کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
انجمن مهندسین عمران
قابل توجه بچه های رشته عمران
پاسخ
تشکر کنندگان: mahbube
(2013-10-21 ساعت 02:24)lordsaroman نوشته:  سلام دوستان. من فارق التحصيل عمران-عمران دانشكده فني دانشگاه تهران هستم. با ويزاي دانشجويي به امريكا اومدم و از دانشگاه استنفورد كارشناسي ارشد گرفتم. الان هم در شركت Kiewit مشغول به كار هستم كه دومين شركت بزرگ عمراني تو امريكاست. در ايران سابقه كار هم نداشتم. خواستم چند تا نكته رو در مورد پيدا كردن كار درامريكا بگم
مهم ترين نكته اين هست كه زبانتون بايد قوي باشه. رزومتون رو روش خيلي وقت بگذاريد تا از لحاظ گرامر و انشا قوي باشه.
اگر جوان هستيد توصيه ي من اين هست كه از دانشگاه هاي خوب امريكا مدرك بگيريد كه در پيدا كردن كار بسيار راحت خواهيد بود، چون اگر دانشگاه خوب باشه كلي شركت خودشون ميان تو دانشگاه براي career fair ها.
networking در امريكا بسيار مهم هست. در امريكا هفتاد درصد شغل هايي كه به افراد داده مي شه اصلا advertise نمي شه. و اون هايي هم كه advertise ميشه شانس اينكه رزومه شما خونده بشه بسيار كم هست چون هميشه افرادي كه از طريق يك فرد آشنا توصيه شده اند در اولويت اول هستند. تو ايران اسمش رو پارتي بازي مي ذارن و بد مي دونن. اينجا بهش networking مي گن و يه مسئله ي بديهي و طبيعي مي دونن.
نكته ديگه اينكه ببينيد اينجا چه چيزي HOT هست و همون روبريد (براي كسايي كه مي خوان ادامه تحصيل بدن) مثلا تو خود شركت ما دپارتماني كه من هستم بخش مديريت و برنامه ريزي پروژه هاي بزرگ public private partnership ، ميانگين حقوق افراد ٢٨٨ هزار دلار در سال هست (البته من اينقدر نمي گيرم چون تازه وارد شركت شدم و اصلا سابقه كار نداشتم) اما اين بخش علاوه بر دانش فني يا تكنيكال پروژه، نياز به دانستن تخصص هاي بيزينسي مثل project finance , finance, accounting, marketing, management و اطلاع خوب و كافي از legal و مسائل حقوقي و قراردادي امريكا هستش كه نياز به زبان بسيار بالا و قدرت بالاي آناليز هست
راستي يادم رفت اينو بگم ، من هنوز گرين كارت ندارم. قدر اين فرصت رو بدونيد.

با تشکر از شما دوست عزیز
آیا امکان دارد راهنمائی کنید درکدام شاخه ازعمران ادامه تحصیل بهتر هست و چه نرم افزارهائی را پیشنهاد می کنید که مسلط شویم.
2013AS89XX-آنکار‏_ جولاي
برگ صورتي، كلير16آكست‎
دنیا را باید ساخت نه با دنیا ساخت....
پاسخ
تشکر کنندگان: soheil77 ، mahbube ، mohamadir ، sasa6557 ، soheil1993
(2013-12-07 ساعت 23:56)mehdi.topol نوشته:  
(2013-10-19 ساعت 03:16)sce نوشته:  
(2013-10-19 ساعت 02:04)mehdi.topol نوشته:  
(2013-10-10 ساعت 05:06)mehdi.topol نوشته:  
بابا دم همه مهندسین عمران گرم که اینقدر فعال جواب دادن...Smile))))

مهدی جان شما این سوال رو حداقل تو سه تاپیک پرسیدی دوست عزیز.
من در یکیشون در اینجا جواب شما رو داده بودم.
ضمنا دم همه گرم.نه فقط مهندسای عمران.Big Grin

""سلام دوست عزیز.
چوم من خودم عمران خوندم و الان هم توی هیوستون هستم،شاید بتونم پاسخ بخشی از سوالات شما رو بدم.
اول از همه بزارین یه موضوعی رو برای شما و بقیه دوستان خیلی واضح بگم.البته شاید جاش اینجا نباشه.اگر قصد انجام کار تخصصی در رشته خودتون رو دارین و دارای تخصص عالی و تجارب حرفه ای خوبی هستین،مطمئن باشین با اتکا به یه رزومه خوب می تونین خیلی زودتر از اون چیزی که فکرش رو بکنین مشغول به کار بشین.توضیح بیشتری نمیدم.
اما در مورد سوالات شما :
تا اونجایی که من از نحوه سوالات شما دستگیرم شذ،به احتمال زیاد شما قصد دارین در زمینه اجراء مشغول به کار بشین.با این حال من به صورت کلی برداشت های شخصی خودم رو از مشاهدات این یکماهه خدمت شما عرض می کنم.اون چیزی که شما به عنوان ساختمان سازی مشابه ایران مد نظرتونه اینجا وجود نداره.عمده خونه ها با مصالح چوبی و به صورت پیش ساخته اجرا میشن.(تیر،ستون،اتصالات و ...).فونداسیون هم که خیلی فرقی با ایران نداره و در مورد تاسیسات مکانیکی و برقی هم عمدتا روش های اجرا منطبق با متد های جدیده که چون تخصص اصلی من نیست نظری نمی دم.آپارتمان سازی برای سکونت به صورتی که الان در ایران مرسومه اینجا وجود نداره و آپارتمان های موجود هم عمدتا 2 یا 3 طبقه هستن و در بلو ک های چند تایی کنار همدیگه و اونا هم با سازه های چوبی هستن.اصولا همه چیز اینجا در سطح اجرا میشه و اصلا شما ساختمان و یا سازه مرتفعی به غیر از ساختمان های دان تاون و یا تک و توک ساختمان های شرکت های خاص نمی بینین.با این اوصاف نیروی فنی هم عمدتا نیروهایی هستن که آشنا به تکنولوژی روز و مصالح جدید هستن و چیزی به اسم بنا و نازک کار به شکل ایران نمی بینین.البته این به معنی این نیست که کاشی کار و سرامیک کار و غیره اینجا نیست.توی هیوستون با توجه به توسعه ای که من تو این شهر می بینم واسه بچه هایی که کار راهسازی و یا پلسازی کردن تو این شهر بازار کار خوبی وجود داره.نقشه برداری و تعمیرات راه هم تو همین طبقه بندی قرار داره.کارای مربوط به زهکشی و ژئوتکنیک و مهندسی خاک و پی هم به نظر میاد اینجا رونق بهتری نسبت به اجرای ساختمان داشته باشه.از نظر استاندارد هم باید خدمت شما عرض کنم که استانداردهاییی که ما در ایران با اونا سر و کار داشتیم عمدتا برگرفته از استانداردهای آمریکاست و از این بابت مشکلی نخواهید داشت.نهایتا بخواین بعضی از اونارو به روز کنین.
اینجا مهندس عمران رو عمدتا به عنوان طراح میشناسن و تسلط به اتوکد و نرم افزارهای محاسبات سازه واسشون مهمه.البته با داشتن کمی شانس و رابطه هم میشه وارد کارایی شد که شاید همون تیپ کارای باشه که تو ایران عمده مهندسان گرامی انجام میدن.نظارت........... """
ممنون
سلام به شما دوست عزيز
مي خواستم بپرسم با توجه به اطلاعات خوبي كه داري به نظرت كار براي يه متخصص قالب لغزنده توي كاليفرنيا پيدا ميشه؟ ممنون
پاسخ
تشکر کنندگان: mahbube ، nnhh ، arashmoradi
دوستان عمراني سلام
من قراره به اتفاق همسرم تا چند ماهه ديگه به امريكا ( سياتل ) مهاجرت كنم
فارق التحصيل از دانشگاه علم و صنعت هستم ولي با معدل ضعيف
ولي تا دلتون بخواد سابقه اجرايي و كارگاهي دارم ولي از مباحث تؤوريك تغريبا ديگه هيچي يادم نيست!!!!
ساده بگم... كار واسم پيدا ميشه؟ بايد چيكار كنم؟ تو اين مدت تا بيام سراغ چي برم تو ايران ( بجز زبان)
دوستان عمراني يه همتي كنيد و راهنمايي كنيد
پاسخ
تشکر کنندگان: mahbube ، meisam14 ، sce
با سلام

به همه دوستان عزیز

من لاتاری قبول شدم و تو ایران مدیر پروژه هستم و در حاا حاضر کار هم می کنم و حدودا 14 سال هم سابقه کار دارم هم دولتی هم مشاور و هم پیمانکاری کارهای طراحی هم انجام می دم و بیشتر در پروژه های بزرگ مانند سد و نیروگاه و مترو وراه آهن کار کردم مدرک مدیریت پروژه هم دارم می خواستم بدونم آیا برای من کاری در امریکا پیدا میشه یا نه . ممنونم از همه دوستان عزیز
پاسخ
تشکر کنندگان: sce ، arashmoradi
با عرض سلام
من هم مهندس عمران هستم و ازقدیم هم با مهاجرسرا آشنا بودم مشکل ما مهندس اینه کع خودمونو دست کم میگییرم من یه دلیل براتون میارم همین الان اینچه حرفیه این دوستمون زدن هرکی با لاتاری میخواد بیاد امریکا مدرکشو بریزه دور بیاد از اول یه رشته دیگه بخونه واقعا این چه حرفیه یهنی کسی که دکترای راهسازی هیدرولیک سازه یا هرچیز دیگه ای داره از یکی از دانشگاههای خوبه آمریکا مدرک مهندسی حرفه ای داره کار طراحی بلده به انگلیسی تسلط کامل داره دید مهندسی قوی پیدا کرده براش کار پیدا نمیشه مشکل ما ایرانیها پیدا کردن کارنیست مشکل ما تنبل بازیه شما اصلا فرض بگیرین اینجا دندان پزشک هستین میخواین برین آمریکا فکر میکنین دیگه الان رفتین اونجا میرین کلینیک بعدم ماهی 10 هزار تا در میارین نخیر شمایی که میگی بیا آمریکا یه رشته دیگه بخون آقا نه شما رقتین اونجا تنها راهتون اینه تخصص بگیرین که اونم رایگان نیست برای کسی که گرین کارد نداره باید سالی 100 هزار تا بده بعد تازه قبل ورود به دوره تخصصی باید دو تا امتحان بورد1 و2 رو بده تازه اگه قبول شد بره تخصص بخونه اینو مثال زدم برای کسایی که مثلا فک میکنن با تغییر رشته تو آمریکا موفق هستن من فقط میدونم کسی که میخوا ذتو آمریکا باشه حالا تو هر رشته ای بایداز فنی مهندسی گرفته تا علوم پزشکی و علوم انسانی باید توی رشتتون حرفی برای گفتن داشته باشین در ضمن حتما باید از یک دانشگاه خوبه امریکایی مدرک بگیرین حالا تو هر مقطعی در آخرم تو روخدا به مهندسی عمران به چشم دلالی و بازار مسکن نگاه نکنین این رشته تو ارتش امریکا خیلی اهمیت داره بابا شماها مهندسین تحلیل سازه خوندین مقاومت زلزله خوندن میتونم بگم از سخترین درسا هستن مهندسی همران یعنی پل سازی تونل سازی راهسازی طراحی انتقال آب یعنی طراحی پی های عمیق یعنی مهندسی ریسک یعنی شعور بالا مهندسی عمران یعنی یه مغز باز و استدلال و دید قوی همش نرم افزار نیست شما باید بتونین اول طراحی دستی خوبی داشته باشین بعد بتونین با نر افزار کنین مهندسی ریسکه متاسفانه این شرکتای پیمانکاری مسخره تو ایران همه چیو بردن زیره سوال و یه سری دفترای فنی مهندسی همه چی شده ساختمون مهندس عمرانی که بره تو آزانس املاک کار کنه دیگه باید تا تهشو خوند دیگه...
ببخشید سرتونو درد آوردم فقط حرف دلمو زدم
با تشکر فراوان
امید من فقط خداست
پاسخ
تشکر کنندگان: amaka747 ، cybercop ، sce ، face1 ، Serendipity ، shoshina ، rbrb-2015 ، man.u65a ، Sam2014 ، ali1985 ، arashmoradi ، aligeocivil ، Sarah Hajian
سلام دوستان.
من متاسفانه فرصت نکردم این تاپیک رو کامل مطالعه کنمو نمیدونم مطلب تکراری هست یا نه.

من نزدیک یک سال و نیمه که اومدم امریکا، ایالت کالیفرنیا. برای بچه هایی که مهندسی خوندن، علی الخصوص عمران پیشنهاد میکنم تلاش کنند برای گرفتن PETonguerofessional Engineer. یه چیزی در مایه های نظام مهندسی خودمون در ایران. چون اگر اینجا هم دانشگاه برید و عمران بخونید در نهایت باید این امتحان رو بدین.

اینجا برای گرفتن این لایسنس یا پروانه باید دو تا امتحان بدیم. یکی امتحان FE و دو سال بعد امتحان اصلی PE.
من خودم امتحان اول رو به تازگی دادم و پاس کردم. اگر کسی سوالی داره من در خدمتم.

این رو هم بگم که بعد از پاس کردن امتحان اول به شما مدرک EIT میدن که خیلی جاها داشتنش جز شروط استخدامه.
2012AS00039XXX
کارنت شدن: March 2012
مصاحبه: (May 2012)
آنکارا (یک‌ضرب)
ورود به آمریکا: Oct/9/12
دریافت گرین کارت: Oct/26/12
پاسخ
تشکر کنندگان: Ali Sepehr ، sezar ، sce ، shoshina ، rbrb-2015 ، Sam2014 ، sn_rs2000 ، mhz_ir ، sepraa ، saharbb ، aligeocivil
[ دو تا امتحان بدیم. یکی امتحان FE و دو سال بعد امتحان اصلی PE.

این رو هم بگم که بعد از پاس کردن امتحان اول به شما مدرک EIT میدن که خیلی جاها داشتنش جز شروط استخدامه.
[/quote]

سلام دوست عزیز لطفا سایت مربوطه رو هم معرفی کنین ضمنا آیا اف ای پیش نیاز پی ای هست یا ربطی نداره
پاسخ
تشکر کنندگان: arashmoradi
(2014-07-10 ساعت 03:42)Serendipity نوشته:  ...

ضمن تبریک بابت قبول شدن شما و یه تشکر ویژه هم بابت اینکه بالاخره یه نفر پیدا شد و خیلی واضح جواب سوال خیلی از ماها رو داد.
دوستان این قضیه FE رو به شدت جدی بگیرین.مخصوصا برای بچه هایی که هنوز ایرانن.می تونین از طریق بستگان یا دوستان از آمریکا کتاب رو تهیه کنین.این لینک کتاب تو آمازونه.می تونین تا قبل از اومدن یه دور کامل بخونین و تا اومدین اینجا امتحان رو بدین.مثل من کوتاهی نکنین.البته من الان تازه 10 ماهه اومدم و تقریبا با اطلاعاتی که این دوستمون هم تکمیل کردن می تونم بگم تنها راه میانبر زدن برای کار مهندسی عمران گرفتن FE و در نهایت PE هست.ضمنا تا اونجایی که من اطلاع دارم از 2014 امتحان اینترنت بیس تست شده.من خودم قصد دارم بعد از این ماه به شدت برم تو کارش.هرچند با گذشت نزدیک به 10 سال از فارغ التحصیلی کمی برام سخت شده.
موفق باشین.
پاسخ
تشکر کنندگان: nima1900 ، Serendipity ، rbrb-2015 ، matick ، arashmoradi ، sasa6557 ، reza12
همونطور که گفتم لایسنس مهندسی ایالتی هست و شرایط گرفتنش ایالت با ایالت فرق میکنه و بهتره برای هر ایالتی به وبسایت بورد همون ایالت سر بزنین. اما به احتمال زیاد بخش زیادیش مشترکه. وبسایت بورد مهندسی کالیفرنیا http://www.bpelsg.ca.gov/ هستش. بر اساس آنچه که در این وبسایت نوشته برای گرفتن لایسنس کالیفرنیا حتمن باید مدرک EIT رو داشته باشین تا بتونین برای گرفتن لایسنس اپلای کنین. در جواب سوال سزار باید بگم که برای کالیفرنیا امتحان اف ای پیش نیازه برای پی ای.

روندش به این صورته که شما امتحان FE Fundamentals of Engineering رو میدین و بعد از قبولی اپلای میکنین برای گرفتن مدرک EIT. برای بعضی ایالت ها اگر مدرک تون از دانشگاه های مورد تاییدشون نباشه باید مدرکتون رو بدین برای ارزشیابی و تطابق واحد. دو سال بعد از گرفتن مدرک EIT میتونین برای امتحان پی ای ثبت نام کنین.

وبسایت مربوط به امتحان : http://ncees.org/exams/fe-exam/
FE در هفت رشته زیر برگزار میشه:
FE Chemical
FE Civil
FE Electrical and Computer
FE Environmental
FE Industrial
FE Mechanical
FE Other Disciplines

میتونین رشته عمران یا "Other Disciplines" رو انتخاب کنین برای امتحان. تفاوتش در مواد امتحانیه. همونطور که sce گفتن از ژانویه 2014 این امتحان کامپیوتری شده. علاوه بر اون برای امتحان عمران درس شیمی، بیولوژی و ترمودینامیک رو حذف کردن. مواد امتحانی رشته عمران به این شرحه:

1. Mathematics
2. Probability and Statistics
3. Computational Tools
4. Ethics and Professional Practice
5. Engineering Economics
6. Statics
7. Dynamics
8. Mechanics of Materials
9. Materials
10. Fluid Mechanics
11. Hydraulics and Hydrologic Systems
12. Structural Analysis
13. Structural Design
14. Geotechnical Engineering
15. Transportation Engineering
16. Environmental Engineering
برای دیدن جزییاتش میتونین رو لینک مربوطه در وبسایتش کلیک کنین.

هزینه امتحان هم 225 دلاره.

در امتحان کامپیوتری شما به پی دی اف FE Reference Handbook دسترسی دارید که بیشتر فرمول ها رو شامل میشه پس اصلن نگران حفظ کردن فرمول نباشین و پیشنهاد میکنم فایلش رو از این آدرس http://ncees.org/exams/study-materials/d...-handbook/ دانلود کنین و بهش نگاهی بندازین. در مدتی هم که برای امتحان مطالعه می کنین مدام از FE Reference Handbook استفاده کنین تا حسابی بهش احاطه پیدا کنین. چون امتحان اف ای در کلیت امتحان سختی نیست. گستردگی مطالب خیلی زیاده ولی در سطحه، اگه به نمونه سوالاش نگاه کنین متوجه میشین سوالها خیلی پیچیده نیستین و تنها چیزهایی که برای این امتحان مهمه یکی مدیریت زمانه و دیگری آشنایی کامل با Reference Handbook.

sce منم بعد از حدود 10 سال از فارغ التحصیلی ام امتحان دادم ولی همینکه شروع به مطالعه کنین همه درسها رو یادتون میاد. من در کل 1 ماه و نیم خوندم برای امتحان. امیدوارم که موفق باشین. یه چند تا جزوه دارم که اگر وقت کنم عکس میگیرم ازشون و براتون میذارم که دوستانی که در ایران هستن هم بتونن مطالعه کنند هم با نحوه سوالات امتحان آشنا بشن.

دو نکته دیگه هم بگم. یک؛ این امتحان قبلن دو بار در سال برگزار میشد اما الان که کامپیتری شده تقریبن در کل سال برگزار میشه. قبلن نتیجه امتحان دو ماهه میومد، الان بین 7 تا 10 روز اعلام میشه. دو؛ از بهترین منابع برای مطالعه کتاب های Michael R. Lindeburg هست. این کتابها رو هم میتونین خریداری کنین، هم میتونین از بعضی وبسایت ها اجاره کنین. مثل: www.chegg.com
2012AS00039XXX
آنکارا (یک‌ضرب)
پاسخ
تشکر کنندگان: shoshina ، eybaba ، rbrb-2015 ، eng.civil.81 ، sce ، meisam14 ، arashmoradi ، sn_rs2000 ، omid05 ، sepraa ، Leila18 ، saharbb ، ali1980 ، aligeocivil ، reza12
سپاس از اطلاعات خوبی که در اینجا به اشتراک میذارید
دوستان من مدرک لیسانس مهندسی مواد دارم، ولی بیش از شش سال سابقه کار در زمینه عمران. بیشتر این سال ها در بخش دفتر فنی کار کردم به نرم افزارهای
Revit architecture
Revit structure
Revit MEP
Autocad 2D & 3D
Naviswork
3DsMAX
Xsteel _tekla structure
Autodesk Quantity takeoff
Microsoft office MSP
تسلط دارم. احتمالا با توجه به عدم انطباق رشته تحصیلی و سابقه کارم نمیتونم برای پوزیشن های مهندسی اپلای کنم. به نظرتون میشه امید داشت به عنوان تکنسین (با توجه به نرم افزارهایی که عنوان کردم) کار پیدا کنم؟! تا شرایط ادامه تحصیل برام فراهم بشه.
2015AS53$$ - DS260: 04 June - Current:13 April - Interview: 03 June - Ankara - CEAC updated: 28 Apr - 20 May - 30 May - 03 Jun - 08 Jun - 09 Jun - 12 Jun (01) - After 60 days: 13 Agu (01- Nightly) - 14 Agu(01) - 14 Agu (01 & 02) :Chang " /" to "or" - Clear: 18 Agu - Visa: 27 Agu - Virginia

My Nephew:2016AS1$$ - Interview: 01 Oct - Visa: 05 Oct - Virginia
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2014-07-22 ساعت 11:24)rbrb-2015 نوشته:  سپاس از اطلاعات خوبی که در اینجا به اشتراک میذارید
دوستان من مدرک لیسانس مهندسی مواد دارم، ولی بیش از شش سال سابقه کار در زمینه عمران. بیشتر این سال ها در بخش دفتر فنی کار کردم به نرم افزارهای
Revit architecture
Revit structure
Revit MEP
Autocad 2D & 3D
Naviswork
3DsMAX
Xsteel _tekla structure
Autodesk Quantity takeoff
Microsoft office MSP
تسلط دارم. احتمالا با توجه به عدم انطباق رشته تحصیلی و سابقه کارم نمیتونم برای پوزیشن های مهندسی اپلای کنم. به نظرتون میشه امید داشت به عنوان تکنسین (با توجه به نرم افزارهایی که عنوان کردم) کار پیدا کنم؟! تا شرایط ادامه تحصیل برام فراهم بشه.

من جواب سوالتون رو دقیقن نمیدونم. ولی فکر میکنم به احتمال زیاد، با توجه به نرم افزارهایی که بلدین میتونین برای کار نقشه کشی (Draftsman یا Drafter) کار پیدا کنین.

در سن دیگو حقوقش ساعتی 15، 18 یا حتی 20 دلار هست و برای شروع کار به نظرم خیلی خوبه. تو craigslist شهری که هستین یا قراره برید draft رو سرچ کنین تا گزینه های مرتبط رو پیدا کنین.
2012AS00039XXX
آنکارا (یک‌ضرب)
پاسخ
تشکر کنندگان: sce ، rbrb-2015
دوستان مهاجرسرایی سلام. الان حدود یکسال شده که توی Sacramento,CA با همسرم زندگی میکنیم. جفتمون مدرک فوق لیسانس داریم من عمران و همسرم آب. وقتی اومدیم توی محیطی بودیم و با آدمهایی آشنا شدیم که تشویقمون میکردن واسه تمام فروشگاههای شهر رزومه بدیم گزینه پیدا کردن کار مرتبط تقریبا از ذهنمون دور شده بود و هراز گاهی یه کار مرتبط میدیدیم و رزومه میفرستادیم ولی اصولا روی انواع کارهای فروشگاهی و فروشندگی تمرکز داشتیم. ۴ماه برای هر فروشگاهی که فکرشو بکنین هرکاری میدونستیم رزومه دادیم. یه فولدر توی کامپیوتر درست کرده بودیم به اسم رزومه و توش واسه هر نوع کاری که فکر کنین رزومه داشتیم و مدام میفرستادیم و نمیدونم چرا هیچ کاری پیدا نمیکردیم.
همسرم تو ایران کار اتوکد زیاد انجام داده بود یه رزومه نصفه نیمه ای واسه اون داشت که هرازگاهی واسه کارهای اتوکدی میفرستادیم تا برای یه کاری بهش زنگ زدن که از طرف کاریاب (Recruiter) بود با همسرم صحبت کرد و قرار گذاشتن که حضوری با هم بیشتر صحبت کنن. توی صحبت حضوری از کار و سابقه اش پرسید . خانومم کاملا با اعتماد به نفس گفت اگه شما کارتو بلد باشی باید بتونی واسه من کار پیدا کنی. دو روز نگذشت که زنگ زد و گفت یه جا مصاحبه جور شد. دیگه شبیه مصاحبه نبود همه صحبتها رو قبلا کرده بودن و فقط در مورد کار باهاش حرف زدن یه هفته آزمایشی بود و نه ماه با خود مرکز کاریابی قرارداد بست بعد از اون هم با همون شرکت مستقیم قرارداد امضا میکنه. منم وقتی دیدم که میشه کار مرتبط پیدا کرد کارای فروشگاهی رو گذاشتم کنار و یک ماه نیم فقط رزومه مرتبط فرستادم که تو این فاصله فهمیدم به عنوان مهندس کسی منو استخدام نمیکنه و مثل همسرم باید کار اتوکد به عنوان Drafter پیدا کنم رزومه ام رو یه کم سبکتر کردم وحتی مدرک فوق لیسانسم رو از رزومه ام حذف کردم تا over qualify نشم. بلاخره تونستم کاری به عنوانِ Civil Designer/Drafter پیدا کنم و مشغول شم.
توصیه های کاری من اینه که اول روی رزومتون کار کنین چندتا رزومه واسه چندین کار متفاوت بسازین لازم نیست همه چی رو عینا راست بنویسین یه کم غلو کنین یکم از متن خود آگهی ها استفاده کنین وقتی میگه کسی میخوایم اینکارو بکنه تو رزومتون بنویسین فلان شرکت این کارارو کردم
اسم ایران رو زیاد استفاده نکنین فقط تو عنوان شرکتها بنویسین. هی توی رزومه نگین ایران تهران. چندین بار رزومتون رو بخونین.
انتهای رزومه تون اسم سه نفر رو به عنوان Reference با شماره تلفن آدرس ایمیل و عنوان شغلیشون بذارین. سعی کنین از ایران نباشن.
اگر تصمیم گرفتین برای شغل Drafter اقدام کنین فوق لیسانستون رو بردارین این فقط برای ورود به سیستم هست بعد از اینکه استخدام شدم گفتم فوق لیسانس دارم و کم کم نشون دادم که بیشتر از یه Drafter هستم.
اگر سیویل یا مکانیک یا شهرسازی و هر رشته ای هستین که توش از اتوکد استفاده میشه از Drafter شروع کنین واسه شغلهای بالا نفرستین که خیلی سخت تر میگیرن. از اینترنت سرچ کنین و فیلمهای آموزشی رو پیدا کنین اگر Civil 3D بلد باشین و به اتوکد خالی اکتفا نکنین خیلی بهتره و موقعیتهاتون واقعا بیشتره.
MicroStation رو هم خیلی ها توی آگهیشون میذارن شما هم تو رزومتون بذارین میتونین تو اینترنت سرچ کنین و فیلماشو پیدا کنین. لازم نیست توش حرفه ای بشین چون پروژه های زیادی نیست که ازش استفاده کنن
وقتی با کاریاب صحبت میکنین اعتماد به نفس و تمرکز یادتون نره اول اینکه فقط رو یه کار تمرکز کنین نگین من مهندسم اما کار کد هم باشه انجام میدم تکلیفتون رو روشن کنین همه سابقه تون رو هم بر اساس همون بگین
برای خودتون Cover Letter های متنوع هم درست کنین
برای LinkedIn وقت بذارین رزومه خوبی توش بذارید دنبال کاریاب ها بگردین و Connection بسازین اونجا Job Offerهای خوبی میذاره من کار خودمو از توی LinkedIn پیدا کردم پس دست کم نگیرینش. ادمای شهرتون که هم رشته تون هستن رو سرچ کنین اد کنین و براشون ایمیل بزنین و شرایطتون رو توضیح بدین ایرانی یا خارجی فرق نداره حداقل فایده این کار اینه که با یه سری آدم تو شهرتون آشنا شدین که میتونن Reference شما باشن
CraigsList,Indeed and LinkedIn هزارتا سایت دیگه هم هست اما این سه تا کافین بقیه تکرار همیناست وقتتون رو روشون نذارین. اما وقتی آگهی کاری رو میبینین به فرستادن رزومه به این سایتها اکتفا نکنین و اگر تونستین اسم شرکت رو پیدا کنین و رزومتون رو داخل سایتش آپلود کنین.
خسته نشین از رزومه دادن به کارتون ادامه بدین مهم نیست چندتا رزومه میفرستین بالاخره یکیش میگیره ناامید نشین و فکر نکنین یه جای کار ایراد داره چرا اصلن به من زنگ نمیزنن این اتفاق برای ما هم افتاده هفته ها کسی به ما زنگ نمیزد ما اولین مصاحبه تخصصیمون آخریش بود اما شاید هزارتا بیشتر رزومه داده بودیم
آزمون EIT رو توی برنامه هاتون بذارین. برای پیدا کردن کار Drafterلازم نیست اما حتما باید بعدش بگیرین چون قرار نیست همیشه Drafter بمونین حتا با داشتنش ممکنه احتمال پیدا کردن کار Drafter هم بیشتر بشه. قبول شدنش کار سختی نیست ما دو ماه روزی یک ساعت بعد از کار میخوندیم و قبول شدیم. تاثیرش توی حقوقمون اونقدر نبود که توی بازخورد همکارها بود کسی که این آزمون رو میده یعنی به این شغل جدی نگاه میکنه کتاباشو از آمازون دست دوم بخرین یه امتحان جنرال داره که یکسانه و یه تخصصی که برای رشته های مختلف متفاوتهی.بعد از اون هم آزمون PE هست که براساس مدرک تحصیلی و سابقه کاری چند سال بعدش میتونین این آزمون رو هم شرکت کنین و اگر این مدرک رو بگیرین you are done.
۲۰۱۳
پاسخ
سلام دوست عزیز بسیار متشکرم از توضیحاتتون همسر من هم فوق عمران داره(مدیریت ساخت) ما هنوز ایران هستیم.میخواستم بدونم امتحان EIT که گفتید رو میشه تو ایران هم داد به صورت آنلاین؟ و اینکه برای کارهای ساختمانی و اجرا و پیمانکاری هم در کالیفرنیا کاری هست شما در مورد این بخش از عمران هم تحقیق کردید؟
موفق و شاد باشید
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2014-09-04 ساعت 13:38)marysam نوشته:  سلام دوست عزیز بسیار متشکرم از توضیحاتتون همسر من هم فوق عمران داره(مدیریت ساخت) ما هنوز ایران هستیم.میخواستم بدونم امتحان EIT که گفتید رو میشه تو ایران هم داد به صورت آنلاین؟ و اینکه برای کارهای ساختمانی و اجرا و پیمانکاری هم در کالیفرنیا کاری هست شما در مورد این بخش از عمران هم تحقیق کردید؟
موفق و شاد باشید

دوست عزیز من در مورد امتحان ایران اطلاعات دقیقی ندارم شنیدم یه امتحانی برگزار میشه نمیدونم تا چه حد اینجا اعتبار داشته باشه. فکر میکنم بهتره اون انرژی و هزینه رو اینجا خرج کنین. در مورد کارهای پیمانکاری و اجرایی اطلاعی ندارم
موفق باشین
۲۰۱۳
پاسخ
تشکر کنندگان: Sam2014 ، msar

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان