کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
سفرنامه و تجربه مصاحبه در آنکارا
کیس نامبر ##16
دونفر
مصاحبه هفته دوم دسامبر آنکارا
برگه آبی

ما تورمون (بلیط و هتل و گشت یک روزه) رو از ماه قبل تهیه کرده بودیم.
هتل سه ستاره خوبی بود. کوچیک اما ساکت و تمیز با صبحانه خوب (هتل گلد) که ده دقیقه پیاده با سفارت فاصله داشت.
چون بچه ها خیلی کامل گفتن من فقط چند تا چیز کوچیک می گم که امیدوارم به دردتون بخوره.
مدیکال: تا جایی که من دیدم همه تو مطب اونگان حداقل یک واکسن می خورن من و همسرم هر دومون الکی یک م م ار خوردیم و دویست و چهل دلار تقدیم کردیم

برای مصاحبه: اصلا استرس نداشته باشید چون خیلی فرایند ساده ییه و آفیسر خیلی کول و راحت و شاد برخورد می کنه
طرف گفتگو هم بیشتر نفر برندس و تا جایی که من دیدم تایم مصاحبه و سوالاتی که می پرسن در نتیجه اون تاثیری نداره

سوالاتی که از من پرسید: شغلت چیه؟ رشته فوق لیسانست رو چرا در راستای لیسانس ادامه ندادی؟ الان امادگی زندگی در امریکا رو داری؟ می خوای در امریکا چی کار کنی؟ چه کسایی رو اونجا داری؟ کجا می خوای زندگی کنی؟
از همسرم پرسید: کارت چیه؟ کارت معافیتت رو ببینم
وقتی مصاحبه ما تموم شد خانم افیسر گفت همه جی مرتبه چهار تا شش هفته دیگه این سایت رو چک کنید و یکتون بیاد ویزاها رو بگیره و برگه آبی رو داد و من پرسیدم مگه پرونده ما مشکلی داشت و در جواب گفت که کیس شما از قبل بررسی شده و ارتباط زیادی به افیسر نداره بعد با خنده گفت این رو به بقیه ایرانی ها هم بگو چون خیلی ها میان می گن این آفیسر فقط آبی می ده و یا این آفیسر امروز همه رو سفید داده Smile
من فکر کنم می دونن ما به هم خبر می دیم Smile
در آخر چون شمارم قبل از اینکه برا صندوق اعلام بشه برا مصاحبه اعلام شد یادشون رفته بود از من و دو تا کیس قبل ما پول بگیرن و این موضوع رو به افیسر گفتم چون صندوقدار نبود مجبور شدم دو ساعت بعدش یک بار دیگه برگردم سفارت و پولم رو پرداخت کنم
**2013000016 / مصاحبه : w2 dec آنکارا / کلیرنس : بعد از هفت ماه و چهار ساعت Smile
سلام مجدد؛ ما الان تو اتوبوس به سمت استانبول در حرکتيم جالبه كه خط اینترنت تو اتوبوس با پرسرعت تو ايران برابری ميکنه؛)‏ ديدم لااقل با گوشی ميتونم فارسی راحت تايپ کنم فرصت خوبيه تا قسمت آخر سفرنامه رو مختصر بگم: اين سه روزی كه آنکارا بوديم هوا تمام مدت باروني برفي يا دست کم ابر به همراه باد بود؛ ديروز صبح رفتيم مقبره آتاتورک ‏(دوستان مسير رو قبلا گفتن تو سفرنامه ها)‏ خيلی جای قشنگی بود منظره عالی قسمت موزه فوق العاده اگر اين مساله رو كه چقدر به عنوان يك ايرانی حسرت و افسوس ميخوری كه اين همه ارزش و احترامي كه تركها و البته دولتشون واسه چنين اماکنی و شخصیتهاش ميگذاره رو در نظر نگيريم به ما كه خيلی خوش گذشت ابتدای ورودمون ما رو چند دقيقه تو يكي از برجهای ورودی مقبره نگه داشتند، ترکی یه چيزی گفتند ما که نفهميديم!‏
 کلي هم سرباز با يونيفرمهای متنوع و عجيب دورو برمون بودن؛ بعد يه پسر ترك دست و پا شكسته گفت رییس جمهور پرتغال واسه بازديد و ادای احترام قراره بياد ؛ بعد هم از اونجا شاهر رژه سربازا و ورود رييس جمهور و همراهانش بوديم بعدا چند تا عكس ميذارم اگر دوست داشتيدBig Grin ؛ بعد از اونجا هم از اونجا كه يه اشتباه كرده بوديم و وعده باغ وحش رو به بچه داده بوديم به ناچار تو اون هوا رفتیم باغ وحش؛ از جلوی ورودی مقبره يه تاكسی با ٢٠ليره ما رو برد تا باغ وحش کلمه zooرو بگيد میفهمن؛ باغ وحش به خاطر سردی هوا بيشتر حيوونا رو نشد خوب ببينيم؛ ورودي هم نگرفتن؛ بيرون که اومديم بارون شديد شده بود منتظر بوديم تاكسی یا اوتوبوس بياد تا زودتر برسيم هتل ديديم یه ماشين جلومون نگه داشت يه آقای ميانسال ترک بود که يک کلمه هم انگليسي نميدونست با اين حال با اصرار سوارمون كرد اسم کيزيلای رو كه برديم با ايما و اشاره گفت تا اونجا ميبرمتون خدا خيرش بده با اون ترافيک و مسافت طولانی اسم پول که آورديم اخم كرد و بعد با مهربونی خداحافظی كرد و گفت خوش بگذره خدایی خيلی برامون عجيب و باورنکردنی بود؛ گوشیم داره داغ ميکنه اميدوارم لااقل اين همم نوشتم ارسال بشه Big Grin
2013AS19$$/سه نفر/دریافت ویزا13مارچ/ ورود به امریکا 7 می/ مقصد پورتلند اورگان
سفرنامه
(2012-12-18 ساعت 15:29)rira1982 نوشته:  کیس نامبر ##16
دونفر
مصاحبه هفته دوم دسامبر آنکارا
برگه آبی

ما تورمون (بلیط و هتل و گشت یک روزه) رو از ماه قبل تهیه کرده بودیم.
هتل سه ستاره خوبی بود. کوچیک اما ساکت و تمیز با صبحانه خوب (هتل گلد) که ده دقیقه پیاده با سفارت فاصله داشت.
چون بچه ها خیلی کامل گفتن من فقط چند تا چیز کوچیک می گم که امیدوارم به دردتون بخوره.
مدیکال: تا جایی که من دیدم همه تو مطب اونگان حداقل یک واکسن می خورن من و همسرم هر دومون الکی یک م م ار خوردیم و دویست و چهل دلار تقدیم کردیم

برای مصاحبه: اصلا استرس نداشته باشید چون خیلی فرایند ساده ییه و آفیسر خیلی کول و راحت و شاد برخورد می کنه
طرف گفتگو هم بیشتر نفر برندس و تا جایی که من دیدم تایم مصاحبه و سوالاتی که می پرسن در نتیجه اون تاثیری نداره

سوالاتی که از من پرسید: شغلت چیه؟ رشته فوق لیسانست رو چرا در راستای لیسانس ادامه ندادی؟ الان امادگی زندگی در آمریکا رو داری؟ می خوای در آمریکا چی کار کنی؟ چه کسایی رو اونجا داری؟ کجا می خوای زندگی کنی؟
از همسرم پرسید: کارت چیه؟ کارت معافیتت رو ببینم
وقتی مصاحبه ما تموم شد خانم افیسر گفت همه جی مرتبه چهار تا شش هفته دیگه این سایت رو چک کنید و یکتون بیاد ویزاها رو بگیره و برگه آبی رو داد و من پرسیدم مگه پرونده ما مشکلی داشت و در جواب گفت که کیس شما از قبل بررسی شده و ارتباط زیادی به افیسر نداره بعد با خنده گفت این رو به بقیه ایرانی ها هم بگو چون خیلی ها میان می گن این آفیسر فقط آبی می ده و یا این آفیسر امروز همه رو سفید داده Smile
من فکر کنم می دونن ما به هم خبر می دیم Smile
در آخر چون شمارم قبل از اینکه برا صندوق اعلام بشه برا مصاحبه اعلام شد یادشون رفته بود از من و دو تا کیس قبل ما پول بگیرن و این موضوع رو به افیسر گفتم چون صندوقدار نبود مجبور شدم دو ساعت بعدش یک بار دیگه برگردم سفارت و پولم رو پرداخت کنم
از من هم پول نگرفته بودن من هر روز دارم این سفرنامه ها رو می خونم که ببینم تا بحال برای کسی اتفاق افتاده من اون روز از اون در که اون خانومه مدارک را می گیره خارج شدم و دم در به نگهبان گفتم می خواهم برم تو یک سوال دارم گفت نه نمیشه . من اومدم بیرون با چه دلشوره ای که چرا از من پول نگرفتن. یک مقداری از در که دور شدم برگشتم یک چند نفری اونجا بودن سوال کردم ولی اونا لاتاری نبودن فقط یکیشون گفت برو به اون اقا دم در بگو که من گفتم ازم پول نگرفتن که گفت نیم ساعت دیگه بیا برو تو این یک نفر برخلاف بقیه اشون ادم بود بقیه اشون خیلی احمقن خیلی صبحش منو تو بارون و هوای سرد نگه داشت حالا بماند بلاخره رفتم پولم را دادم. ولی همشش می گفتم چرا فقط واسه من این اتفاق افتاده. حالا که برا شما هم این اتفاق افتاده فهمیذم که اونا چقدر گیجند. چقدر اون روز من حالم بد شده بود. از صبح رفتم ساعت 3 اومدم هتل.
Case No:2013as18xx
Interview Date:w2 DEC
Status of clearance: 29 jan
Visa issud: 12 Feb 2013
تشکر کنندگان: bayat_r ، AsemanAbee ، ani_sheiton ، homayoon13 ، rira1982 ، achi686 ، lilac ، raham ، رجبعلی ، farshadsh ، powerb
متاسفاه ویزای ما سرشار از اشکاله!
ملیت من اشتباه خورده و تاریخ تولد همسرم هم همینطور. . . همون روز که ویزا رو گرفتم کلی زنگ زدم سفارت ولی داخلی مورد نظر کسی پاسخ گو نبود تا همین امروز که باز هم نبود کسی...
و یه مورد مهم دیگه : که یه برگه به ما دادند که Important Notice هست و گفته جاهایی که تیک خورده مربوط به شماست. .
من از این بند قانونی خیلی سر در نیاوردم :
آیا کسی اینو میدونه چیه :
Important Notice

If at the time of admission to the United States, you have not celebrated the second anniversary of your marriage, which is the basis of your immigrant status, you are subject to the provisions of section 216 of the Immigration and Nationality Act. Under these provisions, you will be granted Conditional Permanent Resident Status at the time of your admission to the United States. You and your spouse will be required to file a joint petition (form I-751) with the CIS in the United States How Do I Remove The Conditions On Permanent Residence Based On Marriage? to have the conditional basis of your status removed. This petition must be filed within the ninety-day period immediately preceding the second anniversary of the date you were granted conditional permanent resident status. If a petition to remove the conditional basis of your status is not filed within this period, your conditional permanent status will be terminated automatically and you will be subject to deportation from the United States.
شماره کیس : 2013asxxx
رویت قبولی : 1 may
ارسال فرمهای اولیه : 24 June
تاریخ مصاحبه : دسامبر / آنکارا
ویزای یکضرب
سفرنامه
تشکر کنندگان:
البته برداشت من از واژه Marriage Second Anniversary جشن ازدواج نبود، بلکه دومین سالگرد ازدواج بود... و این میگه که اگر زمانی که وارد خاک آمریکا میشی هنوز دو سال نشده که ازدواج کردین / بعد از دومین سالگرد، نود روز فرصت دارین که بیاین و این پتیشن رو امضا کنید / چون الان ویزاها مشروط به ازدواجه و بعد از اون تاریخ این شرط برداشته میشه / به عنوان مثال میتونیم طلاق بگیریم
ویزای یکضرب
سفرنامه
تشکر کنندگان:
(2012-12-22 ساعت 00:16)peralans نوشته:  
Important Notice

‪If at the time of admission to the United States, you have not celebrated the second anniversary of your marriage, which is the basis of your immigrant status, you are subject to the provisions of section 216 of the Immigration and Nationality Act. Under these provisions, you will be granted Conditional Permanent Resident Status at the time of your admission to the United States. You and your spouse will be required to file a joint petition (form I-751) with the CIS in the United States How Do I Remove The Conditions On Permanent Residence Based On Marriage? to have the conditional basis of your status removed. This petition must be filed within the ninety-day period immediately preceding the second anniversary of the date you were granted conditional permanent resident status. If a petition to remove the conditional basis of your status is not filed within this period, your conditional permanent status will be terminated automatically and you will be subject to deportation from the United States.

دوستان صحبت از جشن عروسی نیست!!!

به زبان ساده در این نامه میگه: اگر موقع درخواست اقامت، دومین سالگرد ازدواجتون رد شده، یعنی بیش از دو ساله که ازدواج کردین که اوکی، مشکلی نیست.
اما اگر نه، ویزای اقامتتون مشروط میشه و باید یه فرم اضافه بطور مشترک پر کنید. (در ادامه توضیح داده شده چه موقع این فرم باید پر بشه)
حال بعد از اقامت مشروط، به محض اینکه ۹۰ روز مانده به دومین سالگرد حضورتون با اقامت مشروط رسید، ۹۰ روز از اون موقع مهلت دارید (یعنی تا قبل از اکسپایر گرین کارت دوساله) که برای برداشتن مشروط بودن اقامتتون اپلای کنید. (همان فرم پتیشن I-751)
اگر در این مدت ۹۰ روز اقدام نکردید اقامتتون باطل میشه و از آمریکا دیپورت میشید.

البته این مطلب رو برای اولین بار میبینم و تا جاییکه میدونم کیسهای لاتاری بودند که حتی بعد از قبولی در لاتاری ازدواج کرده بودند ولی هر دو نفر گرین کارت دائم گرفتند.
باید در مورد صحت چنین مسأله‌ای تحقیق جدی و دقیق بشه.
تشکر کنندگان: Saeedv13 ، el333 ، peralans ، afs ، roeentan ، Soap McTavish ، achi686 ، victorygo ، armin1 ، bardia9 ، peyman1355 ، lilac ، Ali Sepehr ، arezoo bj ، farshadsh ، lonelyman ، powerb
دوستان من دارم سفرنامه ام رو مرتب می کنم و در اسرع وقت سعی میکنم کامل شده اش رو جایگزین کنم. ولی یه مسئله ناراحت کننده ای روز آخر اقامتوم اتفاق افتاد که گمونم بد نیست اینجا مطرح کنم تا دوستان دیگه هوشیار باشن تا از این اتفاقات واسشون نیوفته. ما بلیط رفت و برگشت و همچنین هتل رو که قبلا هم گفتم اقامتمون در استانبول و بعد انکارا بود از آژانس معرف حضور همه ج.ب. گرفتیم. روزی که همسرم رفته بود بلیط رو بگیره بهش گفته بودن که نمیشه شما رفت رو به استانبول و برگشت رواز آنکارا بگیرین ما هم ساده گفتیم خوب حتما نمیشه دیگه اینو ازشون قبول کردیم. زمان بازگشت ما روز 4 شنبه از استانبول بود پرواز ماهان ساعت 22:10 رو بلیطمون درج شده بود باید این رو هم اضافه کنم که ما تغریبا 1 ماه قبل از سفر بلیط رو تهیه کرده بودیم. صبح چهارشنبه ما بعد از صرف صبحانه و جمع و جور کردن وسایل هتل رو تحویل دادیم و البته تا خودمون رو رسوندیم به ترمینال آشتی حدود ساعت 1 شده بود. ما راس ساعت 1 سوار اتوبوس به سمت استانبول راه افتادیم. نزدیک استانبول که رسیدیم ترافیک رفته رفته بیشتر شد تا جاییکه حدود یک ساعت و نیم سفر ما از حد معمول بیشتر طول کشید یعنی به جای 6 ساعت ما 7 ساعت و نیم رسیدیم به ترمینال قسمت اروپایی استانبول با کمی استرس سوار مترو به سمت فرودگاه آتاتورک راه افتادیم البته باز هم ما 2 ساعت تا پرواز وقت داشتیم ولی نگران بودیم که تو صفهای فرودگاه معطل بشیم (که البته نگرانیمون بی مورد بود). از بارزسی رد شدیم و رفتیم تا شماره پرواز رو کنترل کنیم برای تحویل بار و صدور کارت پرواز که در کمال ناباوری دیدیم از شماره پرواز ما و کلا پرواز ماهان خبری نیست. به اطلاعات سرزدیم اونها هم هرچی سرچ کردن دیدن که اصلا چنین پروازی ثبت نشده خلاصه سرتون رو درد نیارم 1ساعت و نیم ما هی این در و اون در زدیم ولی کسی نتونست کمکی کنه مسئول اطلاعات فرودگاه هم گفت ماهان فقط صبح ها پرواز داره. ما هم که تمام پولمون رو روز آخری خرج سوغاتی کرده بودیم و کلا 50 لیر ترک و مقداری هم به ریال همراهمون بود واسه کرایه تاکسی تا منزل و البته کارت اعتباری ایرانی! از اونجا با شماره ای که تو ترکیه از نماینده آژانس گذاشته بودن تماس گرفتیم که گفت من آنکارا هستم و نمیتونم بهتون کمک کنم شماره پدرش رو که نمیدونم چکاره آژانس و ساکن تهران بود رو به ما داد. تماس گرفتیم با ایشون گفت اصلا ماهان شبها پرواز نداره چطور برای شما ساعت 10 شب زده؟؟؟!!!!!! خلاصه چون شب بود گفت باید تا صبح صبر کنید. فکرش رو بکنید بدون پول تو اون سرما با بچه کوچک تا ساعت 8:30 صبح بلاتکلیف تو فردوگاه تا صبح لرزیدیم. صبح چند بار تماس گرفتیم که موفق نشدیم ساعت 8:45 دقیقه موفق به ارتباط شدیم (در ضمن ما جلوی دفتر نمایندگی ماهان نشسته بودیم تا اگر نماینده ماهان اومد ببینیم چه کاری میتونه بکنه؟) آقا گفتن آژانس 9 باز میکنه و منتظر باشین من خبر میدم. ساعت 9:10 خانمی که تو آژانس برامون بلیطها و هتل رو گرفته بود زنگ زد و با کمال پررویی گفت: من از 22نوامبر به شما زنگ زدم به موبایل و تلفن منزلتون و حتی اس ام اس هم دادم؟؟؟!!!!! یک هفته من تماس گرفتم بعد گفتیم ما شمارمون تمام مدت در دسترس بوده تلفن خونه که اگر کسی نبوده پیغام گیر داشته میتونستید پیغام بگذارید تازه خانم مدعی بود که پرواز تغییر کرده بوده و ما میخواستیم تغییر ساعت رو به شما خبر بدیم!!! خلاصه برگشته میگه پرواز ماهان تا 1 شنبه پر و شما باید نفری 60 تومن پرداخت کنید تا من براتون ببینم میتونم برای 1 شنبه بلیط بگیریم یا نه؟؟!! ما رو میگی....... یعنی واقعا اگر طرف اونجا بود خودم خفش میکردم یه ذره شعور و وجدان تو بعضی آدما پیدا نمیشه..... همسرم از عصبانیت قطع کرد تماس رو...... ما تنها امیدی که داشتیم دفتر ماهان بود, ساعت 9 گذشته بود که یه دختر ترک اومد و در دفتر رو باز کرد حدود 10 نفر هم اومده بودند یا بلیط open داشتن و یا همینطوری پول به دست اومده بودند بلیط بگیرن. آخر صف وایستادیم تا نوبتمون شد موضوع رو همسرم باهاش مطرح کرد, گفت بذارین من با سوپروایزرم تماس بگیرم ببینم چیکار میتونم بکنم, بعد از 15 دقیقه بلیط جدید برامون صادر کرد و بدون حتی 1 ریال اضافه بهمون گفت برین گیت ... تحویل بار.... خدایی من اونجا دلم میخواست بپرم و اون دختر ترک رو ببوسمش.
با خودم فکر کردم که یه ایرانی که میدونه شرایط ما اونجا الان چه وضعیه بدون پول و با بچه کوچک تو اون سرما میگه تا 1شنبه صبر کنید و چقدر جریمه بدین بعد اون دختر ترک بدون هیچ بحثی وقتی دید که بلیطمون ساعتش اشتباه بوده برامون بلیط جدید صادر کرد.... تازه وقتی رفتیم تو هواپیما نشستیم دیدم صندلیها یه در میون خالیه و کلی صندلی اضافه هست.....
شما باشین چیکار میکنین؟؟؟!!!!
این تجربه خیلی برای ما تلخ بود البته خدا رو شکر که به خیر ختم شد...ولی اینو اینجا مطرح کردم که دوستان کمی بیشتر حواسشون جمع باشه.... حتی راننده تاکسی تو فرودگاه امام هم میدونست که شبها ماهان از استانبول پرواز نداره!!!؟؟؟ من نمیدونم منشی آژانس چطور متوجه اشتباهش نشده بود...
سفرنامه
بچه ها اجازه بدید من یه چیزی رو روشنگری کنم
قرار نیست که به من تبصره خاصی بخوره، یا بهم بعد از چند سال گرین کارد بدن، همون طور که در صفحه اول سایت اداره مهاجرت آمریکا هم نوشته شده :
نقل قول:A conditional permanent resident receives a green card valid for 2 years. In order to remain a permanent resident, a conditional permanent resident must file a petition to remove the condition during the 90 days before the card expires. The conditional card cannot be renewed. The conditions must be removed or you will lose your permanent resident status.
معنی برای کسانی که زبانشون خیلی خوب نیست :
در مجموع میگه که کسی که اقامت مشروط داره گرین کاردش رو با اعتبار ۲ سال خواهد گرفت. . و قبل از اتمام این ۲ سال(یعنی تا ۹۰ روز قبلش) باید هر دو (در مورد کیس ما برای من و همسرم ) بیان به اداره مهاجرت و یک فرم رو مشترکن امضا کنن تا این مشروط بودن ورداشته بشه. این کارت نمیتونه تمدید بشه و این مشروط بودن باید ورداشته بشه، در غیر این صورت اقامت دائمتون رو از دست خواهید داد.
اتمام ترجمهBig Grin
اما این ویزا به چه کسانی تعلق میگیره؟ کسانی که از طریق ازدواج و یا سرمایه گذاری وارد خاک آمریکا میشن.
دو نو ع گرین کارد وجود داره
نوع اول ۱۰ سالست
و نوع دوم دو ساله که شامل حال همون گروهی میشه که گفتم.

هزینه پر کردن این فرم نزدیک به ۶۰۰ دلاره، که اگر احراز کنید که حقوقتون در اون زمان مکفی نیست براتون رایگان میشه!

من این مطالب رو بزودی در ته سفرنامه ام اضافه میکنم که دوستان شبهه ای براشون بوجود نیاد.

لینک های اضافی جهت مطالعه احتمالی :
http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/m...2ca60aRCRD

و این :
http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/m...f3d6a1RCRD

آهان یه نکته دیگه :
در ویزای این افراد(یعنی کسی که به همراه برنده اصلی ویزا میگیره) این واژه میخوره :
Valid only if Acc/FTJ Father/Mother/Spouse
که منظور از acc/FTJ، اینه : Accompanying or Following to join
حالا یعنی چی؟ یعنی اینکه این فرد یا باید همراه برنده اصلی وارد خاک آمریکا بشه و یا بعد از ورود اون به خاک آمریکا وارد شه. در واقع به تنهایی حق ورود نداره و کاملا ویزاش مشروط به برنده اصلی است.

شاید بد نباشه مدیران عزیز این بخش ویکی رو ترتمیز کنن و مطالبی از این دست رو بهش اضافه کنن
ویزای یکضرب
سفرنامه
دوستان
این تاپیک مخصوص سفرنامه است . ارسالهای اضافی حذف می شوند .
€€€ ღ 2013AS آنکارا ۳ نفر ღ آخر نوامبر ღ کلیرنس118 روز ღ سفرنامهاطلاعات کلیرنس منتظر سرا‫۱۱۸ مهاجرسرا
تشکر کنندگان: amairmonre ، اردوان ، roeentan ، fire dragon ، farmiz ، asal1907 ، ali234 ، HAZARA ، arezoo bj
سلام
یک موردی ذهنمو شدید مشغول کرده من چندتا از سفرنامه های بچه هایی که رفتن استانبول واسه مدیکال را خوندم . هزینه واسه یک نفر حدود 330TL یا در حدود 180 الی 190 دل.ار در آمده!! در صورتی که برای یک نفر در انکارا هم با یک واکسن اضافه (مثل نون اضافه!!!) تو همین حدود در میاد!!! مدیران گرامی اگر اشتباه میکنم اصلاح بفرمائید. اگه اینجوری که من میگم باشه زیاد صرف نداره بری استانبول واسه مدیکال بعد بری آنکارا
2013AS37XX • مصاحبه: 20فوریه/آنکارا/برگه صورتی+فرم 10 سئوالی+CV • سفرنامهویرایش فایلهای PDF با Adobe Acrobat ثبت نام در CSCپرینت فایل CSCنمونه پرینت CSCنرم‌افزار PDF995تغییر PTTنقشه آنکاراکلیر بعد از 135 روز
تشکر کنندگان: mdna ، سمانه777 ، peyman1355 ، HAZARA
(2012-12-26 ساعت 23:37)mohammad fazli نوشته:  سلام
یک موردی ذهنمو شدید مشغول کرده من چندتا از سفرنامه های بچه هایی که رفتن استانبول واسه مدیکال را خوندم . هزینه واسه یک نفر حدود 330TL یا در حدود 180 الی 190 دل.ار در آمده!! در صورتی که برای یک نفر در انکارا هم با یک واکسن اضافه (مثل نون اضافه!!!) تو همین حدود در میاد!!! مدیران گرامی اگر اشتباه میکنم اصلاح بفرمائید. اگه اینجوری که من میگم باشه زیاد صرف نداره بری استانبول واسه مدیکال بعد بری آنکارا

دوست عزیز به نظر من محاسبه شما تا حدودی درسته. ولی‌ من و همسرم به شخصه دلایلمون به غیر از زیارت نکردن دکتر انگان این بود که چون اقامتمون طولانی‌ میشد گفتیم هم فال و هم تماشا. چون ممکن بود دیگه چنین فرصتی واسه سفر به ترکیه پیش نیاد، آنکارا هم که جای دیدنی‌ اونقدر نداره که ۱۰ روز بشه توش گشت و گذر کرد و خسته نشد،
سفرنامه
و این هم سفرنامه کامل ما:
اول مشخصات کیسمون رو میگم:
برنده اصلی: همسرم (معافیت سربازی, شغل غیر دولتی)
همراهان: خودم Tongue (کارمند دولت, رشته غیر حساسBig Grin), و دختر نازنینمون که 4 سال و نیمه هست.
یه تاریخچه کوتاه میگم از آمال خودمون واسه مهاجرت. من و همسرم وقتی ازدواج کردیم همسرم کارت پایان خدمت نداشت. از همون زمان یکی از دوستان که به تازگی به اتفاق همسرش رفته بود کانادا هی به انواع و اقسام روشها ما رو ترغیب میکرد که اقدام کنید واسه مهاجرت به کانادا هی فرم و برشور و لیست مشاغل واسمون میفرستاد, از او اصرار و از ما انکار که بابا همسر محترم کارت پایان خدمت ندارن و امیدی هم نیست؟؟!! اون هم میگفت که تا شما پروندتون به جریان بیفته خودش یه چند سالی طول میکشه تا اون موقع خدا بزرگه. خلاصه ما در حسرت مهاجرت بودیم ولی چون امیدی نداشتیم اقدامی نکردیم. تا اینکه زد و در کمال ناباوری یه قانونی تصویب شد که همسرم مشمول اون قانون شد و معاف شد. همین شد که ما افتادیم به تکاپوی تحقیق در روشها و گزینه های مهاجرت که گزینه منتخب ما شد استرالیا. حتی پیش وکیل هم رفتیم, امتحان آیلتس هم دادیم ولی دقیقا زمانیکه در گیر و دار آزمون ایلتس بودیم, زمان اعلام نتایج لاتاری گرین کارت رسید. اون روز بعد از ظهر من از ساعت 6-6:30 تمام مدت سعی کردم کانکت بشم ولی صفحه باز نمیشد. همسرم شب که از سر کار اومد گفت بذار من ساعت 1-2 شب سر میزنم ببینم میتونم وارد بشم یا نه, من که هیچ امیدی نداشتم شب با خیال راحت و البته کمی دعا زیر لبTongue خوابیدم. چشتون روز بد نبینه نیمه های شب نمیدونم ساعت 3بود یا چهار, هسمرم با چشمای اشک آلود و با بغض منو از خواب بیدار کرد تنها چیزی که به فکرم اون لحظه رسید این بود که حتما یکی یه چیزیش شده زبونم لال پدر و مادر خودش یا من!!! راستش بهم گفت که چی شده ولی من اینقدر گیج بودم که اصلا عمق قضیه رو نفهمیدم. فرداش کلی شاکی بود که من با کلی شوق و ذوق بیدارت کردم و اومدی و صفحه و نامه قبولی رو دیدی و بعد دوباره گرفتی خوابیدی؟؟!!!!!
خلاصه ما مثل خیلی از دوستان تا چند روز گیج میزدیم. جدی بودن قضیه رو هم تا مدتها درک نکردیم, من قبلا تو مهاجرسرا واسه تحقیق راجع به استرالیا عضو شده بودم ولی وقتی راجع به لاتاری سرج کردم دیدم بعله یکی از مراجع اصلی کسب اطلاع همین مهاجرسرای خودمونه.... این شد که ما هم پیوستیم به جمع منتظران مهاجرسرایی در قرعه کشی گرین کارت لاتاری.
دیگه بقیه مسائل رو خودتون در جریان هستید تا زمانیکه کیس ما هم کارنت شد. به دنبال هتل ارزون و مناسب چند روزی تو اینترنت سرچ کردیم و کمتر یافتیم. بعد تصمیم گرفتیم با استناد به سفرنامه های دوستان قدیمی بریم آژانس و تنها اسمی که تو سایت دیده بودیم و خیلی ها رفته بودن پیششون آژانس ج. ب. بود. ما هم اونجا رو انتخاب کردیم. یه روز همسرم مدارک و پول رو برداشت و رفت ج. ب. اون روز خیلی جلوی همسرم فیلم در آورده بودن جوری که همسرم قبول کرده بود که بلیط رو نمیشه دو مسیره گرفت یعنی مثلا تهران – استانبول – انکارا – تهران، چیزی که ما مد نظرمون بود. زمانیکه خواسته بوده بلیط رو بگیره همکاران خانمی که هسمرم باهاش مشاوره میکرده از اون طرف هی میگفتن فلان پرواز پر شد فلان پرواز بسته شد.... خلاصه همسرم با من که سرکار بودم تماس گرفت و گفت اینطوریه به نظرت رفت و برگشت رو از استانبول بگیرم؟؟ من هم گفتم وقتی اونا میگن نمیشه حتما نمیشه دیگه! پروازها هم که داره پر میشه پس بگیر ما که پول نداریم از ترکیش بخریم. این شد که ما اقامت 6 روز استانبول و 3 روز انکار و پرواز رفت و برگشت به استانبول رو از اون آژانس ... خریدیم. دو روز بعد از خرید ما بلیط ها دو برابر شد که طی تماسی که با آژانس داشتیم گفتن چون شما پول رو کامل پرداخت کردید شامل شما نمیشه.
ما از قبل از بیمارستان آمریکاییها بوسیله ایمیل وقت گرفته بودیم. روز چهارشنبه واسه ما مناسب بود چون قبلش باید دخترم تست PPD میداد. قرار شد که جواب تست رو فردای وقت دکتر یعنی روزی که میبایست واسه جواب میرفتیم با خود میبردیم. به یکی از مراکز Verem Savashهم زنگ زده بودیم و دست و پا شکسته بهشون فهموندیم که واسه چی میخوایم این تست رو و گفتن 2 شنبه هستن و انجام میدن!!
قسمت اول: استانبول
روز دوشنبه 20دسامبر پرواز ماهان به سمت استانبول ساعت 6:30 صبح. از سه ساعت قبل رفتیم فرودگاه کارها انجام شد حواله ارزی رو هم دادیم و ارز مسافرتی رو گرفتیم. همه چی روبراه و مرتب. ساعت 8:15 دقیقه به وقت محلی وارد استانبول شدیم. همسرم کمی خسته بود و به خاطر شب تا صبح نخوابیدن و خستگی انتظار در فرودگاه و .... گفت بیا با تاکسی بریم در صورتیکه من میدونستم که با مترو هم میشه رفت..... وقتی رسیدیم هتل آقای راننده محترم مبلغ ناقابل 45 لیره بابت تاکسی سواری و 5 تا هم اضافه (انگلیسی نمیدونست ولی اینو بلد بود: fifty is good) ازمون گرفت که واسه من یکی خیلی زور داشت. هتل ما کایا نام داشت. جاش خوب بود چون همه چی نزدیکش بود. ایستگاه تراموا دقیقا روبروی هتل بود و به مراکز دیدنی و بازار هم نزدیک بود. ولی هتل خیلی تعریف نداشت. البته بعد شنیدم که تو هتلهای سه ستاره استانبول تازه این یکی از خوب هاشه!
چون قبل از 12 رسیدیم هتل فقط چمدونها رو ازمون گرفتن و گذاشتن تو یه اتاقی که safe box ها هم همونجا بود. چون از قبل مراکزی که تست رو انجام میدادن رو مسیرش رو نسبت به هتل درآورده بودم نزدیک ترین بهشون یه مرکزی بود به اسم Sehremini Verem Savas . ما از هتل پیاده راه افتادیم به سمت مرکز پرسان پرسان پیداش کردیم تقریبا با هتل 10 دقیقه پیاده راه بود. رفتیم تو ولی متاسفانه منشی اصلا انگلیسی نمیفهمید با ایما و اشاره به ما فهموند که فقط دو روز تست رو انجام میدن روزهای سه شنبه و جمعه؟؟؟!!!! یه مساله جالب اینکه تو ترکیه تا تونستن از به کار بردن لغات انگلیسی در کنار ترکی پرهیز کردن شما اگر برین تو فروشگاه و بخواین شامپو بخرین حتی یک کلمه انگلیسی هم رو محصولاتشون نمی بینین؟! اونجا هم خانم یه تقویم به ما نشون داد و تنها شانسمون این بود که تاریخ هاشون میلادی بود و فهمیدیم قضیه چیه. با ناامیدی اومدیم بیرون, رفتیم یه کارت تلفن 4 لیری خریدیم و یه زنگ به مرکزی که از ایران باهاشون تماس گرفته بودیم (Beshiktash Verem Savash), زدیم که تمام مدت بوق اشغال میزد. بعد دیدیم اصلا حال نداریم اون همه راه رو بریم تا اون مرکز که راهش از هتل ما خیلی دور بود. زنگ زدیم به بیمارستان و قضیه رو بهشون گفتیم اونا هم گفتن مشکلی نیست اگر جواب تست بچه رو روز جمعه براشون ببریم. بعد گفتیم حالا یه زنگی هم به تهران بزنیم ولی دیدیم کارت خالی شده!! شاخ درآوردیم ولی خوب کاریش نمیشد کرد. کمی تو خیابونای اطراف گشت زدیم و یه چیزی بیرون خوردیم و برگشتیم هتل. اتاق رو تحویل گرفتیم ولی در کمال تعجب دیدیم که دو تا تخت یک نفره جدا و از تخت بچه هم خبری نیست. بهشون گفتیم اومدن تختها رو بهم چسبوندن و گفتن بفرمایید این هم دو نفره واسه بچه هم تخت اضافه نداریم؟!!!! خلاصه این از هتل. آب جوش هم اگر میخواستیم واسه هر لیوانی که تو فلاسک میریختن 1لیره میگرفتن نامردا! . صبحونه دو نوع پنیر, حلوا شکری, تخم مرغ آب پز, کالباس, گوجه و خیار, آب میوه, چای, مربا و عسل, زیتون و گاهی ماست , بعلاوه کرن فلکس و شیر بود. که تمام اون 6 روز تکرار شد. دمپایی 2 تا کاغذی که تا روز آخر همون بود!, حوله و صابون و شامپو هتل و از خمیرداندان و چیزای دیگه خبری نبود. تلویزیون فقط یک شبکه انگلیسی زبان داشت و بقیه ترک, صدای تلویزیون از 25 هم بالاتر نمیرفت, که با وجود یه بچه تو اتاق تقریبا قابل فهم نبود Big Grin. برخورد کارکنان معمولی نه بد بود و نه خیلی خوب. شب یه سر رفتیم بیرون و اطراف چرخی زدیم. مغازه های اطراف رو بررسی کردیم تو اون خیابون از ایستگاه تراموا جلوی هتل که اسمش findikzade بود تا پل عابر پیاده که نرسیده به پل و محله معروف آکسارای بود راه زیادی نبود پیاده میشد رفت, و البته پر است از آژانس های ایرانی و رستوران و ساندویچی و قهوه خانه. ما چرخی زدیم و برگشتیم هتل.
فردای اون روز رفتیم ابتدا مرکز واسه تست دخترم. 10 لیره شد. گفتن جمعه صبح بریم جواب رو بگیریم. بعد از اونجا رفتیم مرکز خرید معروف forum Istanbul که آکواریوم مروف Turkazoo هم اونجاست. تا ایستگاه یوسف پاشا که زیر پل عابر پیاده بود با تراموا رفتیم (به سمت کاباتاش) البته از هتل ما تا اونجا پیاده راهی نبود. از تراموا که پیاده میشین باید بپرسین ایستگاه مترو آکسارای (خط سبز) کجاست؟ کمی پیاده باید برین تو خیابونی که به موازات خط تراموا هست. (راستی واسه سوار شدن به مترو یا تراموا باید یا ژتون بگیرین که دونه ای 3 لیر هست یا کارت که هفت و نیم لیر قیمت کارت هست و بعد هم میتونین هرچقدر خواستین شارژ کنید, که قیمت بلیطتون کمتر از 3 لیر در میاد اینطوری). آکسارای ابتدای خط مترو زیر زمینی سبز رنگ هست چند ایستگاه بالاتر کوجاتپه که پیاده شین از مترو مرکز خرید دقیقا روبروتونه. یه پیست کوچیک اسکیت روی یخ هم دارن. تو مرکز مغازه ها اکثرا مارک بودن و با اینکه بین 30 تا 50 درصد تخفیف داشتن ولی واسه ما که گرون بود و خریدی نکردیم. آکواریوم طبقه پایین پاساژ بود. نفری 28 لیره واسه بزرگترها و اگر درست یادم باشه 21 لیر هم واسه بچه گرفتن؟؟ اومدیم بریم داخل که دو دختر جوان پریدن جلومون که ازتون عکس بگیریم یه چیزی هم در مورد free بودن گفتن که ما هم پیش خودمون گفتیم بلیطش که گرونه حتما خدمات جانبی هم دارن دیگه؟؟ عکسها رو گفتن هنگام خروج از آکواریوم میتونین تحویل بگیرین که البته بعد فهمیدیم نه بابا اینطوریها هم نیست و دونه ای 10 لیر عکس 10*15 و 25 لیر عکسای بزرگتر هزینش میشه وقتی هم عکس رو گرفتین به قول همسرم یاد عکسایی که زائران حرم امام رضا با حرم میگیرن افتادیمSad . اکواریوم خیلی زیبا بود. اگر استانبول رفتید حتما تشریف ببرید ببینید مخصوصا تو سرما که بیرون واسه بچه ها جاهای دیدنی مناسب زیاد نیست. یه fun lab هم تو پاساژ طبقه بالا بود که فقط به درد نوجوونا میخوره همش گیم کامپیوتری بود و چند تا دستگاه واسه بچه های کوچکتر. غذاها هم که تعریف نکنم گرون تا دلتون بخواد. کلا استانبول هزینه ها بیشتر از آنکارا در میاد مثلا نون هایی که تو گاری همه جا میفروشن استانبول دونه ای 1 لیره اونوقت آنکار همون نونها سه تا بعضی جاها هم چهارتا 1 لیر؟؟!!! تو فرودگاه که همون نون رو دونه ای 4-5 لیر میدن!!
بهتره کمی خلاصه تر بگم گمونم چونم زیادی گرم شده: جاهایی که تو استانبول رفتیم : آکواریوم, مسجد سلطان احمد (blue mosque) و آیا صوفیه که روبروی سلطان احمد بود و کلا این منطقه پر است از جاهای دیدنی و بعد هم یه روز گشت دریایی 2 ساعته که میگم چطوری برین.
واسه رفتن به مسجد سلطان احمد باید باز هم سوار تراموا بشین به سمت کاباتاش و ایستگاه sultanahmet پیاده بشین. سمت راست و چپتون پر است از مسجد و بازار و چیزای دیدنی دیگه که باید رفت و دید.
اگه تو گوگل سرچ کنید اون اطراف کلی اماکن دیدنی پیدا میکنین ما چون بچه همراهمون بود همه رو نشد بریم ببینیم.
واسه گشت دریایی هم میتونین با همون تراموا به سمت کاباتاش برین ما خودمون تو ایستگاه امین اونو eminonu پیاده شدیم ولی از کاباتاش هم گویا میشه رفت. تا قبل از ظهر برین بهتره. از ما نفری 10 لیر البته فقط بزرگسالان گرفتن و دو ساعت تو تنگه چرخوندنمون. همون جا کنار اسکله صدا میزنن. یه تور دیگه هم بود که نفری 25 یا 35 لیر میگرفتن و 6 ساعت گشت دریایی بود ولی به نظر ما هم خیلی گرون بود و هم خیلی خسته کننده و اونو انتخاب نکردیم.
در مورد رفتن به بیمارستان کمی خسته کننده میشه اگر از دوستان کسی خواست پیغام خصوصی بده بگم چه جوری باید بره البته هر کس که از گوگل مپ بتونه کمک کنه خیلی راحت میتونه با وارد کردن مبدا و مقصد مسیر رو شناسایی کنه. درهر حال درخدمت دوستان هستم.
روز چهار شنبه ما ساعت 1 وقت داشتیم که با توجه به اینکه اون مسیر رو تا حالا نرفته بودیم کمی دیرتر رسیدیم. چون باید دوبار خط عوض میکردیم و کمی هم پیاده روی داشت. بالاخره با نیم ساعت تاخیر رسیدیم. غیر از ما یه گروهی بودن که با یه خانم ایرانی/ترک! که هر دو زبان رو خوب حرف میزد اومده بودند. ولی از قرار هیچ کدوم کیس لاتاری نبودند. چند نفر از ملیت های دیگه هم بودن از افغانی گرفته تا ترک. خانم نادیا خیلی دختر خوب و خونگرمیه و تقریبا تنها کسیه که خوب انگلیسی میفهمه و حرف میزنه. تا بهش گفتیم در مورد تست بچه سریع یادش اومد و گفت من باهاتون صحبت کردم و مشکلی نیست. ما مدارک رو دادیم و فرمها رو پر کردیم. بعد هم یکی یکی واسه آزمایش و قد و وزن صدامون کردن. بعد هر سه رو خواستن واسه ملاقات با پزشک که یه دکتر ترک بود و کمی خیلی کم فارسی و انگلیسی را خوب حرف میزد. در مورد واکسنهای من و همسرم به MMR گیر داد که چرا شما که قبلا زده بودید دو نوبت جدید با فاصله یک ماه زدین دوباره که ما قضیه دکتر اونگان رو تعریف کردیم و گفتیم قرار بوده اول اونجا بریم. بعد گفت خوب اگر اون کارتتون رو قبول نمیکنه زدن این دو تا هم بیفایده بوده ما هم گفتیم فکر کردیم اگر تست بگیره ایمنی کامل داشته باشیم. بعد اظهار تاسف کرد که چرا نباید رو صداقت ما حساب کنه. بعد هم گفت چون واکسن کزاز ما در گذشته با فاصله زیاد زده شده دوباره باید یکی بزنیم ما هم اطاعت کردیم. واسه دخترمون از تو کمدش یه جزوه مانندی در آورد و شروع کرد بالا و پایین کردن فهرستش و آخر هم چهار تا واسه طفلک نوشت. من که دلم کباب شد هم واسه کوچولومون که باید 4 تا واکسن یکجا میخورد و هم واسه جیب خودمون. دخترم خیلی گریه کرد و دل مارو بیشتر کباب کرد. دل پرستارها هم ناراحت شدند اونا هم گمونم زیاد راضی نبودن که بچه 4 تا واکسن بخوره. بعد هم اشعه ایکس ری از سینه و دست آخر هم گفتن جمعه وقتی جواب تست رو آوردین بچه رو هم همراه بیارین شاید لازم شد! هزینه مدیکال مون تا اینجا شد 600 دلار و 150 لیره!
جمعه صبح رفتیم جواب تست رو گرفتیم. تست دخترم 15 میلیمتر بود خیلی نگرانم کرد. بعد تو یه تکه کاغذ اندازه تست رو نوشت و که روش مهر ازمایشگاه بود و داد دستمون گفت اینو بدین به دکترتون! همین! بیمارستان اون کاغذ رو تحویل دادیم یه نیم ساعت نشستیم نادیا خانم اول نبود. بعد نیم ساعت که اومد همسرم رفت باهاش حرف زد و ایشون هم رفتن دنبال کارای ما. بعد صدامون کردن و گفتن این تیکه کاغذ که ارزش نداره باید تو فرمهای مخصوص جواب رو میدادن همسرم بهشون گفت که اونجا کسی انگلیسی بلد نبود و همینطوری هم کلی مشکل داشتیم. ایشون گفتن من خودم با مرکز تماس میگیریم و میگم که جواب رو فکس کنن برامون. بعد از چند دقیقه هم اومد و گفت که تا زودتر از دو و نیم جواب بدستشون نمیرسه بعد هم گفتن که چون تست بچه بالابوده باید ایکس ری چست هم بگیرن ازش. که ناچار رفتیم پایین و دو تا عکس ازش گرفتن. البته بگم که قبلش کلی با دخترم تمرین کردم که چطوری نفسش رو حبس کنه که عکس دچار مشکل نشه. بعد یه سر رفتیم بیرون و یه نهاری سرپایی خوردیم و برگشتیم بیمارستان منتظر تا 2و نیم شد. سر هزینه پول عکس چنان دمق شدم که همسرم گفت از این قیافه ها تو سفارت بگیری یه سر بهمون قرمز میدن گویا قیافه ام خیلی تابلو بوده، آ خه از هزینه دو تا عکس دچار شک شده بودم. واسه 2 تا عکس ناقابل 218 دلار ازمون گرفتن باورتون میشه؟؟!!!! (حقیقتش ما پول زیادی البته به غیر از هزینه مدیکال و مصاحبه با خودمون نبرده بودیم, یعنی نداشتیم که ببریم تمام هزینه ها رو هم از این و اون 1 تومن 1 تومن قرض گرفته بودیم) .... دست آخر هم سه تا پاکت و فرمهای واکسن و عکسهای و سه تا کارت که به گفته خودشون هر وقت گذرمون اونجا افتاد کل پروندمون رو میتونن بهش دسترسی پیدا کنن بهمون دادن و خسته و البته راضی از این خدا رو شکر مشکلی نبوده برگشتیم هتل.
واسه رفتن به ترمینال اتوبوسها که خودشون otogar بهش میگن هم از یکی دفاتر شرکت metro که از شرکتهای اتوبوسرانی بین شهری معروف هست و دقیقا در 20 قدمی هتل بود سه تا بلیط واسه انکارا برای صبح روز شنبه گرفتیم. که نفری 40 لیره و واسه بچه 37 لیره شد. سرویس ترنسفر به ترمینال هم داشت که گفت یک ساعت قبل اونجا باشیم تا با مینی بوس شرکت ببرنمون تا ترمینال. نظر من در مورد استانبول در کل این بود که اونجا شهر خیلی قشنگ ولی گرونیه واسه خرید نمیشه زیاد روش حساب کرد. بهتره خریداتون رو بذارین واسه آنکارا. حتی تو بازار قدیمش هم همه چی خیلی گرون بود. از دست فروشها هم تا میتونین خرید نکنین.

[عکس: 78160721922407436335.jpg]
این تصویر خطوط تراموا (خطوط آبی رنگ) و مترو (خطوط قرمز رنگ) استانبول هست. یه نفر زحمت کشیده بود و این مکانها رو مارک کرده بود و من هم اون رو براتون میگذارم. اون قسمت هایی که حالت دایره دایره داره خطوط منفصل رو نشون میده که با یه چیزی که اسمش الان خاطرم نیست مسافرها رو به خط بعدی جابجا میکنن. خط سبزی که تو نقشه میبینین تونل مانند بود که با تسمه قرقره کار میکرد یک واگن بود که کاباتاش رو به تکسیم وصل میکرد. ولی اونجا وقتی تغییر مسیر میدادیم باید دوباره کارت میکشیدیم.
ما مرکز خرید آکسارای رو نرفتیم راستش شب آخر تو تراموا به طور اتفاقی ورودیش رو دیدیم و بعد هم دیگه فرصت نشد بریم. نزدیک پلهای هوایی آکسارای یه ورودی شبیه ورودی مترو هست که بالاش یه تابلو هست روش نوشته Aksaray Outlet.
دیگه چیزی یادم نمیاد. ما متاسفانه اصلا نشد قسمت آسیایی اش رو بریم به علت سردی هوا و همراه داشتن یه بچه و البته کمیه وقت. ولی هنگام گشت دریایی و هنگام سفر با اتوبوس از اون منطقه رد شدیم، خونه ها و البته ویلاهای خیلی قشنگی داشتن.
قسمت دوم: آنکار
ما طبق قرارمون صبح ساعت 9 رفتیم دفتر شرکت metro و مینی بوس اومد و سوار شدیم و تا ترمینال که البته خیلی بزرگ بود و ما رو شگفت زده کرد پیاده کرد. دفترهای شرکت مترو تو ترمینال چندتا بودن که روی بلیطمون شماره زده بود و از روی شماره ما رو راهنمایی کردن. سوار اتوبوس شدیم و راه افتادیم اتوبوس اول تقریبا خالی بود بعد یه توقفی تو دفتر شرکت در قسمت آسیایی داشت که خیلیها سوار شدن، وسط راه هم یه بار یه نیم ساعتی توقف داشت که یکی از توقفگاههای شرکت مترو بود، همه چی هم داشت فست فود و غذاهای سنتی و فروشگاه و چای و قهوه. قیمت هاش هم مناسب بود. منظره بین راه هم خیلی زیبا بود به خصوص که بعضی قسمت ها پوشیده از برف بود و مناظر قشنگی بوجود آورده بود. حدود 4-4:30 رسیدیم آنکارا. از قبل تحقیق کرده بودیم که ترمینا ل آشتی داخلش ایستگاه مترو داره و بنابراین شرط کرده بودیم که اتوبوس ایستگاه آشتی بره. وارد ترمینال که شدیم رفتیم که کارت 5 بلیطی خریدیم این رو هم از سفرنامه دوستان یاد گرفته بودیم که ارزون ترین نوعش هست. سوار مترو شدیم و کیزلای پیاده شدیم. راستی شب قبل مسیر ایستگاه مترو تا هتل رو از گوگل مپ درآورد بودیم. کمی کوچه ها و خیابونا تو اون قسمت پیچ در پیچه ولی با کمی دقت مسیر رو پیدا میکنید. اونجا پر است از هتل و مغازه. خیلی شلوغه تا 11-12 شب همه در جنب و جوشند تازه 10-11 که میشه دست فروش ها پیداشون میشه.
فرداش به کمک یه آقایی که ایشون هم کیس مهاجرتی بودن و منتظر دریافت ویزا و البته به گفته خودشون 10-12 روزی بود که اونجا منتظر دریافت ویزا بودن مسیر رو خیلی راحت پیدا کردیم پیاده تقریبا 10 دقیقه راه بود تا سفارت. ما کمی دیر راه افتادیم و ساعت 8:30 (البته نسبت به دوستانی که از 1ساعت قبل میرن سفارت) اونجا بودیم. صف تو خیابون قسمت مهاجرتی ها فقط 1 نفر توش بود. ما منتظر وایستادیم برف هم کم کم میومد. نوبتمون که شد مامور جلوی در پاسپورتا رو گرفت بعد دیدیم که یه صف دیگه هم زیر سقف جلوی ورودی قبل از بازرسی بدنی هست. یه نیم ساعتی هم اونجا منتظر وایستادیم. داخل ازمون اصل مدارک رو گرفتن. اینا رو دیگه توضیح نمیدم چون دوستان مفصل پرداختن بهش. ما مصاحبه رو به زبان انگلیسی انتخاب کرده بودیم. گمونم تاثیر خوبی داشت چون با اینکه تمکن مالی ما کم بود (همسرم 24 میلیون و من هم 2روز بعد 20 میلیون از همون پول رو تو حسابم گذاشتم و نامه مانده حساب گرفته بودیم، البته سند خونه رو هم ترجمه کرده بودیم). نوبت ما که شد آفیسر یه چندتا سوال از همسرم در مورد شغلش و سربازی و قصد از مهاجرت و تصمیمش واسه بعد از ورود به خاک پاک امریکا و اینکه پول از کجا میخواد بیاره واسه هزینه ها کرد که یکی یکی پاسخ داد و در مورد مسائل مالی هم عنوان کردیم که خونه رو میفروشیم و پولش رو با خودمون میبریم. از من هم سوالات مشابه کرد در مورد محل اشتغالم و هدفم از مهاجرت. بعد هم سوگند. بعد رو کرد به همسرم و گفت شما و فرزندتون همین الان میتونین ویزا رو بگیرین ولی بعد رو کرد به من و گفت شما یه 3-4 هفته ای باید بررسی بشه وضعیت تون و میتونین الان دو تاش رو بگیرین ویا هر سه رو با هم بگیرین ما هم گفتیم هر سه رو با هم میگیریم و برگه آبی رو پر کرد و داد بهمون.
فردای روز مصاحبه هم رفیتم مقبره آتاتورک مسیر رو دوستان قبلا گفتن من تکرار مکررات نمیکنم. خیلی دیدنی بود و جای تاسف برای ما داشت که برای بزرگانمون نمیتونیم چنین بکنیم و اصالت و هویت و داراییهامون رو اینطوری به این زیبایی به رخ بکشیم. بعد هم از جلوی ورودی مقبره آتاتورک به یه تاکسی 20 لیره دادیم تا جلوی باغ وحش ما رو برد. ازمون ورودی نگرفتن واسه باغ وحش گمونم به خاطر اینکه تو اون هوا نمیشد درست و حسابی چیزی دید. اگه به دخترمون قول نداده بودیم قطعا نمیرفتیم. پیشنهاد میکنم اگر هوا بارون یا برف بود زحمت رفتن به خودتون ندین. چون ما که نصف حیوونا رو نتونستم ببینیم. برگشت هم چون یه آقای ترک مهربون ما رو زیر بارون دید و سوارمون کرد و تا میدون کیز لای آورد (قبلا تو پستهام این قضیه رو مفصل تعریف کردم). هر وقت یادش میفتم دعاش میکنم Wink

همونطور که گفتم پرواز ما رفت و برگشت از استانبول بود. واسه برگشت بلیط برگشت رو رزرو نکرده بودیم مستقیم با مترو رفتیم ترمینال آشتی و اونجا دوباره از یکی از دفاتر شرکت مترو بلیط گرفتیم و ساعت 1 به طرف استانبول حرکت کردیم. به دلیل ترافیک نزدیک تنگه بسفر ساعت 8:15 رسیدیم ترمینال که ایستگاه مترو otogar‌ درون ترمینال بود. تقریبا 10 ایستگاه با فرودگاه فاصله داشت. ما ساعت 22:10 دقیقه پرواز داشتیم. حدود 8:30 رسیدیم فرودگاه که تازه اونجا فهمیدیم که شماره پرواز ما اصلا وجود نداره و هرچی ایندر و اوندر زدیم به نتیجه ای نرسیدیم. بهمون گفتن که اصلا ماهان شبها پرواز نداره؟!!! با نماینده آژانس ج. ب. تماس گرفتیم که ایشون آنکارا بودن و به ما گفتن نمیتونن کمک کنن. شماره پدرشون رو تو تهران دادن؟ تماس گرفتیم ایشون هم اظهار تعجب کردن که ساعت پرواز ماهان هیچ موقع شب نبوده! چون پولی برامون نمونده بود شب تا صبح در انتظار خبر لرزیدیم. صبح دوباره تماس گرفتیم گفتند آژانس تهران باز بشه خبر میدن. بعد خانمی که تو آژانس بلیط و هتل رو برامون گرفته بود زنگ زد و کلی دروغ سرهم کرد که پروازتون تغییر کرده بوده و ما یکی دو هفته بهتون زنگ میزدیم شما جواب نمیدادین و از این جور مزخرفات آخر کار هم که بهش گفتیم که الان تکلیف چیه ما یه قرون (ببخشید یه لیره) هم برامون نمونده. برمیگرده میگه پرواز ماهان تا یکشنبه پر و شما باید نفری 60 تومن جریمه بدین تا ببینم میتونم واسه یکشنبه واستون جا رزرو کنم؟؟!! فکرش رو بکنید از 5شنبه تا یکشنبه بدون پول. همسرم از عصبانیت و بی منطقی اون خانم قطع کرد تماس رو. بعد دیدیم دفتر ماهان که تا اون موقع تعطیل بود رو یه دختر خانم ترک باز کرد و عده ای که منتظر بودن تا بلیط صبح اون روز رو بگیرن رفتن صف بستن و یکی یکی بلیط میگرفتن. ما قضیه رو که گفتیم زنگ زد به سوپروایزرش و با چند تا تماس بدون یه ریال اضافه برامون بلیط جدید صادر کرد. جالب این که وقتی سوار هواپیما شدیم دیدیم صندلیها یه در میون خالی اند. (نتیجه گیری اینکه به هیچ وجه به این آژانسهای دلال صفت اعتماد نکنید). به خیر گذشت و ما بالاخره پا به خاک وطن گذاشتیم.
این بود سفرنامه ما میدونم خیلی طولانیه ولی دلم نیومد جزئیات رو حذف کنم. ببشخید پرچونگی کردم. برای همه آرزوی موفقیت میکنم.

[عکس: 97579990304039986737.png]
سفرنامه
با اجازه دوستان مسافر
لینک زیر شامل تعداد از سفر نامه های دوستان همراه با یک سفرنامه به نام 2012 می باشد که عمو سعید او خلاصه رو تهیه کردن
اول سفرنامه 2012 بخونید
بعدشم بقیه رو
هر سفرنامه ای به نام ای دی تهیه کننده ثبت شده که بشه سئوالی داشتید ازش بپرسید
سفر نامه ها کامل نیست سفر نامه های جدید به مرور اضافه می شه (من باید یک ضرب بگیرم،دی)
تماما در فایل ورد ذخیره شده و گاها عکس ها مشکل داره
نقطه قوت این کار یک جا بودن و اینکه یک نفر سفر نامه اش رو در دو یا سه پست و دو سه صفحه مختلف این تاپیک گذاشته اما اینجا در یک فایل ورد هست، عدم نیاز به اینترنت برای استفاده هستش
نقطه ضعفش هم بعضی جاها ممکنه عکس ها نباشه و خوب قطعا رجوع به این تاپیک در صورت نیاز بسیار بسیار مفید هست.
این هم لینک دانلود:
https://www.dropbox.com/s/834rhc52eocly1a/safarname.rar
از تمامی دوستان که سفر نامه نوشتن بسیار تشکر می کنم ، از 2012 و بقیه دوره ها
از دوستان 2013 که با فعال بودنشون به آدم انرژی می دن منم کمی فعالیت کنم .
با تچکر ، دی
همیشه راه های زیادی برای رسیدن به یک هدف واحد وجود دارد.
من و مهاجرت
فعلا زندگی قشنگم رو بین بین خاورمیانه - اروپا و امریکا سپری می کنم. با تشکر از مهمان نوازی مردم امریکا - مردم پرتغال - مردم ایران و مردم ترکیه.
سلام
دوستان
متاسفانه فایل نقشه آنکارا را در یک سایت عمومی آپلود کرده بودم که بنظر میرسد بعد از مدتی خارج میشود. بهتر میبود که این سایت محلی برای آپلود داشت . اما متاسفانه بنظر میرسد که با کمبود فضا مواجه هستند و امکان ارائه این خدمات را ندارند. هرچند که بابت همین خدماتی که فعلا ارائه میکنند کلی خجالت زدشان هستیم.
فایل را در gmail خودم در قسمت Drive آپلود کردم. و حالا قابل دسترسی میباشد. و مطمئن از اینکه دیگر پاک نمیشود. مگر اینکه این خدمات را گوگل حذف کند.
فایل را مجددا بروز کردم و میتوانید در انتهای سفرنامه آنرا پیدا کنید. در لینک امکان استفاده از نقشه میباشد اما برای استفاده مفیدتر مجددا توضیح میدهم که پسوند این فایل kml است که فقط در نرم افزار google earth قابل مشاهده است. کسانی که این نرم افزار را ندارند چدا توصیه میکنم رایگان نصب کنند که کلی بعدها بدردشان میخورد.
در خاتمه کسانی که مایلند به این اطلاعات ، اطلاعات جدیدی اضافه شود یا فایل را اصلاح کنند برایم بصورت پیغام خصوصی بفرستند و یا اینکه محل را در پیغام خصوصی بمن اعلام کنند تا در رویژن بعدی قرار داده شود.خواهش میکنم اگر علاقمند هستید ، همکاری کنید تا یک نقشه حسابی برای بعدیها تهیه شود.
متشکر
کیس نامبر 2013xxx همراه - 11 ژانویه کلیر
سفرنامه
مکان یابی با استفاده از google earth و gps
نکات مهم :
کیستون رو چک کردید؟
برید به این آدرس https://ceac.state.gov/CEAC
وکیس نامبرتون رو بدون صفرهای اول بنویسید
مثلا به این صورت
2013AS1200

قبل از مصاحبه من کیسمون را چک کردم به این صورت بود

2013AS19* 01 ANK
ready
2013AS19* 02 ANK
ready
2013AS19* 03 ANK
Application Receipt Pending
2013AS19* 04 ANK
ready

بلافاصله بعد از برگشتن از سفارت چک کردم به این صورت بود
2013AS19* 01 ANK
Administrative Processing
2013AS19* 02 ANK
2013AS19* 03 ANK
2013AS19* 04 ANK

با نامه دوم ( نامه وقت مصاحبه ) که جایگزین نامه اول ( برنده شدن ) شده اجازه ورود به سفارت را میدن یعنی نامه ای که از سفارت آمریکا آمده و وقت مصاحبه دادن و اسم همه کیستون در زیر نامه هست .

برای ثبت نام CSC هم فقط برای برنده اصلی اکانت باز میکنید به این صورت:
زبان سایت رو به انگلیسی عوض کنید
نام خانوادگی/نام/ و بقیه مشخصات رو بزنید وارد صفحه بعد
تعیین وقت مصاحبه رو بزنید
ویزای مهاجرتی را انتخاب
گزینه اول را انتخاب Immigrant Visa (Family-Sponsored, Employment-based, Diversity Lottery) – Register for Courier
سفارت آنکارا
اطلاعات را تکمیل
یه آدرس میخواد من این رو انتخاب کردم به سفارت نزدیکتره
PTT 05 - ADLİYESARAYI-ANK. MERKEZI
Address:
ATATÜRK KIZILAY
ANKARA ,
6251
بعد پایین صفحه add family members رو میزنید و همراها رو اضافه میکنید و مراحل فوق تکرار میشه
بعد پرینت بگیرید
بهتره هر هتلی هستید فایل آدرسهای پستی را داشته باشید و از مدیر هتل بپرسید و آدرس نزدیک همون هتل را بنویسید.( من شب قبل از بچه های مهاجر سرا خواستم و برام فایل را ایمل کردند و تو هتل ادرس نزدیکترین پست را پرسیدم سپس تغییر دادم و پرینت گرفتم و از ادرس نزدیک سفارت استفاده نکردم البته دفعه بعد که بیام دوباره پست نزدیک هتلی که هستم را همراه پاسها تحویل میدم )
مدارک :
شناسنامه و کارت پایان خدمت و سند ازدواج و سند خونه ( اگر قبلا ترجمه اش را فرستادید ) و اصل مدرک تحصیلی فرد برنده و پاسپورت و پرپنت دفتر پستی انتخاب شده و فیش واریزی
330 دلار که در سفارت بابت وجه ویزا پرداخت میکنید اینو خودشون ضمیمه پرونده میکنند . کل مدارک اضافی را هم که قبلا ترجمه شده و نیازی نبوده به شما برمیگردونند به من ترجمه مدارک تحصیلی همراهان را پس دادند .
کارت ملی نخواستن ولی ترجمه اش را پس ندادن .
اصل مدرک تحصیلی فقط فرد برنده را خواستند و بقیه را برگردونند.
مدارک ترجمه بدو ن مهر دادگستری و ....فقط دارلترجمه رسمی باشه کافیه
سند خونه بدون کار شناسی
تمکن مالی من برای هر نفر 45 میلیون و اصلا راجب تمکن مالی سوالی نکردن
سوالات بیشتر از فرد برنده است .
اگر موقع ثبت نام فرزند شما زیر بیست و یک باشد و الان بالای بیست و یک شده باشد ویزا میگیرد در صورتیکه مجرد باشد . دو تا تعهد میگیرند یکی تا رفتن به آمریکا حق ازدواج ندارد و یکی تا سن 26 سالگی اگر در آمریکا سربازی اجباری شد باید خدمت برود.
در موقع ثبت نام اگر فرزندی را ثبت نام کردیده باشید که بالای بیست و یک باشد اگر کیستان را چک کنید جلوی اسمش نوشته شده است در انتظار و بین سه تا پنج سال طول میکشد برایش اقدام کنید . بازم مشروط براینکه ازدواج نکند .
مصاحبه :
ما دیر رفتیم سفارت دوست نداشتم سرما بخورم ساعت نه بود و بدون صف رفتیم تو 50 نفری داخل بودن ما هم نشتیم تا نوبتمون شد با اینکه آخرین نفر برای مصاحبه بودیم 12 از در سفارت امدیم بیرون . یک حسن داشت سر از کار همه در آوردیم و گزارش گوش وایستادنمون را به شما هم دادیم .
من تاریخ تولدم در دو پاسپورتم متفاوت بود و هر بار نامه میدادم جواب میدادن کیس شما مچ نیست تا اینکه یکی از بچه های مهاجر سرا گفت برو تاریخ تولدت را چک کن و من تازه متوجه شدم دو پاسپورت با دو تاریخ تولد متفاوت دارم و براشون صفحه اول هر دو پاس را ایمل کردم و گفتم پاس جدیدم چون امسال سال کبیسه است تاریخ تولدم فرق کرده .
و اما اولین سوال :
شما مشکلتون چی بود چرا کیستون مچ نبود ؟؟ همون تاریخ تولد و سال کبیسه و...
چرا اسپل فامیلتون تو پاستون فرق میکنه ؟؟؟ من تازه متوجه شدم تا موقع دقت نکرده بودم
منم انداختم گردن تایپست اداره گذرنامه و گفتم الان اگر شما چیزی را اشتباه تایپ کنید ما که نباید جواب پس بدیم خندید و گفت اره اشتباه پیش میاد .
شغلتون ؟؟ سمت ؟؟ کار شرکت تون در چه رابطه هست ؟؟ چرا اول کالیفرنیا را انتخاب کردید بعد تکزاس ؟؟
از شوهر و پسرم پرسید :
شغلتون ؟ بیشتر توضیح بدید ؟ کجا خدمت کردید ؟ تو خدمت چکار میکردید ؟؟
و بعد هم گفت مدارکتون کامله و کیستون مشکلی نداره و فقط پروسه اداری داره که باید 4تا 6 هفته دیگه به سایت سر بزنید اگر شماره کیستون را دیدید یکنفرتون با سه تا پاس و پرینت CSC بیاد سفارت خداحافظ
من گفتم من میشه ازتون چند سوال بپرسم بلنگوشو روش کرد و گفت بفرمائید .
من هم با کمال پررویی گفتم نمیشه ویزا ما را هم امروز بدین که ما دوباره نیایم ؟
گفت نه سیستم اجازه نمیده .
گفتم چرا مشکل کیس ما چیه ؟
گفت مشکلی نیست فقط یک پروسه اداریه ؟
گفتم پسر بزرگم کی میتونه بیاد ؟
گفت بعد از رفتن شما سه تا پنج سال دیگه .

بعد هم گفتیم استرس خداحافظ

امروز روز خوبی بود
اغلب ویزا یکضرب گرفتن و کل گروه لاتاری ها ایرانی بودند . و بعضی ها مثل :
بک آقا اسپانسر خوبی نداشت تمکن مالی هم بخاطر اسپانسرش نبرده بود اسپانسرش را رد کردند و قرار شد دوباره براشون تمکن مالی ببره.
یک خانم رد شد چون متاهل بود و اسم شوهرش را ننوشته بود و گفت ما جدا از هم زندگی میکنیم و گفتند امریکا چنین قانونی نداره یا باید طلاق بگیرد یا با هم اقدام کنید . و کلا ردش کرد.
ما گیرنس خوردیم برگه ها از امسال صورتی شده و گفت دو ماه دیگه پس از طی روند اداری با پاس و ادرس پستی برای دریافت ویزا بیاید .
یک نفر هیچ کار ی نکرده بود و فقط اصل مدارکش و بچه هاشو آورده بود گفتند برات برای دو روز دیگه وقت میدیم برو مدیکال و ترجمه مدارکت را بیار .
یک نفر مدیکال و ادرس پستی نداشت گفت دیر رسیدم پروازم کنسل شده قبولش کردن فقط گفتن مدیکال و پرینت پست را تا فردا بیار و یک تا 5 روز به همون دفتر پست سر بزن تا پاس و ویزاتو بگیری .
و بقیه از 12 نفر برنده لاتاری ایرانی در 10 ژانویه همه ویزا گرفتن .

مدیکال :
ساعت 11 بود که دکتر رسیدیم برای ساعت نه وقت داشتیم خیلی سریع یک پاسپورتها را با یک برگه ضمیمه کردند و پرسیدن دکتر خانم میخواین یا آقا من هم گفتم خانم بعد نفری 47 دلار برای عکس و آزمایش گرفتند هر نفر 5 دقیقه بیشتر طول نکشید و اومدیم تو سالن تا برای معاینه صدامون کنن و بعد از معاینه ما که خیلی خوشحال بودیم هیچ واکسنی بهمون نزدن منشی گفت پاستون را بگیرید فردا ساعت سه بیاید برای جواب و نفری صد دلار بدهید ما هم خوشحال که بخیر گذشت و واکسن اضافه نزدیم هزینه را دادیم و ساعت 11 بود اومدیم بیرون در ضمن پرسیدم این خانم دکتر اسمش چیه گفت همسر دکتر هست .

اینو به کسانی در اول راهند اطلاع بدهید در مرحله اول ثبت آنلاین حتما از فرمشون پرینت بگیرند تا افراد کیسوشون را و اطلاعات پر شده را بدونند چون دیگه نمیشه به هیچ طریقی به اطلاعات فرم آنلاین دسترسی داشت . دیگه اینکه مرحله اول ( فرم 122 و 230 ) را پست نکنند هزینه اضافه هست مدارک را پرینت بگیرند عکس را روش بچسبونن و امضا بکنند و شماره کیس را روی همه صفحات بنویسند و اسکن کنند و ایمل کنند مطمئن باشید بدستشون میرسه .
و در مرحله دوم که ترجمه و کپی مدارک را ازشون میخوان اصل فرم های 122 و 230 را هم با همونا پست کنند رسیدگی پرونده از وقتی که ترجمه مدارک دستشون برسه شروع میشه که اصل فرم ها هم اون موقع هست . من دو مرحله مدارکم را ایمل کرده بودم و هر دو مرحله را پرینت گرفته بودند و در پرونده بود و چون اصلش بدستشون رسیده بود پرینت ها را به من برگردونند هر دوبار که پرینت گرفته بودند و مهر دریافت با تاریخ رسید روی اونا بود.
آرامکس برای یک کیلو 53 هزار تومان و تی ان تی 109 هزار تومان و دی اچ ال 130 تومان میگیره من با آرامکس فرستادم و چون به تعطیلات ژانویه برخورد کرد مدارک من 3 ژانویه بدستشون رسیده بود و همون موقع یک ایمل زدن که مدارکتون رسید و وقت مصاحبه شما 10 ژانویه است و با این مدارک و این افراد در مصاحبه شرکت کنید .
یعنی مدارک ما 7 روز قبل از مصاحبه بدستوشون رسیده بود و مشکلی هم پیش نیامد .
ما بلیط چارتر ماهان کلاسه Y گرفتیم رفت و برگشت 340 هزار تومان تهران آژانس همای سرزمین پارس هر روز به من اس میداد و قیمت بلیط ها را میگفت و من از یکی از آژانس های مشهد خواستم بلیط را از اون برام بگیره و مشهد بلیط را گرفتم .
در ضمن اگر کسی فایل آموزشی ثبت نام اینترنتی CSC را میخواد و همچنین لیست آدرسهای پستی را
ایملشو برام بفرسته تا براش ارسال کنم چون من نمیدونم اینجا چطوری اضافه کنم ( اینو گفتم چون چند نفر خواستن و من نتونستم از این سایت براشون بفرستم )
سلام مجدد خدمت شما دوستان عزیز مهاجر سرا
بخش دوم سفر نامه مربوط به دریافت ویزا را خدمت شما بزرگوران تقدیم میکنم
من فقط بلیط تهران – انکارا را گرفتم (چارتر 000240 تومان )
پس از رسیدن به انکارا وسایل را هتل گذاشتم هتلم خیابان ( (Anafartalar caddesi konya sokak ulus بود .
از این هتل نیم ساعته پیاده میشه رفت تا کزیلای و یکساعت تا سفارت .
اطراف اینجا پر از فروشگاه هست و غذا خوری و هتل واز فرودگاه سوار اتوبوس 422 که بشید آخرین ایستگاهش این منطقه هست . با اتوبوس 413 که ایستگاهش 200 متری هتل بود رفتم سفارت . پاسپورتها را با برگ صورتی و برگ PTT تحویل دادم بیشتر از ده دقیقه طول نکشید. پرسیدم میتونم مجددا آدرس را عوض کنم چون میخوام برم استامبول جواب داد موقع صدور ویزا ما چک میکنیم و به آدرسی که در سیستم ثبت هست ارسال میکنیم .
من رفتم هتل از تو سایت booking .com یک هتل انتخاب کردم و یک پست هم تو استامبول انتخاب کردم . این پست مرکزی در سرکچی بود .
چون خیلی خسته بودم شب را انکارا موندم و صبح با راهنمایی رزوشن هتل رفتم سوار مینی بوسهای آبی رنگ شدم که میرفت آشتی ( 2 لیر ) یعنی تا جلوی ترمینال . نیم ساعت بعد ترمینال پیاده شدم و آقایی که مشتری برای یکی از شرکتها پیدا میکرد آمد جلو چمدانم گرفت و گفت استامبول چهل لیر .دنبالش رفتم وارد ترمینال شدیم طبقه دوم بلیط را برام گرفت امدیم پایین منو راهنمایی کرد کدوم اتوبوس سوار بشم چمدانم را تحویل صندوق داد حتی داخل اتوبوس اومد و صندلیمو نشونم داد و رفت . ( هر یکساعت حرکت بسمت آنکارا هست ) با اینکه 6 ساعت را هست ولی اصلا خسته کننده نیست جاده قشنگی هست .
6 ساعت بعد استامبول بودم و اونجا گفتند منطقه اکسلای ایرانی بیشتری هست و ترانسفر تا اونجا رایگان هست و سوار یک مینی بوس شدم و میدان آکسلای پیاده شدم .
از جایی که پیاده شدم اولین خیابان سمت راست وارد شدم اون خیابان و خیابانهای اطراف پر از مرکز خرید و هتل و غذاخوری و کاباره ایرانی و بار بود و تقریبا بیشتر شون فارسی میدونستند . اتاقها از 40 لیر شروع میشد به بالا من با تخفیف اتاق یک نفره را 30 لیر گرفتم در اتاق حمام و توالت یک کمد لباس و یخچال کوچک و تلویزیون و اینترنت بود و ملافه ها و حوله تمیز و هر روز هم تعویض میکردند و هر موقع چای یا نسکافه میخواستم زنگ میزدم آشپزخانه میاوردن اتاقم . یک ptt نزدیکش بود که آدرسش این بود .
PTT - AKSARAYPTT -İST. MERKEZI
INKILAP AKSARAY
İSTANBUL(AVR) ,
34097
دقیقا کنار این مرکز پست یک هتل بود که رزوشن به فارسی مسلط بود ( شبی 30 دلار اتاق یکنفره و 50 دلار اتاق دو نفره اش ) .من نیم ساعتی به چند تا هتل سر زدم و هتل Oz villa را که صد متر با مرکز پست فاصله داشت انتخاب کردم (شبی 30 لیر ). هتل شیکی به نام tezcon بود اتاق دو نفره شبی صد دلار و هتل best nobel 2 اونطرف خیابان بود اتاق یکنفره 45 دلار و اتاق دو نفره 70 دلار و یکجا نوشته بود اپارتمان اجاره میدن و من رفتم اپارتمان را دیدم فقط بخاطر افرادی که تعداشون زیاده ( شبی 80 دلارو برای یکماه 1200 دلار ) . آپارتمان طبقه سوم و بدون آسانسور بود . وارد که میشدید یک راهرو بود یکطرف اشپزخانه ( گاز و یخچال و میز نهار خوری 6 نفره و ظروف مورد نیاز برای 6 نفر )و یکطرف پذیرایی ( شامل مبل و تلویزیون و فرش ) انتهای راهرو ( توالت و حمام ) و دو راهرو بود که منتهی میشد به دو اتاق خواب کاملا مجزا( هر اتاق خواب سه تخت بزرگ با رختخواب تمیز داشت ) صاحبش گفت 15 اپارتمان برای اجاره داره یک کارت به من داد که روش نوشته شده :
اجاره آپارتمان مبله – اتومبیل اجاره ای – بلیت هواپیما ( محمد روحی )
0530241445 فارسی هم صحبت میکرد .
Adres : iskenderpasa mah . simitci sakir . no.14A
Aksaray – faith /Istanbul ( metro meydani yani )
tel :0212 534 9511
Gsm : 0530 241 45 45
Email: aktasturizm49@hotmail.com

اگر بخواین میدان تقسیم را هم ببینید باید از اکسلای با اتوبوس برید تقسیم و برای برگشت چون داشتند پل میزدند مسیرش بسته بود و با ید با مترومیرفتید کاباتاج و با تراموای برمیگشتید آکسلای . نقشه مترو را و همینطور توضیحات مفصل تره را کاربر عزیزی که mitme نام داره تو سفر نامه اش گذاشته و من از ایشان تشکر میکنم چون با پرینتی که از سفر نامه ایشان داشتم تونستم استفاده خوبی از وقتم بکنم .
اکواریوم بزرگی طرف فرودگاه اتاتورک هست ورودی 28 لیر بود ولی من گفتم دانشجو هستم و 22 لیر حساب کرد برای بچه ها خیلی جالبه و خیلی لذت میبردن بالای اکوریوم پاساژ چند طبقه لوکسی هست و در کناراکورایوم رستورانهای گران و روبروش دریا با منظره بسیار زیبا .
در آکسلای ایستگاه مترو وتراموا و اتوبوس هست یک ایستگاه بالاتر لایلی که مرکز خریده و پیاده ده دقیقه راه هست( کلی فروشی کیف و کفش و لباس و ... ) . سه ایستگاه بالاتر سلطان احمد و آیاصوفیه و کاخ خرم سلطان و چند جای دیدنی دیگه نزدیک بهم هست .که فقط دیدن موزه بلیط میخواد بقیه جاها بدون بلیط هست . سمت راست سلطان احمد را برید پایین یک رستوران و چند تا هتل خوب و گران و بعدش دریا زا می بیند . دور میدان سلطان احمد اتوبوسها دو طبقه هستند 20 لیر میگیرن و دوساعت تو استامبول دور میزنن و جاهای دیدنی را نشون میدن ( فکر میکنم نیازی نیست چون خودتون در طی چند روز خواهید دید . دویا سه ایستگاه بعد سرکجی هست که کنار دریاست و تور دو ساعته دریا که واقعا قشنگه (20 لیر) و ترانسفر تا قسمت سوار شدن کشتی داره و موقع برگشتن تو همین ایستگاه نگه داشت عده ای پیاده شدن و بعضی ها پیاده نشدن و مجددا کشتی حرکت کرد و جای دیگه نگه داشت وقتی پیاده شدیم سمت راست کشتی کوهی بود که پر از کاج بود و تله کابینی که در حرکت بود دیده میشد سوار تله کابین شدیم ( 3 لیر ) و رفتیم بالای کوه جای قشنگی بود یکساعتی تو خیابانهاش دور زدیم رستوران و هتل و قبرستان بود و مناظر قشنگی از اون بالا دیده میشد و مسیر برگشت را از تله کابین استفاده نکردیم و پیاده برگشتیم و از سرکجی کشتی با 3 لیر میبرد جزیزه هرم که قسمت آسیایی استامبول هست نیم ساعت رفت و برگشتش طول میکشید . سه ایستگاه بالاتر کاباتاج است که با 5 لیر میرید جزیزه حدود دو ساعت راهه ( همون جزیره ای که تو سریال عمر گل لاله دیدید) فقط اونجا درشگه و چرخ هست واقعا قشنگه اغلب با خودشون یک کولی آورده بودن که زیر انداز و نوشیدنی و نهارشون بود و تو فضای سبزی که نزدیک دریا بود نهارخوردن و استراحت کردند . یکروز تعطیل را اختصاص بدید به جزیره من تور دو ساعته با کشتی را رفته بودم (20 لیر) بعد رفتم جزیره ولی فکر کنم اگر برید جزیره دیگه نیازی به اون تور نیست.
یک پاساژ هم در میدان آکسلای بود به نام histoizia دو طبقه فروشگاه بود طبقه سوم غذاخوری وطبقه چهارم کافی شاپ و سالن بولینگ ( 12 توپ 12 لیر برای یک نفر) با موزیک شاد وبا صدای بلند که برای جوانها مناسب بود .
کاباره فرشته خانم هم که یک خانم ایرانی بود همون میدان اکسلای بود ( 50 لیر نوشیدنی و پذیرایی با میوه ) 40 لیر بدون میوه .برای رفتن به فرودگاه ایستگاه مترو اکسلای سوار میشوید و آخرین ایستگاه فروردگاه پیاده میشوید ( 3 لیر ) .
من 14 اسفند پاسها را تحویل دادم و مرتب سایت را چک کردم و 17 اسفند ویزا صادر شد و چون به تعطیلات برخورد کردم دوشنبه 21 اسفند تحویل گرفتم و همونجا ایمل زدم به آژانس همای سعادت و برام بلیط برگشت از استامبول را برای ساعت 10 شب رزرو کردند ( 255000) تومان و اتاقم را ساعت 12 ظهر تحویل دادم چمدانم را به رزوشن هتل دادم و تا ساعت 7 منطقه اکسلای و لایلی تو فروشگاهها دور زدم و سفرم با خرید کیف و کفش به پایان رساندم .
نکات مهم : من سایت https://ceac.state.gov را چک کردم ویزا صادر شده بود .

U.S. Department of State

IMMIGRANT VISA APPLICATION
Issued
Immigrant Visa Case Number: 2013AS193 01 ANK
Case Creation Date: 23-Oct-2011
Status Updated Date: 07-Mar-2013

Case Number Status
2013AS19* 01 ANK
Issued
2013AS19* 02 ANK
Issued
2013AS19* 03 ANK
2013AS19* 04 ANK
Issued
ولی سایت CSC usvisa-info.com را چک میکردم نوشته بود هنوز هیچ بسته ای تحویل پست نشده است و این منو خیلی نگران کرد . با اینکه پاسپورتها را تحویل گرفتم باز هم همین وضعیت را دارد پس اصلا به این سایت اعتماد نکنید .
من سه بار با سفارت مکاتبه کردم که لطفا به من شماره پیگیری برای بسته پستی بدهید تازه به من ایمل دادن که شماره پیگیری شما اینه که من دو روزه ایران هستم .
با ینکه در پرینت پستی من اسم چهار عضو کیسم بود ولی بسته پستی را تحویل نمیدادند و اصلا به شماره رفرنس و این چیزها اهمیتی نمیدادند وقتی من رزوشن هتل را که ایرانی بلد بود بردم به پست و گفتم بهش اصرار کن بسته منو بده تازه گشت و پیداش کرد . روز قبل از تعطیلی بدستشون رسیده بود و گفتم چرا همون روز به من ندادید گفت تا جعبه ها را باز کردیم و ... خلاصه گفتند باید یا وکالتنامه داشته باشی از کسانیکه بالای 18 سال دارند یا خودشون بیاین . اینجا بود که حسابی نگران شدم و گفتم ما در این سایت ثبت نام کردیم و اسم هر 4 نفر هست من برنده اصلی هستم و گفت این قانون امریکا هست و قانون ترکیه اجازه نمیده ما بشما تحویل بدهیم مگر اینکه برید سفارت ایران که ایستگاه سلطان احمده نامه بیارین . من برگشتم هتل که برم سفارت یادم امد خوب من پاسپورت خودم هم نیست و برگشتم پاسپورت خودم را با ارائه کارت ملی تحویل گرفتم و وقتی بسته را باز کردم دیدم تمام مدارکم توش هست ترجمه قباله ازدواج و ترجمه شناسنامه خودم و شوهرم را بهشون نشون دادم و گفتم الان مشخصه که این شوهر و این هم بچه های من هستند دیگه تقریبا بزور قبول کرد و تحویلم داد .
و این هم پایان ماجرا بزودی منتظر سفر نامه های شما و گرفتن ویزاتون هستم
توضیه من : چون واقعا موندن در انکارا و انتظار رسیدن ویزا زجر آوره بهتره که شما هم سری به استامبول بزنید واقعا قشنگ هست و باعث میشه دوره انتظار براتون سریعتر بگذره .

به امید موفقیت همه دوستان و تشکر از مدیران و همه کسانیکه با اطلاعات و تجربیات خودشون ما را راهنمایی کردند و تا این مرحله پیش رفتیم ممنونShy
موفق باشید

کاربران در حال بازدید این موضوع: