کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
لاتاری برنده شدم. برم آمریکا یا نرم؟
من هم کاملاً موافقم. البته اگه کسی نطر منو بخواد.Big Grin
پاسخ
تشکر کنندگان: usa
نظر شما در حالت تئوریک بسیار خوب است و کاملا ایده آل... اما در عمل کاملا یک طرفه به اون نگاه شده...

1. شما فکر می کنین که خیلی از کسانی که چند سال (فوقش 4-5 سال) است اومدن آمریکا، الان شرکت دارن! 99 درصد ایرانیانی که من در اینجا می شناسم، (کسانی که بیش از 20 سال در اینجا ساکن بوده اند، در اینجا تحصیل کرده اند و خلاصه نسبت به ما از شرایط بهتری برخوردارند) هیچ کدام بیزینس خودشان را ندارند... یک نفر را می شناختم که برای خودش بیزینس داشت، کارهای ساختمانی (شما بخونین تعمیرات) می کرد... با بحران اقتصادی پیش اومده در بیزینسش رو تخته کرد! الان هم نمی دونم چی کار می کنه! یعنی الان دیگه اون 1% باقی مونده هم به بقیه اهالی پیوست.

2. برای توضیح نمونه دوم بذارین از خودم مایه بذارم... فرض کنین من خودم رو خدای برنامه نویسی بدونم! و خب البته با توجه به محیط شرکتهای ایرانی ممکنه که در اونجا واقعا در نوع خودم خدای بزرگ و بخشنده و مهربانی هم به حساب می اومدم... حالا من میام اینور دنیا... یکی از دوستان کاری را در شرکت خودشان به من پیشنهاد می کند، من هم با توجه به اینکه اعتماد به نفس قوی و خداگونه ای دارم کار را روی هوا می قاپم! یک هفته که رفتم سر کار تازه متوجه میشوم که اینجا خیلی فرق می کنه! در نهایت در حالی که شرکت اعتمادش را نسبت به دوست من در زمینه معرفی نیروی متخصص از دست داده، با پرونده ای زیر بغل از شرکت خارج می شوم!... (همینجا در پرانتز بگم که تمام این موارد را صادقانه گفتم (البته تا اون قسمت قاپیدن کار!) و خوشبختانه الان از تخت خدایی اومدم پایین و همینجا کنار در مهاجرسرا روی زمین میشینم! اما این رو هم اضافه کنم که وقتی که توی ایران مسئولیت جذب یک نیروی متخصص را به عهده ام گذاشتن چنان رزومه های جذابی دریافت می کردم که تا چند روز نمی توانستم آرواره ام را از روی زمین بلند کنم!)

3. مثال بالا یک مقدار کم و کسر داشت که گفتم تو این مورد درباره اش صحبت کنم... اصولا اینجا حتی اگر شما کسی رو به شرکتتون معرفی کنید ایشون باید بخش مصاحبه (اغلب در چند مرحله) و مرحله تایید صلاحیت رو پشت سر بگذاره... و خلاصه اگر شما 1 بار، 2 بار، 3 بار ... کسانی رو معرفی کنید که در گذراندن این مراحل ناموفق باشند طبعا دیگه شانس معرفی موارد دیگر رو نخواهید داشت...

امیدوارم کسی رو ناراحت نکرده باشم... علت اینکه این موارد رو مطرح کردم این بود که شما قضیه رو فقط از دید خودتون و از منظر شرایط خودتون دیده بودین و من خواستم طرف دیگر قضیه رو هم وارد ماجرا کرده باشم... به شخصه اگر این دوره تناسخ تموم بشه و بتونم باز هم در انجمن فعال بشم (البته به عنوان کاربر عادی) سعی می کنم بهتون در زمینه کاریابی بیشتر کمک بکنم...

پ.ن. به سهم خودم همین الان تصمیم گرفتم که یک سایت برای همین موردی که شما عنوان کردی، طراحی کنم... Wink
.
[font=Times New Roman]V[/font] رفتن همیشه رسیدن نیست ... ولی برای رسیدن، باید رفت ...
.
پاسخ
تشکر کنندگان: satusa ، usa ، payman R ، frozen mind ، seravin ، kianoush ، Snowman ، admin ، homeless ، soheilbadami ، mina_s ، HB_USA ، MJAVADIAN
Monica عزيز سلام
خيلي خوشحال شدم وقتي پست شمارو خوندم همه چيزهاي كه گفتين قبول ميكنم از اون بيزينسهاي كه بعد از چند ماه برشكست ميشن تا ... اما من از ديد خودم اينهارو نگفتم من ميدونم الان در امريكا و خيلي كشورهاي ديگه مشكلات اقتصادي واقعا به مردم فشار مياره مخصوصا به صاحبان مشاغل اما دوست عزيزم لوپ صحبتها من اين بود كه دنبال كارهاي تخصصي كه به رشته هامون مربوط ميشه دل خوش نكنيم و اگه كساني باشن حالا چه در اين جمع چه از آشنايان دوستان كه نياز به نيروي كار دارن مثلا رستوراني دارن يا شركتي دارن كه به نيروي كار احتياج داره براي شروع ميتونيم از اين شغلها شروع كنيم ( البته ميدونم همه دوستان راضي نميشن به اين جور كارها )‌ اما همونطور كه Monica عزيز گفتن بدست آوردن يه كار تخصصي خوب در امريكا واقعا سخته و بايد چند سالي تو اون كشور كار كرده باشين تا بتونين يه كار خوب پيدا كنين مثل همين رشته دوست عزيز كه ظاهرا برنامه نويسي بود خوب تو يه كشوري مثل امريكا كه خودش مهد برنامه نويسي در هر موردي چه كامپيوتر چه چيزهاي ديگه خوب كار تخصصيش كم گير مياد اما اگه مثلا Monica عزيز يه فكر خاص براي برنامه نويسي مثلا يه پروژه خاص داشته باشه خوب دوستاني ممكنه باشن در اين جمع كه از وضعيت مالي خوبي برخوردار باشن و بخوان براي اون فكر هزينه كنن اميدوارم منظورم گرفته باشين طبق آماري كه من بدست آوردم حدود 65 % تا 75 % ايرانيهاي كه در امريكا و كانادا زندگي ميكنن از وضعيت مالي خوبي برخوردارن خوب دوستاني كه فكرهاي دارن كه از نظر اقتصادي هم خوب باشه ميتونن با هم همكاري كنن اين خودش ميشه يه راه براي كار پيدا كردن نميدونم شايد مشكله منه كه دوست دارم به مسائل سخت با ديد مثبت نگاه كنم اما بايد يه حركتي انجام بشه من همش ميبينم دوستاني كه راهي هستن دلهره دارن نگرانن كسي تو امريكا ندارن نگران كار هستن كه از همه چي مهمتره البته دوستان قديمي سايت كه چند سالي هست در امريكا زندگي ميكنن خيلي كمك ميكنن در اين ضمينه اما متفرقه هستش و بايد يه فكر اساسي كرد نميدونم يه مجموعه ميخوايم در امريكا كه يه تازه واردين كمك كنه از دوستان ميخوام اگه فكري در هر ضمينه اي مخصوصا كار پيدا كردن دارن و ميتونن كمك كنن بگن تا يه فكر اساسي كرد اين سايت هر روز داره بزرگتر ميشه و بايد كاري كنيم امكاناتشم بيشتر بشه

متشكرم
پاسخ
تشکر کنندگان: Monica ، Snowman ، sorena_atropat
چنانچه هر كسي هدف نهايي (target) كار تخصصي و مورد علاقه رو از ابتدا مد نظر داشته باشد اگرچه ممكن است مدتي هم كار مورد علاقه اش را انجام ندهد وليكن در فاصله كوتاه موفق خواهد شد مشروط بر داشتن تخصص و سطح زبان كافي.
ولي اگر يه متخصص از ابتدا با ديد كار در رستوران و ... بخواهد برود بايد حالا حالا ها اونجا دنبال كسب تجربه باشد! و به احتمال قريب به يقين بعدها هم به همان شغل بخور و نمير و يا غير مرتبط تن در خواهد داد.

اينكه بعضي پست ها در راستاي اصرار و سعي در تشويق مهاجرين به انجام كارهاي غير تخصصي شان است و القاء اين موضوع به خوانندگان كه مهاجرين محكوم به اين هستند كه بايد از اونجا شروع كنند كمي جالب نيست؟!
پاسخ
تشکر کنندگان: usa ، Snowman ، amiry
satusa عزيز سلام
ظاهرا يه سوء تفاهمي پيش اومده اولا من اصرار به حرف خودم نميكنم كه من همش دارم ميگم همه با هم نظر بديم و همكاري كنيم اما دوستان خيلي به اين مبحث كه شايد مهمترين موضوع هر كدوم از ما باشه بعد از رسيدن به امريكا توجه نميكنن و جدي نميگيرن

2 - همونطور كه دوست عزيزمون Monica كه حتما يكي از متخصصين خوب هستن در رشته كاري خودشون و تجربه زندگي و كار در امريكا دارن به اين مطلب اشاره داشتن كه ( یک هفته که رفتم سر کار تازه متوجه میشوم که اینجا خیلی فرق می کنه! ) و شما هم تشكر گذاشتين يعني خوندين مطلبشونو ايشون خودشونو مثال زدن و از اين تكه منظورشون اينه كه اگر شما واقعا در رشتتون هم متخصص باشين بايد چند سال در امريكا كار كنين و با همه مسائل و روش كار و زندگي امريكايها آشنا بشين تا بتونين تو زندگي كه اونجا شروع كردين موفق بشين چون اونجا با اينجا فرق ميكنه از همه نظر خوب دوست من اولا هدف من اين بود از اين بحث كه راهي پيدا بكنيم كه دوستاني كه شرايط بهتري دارن حالا از نظر مالي يا كاري و ميتونن براي شروع به دوستان تازه وارد كه ميرن امريكا كمك كنن و دوما ميخوام واقعيتها مشخص و واضح بشن تا دوستان بتونن راحتر باهاشون مواجه بشن

بازم از دوستاني كه فكرهاي مفيد دارن يا شرايط كمك در مورد پيدا كردن كار مناسب براي دوستان تازه وارد دارن بيان و شرايتشونو بگن تا دوستان بتونن از كمكها استفاده كنن
دوستاني هم كه زبانشون خوبه و به سايتهاي كار يابي و سايت روزنامه هاي شهرهاي مختلف و روزنامه هاي كه در مورد كاريابي هستن دسترسي دارن اطلاعات مشاغلي كه الان شهرهاي مختلف امريكا نياز دارن تهيه كنيم و ببينيم ميشه يه جدول جامع تهيه كرد

خيلي خوشحالم كه دوستان عزيزم Monica و satusa در اين بحث شركت ميكنن حتي Monica عزيز گفتن يه سايت در اين مورد ميخوان طراحي كنن اين خيلي عاليه من از دوستان عزيزم ميخوام اگه راه حلي به نظرشون مياد در مورد مسئله كار بگن

متشكرم
پاسخ
تشکر کنندگان: kaveh1979 ، Monica ، Snowman ، admin ، saman33
سلام دوستان
سایتهای زیادی هست که میشه دنبال کار گشت ولی من با هرکدوم که ارتباط برقرار کردم میگن باید تو خود آمریکا باشی تا بشه با شما مصاحبه کرد. راستی میشه در مورد تحصیل، اینترنشیپ و مثل اینها هم در سایت مطلب نوشت.
پاسخ
تشکر کنندگان:
USA عزیز...
خوشحالم که در کشف حقایق کوشا هستی، سعی می کنم یک سایت اولیه بسازم و اگر بتوانم با ادمین هماهنگ کنم می تونم اون رو توی یه ساب دامین همین مهاجرسرا بگنجونم، یا اگر صلاح ندیدن با هم دیگه یه کاریش می کنیم...

.
[font=Times New Roman]V[/font] رفتن همیشه رسیدن نیست ... ولی برای رسیدن، باید رفت ...
.
پاسخ
تشکر کنندگان: laili ، admin ، saman33 ، saeedproo ، usa ، Ashkan78 ، 0037 ، soheilbadami
سلام
من به تازگي اين فروم رومطالعه كردم ووافعا لذت بردم كه بچه هايي كه اينجا بحث ميكنند يك قدم ازبقيه جلوترند يعني بعدازاقامت توي آمريكا رونگاه ميكنند من به شخصه برنامه اي بعدازرفتن ندارم جز يكسري مبهمها كه توي ذهنم ايجاد شده اما بامطالعه سايت مشاغل درام اس ان وياهو تاحدودي متوجه شدم كه وضعيت اونجا خيلي ازاينجا بهتره وتنوع درخواستها ي مشاغل باتنوع مشاغل خالي همخواني داره ...اما خودم يك برنامه اساسي براي خودم چيدم بعدازگرفتن ويزا :
1-تهيه مقدمات سفربراي همسرم وگرفتن پذيرش تحصيليش درصورت امكان ازدانشگاه معتبردراونجا واينكه اول اونو بفرستم بخاطراينكه مسائل مربوط به مرخصي هاي بدون حقوق طويل المدت رونداره ومن هم ميتونم ازاينجا ساپورت ماليش كنم
2-مطالعه شرايط زندگي وشغلي ازنزديك توسط اون بدون اينكه پشتوانه درآمد مالي خودمون رواينجا ازدست بديم
3- رفتن من به پشتيباني اون و بعدش هم ادامه روال عادي دراونجا

فكركنم يك كم محافظه كارانه بود ولي اين روال رويك ي ازدوستان سال پيش انجام داده وگفت كه امن ترين راه بوده
پاسخ
تشکر کنندگان: usa ، Rouzbeh1976
بله، ای راهکار برای افراد متأهل شاید بهترین باشد، اما مجردها باید خودشان پیشقدم سفر شوند.
پاسخ
تشکر کنندگان: 1979SAM
سلام دوستان عزيزم

خيلي خوشحالم از اينكه دوستان به اين مسئله مهم توجه ميكنن و همينطور از admin و Monica عزيز كه با شركتشون در اين بحث به دوستان دلگرمي ميدن
خوب Monica عزيز تلاشتون بكنين من هم در خدمتم و همينطور از دوستان ديگه مخصوصا دوستاني كه در امريكا زندگي ميكنن اگه راهي بنظرشون مياد براي مرتفع كردن پروسه كار لطف كنن و بگن

يك موضوع مهم ديگه مسكن هستش خوب هر كدوم از ما بعد از ورود به امريكا چند روز اول احتمالا پيش دوستي يا آشنايي مهمان هستيم اما خوب همونطور كه ميدونين بعد از چند روز كه با محيط آشنا شديم اگه بخواييم همون شهر باشيم و يا شهر ديگه اي زندگي كنيم خوب اولين چيزي كه براي اسكان ميخواييم مسكن هستش چطور بايد يه مسكن خوب پيدا كرد ؟ ميشه قبل از پرواز خونه بگيريم كه ديگه زمان زيادي مزاحم كسي نباشيم ؟ در بعضي تايپكها پراكنده توضيحاتي دادن دوستان در مورد مسكن و خريد و اجاره اما همونطور كه ميدونين مسكن يكي از مواردي هستش كه دائم در حال تغييره قيمتش چه براي خريد چه اجاره اونم تو ايالتهاي مختلف خوب چكار كنيم كه دوستان مسافر بتونن راحت اطلاعات روز مسكن داشته باشن

پيشنهاد من اينه يكي از دوستان كه الان امريكا زندگي ميكنن يه جدول طراحي و درست كنن و در حد توانشون و تا جاي كه ميتونن به تفكيك ايالتها مخصوصا ايالتهاي كه بيشتر دوستان ميخوان برن مثل كاليفرنيا و واشنگتن و ... از نوع مسكن حالا ويلايي يا آپارتمان قيمتهاي خريد و فروش و اجاره توش بنويسن تا به كمك دوستان ديگه چند مدت يه بار به روز بشه فكر ميكنم اينم يكي از دغدغه هاي اصلي دوستان مسافر باشه

متشكرم
پاسخ
تشکر کنندگان: maaref
يه خواهش هم از admin عزيز و بقيه مديران عزيز دارم البته شايد يه جورايي پيشنهاد باشه البته قبلا گفتم اينو

پايه سفر به هر كشوري دونستن زبان اون كشوره و در دنيايي جديد كه زبان انگليسي در اكثر نقاط دنيا زبان اصلي ارتباط آدمها با هم شده و زبان اصلي امريكا هم هست و با توجه به اينكه خيلي از دوستان مهاجرسرا و منجمله خود بنده زبان انگليسيشون خيلي خوب نيست يعني در حد صحبت كردن و كامل فهميدن نيستن
پيشنهاد ميكنم جايي مشخص بشه تا دوستاني كه علاقه مند به شركت در كلاس زبان هستن بتونن از يه جاي مشخص استفاده كنن مخصوصا يه كلاسي باشه كه فقط مكالمه تدريس بشه اينطوري دوستان هم با هم آشنا ميشن هم راحتر زبان ياد ميگيرن
اطراف ميدان انقلاب و در خيابان كارگر موسسه هاي خوبي براي زبان هست

متشكرم
پاسخ
من پیشنهاد می کنم بخشی هم اضافه بشه برای ارائه رزومه کاری و تحصیلی (البته با حفظ حریم خصوصی افراد) تا شاید بشه برای کاریابی از آن استفاده کرد.
پاسخ
تشکر کنندگان:
(2010-11-17 ساعت 11:56)1979SAM نوشته:  سلام
من به تازگي اين فروم رومطالعه كردم ووافعا لذت بردم كه بچه هايي كه اينجا بحث ميكنند يك قدم ازبقيه جلوترند يعني بعدازاقامت توي آمريكا رونگاه ميكنند من به شخصه برنامه اي بعدازرفتن ندارم جز يكسري مبهمها كه توي ذهنم ايجاد شده اما بامطالعه سايت مشاغل درام اس ان وياهو تاحدودي متوجه شدم كه وضعيت اونجا خيلي ازاينجا بهتره وتنوع درخواستها ي مشاغل باتنوع مشاغل خالي همخواني داره ...اما خودم يك برنامه اساسي براي خودم چيدم بعدازگرفتن ويزا :
1-تهيه مقدمات سفربراي همسرم وگرفتن پذيرش تحصيليش درصورت امكان ازدانشگاه معتبردراونجا واينكه اول اونو بفرستم بخاطراينكه مسائل مربوط به مرخصي هاي بدون حقوق طويل المدت رونداره ومن هم ميتونم ازاينجا ساپورت ماليش كنم
2-مطالعه شرايط زندگي وشغلي ازنزديك توسط اون بدون اينكه پشتوانه درآمد مالي خودمون رواينجا ازدست بديم
3- رفتن من به پشتيباني اون و بعدش هم ادامه روال عادي دراونجا

فكركنم يك كم محافظه كارانه بود ولي اين روال رويك ي ازدوستان سال پيش انجام داده وگفت كه امن ترين راه بوده

دوست عزیز اینو باید درنظر داشته باشید که با این کار درامد شما به ریال و مخارجتون به دلار میشه . و اینطور که دوستان آمریکانشین میگند .دست کم باید ماهی 1500$ خرج کنید .خوب مخاج خودتون در ایران هم اضافه میشه . یعنی دست کم ماهی 2.000.000 تومان . شاید شغل خوبی دارید به ماهم بگید چیه دیگه نریم .
پاسخ

دوست عزیز اینو باید درنظر داشته باشید که با این کار درامد شما به ریال و مخارجتون به دلار میشه . و اینطور که دوستان آمریکانشین میگند .دست کم باید ماهی 1500$ خرج کنید .خوب مخاج خودتون در ایران هم اضافه میشه . یعنی دست کم ماهی 2.000.000 تومان . شاید شغل خوبی دارید به ماهم بگید چیه دیگه نریم .
[/quote]
سلام باتوجه به قسمت آخرصحبتتون بايد عرض كنم كه اگه دونفري به آمريكا بريد نزديك به سه هزاردلا رهمون اول هزينه ميكنيد وهنگام اقامت اوليه تاشش ماه شما فقط هزينه داريد چون پيدا كردن كارمناسب شما به سرعت نخواهد بود(البته ممكنه كه زبان عالي باشه وشما به سرعت دراولين مصاحبه استخدام بشيد)وهزينه هاي دونفر طبعا بيشترازيك نفره
فكرميكنم كه درنهايت هم بايستي ويزا دستمون برسه كه تصميم آخرروبگيريمBig Grin
پاسخ
تشکر کنندگان: Ashkan78 ، maaref
سلام
يه جور تحقيق مختصر از دوست و آشنايي كه در امريكا زندگي ميكنن انجام دادم البته انشالا بعدا كاملترش ميكنم
اين بخش براي دوستاني هست كه مدركشون ديپلم يا فوق ديپلمه و به كارهاي فني علاقه دارن
در كشورهاي صنعتي و بزرگ كه مردم از صبح تا شب مشغول كار هستند و خيلي كم ميتونن شخصا كارهاشون انجام بدن و خيلي وقتها حتي كارهاي پيش پا افتاده حاظرن پول زيادي بدن براي كاري كه خودشون به راحتي ميتونستن انجام بدن خوب ميگيد چه كارهايي

1 - مكانيك خودرو : در كشور امريكا يكي از كارهاي كه بسيار ميتونين توش موفق باشين و پول خوبي در بيارين مكانيك خودرو حالا با شاخه هاي مختلفش هست و يكي از كارهايي است كه اگه دوره ديده باشين ميتونين زود گيرش بيارين و توش پيشرفت كنين

2 - كارهاي مربوط به چوب يا همون نجاري : يكي از كارهاي پر درآمد در امريكا داشتن تخصص در كار با چوب هستش شايد فكر كنيد كار كوچيك و ضعيفي هستش اما نه اينطور نيست در كشور ما بدليل فراواني معادن و سنگ و علاقه ما ايرانيها به اين سبك خانه سازي و استفاده از محصولات معادن كمتر به استفاده از چوب در خانه سازيها و بساري از مواردي كه ميتونيم از چوب استفاده كنيم كرديم البته دليلشم كمبود چوب و صنعت چوب در كشورمون هست اما برعكس در كشوري مثل امريكا يا كانادا از چوب استفاده خيلي زيادي ميكنن حتي براي خانه سازي و وسايل خونه خوب اگه شما كار با چوب بلد باشين ميتونين سريع در كار مورد علاقتون مشغول بشين

3 - كارهاي تاسيساتي : يكي از مهمترين كارهاي كه در هر كشوري بدردبخور هست و اگه تو اون وارد باشين سرع كار گيرتون مياد كارهايي تاسيساتي هستش خوب ميگين مسلا چه كاري مثل لوله كشي آب يا لوله كشي گاز و برق كاري و .... اينجور كارها بسيار جاي پيشرفت دارن و بعلت فراوني بازار كار هميشه درآمدزا هستن

4- تعميرات وسايل برقي : اينم از اون كارهاييه كه واقعا همه جا جواب ميده و ميتونه درآمد خوبي داشته باشين

5 - تعمير ماشينعالات صنعتي : در بيشتر كشورهاي صنعتي شركتها ميان از متخصصيني استفاده ميكنن كه حاظر باشن پول كمتري بگيرن براي تعميرات دستگاهها و خودروهاي صنعتيشون چون مخارج تعميير اين دستگاهها خيلي سنگينه و بيشترش هم براي دستمزد اين كار هست پس ميتونه كار خوبي باشه براي يه تازه وارد كه در اين كار سررشته داره

و خيلي كارهايه ديگه كه به تفكيك در پستهاي بعدي به سمع و نظر شما دوستان عزيزم ميرسونم

حالا ميگين چطوري بايد اين رشته هارو انتخاب و كجا بايد ياد بگيريم ميگم خدمتتون مراكزي هست در آموزشگاههاي فني و حرفه اي در هر استان و هر شهر كه نه براي اين رشته هاي كه گفتم خدمتتون امتحاني ميخواد نه چيزي ميرين رشتتون انتخاب ميكنين و در يكي محيطي كه واقعا خوب و مناسب هست و امكانات خيلي خوب داره شروع به آموزش ميكنين معمولا دوره ها 6 ماهه هست و همينطور درجه بندي من مركز فني و حرفه اي كرج رفتم عالي بود البته كلاساشو نرفتم و اشتباهم كردم اما اكانات و سطح آموزش عالي هست حالا براي تهران ميپرسم ميگم خدمتتون

دوستاني كه علاقه مند هستن وقت تلف نكنين درس خوندن و گرفتن مدرك خوبه اما دوستاني كه واقعا قصد رفتن دارن و به كارهاي فني علاقه دارن من توصيه ميكنم حتما يكي از رشته هاي كه گفتم برين ياد بگيرين حتي در كنار درس و دانشگاه حتما مفيد خواهد بود

ادامه دارد .......................
پاسخ
تشکر کنندگان: mehran626 ، Snowman ، DLT ، javan134 ، coming soon ، maaref ، HB_USA ، amir0_0amir ، گل نهال ، behnam88

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان