاد بگیریم؟
3 . اموزش زبان ترکی در تامر ایا با معلم فارسی است یا با متد خاص بصورت ترکی یا زبان انگلیسی؟
4. در حین تحصیل در تومر میتوان ثبت شرکت هم نمود و شروع به کار کرد؟
5. کتاب فرهنگ لغت ترکی استانبولی به فارسی جیبی چیزی پیشنهاد میکنید؟
6. ترم های تومر چند ماهه هست و چند ترم داره ؟
7. در صورت قبولی در دوره های تومر دیگه زبان ترکی مون فول میشه Wink
8. هزینه ای که تومر در اول میگیره فقط بابت ویزا هستش و پس از ورود به ترکیه وشرکت در کلاس هزینه ترم هم باید بدیم؟
با تشکر سرتون رو درد اوردم
پاسخ
تشکر کنندگان:
چیزهایی که من فهمیدم تا الان:
اون 250 دلار اولیه جدا از هزینه ترمیک هستش
هر ترم 1 تا 2 ماه و هزینه هر ترم 2 ماهه 350 تا 400 دلار

(2012-09-23 ساعت 23:04)م spiderman1 نوشته:  
(2011-07-06 ساعت 14:45)khabaloo نوشته:  
(2011-07-06 ساعت 00:56)ARASH@MH نوشته:  دوستان اقامت ترکیه رو چطور میشه گرفت؟
ممنون

بستگی داره برای چه کاری بخواین بمونین
من اینجا راحت ترین راه رو عرض میکنم امیدورام مورد استفاده همه قرار بگیره
1: در کلاس آموزش زبان ترکی در موسسه تومر شرکت کنین
(تومر مرکز آموزش زبان وابسطه به دانشگاه آنکارا هست که در بیشتر شهرهای ترکیه برنچ دارن، بهترین موسسه آموزش زبان ترکی هم میباشد، هزینه ثبت نام برای یک ترم 420 دلار میگیرن)
2: بعد از ثبت نام و دریافت قبولی بهشون میگین که نامه قبولیتون رو به سفارت ترکیه در ایران بفرستن و یک کپی هم برای خودتون ایمیل بزنن که ببرین سفارت
3: به سفارت ترکیه در تهران (چهار راه استانبول) مراجعه کنین نامه قبولیتون رو نشون بدین و بگین قبلا به سفارت هم فاکس شده، و برای یک ویزای دانشجویی اقدام کنین
4: بعد حدودا یک ماه شاید کمتر یا بیشتر ویزاتون صادر میشه
5: بعد از ورود به ترکیه با ویزای دانشجویی (ما ایرانی ها برای ورود به ترکیه به ویزا نیازی نداریم اما فقط 90 روز اعتبار داره و ویزای توریستی محسوب میشه پس به هیچ وجه اون رو به اقامت تبدیل نمیتونین بکنین، حتی اگه تشریف بیارین و تومر هم ثبت نام کنین دوباره باید برگردین ایران و از سفارت ویزای دانشجویی دریافت کنین) به مرکز پلیس امنیت مراجعت میکنین با مدارکی که در دست دارین و ویزای دانشجوییتون بهتون اقامت تعلق میگیره
چند نکته مهم :
- بعد از دریافت اقامت از تومر میتونین برای کار یا دانشگاه اقدام کنین و فقط اقامتتون رو تحویل بدین به اسم دانشگاه یا محلی که کار میکنین
- معمولا زبان ترکی رو باید تا حدودی صحبت کنین تا کارهاتون راه بیفته و یا این که با یکی از دوستان یا آشناهاتون برین
سلام
2. پس از دریافت ویزای اقامت از سفارت و ورود به ترکیه ایا میتونیم تو کلاسها شرکت کنیم تا زبان ترکی یاد بگیریم؟
3 . اموزش زبان ترکی در تامر ایا با معلم فارسی است یا با متد خاص بصورت ترکی یا زبان انگلیسی؟
8. هزینه ای که تومر در اول میگیره فقط بابت ویزا هستش و پس از ورود به ترکیه وشرکت در کلاس هزینه ترم هم باید بدیم؟
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2012-09-23 ساعت 23:04)spiderman1 نوشته:  سلام

1- بله , باید حضوری به موسسه تومر در ترکیه مراجعه و ثبت نام کنید و فرم پذیرش Acceptance رو بگیرید و به سفارت ترکیه در ایران برده و درخواست ویزا کنید.
250 دلار هزینه گرفتن این نامه هست ولی ترم اولی که برای کلاس ثبت نام میکنید این مبلغ رو از هزینه ترم کم می کنند.
2- بله! برای همین ویزا میدن Big Grin اگه شرکت نکنید به مشکل میخورید.
3-خیر. فارسی نیست! از کشورهای متعددی با زبانهای مختلفی در این کلاسها حضور پیدا میکنند که خیلیهاشون انگلیسی هم نمیدونن.آموزش به زبان ترکی هست.
4- بله و در صورت موفقیت ویزای شما با ویزای کاری عوض میشه.
5- اطلاعی ندارم
6- دوازده دوره هست , مدت هر ترم یک ماه (5 روز درهفته) یا دو ماه (سه روز در هفته) به انتخاب شما
7-بله , اگر تا انتها ادامه بدید فول فول میشه و میتونید حتی کار ترجمه هم انجام بدید.البته لازم به ذکر نیست که این "فول شدن" به خود شما و تلاشتون هم بستگی داره.
8- اون 250 دلار بابت Acceptance یا همون نامه پذیرش هست. هزینه کلاسها هم برای هر ترم 420 دلار است که معادل اون به لیر حدود 760 لیر میشه.
(تا الان دقت نکرده بودم ! با توجه به قیمت ا.ر.ز در ایران هزینه کلاسها به ریال کلی ناجوانمردانه میشه)
9-با تشکر سرتون رو درد اوردم
تقصیر شما نیست ,خودش درد می کرد Tongue

امیدوارم این اطلاعات مفید واقع بشه
پاسخ
تشکر کنندگان: reyhaneh_h ، babakfx ، spiderman1 ، .Mehdi. ، saeednasa ، maryam20 ، یلداا
(2011-09-07 ساعت 13:21)aydinkh نوشته:  دوست گرامی شما میتوانید با مراجعه به سایت اینترنتی زیر تمام اطلاعات اولیه را در خصوص چگونگی اخذ اقامت دریافت کنید ضمنا از طریق همان سایت بایستی برای مراجعه به بخش اتباع خارجی مستقر در پلیس امنیت ترکیه وقت الکترونیکی گرفته و در تاریخ و زمانی که سایت برایتان اعلام میکند به دفتر اشاره شده مراجعه نمایید هر گونه مراجعه حضوری به دفتر اتباع خارجی بدون مراجعه به سایت یاد شده و بدون پرکردن فرم ها در آن سایت، به بد ترین شکل ممکن وقتتان را تلف کرده و اعصابتان را به هم خواهد ریخت بعد از ثبت نام، از اطلاعات فرم ها و مدارکی که در سایت وارد نموده اید پرینت گرفته و با خود به بخش اتباع خارجی ببرید دفتر اتباع خارجی هر شهر در داخل ساختمان پلیس امنیت آن شهر واقع شده است البته ناگفته نماند افسری که به پرونده شما رسیدگی خواهد کرد از قبل اطلاعاتتان را از سایت دریافت نموده و در پیش رو خواهد داشت
www.yabancilar.iem.gov.tr

(2012-09-18 ساعت 17:51)elnazshahabian نوشته:  [b]با سلام من یه سوالی داشتم ممنون میشم جوابمو بدبد:
من در آنکارا کار پیدا کردم توی یک شرکت تازه تاسیس ترک....الان نزدیک 2 ماهه که اینجا هستم ..الان که ریس شرکت برای اقامت کاری به وزارت کار مراجعه کرده گفتن که باید 6-5 تا کارمند ترک داشته باشن تا بتونن یک کارمند خارجی بگیرن الان هینا در حال حاضر 2 تا کارمند ترک دارند ولی در چند ماه آینده به کارمند های ترکشون اضافه میشه...میخواهم بدونم من حال چجوری میتونم 3 ماهم و 6 ماه کنم تا اینها کارمند بگیرن؟ویا آیا هیچ تبصره ای وجود نداره که اینها بدون داشتن حد نصاب کارمند اقامت من رو در بیارن ؟یا تعهدی بدهند به امنیت فعلا 3ماه منو 6 ماه کنند؟
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2012-08-11 ساعت 16:13)ehsan310 نوشته:  نه گرفتن اقامت معنیش گرفتن سیتیزنشیپ نیست و شما با اقامت اجازه کار ندارید مگر اینکه مجوز کار دریافت کنید. در صورتی که سیتیزنشیپ داشته باشید میتونید کار کنید. اقامت ها ۱ سال ۵ سال و برای مدت نامحدود به معنی داشتن سیتیزنشیپ نیست

(2012-08-06 ساعت 13:05)roozbeh2688 نوشته:  سلام به همه دوستان
من چند وقته که میخوام برای اقامت ترکیه اقدام کنم. اولش خواستم از طریق ثبت شرکت این کار رو انجام بدم. ولی بعدش دیدم هزینه زیادی داره. اون زمان(2 سال پیش) من مجرد بودم. الان متاهل هستم. تمام این تاپیک رو هم از اول تا آخر خواندم.تصمیمم از راه موسسه تومر هستش. الان چند تا سوال دارم که بتونم با یک تصمیم درست این کار رو انجام بدم.
1.مادر بزرگ من تو باکو(آذربایجان) به دنیا اومده و الان هم شناسنامه و هم پاسپورتش رو دارم این امر کمکی به اقامت دایم من بعد از اتمام تحصیل میکنه؟
2.بعد از شروع تحصیلات من در تومر و ورود به خاک ترکیه آیا من میتوانم همسرم را هم با خودم ببرم به ترکیه؟
3.تاهل من اختلالی در سیر مراحل تحصیل و اقامت ایجاد نمیکنه؟
4.من چه طور و در کجای این سایت باید فایل ثبت نام رو پیدا کنم؟
http://www.tomer.ankara.edu.tr/english/index.html
هر چی گشتم نبود
با تشکر از همه دوستان

اگر شما اقامتت رو بگیری همسر شما هم به عنوان خانواده شما میتونه اقامت بگیره اما اگر برای کار میخواید به این روش برید اجازه کار براتون به صورت قانونی وجود نداره و غیر قانونی هم کسی با شما قرارداد نمیبنده مگر کار کردن تو جاهای نا مناسب که کار سیاه هست و اصلا در شخصیت و شان هر کسی نیست.

اگر میخواید با هزینه شخصی خودتون اونجا فقط زندگی کنید و درس بخونید هیچ مشکلی نیست و به راحتی میتونید برید.

در صورتی که خود شما متولد شهر های آذربایجان ایران و کشور آذربایجان باشید با گرفتن نامه از ثبت اسناد (که جدیدا خیلی سخت شده و گیر میدن) بعد از ۳ سال اقامت تو ترکیه میتونید درخواست شهروندی بدید این امتیازی هست که قائل میشن.

در حال حاضر بین ترک زبان و فارس هیچ تفاوتی وجود ندارد و همه بعد از 5 سال اقامت درخواست شهروندی میدهند
پاسخ
تشکر کنندگان:
درود دوستان.من مهندس عمران هستم و میخواستم برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و رشته مدیریت کارگاه در ترکیه ادامه تحصیل بدم.ممنون میم اگه کسی بتونه راهنمایی کنه.
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2012-09-30 ساعت 10:05)yasar نوشته:  درود دوستان.من مهندس عمران هستم و میخواستم برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و رشته مدیریت کارگاه در ترکیه ادامه تحصیل بدم.ممنون میم اگه کسی بتونه راهنمایی کنه.

اول باید بگردین ببینین رشتتون کدوم دانشگاهها ارشد داره. بعد برای ورود به دانشگاههای ترکیه باید امتحان آلس بدین (سالی دوبار داخل ترکیه اجرا میشه) بعد مدرک زبان هم میخوان واسه ارشد (انگلیسی- فرانسه یا آلمانی) و مدرک زبان ترکی (از تومر) بقیه چیزاهم که همه جا یکسانه مثل ترجمه مدارک دانشگاهی و از این جور چیزا. سالی دو بار هم دانشگاهها ظرفیت باز میکنن واسه ارشد که اقدام میکنید و 2-3 هفته بعد نتایجو میدن اگه مدارکتون کامل بود و نقصی نبود میرین مصاحبه و نتایج نهایی اعلام میشه
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2012-10-04 ساعت 17:52)faribaaa نوشته:  
(2012-09-30 ساعت 10:05)yasar نوشته:  درود دوستان.من مهندس عمران هستم و میخواستم برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و رشته مدیریت کارگاه در ترکیه ادامه تحصیل بدم.ممنون میم اگه کسی بتونه راهنمایی کنه.

اول باید بگردین ببینین رشتتون کدوم دانشگاهها ارشد داره. بعد برای ورود به دانشگاههای ترکیه باید امتحان آلس بدین (سالی دوبار داخل ترکیه اجرا میشه) بعد مدرک زبان هم میخوان واسه ارشد (انگلیسی- فرانسه یا آلمانی) و مدرک زبان ترکی (از تومر) بقیه چیزاهم که همه جا یکسانه مثل ترجمه مدارک دانشگاهی و از این جور چیزا. سالی دو بار هم دانشگاهها ظرفیت باز میکنن واسه ارشد که اقدام میکنید و 2-3 هفته بعد نتایجو میدن اگه مدارکتون کامل بود و نقصی نبود میرین مصاحبه و نتایج نهایی اعلام میشه
سلام فريبا خانم
ممنون بابت وقتي كه گذاشتيد.فقط سوالي كه داشتم و اگ راهنمايي كنيد ممنون ميشم لينه كه بعد از امتحام تومر انگليسي هم بايد امنحان بديم.و اگر سايت مشخصي هست كه اسم دانشگاه و رشته هايمورد نظر را داره لطف كنيد ممنون ميشم.
پاسخ
تشکر کنندگان:
[size=large]دوستي پرسيده كتاب جيبي لغت چي خوبه؟بايدعرض كنم زبان تركي خاصيتي عجيب داره واون اينكه اگه شما تمام ديكشنري معروف دكترگلكاريان روحفظ كنيد بازهم نميتوان جمله سازي كرد.زبان تركي التصاقي است وازافزودن حدود35 -40پسوندبه دنباله كلمات تشكيل ميشه.بدون تسلط به نوع كاربرد پسونديادگيري اين زبان مشكل خواهد بود.اين زبان فقط توسط پسوندها decod يا باز ميشه.
پاسخ
تشکر کنندگان:
دوستان برای ثبت شرکت به هیچ وجه به شرکتهایی که میگن ما این کارو انجام میدیم اعتماد نکنید, برید سفارت ترکیه نه تنها تمام مراحل رو براتون توضیح میدن بلکه تمام مدت کارهارو پیگیری میکنن که جایی کار گیر نکنه و کاملا راهنمایی میکنن.
شماره کیس : 2015AS00000
تاریخ روئت قبولی در سایت: 1may
کنسولگری: آنکارا
تاریخ کارنت شدن کیس:
تاریخ دریافت نامه دوم:
تاریخ مصاحبه:
تاریخ دریافت ویزا:
پاسخ
تشکر کنندگان: mahdi_gh

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان